Burse

care ne mananca zilele
User avatar
dice
senior
senior
Posts: 224
Joined: Sun Sep 11, 2005 12:53 am

burse

Postby dice » Tue Jan 24, 2006 6:02 pm

e vorba de secretara de anul 6(crina)

armand
junior
junior
Posts: 67
Joined: Wed Jan 18, 2006 8:37 pm

Postby armand » Tue Jan 24, 2006 10:01 pm

oameni buni (si ma refer aici si la cei ce nu au burse), vi se pare normal ca bursele sa se dea pe un an intreg?mie nu mi se pare...

Enemy
elder
elder
Posts: 1141
Joined: Fri Sep 12, 2003 5:41 pm
Contact:

Postby Enemy » Tue Jan 24, 2006 10:29 pm

e ok sa se dea pe semestre, dar sa fie acordata pe bune.
de exemplu eu am doar un examen in sesiunea asta...
ar insemna ca unii sa piarda bursa ptr un examen, si altii sa castige un semestru de bursa tot numai cu meritul a unui singur examen...
asta nu e prea corect...

armand
junior
junior
Posts: 67
Joined: Wed Jan 18, 2006 8:37 pm

Postby armand » Wed Jan 25, 2006 1:40 am

aha,dar in schimb e normal ca intr-un an care poate fi mai 'usor' decat urmatorul,sa ai niste rezultate 'de bursa'...si apoi intreg anul urmator sa...stai pe linia de plutire...oricum bursa vine...ti se pare normal k anul trecut in f-tie de media de la admitere s-au dat burse pe intreg anul?

User avatar
lelia
junior
junior
Posts: 39
Joined: Wed Jul 20, 2005 3:11 pm
Location: Bucuresti

burse

Postby lelia » Wed Jan 25, 2006 12:43 pm

draga armand , cand o sa fi in anul 6 si o sa intelegi ce inseamna sa treci printr-un an foarte greu (5), o sa-ti dai seama ce "minunate "ti se par bursele semestriale

Enemy
elder
elder
Posts: 1141
Joined: Fri Sep 12, 2003 5:41 pm
Contact:

Postby Enemy » Wed Jan 25, 2006 2:56 pm

armand wrote:aha,dar in schimb e normal ca intr-un an care poate fi mai 'usor' decat urmatorul,sa ai niste rezultate 'de bursa'...si apoi intreg anul urmator sa...stai pe linia de plutire...oricum bursa vine...ti se pare normal k anul trecut in f-tie de media de la admitere s-au dat burse pe intreg anul?


armand mosule, daca e un an usor e usor ptr toti, deci nu vad care e problema? daca e greu e la fel, greu ptr toti.

cu semestriala e alta faza... dupa cum ti-am explicat mai sus.
ideea e ca acordarea de burse trebuie sa se faca pe mai multe rezultate de la mai multe examene, nu doar pe 2-3 care pot fi si alea copiate sau blatite...

User avatar
doctor jo
junior
junior
Posts: 94
Joined: Sun Dec 11, 2005 3:34 pm
Location: Bucuresti...dar tare mi-as dori sa fiu pe o plaja in hawaii drinking marguerita
Contact:

Postby doctor jo » Wed Jan 25, 2006 7:27 pm

armand wrote:oameni buni (si ma refer aici si la cei ce nu au burse), vi se pare normal ca bursele sa se dea pe un an intreg?mie nu mi se pare...

:evil: mi se pare normal k bursele sa ramana anuale pt k nu faci o astfel de modificare la mijlocul lunii nov k asa au visat unii noaptea sau k asa au declarat unii doar k sa intre gratiile celor sus-pusi; asta una si a 2 a k nu mi se pare normal k regula asta sa afecteze totii anii. daca intr-adevar asa a vrut muschii lor atunci sa bage faza cu bursa semestriala incepand cu cei care sunt acum in anul I. pe deasupra nu poti face o echivalare k sa zic asa.....io una o sa am 7 note la sf semestrului....sunt serii care vor avea 3 sau 4 note. cum poti sa faci tu un calcul corect,sa apreciezi corect?dc bursele vor fi semestriale mediile vor fi astronomice pt k notele sunt mari de regula in anul 6. se va lua cu 9.90 sau chiar 10.
si sincer nu-mi convine sa nu mai iau bursa dupa ce am muncit un an intrg(anul 5)pt bursa.....pt k este f importanta pt mine.e singurul meu venit.
este o nedreptate absoluta ce fac astia la facultate. burse semestrial exista si la arhitectura si la constructii dar acolo exista SESIUNE ceea ce noi cei din anii mari nu mai avem.in plus bursa la ei era 3.5 mil de lei acum 1 an. io una nu stiu ce face facultatea cu banii pe care ii ia cu 2 maini din toate partile(tuition de la 600 de studenti anul asta, pana si taxe de parcare,taxa de la biblioteca pe care nici n-ar trebui s-o platim si asmd).
cand vei ajunge in anul 6 vei vedea ce inseamna sa nu ai acesti bani. :(
'Tis better to be silent and be thought a fool, than to speak and remove all doubt.

