O zi din viata unui student la medicina...

care ne mananca zilele
forte_med
Posts: 4
Joined: Tue Mar 13, 2007 10:39 pm
Location: Brasov

O zi din viata unui student la medicina...

Postby forte_med » Wed Mar 14, 2007 5:56 pm

O zi din viata unui student la medicina...

suna ceasul. este 6:00 dimineata si iti vine sa-l arunci pe geam, pt ca, desi ti-ai dori sa mai ramai numai inca 5 min in pat. constientizezi ca ai doar 20min pt a manca si a te pregati pt ziua lunga, de 9 -10 ore care te asteapta.
primul lucru pe care il faci este da apesi pe butonul ON al aparatului care produce "licoarea datatoare de viata"= CAFEAUA.
eu am inceput povestea... va las pe voi sa o continuati[/b]

User avatar
danhia
elite
elite
Posts: 4297
Joined: Sat Oct 29, 2005 8:56 pm
Location: The Royal Ascot Brigade

Postby danhia » Wed Mar 14, 2007 6:05 pm

http://www.med.nyu.edu/pediatrics/hemat ... edule.html


ca sa mai vedeti ci sum e pe la altii, nu de alta dar la multi programul de dupa cafeaua de la 7 incepe , continua si se termina cu program de voie.

edit: asta e program de rezident pe pediatrie. revin si cu unul pt studenti.
Red Apple

User avatar
b3
elite
elite
Posts: 4122
Joined: Fri Jul 25, 2003 2:22 pm
Location: Bucuresti

Postby b3 » Wed Mar 14, 2007 8:14 pm

si nici nu trebuie sa fie student la medicina, daca muncesti tot programul asta il ai. Si stai ca in facultate mai poti sa chiulesti dar la serviciu.. :)
Iar altii sunt si studenti, au si activitati extra-curiculare (legate de studii, nu mers la bere ;) ) si mai si muncesc part-time..

Asa avem un talent sa ne plangem de mila..
Pentru fiecare doctor exista alt doctor egal si de sens opus - ceea ce explica de ce gasesti atat de usor experti care sa se contrazica total unii pe altii.
Ce este un forum ? | Vreau o tara ca afara

User avatar
alice18
senior
senior
Posts: 170
Joined: Thu Apr 01, 2004 1:26 pm
Location: Bucuresti

Postby alice18 » Wed Mar 14, 2007 11:12 pm

cel care a deschis topicul are perfecta dreptate. orarul studentilor de la medicina e groaznic, cu pauze de 1-2 ore in care nici sa te duci acasa nu poti nici sa stai in parc degeaba sau pe langa sala de anato adulmecand formolul. asa ca majoritatea zilelor sunt mai mult decat pierdute. si profii au grija sa zica foarte simplu: "studiati si in timpul anului nu numai in sesiune ca nu puteti sa faceti fata", sau "cititi lectia de dinainte ca atunci cand veniti la ora sa discutam doar", nu spun ca nu au ei chef sa-si bata capul cu noi. e mult mai simplu sa stai sa fumezi tigari sau sa admiri copacii pe geam (aviz la adresa "anatomistilor" din seria 7). studentul e "sfatuit" ca e cea mai eficienta metoda. ca sa nu mai zic de examenele puse duminica, recuperarea absentelor care asta ar trebui sa fie doar decizia noastra si in interesul nostru si nu o obligatie, aluzii de genul ca "ai pisica la ciclu de aia nu ai putut sa vii?", marirea notei la examen dupa prezente LA CURS (nu am mai auzit nicaieri asa ceva: PREZENTA LA CURS) :shock: la facultatea asta muncesti ca un sclav si esti tratat ca atare. ca sa nu mai zic de situatia medicilor tineri care nu au unde lucra. deci merita oare atatea constrangeri si sacrificii?

