In atentia celor care incep facultatea:)

care ne mananca zilele
User avatar
luisana
junior
junior
Posts: 29
Joined: Sun Apr 08, 2007 1:51 pm

In atentia celor care incep facultatea:)

Postby luisana » Sun Sep 02, 2007 7:05 pm

Am vazut un topic care suna in felul urmator:In atentia celor care termina facultatea :) Si m-am gandit eu asa...De ce sa nu fie si un topic "In atentia celor care incep facultatea" Ce...noi suntem mai putin importanti? :) Avem si noi nevoie de sfaturi... (Imi cer scuze daca exista un astfel de topic iar eu nu l-am vazut) :)
The truth is rarely pure and never simple.

User avatar
Medex
elder
elder
Posts: 550
Joined: Sun Oct 08, 2006 1:34 pm
Location: S.N.S.P.A.

Postby Medex » Sun Sep 02, 2007 7:19 pm

Da, se numeste "intrebari anul ...I". :D
Welcome, anyway!
Incredible as is seems, my life is based on a true story.

User avatar
luisana
junior
junior
Posts: 29
Joined: Sun Apr 08, 2007 1:51 pm

Postby luisana » Sun Sep 02, 2007 7:29 pm

Nuuuu :P Acolo din cate am vazut eu pun intrebari cei care sunt deja in anul I.Intrebau de profi,carti si de alte minunatii.Eu ma gandeam la sfaturi,gen lucruri care sunt bine de stiut,lucruri care v-ar fi prins bine sa le stiti la inceputul anului.
The truth is rarely pure and never simple.

User avatar
187.92a
addicted
addicted
Posts: 47429
Joined: Fri Dec 10, 2004 7:59 pm

Postby 187.92a » Sun Sep 02, 2007 7:30 pm

cartile se iau de la biblioteca la inceputul anului

ããã.. textele medicale, scuze :)

User avatar
luisana
junior
junior
Posts: 29
Joined: Sun Apr 08, 2007 1:51 pm

Postby luisana » Sun Sep 02, 2007 7:35 pm

:P Ironic ca de obicei de altfel :P Iti multumesc pentru acest mic sfat! :)
The truth is rarely pure and never simple.

User avatar
rox
elder
elder
Posts: 836
Joined: Sat Apr 29, 2006 3:29 pm
Location: bucuresti
Contact:

Postby rox » Sun Sep 02, 2007 8:04 pm

ma scuzati ca ma introduc aiurea-n topic, da-mi explica si mie cineva diferenta dintre "sunt deja anul I" si "sunt la inceputul facultatii", ca eu nu reusesc sa procesez corect. multumesc anticipat :shock:
In odaia stramta,
Pe un pat diform,
Zac strivit in perne
De un pumn enorm.

User avatar
Cyph3r
elder
elder
Posts: 567
Joined: Tue Mar 06, 2007 9:11 pm
Location: Acolo unde mana omului n-a pus niciodata piciorul

Postby Cyph3r » Sun Sep 02, 2007 8:04 pm

asta e cumva continuarea la topicul Intrarea la Facultatea de Medicina??
daca da...vezi acolo sfaturi bune de luat aminte
daca nu...atunci enjoy imed si sa iti verifici Dex'u la fiecare post...ca este unii care te taxaza la fiecare "," uitata sau nepusa bine in context
cat despre sfaturi de facutate
:mix: :mix: :mix: :mix:
distreaza'te cat poti acu e momentul.
I choose not to choose life.And the reason..there is no reason.Who needs reasons when you got medicine??

User avatar
luisana
junior
junior
Posts: 29
Joined: Sun Apr 08, 2007 1:51 pm

Postby luisana » Sun Sep 02, 2007 8:25 pm

Cyph3r wrote:asta e cumva continuarea la topicul Intrarea la Facultatea de Medicina??
daca da...vezi acolo sfaturi bune de luat aminte
daca nu...atunci enjoy imed si sa iti verifici Dex'u la fiecare post...ca este unii care te taxaza la fiecare "," uitata sau nepusa bine in context
cat despre sfaturi de facutate
:mix: :mix: :mix: :mix:
distreaza'te cat poti acu e momentul.

Cunosc topicul despre care vorbesti.L-am citit si nu m-a incantat deloc.In afara ca era luata peste picior cea care a deschis topicul nu am gasit mari sfaturi.Dar lasa ca ma descurc eu si fara ele(sfaturi) :) Am observat tendinta asta cu taxatul fiecarei greseli.Pe mine nu m-ar deranja sa mi se atraga atentia.E un lucru bun pana la urma...Poate asa vom invata sa scriem corect si astfel ne vom intelege mai bine unii pe altii.
The truth is rarely pure and never simple.

User avatar
luisana
junior
junior
Posts: 29
Joined: Sun Apr 08, 2007 1:51 pm

Postby luisana » Sun Sep 02, 2007 8:28 pm

rox wrote:ma scuzati ca ma introduc aiurea-n topic, da-mi explica si mie cineva diferenta dintre "sunt deja anul I" si "sunt la inceputul facultatii", ca eu nu reusesc sa procesez corect. multumesc anticipat :shock:

Intre cele doua propozitii pe care le-ai spus tu nu este nici o diferenta.Numai ca eu nu ma regasesc in nici una din ele.Nu am inceput anul scolar si deci nu pot face nici una din afirmatiile tale.Eu O SA INCEP facultatea si ma gandeam daca aveti sfaturi pentru noi.Dar nu-i bai daca nu aveti...Nu trebuie sa postati si gata:)
The truth is rarely pure and never simple.