User avatar
pinky
senior
senior
Posts: 216
Joined: Wed Jun 01, 2005 6:10 pm
Location: aici, printre voi

Postby pinky » Wed Jan 25, 2006 7:46 pm

nu e de datoria mea sa ma revolt, dar nu exista un senat al studentilor, unde se cere si acordul lor in anumite situatii? De ce ASE-ul are bursa de 3.5 milioane iar noi de 1.2 pe luna asta, ca am avut vacanta?

User avatar
doctor jo
junior
junior
Posts: 94
Joined: Sun Dec 11, 2005 3:34 pm
Location: Bucuresti...dar tare mi-as dori sa fiu pe o plaja in hawaii drinking marguerita
Contact:

Postby doctor jo » Wed Jan 25, 2006 8:47 pm

pinky wrote:nu e de datoria mea sa ma revolt, dar nu exista un senat al studentilor, unde se cere si acordul lor in anumite situatii? De ce ASE-ul are bursa de 3.5 milioane iar noi de 1.2 pe luna asta, ca am avut vacanta?

ba sa stii k este de datoria ta si a noastra a tuturor sa ne revoltam.....dar din pacate mai trebe sa fim si unitzi,lucru la care suntem deficitari. senatul exista dar nu a tinut si nici nu va tine cont de parerile noastre. k dovada k desi s-au semnat acele hartii cum k nu suntem de acord cu bursele semestriale mai mult k sigur k tot semestriale vor ramane. sunt interese mari la mijloc iar noi suntem mici copii k incercam sa mictionam contra vantului(varianta sugar coated a vorbei din popor) :lol:
'Tis better to be silent and be thought a fool, than to speak and remove all doubt.

User avatar
liana_ro2004
senior
senior
Posts: 124
Joined: Tue Aug 30, 2005 2:34 pm
Location: Acasa

Postby liana_ro2004 » Fri Jan 27, 2006 4:21 am

Treaba e foarte incalcita cu bursele astea. Din cate stiu eu de la o persoana sus pusa la SSMB, la ultimul consiliu s-a stabilit clar ca bursele vor ramane anuale. Se spune ca nici chiar rectorul nu aflase pana la momentul respectiv de schimbarea lor in burse semestriale si s-a mirat de acest zvon. Pe de alta parte, de la secretariat ni se spune cu totul altceva. SSMB-ul spune ca secretarele nu au fost inca puse la curent. Mie una mi se pare foarte ciudat ca pana in momentul asta sa nu se stie nimic sigur, iar situatia nu face deloc onoare scumpei noastre faculatati, de altfel atat de laudata. Pana la o oficializare, cred ca fiecare e liber sa viseze la varianta care ii convine mai mult.
Spor la invatat tuturor! homework.gif

User avatar
tripleX
senior
senior
Posts: 245
Joined: Thu Jan 26, 2006 12:36 am
Location: outhere somethere

Postby tripleX » Fri Jan 27, 2006 11:06 pm

:lol: cu siguranta fiecare e liber sa viseze la varianta care ii convine cel mai tare...
Eu stiu ca, inclusiv pe la sfarsitul saptamanii, la secretariate nu ajunsesera alte instructiuni cu privire la calcularea burselor, deci ramaneau in vigoare cele de la inceputul anului universitar, adica recalcularea mediilor pt burse in februarie la sfarsitul semestrului.
Totusi SSM sustine obtinerea de la oficialii din Rectorat a pastrarii formatului clasic UMF pt acordarea burselor anual. Atunci de ce aacesti oficiali nu comunica cu secretarii din subordine? Ii lasa sa calculeze medii semestriale degeaba, sau ce? ... Greu de zis ce se intampla...
Cat despre ultimul zvon.... o circulara emisa de Rectorat va ajunge la secretariatele tuturor anilor si va informa despre decizia pastrarii burselor anuale. Asa ca de luni secretarele deja ar trebui sa stie sa nu mai calculeze medii.....
let's wait and see if this will really happen!! :D
"Infernul este pavat cu bune intentii" - Samuel Johnson

User avatar
liana_ro2004
senior
senior
Posts: 124
Joined: Tue Aug 30, 2005 2:34 pm
Location: Acasa

Postby liana_ro2004 » Sun Jan 29, 2006 10:47 pm

Daca e adevarat ce zice tripleX, rog pe primul dintre voi care afla varianta oficiala sa ne anunte si pe restul, ca sa ni se ia o piatra de pe inima!
:P Si sa nu va mai prind cu zvonuri pe-aici ca ma supar :P !