User avatar
Calico
addicted
addicted
Posts: 42729
Joined: Tue Mar 16, 2004 12:27 pm

Postby Calico » Fri Mar 16, 2007 2:58 am

nu am mai auzit nicaieri asa ceva: PREZENTA LA CURS)


Hm, cum iti suna atunci "la politehnica si la fizica". Prietenul meu le-a facut pe amandoua si la ambele avea destule materii unde prezentele la curs erau un punct sau doua din nota.
Sunt anul 6 si n-am intalnit la medicina nici o materie la care, daca ai facut bine la examen, sa-ti scada nota ca n-ai prezente la curs. Si daca asa ceva exista, probabil e o exceptie, spre deosebire de alte facultati.

la facultatea asta muncesti ca un sclav si esti tratat ca atare

Ma faci sa rad. Mi se pare ca e o facultate care chiar nu te munceste de loc. Cel putin nu cat ar trebui. Nu mi se pare ca m-am chinuit mai mult decat prietenii mei de la alte facultati, nici cu programul, nici cu invatatul (si am luat bursa in fiecare an, btw).
Hai sa ne plangem de mila, nu?

User avatar
187.92a
addicted
addicted
Posts: 47429
Joined: Fri Dec 10, 2004 7:59 pm

Postby 187.92a » Fri Mar 16, 2007 4:10 am

da, daca acuma plangeti sa vedeti cand ati fi rezidenti ce greu va fi, inmiit mai greu..
e adevarat din ce spune alice 18: facultatea de med te obliga sa fumezi, ai la pauze intre lp-uri in anii mici plus pauze de frecat menta prin spitale in anii mari incat daca nu fumezi te tampesti (pot da exemple din anul meu). sau mananci sticksuri. la faza asta daca iti toaca nervii UMF-ul, in loc sa puna tot odata condensat stai si-o freci, priactic timpul util est cam 20% restul rfrecangeala prin bar holuri curti de spitale etc. si oricum toti astia de la med sumtem autodidacti, rar profi care sa te-nvete ceva.
si maia re o dreptate: aia cu iti pun nota mai mare ca ai fost la curs: cat d e penibil, adica daca unu face de 8 ca a lipsit altul la fel , dar a fost la curs, asta ultimul primeste 9 ca a fost la curs, scarbos rau, adica cinstit ar fi: ma amaratulr, tu ai fost si la curs si tot 8 iei ca asta ca re n-a fost? concluzia: sa-i mareasca celuic are n-a fost la curs. ceva de genu. parerea mea

juamtate din examenle din fac asta se compun din grile care circula, un sfert examene pe bune, un sfert niste formalitati. am fost la facultative care s-au tinut mai serios ca obligatoriile.
cert ste ca incepand cu anul 4, gata e deja numa frectie, iti alegi spitalele, te muti intre serii etc, fara mare efort scoti 10 ani de-a randul neintrerupt.
hai ca primii 3 ani e mai sa ziceam asa, mai ar fi ceva de capu la facultatea asta, anatomii nebuneli, da in definitiv tot la 21-22 de ani ai scapat de invatat, ca si restul.

(bine, desigur greul vine in rezidentiat, 5 ani grei grei, garzi, conditii austere etvc. dar asta in alta sectiune)

User avatar
doareu_mm
senior
senior
Posts: 288
Joined: Mon Jul 24, 2006 12:52 am
Location: Bucuresti

Postby doareu_mm » Fri Mar 16, 2007 2:46 pm

Nu pot sa beau cafeaua repede ca mi se face rau, deci plec la spital.
8.00 Daca vreau sa ma oripilez de ce se intampla prin garda, stau la raport, daca nu, mananac ceva pe holul spitalului si mai schimb o vorba cu colegii, pana cand incepe sa tipe secretara ca n-avem voie etc.
8.30 Intram in sala de curs si asteptam. Pentru ca n-am chef sa stau degeaba imi iau un manual, mai scriu un curs, bla bla bla. Nu urc pe sectie. Ultima oara urla o batranica de durere ca-i scoteau "medicii" firele de la piciorul amputat, fara xilina, si toata ziua am auzit in cap plansul ei. Explicatia pentru strigatele de durere , venita din partea doctorului : dumneaei este mai depresiva, are un prag al durerii mai scazut. :shock:
9.30-10.30 Vine medicul. Dicteaza, citeste etc... Uneori n-apuc sa scriu tot. Ma intreb de ce nu ne da o copie dupa cursul pe care oricum il citeste. :?:
11-11.30 Plecam la alte cursuri. sau lp-uri
13-13.30 Incepe partea de predare...inca 2 ore de scris.
In unele zile, stai mai mult pe la facultate, daca esti inscris pe la optionale; de pilda biochimia clinica se face seara de la 19 la 21.
Presupunem ca ajung acasa la 16.00.
Mi-e somn, mi-e foame, nu ma pot concentra sa citesc cu atentie ceva.
Si uite asa, se duc 5 zile din saptamana...
Medicina = Stiinta , Arta si Constiinta

