Cursuri obligatorii

care ne mananca zilele
User avatar
Riley
elder
elder
Posts: 1704
Joined: Sun Mar 12, 2006 9:57 pm
Location: Bucuresti

Cursuri obligatorii

Postby Riley » Wed Apr 09, 2008 7:46 pm

Am aflat zilele astea cu stupoare ca Senatul UMF-ului a votat ca incepand din 01.05.2008 cursurile vor deveni obligatorii, se va face prezenta. Iata ce s-a anuntat :
In urma sedintei de Senat s-a hotarat ca incepand cu data de 1 mai 2008, cursurile sa fie obligatorii. Se va face prezenta.
Se pot face maxim 20% absente din numarul total de cursuri de la o materie.
Cursurile nu se pot recupera.Cine are prea multe absente nu intra in examen.
Ce parere aveti? Vi se pare normal? Mie personal nu mi se pare ok, adica sunt unele cursuri la care chiar am incercat sa ma duc si nu am reusit sa mai merg dupa cateva..sa fie vina mea sau a celor care tin cursul? Si de ce sa ma oblige sa ma duc la curs atat timp cat ma duc la lp?Sau sa imi conditioneze intrarea in examen de prezenta la curs? Astept pareri avand in vedere faptul ca ne afecteaza pe noi toti!
As for the destiny... all I know is that even when destiny really wants to accomplish something, it can't do it alone. You still have to show up. You still have to build a bridge... to the one you love

Passion mothers greatness

User avatar
Chingachgook
addicted
addicted
Posts: 23561
Joined: Wed Nov 26, 2003 6:34 pm
Location: in hamac

Re: Cursuri obligatorii

Postby Chingachgook » Thu Apr 10, 2008 2:11 am

da de ce ai aflat cu stupoare asta?
nu de aia te-au trimis parintii la facultate, sa inveti?
Sunt cel mai pașnic om din lume. Dorințele mele sunt: o căsuță modestă, un pat bun si o gradina cu pomi. Iar dacă Domnul Dumnezeu ar vrea să mă facă într-adevăr fericit, as vedea spânzurați în acești pomi șase sau șapte din dușmanii mei...

User avatar
deena01
senior
senior
Posts: 200
Joined: Sat Feb 03, 2007 3:36 am
Location: Bucuresti

Re: Cursuri obligatorii

Postby deena01 » Thu Apr 10, 2008 8:32 am

mda, mie mi se pare o aberatie. o alta decizie marca umf carol davila.
oricum, interesanta ideea de a face prezenta obligatorie la cursuri in ultima luna a anului universitar. :peace:

vezi tu, kookse, unii pot invata singurei, acasa. :)
tu ai fost la toate cursurile?
If you always do what you've always done you'll always get what you always got.

User avatar
cosmina-gabriela
elder
elder
Posts: 1871
Joined: Sat Dec 03, 2005 9:35 pm
Location: unde nu creste iarba
Contact:

Re: Cursuri obligatorii

Postby cosmina-gabriela » Thu Apr 10, 2008 2:54 pm

aiurea, cand la unele nici nu se face prezenta / se face ocazional

User avatar
amnezyca
senior
senior
Posts: 153
Joined: Thu Sep 07, 2006 9:24 pm
Location: bucuresti

Re: Cursuri obligatorii

Postby amnezyca » Thu Apr 10, 2008 5:24 pm

mda , e pt cei care vin la curs , iau loc pe scaun si incep sa citeasca din curs , mirati ca oamenii se ridica si pleaca...
e o prostie ilegala , imorala , etc...imposibila , insuportabila ...
Last edited by amnezyca on Thu Apr 10, 2008 5:26 pm, edited 1 time in total.

User avatar
Chingachgook
addicted
addicted
Posts: 23561
Joined: Wed Nov 26, 2003 6:34 pm
Location: in hamac

Re: Cursuri obligatorii

Postby Chingachgook » Thu Apr 10, 2008 5:26 pm

deena01 wrote:vezi tu, kookse, unii pot invata singurei, acasa. :)


da ma, aia destepti.
nici tu nici initiatorul topicului nu va incadrati.
Sunt cel mai pașnic om din lume. Dorințele mele sunt: o căsuță modestă, un pat bun si o gradina cu pomi. Iar dacă Domnul Dumnezeu ar vrea să mă facă într-adevăr fericit, as vedea spânzurați în acești pomi șase sau șapte din dușmanii mei...

