cat de mult conteaza centrul universitar in care inveti?

care ne mananca zilele
User avatar
krispy
newbie
newbie
Posts: 14
Joined: Thu Nov 06, 2003 7:51 pm
Location: mai aproape de viitor
Contact:

cat de mult conteaza centrul universitar in care inveti?

Postby krispy » Sat Nov 08, 2003 3:33 pm

Este adevarat ca in primii 6 ani de facultate nu conteaza foarte mult orasul, adica poti invata la fel de bine oriunde, daca esti interesat?
"Nu vedem bine decat cu sufletul, esentialul este invizibil pentru ochi"

User avatar
Dan
Master of Disaster
Posts: 2869
Joined: Sun Jul 06, 2003 1:59 am
Location: ...on the highway to hell...
Contact:

Postby Dan » Sat Nov 08, 2003 3:37 pm

Nope. Conteaza foarte mult.
Eu din muntii mei...
http://www.imed.ro/forum

User avatar
adyry
senior
senior
Posts: 178
Joined: Tue Jul 08, 2003 1:14 pm
Contact:

Postby adyry » Sat Nov 08, 2003 3:53 pm

:lol: :lol: " in primii 6 ani de facultate " :lol: si urmatorii cam citi sint pina la absolvire? :wink:
serios acum ,cam asa ar fii trebuit pusa problema si nu de genul"ce parere aveti despre.x facultate"ar fii interesant daca s-ar spune de catre stud. din fac. respective si ce apreciaza ei si ce nu ,modul cum fac preclinicul dar mai ales clinicul-cam asta ne diferentiaza!
raspunzind la intrebare-da, conteaza mult din multe puncte de vedere!

User avatar
krispy
newbie
newbie
Posts: 14
Joined: Thu Nov 06, 2003 7:51 pm
Location: mai aproape de viitor
Contact:

Postby krispy » Sat Nov 08, 2003 4:13 pm

Am pus aceasta intrebare si pentru ca multi absolventi se plang de faptul ca oricum in facultate nu au invatat prea multe despre ceea ce inseamna medicina ca meserie, iar un centru universitar mare, cum este Bucurestiul, nu le-a usurat cu nimic situatia datorita timpului pierdut alergand dintr-o parte in alta.

P.S. Sorry pentru "primii". Inlocuieste-i cu "cei" :D
"Nu vedem bine decat cu sufletul, esentialul este invizibil pentru ochi"

User avatar
Dan
Master of Disaster
Posts: 2869
Joined: Sun Jul 06, 2003 1:59 am
Location: ...on the highway to hell...
Contact:

Postby Dan » Sat Nov 08, 2003 9:29 pm

Nu cred ca e vorba in primul rand de cat te invatza unii la Bucuresti sau la Copsa Mica. Incercati sa nu vedeti invatamantul universitar, inclusiv medical, sau poate mai ales cel medical, asa cum o impun "tovarasii". Un centru universitar presupune pe langa informatia profesionala in sine si alte chestii care de multe ori conteaza mult mai mult decat primele.
Eu din muntii mei...
http://www.imed.ro/forum

User avatar
krispy
newbie
newbie
Posts: 14
Joined: Thu Nov 06, 2003 7:51 pm
Location: mai aproape de viitor
Contact:

Postby krispy » Sat Nov 08, 2003 9:54 pm

Dan wrote: Un centru universitar presupune pe langa informatia profesionala in sine si alte chestii care de multe ori conteaza mult mai mult decat primele.

Si cam care ar fi acestea?
"Nu vedem bine decat cu sufletul, esentialul este invizibil pentru ochi"

User avatar
adi
elder
elder
Posts: 1119
Joined: Sun Jul 06, 2003 9:40 am

Postby adi » Sat Nov 08, 2003 10:04 pm

Dan wrote: Un centru universitar presupune pe langa informatia profesionala in sine si alte chestii care de multe ori conteaza mult mai mult decat primele.

adica presupune (ca sa dezvolt un pic ideea) o chestie care nu prea se gaseste in centrele mai mici: deschiderea, aici dai de oameni mai open-minded, informatia e mai accesibila. si nu numai: a mai spus cineva mai devreme pe alt topic o chestie valabila: tot in centrele mari sunt si banii, proiectele mai importante etc. si eu sunt din constanta si mi se parea destul de jignitor cuvantul "provincie", dar asta e realitatea, dupa ce stai aici (bucuresti in cazul meu) un timp vezi diferenta f clar.
cu toate astea, pentru cine vrea sa faca o cariera de succes in romania, centrele cum sunt constanta, brasov sau craiova sunt suficient de bune. pentru cine vrea mai mult, nu.