User avatar
little_light
newbie
newbie
Posts: 23
Joined: Tue Nov 14, 2006 9:45 pm
Location: bucuresti

Postby little_light » Fri Mar 16, 2007 3:09 pm

6.30-7.30 trezirea...in functie de spitalul la care sunt
8.30-9.30 stat la taclale cu colegii prin curtea spitalului, "sprijin peretii" :P pe holuri...sau cel mult prin saloane
9.30-11.00 poate vine un asistent, mai vorbim cu pacientii , discutam cazuri..etc...etc ..sau fugarim asistentul :)
11.00-13.00 curs la care fie se sta si se vorbeste (exista fie carte sau cd)sau se scrie (evident nu tot)....cu mare viteza ca este" materie multa si stagiul este prea scurt"
14.00 in sfarsit acasa dupa o zi luuuungaaa si obositoare....deci urmeaza somnul de dupa-masa sau cititul pt rezi(in cazul meu)sau alta activitate
...apoi urmeaza saptamana cu examenele: miercuri -practicul (de obicei o formalitate nimeni nu pica niciodata indiferent cat stie), joi e liber sa aprofundam materia si vineri-in sfarsit mult asteptatul examen.....deci practic in ultimele zile ale stagiului imi pun viata pe "hold"...si apoi "next" incepe un nou stagiu cu noi aventuri.....cu aceleasi examene in care se trage de tine sa treci, curg notele mari......deci ce grea e faculatatea asta! :twisted: :D :D :D

User avatar
exe
senior
senior
Posts: 154
Joined: Thu Dec 28, 2006 1:11 pm

Postby exe » Fri Mar 16, 2007 8:46 pm

minciuni peste minciuni...viata studentului medicinist e f misto: somn somn si iar somn :P

User avatar
rox
elder
elder
Posts: 836
Joined: Sat Apr 29, 2006 3:29 pm
Location: bucuresti
Contact:

Postby rox » Fri Mar 16, 2007 8:47 pm

exe wrote:minciuni peste minciuni...viata studentului medicinist e f misto: somn somn si iar somn :P

ce face facultatea din om. ai ajuns sa ai halucinatii :D
In odaia stramta,
Pe un pat diform,
Zac strivit in perne
De un pumn enorm.

User avatar
b3
elite
elite
Posts: 4122
Joined: Fri Jul 25, 2003 2:22 pm
Location: Bucuresti

Postby b3 » Sat Mar 17, 2007 3:39 am

exista mai multe feluri de studenti :p poate a lui inseamna doar somn, nu m-ar mira sa spuna adevarul :)

adevarat, in primii doi ani te capiaza programul, tin minte in anul 1 cand am vazut orarul, de la 8 la 8 in fiecare zi mai putin vinerea am crezut ca au gresit ei pe undeva :) si chiar erau toate obligatorii, LPurile cel putin (ca mai exista si unii asistenti care inchid ochii e partea a doua) si la cursuri se ducea lumea din inertie si pt ca unele chiar erau bune, aveai ce invata/intelege.

aveti rabdare ca din anul 3 incolo aveti ore doar de dimineata pana la pranz, de la 2 sunteti liberi. + intr-o zi sau doua vreo materie de an cu LPuri obligatorii, deci inca 2 ore, dar depinde de asistent din nou.
Pentru fiecare doctor exista alt doctor egal si de sens opus - ceea ce explica de ce gasesti atat de usor experti care sa se contrazica total unii pe altii.
Ce este un forum ? | Vreau o tara ca afara

User avatar
ore_ciudate
junior
junior
Posts: 72
Joined: Tue Apr 10, 2007 12:24 pm
Location: Onesti
Contact:

Postby ore_ciudate » Tue Apr 10, 2007 12:48 pm

scuzati dar..nu pretind ca e la fel de solicitant ..dar si in liceu plecai dimineata sa fii al 8 la scoala si scapai la ora 3..nu spun ca e acelasi lucru..nu spun ca e solicitant..dar orele sunt cam aceleasi :|

User avatar
Chingachgook
addicted
addicted
Posts: 23561
Joined: Wed Nov 26, 2003 6:34 pm
Location: in hamac

Postby Chingachgook » Wed Apr 11, 2007 10:00 am

esti in liceu, nu?
:D
Sunt cel mai pașnic om din lume. Dorințele mele sunt: o căsuță modestă, un pat bun si o gradina cu pomi. Iar dacă Domnul Dumnezeu ar vrea să mă facă într-adevăr fericit, as vedea spânzurați în acești pomi șase sau șapte din dușmanii mei...