User avatar
doareu_mm
senior
senior
Posts: 288
Joined: Mon Jul 24, 2006 12:52 am
Location: Bucuresti

Re: Cursuri obligatorii

Postby doareu_mm » Thu Apr 10, 2008 5:38 pm

Ce fain ar fi daca Senatul ar hotari sa ne putem si alege la ce profesor sa mergem la curs... Sa vezi atunci cum s-ar cerne cititorii de "slide-uri" si ar ramane adevaratii profesori-pedagogi.
Lor nu li s-o parea "pathetic"(rog fol. trad. in engl.) sa citeasca la curs in loc sa explice ? II inteleg ca le este mult mai simplu asa ...dar sa-ne si oblige sa-i urmarim zi de zi asa...
In plus, sunt zile prin primii ani de facultate in care intri la 8 si termini la 19.00 cu o pauza de 2-3 h pe la miezul zilei in care ai timp fix sa nu faci mai nimic. Oare cei care fac orarul se gandesc si la studenti?
Medicina = Stiinta , Arta si Constiinta

User avatar
187.92a
addicted
addicted
Posts: 47429
Joined: Fri Dec 10, 2004 7:59 pm

Re: Cursuri obligatorii

Postby 187.92a » Thu Apr 10, 2008 7:03 pm

asta pentru ca jumatatae de facultate este ocupata cu diverse altele astfel incat nu sunt sali? practicpartea duin fata a fac este doar protocol, cu etaj cu tot
btw, macar va fi piscina :lol: :lol:

User avatar
danhia
elite
elite
Posts: 4297
Joined: Sat Oct 29, 2005 8:56 pm
Location: The Royal Ascot Brigade

Re: Cursuri obligatorii

Postby danhia » Thu Apr 10, 2008 8:03 pm

eh acuma nu e asa rau. ai voie 20% de absente. mie mi se pare ok. :) sahia, microbii, sunt aproape de facultate. singura fiziologia e nitel mai departe. restul sunt realizabile.
eu cred ca initiativa a venit de la barul de la subsol, ca nu mai aveau loc de atatia clienti
Red Apple

User avatar
deena01
senior
senior
Posts: 200
Joined: Sat Feb 03, 2007 3:36 am
Location: Bucuresti

Re: Cursuri obligatorii

Postby deena01 » Thu Apr 10, 2008 10:28 pm

kooksee wrote:
deena01 wrote:vezi tu, kookse, unii pot invata singurei, acasa. :)


da ma, aia destepti.
nici tu nici initiatorul topicului nu va incadrati.


ma, da' de unde stii tu ? :roll:
If you always do what you've always done you'll always get what you always got.

User avatar
Bogdan_DD
senior
senior
Posts: 470
Joined: Mon Mar 27, 2006 5:58 pm
Location: Bucuresti

Re: Cursuri obligatorii

Postby Bogdan_DD » Fri Apr 11, 2008 9:18 am

Voi chiar credeti ca fix de la 1 mai o sa se respecte legea asta? E ca si cand ai zice "gata, de luni voi deveni om corect" (cand toata viata pana atunci ai fost corupt). O astfel de lege ar trebui implementata in timp, sunt atatea chestiuni care trebuie pe rand rezolvate/restructurate astfel incat sa fie ok pt ambele tabere - studenti si profi -.

Dar asa, sa te forteze prin lege sa vii la cursuri si sa nu fie in stare sa te atraga prin talent..nasol moment.

User avatar
Chingachgook
addicted
addicted
Posts: 23561
Joined: Wed Nov 26, 2003 6:34 pm
Location: in hamac

Re: Cursuri obligatorii

Postby Chingachgook » Fri Apr 11, 2008 3:40 pm

cand astia mai micii or sa mai creasca or sa inteleaga cum e cu prezentele astea.
nu sunt catedrele in stare sa aiba prezente mari la lp-uri, darmite la un curs in amfiteatru, unde ai o gramada de oameni.
dar pana atunci e dixtractiv cum urla ei ca nu vor sa mearga la curs.
Sunt cel mai pașnic om din lume. Dorințele mele sunt: o căsuță modestă, un pat bun si o gradina cu pomi. Iar dacă Domnul Dumnezeu ar vrea să mă facă într-adevăr fericit, as vedea spânzurați în acești pomi șase sau șapte din dușmanii mei...

