O zi din viata unui student la medicina...

care ne mananca zilele
Bysko
senior
senior
Posts: 249
Joined: Fri Dec 01, 2006 6:26 pm
Location: Cocarlatii de Vale:)

Postby Bysko » Sun May 06, 2007 10:34 pm

In anul 3 am avut la semiologie medicala o asistenta de grupa super: La ora 8 fix trebuia sa fim in saloane, sa facem anamneza,ex clinic, istoric... la toti pacientii din salon si apoi sa te tii, ca ne trecea in fiecare zi prin toata materia. Cred ca a fost cea mai tare materie din punctul asta de vedere. Cred ca alta ar fi fost situatia multor studenti la medicina daca ar fi fost toti asistentii univ asa.
Chestia cu garzile e relativa ca depinde cu cine faci garda, cati mergeti in garda...

User avatar
lady_of_medicine
junior
junior
Posts: 41
Joined: Sat May 05, 2007 7:22 pm
Location: Nu Bucuresti

Postby lady_of_medicine » Sun May 06, 2007 10:55 pm

MumaPadurii, nu am vrut sa te jignesc. Nici pe tine, nici pe inginerul tau. mi-am expus parerea... consider ca nu poti compara cele 3 facultati...

Nu te mai ataca, pt ca nu am zis-o cu rautate. Vorbeam din experienta. Si eu am avut bursa, de merit chiar, din anul II pana in IV, eram o tocilara care luam numai 9 si 10 in sesiune.
Iar in anul V am plecat in Franta, unde am vazut ce inseamna sa fi studenta la medicina, cum e sa faci stagi, garzi si cursuri la care sa mergi de placere si unde profii se ocupa, le pasa ca tu sa ramai cu ceva, te invata da drag si nu fac stagiul gandindu-se "mai e mult pana pleaca astia?". Si s-au chinuit saracii, caci eu, la inceput, nu stiam prea multa franceza, iar ei vorbeau o engleza raraita.... rrrrr.
Acolo am invatat mai multe intr-un an ca aici in 4.

Deci nu imi plang de mila.... subliniez defectele sistemului nostru... si sper ca se va schimba ... dar se pare ca adevarul doare...

Nu sunt nici ignoranta, nici tupeista si nici sensibila.
patetic mi se pare faptul simti nevoia sa ma jignesti spunandu-mi "ignoranta". Eu pun pe seama "ignorantei" jignirile tale, replicile tale acide de genul "eu fiind asa... mai din padure, nu stiam cum merge treaba pe aici pe la oras, pe la clinicile normale. Deci tre' sa ma pun bine pe langa colegii mei ca sa ne acoperim fundurile reciproc ".


doareu_mm
ai dreptate. Medicina e o meserie de echipa. Indiferent cat de bun esti, tot o sa gresesti candva, pentru ca "a gresi este omeneste". Si cel care nu intelege cat de important este sa fim uniti acum ca studenti si atunci ca medici, cand o sa greseasca o sa vada cat de greu o sa-i fie singur...


TibiGZU,
sunt deacort cu tine. In garda e interesant si inveti multe , desi nu stiu cum e la voi, dar unde sunt eu, in garda doar ASISTI la anamneza si ex. obiectiv, pt ca apoi sa poti face foaia.
sa intri in sala de operatie, sa faci suturi? la noi nu se poate sa intri cand vrei tu.
iar tipa de la eco, spune ca si asa sala e mica pt 3 pers.(ea, asistenta care scrie buletinul si pacientul), unde sa mai incapi si tu. si sala de la Rx e si mai mica
Si e perfect adevarat ca trebuie sa citesti acasa, sa citesti cat mai mult, dar repet, daca se putea doar sa citesti si sa ajungi medic, eram toti autodidacti si nu mai era nevoie de profi. nu? si din moment ce sunt platiti sa ne invete, ar trebui sa nu fie "ocupati" sa fie liberi cant stiu ca au ore cu studentii, nu crezi? :(

User avatar
TibiGZU
elder
elder
Posts: 810
Joined: Thu Feb 01, 2007 1:09 pm
Location: contesting rulz
Contact:

Postby TibiGZU » Mon May 07, 2007 12:25 am

Bysko wrote:In anul 3 am avut la semiologie medicala o asistenta de grupa super: La ora 8 fix trebuia sa fim in saloane, sa facem anamneza,ex clinic, istoric... la toti pacientii din salon si apoi sa te tii, ca ne trecea in fiecare zi prin toata materia. Cred ca a fost cea mai tare materie din punctul asta de vedere. Cred ca alta ar fi fost situatia multor studenti la medicina daca ar fi fost toti asistentii univ asa.
Chestia cu garzile e relativa ca depinde cu cine faci garda, cati mergeti in garda...


semio a ramas si la mine baza
contesting is a life style

User avatar
TibiGZU
elder
elder
Posts: 810
Joined: Thu Feb 01, 2007 1:09 pm
Location: contesting rulz
Contact:

Postby TibiGZU » Mon May 07, 2007 12:27 am

lady_of_medicine wrote:Iar in anul V am plecat in Franta, unde am vazut ce inseamna sa fi studenta la medicina, cum e sa faci stagi, garzi si cursuri la care sa mergi de placere


iti mai explic o data: STAGII
contesting is a life style

User avatar
lady_of_medicine
junior
junior
Posts: 41
Joined: Sat May 05, 2007 7:22 pm
Location: Nu Bucuresti

Postby lady_of_medicine » Mon May 07, 2007 12:32 am

de ce nu ai dat la litere? vad ca esti bun la gramatica... am scris si eu 1data gresit... pt ca e prima data cand am gresit si deci prima data cand ma corectezi....
"Ce sont les grandes actions que louent les grands homme"

User avatar
Calico
addicted
addicted
Posts: 42587
Joined: Tue Mar 16, 2004 12:27 pm

Postby Calico » Mon May 07, 2007 12:52 am

lady_of_medicine, nu stiam ca ironia e o dovada de ignoranta.

In rest, nu stiu care e problema. Si eu sunt de aceiasi parere ca si tine, ca facultatea asta nu te invata nimic practic si ca nu te incurajeaza sa gandesti. Nu o laudam in nici un caz, normal ca are multe defecte, deci nu stiu cui i se adreseaza replica "se pare ca adevarul doare"...

Eu doar spuneam ca mi se pare destul de lejera. Tocmai pentru ca nu te incurajeaza sa gandesti, pentru ca nu se face cum ar trebui sa se faca (ca in Franta de exemplu), ca majoritatea asistentilor nu se omoara cu prezenta la stagii. Si nu in ultimul rand, ca la majoritatea examenelor se pot lua note mari fara sa fi neaparat din cale-afara de destept.

Si normal ca ma enerveaza unii care vin si incep sa se planga cat de grea e facultatea asta, cand mie nu mi se para ca se cere prea mult de la noi. Adica nu se cere nici ce ar trebui, nici cat ar trebui.

Te-am acuzat de ignoranta, pentru ca eu am un respect deosebit pentru matematica si pentru fizica (da, stiu ca suna ca naiba) si nu inteleg cum poate cineva sa sustina ca sunt mult mai simple pentru ca sunt logice.

Medicina e mult mai frumoasa, pentru ca este pasiunea mea (si de asta si fac facultatea asta), dar e exagerat sa spui ca politehnica e o facultate mai usoara, ma refer exclusiv la situatia din Romania. Ei au examene mai severe, si la ei, spre deosebire de noi, chiar pica multi anul. Te-ai intrebat vreodata cati la suta din colegii tai ar fi capabili sa termine politehnica? Eu cred ca nici macar 50% si asta e, imi spun parerea, chiar daca inseamna ca ofensez clanul medical. In schimb toti o sa termine medicina.

User avatar
b3
elite
elite
Posts: 4122
Joined: Fri Jul 25, 2003 2:22 pm
Location: Bucuresti

Postby b3 » Mon May 07, 2007 1:10 am

Dezbaterea e constructiva si imi place ca e argumentata, sper sa citeasca topicul mai multi colegi si sa mai deschida minti. Dar va rog fara atacuri la persoana (i.e. nu va mai faceti intre voi ignoranti, patetici [apropo, pathetic are sensul asta in engleza, in romana e alta mancare de peste, ca tot suntem la ora de semantica ;) ] )
Pentru fiecare doctor exista alt doctor egal si de sens opus - ceea ce explica de ce gasesti atat de usor experti care sa se contrazica total unii pe altii.
Ce este un forum ? | Vreau o tara ca afara