User avatar
danhia
elite
elite
Posts: 4297
Joined: Sat Oct 29, 2005 8:56 pm
Location: The Royal Ascot Brigade

Postby danhia » Wed Apr 11, 2007 3:17 pm

pai stii tu sa fie facultate de Medicina la Onesti?
Red Apple

User avatar
adi
elder
elder
Posts: 1119
Joined: Sun Jul 06, 2003 9:40 am

Postby adi » Fri Apr 13, 2007 7:37 pm

O zi din viata unui student la medicina acum pare sa fie destul de diferita acum de ceea ce obisnuia sa fie… :)

De exemplu:

3:00 Ora de culcare.
6:00 Suna ceasul. Este pus pe Snooze.
6:05 Iar suna. Cu o miscare rapida este aruncat intr-un sertar. Ca prin ceata se vede ecranul monitorului, Seifeld Season 3 e aproape downloadat.
9:00 Suna telefonul. Incercarea de a parea coerent si trezit de ceva ore esueaza lamentabil, oricum vocea tradeaza din prima.
9:20 Ora de mancat.
9:40 Inca nu s-a decis ce sa se manance, ceea ce devine enervant. Este adoptata solutia rapida: shaorma din colt de la U1.
10:20 Verificarea calitativa a fisierelor downloadate. Cu shaorma in fata, aburind, se lanseaza primul episod din Seinfeld.
13:00 Inot la bazinul de la National.
14:30 Se intra la cursul de Biochimie, inceput deja de 30 min. Absolut plictisitor, unul care uita ce a citit de la catedra la tabla. Trec aprox 20 min. Dupa o repriza jenanta de ras isteric care a durat cam 10 minute, cursul este parasit din motive obiective.
16:00 Somn de voie.
17:00 Cautat o carte de biochimie care sa merite citita pe net. A doua zi este anuntat un colocviu –scris! –la anatomie, se decide insa in forul interior ca ar fi facultativ. S-a demonstrat ulterior ca ar fi fost o pierdere de timp drept care gradina botanica va fi felicitata inca o data ptr aleile sale. Subit mitologia scandinava devine neasteptat de interesanta.
17:30-20:00 Citit din cartea de biochimie de pe net.
20:30 Alergat in Politehnica.
21:00 Setea intensa indreapta pasii catre pizza 21 –daca tin bine minte.
22:30 Alte 4 Seinfelds, urmate de Need for Speed, apoi inca vreo 2 Seinfelds.
"Grass grows, birds fly, waves pound the sand. I just beat people up." Muhammad Ali

User avatar
b3
elite
elite
Posts: 4122
Joined: Fri Jul 25, 2003 2:22 pm
Location: Bucuresti

Postby b3 » Fri Apr 13, 2007 9:50 pm

adi wrote:9:00 Suna telefonul. Incercarea de a parea coerent si trezit de ceva ore esueaza lamentabil, oricum vocea tradeaza din prima.


:lol:

doar ca ora e gresita, e de obicei 13:00 :wink:
Pentru fiecare doctor exista alt doctor egal si de sens opus - ceea ce explica de ce gasesti atat de usor experti care sa se contrazica total unii pe altii.
Ce este un forum ? | Vreau o tara ca afara

User avatar
rox
elder
elder
Posts: 836
Joined: Sat Apr 29, 2006 3:29 pm
Location: bucuresti
Contact:

Postby rox » Fri Apr 13, 2007 10:38 pm

hmmm....sa nu rideti ma de mine, da?

2:30-3:00 nani time
6:20 suna ceasul desteptaret. sonerie cu cucurigu. aminare
6:22 suna ceasul desteptaret. sonerie cu cucurigu. aminare
....
6:30 suna ceasul desteptaret. sonerie cu cucurigu. trezirea si tiritul la baie
6:45 tiritul inapoi in camera dupa dus+ spalat pe dinti ( stiu ca-i ciudat, da' eu ma spal pe dinti in timp ce fac dus :P )
6:55 scan rapid pe forumuri & filezone
7:00 costumarea si echiparea
7:20 costumarea si echiparea
7:25 tiritul spre troleu
8:00 facultate ( numa' lp-uri de dimineata....)
( in functie de zi, scap la 14/ 20...dupa care urmeaza aceleasi operatiuni in ordine inversa, papa si frecat menta pina la 2/3)
vinerea e program de voie :D
In odaia stramta,
Pe un pat diform,
Zac strivit in perne
De un pumn enorm.