User avatar
b3
elite
elite
Posts: 4122
Joined: Fri Jul 25, 2003 2:22 pm
Location: Bucuresti

Re: Cursuri obligatorii

Postby b3 » Sun Apr 13, 2008 8:37 pm

kooksee, abtine-te sa mai postezi pe Facultatea daca n-ai ceva util de transmis.
Pentru fiecare doctor exista alt doctor egal si de sens opus - ceea ce explica de ce gasesti atat de usor experti care sa se contrazica total unii pe altii.
Ce este un forum ? | Vreau o tara ca afara

User avatar
Chingachgook
addicted
addicted
Posts: 23561
Joined: Wed Nov 26, 2003 6:34 pm
Location: in hamac

Re: Cursuri obligatorii

Postby Chingachgook » Sun Apr 13, 2008 10:10 pm

consider ca am
Sunt cel mai pașnic om din lume. Dorințele mele sunt: o căsuță modestă, un pat bun si o gradina cu pomi. Iar dacă Domnul Dumnezeu ar vrea să mă facă într-adevăr fericit, as vedea spânzurați în acești pomi șase sau șapte din dușmanii mei...

User avatar
cosmina-gabriela
elder
elder
Posts: 1871
Joined: Sat Dec 03, 2005 9:35 pm
Location: unde nu creste iarba
Contact:

Re: Cursuri obligatorii

Postby cosmina-gabriela » Sun Apr 13, 2008 10:34 pm

trident wrote:btw, macar va fi piscina :lol: :lol:


cand or sa fie scursurile obligatorii,atunci va fi piscina ( de remarcat ca in ultimele luni se lucreaza intens la fundatie )

Enemy
elder
elder
Posts: 1141
Joined: Fri Sep 12, 2003 5:41 pm
Contact:

Re: Cursuri obligatorii

Postby Enemy » Thu Apr 17, 2008 6:39 pm

In legatura cu aceasta prezenta profesorii au motivat aceasta decizie prin faptul ca va aduce un beneficiu procesului activ de invatamant, adica sa-i mai treaca ceva pe la ureche studentului si in timpul stagiului, nu numai in ultima saptamana dinainte de examen. Desi noi nu am votat asa ceva, nu suntem decat 25 % dupa cum probabil se stie din consiliul/senatul universitar. Vom veni bineinteles cu argumente fondate impotriva acestei decizii. Unele deja au fost exprimate in diverse sedinte.
Se va institui in viitorul foarte apropiat sistemul de evaluare al cadrelor didactice, care va rezolva multe dintre problemele actuale.
Bineinteles aceste masuri se vor institui in timp, nu de la 1 mai, ar fi practic imposibil.
Personal cred aceasta masura luata prea in pripa de profesorii nostri, fara a avea intai rezolvate alte mult mai grave probleme din aceasta universitate.



Si ca o paranteza,

kooksee wrote:
deena01 wrote:vezi tu, kookse, unii pot invata singurei, acasa. :)

da ma, aia destepti.
nici tu nici initiatorul topicului nu va incadrati.


Stimate domnule,

As avea o propunere pentru dvs, va rog mai lasati atacurile la persoana si frustrarile acasa, iar daca nu (mai) cunoasteti intr-adevar problemele cu care ne confrumtam in acest sistem de invatamant v-as sugera sa stati de-o parte si sa nu ne mai deranjati privirile de fiecare data cand cautam ceva util in acest forum.
Iar daca dvs creeti cu adevarat, domnule doctor, ca aveti ceva util de spus, spune-ti nu ne mai tineti atat in suspans...