User avatar
Cyph3r
elder
elder
Posts: 567
Joined: Tue Mar 06, 2007 9:11 pm
Location: Acolo unde mana omului n-a pus niciodata piciorul

Postby Cyph3r » Sun Sep 02, 2007 8:30 pm

pai daca nu te deranjeza sfaturile semnatura ta "The truth is rarely pure and never simple" e de fapt "The rare and simple truth is rarely pure and never simple'
Stii tu..sfaturile sunt lucrurile de care ai nevoie dar care ti le zic altii..daca nu ai gasit sfaturi utile pe acel topic e de bine... :P :P :P
I choose not to choose life.And the reason..there is no reason.Who needs reasons when you got medicine??

User avatar
rox
elder
elder
Posts: 836
Joined: Sat Apr 29, 2006 3:29 pm
Location: bucuresti
Contact:

Postby rox » Sun Sep 02, 2007 8:33 pm

luisana wrote:
rox wrote:ma scuzati ca ma introduc aiurea-n topic, da-mi explica si mie cineva diferenta dintre "sunt deja anul I" si "sunt la inceputul facultatii", ca eu nu reusesc sa procesez corect. multumesc anticipat :shock:

Intre cele doua propozitii pe care le-ai spus tu nu este nici o diferenta.Numai ca eu nu ma regasesc in nici una din ele.Nu am inceput anul scolar si deci nu pot face nici una din afirmatiile tale.Eu O SA INCEP facultatea si ma gandeam daca aveti sfaturi pentru noi.Dar nu-i bai daca nu aveti...Nu trebuie sa postati si gata:)

sfat: nu te calca in picioare la luatul cartilor cu aia care se trezesc la 4, se pun la coada, stau zile-ntregi la usa la tanti jeni.
Una la mina ca nu-ti folosesc la nimic cartile alea, decit ca " istoria medicinei", ca-s de la 1900 toamna.
Si a doua, pentru ca tanti jeni e foarte prietenoasa cu o cafea sau o cutie de tofifi. Cu tine nu, da' asta nu conteaza
In odaia stramta,
Pe un pat diform,
Zac strivit in perne
De un pumn enorm.

User avatar
luisana
junior
junior
Posts: 29
Joined: Sun Apr 08, 2007 1:51 pm

Postby luisana » Sun Sep 02, 2007 8:44 pm

Cyph3r wrote:pai daca nu te deranjeza sfaturile semnatura ta "The truth is rarely pure and never simple" e de fapt "The rare and simple truth is rarely pure and never simple'
Stii tu..sfaturile sunt lucrurile de care ai nevoie dar care ti le zic altii..daca nu ai gasit sfaturi utile pe acel topic e de bine... :P :P :P

Oscar Wilde a spus-o exact asa cum am scris eu... :) Ca dupa aia au venit altii si i-au modificat putin replica e alta poveste.M-am documentat gandindu-ma ca poate gresesc eu undeva...Uite http://ro.wikiquote.org/wiki/Oscar_Wilde
(e ultima de pe pagina) Oricum iti multumesc!
The truth is rarely pure and never simple.

User avatar
serp
junior
junior
Posts: 65
Joined: Wed Mar 07, 2007 4:26 pm

Postby serp » Sun Sep 02, 2007 11:19 pm

umbla zvonu ca medicinistii 'n-au viata'... sau ca e 'prea' mult de munca.

cam care e volumul de munca pentru note bune? trebuia invatat inainte de sesiune? daca vrei sa excelezi cat de tare trebuie sa tragi?

acuma, lasati mijto la o parte plz, e o intrebare sincera si nu urmaresc haha-uri. incerc sa inmoi shocul din primul an. putina empatie :)

User avatar
ciocalteu_PRM
senior
senior
Posts: 281
Joined: Thu Mar 15, 2007 7:04 pm
Location: Bora Bora babyyy!!!!
Contact:

Postby ciocalteu_PRM » Sun Sep 02, 2007 11:23 pm

Medicinistii nu au viata de zi...este adevarat
Insa au viata de noapte :P :P :P
" In spatele fiecarui barbat puternic exista o femeie... care ii cheltuie banii"

User avatar
ciocalteu_PRM
senior
senior
Posts: 281
Joined: Thu Mar 15, 2007 7:04 pm
Location: Bora Bora babyyy!!!!
Contact:

Postby ciocalteu_PRM » Sun Sep 02, 2007 11:30 pm

Acuma serios vorbind, interesul studentilor si al profilor pt chestia asta care dureaza mult prea mult dupa parerea mea (am realizat ca acesti 6 ani puteau fi terminati lejer in 5 sau 4 jumate) scade exponential cu trecerea anilor. Nu mai sunt pretentii exagerate, se dau note mari la greu, pica in general studentii straini (cu ceva exceptii, de profesor capsat sau student retardat), iar de invatat tot sesiunea e sfanta. Personal am fost un student de inteligenta modesta spre medie, am invatat numai in sesiune (cu exceptia primului an, cand eram si eu speriat) si am avut mereu bursa. Iti dai seama ca geniile rupeau :P . Sper ca te-ai lamurit cat de cat
" In spatele fiecarui barbat puternic exista o femeie... care ii cheltuie banii"

User avatar
b3
elite
elite
Posts: 4122
Joined: Fri Jul 25, 2003 2:22 pm
Location: Bucuresti

Postby b3 » Mon Sep 03, 2007 1:04 am

sunt destule topicuri, trebuia si unul al tau personal sa fii mai cu motz ?..

ai "intrebari.. anul I", "ghidul proaspatului admis la medicina" (link in unul din topicurile sticky), "intrarea la facultatea de medicina" ..

asta se inchide
Pentru fiecare doctor exista alt doctor egal si de sens opus - ceea ce explica de ce gasesti atat de usor experti care sa se contrazica total unii pe altii.
Ce este un forum ? | Vreau o tara ca afara


Return to “Facultatea”

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 34 guests