User avatar
Riley
elder
elder
Posts: 1704
Joined: Sun Mar 12, 2006 9:57 pm
Location: Bucuresti

Postby Riley » Mon May 07, 2007 10:14 am

sunt de acord cu MumaPadurii, Politehnica este o facultate grea...... adica atata fizica si mate pe paine......si la ce nivel. Insa nu trebuie comparate facultatile intre ele, nu are nicio logica, ca asta e asa si aia e asa.....mai ales Poli cu Medicina. Sunt alte criterii de evaluare si de evaluat la cele doua facultati. Sincer niciuna nu este usoara, fiecare cu ale ei, cu bune si cu rele cum se spune :D .

qsa
senior
senior
Posts: 168
Joined: Sun Apr 29, 2007 12:56 pm

Postby qsa » Mon May 07, 2007 11:16 am

Facultatea de Medicina e grea doar daca o faci cum trebuie si mai ales daca nu iti place(te-au fortat parintii,care sunt doctori si au pretentii sa fii printre primii...nu e cazul meu)!Imi aduc aminte de perioada de dupa admitere,cand abia asteptam sa ma intrebe cineva daca sunt la facultate si la ce....imi amintesc si primul examen de anatomie...pe care l-am trecut f putini....anul 3.....cand o serie intreaga a repetat anul....si anul 6....in care serii intregi luau 10 la examene fara sa calce pe la stagii sau cursuri!In primii ani toti asistentii iti ziceau"inca nu e prea tarziu sa renunti!"dar cu toate astea te invatau cum stiau mai bine(asa era pe"vremea mea"),parca era o concurenta intre ei....De multe ori era suficient sa spui cine iti e asistent si se stia ca esti bun,ca nu aveai cum sa nu fii!In ultimii ani...nu iti mai facea nimeni"morala"de ce ai ales medicina,dar nici nu le mai pasa...
In primii ani invatam ca sa stiu mai mult decat ceilalti colegi,nu ca sa stiu si atat!In anul 6 am invatat ca sa nu pic si sa am restante in toamna dinaintea absolvirii....
In anul 3 stateam in garzi la chirurgie,pana ne trimitea proful acasa sa mai dormim si noi...In anul 6,stateam in garda la ginecologie pana ne semna vreun dr foaia de prezenta,pt ca oricum faceam ceva doar daca aveam norocul sa vina proful...
Undeva am gresit eu,undeva ei.....Sunt relativ multumita de facultate...Regret de putine ori ca am facut-o si nu o compar cu altele...A fost frumos!
Daca eu nu va vreau,voi de ce ma vreti?!

http://www.youtube.com/watch?v=ETPo6hOo9E0

User avatar
Calico
addicted
addicted
Posts: 42587
Joined: Tue Mar 16, 2004 12:27 pm

Postby Calico » Mon May 07, 2007 2:20 pm

Lucrurile au degenerat. Intentia mea initiala nu a fost nici un moment de a compara cele doua facultati. Pur si simplu le raspundeam celor care ziceau ca medicina e singura facultate la care se pune prezenta la cursuri ca nu, uite ca mai sunt si altele la care se face prezenta la cursuri, si la care conteaza mai mult prezenta... (ceea ce nu denota superioritate, dupa parerea mea)

Apoi au inceput sa vina reply-uri cum ca facultatile alea nu sunt asa solicitante, ca nu se compara, bla, bla, bla (ma rog, desi nu avea legatura cu ceea ce zisesem eu) si, cum am spus, lucrurile au degenerat intr-o discutie de principii, offtopic.

Medicina e, dupa cum am spus, pasiunea mea. Pacat ca nu se face cum trebuie (si din vina lor si din vina noastra). Si pacat ca, daca o sa ramanem in Romania, nici n-o sa prea ajungem s-o practicam cum trebuie...

Bysko
senior
senior
Posts: 249
Joined: Fri Dec 01, 2006 6:26 pm
Location: Cocarlatii de Vale:)

Postby Bysko » Mon May 07, 2007 2:25 pm

Si pacat ca, daca o sa ramanem in Romania, nici n-o sa prea ajungem s-o practicam cum trebuie...
Cu asta m-ai dat pe spate!Ar trebui sa plecam cu totii ca sa ajungem mari dr.? Care vrea poate sa faca treaba si aici foarte bine!