Numai bine,

User avatar
Chingachgook
addicted
addicted
Posts: 23561
Joined: Wed Nov 26, 2003 6:34 pm
Location: in hamac

Re: Cursuri obligatorii

Postby Chingachgook » Thu Apr 17, 2008 10:12 pm

hai ma enemy, ce dracu, ne stim de cand erai mic prin E, lasa vocabularul asta pretentios.
in conditiile in care tema e absolut jenanta, parerile la obiect nu pot fi decat penibile.
adica aia vor sa aduca studentii chiulangii (am facut parte cu succes dintre ei si regret acuma) pe la curs si ei urla ca ce, de aia au dat ei la facultate, sa fie obligati sa mearga prin amfiteatre? ce argument poti sa ai despre faptul ca un curs e prost tinut cand tu nu ai calcat niciodata pe la el. nu-mi spuneti ca mergeti la primu curs sa evaluati daca e bine tinut si in functie de asta mai mergeti sau nu. mai ales prin anii clinici cursurile sunt tinute de asistenti cu randul deci pot fi mai bune ori mai proaste. stiu insa ca e mult mai comod sa te scoli la 10, sa stai pe net si sa-l dai dreaq de curs. dupa cum spuneam, am fost acolo.

si ca o paranteza

"noi nu am votat asa ceva [...] vom veni bineinteles cu argumente fondate impotriva acestei decizii."

enemy tu te auzi ce aiureli exprimi?
Sunt cel mai pașnic om din lume. Dorințele mele sunt: o căsuță modestă, un pat bun si o gradina cu pomi. Iar dacă Domnul Dumnezeu ar vrea să mă facă într-adevăr fericit, as vedea spânzurați în acești pomi șase sau șapte din dușmanii mei...

User avatar
Riley
elder
elder
Posts: 1704
Joined: Sun Mar 12, 2006 9:57 pm
Location: Bucuresti

Re: Cursuri obligatorii

Postby Riley » Thu Apr 17, 2008 10:44 pm

eu ma duc la (aproape) TOATE cursurile (semestrul asta am renuntat la unul dupa ce sem trecut m-am dus la toate la materia respectiva) stiu sa evaluez daca un curs e bine sau nu e bine tinut. ce mi se pare complet aiurea este ideea asta de dictate si edicte, timpul e pretios si unele materii CHIAR NU merita! sa nu mai zic de multi colegi care mai si lucreaza part time iar cu un orar de la 8 la 18 3-4 zile din 5 e un picut mai dificil. Eu nu ma aflu printre ei dar vad cate eforturi fac si chiar au rezultate bune suntand unele cursuri selectiv...So?
As for the destiny... all I know is that even when destiny really wants to accomplish something, it can't do it alone. You still have to show up. You still have to build a bridge... to the one you love

Passion mothers greatness

User avatar
b3
elite
elite
Posts: 4122
Joined: Fri Jul 25, 2003 2:22 pm
Location: Bucuresti

Re: Cursuri obligatorii

Postby b3 » Thu Apr 17, 2008 11:49 pm

kooksee wrote:adica aia vor sa aduca studentii chiulangii (am facut parte cu succes dintre ei si regret acuma) pe la curs si ei urla ca ce, de aia au dat ei la facultate, sa fie obligati sa mearga prin amfiteatre?


Cursul ar trebui sa fie 2-3 ore in care o minte mai luminata si mai informata decat a ta, a studentului, iti explica niste chestii pe care nu le gasesti in carti, iti da niste informatii de baza ("macar cu asta sa plecati de aici") si te pune sa-ti pui niste intrebari pentru care te apuci acasa sa cauti raspunsuri in carti, daca te intereseaza subiectul. Daca nu te intereseaza, probabil ca ai gresit facultatea.
In momentul de fata, in care majoritatea cursurilor sunt niste sinteze (in cel mai bun caz) din mai multe carti, dictate de pe slideuri/folii/foi in care studentul sta si scrie cu viteza luminii pentru ca "din cursuri va cerem la examen", notand multe informatii gresit si invatandu-le ca atare, consider ca da, e o prostie sa fii obligat sa asisti la un asemenea curs.
E o prostie in general sa fii obligat sa asisti la cursuri. E foarte grav daca am ajuns ca profesorii din Facultatea de Medicina sa pune problema la modul "generatia actuala de studenti e sub orice critica, nu-i putem controla in nici un fel, nu putem nici sa-i picam pe toti, hai sa-i obligam sa stea in amfiteatre pe post de mobila ca si daca rezolva sudoku / citesc reviste tot aud fara sa vrea ceva din ce vorbim noi aici si se cheama ca-i educam".