User avatar
irina radu
junior
junior
Posts: 28
Joined: Tue Jan 11, 2005 11:57 pm
Location: bucuresti
Contact:

Postby irina radu » Mon Jan 30, 2006 6:27 pm

se pare ca ceva oficial tot exista din moment ce adeverintele pentru impozitul pe venit sunt completate cu mentiunea.... cu/fara bursa semestrul I .....................huh?!?.... wave.gif
"the truth is out there?"

User avatar
doctor jo
junior
junior
Posts: 94
Joined: Sun Dec 11, 2005 3:34 pm
Location: Bucuresti...dar tare mi-as dori sa fiu pe o plaja in hawaii drinking marguerita
Contact:

Postby doctor jo » Tue Jan 31, 2006 7:12 pm

pai io am fost ieri pe la facultate si am vb cu d-na secretara Crina si mi-a zis k bursele raman semestriale si k se va calcula media,suma nu stiu ce calculeaza aia acolo in vacanta din feb.
asa k va trebui sa ne obisnuim cu gandul k burse se vor da semestrial cu niste medii absolut :shock: fantasmagorice.am intrebat-o pe sceretara dc stie si de la ce medie se vor acorda......de la 10 in sus cumva si mi-a raspuns ca nu stie.
:?
'Tis better to be silent and be thought a fool, than to speak and remove all doubt.

User avatar
tripleX
senior
senior
Posts: 245
Joined: Thu Jan 26, 2006 12:36 am
Location: outhere somethere

Postby tripleX » Wed Feb 01, 2006 1:17 am

va spun sincer.... nu m-as mira deloc ca bursele sa ramane semestriale pana la urma, oricat de, totusi, necinstita (draga armand) ar fi aceasta varianta...
partea "buna" a ei este ca le permite celor din rectorat sa dea in semestrul doi mai putine burse, doar pt medii foarte mari, si astfel sa micsoreze suma alocata pt asa ceva (iar diferenta sem1-sem2 trebuie sa se regaseasca in vreun "bun" al cuiva de-acolo de.... "sus" / sa nu credeti ca income-ul financiar pt umf o sa fie mai mic pe semestrul 2 decat a fost pe primul, nu vad de ce sa fie asa... doar ca banii trebuie redirectionati spre alte activitati decat ceve "bursiere" si asa.... scade numarul "medaliatilor" odata cu trecere la alt semestru...)
"Infernul este pavat cu bune intentii" - Samuel Johnson

User avatar
tripleX
senior
senior
Posts: 245
Joined: Thu Jan 26, 2006 12:36 am
Location: outhere somethere

Postby tripleX » Wed Feb 01, 2006 1:19 am

cat despre studentii in senat.....
aproape de ce sa mai pomenim de ei? cine-i baga pe-acolo in seama? si pe ssm la fel...
lor li se tot promite: si bursa anuala si chirie mai mica la camin si...................... :?
"Infernul este pavat cu bune intentii" - Samuel Johnson

User avatar
tulip
senior
senior
Posts: 346
Joined: Tue Oct 21, 2003 10:32 am
Contact:

Postby tulip » Wed Feb 01, 2006 6:41 pm

bursa a ramas anuala
o sa afle si secretarele zilele astea

Enemy
elder
elder
Posts: 1141
Joined: Fri Sep 12, 2003 5:41 pm
Contact:

Postby Enemy » Wed Feb 01, 2006 7:43 pm

bai frate, prea tare faza cu bursele... azi e anuala maine e semestriala....
ce nasol e cu zvonurile astea, nu stii ce sa mai crezi

PS: pariez ca urmatorul post e cu semestriala:P

User avatar
yva
senior
senior
Posts: 151
Joined: Fri Sep 30, 2005 12:54 am

Postby yva » Wed Feb 01, 2006 8:32 pm

se va sti ceva sigur pana inainte de vacanta???
tulip wrote:bursa a ramas anuala
de unde atata siguranta?
Yeah...right!