User avatar
adyry
senior
senior
Posts: 178
Joined: Tue Jul 08, 2003 1:14 pm
Contact:

Postby adyry » Sun Nov 09, 2003 4:57 pm

cei drept ste drept-cind dai de mai bine-incepi sa fii mai pretentios cu tine!sint de acord cu avantajele pe care ti le ofera un oras mare, activ;dupa o vara petrecuta in afara tarii,la intoarcere ma simteam parca"retrogradata"! :cry: un tip destept care intelege avantajele scolii intr-un centru univ. puternic,are avantaj si fata de un coleg din provincie dar si fata de un coleg din acelasi centru mare care...taie frunza la ciini!totul tine de om care daca isi aduna atu-uri:centru puternic,lucrari la congrese,dotari in lab.-pai se poate duce cit mai departe!
nu sint de acord cu ce spui tu adi-poti avea o cariera si in afara tarii-in ceea ce priveste formularea "de succes"...am colegi mai mari ce lucreaza si in europa si in state-acolo poate initial conteaza cv dar apoi daca esti pafarist ,pai cam o iei in nas!toti mi-au zis :mai devreme sau mai tirziu,pe fata sau pe ascuns tot auslander esti!!

User avatar
sl0bizz
elder
elder
Posts: 671
Joined: Mon Jul 14, 2003 7:33 pm
Location: Boston
Contact:

Postby sl0bizz » Wed Nov 12, 2003 8:43 pm

Conteaza...exemplu e Timisoara, unde poti fi coleg cu indieni cu tupeu.
M-am sticat de ris cind am auzit ca in Timisoara sint indieni, credeam ca numai in Ferentari sint. Si mai comic a fost ca indienii au avut tupeul pe care nu-l au grecii si arabii si nici chiar romanii.
Adevarul e ca excesul de indieni dauneaza grav sanatatii.
Sper ca stiti la ce ma refer (prof. de anatomie din TM).
Adevarul e ca in facultate la Buc. am auzit multe baliverne ca nu treci daca nu dai (mai ales despre Legala), dar nu mi s-a intimplat niciodata mie si nici singurului arab din serie care invata cit un roman. Asta ar fi o deosebire.
Daca va prisosesc sau va trebuie obiecte, incercati Freecycle Bucuresti. Daca nu va trebuie nimic, ma supar.

User avatar
krispy
newbie
newbie
Posts: 14
Joined: Thu Nov 06, 2003 7:51 pm
Location: mai aproape de viitor
Contact:

Postby krispy » Wed Nov 12, 2003 9:04 pm

sl0bizz wrote:Adevarul e ca in facultate la Buc. am auzit multe baliverne ca nu treci daca nu dai (mai ales despre Legala)

Sa stii ca ai dreptate. Si eu am auzit de la multe persoane asta. Daca spui ca nu e asa, atunci de ce exista zvonul asta? Ca sa inlature "concurenta" (pt cei destepti) sau ca sa-i atraga pe cei cu bani? :? Sau nu stiu unii cum sa puna facultatea de la Buc intr-o lumina defavorabila?

Si inca un lucru: de ce in ultima vreme se aud astfel de lucruri numai despre facultatile de medicina? :roll:
"Nu vedem bine decat cu sufletul, esentialul este invizibil pentru ochi"

User avatar
adyry
senior
senior
Posts: 178
Joined: Tue Jul 08, 2003 1:14 pm
Contact:

Postby adyry » Wed Nov 12, 2003 11:36 pm

pai de ce o stire de genul"trafic morbid cu oase umane intre studentii medicinisti"isi gaseste loc intr-o emisiune de stiri?? :( asta este una din problemele tarii asteia de kk!!poa' sa tot blocheze astia drumurile nationale facind greve ca nu au ce miinca,d-na nastase vine la tv. intr-o emisiune si ziceca EA nu intelege cum romancele nu-si au grija de ele ca aspect fizic :evil: -ii zic eu de ce(oricum nu conteaza cred ca nici ptr. voi mult acum :wink: )ptr. ca nu au nici ce miinca,d'aia! :evil: cum am mai postat si in alta discutie,magarii se fac si se vor tot face in romania!!

User avatar
Hanibal MD
junior
junior
Posts: 39
Joined: Sun Nov 09, 2003 11:56 pm
Location: " undeva in Romania "

Postby Hanibal MD » Wed Nov 26, 2003 11:27 pm

Nu conteaza prea mult centrul universitar atunci cand vrei sa inveti ( teoria) . Problema este cu practica, iar aici depinde mult de norocul pe care il ai: daca ai noroc de un asistent care se ocupa de grupa este OK :idea:


Return to “Facultatea”

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 11 guests