kooksee wrote:ce argument poti sa ai despre faptul ca un curs e prost tinut cand tu nu ai calcat niciodata pe la el. nu-mi spuneti ca mergeti la primu curs sa evaluati daca e bine tinut si in functie de asta mai mergeti sau nu. mai ales prin anii clinici cursurile sunt tinute de asistenti cu randul deci pot fi mai bune ori mai proaste. stiu insa ca e mult mai comod sa te scoli la 10, sa stai pe net si sa-l dai dreaq de curs. dupa cum spuneam, am fost acolo.


Ai fost acolo, dar ori ai uitat, ori tu faceai altfel. Eu (si alti colegi) merg in general la cursuri dar mereu intreb asistenta/secretara ce curs e in ziua aia si cine il tine. Daca aud ca il tine cineva la care am mai fost la curs si care m-a facut sa-mi pierd timpul, pentru ca n-a fost in stare sa explice nimic, plec. [/quote]

kooksee wrote:"noi nu am votat asa ceva [...] vom veni bineinteles cu argumente fondate impotriva acestei decizii."

enemy tu te auzi ce aiureli exprimi?


De ce aiureli ? Mie mi se pare clar. Cu mentiunea ca eu nu m-as opune deciziei Senatului in momentul asta. Daca intentia este cu adevarat sa creasca nivelul actual din MG, n-avem decat sa incepem o comunicare reala, ca parteneri in procesul de invatamant, cu profesorii. Ei sa ne spuna ce probleme vad ei, noi sa le spunem ce probleme vedem noi si sa gasim impreuna solutii. Cursurile obligatorii sunt infinit mai putin rele decat cursurile proaste obligatorii.

Si in legatura cu colegii care lucreaza sau au si alte activitati extracurriculare (voluntariat, cercetare etc.) - probabil n-ar strica o modalitate de a-i scuti de prezenta la cursuri, cu conditia sa aduca o dovada ca nu pot veni (adev. de salariat, adev. de la catedra unde fac cercetare, afise, imagini de la activ de voluntariat). Evaluarea cunostintelor lor se face oricum la examen si discutii de genul "ai fost la curs? pai d-aia nu stii!" nu-si vor mai avea rostul, daca nu stie il pici si gata, pentru ca oricum este inacceptabil ca unui student sa i se pretinda sa invete ce "s-a zis la curs" - bibliografiile pentru ce mai exista atunci ?
Pentru fiecare doctor exista alt doctor egal si de sens opus - ceea ce explica de ce gasesti atat de usor experti care sa se contrazica total unii pe altii.
Ce este un forum ? | Vreau o tara ca afara

User avatar
cosmina-gabriela
elder
elder
Posts: 1871
Joined: Sat Dec 03, 2005 9:35 pm
Location: unde nu creste iarba
Contact:

Re: Cursuri obligatorii

Postby cosmina-gabriela » Fri Apr 18, 2008 1:33 am

mda..deci, ati semnat petitiile alea?

User avatar
Chingachgook
addicted
addicted
Posts: 23561
Joined: Wed Nov 26, 2003 6:34 pm
Location: in hamac

Re: Cursuri obligatorii

Postby Chingachgook » Fri Apr 18, 2008 2:14 am

b3 wrote:Daca intentia este cu adevarat sa creasca nivelul actual din MG, n-avem decat sa incepem o comunicare reala, ca parteneri in procesul de invatamant, cu profesorii. Ei sa ne spuna ce probleme vad ei, noi sa le spunem ce probleme vedem noi si sa gasim impreuna solutii.


limbaj mai lemnos ca asta rar am vazut pe imed.
Sunt cel mai pașnic om din lume. Dorințele mele sunt: o căsuță modestă, un pat bun si o gradina cu pomi. Iar dacă Domnul Dumnezeu ar vrea să mă facă într-adevăr fericit, as vedea spânzurați în acești pomi șase sau șapte din dușmanii mei...