User avatar
Calico
addicted
addicted
Posts: 42587
Joined: Tue Mar 16, 2004 12:27 pm

Postby Calico » Mon May 07, 2007 6:04 pm

Bysco wrote:Cu asta m-ai dat pe spate!Ar trebui sa plecam cu totii ca sa ajungem mari dr.?

Am zis eu ca ar trebui sa plecam din Romania???
Am zis eu ca a practica medicina cum trebuie = a fi un mare doctor??
Bysco wrote:Care vrea poate sa faca treaba si aici foarte bine!

Ma bucura ca unii dintre noi si-au pastrat incocenta intr-atat incat sa creada ca practicarea medicinii depinde exclusiv de treaba buna pe care o face doctorul, de pregatirea si de dedicatia lui... Nu Bysco, cand am spus ca imi doresc sa se practice si aici medicina cum trebuie, nu ma refeream sa fim mari doctori sau mai stiu eu ce ai inteles tu... Ma refeream sa putem sa o practicam cum am fost invatati si nu cum suntem nevoiti...

Nu stiu daca intelegi la ce ma refer. Nu stiu sigur daca esti constient de situatia de aici.
Eram la municipal, la un stagiu si doctorul cu care faceam i-a spus asistentei sa-i dea enalapril unui pacient. Raspunsul a venit repede: nu mai avem la farmacie. Betaloc? Nu mai avem nici betaloc. Atunci dati-i aspirina, de-asta mai avem, nu? Si apoi s-a intors si ne-a zis noua, studentilor: in curand o sa ajungem hotel, nu spital.

Exemple sunt multe dar nu am chef sa-ti pictez tie acum tot tabloul. Nu stiu de ce esti asa de "dat pe spate" de afirmatia mea ca e pacat ca in Romania nu se prea practica medicina cum ar trebui.

Poti sa prescrii tratamente conform (sau macar cat de cat asemanator) cu ghidurile internationale, Bysko, atunci cand stii ca pacientul tau are o amarata de pensie de cateva milioane?
Poti sa faci CT, de exemplu, tuturor pacientilor cu indicatie de CT? Ca sa nu mai vorbesc de RMN si alte investigatii...
Esti curios cati pacienti sunt in Romania cu indicatie de PTCA? Si cati beneficiaza de tratamentul asta?

Poate o sa spui ca ok, suntem mai saraci, dar un doctor bun e in primul rand un bun clinician si nu are nevoie de CT si RMN si alti crocodili de-astia. Dar eu inteleg prin practicarea medicinii cum trebuie, sa le ofer pacientilor cel mai bun tratament posibil.

Si da, o sa ma simt frustrata sa stau de multe ori cu mainile in buzunar pentru ca stiu ca pacientul nu-si poate permite un tratament care i-ar putea salva viata. Si nu, nu inteleg de ce te da asta pe spate.

Bysko
senior
senior
Posts: 249
Joined: Fri Dec 01, 2006 6:26 pm
Location: Cocarlatii de Vale:)

Postby Bysko » Mon May 07, 2007 6:49 pm

Stai brea! (Na ca te-am copiat 3dent 8) !)
Te-am inteles gresit-credeam ca te referi la faptul ca aici nu se mai face carte, ca nimeni nu-si da interesul,altele...Bla-bla!
Sunt de acord cu faza asta, dar in loc sa fugim cu totii in tari calde poate incercam sa schimbam si noi cate ceva!Peste 10-20 de ani din generatia noastra va fi desemnat un ministru al sanatatii(I dream, don't I?) si cine stie...
Schimbarea trebuie s-o facem noi la noi, dar apoi intru in discutii filosofice!?!
Ca ex: Zilele trecute asist la efectuarea unui cerclaj si dr imi expica ce chestie tare e sa nu-i bage ditai acul si prin vezica sau rect, ca de! nu sunt ace! Sau pacienta vine cu manusi de unica folosinta la control, ca nu exista fonduri decat pentru 10 perechi de manusi/garda!De pastile nu mai vreau sa mai vorbesc k deja sunt :cry:

User avatar
Calico
addicted
addicted
Posts: 42587
Joined: Tue Mar 16, 2004 12:27 pm

Postby Calico » Mon May 07, 2007 7:19 pm

Da, pai acum ca toate neintelegerile s-au rezolvat :) sa revenim la topic. O sa dau prima exemplul cel bun. O zi in viata unui student la medicina, anul VI.
Azi a fost prima zi din stagiul de ORL, dar (cum am decretat weekend prelungit de refacere dupa examenul de vineri, si de invatat pentru rezidentiat) am ramas acasa.
Aici am pendulat intre invatat, verificat mailul (prin asta se inteleg toate activitatile adiacente care includ si forumul, cititul presei, etc) si dereticat prin casa (lucru de care nu am chef decat atunci cand trebuie sa invat).
Pana diseara imi propun sa termin odata subiectul asta sau macar sa mai scriu ceva la lucrarea de diploma. Cam asa cred ca o sa stea treaba in urmatoarele 5 luni, numai ca sper ca o sa fie mai putin internet. Dar probabil ca n-o sa fie, deci ne mai auzim...

Bysko
senior
senior
Posts: 249
Joined: Fri Dec 01, 2006 6:26 pm
Location: Cocarlatii de Vale:)

Postby Bysko » Tue May 08, 2007 5:13 pm

Hai sa fiu si eu in ton cu subiectul...
Ma trezesc la 7 fix,ma imbrac, eventual beau o cafea si fumez o tzigara, apoi la 7:30 ies la drum, ca trebuie sa prind loc de parcare. De la 7:45 la 8:15 stau la cafea si la tzigari in spatele spitalului.Apoi urc pe sectie la OG unde semnez condica, apoi in saloane la gravide sau lauze-o anamneza, un examen clinic(pe cat se poate),mai pe la sala sa casc ochii la o cezariana sau o nastere pe cale joasa, si asa se face ora 11 sau 12. Semnez de plecare...Merg la cursul de OG.Se face 1:30 si plec spre casa. Injur neneorocitii de soferi si pietoni :D ...Ajung acasa si incep sa-mi plang de mila ca vine vara si se apropie rezi... Apoi frec menta pe aici...Mai citesc o pg,doua pt rezi...S-a mai dus o zi din viata mea...

User avatar
MyRy
elder
elder
Posts: 943
Joined: Fri May 11, 2007 10:15 am
Location: Lagar de concentrare

Postby MyRy » Fri Jun 15, 2007 3:07 pm

of, ce probleme ridicati voi!
si totusi, avem dreptul la o viata privata. dar din moment ce am decis sa dam la medicina ne-am cam injumatatit comoditatea.

intr-adevar, asa cum am citit mai sus cea mai mare problema subliniata aici este plansul de mila. din cauza asta apare dezinteresul total. din moment ce constientizati acest defect gasiti si solutii ca implicarea in orice ti se ofera de la sistemul medical actual. implicati-va atat incat sa veniti cu idei inovatoare de aerisire a orarului si de invatare aprofundata.

poate ca se cere prea mult in facultate. a, clar ti se cere din moment ce te trezesti ca picat din luna dupa absolvire. dar asta nu impiedica sa fii pe picioarele proprii inca din faculate.
notele bune sunt cea mai mare satisfactie, dar ele nu te fac cel mai bun medic.

pupici pt stresati!

User avatar
latvia
elder
elder
Posts: 1664
Joined: Mon Oct 24, 2005 11:10 pm

Postby latvia » Mon Jun 18, 2007 2:06 pm

cine i stresat?

User avatar
i_love_chipmunks
senior
senior
Posts: 104
Joined: Mon May 26, 2008 9:40 pm
Location: r.d.v

Re: O zi din viata unui student la medicina...

