Leon_the_green

care ne mananca zilele

leon e un prof sau un doctor sau niciuna?

1. este ff bun
10
9%
2. este ff micinos
21
19%
3.doctor
8
7%
4. nu este doctor ca nu e in stare sa practice in spital
30
28%
5. variantele 2, 4
31
28%
6. vartiantele 1,3
9
8%
 
Total votes: 109

User avatar
Riley
elder
elder
Posts: 1704
Joined: Sun Mar 12, 2006 9:57 pm
Location: Bucuresti

Re: Leon_the_green

Postby Riley » Thu Nov 13, 2008 10:29 pm

Cunosc firma de traducere nou-infiintata, condusa de o proaspata absolventa a fac de limbi straine care si-a facut lucrarea de diploma pe limbaje speciale, limbaj special medical, am indrumat-o la traducerea mai multor articole de reumatologie din engl in ro si a fost f ok. Deci se poate daca se vrea, important este sa se doreasca acest lucru.
As for the destiny... all I know is that even when destiny really wants to accomplish something, it can't do it alone. You still have to show up. You still have to build a bridge... to the one you love

Passion mothers greatness

User avatar
Chingachgook
addicted
addicted
Posts: 23561
Joined: Wed Nov 26, 2003 6:34 pm
Location: in hamac

Re: Leon_the_green

Postby Chingachgook » Fri Nov 14, 2008 12:12 am

b3 wrote:Ai o atitudine negativista si total neconstructiva, mai bine te abtii cateodata.


imi cer scuze.
cand ii gasesti pe aia 30 sunt dispus sa vin sa ii supraveghez. si eventual sa ii pedepsesc pe aia care nu isi fac traducerea cum trebuie.
eu credeam ac de ep forumul asta eu sunt cel cu atitudinele pozitive.
Sunt cel mai pașnic om din lume. Dorințele mele sunt: o căsuță modestă, un pat bun si o gradina cu pomi. Iar dacă Domnul Dumnezeu ar vrea să mă facă într-adevăr fericit, as vedea spânzurați în acești pomi șase sau șapte din dușmanii mei...

Cezar
junior
junior
Posts: 34
Joined: Mon Oct 04, 2004 10:05 pm

Re: Leon_the_green

Postby Cezar » Fri Nov 14, 2008 9:34 am

@alice18: am in an exemple de studenti, care nu au ce cauta la medicina. Nu au nici un fel de notiune de fiziologie si fiziopatologie, si uite-i in anul 5. Deci unde sunt acele "site"?
Mai face curba lui Gauss? Daca era scarba cu adevarat, scotea curba lui Gauss la examen, si nu era un scenariu prea roz.
Cat despre subiectivitatea lui in evaluarea studentiilor...permite-mi sa am serioase indoituri:)
Pana la urma care este problema de fapt? Ca va pica? Sau ca nu este subiectiv in evaluare?
Ambele?
E vreunul care a invatat si l-a picat, pt ca "nu i-a placut fata lui" ?( am auzit de atatea ori sintagma asta, inca si acum ma prapadesc de ras)
PS: studentul in general este o victima. Reflecta la urmatorul fapt: dupa ce sustinem examene, urmatoarele fraze le folosim: " MI-A DAT 5 (sau orice alta nota mica)" si "AM LUAT 10 (sau orice alta nota mare)"....
PS2 : poll-ul este criminal=))=))=))

User avatar
b3
elite
elite
Posts: 4122
Joined: Fri Jul 25, 2003 2:22 pm
Location: Bucuresti

Re: Leon_the_green

Postby b3 » Sat Nov 15, 2008 6:59 pm

kooksee wrote:
b3 wrote:Ai o atitudine negativista si total neconstructiva, mai bine te abtii cateodata.


imi cer scuze.
cand ii gasesti pe aia 30 sunt dispus sa vin sa ii supraveghez. si eventual sa ii pedepsesc pe aia care nu isi fac traducerea cum trebuie.
eu credeam ac de ep forumul asta eu sunt cel cu atitudinele pozitive.


Nu trebuie sa-i gasesc eu, cu sila nu se poate face chestia asta, trebuie sa fie niste oameni proactive, selfstarters etc. . Am dat o idee, poate iese ceva din ea.
Pentru fiecare doctor exista alt doctor egal si de sens opus - ceea ce explica de ce gasesti atat de usor experti care sa se contrazica total unii pe altii.
Ce este un forum ? | Vreau o tara ca afara

Cristina1887
newbie
newbie
Posts: 17
Joined: Wed Oct 15, 2008 7:45 pm

Re: Leon_the_green

Postby Cristina1887 » Thu Nov 20, 2008 1:32 am

Cezar wrote:@alice18: am in an exemple de studenti, care nu au ce cauta la medicina. Nu au nici un fel de notiune de fiziologie si fiziopatologie, si uite-i in anul 5. Deci unde sunt acele "site"?
Mai face curba lui Gauss? Daca era scarba cu adevarat, scotea curba lui Gauss la examen, si nu era un scenariu prea roz.
Cat despre subiectivitatea lui in evaluarea studentiilor...permite-mi sa am serioase indoituri:)
Pana la urma care este problema de fapt? Ca va pica? Sau ca nu este subiectiv in evaluare?
Ambele?
E vreunul care a invatat si l-a picat, pt ca "nu i-a placut fata lui" ?( am auzit de atatea ori sintagma asta, inca si acum ma prapadesc de ras)
PS: studentul in general este o victima. Reflecta la urmatorul fapt: dupa ce sustinem examene, urmatoarele fraze le folosim: " MI-A DAT 5 (sau orice alta nota mica)" si "AM LUAT 10 (sau orice alta nota mare)"....
PS2 : poll-ul este criminal=))=))=))


sunt sigura ca sunt si astfel de studenti, dar nu poti generaliza, asa ca mai usor cu jignirile. intr-adevar nu se poate sa nu iei examenul daca inveti cu simt de raspundere. insa nu la asta ma refeream cand am zis ca merita un ciocan in cap. ma refeream la faptul ca nu stie sa vorbeasca cu studentii si ca ii trateaza pe toti de prea sus. si in conceptia mea nu cred ca vreun profesor are dreptul asta oricate specializari si alte minuni are in spate.