User avatar
danhia
elite
elite
Posts: 4297
Joined: Sat Oct 29, 2005 8:56 pm
Location: The Royal Ascot Brigade

Re: Cursuri obligatorii

Postby danhia » Fri Apr 18, 2008 2:21 am

b3 wrote:
kooksee wrote:E o prostie in general sa fii obligat sa asisti la cursuri. E foarte grav daca am ajuns ca profesorii din Facultatea de Medicina sa pune problema la modul "generatia actuala de studenti e sub orice critica, nu-i putem controla in nici un fel, nu putem nici sa-i picam pe toti, hai sa-i obligam sa stea in amfiteatre pe post de mobila ca si daca rezolva sudoku / citesc reviste tot aud fara sa vrea ceva din ce vorbim noi aici si se cheama ca-i educam".

Ai fost acolo, dar ori ai uitat, ori tu faceai altfel. Eu (si alti colegi) merg in general la cursuri dar mereu intreb asistenta/secretara ce curs e in ziua aia si cine il tine. Daca aud ca il tine cineva la care am mai fost la curs si care m-a facut sa-mi pierd timpul, pentru ca n-a fost in stare sa explice nimic, plec.



Si in legatura cu colegii care lucreaza sau au si alte activitati extracurriculare (voluntariat, cercetare etc.) - probabil n-ar strica o modalitate de a-i scuti de prezenta la cursuri, cu conditia sa aduca o dovada ca nu pot veni (adev. de salariat, adev. de la catedra unde fac cercetare, afise, imagini de la activ de voluntariat). Evaluarea cunostintelor lor se face oricum la examen si discutii de genul "ai fost la curs? pai d-aia nu stii!" nu-si vor mai avea rostul, daca nu stie il pici si gata, pentru ca oricum este inacceptabil ca unui student sa i se pretinda sa invete ce "s-a zis la curs" - bibliografiile pentru ce mai exista atunci ?


Ma ingrijorez. Sincer.
1.Va obliga sa stati la curs ca poate dracu s-o lipi ceva de urechile voastre- ca si daca stai cu integrama in fata mai vezi poza mai auzi o notiune si tot mai scade din penibilul ala cand la examen va prezentati oricum tabula rasa.
2. si da, dupa cate vad au motive intemeiate sa spuna despre voi ca sunteti sub orice critica. Mie mi-ar fi si jena sa mai comentez cand auzi se chinuie saracii sa faca scoala cu forta .
3. nici nu vreau sa comentez afirmatia cu scutirea de cursuri pe motiv ca lucrezi sau cercetezi. Dovedeste ca esti complet p-afarist, lipsit de bun simt si in ultima instanta rupt de realitate.daca vrei sa muncesti muncesti in timpul liber. EVentual dc esti destept poti sa iei si bursa ca sa nu fie nevoie sa speli vase. Activitatile de cercetare si voluntariat oriunde in lumea asta sunt EXTRACURICULARE>
Cum sa te duci bre la Profu din Senat si sa-i zici ca nu-ti convine sa vii la scoala atatea ore??????? Ca tu inveti pe medicina pe google si din integrame?? Bai nene aia catamai looserii de profi si asistenti ce sunt ei si tot au mai multa carte ca tine asta micu din facultate.Si daca nu esti de acord si crezi ca ala sune prostii du-te frate cu cartea si fa-l de bafta.
Si unde mai pui ca amaratii aia s-au chinuit sa faca prezentarea aia pe slide si in Ppt ceea ce e mai mult decat faptul ca tu ai reusit sa te trezesti intr-o dimineata. Hai , trezirea si incearca sa fii destept da?
Red Apple

User avatar
b3
elite
elite
Posts: 4122
Joined: Fri Jul 25, 2003 2:22 pm
Location: Bucuresti