User avatar
liana_ro2004
senior
senior
Posts: 124
Joined: Tue Aug 30, 2005 2:34 pm
Location: Acasa

Postby liana_ro2004 » Thu Feb 02, 2006 12:19 am

Tulip, ce veste buna ne-ai dat (numai unora probabil)! hello2.gif Ai totusi idee cand anume o sa fie clarificata situatia oficiala, in alta ordine de idei "zilele astea" insemnand cate anume, macar asa, cu aproximatie, ca eu nu mai am curajul sa ma duc la crina s-o intreb...deci mai precis?

User avatar
irina radu
junior
junior
Posts: 28
Joined: Tue Jan 11, 2005 11:57 pm
Location: bucuresti
Contact:

Postby irina radu » Thu Feb 02, 2006 12:23 am

tulip wrote:bursa a ramas anuala
o sa afle si secretarele zilele astea



ar cam fi si cazul....
"the truth is out there?"

User avatar
tulip
senior
senior
Posts: 346
Joined: Tue Oct 21, 2003 10:32 am
Contact:

Postby tulip » Thu Feb 02, 2006 1:29 pm

sper sa ajunga azi la secretare o hartie oficiala

User avatar
kadissa
junior
junior
Posts: 36
Joined: Thu Feb 02, 2006 1:40 am
Location: Bucuresti

Postby kadissa » Thu Feb 02, 2006 3:39 pm

In sfarsit, cineva care da informatii precise!
All people have the right to stupidity but some of them abuse the privilege.

User avatar
pinky
senior
senior
Posts: 216
Joined: Wed Jun 01, 2005 6:10 pm
Location: aici, printre voi

Postby pinky » Thu Feb 02, 2006 3:47 pm

de unde esti tu sigura ca sunt informatii precise?

User avatar
kadissa
junior
junior
Posts: 36
Joined: Thu Feb 02, 2006 1:40 am
Location: Bucuresti

Postby kadissa » Thu Feb 02, 2006 4:06 pm

Pentru ca Tulip nu s-ar lansa aiurea in zvonuri daca nu ar avea niste argumente bune, nu e genul lui/ei.
Si, pe de alta parte, vreau sa cred ca e adevarat :) , imi face bine la psihic!
All people have the right to stupidity but some of them abuse the privilege.

User avatar
tripleX
senior
senior
Posts: 245
Joined: Thu Jan 26, 2006 12:36 am
Location: outhere somethere

Postby tripleX » Thu Feb 02, 2006 8:44 pm

e adevarat. nu stiu daca la toti, dar la unii si sefii de serie au informat asupra mentinerii burselor anuale. deasemenea secretarele stiu deja ca nu mai are rost sa calculeze burse in februarie.....
"Infernul este pavat cu bune intentii" - Samuel Johnson

User avatar
dale
newbie
newbie
Posts: 13
Joined: Fri Feb 03, 2006 2:02 am
Location: Bucuresti

Postby dale » Fri Feb 03, 2006 5:33 pm

astazi ce se aude de burse...anuale/semestriale?

User avatar
yva
senior
senior
Posts: 151
Joined: Fri Sep 30, 2005 12:54 am

Postby yva » Sat Feb 04, 2006 1:04 am

:?:
Yeah...right!

User avatar
yva
senior
senior
Posts: 151
Joined: Fri Sep 30, 2005 12:54 am

Postby yva » Tue Feb 07, 2006 10:42 pm

nu mai zice nimeni nimic?s-a stabilit?stiu secretarele?seful de serie nu s-a obosit sa afle!
    tell me ca mi-e lene sa ma duc pana la secretariat pe frigul asta
:joke:
Yeah...right!

User avatar
tripleX
senior
senior
Posts: 245
Joined: Thu Jan 26, 2006 12:36 am
Location: outhere somethere

Postby tripleX » Tue Feb 07, 2006 10:44 pm

da yva... sunt anuale... au ramas asa (sefa mea de serie stie; secretare la fel, etc.)

sper sa nu se mai "schimbe" nimic :lol: :lol: :lol:
"Infernul este pavat cu bune intentii" - Samuel Johnson

User avatar
dale
newbie
newbie
Posts: 13
Joined: Fri Feb 03, 2006 2:02 am
Location: Bucuresti

Postby dale » Tue Feb 07, 2006 10:49 pm

Din pacate nu am ajuns inca la secretara sa intreb de burse,dar chiar nu se mai aude nimic?Maine sper sa ajung la facultate sa ma interesez...
Oare sunt singura care nu stie ce s-a hotarat?Ce-i cu linistea asta pe aici? :what:

User avatar
dale
newbie
newbie
Posts: 13
Joined: Fri Feb 03, 2006 2:02 am
Location: Bucuresti

Postby dale » Tue Feb 07, 2006 10:54 pm

Oare chiar asa sa fie?
Cat timp scriam mesajul anterior au aparut inca 2 mesaje....wow...