si inca ceva: modalitatea de examinare nu dovedeste neaparat cat de mult sau cat de bine ai invatat. grilele nu ar trebui proiectate, ci date pe foaie. pentru ca eu poate pot sa raspund la o intrebare in 5 secunde si pt alta sa am nevoie de mai mult de 50 de sec. si pana la urma fiecare student are ritmul lui de citire/de gandire. mi se pare o prostie sa imi impuna sa fac asta intr-un anumit timp care de altfel nu e rezonabil deloc. si motivul pe care il are el...ca trebuie sa gandim rapid..ca atunci cand vine pacientul trebuie sa reactionezi cat mai repede ..bai ma lasi? nu cred ca am terminat facultatea si am iesit doctor la sfarsitul anului 2 de facultate. intr-adevar ar trebui sa ne obisnuim cu asta, dar mi se pare exagerat ce incearca sa faca el. si ce face el. in fine. cam atat.

User avatar
Chingachgook
addicted
addicted
Posts: 23561
Joined: Wed Nov 26, 2003 6:34 pm
Location: in hamac

Re: Leon_the_green

Postby Chingachgook » Thu Nov 20, 2008 2:59 am

o sa te vedem in 2013 pe topicul de rezi cu aceleasi texte
schimba mentalitatea cat mai poti
Sunt cel mai pașnic om din lume. Dorințele mele sunt: o căsuță modestă, un pat bun si o gradina cu pomi. Iar dacă Domnul Dumnezeu ar vrea să mă facă într-adevăr fericit, as vedea spânzurați în acești pomi șase sau șapte din dușmanii mei...

User avatar
doareu_mm
senior
senior
Posts: 288
Joined: Mon Jul 24, 2006 12:52 am
Location: Bucuresti

Re: Leon_the_green

Postby doareu_mm » Thu Nov 20, 2008 2:06 pm

A reusit prof. zagrean sa elaboreze un manual de fiziologie, ceva, orice, o baza pentru curs, in 3 ani, sau tot pe guyton si haulica se bazeaza?
Medicina = Stiinta , Arta si Constiinta

User avatar
doareu_mm
senior
senior
Posts: 288
Joined: Mon Jul 24, 2006 12:52 am
Location: Bucuresti

Re: Leon_the_green

Postby doareu_mm » Thu Nov 20, 2008 2:08 pm

o sa te vedem in 2013 pe topicul de rezi cu aceleasi texte
schimba mentalitatea cat mai pot

Sau o sa te vedem pe tine in 2013 pe topicul de rezi...tot pe topicul de rezi...tot pe topicul de rezi....?
Medicina = Stiinta , Arta si Constiinta

Cristina1887
newbie
newbie
Posts: 17
Joined: Wed Oct 15, 2008 7:45 pm

Re: Leon_the_green

Postby Cristina1887 » Thu Nov 20, 2008 2:30 pm

kooksee wrote:o sa te vedem in 2013 pe topicul de rezi cu aceleasi texte
schimba mentalitatea cat mai poti


abia astept sa rad in 2013 de ce ai spus mai sus :allright:

Cristina1887
newbie
newbie
Posts: 17
Joined: Wed Oct 15, 2008 7:45 pm

Re: Leon_the_green

Postby Cristina1887 » Thu Nov 20, 2008 2:33 pm

doareu_mm wrote:A reusit prof. zagrean sa elaboreze un manual de fiziologie, ceva, orice, o baza pentru curs, in 3 ani, sau tot pe guyton si haulica se bazeaza?


ei a scos. tot guytonul e baza..si cursurile. cele tinute de oricine altcineva dar nu de el.

User avatar
alice18
senior
senior
Posts: 170
Joined: Thu Apr 01, 2004 1:26 pm
Location: Bucuresti

Re: Leon_the_green

Postby alice18 » Thu Nov 20, 2008 9:15 pm

kooksee wrote:schimba mentalitatea cat mai poti


si tie cine ti-a zis ca mentalitatea ta e cea corecta? bai mai incetati cu morala si cu periajul ca forumul asta e ca sa vb pe bune nu sa ne dam mari si tari. fiecare are parerea lui, pozitiva, negativa etc. de ce incercati sa combateti parerile cu care nu sunteti de acord? trebuie scoase la iveala si lucrurile bune si alea rele. daca cineva a avut parte de experiente neplacute cu un anumit prof are tot dreptul sa-i avertizeze pe ceilalti. si sa fim seriosi, despre Zagrean se gasesc mult mai putini care sa-l laude decat cei care il acuza de diverse. nu e corectitudinea in persoana si nici vreun geniu.daca esti pe o pozitie asta nu reflecta mereu cunostintele tale. ar trebui pus la punct ca si Ciomu, desi nici ala nu cred ca va inceta sa pozeze in victima prea curand. astia doi sunt profii de care nu doresc nimanui sa se ciocneasca in facultate. or mai fi si altii dar deocamdata despre astia sunt in masura sa vb.

