Note&bursa

care ne mananca zilele
User avatar
filhiol86
junior
junior
Posts: 75
Joined: Sat Sep 02, 2006 8:51 pm
Contact:

Note&bursa

Postby filhiol86 » Sat Jun 16, 2007 9:27 am

Conteaza notele din facultate la ceva? Iti cere cineva foaia matricola la angajare, daca vrei sa pleci in strainatate, etc?
Daca ai plecat o data cu Erasmus poti sa mai pleci a doua oara, dar in alta tara sau numai cu o alta bursa?

User avatar
b3
elite
elite
Posts: 4122
Joined: Fri Jul 25, 2003 2:22 pm
Location: Bucuresti

Postby b3 » Sat Jun 16, 2007 9:51 pm

Nu poti pleca de doua ori cu Erasmus, scrie pe undeva ca poti beneficia o singura data de ea.

Nu stiu ce sa spun cu notele. Si in liceu toata lumea zicea ca sunt importante notele si media la Bac si pana acum te-a intreabt cineva ceva de ele ? In cazul in care lucrezi deja pe undeva, te-a intrebat angajatorul ce note ai avut sau ti-a cerut diploma de Bac INAINTE sa te angajeze ? (Ca dupa ce iti zice "ok, esti angajat", trebuie sa-ti duci actele, si de-abia atunci vede cineva / daca se uita / diploma de bac..)
Pentru fiecare doctor exista alt doctor egal si de sens opus - ceea ce explica de ce gasesti atat de usor experti care sa se contrazica total unii pe altii.
Ce este un forum ? | Vreau o tara ca afara

User avatar
filhiol86
junior
junior
Posts: 75
Joined: Sat Sep 02, 2006 8:51 pm
Contact:

Postby filhiol86 » Sat Jun 16, 2007 11:08 pm

b3 wrote:Nu poti pleca de doua ori cu Erasmus, scrie pe undeva ca poti beneficia o singura data de ea.

Nu stiu ce sa spun cu notele. Si in liceu toata lumea zicea ca sunt importante notele si media la Bac si pana acum te-a intreabt cineva ceva de ele ? In cazul in care lucrezi deja pe undeva, te-a intrebat angajatorul ce note ai avut sau ti-a cerut diploma de Bac INAINTE sa te angajeze ? (Ca dupa ce iti zice "ok, esti angajat", trebuie sa-ti duci actele, si de-abia atunci vede cineva / daca se uita / diploma de bac..)


10x. Dar mai sunt si alte posibilitati de plecare in timpul facultatii, o alta bursa, ceva?!
Din acest motiv intreb si eu pt ca am invat destul de bine in liceu si am luat si o nota mare la bac si vad ca nu-mi ajuta la nimic, nici macar la admitere nu a contat. Nu lucrez.Stau si invat in vacanta ca sa-mi iau diplome de limba si invat cat mai multa gramatica si-mi pun intrebarea cat de mult conteaza avand in vedere ca pe vocabularul de care avem mare nevoie nu prea se pune accent...

User avatar
b3
elite
elite
Posts: 4122
Joined: Fri Jul 25, 2003 2:22 pm
Location: Bucuresti

Postby b3 » Sun Jun 17, 2007 11:36 pm

esti student strain? ce diploma de limba si gramatica ? :?

se mai poate pleca pentru 1 luna cu stagiile SSMB (du-te la sediu la SSMB, in dreapta amfiteatrului mare si intreaba acolo detalii). Cu astea cred ca poti sa te duci de cate ori vrei, chiar si 2 intr-un an, nu stiu sigur.
Pentru fiecare doctor exista alt doctor egal si de sens opus - ceea ce explica de ce gasesti atat de usor experti care sa se contrazica total unii pe altii.
Ce este un forum ? | Vreau o tara ca afara

User avatar
filhiol86
junior
junior
Posts: 75
Joined: Sat Sep 02, 2006 8:51 pm
Contact:

Postby filhiol86 » Sun Jun 17, 2007 11:41 pm

b3 wrote:esti student strain? ce diploma de limba si gramatica ? :?

se mai poate pleca pentru 1 luna cu stagiile SSMB (du-te la sediu la SSMB, in dreapta amfiteatrului mare si intreaba acolo detalii). Cu astea cred ca poti sa te duci de cate ori vrei, chiar si 2 intr-un an, nu stiu sigur.


Nu. Sunt roman. Ma refeream la diplomele de limba pentru engleza, franceza, germana si latina. Ca sa-mi fie mai usor sa plec din tara. Macar limba sa o stiu cat de cat bine. Multumesc pentru informatii :D

User avatar
Chingachgook
addicted
addicted
Posts: 23561
Joined: Wed Nov 26, 2003 6:34 pm
Location: in hamac

Postby Chingachgook » Mon Jun 18, 2007 12:56 pm

latina e cea mai importanta.
am auzit ca sunt multe burse la vatican.

in alta ordien de idei din cate stiu eu eu, teoretic notele din facultate conteaza (?) daca vrei sa te inscrii mai incolo la vreun doctorat. parca era o prevedere ca trebuie sa ai minim 8 (sau 7,50?). unii profesori accepta si cu mai putin.
si mai conteaza la parinti cand ceri rectificare bugetara si la fete cand, desi medicina e o facultate grea, uite ce note ai avut tu.
Sunt cel mai pașnic om din lume. Dorințele mele sunt: o căsuță modestă, un pat bun si o gradina cu pomi. Iar dacă Domnul Dumnezeu ar vrea să mă facă într-adevăr fericit, as vedea spânzurați în acești pomi șase sau șapte din dușmanii mei...