Postby i_love_chipmunks » Thu May 29, 2008 1:25 pm

Eu nu inteleg de ce sunteti asa rautaciosi intre voi. Oamenii isi impartasesc opiniile, nu trebuie sa sari in capul celuilalt numai pentru ca nu zice ca tine. Si mai ales daca cuiva ii scap vreo litera, sa fim seriosi, cred k fiecare scrie cu viteza si s emai intampla...

cat despre viata unui student la medicina : mi se pare bataie de joc cum te trateaza unii profesori si asistenti : asistentul de anatomie ne cheama la fac sa recuperam niste absente pe care ni le-a pus din burta, nu vine, omite s an espuna k nu mai facem, asa ca stam k prostii acolo. Cursurile obligatorii : mare bataie de joc si mai ales k celui care are prezente sa i se puna un punct in plus ( fiecare prof stie k la crusul sau se joak avioane, se asculta muzik, se face revista presei, sudoku etc).
I'm a real bitch sometimes and I have a hard time saying sorry. Should I change myself ?

User avatar
danhia
elite
elite
Posts: 4297
Joined: Sat Oct 29, 2005 8:56 pm
Location: The Royal Ascot Brigade

Re: O zi din viata unui student la medicina...

Postby danhia » Thu May 29, 2008 2:31 pm

parca esti in salvati de clopotel!
:) :)
ce ai facut pana la urma ai trecut la cu plata?
Red Apple

User avatar
cosmina-gabriela
elder
elder
Posts: 1871
Joined: Sat Dec 03, 2005 9:35 pm
Location: unde nu creste iarba
Contact:

Re: O zi din viata unui student la medicina...

Postby cosmina-gabriela » Thu May 29, 2008 2:48 pm

i_love_chipmunks wrote:Eu nu inteleg de ce sunteti asa rautaciosi intre voi. Oamenii isi impartasesc opiniile, nu trebuie sa sari in capul celuilalt numai pentru ca nu zice ca tine. Si mai ales daca cuiva ii scap vreo litera, sa fim seriosi, cred k fiecare scrie cu viteza si s emai intampla...

cat despre viata unui student la medicina : mi se pare bataie de joc cum te trateaza unii profesori si asistenti : asistentul de anatomie ne cheama la fac sa recuperam niste absente pe care ni le-a pus din burta, nu vine, omite s an espuna k nu mai facem, asa ca stam k prostii acolo. Cursurile obligatorii : mare bataie de joc si mai ales k celui care are prezente sa i se puna un punct in plus ( fiecare prof stie k la crusul sau se joak avioane, se asculta muzik, se face revista presei, sudoku etc).


nu mi spune ca esti la md.. :shock: ( despre ce asist vb aici?)

User avatar
i_love_chipmunks
senior
senior
Posts: 104
Joined: Mon May 26, 2008 9:40 pm
Location: r.d.v

Re: O zi din viata unui student la medicina...

Postby i_love_chipmunks » Thu May 29, 2008 9:20 pm

dap..la MD..Ciuluvica... asa face mereu, este bataie de joc cu el, el nu stie nik, nicio nota, nu stie ce materie ne trebuie, din joi in pasti ne preda cik, citeste dupa niste foi ( dar tot din rusu ne pune sa invatam ) ; la cadavru mai greseste elementele, ehh..viata :))
I'm a real bitch sometimes and I have a hard time saying sorry. Should I change myself ?

User avatar
cosmina-gabriela
elder
elder
Posts: 1871
Joined: Sat Dec 03, 2005 9:35 pm
Location: unde nu creste iarba
Contact:

Re: O zi din viata unui student la medicina...

Postby cosmina-gabriela » Thu May 29, 2008 11:05 pm

poi singurul care mai isi face treaba pe acolo e Mugurel(se pare ca el va fi sef de catedra de la anul :P);nu mi pare rau ca nu am facut cu el,n ar fi putut sa mi bage cartea aia pe gat ....

dc te intereseaza, mai am eu niste filmulete cu disectii

User avatar
i_love_chipmunks
senior
senior
Posts: 104
Joined: Mon May 26, 2008 9:40 pm
Location: r.d.v

Re: O zi din viata unui student la medicina...

Postby i_love_chipmunks » Fri May 30, 2008 1:08 am

Mugurel in sem 2 a avut un conflict cu galie si a decis sa plece :( foarte nasol pentru noi. Galie acum nu suporta sa scriem din cartea lui rusu, ne da note mici...pff.. abrambureala la seria 2. primul semestru a fost light cu rusu la pupitre, am luat lucrarile, toate bune si frumoase..acum astept sa vina refacerile la anato, cu toate ca am invatat mai mult decat pe sem 1 :( soarta..