User avatar
Chingachgook
addicted
addicted
Posts: 23561
Joined: Wed Nov 26, 2003 6:34 pm
Location: in hamac

Re: Leon_the_green

Postby Chingachgook » Thu Nov 20, 2008 9:36 pm

dooooamne ii citesc pe astia mici si ma crucesc.
auzi

si tie cine ti-a zis ca mentalitatea ta e cea corecta


in conditiile in care ea se vaita ca nu le da profu note mari, si ca e exigent la examene.
Sunt cel mai pașnic om din lume. Dorințele mele sunt: o căsuță modestă, un pat bun si o gradina cu pomi. Iar dacă Domnul Dumnezeu ar vrea să mă facă într-adevăr fericit, as vedea spânzurați în acești pomi șase sau șapte din dușmanii mei...

User avatar
doareu_mm
senior
senior
Posts: 288
Joined: Mon Jul 24, 2006 12:52 am
Location: Bucuresti

Re: Leon_the_green

Postby doareu_mm » Thu Nov 20, 2008 9:47 pm

or mai fi si altii dar deocamdata despre astia sunt in masura sa vb.

nu prea mai sunt
Medicina = Stiinta , Arta si Constiinta

Cristina1887
newbie
newbie
Posts: 17
Joined: Wed Oct 15, 2008 7:45 pm

Re: Leon_the_green

Postby Cristina1887 » Thu Nov 20, 2008 10:25 pm

kooksee wrote:dooooamne ii citesc pe astia mici si ma crucesc.
auzi

si tie cine ti-a zis ca mentalitatea ta e cea corecta


in conditiile in care ea se vaita ca nu le da profu note mari, si ca e exigent la examene.



arata-mi unde m-am vaitat de note mici. bai citeste mai bine posturile si apoi arunca-te la comentat. nu am nimic cu faptul ca e exigent la examen. dar sa fie exigent cu cap si sa dea dovada de mai mult bun simt cand e vb de studenti.

User avatar
b3
elite
elite
Posts: 4122
Joined: Fri Jul 25, 2003 2:22 pm
Location: Bucuresti

Re: Leon_the_green

Postby b3 » Fri Nov 21, 2008 12:06 am

kooksee, si eu sunt de acord cu tine ca e bine sa fie exigent si in general sa fie facultatea altfel dar asta deja e teorie si lume ideala, realitatea din umf ne omoara. Degeaba schimba "astia mici" mentalitatea daca aia mari n-o schimba. Plus ca na, din 15 examene sau cate se mai dau pana ajungi sa dai fiziologia, doar al lui Zagrean e examen-serios-nu-treci-daca-nu-inveti, cum vrei sa li se para echitabil, normal etc. ?

Guytonu' ala nou tradus in romaneste macar e tradus bine ? Ca asta ar fi o chestie in avantajul studentilor, pana acum era frica de fiziologie + lipsa cartilor bune in romana din care sa inveti. Acum sper ca macar exista o carte tradusa bine. (da da, stiu ca fara engleza in medicina esti mort da' unii se prind mai greu, si clar nu in anul 2, asa ca pt ei chiar era tragic sa fie carte buna doar in engleza)
Pentru fiecare doctor exista alt doctor egal si de sens opus - ceea ce explica de ce gasesti atat de usor experti care sa se contrazica total unii pe altii.
Ce este un forum ? | Vreau o tara ca afara

User avatar
coffee&tv
junior
junior
Posts: 32
Joined: Wed Jul 16, 2008 7:41 pm
Location: Planet Earth

Re: Leon_the_green

Postby coffee&tv » Fri Nov 21, 2008 1:03 pm

Am zis sa nu raspund, dar m-am razgandit.
Eu am facut parte din prima serie de studenti care a dat grila examenul de fiziologie. In anul I am dat scris (5 subiecte, redactare/dezvoltare sau cum vreti sa-i ziceti), iar in II grila. Atunci n-am avut posibilitatea sa ne alegem tipul de grila(pozitiva/negativa), singura optiune a fost cea aleasa de prof., adica negativa.
La grila n-am luat din prima pentru ca n-am invatat. La restanta, in vara, am venit cu materia invatata si am luat 7 la grila negativa, iar nota finala, dupa examenul oral, a fost mai mare.
In anul II cand am aflat cum se va da examenul m-am enervat; nu din cauza modalitatii de testare, ci din cauza atitudinii. Cursurile erau proaste si nu se putea invata dupa ele, iar motivul oficial pentru care primeam astfel de grila era ca "in afara asa se practica". Acum intrebarea mea este: in afara tot asa se si preda (la conditii si cursuri ma refer). Plus ca nu mi-a placut deloc felul de a se comporta a lui Zagrean: incerca sa bage frica in studenti si vorbea de sus. Ca o paranteza, domnul profesor Zagrean a tinut mortis sa dam examenul de fizio in ultima saptamana de sesiune, iar la examen ne-a dat un "sfat prietenesc" sa nu ne mai fixam examenele grele ultimele (pai nu l-am fixat noi, el a avut grija sa-l fixeze asa). Dar toate astea au trecut, iar concluziile mele sunt urmatoarele:

- daca inveti nu ai probleme, chit ca e grila negativa/pozitiva, examen oral s.am.d.;
- fizio este de baza si o sa va loviti tot timpul de ea;
- invatati din Guyton sau Haulica (daca il gasiti, pe vremea mea nu se gasea);
- faceti abstractie de "incurajarile" profesorilor (ale unuia in mod special ;) ).