M-as bucura sa fie asa...dar tot ma voi duce maine la seretara. littleangel.gif

User avatar
tripleX
senior
senior
Posts: 245
Joined: Thu Jan 26, 2006 12:36 am
Location: outhere somethere

Postby tripleX » Tue Feb 07, 2006 10:56 pm

pai chiar ar fi bine sa mergi.../si oricine altcineva la fel.
sa vedem ce alfii si tu... caci cine stie? de oriunde poate sari ierurashul :lol:
"Infernul este pavat cu bune intentii" - Samuel Johnson

User avatar
kadissa
junior
junior
Posts: 36
Joined: Thu Feb 02, 2006 1:40 am
Location: Bucuresti

Postby kadissa » Wed Feb 08, 2006 3:35 pm

Eu chiar m-am plictisit de jocul asta de-a alba-neagra cu bursele! :evil:
Am fost azi la secretariat si crina mi-a zis ca pana acum nu a primit nici o instiintare oficiala ca bursele ar fi anuale si ca pana la primirea unor noi directive, ele raman semestriale, cum s-a hotarat initial. Dar spre deosebire de alte dati, acum stie ca SSMB-ul a declarat ca vor fi anuale-sa fie asta un pas inainte?
All people have the right to stupidity but some of them abuse the privilege.

User avatar
tulip
senior
senior
Posts: 346
Joined: Tue Oct 21, 2003 10:32 am
Contact:

Postby tulip » Wed Feb 08, 2006 3:48 pm

bursele raman anuale
pb e ca cei care nu sunt integralisti dupa sem 1 nu mai iau bursa si in sem 2

andel
Posts: 1
Joined: Sat Feb 04, 2006 4:41 pm

Postby andel » Wed Feb 08, 2006 6:58 pm

dak cumva nu ma duc la anato si duc vreo scutire asta ar insemna ca nu am restante ci doar o absenta? in conluzie iau sau nu bursa pana in mai cand dau absenta? :shock: mah ce ma enerveaza foitul asta cu bursele anuale/semestriale si cu toate conditiile de *** pe care le pun mai marii facultatii noastre

User avatar
tripleX
senior
senior
Posts: 245
Joined: Thu Jan 26, 2006 12:36 am
Location: outhere somethere

Postby tripleX » Wed Feb 08, 2006 7:28 pm

nu stiu exact cum e cu absenta motivata andel...
una peste alta dati-va examenele din semestrul unu la timpul lor si stati linistiti cu bursa ca ramane anuala
(ce?! sa nu ziceti ca nu aveti ncredere in tulip...! :P )
"Infernul este pavat cu bune intentii" - Samuel Johnson

Enemy
elder
elder
Posts: 1141
Joined: Fri Sep 12, 2003 5:41 pm
Contact:

Postby Enemy » Wed Feb 08, 2006 10:27 pm

si aia care nu vor fi intehralisti dupa prima sesiune vor ramane fara bursa nu?

atunci acesti bani unde se duc? ii da la altul? daca da, pe ce baza?

e stupid de tot.

User avatar
kadissa
junior
junior
Posts: 36
Joined: Thu Feb 02, 2006 1:40 am
Location: Bucuresti

Postby kadissa » Thu Feb 09, 2006 12:11 am

Te mai mira vreun lucru stupid la noi in facultate? Mie mi se pare ciudat cand ceva e normal...banii o sa se duca unde se duc si dobanzile din cele 3 luni de toamna in care se tot "calculeaza" mediile de bursa :?:
All people have the right to stupidity but some of them abuse the privilege.

User avatar
patry55ro
junior
junior
Posts: 50
Joined: Mon Nov 24, 2003 3:20 pm

Postby patry55ro » Thu Feb 09, 2006 4:21 pm

ultima ora:
sectretara a declarat ca nu este nimic sigur
are loc marti ora 2(14) intalnirea oficiala cu consiliul si se va discuta problema!!


Return to “Facultatea”

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 66 guests