Doctorand in ultimul an...probleme mari cu indrumatorul!

care ne mananca zilele
User avatar
chirped2006
junior
junior
Posts: 29
Joined: Tue Feb 20, 2007 8:53 pm

Doctorand in ultimul an...probleme mari cu indrumatorul!

Postby chirped2006 » Sun Jul 15, 2007 1:15 pm

Salut!
Va rog sa ma ajutati si pe mine intr-o problema...mare!
Cand eram rezident, mi-a venit nemaipomenita idee de a ma inscrie la doctorat. In naivitatea mea, eram convins ca usile mi se vor deschide si un eventual post imi va fi destinat mie, sclav devotat al clinicii. Ei bine, tinand cont de referinte externe, am contactat plin de speranta un profesor ( din alt spital si de pe o specialitate inrudita) care in ochii mei si ai altora era extrem de serios si incoruptibil. Am luat admiterea fara sa-l "onorez" cu nimic! La primul examen totul a decurs perfect. La urmatoarele 2 examene si 3 referate, respectivul a devenit artagos. M-a pus pe mine sa stabilesc membrii comisiei si sa-i conving sa isi miste fundul pt mine, un rezident parlit si cu buzunarele goale. Cand reuseam sa pun cat de cat in miscare lucrurile, indrumatorul imi amana examenul cu cateva zile inainte! Am fost amanat chiar si de 5 ori! Cu o ''mica'' atentiei n sacosica(care pe mine ma flamanzea 2 luni) am rezolvat-o pana la urma. Acum sunt in ultimul an de doctorat fara frecventa. Am terminat rezidentiatul acum 1 an si am gasit loc de munca doar ca operator calculatoare, prost platit. De 3 luni, profesorul mi-a spus ca imi da drumul sa sustin teza, dar...refuza sa imi semneze rezumatul, actele si sa ma ajute cu relatiile lui sa gasesc 2 profi din afara. Cica sa imi caut eu! De mistocareala si sictirul cu care ma trateaza nici nu mai vorbesc! Mai nou, nu mai vrea nici sa imi restituie teza( muncita de mine!)! Deci: ideea este foarte clara. Fara bani, nu se va urni NIMIC!
Am incercat sa imi inghet anul, pt a nu pierde cei 6 ani de munca ca vita proasta pe camp. Am fost la rectorat. Am mintit ca plec din tara pt un an si ca nu mai am cand sa sustin teza. He, he, mi-au cerut copie dupa contractul de munca! De unde dracu'?
Va rog, spuneti-mi ce as putea sa mai fac? Doctoratul nu poate fi prelungit decat cu acordul indrumatorului (din care stiu eu),acord pe care nu mi-l da. Iar acum, atentiile din sacosele nu-l mai multumesc DELOC!
Va multumesc mult pt orice idee!

User avatar
victor
elder
elder
Posts: 1761
Joined: Sun Jul 06, 2003 8:22 am
Contact:

Postby victor » Sun Jul 15, 2007 2:46 pm

ia legea invatamantului, regulamentele UMF ref la doctorat, ordine MS si citeste-le de la inceput la coada, de la coada la inceput. Poti odata sa iti schimbi indrumatorul, eventual cu altul de la alta universitate, "eventual" din alta tara (sunt universitati il alte parti care se bucura sa primeasca un doctorand care e aproape gata sa isi sustina teza, mai ales daca are deja publicatii [vezi criteriile lor]: e investitie minima pentru ei, iar tu le adaugi +1 la doctorate, ceea ce ii ajuta la finantari, granturi etc).. As good as it gets. In caz de urgenta [..] poti la cerere sa iti spuspenzi pana la doi ani doctoratul, timp in care sa gasesti o solutie.


Return to “Facultatea”

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 92 guests