Ca raspuns la niste doua intrebari de mai sus:
- Zagrean a terminat Medicina Generala, dar n-a facut specializare.
- ideal este sa inveti pentru a ramane cu ceva din materia respectiva si nu pentru note. Lucrurile se schimba in momentul in care exista riscul sa treci la cu taxa si atunci nota primeaza in fata cunostiintelor.
Universe always settles the score!
Does it?
No, but it should.

Cristina1887
newbie
newbie
Posts: 17
Joined: Wed Oct 15, 2008 7:45 pm

Re: Leon_the_green

Postby Cristina1887 » Fri Nov 21, 2008 2:39 pm

b3 wrote:kooksee, si eu sunt de acord cu tine ca e bine sa fie exigent si in general sa fie facultatea altfel dar asta deja e teorie si lume ideala, realitatea din umf ne omoara. Degeaba schimba "astia mici" mentalitatea daca aia mari n-o schimba. Plus ca na, din 15 examene sau cate se mai dau pana ajungi sa dai fiziologia, doar al lui Zagrean e examen-serios-nu-treci-daca-nu-inveti, cum vrei sa li se para echitabil, normal etc. ?

Guytonu' ala nou tradus in romaneste macar e tradus bine ? Ca asta ar fi o chestie in avantajul studentilor, pana acum era frica de fiziologie + lipsa cartilor bune in romana din care sa inveti. Acum sper ca macar exista o carte tradusa bine. (da da, stiu ca fara engleza in medicina esti mort da' unii se prind mai greu, si clar nu in anul 2, asa ca pt ei chiar era tragic sa fie carte buna doar in engleza)



ai mare dreptate, ne-am obisnuit sa invatam minimul necesar si nici pe ala cum trebuie si cand a venit fiziologia a cazut ca un bolovan in capul nostru. eu una recunosc ca nu am invatat suficient. dar am mai spus de ce sunt revoltata. nu ca nu am trecut din prima, ci pt. ca modalitatea de examen mi se pare aiurea din cauza faptului ca grilele sunt proiectate. o alta chestie e ca zagrean s-a purtat cu mine personal(deci pot sa spun din proprie experienta) la contestatie ca si cand nu as fi avut niciun drept sa fac contestatia si ca el ne face de fapt noua nu stiu ce mare favoare ca accepta sa ne raspunda noua la intrebari ..cu un aer de superioritate de mama-mama. si nu numai eu am fost in situatia asta. oricum, asta ar trebui sa ne fie invatatura de minte pe viitor. trebuie sa fim mai responsabili si mai constienti ca prin facultatea asta nu ar trebui sa trecem ca gasca prin apa pt ca ne-am pierde timpul si nervii degeaba. am zis! :peace:

a..si inca ceva, guytonul are o multime de greseli. :roll:

User avatar
alice18
senior
senior
Posts: 170
Joined: Thu Apr 01, 2004 1:26 pm
Location: Bucuresti

Re: Leon_the_green

Postby alice18 » Sat Nov 22, 2008 12:42 am

coffee&tv wrote:Am zis sa nu raspund, dar m-am razgandit.
Atunci n-am avut posibilitatea sa ne alegem tipul de grila(pozitiva/negativa), singura optiune a fost cea aleasa de prof., adica negativa.


nici noi nu am avut de ales. de fapt nu stiu cine a avut "sansa "asta. din cate am auzit de la alte serii si ani, daca schimba cumva modalitatea de examinare si observa ca se trece "usor" imediat ia masuri. intr-un an, a dat in aceeasi sesiune grile diferite. unor serii li s-a cerut un anumit numar de grile pentru promovare, altora alt numar pentru ca se trecuse "usor", si prea multi pt gustul lui. asta mi se pare o mare magarie si prosteala pe fata. iar faza ca daca inveti cursurile "este arhisuficient ca sa iei grilele" mi se pare o mare aberatie. intr-adevar, cursurile au fost foarte proaste, lp-urile au lasat si ele mult de dorit, Guytonul mi se pare "un roman" de unde nu scoti 2 fraze ca idei principale din 2 pag citite.foarte multe detalii doar ca sa lege ideile. citesti o gramada si te trezesti ca esentialul putea fi spus in cateva fraze. eu cred totusi ca avea dreptate cineva care spunea ca are o placere deosebita sa pice. ca sa nu dau exemplu cuvintele lui.

User avatar
DNCF
junior
junior
Posts: 50
Joined: Wed Sep 24, 2008 3:10 pm

Re: Leon_the_green

Postby DNCF » Sun Nov 23, 2008 9:22 pm

Eu chiar nu cred ca Zagrean a impus grilele negative numai ca sa se simta el mare si tare picandu-i pe studenti in prostie. Sincer acum, daca erau grilele pozitive, chiar nu puneati nimic la nimereala? Eu una stiu clar ca as fi pus. :P Si inca o chestie - la seria mea cel putin, grilele chiar au fost din cursuri, si mie mi s-au parut rezonabile ca dificultate.

Cursurile sunt intr-adevar predate prost (cu 2-3 mici exceptii) si daca nu ai norocul sa faci la LP cu un asistent care sa iti mai explice unele chestii, chiar esti in pom. Pacat de materie, pentru ca are potentialul sa fie cea mai interesanta din preclinic. :(

Guyton-ul (in engleza) mi s-a parut insa bine scris, clar, si chiar am inteles cand am citit din el - doar ca nu ai cum sa-l parcurgi daca nu te apuci din timp. Asa ca merita citit, mai ales ca, asa cum ziceau si altii, chiar te lovesti de fizio in anii clinici.
Try not to become a man of success, but rather try to become a man of value. (Albert Einstein)

User avatar
Chingachgook
addicted
addicted
Posts: 23561
Joined: Wed Nov 26, 2003 6:34 pm
Location: in hamac

Re: Leon_the_green

Postby Chingachgook » Mon Nov 24, 2008 12:34 am

au inceput si astai cu cartile prost traduse.
bine ca stiti ce scrie acolo corect/gresit. de aia picati pe capete?
am dat prea multe restante in facultatea aia ca sa nu stiu EXACT din ce motive se pica.
Sunt cel mai pașnic om din lume. Dorințele mele sunt: o căsuță modestă, un pat bun si o gradina cu pomi. Iar dacă Domnul Dumnezeu ar vrea să mă facă într-adevăr fericit, as vedea spânzurați în acești pomi șase sau șapte din dușmanii mei...