Mi-ar fi de mare folos filmuletele cu disectii, intrucat de la ciulu nu am asteptari :d iti dau un msj cu id-ul meu
I'm a real bitch sometimes and I have a hard time saying sorry. Should I change myself ?

User avatar
cosmina-gabriela
elder
elder
Posts: 1871
Joined: Sat Dec 03, 2005 9:35 pm
Location: unde nu creste iarba
Contact:

Re: O zi din viata unui student la medicina...

Postby cosmina-gabriela » Fri May 30, 2008 1:16 am

i_love_chipmunks wrote:Mugurel in sem 2 a avut un conflict cu galie si a decis sa plece :( foarte nasol pentru noi. Galie acum nu suporta sa scriem din cartea lui rusu, ne da note mici...pff.. abrambureala la seria 2. primul semestru a fost light cu rusu la pupitre, am luat lucrarile, toate bune si frumoase..acum astept sa vina refacerile la anato, cu toate ca am invatat mai mult decat pe sem 1 :( soarta..

Mi-ar fi de mare folos filmuletele cu disectii, intrucat de la ciulu nu am asteptari :d iti dau un msj cu id-ul meu


nu prea mai inteleg...Rusu a plecat definitiv? ca dc e asa, s a cam dus catedra de anato :D

sapt aviatoare , iti trimit alea la facult

User avatar
i_love_chipmunks
senior
senior
Posts: 104
Joined: Mon May 26, 2008 9:40 pm
Location: r.d.v

Re: O zi din viata unui student la medicina...

Postby i_love_chipmunks » Fri May 30, 2008 1:29 am

pei da..a plecat cel putin sem 2. grupele lui acum nu au asistent asa ca fac naveta pe la noi. si asa este, s-a dus naiba catedra de anatomie :(
I'm a real bitch sometimes and I have a hard time saying sorry. Should I change myself ?

User avatar
Iepurita
elite
elite
Posts: 3692
Joined: Sat Dec 12, 2009 1:28 pm

Re:

Postby Iepurita » Sat Dec 12, 2009 5:13 pm

doareu_mm wrote:Nu pot sa beau cafeaua repede ca mi se face rau, deci plec la spital.
8.00 Daca vreau sa ma oripilez de ce se intampla prin garda, stau la raport, daca nu, mananac ceva pe holul spitalului si mai schimb o vorba cu colegii, pana cand incepe sa tipe secretara ca n-avem voie etc.
8.30 Intram in sala de curs si asteptam. Pentru ca n-am chef sa stau degeaba imi iau un manual, mai scriu un curs, bla bla bla. Nu urc pe sectie. Ultima oara urla o batranica de durere ca-i scoteau "medicii" firele de la piciorul amputat, fara xilina, si toata ziua am auzit in cap plansul ei. Explicatia pentru strigatele de durere , venita din partea doctorului : dumneaei este mai depresiva, are un prag al durerii mai scazut. :shock:
9.30-10.30 Vine medicul. Dicteaza, citeste etc... Uneori n-apuc sa scriu tot. Ma intreb de ce nu ne da o copie dupa cursul pe care oricum il citeste. :?:
11-11.30 Plecam la alte cursuri. sau lp-uri
13-13.30 Incepe partea de predare...inca 2 ore de scris.
In unele zile, stai mai mult pe la facultate, daca esti inscris pe la optionale; de pilda biochimia clinica se face seara de la 19 la 21.
Presupunem ca ajung acasa la 16.00.
Mi-e somn, mi-e foame, nu ma pot concentra sa citesc cu atentie ceva.
Si uite asa, se duc 5 zile din saptamana...




Inteleg ca erai in an mic daca te oripilai asa la scosul firelor fara Xilina :mrgreen:
Ai scos vreodata fire? Sau ti-au fost scoase?
obstetrix wrote:in anul I nu poti face cezariana mana 1, sunt multe care trebuie sa le stii:tipuri de incizii, cum sa tii pensele, cum sa le desfaci, sa iti folosesti ambele maini in orice mom, sa stii nodurile in orice conditii, ce sa ceri de la instrumentara

User avatar
doareu_mm
senior
senior
Posts: 288
Joined: Mon Jul 24, 2006 12:52 am
Location: Bucuresti

Re: Re:

Postby doareu_mm » Sun Dec 13, 2009 2:59 pm

Ioio wrote:
Inteleg ca erai in an mic daca te oripilai asa la scosul firelor fara Xilina :mrgreen:
Ai scos vreodata fire? Sau ti-au fost scoase?