User avatar
latvia
elder
elder
Posts: 1664
Joined: Mon Oct 24, 2005 11:10 pm

Postby latvia » Mon Jun 18, 2007 1:55 pm

la fete da.clar.

pi daca nu era kuxi asa silitor....


da conteza la inscrierea la postuniversitare.si nu e 7.50 e 8 fix minim.

User avatar
Chingachgook
addicted
addicted
Posts: 23561
Joined: Wed Nov 26, 2003 6:34 pm
Location: in hamac

Postby Chingachgook » Mon Jun 18, 2007 4:01 pm

conteaza dar mi se pare nedrept.
una e sa ai 8 la constanta si alta e sa ai 8 la bucuresti.
Sunt cel mai pașnic om din lume. Dorințele mele sunt: o căsuță modestă, un pat bun si o gradina cu pomi. Iar dacă Domnul Dumnezeu ar vrea să mă facă într-adevăr fericit, as vedea spânzurați în acești pomi șase sau șapte din dușmanii mei...

User avatar
filhiol86
junior
junior
Posts: 75
Joined: Sat Sep 02, 2006 8:51 pm
Contact:

Postby filhiol86 » Mon Jun 18, 2007 5:20 pm

kooksee wrote:conteaza dar mi se pare nedrept.
una e sa ai 8 la constanta si alta e sa ai 8 la bucuresti.


Apropo de constanta ai dreptate unde fata decanului nu are decat 10 si e anu' 6. In legatura cu latina, m-am gandit ca ma ajuta avand in vedere legatura cu anatomia (exista legatura?!) si chiar vreau sa ajung la Vatican. Am intrebat de note pentru ca vreau sa stiu daca-ti cere foaia matricola la angajare, la spital sau daca vrei sa pleci pe cercetare. Si habar nu am cum poti sa te afirmi in timpul facultatii...pentru ca bursele de studiu merg la copiii "buni", daca ai o idee de-un proiect ti-o ia profu' si la revedere. So, what can I do?!

User avatar
lazarosa
senior
senior
Posts: 411
Joined: Tue Feb 06, 2007 7:44 pm
Contact:

Postby lazarosa » Mon Jun 18, 2007 6:17 pm

urli si dai din coate

User avatar
b3
elite
elite
Posts: 4122
Joined: Fri Jul 25, 2003 2:22 pm
Location: Bucuresti

Postby b3 » Mon Jun 18, 2007 8:13 pm

l4z4r0s4 wrote:urli si dai din coate


da "edit" si dezvolta un pic ideea, n-are sens ce ai scris..
Pentru fiecare doctor exista alt doctor egal si de sens opus - ceea ce explica de ce gasesti atat de usor experti care sa se contrazica total unii pe altii.
Ce este un forum ? | Vreau o tara ca afara

joaosatan
junior
junior
Posts: 53
Joined: Wed Jul 12, 2006 4:40 pm

Postby joaosatan » Tue Jun 19, 2007 1:34 am

cu notele.

daca vrei burse de merit de silinta de orice, conteaza. facultatea te premiaza cu o bursa care nu acopera nimic pentru un student caminist.

daca vrei stagii si iesiri in afara, schimburi.

ai erasmus, doar o data, un semestru sau un an.

dar si stagiile de vara facute prin intermediul ifmsa (http://www.ifmsa.org) la care se da examen si cine ia nota mare se duce, deci aici conteaza partea cu invatatu.

cu plecatu

am prieteni care au fost pe stagiile de vara, au cunoscut acolo doctori de treaba, au tinut legatura, s-au mai dus, si au ajuns sa plece, inainte sau dupa terminarea facultatii.

User avatar
187.92a
addicted
addicted
Posts: 47429
Joined: Fri Dec 10, 2004 7:59 pm

Postby 187.92a » Tue Jun 19, 2007 1:52 am

da, ca la noi la nimeni, cand m-am dus in Fr cu ifmsa aia d-acolo se cazneau care mai de care sa -mi faca hatarurile deoarece la ei stagiile erau in functie de implicare, pe din astea organizationale. primeai puncte daca plimbai strainul, chestii din astea. sure, la noi se da examen pe invatat ceea ce e o cestie, mie mi-a convenit dar nu vaz de ce ar fi nevoie de asta din moment ce s-ar oputea trimite membrii ssmb singuri singurei, in functie de activitate. si n-ar mai fi pb :wink:

da, nu poti accesa studii postuniv daca ai medie naspa

User avatar
danhia
elite
elite
Posts: 4297
Joined: Sat Oct 29, 2005 8:56 pm
Location: The Royal Ascot Brigade

Postby danhia » Tue Jun 19, 2007 2:19 pm

MOLEDA Summer School
Non-viral gene transfer into muscle and skin – September, 16-22, 2007
– Evry-Maison Alfort
Website: http://moleda2007.intellagence.eu/

The course will deliver basic knowledge and practical experience on
muscle and skin biology/physiology and on non-viral gene transfer
technologies. The course aims at encouraging collaborations between
laboratories involved in gene transfer in Europe and implement
EC-funded projects by integrating different competences and optimize
gene transfer technologies for efficient and safe protocols of
treatment and prevention of diseases.

Submission of abstracts is open.
Red Apple

User avatar
latvia
elder
elder
Posts: 1664
Joined: Mon Oct 24, 2005 11:10 pm

Postby latvia » Tue Jun 19, 2007 9:34 pm

kooksee wrote:conteaza dar mi se pare nedrept.
una e sa ai 8 la constanta si alta e sa ai 8 la bucuresti.

si vrei si tu 8 te pomenesti.....


Return to “Facultatea”

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 135 guests