User avatar
b3
elite
elite
Posts: 4122
Joined: Fri Jul 25, 2003 2:22 pm
Location: Bucuresti

Re: Leon_the_green

Postby b3 » Tue Nov 25, 2008 1:13 am

Tot nu te potolesti.. Nu vrei sa pricepi ca pestele de la cap incepe sa puta ? Daca de maine (utopic, stiu) toate cadrele didactice si-ar face treaba, adica predat, manuale, the whole deal, toate examenele ar fi pe bune, inclusiv alea practice ! sau mai ales alea, studentii nu ar mai avea ce sa carcoteasca, cei mai multi chiar s-ar bucura, iar de cei care vor protesta chiar nu ma/ne intereseaza, n-au ce cauta. Asa cum stau lucrurile acum mi se pare aiurea si total neconstructiv sa vii cu texte d-astea. Daca tie ti-e lehamite si ai renuntat sa te mai impotrivesti, nu pricep de ce insisti sa-i faci si pe altii sa vada calea ta cea dreapta. Lasa-i in pace.
Pentru fiecare doctor exista alt doctor egal si de sens opus - ceea ce explica de ce gasesti atat de usor experti care sa se contrazica total unii pe altii.
Ce este un forum ? | Vreau o tara ca afara

User avatar
Chingachgook
addicted
addicted
Posts: 23561
Joined: Wed Nov 26, 2003 6:34 pm
Location: in hamac

Re: Leon_the_green

Postby Chingachgook » Tue Nov 25, 2008 8:25 am

astia care se impotrivesc sunt aia care oricum nu citesc nimic.
vreau sa vad unu care vine si zice ca el a luat 9 la zagrean dar protesteaza pentru imoralitatea lui zagrean. pe ala il cred.
am mai zis, asta cu "eu am invatat dar m-a picat" sunt scuze pentru parinti nu pentru noi care am trecut pe acolo. si eu faceam la fel.
apoi, daca citesti cu atentie vezi ca intr-un final toti recunosc ca de fapt nu prea au invatat.
nu mi-e nici lehamite nici nu am renuntat dar ma enerveaza cand vad atata ipocrizie.
Sunt cel mai pașnic om din lume. Dorințele mele sunt: o căsuță modestă, un pat bun si o gradina cu pomi. Iar dacă Domnul Dumnezeu ar vrea să mă facă într-adevăr fericit, as vedea spânzurați în acești pomi șase sau șapte din dușmanii mei...

User avatar
b3
elite
elite
Posts: 4122
Joined: Fri Jul 25, 2003 2:22 pm
Location: Bucuresti

Re: Leon_the_green

Postby b3 » Tue Nov 25, 2008 3:01 pm

Si intr-un final toti recunosc ca da, n-au invatat, dar si ca proful e absurd cu modul asta de examinare, cu asteptarile astea cand cursurile sunt varza, cand nu exista curs scris in romana al catedrei, macar niste note de curs acolo. Dupa anul 2 te obisnuiesti cu toate astea (la cate materii n-am invatat din "orice carte, de oriunde puteti invata") dar pana in anul 2 toti te tin in puf, cu materie de LP dictata, cu carti ale catedrei, cu cursuri printate, cu hai va rog veniti la curs, hai invatati pentru lucrare ca uite examenul e greu si nu vreau sa va pic, uite subiecte orientative. Si dup-aia, zbang, fiziologia lui Zagrean. Si cand vin saracii aici sa se planga ca nu-i corect si sa tina macar cursurile ca lumea, ca n-am vazut pe nici unul sa spuna ca vrea sa ia examenul fara sa invete, le dai tu la cap.

La partea cu sa invete dup-aia sa comenteze practic zici ca cei care invata nu comenteaza aici pe forum, ca ei sunt multumiti de facultate, totul e minunat, si practic doar lepre sunt pe forum. Esti convins?
Pentru fiecare doctor exista alt doctor egal si de sens opus - ceea ce explica de ce gasesti atat de usor experti care sa se contrazica total unii pe altii.
Ce este un forum ? | Vreau o tara ca afara

User avatar
lazarosa
senior
senior
Posts: 411
Joined: Tue Feb 06, 2007 7:44 pm
Contact:

Re: Leon_the_green

Postby lazarosa » Tue Nov 25, 2008 3:31 pm

cu riscul de a fi injurata, eu as face toate examenele dupa stilul lui zagrean ;) :mrgreen:
.

Cristina1887
newbie
newbie
Posts: 17
Joined: Wed Oct 15, 2008 7:45 pm

Re: Leon_the_green

Postby Cristina1887 » Tue Nov 25, 2008 10:15 pm

pt. kooksee:

1. da, guytonul e prost tradus pentru ca eu una am gasit destule greseli care erau prea evidente ca sa nu le vada si studentul cu minime cunostinte de fiziologie. asta nu inseamna ca nu sunt si altele pe care unul care abia le invata si nu le-a citit niciodata si va trebui sa creada ce scrie acolo nu? ca din cate stiu eu nu te nasti deja invatat. sau tu esti o exceptie?