User avatar
187.92a
addicted
addicted
Posts: 47429
Joined: Fri Dec 10, 2004 7:59 pm

Postby 187.92a » Fri Apr 13, 2007 10:45 pm

rox wrote:hmmm....sa nu rideti ma de mine, da?

6:55 scan rapid pe forumuri & filezone


apreciem

User avatar
X-White
junior
junior
Posts: 78
Joined: Thu Jun 01, 2006 10:13 pm
Contact:

Postby X-White » Tue Apr 17, 2007 9:57 pm

rar dorm 7-8 ore pe zi :)
Over&Out

User avatar
cosmina-gabriela
elder
elder
Posts: 1871
Joined: Sat Dec 03, 2005 9:35 pm
Location: unde nu creste iarba
Contact:

Postby cosmina-gabriela » Tue Apr 17, 2007 11:28 pm

pe mine ma plictiseste topicul asta; :shock:

User avatar
Chingachgook
addicted
addicted
Posts: 23561
Joined: Wed Nov 26, 2003 6:34 pm
Location: in hamac

Postby Chingachgook » Wed Apr 18, 2007 11:01 am

rar se intampla in facultate sa dorm mai putin de 10 ore pe zi.
dar a meritat
Sunt cel mai pașnic om din lume. Dorințele mele sunt: o căsuță modestă, un pat bun si o gradina cu pomi. Iar dacă Domnul Dumnezeu ar vrea să mă facă într-adevăr fericit, as vedea spânzurați în acești pomi șase sau șapte din dușmanii mei...

User avatar
danhia
elite
elite
Posts: 4297
Joined: Sat Oct 29, 2005 8:56 pm
Location: The Royal Ascot Brigade

Postby danhia » Wed Apr 18, 2007 1:53 pm

spre deosebire de vremurile actuale cand dormi de la 16 ore in sus. :lol:
Red Apple

User avatar
grasuX
senior
senior
Posts: 142
Joined: Sat Sep 16, 2006 11:13 am
Location: Bucuresti

Postby grasuX » Mon Apr 30, 2007 11:37 am

Vad ca ziceti ca din anul 3 ai ore numai dimineata si ai dupa-amiaza libera. Deci ziceti ca ar fi posibil ca din anul 3 sa iti iei si un job? Un part time ceva? Banuiesc ca nu ar fi imposibil nu?

User avatar
doareu_mm
senior
senior
Posts: 288
Joined: Mon Jul 24, 2006 12:52 am
Location: Bucuresti

Postby doareu_mm » Mon Apr 30, 2007 2:02 pm

Mai dar destept e Trident asta! O avea trei capete sau doar 3 dintzi, asa cum se lauda? A fost si cu bursa pe afara, din cate am intzeles!
Medicina = Stiinta , Arta si Constiinta

User avatar
tandarica_ndy
senior
senior
Posts: 248
Joined: Sat Mar 24, 2007 11:18 am
Location: Str. Fundatura Renasterii

Postby tandarica_ndy » Mon Apr 30, 2007 6:33 pm

doareu_mm wrote:Mai dar destept e Trident asta! O avea trei capete sau doar 3 dintzi, asa cum se lauda? A fost si cu bursa pe afara, din cate am intzeles!


Este, dar nu e prea patriot!...io i-am zis sa voteze "NU" la referendum, dar...nu il pot convinge sa o ia pe calea cea buna!... :lol:

User avatar
Riley
elder
elder
Posts: 1704
Joined: Sun Mar 12, 2006 9:57 pm
Location: Bucuresti

Postby Riley » Mon Apr 30, 2007 6:59 pm

Vad ca ziceti ca din anul 3 ai ore numai dimineata si ai dupa-amiaza libera. Deci ziceti ca ar fi posibil ca din anul 3 sa iti iei si un job? Un part time ceva? Banuiesc ca nu ar fi imposibil nu?