Re: Cursuri obligatorii

Postby b3 » Fri Apr 18, 2008 3:29 pm

Limbaj de lemn pe naiba. Daca nu vrei sa-ti chinui un pic neuronii sa intelegi ce zic nu e problema mea. Stiu ca e ideal ce vreau eu, dar asta ar trebuie sa se intample in facultate ca sa nu mai iasa atatia absolventi praf (UNII sunt praf, UNII sunt excelenti). Sa se stranga reprezentanti ai profesorilor (*care vor sa faca schimbari, carora nu le pasa doar de scaunul de la catedra, care nu se intreaba lor ce le iese daca isi bat capul 2h/zi cu studentii) si reprezentanti ai studentilor (*care sunt interesati sa foloseasca experienta lor in facultate pentru a imbunatati lucrurile) si sa vada ce e de facut si ce se poate face. Asa sa ne dam de pe margine cu parerea ca pensionarii la coada despre politica, medicina si sport e foarte usor.

danhia, putin respect, te rog. Nici n-ar trebui sa-ti raspund pentru ca ce ai zis n-are sens, dar hai sa imi bat capul ca poate mai gandesc si altii ca tine si e grav.

1. Am zis ca e o prostie ideea "sa stea la curs ca poate s-o lipi ceva de urechi" pentru ca degeaba duci manelistul sa asculte muzica clasica, daca in capul lui sunt doar manele si doar asta vrea. Poate o sa-i placa un ritm, o secventa, ceva, dar in nici un caz nu va deveni un vizitator frecvent al Ateneului. FACULTATEA NU ESTE OBLIGATORIE. Nu ma refer la cursuri, ma refer la ideea de facultate, de studii superioare. E nevoie de lucratori in constructii, de receptioniste, de call-center operatori. Si in nici un caz nu e nevoie de MEDICI care au trecut prin facultate OBLIGATI sa stea la cursuri ca "sa le treaca si lor pe la ureche" saracutilor ceva spoiala de cultura generala medicala. TU chiar nu realizezi aberatia asta ?

2. Sa evitam adresarea de genul "noi-voi" ca n-ai 50 de ani si n-ai terminat medicina pe vremea cand se facea carte foarte serios, ok ? Sa evitam si generalizarile. Sunt destul de multi sub orice critica, da, dar de ce sunt ei lasati sa termine facultatea ? De ce nu sunt picati la examene pana nu au un nivel minim de cunostinte pentru stagiul respectiv ? Ce folos au facultatea, sistemul sanitar si economia romaneasca ca platesc pentru "pregatirea" acestora ? De ce se chinuie acum Senatul sa faca din ***** bici ? In loc sa imbunatateasca lucrurile pentru cei care chiar isi bat capul cu facultatea si vor sa invete, ei se chinuie sa le bage ceva in cap celor care vor doar s-o termine ca sa aiba diploma de absolvent ?

3. "complet p-afarist, lipsit de bun simt si rupt de realitate" - sa vedem care din noi.
De acord ca activitatile extracurriculare (voluntariat, munca) se fac in timpul liber, nu in timpul orelor de facultate. De acord si ca stagiile sunt obligatorii, pentru ca iti trebuie contact cu clinica si intelegi mai bine ceea ce si vezi. Dar pentru cursuri, daca tu esti in stare sa inveti singur din carti, de pe internet, de unde poti, care este problema ?! Important este sa iti insusesti informatiile respective, sursa poate varia. La fel cum unii invata citind, altii facand conspecte, unii in liniste totala, altii cu muzica, unii stand in pat, altii plimbandu-se prin casa. Este treaba profesorului sa te evalueze si sa vada daca ti-ai insusit informatiile, daca le-ai inteles.

Pe de alta parte, eu invat mai usor daca imi explica cineva. Asa ca prefer sa merg la curs. Dar daca acel curs e prost facut plec obosita psihic dupa 2-3h cate tine cursul si acasa nu mai am energia necesara sa citesc. Daca n-as fi stat la curs as fi citit acasa, relaxata. Si daca nu citesti nimic si te duci la examen tabula rasa nu trebuie sa treci examenul ala, e datoria profesorului sa te pice. Ideea cu scutirea de cursuri am zis-o doar daca ramane decizia cu prezenta obligatorie la cursuri, pentru ca este absurd sa obligi un student care vrea sa faca mai mult sa stea la cursuri doar pentru ca Senatul considera ca informatiile de acolo sunt imposibil de preluat din alte surse. Il evaluezi la examen si daca n-a facut fata, il pici.