2. pui pariu ca astia care se impotrivesc nu citesc nimic? sa fac o lista cu persoane care au luat note mari mai devreme sau mai tarziu si care protesteaza pentru imoralitatea lui zagrean? daca vrei iti fac..cu numere de telefon, adrese, note, tot ce vrei sa stii.

3. un ultim lucru: nu ti se pare anormal ca jumatate din toti studentii dintr-un an au ajuns cu restanta in toamna si ca apoi 2/3 din astia au ajuns la re-re? chiar sunt atatia prosti in facultate? chiar atatia nu stiau nici macar de un amarat de 5? eu una nu cred.

User avatar
Chingachgook
addicted
addicted
Posts: 23561
Joined: Wed Nov 26, 2003 6:34 pm
Location: in hamac

Re: Leon_the_green

Postby Chingachgook » Tue Nov 25, 2008 11:55 pm

1. da, guytonul e prost tradus pentru ca eu una am gasit destule greseli care erau prea evidente ca sa nu le vada si studentul cu minime cunostinte de fiziologie. asta nu inseamna ca nu sunt si altele pe care unul care abia le invata si nu le-a citit niciodata si va trebui sa creada ce scrie acolo nu? ca din cate stiu eu nu te nasti deja invatat. sau tu esti o exceptie?


invatati dupa ala in engleza.


2. pui pariu ca astia care se impotrivesc nu citesc nimic? sa fac o lista cu persoane care au luat note mari mai devreme sau mai tarziu si care protesteaza pentru imoralitatea lui zagrean? daca vrei iti fac..cu numere de telefon, adrese, note, tot ce vrei sa stii.


da vreau o lista. posteaz-o aici.

3. un ultim lucru: nu ti se pare anormal ca jumatate din toti studentii dintr-un an au ajuns cu restanta in toamna si ca apoi 2/3 din astia au ajuns la re-re?


te aberezi ca jumatate din studentii unui an au ajuns in restanta.
poate jumatate din studentii lui zagrean. cand eram eu student era pe la anatomie o sperietoare din asta, niculescu, unde picam 70%. privind retrospectiv parca nu era vina lui.

chiar sunt atatia prosti in facultate? chiar atatia nu stiau nici macar de un amarat de 5? eu una nu cred.


eu cred ca da.
Sunt cel mai pașnic om din lume. Dorințele mele sunt: o căsuță modestă, un pat bun si o gradina cu pomi. Iar dacă Domnul Dumnezeu ar vrea să mă facă într-adevăr fericit, as vedea spânzurați în acești pomi șase sau șapte din dușmanii mei...

User avatar
mihai_525
elite
elite
Posts: 8453
Joined: Sat Aug 02, 2008 12:14 pm

Re: Leon_the_green

Postby mihai_525 » Wed Nov 26, 2008 1:46 am

kooksee toti sunt prosti si tu esti destept.
studentii nu invata dar sunt ipocriti si spun ca desi au invatat i-a picat degeaba
zagrean pica foarte multi studenti (cand am dat eu, din cam 600 de studenti din tot anul, cam 200 aveau fiziologia in toamna)
zagrean e 0 ca om si 0 ca doctor. (asta rezulta din poll)
zagrean e 0 ca profesor. (toata lumea zice asta)

de ce nu se inchide odata topicul asta ? :)
America first

User avatar
Chingachgook
addicted
addicted
Posts: 23561
Joined: Wed Nov 26, 2003 6:34 pm
Location: in hamac

Re: Leon_the_green

Postby Chingachgook » Wed Nov 26, 2008 4:52 am

ca sa mai intre cate un ratacit ca tine sa ne amuze.
daca tu dintr-un poll ai dedus ca zagrean e 0 ca om si prof - i rest my case.

cum am mai zis si pe pagina anteriora schimbati-va mentalitatea ca mai incolo o sa le incasati in plin. acuma inca mai beneficiati de "sunt si ei mici saracii" - vezi postul lui b3.
Sunt cel mai pașnic om din lume. Dorințele mele sunt: o căsuță modestă, un pat bun si o gradina cu pomi. Iar dacă Domnul Dumnezeu ar vrea să mă facă într-adevăr fericit, as vedea spânzurați în acești pomi șase sau șapte din dușmanii mei...

User avatar
mihai_525
elite
elite
Posts: 8453
Joined: Sat Aug 02, 2008 12:14 pm

Re: Leon_the_green

Postby mihai_525 » Wed Nov 26, 2008 12:19 pm

56 din 73 au votat ca e f mincinos sau ca nu e in stare sa practice in spital, sau ambele. => 0 ca om si 0 ca doctor.
nu ai fost atent, nu am zis ca din poll rezulta ca e 0 ca prof, am zis ca e 0 ca prof pt ca toata lumea zice asta, inclusiv colegi de-ai lui din catedra, de la alte catedre, sau din conducerea facultatii, nu numai studentii. oare de ce i-au impartit catedra in doua?

tu crezi ca ma intereseaza pe mine ce ai zis tu pe pagina anterioara ?
America first