asa se zice dar realitatea e un pic mai altfel.....sa vedem, pai luni incep de la 8 (la 8 sa ajungi sa te semnezi la semio k altfel nu se poate) si am ore pana pe la 4 (tocmai la Spitalu 9) la lp de fiziopat si crede-ma plimbatu prin Buc nu e deloc placut la ora 13 cand schimbi spitalele..... deci luni ajung acasa si e gata ziua.... obosit, dupa weekend, chestii
marti de la 10 la 17 macar nu ne mai plimbam atat...
miercuri incepem de la 9 (dar e chirurgie, nu mai comentam) fug acasa, ma intorc la un alt lp, una peste alta pe la vreo 4 sunt liber
joi e fain tare.... dimineata de la 8 pana la 13 dupa aia zici k ai scapat.. dar NU e un optional de biochimie clinica de la 19, pus genial (stiu stiu e optional dar mi se pare interesant), iar vineri de la 8 la 16 cu schimbat de spitale intre timop... e super. Nu mai adaug invatatul la chirurgie, pt k la cursuri nu se prea vine (si nu vb de studenti aici) care iti papa si ala ceva timp... si altele si altele
so, in concluzie...se poate lucra.....dar.... dupa cum bine vezi dupa-amiezele nu sunt tocmai libe\re decat de la vreo 4-5... (asa e, fata de anu 1 sau 2 cand termianma la 7-8 e mai bine....dar pana la urma....) oricum mult succes!!! :D

User avatar
b3
elite
elite
Posts: 4122
Joined: Fri Jul 25, 2003 2:22 pm
Location: Bucuresti

Postby b3 » Tue May 01, 2007 3:21 pm

Pauly wrote:
Vad ca ziceti ca din anul 3 ai ore numai dimineata si ai dupa-amiaza libera. Deci ziceti ca ar fi posibil ca din anul 3 sa iti iei si un job? Un part time ceva? Banuiesc ca nu ar fi imposibil nu?


asa se zice dar realitatea e un pic mai altfel.....sa vedem, pai luni incep de la 8 (la 8 sa ajungi sa te semnezi la semio k altfel nu se poate) si am ore pana pe la 4 (tocmai la Spitalu 9) la lp de fiziopat si crede-ma plimbatu prin Buc nu e deloc placut la ora 13 cand schimbi spitalele..... deci luni ajung acasa si e gata ziua.... obosit, dupa weekend, chestii
marti de la 10 la 17 macar nu ne mai plimbam atat...
miercuri incepem de la 9 (dar e chirurgie, nu mai comentam) fug acasa, ma intorc la un alt lp, una peste alta pe la vreo 4 sunt liber
joi e fain tare.... dimineata de la 8 pana la 13 dupa aia zici k ai scapat.. dar NU e un optional de biochimie clinica de la 19, pus genial (stiu stiu e optional dar mi se pare interesant), iar vineri de la 8 la 16 cu schimbat de spitale intre timop... e super. Nu mai adaug invatatul la chirurgie, pt k la cursuri nu se prea vine (si nu vb de studenti aici) care iti papa si ala ceva timp... si altele si altele
so, in concluzie...se poate lucra.....dar.... dupa cum bine vezi dupa-amiezele nu sunt tocmai libe\re decat de la vreo 4-5... (asa e, fata de anu 1 sau 2 cand termianma la 7-8 e mai bine....dar pana la urma....) oricum mult succes!!! :D


si in anul 4 ai 2 dupa-amiezi ocupate cu radiologie (1 semestru), metodologia cercetarii (2 luni), igiena (1 an) si daca mai vrei sa faci vreun optional. La radiologie nu se poate chiuli la LP (poate totusi la unii asistenti da), cursurile sunt facultative dar utile. La celalalte se poate chiuli.

Din ce aud si in anul 5 ai toxicologie si/sau SPM, nu mi-e foarte clar. Oricum probabil mai sunt niste dupa-amieze ocupate. Dar cand ai dupa-amiaza ocupata musai, poti chiuli de dimineata de la stagiu, asistentii mai inchid ochii (atunci cand le pasa daca nu vii :( )

Daca esti organizat si motivat iti poti lua job part time, dar nu cred ca poti avea note mari la examene pentru ca nu-ti mai ramane timp/energie sa inveti. Decat poate daca esti FOARTE motivat si organizat. Si iti poti trai viata dupa un program fix. Sau varianta a 2a si de neapreciat, daca faci medicina asa, ca s-o faci, si vii oricum din anul 1 din an in paste, doar ca sa te intalnesti cu amicii in barul de la parter etc. :lol:

Parerea mea, daca au altii alte opinii le astept cu interes :)
Pentru fiecare doctor exista alt doctor egal si de sens opus - ceea ce explica de ce gasesti atat de usor experti care sa se contrazica total unii pe altii.
Ce este un forum ? | Vreau o tara ca afara

User avatar
lady_of_medicine
junior
junior
Posts: 41
Joined: Sat May 05, 2007 7:22 pm
Location: Nu Bucuresti

Postby lady_of_medicine » Sun May 06, 2007 1:22 am

replici pt voi:
Muma padurii, prietenul tau, ala pe care simti nevoia sa-l lauzi cum ca-i la 2 facultati(fizica si politehnica)...scuza-ma... dar nu mi se par prea solicitante ... ambele au la baza matematica, unde 1+1=2.
in medicina, aduni 1 motiv al internarii, cu 1 APP si descoperi "n" posibile rezultate.
partea cu bursa ta... sa fim sinceri.... cei ce iua bursa la medicina si simt nevoia sa se laude cu asta, sunt niste tocilari, care azi citesc, iau 10 la examen si maine uita tot (exista si exceptii)... cei care gandesc raspunsurile retin esentialul, nu toate detaliile inutile...

Facultatea noastra te munceste la greu, te aleara de la un spital la altul, mananci in taxi sau bus te pune sa sprijini peretii enervandu-te ca ai putea face ceva mai util, esti "coada" celui care face vizita si spune "meseria asta se fura, nu se invata",te indruma sa vorbesti cu pacienti dar apoi cui i pasa, ca o data ce ai terminat anamneza si ex.obiectiv stai iar fraierul. si unde sa stai, in salon cu baba isterica ce spune "imi mancati aerul" sau pe hol sprijinind din nou peretii ?

Si despre cursurile plictisitoare, unde proful citeste din propria-i carte... e penibil sa fi in sala... e o pierdere de vreme... cineva ar trebui sa le spuna ca un dialog e mult mai captivant si stimulant decat un monolog... si cine stie ... poate daca ar purta un dialog cu noi, nu ar mai fi nevoie de faza jalnica cu prezenta... ca vb aia... liceul a trecut ....suntem la facultate

O,da, medicina ne munceste... dar nu in sensul in care ar trebui... si nu cred ca ne plangem de mila... spunem un adevar sperand ca cineva il va auzi si lucrurile se vor schimba. Pentu ca daca medicina o puteam invata numai din carti ... nu mai dadeam la facultate... eram toti autodidacti

terminam maine poimaine si vom avea parafa... si sa fim sinceri... ce si cat stim? suntem gata de a raspunde de viata unui om?

User avatar
TibiGZU
elder
elder
Posts: 810
Joined: Thu Feb 01, 2007 1:09 pm
Location: contesting rulz
Contact:

Postby TibiGZU » Sun May 06, 2007 12:06 pm

lady_of_medicine wrote:terminam maine poimaine si vom avea parafa...


asa crezi tu, dar io zic ca mai ai de mancat vreo 7-8 ani cuconitza

cine va pune sa sprijinitzi peretzii la stagii? la munca cu voi: foi, examene clinice, vedeti cat mai multi bolnavi, mergeti in garzi, in sala, eco, rx, endo, mergeti pe capu lor daca vreti sa invatati (acu cat n-aveti raspundere medicala). apoi acasa puneti osu la citit si nu va mai plangeti de mila, k snteti patetici
contesting is a life style

User avatar
rox
elder
elder
Posts: 836
Joined: Sat Apr 29, 2006 3:29 pm
Location: bucuresti
Contact:

Postby rox » Sun May 06, 2007 12:29 pm

am vrut eu sa zic ca parca rezii n-aveau parafa , da' am zis ca s-or fi schimbat lucrurile intre timp....
In odaia stramta,
Pe un pat diform,
Zac strivit in perne
De un pumn enorm.

User avatar
Calico
addicted
addicted
Posts: 42729
Joined: Tue Mar 16, 2004 12:27 pm

Postby Calico » Sun May 06, 2007 12:31 pm

lady_of_medicine wrote:Muma padurii, prietenul tau, ala pe care simti nevoia sa-l lauzi cum ca-i la 2 facultati(fizica si politehnica)...scuza-ma... dar nu mi se par prea solicitante ... ambele au la baza matematica, unde 1+1=2.