Ideal ar fi ca tot studentul sa citeasca despre cursul din ziua urmatoare si la curs sa fie o discutie libera, fara dictare, in care doar sa clarifici niste lucruri. De ce insa profesorii nostri nu impun modul asta de a tine cursuri ?

N-am zic nicaieri ca studentul stie mai mult decat cadrul didactic. Si faptul ca refuzi sa stai la un curs care iti da o durere de cap nu inseamna ca te crezi mai destept decat cel de la catedra. Inseamna doar ca ii oferi feedback negativ privind talentul lui pedagogic. (Cu conditia sa nu te duci la curs stiind cine vine si cum preda, cum am zis in replyul anterior). Toata lauda pentru profesorii care fac slideuri vs. folii de pe care e greu de citit in amfiteatre dar cele mai bune cursuri la care am fost au fost cele in care profesorul a vorbit fara slideuri, fara notite de pe care sa citeasca si cel mult a prezentat niste imagini, grafice sau poze, sau niste filmulete.

!peste tot pe unde am zis profesor m-am referit la cadre didactice de toate gradele
Pentru fiecare doctor exista alt doctor egal si de sens opus - ceea ce explica de ce gasesti atat de usor experti care sa se contrazica total unii pe altii.
Ce este un forum ? | Vreau o tara ca afara

medeea
newbie
newbie
Posts: 7
Joined: Sat Apr 19, 2008 12:08 am

Re: Cursuri obligatorii

Postby medeea » Sat Apr 19, 2008 12:42 am

sunt anul 2 si ma voi referi doar la anii preclinici: studentii au acces la extrem de multe informatii (carti + net). deja nu se mai pune problema sa te duci la un curs si sa scrii un numar variabil de pagini dupa dictare pentru a face rost de acele informatii. nu e eficient. conteaza cum iti sunt prezentate ideile, puse cap la cap, legate de cunostiinte anterioare etc. consider ca am fi mult mai castigati daca nu ni s-ar mai dicta in disperare in epoca stick-urilor si a xeroxurilor din 5 in 5 metri, ci ni s-ar prezenta mai pe indelete subiectul, cu accent pe partile mai dificile, cu preluarea unor intrebari mai destepte de la studentii din sala, cu integrarea cursului respectiv in peisaj etc. daca se ating puncte care nu se gasesc in materialul redactat (de preferat), studentul e liber sa ia notite, dar care sa treaca prin filtrul gandirii si sa nu fie un simplu automatism al dictarii.
am avut parte de putine astfel de cursuri, dar de obicei, la acesti profesori (cadre universitare), amfiteatrul era plin chiar si la 8 dimineata, semn ca problema absenteismului de la cursuri nu ar trebui pusa pe seama studentilor "chiulangii si dezinteresati". colegii mei, mai ales cei care invata mult si au rezultate foarte bune, au recurs in ultimul timp la metoda "stat acasa si invatat din carte" tocmai pentru ca le pasa de timpul lor.
una peste alta, introducerea obligativitatii cursurilor mi se pare o idee extrem de proasta si sper ca lucrurile nu vor ramane asa.

User avatar
cosmina-gabriela
elder
elder
Posts: 1871
Joined: Sat Dec 03, 2005 9:35 pm
Location: unde nu creste iarba
Contact:

Re: Cursuri obligatorii

Postby cosmina-gabriela » Thu May 22, 2008 4:23 pm

din cate am inteles eu, vor fi 'obligatorii' de la anul

ce e acum cu 80% prezenta pe alea 6 scursuri se cheama acomodare

User avatar
Chingachgook
addicted
addicted
Posts: 23561
Joined: Wed Nov 26, 2003 6:34 pm
Location: in hamac

Re: Cursuri obligatorii

Postby Chingachgook » Thu May 22, 2008 5:26 pm

aclimatizare stiam ca e termenul
Sunt cel mai pașnic om din lume. Dorințele mele sunt: o căsuță modestă, un pat bun si o gradina cu pomi. Iar dacă Domnul Dumnezeu ar vrea să mă facă într-adevăr fericit, as vedea spânzurați în acești pomi șase sau șapte din dușmanii mei...


Return to “Facultatea”

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 13 guests