User avatar
mihai_525
elite
elite
Posts: 8453
Joined: Sat Aug 02, 2008 12:14 pm

Re: Leon_the_green

Postby mihai_525 » Wed Nov 26, 2008 12:21 pm

54, nu 56, imi cer scuze. kooksee tu ce ai votat?
America first

golanulstelist
senior
senior
Posts: 264
Joined: Sat Sep 30, 2006 10:36 am

Re: Leon_the_green

Postby golanulstelist » Wed Nov 26, 2008 12:33 pm

Vad ca deja s-a plecat pe aratura. Acum 3 ani am mers la cateva cursuri deale lui nea Zagre. total de acord ca nu stie sa predea ceea ce e grav pentru un om care e cadru didactic si cu pretentii pe deasupra. Ca doctor insa nu am avut de-a face cu el si nu cred k o sa am asa ca nu ma intereseaza, iar legat de examen, privind retrospectiv vorba lui kooki nu a fost chiar asa de rau. Noi am fost primii care am dat grila aia mareata pe retroproiector, cu grile negative si tot setul. Pot spune ca nu m-am rupt cu invatatul la ex ala fiind si ultimul si am luat 8, totul era sa nu te arunci si sa pui la toate grilele un raspuns, asa cu 20 de grile corecte, de care stiai sigur ca sunt bune luai usor o nota maricica. Cand vad ce examene am avut dupa, prin tot felul de spitale iti pot spune cu siguranta ca ala a fost un examen cel putin de bun simt. Si mai gandeste-te si altfel, faci medicina, la final o sa fii doctor rezident si apoi specialist, crezi ca acolo iti va da cineva o grila cu diagnosticul si tratamentul? Iar daca gresesti "grila" cam ce crezi ca se intampla? Aaa ca mai ramane vorba aia veche: invatati, invatati, invatati....(stiu ca era altfel, nu vreau comentarii)

User avatar
mihai_525
elite
elite
Posts: 8453
Joined: Sat Aug 02, 2008 12:14 pm

Re: Leon_the_green

Postby mihai_525 » Wed Nov 26, 2008 12:38 pm

esti un comunist. iesi afara :lol:
America first

User avatar
DNCF
junior
junior
Posts: 50
Joined: Wed Sep 24, 2008 3:10 pm

Re: Leon_the_green

Postby DNCF » Wed Nov 26, 2008 12:56 pm

mihai_525 wrote: studentii nu invata dar sunt ipocriti si spun ca desi au invatat i-a picat degeaba


Chestia asta cu picatul degeaba chiar ma amuza. Din cate am vazut eu in doi ani de zile de cand sunt la medicina, in mare parte profii trag de studenti cat pot ca sa scoata doua vorbe de la ei si sa-i treaca. Chiar si la marele examen oral de fizio erau oameni care nu au scos nici alea doua vorbe amarate pe subiectul lor - si totusi au trecut. :shock: Dar daca pornim de la inceput cu ideea ca la fizio nu se poate invata si ca orice ai face pici, evident ca asta o sa se si intample.

mihai_525 wrote: zagrean e 0 ca om si 0 ca doctor. (asta rezulta din poll)


Chiar nu am nici un interes sa-i iau apararea lui Zagrean, dar macar el face de bine de rau ceva legat de medicina ... totusi nu vinde medicamente la coltul strazii ca altii care chiar nu sunt in stare sa-si faca meseria. Ca nu practica in spital e treaba lui. Atat timp cat nu stai tu cu el in casa si nu te intretine el, nu vad de ce ai vrea sa-ti pierzi timpul sa te gandesti exact ce lucreaza Zagrean si daca e sau nu e doctor. Pana la urma e doar un profesor de care scapi mai devreme sau mai tarziu, fie ca-l suferi, fie ca nu.

mihai_525 wrote: zagrean e 0 ca profesor. (toata lumea zice asta)


Eu am facut in anul I fizio cu o alta profa - cursurile erau mai rau predate, dar examenul se lua usor. Nu stiu cu cata fiziologie am ramas in cap, desi am luat o nota mai mare decat in anul II. Si ceea ce mi se pare ultramisto este ca nimeni nu s-a gasit sa se planga (intemeiat) atunci despre calitatea cursurilor, pentru ca evident ca ziceau toti saru'mana ca treceau pe capete. Dar in anul II cand am facut cu Zagrean, toti eram disperati din cauza materiei si a grilelor - si totusi, chiar avand in vedere cursurile proaste, si stressul si notele mai mici, pot sa zic ca stiu ceva fiziologie (recunosc totusi ca am invatat din Guyton :peace: - lucru pe care evident ca nu-l faceam daca nu-mi era frica de examen). Asa ca din punctul meu de vedere Zagrean nu e 0 ca profesor, pentru ca am ramas cu ceva in cap de la materia lui.

Si, by the way, lumea zice multe. Daca ma luam dupa ce-mi ziceau toti anul trecut, probabil ca acum eram inca in anul II - ca deh, nu se poate trece la fiziologie. :mrgreen:
Try not to become a man of success, but rather try to become a man of value. (Albert Einstein)

User avatar
alice18
senior
senior
Posts: 170
Joined: Thu Apr 01, 2004 1:26 pm
Location: Bucuresti

Re: Leon_the_green

Postby alice18 » Wed Nov 26, 2008 8:08 pm

lazarosa wrote:cu riscul de a fi injurata, eu as face toate examenele dupa stilul lui zagrean ;) :mrgreen:


nici nu ma mira la cat o faci pe interesanta. tare as fi curioasa sa vad ce e de capul tau, tu aia corecta mereu. eu una iti doresc tie sa ai parte numai de profi ca Zagrean si oameni de genul. ca poate te potolesti intr-o zi si ti se acreste de "corectitudinea" lor.

kooksee wrote:astia care se impotrivesc sunt aia care oricum nu citesc nimic.
vreau sa vad unu care vine si zice ca el a luat 9 la zagrean dar protesteaza pentru imoralitatea lui zagrean. pe ala il cred.
am mai zis, asta cu "eu am invatat dar m-a picat" sunt scuze pentru parinti nu pentru noi care am trecut pe acolo. si eu faceam la fel.
apoi, daca citesti cu atentie vezi ca intr-un final toti recunosc ca de fapt nu prea au invatat.
nu mi-e nici lehamite nici nu am renuntat dar ma enerveaza cand vad atata ipocrizie.