Nu stiu ce intelegi tu, dar eu deja am inteles ca durerea cea mai usoara e intotdeauna durerea pe care o simte altul...
Medicina = Stiinta , Arta si Constiinta

User avatar
Iepurita
elite
elite
Posts: 3692
Joined: Sat Dec 12, 2009 1:28 pm

Re: O zi din viata unui student la medicina...

Postby Iepurita » Sun Dec 13, 2009 5:54 pm

Zau...Dumnezeu stie , eu cand mi-am scos firele nu mi-am facut xilina si zau a fost o procedura nedureroasa.
La cei la care le-am scos firele nu le-am facut anestezie ca deh , aia doare , si pana acum nu s-a plan nimeni si nici "au" n-am auzit.
Sa vedem ce spune cand vede un abces evacuat
obstetrix wrote:in anul I nu poti face cezariana mana 1, sunt multe care trebuie sa le stii:tipuri de incizii, cum sa tii pensele, cum sa le desfaci, sa iti folosesti ambele maini in orice mom, sa stii nodurile in orice conditii, ce sa ceri de la instrumentara

eduardaniel70
Posts: 1
Joined: Sat Jun 12, 2010 11:21 pm

Re: O zi din viata unui student la medicina...

Postby eduardaniel70 » Sat Jun 12, 2010 11:39 pm

Din câte observ din posturile voastre de studenţi la medicină,dupa umila mea părere am ajuns la o concluzie,reală şi confirmată.Deaia mor oameni prin spitale din cauza unora care nu prea trec pe la cursuri si sunt total dezinteresaţi,şi intră într-un spital pe pile si pe ralaţii.

User avatar
Iepurita
elite
elite
Posts: 3692
Joined: Sat Dec 12, 2009 1:28 pm

Re: O zi din viata unui student la medicina...

Postby Iepurita » Wed Jun 16, 2010 9:00 am

eduardaniel70 wrote:Din câte observ din posturile voastre de studenţi la medicină,dupa umila mea părere am ajuns la o concluzie,reală şi confirmată.Deaia mor oameni prin spitale din cauza unora care nu prea trec pe la cursuri si sunt total dezinteresaţi,şi intră într-un spital pe pile si pe ralaţii.



In general oamenii mor pt. ca medicina este limitata. In "particular" daca vad colegii ca esti cam pe langa nu faci nimic , sau daca ai bun simt iti dai tu seama si nu faci nimic.
Mai sunt si alte cazuri , dar asta e vis-a-vis de oamenii dezinteresati.
obstetrix wrote:in anul I nu poti face cezariana mana 1, sunt multe care trebuie sa le stii:tipuri de incizii, cum sa tii pensele, cum sa le desfaci, sa iti folosesti ambele maini in orice mom, sa stii nodurile in orice conditii, ce sa ceri de la instrumentara

User avatar
Calico
addicted
addicted
Posts: 42587
Joined: Tue Mar 16, 2004 12:27 pm

Re: O zi din viata unui student la medicina...

Postby Calico » Thu Jun 17, 2010 12:50 am

Las ca se fac ei mari si o sa scoata firele doar cu anestezie cu xilina. :lol:

User avatar
Iepurita
elite
elite
Posts: 3692
Joined: Sat Dec 12, 2009 1:28 pm

Re: O zi din viata unui student la medicina...

Postby Iepurita » Thu Jun 17, 2010 12:29 pm

MumaPadurii wrote:Las ca se fac ei mari si o sa scoata firele doar cu anestezie cu xilina. :lol:


Atunci e clar ca nu va mai muri nimeni :peace:
obstetrix wrote:in anul I nu poti face cezariana mana 1, sunt multe care trebuie sa le stii:tipuri de incizii, cum sa tii pensele, cum sa le desfaci, sa iti folosesti ambele maini in orice mom, sa stii nodurile in orice conditii, ce sa ceri de la instrumentara


Return to “Facultatea”

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 55 guests