da draga eu am luat 8. si nu sunt deloc de acord cu el. sau doar 9 e nota buna la tine? intr-adevar prima data nu am invatat, a doua oara am invatat si am luat 8. dar am fost un caz fericit. ca unii care stiu sigur ca invata si au si bursa au picat de nu stiu cate ori. asa ca mai lasa-ma cu teoriile tale ca nu se potrivesc. nu trebuie sa fii as la toate obiectele ca sa fii student bun. daca am sta sa aprofundam toate obiectele si sa citim la toate cate 2-3 carti am innebuni si n-am mai avea viata sociala deloc. aa, ca-ti place un obiect si citesti in particular, ok, dar nu se poate generaliza. se leaga de toate amanuntele, te freaca ca pe altceva la examen. cum explici ca profele celelalte cand asculta fara el in sala ii pica numai pe aia care chiar sunt de picat, si cand intra el trec 2-3? oare si profele alea sunt proaste ca studentii care sunt ascultati si trec pe ochi frumosi?
eu sunt de parere ca daca iti zice unu ca esti beat te mai gandesti, dar daca iti zic mai multi ar fi mai bine sa te culci, ca poate esti obosit.

User avatar
lazarosa
senior
senior
Posts: 411
Joined: Tue Feb 06, 2007 7:44 pm
Contact:

Re: Leon_the_green

Postby lazarosa » Wed Nov 26, 2008 8:50 pm

mai spune, mai spune :popcorn:
.

User avatar
Chingachgook
addicted
addicted
Posts: 23561
Joined: Wed Nov 26, 2003 6:34 pm
Location: in hamac

Re: Leon_the_green

Postby Chingachgook » Wed Nov 26, 2008 8:54 pm

:shock: :shock: :shock:

da, la viata sociala nu ma gandisem.


eu zic ca nu esti deloc in pozitia sa apreciezi cum celelelalte profe ii pica "pe aia care sunt de picat" si zagran pe aia care sunt copii buni si au invatat.

in rest, daca observi cam toti aia care au depasit momentul nu prea sunt de acord cu tine.
Sunt cel mai pașnic om din lume. Dorințele mele sunt: o căsuță modestă, un pat bun si o gradina cu pomi. Iar dacă Domnul Dumnezeu ar vrea să mă facă într-adevăr fericit, as vedea spânzurați în acești pomi șase sau șapte din dușmanii mei...

User avatar
lazarosa
senior
senior
Posts: 411
Joined: Tue Feb 06, 2007 7:44 pm
Contact:

Re: Leon_the_green

Postby lazarosa » Wed Nov 26, 2008 9:06 pm

alice18 wrote:se leaga de toate amanuntele, te freaca ca pe altceva la examen.


fata mea, am luat 10 la el zagri si consider ca am viata sociala ;) nu a fost absurd absolut deloc..dar na'...ca si cu strugurii :D
.

User avatar
doareu_mm
senior
senior
Posts: 288
Joined: Mon Jul 24, 2006 12:52 am
Location: Bucuresti

Re: Leon_the_green

Postby doareu_mm » Thu Nov 27, 2008 12:32 am

da, la viata sociala nu ma gandisem.

acum ne arati si cat esti de limitat. mai baga, mai baga...
Medicina = Stiinta , Arta si Constiinta

User avatar
doareu_mm
senior
senior
Posts: 288
Joined: Mon Jul 24, 2006 12:52 am
Location: Bucuresti

Re: Leon_the_green

Postby doareu_mm » Thu Nov 27, 2008 12:41 am

fata mea, am luat 10 la el zagri si consider ca am viata sociala ;) nu a fost absurd absolut deloc..dar na'...ca si cu strugurii :D

asta cu "fata mea" anuleaza toata frumusetzea aia de nota. e ca si cum ai veni la bal intr-o rochie frumoasa si ti-ai pune pe cap o basma...e cam parvenitism sa te lauzi cu notele tale si sa-i iei pe ceilalti peste picior (by the way, 8 e chiar ok); "fata mea", mai ai multe de invatzat.
Medicina = Stiinta , Arta si Constiinta

User avatar
alice18
senior
senior
Posts: 170
Joined: Thu Apr 01, 2004 1:26 pm
Location: Bucuresti

Re: Leon_the_green

Postby alice18 » Thu Nov 27, 2008 1:21 am

aroganta ta e de neegalat. eu nu ziceam ca cine invata sa ia 10 la fizio nu are viata sociala. ma refeream ca daca ai sta pentru fiecare obiect in parte sa citesti cat ti se recomanda s-ar intampla asta. poate esti un geniu mai, mai stii? :peace: lauda-te in continuare cu notele tale si inteligenta ta dar te rog scuteste-ne cu ipocrizia ta. pupa pe cine vrei unde vrei dar lasa forumul asta pentru discutii interesante si pareri care reflecta realitatea. cum i-am mai zis si lui kooksee, du-te si culca-te ca deja ti-au sarit mai multi in cap. ar trebui sa-ti dea de gandit ca ceva nu e in regula cu ideile tale.
cred ca stiu sa apreciez cum s-a trecut la examen din surse sigure si din faptul ca am asistat la multe ascultari de studenti pana mi-a venit randul. si am vazut cum se trece si cum se pica si cu zagre si fara. eu zic sa mai lasati aerele astea ca nu prea vi se potrivesc.


Return to “Facultatea”

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 41 guests