1.In primul rand, nu am zis asta ca sa il laud (dar se pare ca unii sunt mai sensibili). Ideea era ca multi se plangeau ca medicina e singura facultate la care se fac prezente la curs. Iar eu doar am dat 2 exemple de facultati la care se face prezenta (si chiar conteaza la ceva). Asta ca sa nu va mai victimizati atata.
2.In al doilea rand, offtopic, faza ca nu ti se par tie solicitante facultatile care au la baza matematica... ignoranta si tupeul tau ma uimesc.


lady_of_medicine wrote:partea cu bursa ta... sa fim sinceri.... cei ce iua bursa la medicina si simt nevoia sa se laude cu asta, sunt niste tocilari, care azi citesc, iau 10 la examen si maine uita tot (exista si exceptii)... cei care gandesc raspunsurile retin esentialul, nu toate detaliile inutile...

Iar despre bursa mea (caci vad ca iar e un subiect sensibil), nu era un subiect de lauda, fantastic cum voi, astia micii va atacati imediat si scoateti totul din context. Era pur si simplu un argument al faptului ca facultatea asta nu e solicitanta. Si tu imi sustii cauza fara sa vrei, prin replicile tale malitioase.
Da, lady_of_medicine, eu sunt o tocilara care citeste azi, ia 10 la examen si maine uita tot. Asa e. Asta nu inseamna ca facultatea nu e solicitanta? O facultate serioasa si solicitanta e una la care un tocilar ca mine care citeste azi si uita maine nu ar avea bursa ci ar pica anul
Cat despre restul discursului tau, sunt de acord cu TibiGZU, sunteti patetici...

User avatar
doareu_mm
senior
senior
Posts: 288
Joined: Mon Jul 24, 2006 12:52 am
Location: Bucuresti

Postby doareu_mm » Sun May 06, 2007 2:26 pm

De ce vorbeste MumaPadurii atat de violent cu ceilalti forumisti?!? Sincer, oamenii astia care nu se pricep decat sa arunce cu noroi in cei care le sunt colegi ma scarbesc profund. Sa ramana cu perechile politehniste si sa -si impartaseasca integrale dimineata la micul dejun!
Medicina = Stiinta , Arta si Constiinta

User avatar
rox
elder
elder
Posts: 836
Joined: Sat Apr 29, 2006 3:29 pm
Location: bucuresti
Contact:

Postby rox » Sun May 06, 2007 2:50 pm

eu n-am inteles ce-i cu "sunteti " ala din "sunteti patetici"... :shock:
In rest nu pot decit sa fiu de acord cu ce s-a spus...sincer, sunt de prea putin timp in facultatea asta ca sa pot sa zic ceva, dar in astia 2 ani eu NU am vazut om care sa vrea sa invete si sa nu fie lasat. Poate o sa vad pe viitor, nu stiu, dar pe cuvintul meu ca nu am vazut pina acum o singura persoana care sa vrea sa invete ceva si sa nu fie lasata. Da, unii te trateaza in scirba, unii sunt incompetenti si nu stiu, altii sunt plictisiti si nu vor, dar nici unul din astia nu te poate impiedica sa faci ceva daca vrei. In schimb am vazut o droaie de lenesi si depierde-vara care abia asteapta sa nu se faca un curs sau un LP, care abia dau pe la facultate, care nu mai stiu cum sa se fofileze si sa se scuze, care se simt persecutati de te-miri-cine, care se milogesc in restante si in credite pe la profesori pentru un 5, care vin cu mama sa plinga pe la usi ( da-o dracu' de treaba, suntem totusi la facultate!!!). Poate n-am vazut mai nimic si vorbesc aiurea, dar o zic cu toata sinceritatea: prea putina lume mai invata ceva, majoritatea se vaita si cauta scuze.
In odaia stramta,
Pe un pat diform,
Zac strivit in perne
De un pumn enorm.

User avatar
ciocalteu_PRM
senior
senior
Posts: 281
Joined: Thu Mar 15, 2007 7:04 pm
Location: Bora Bora babyyy!!!!
Contact:

Postby ciocalteu_PRM » Sun May 06, 2007 3:15 pm

Nu va mai plangeti atata ca va omoara facultatea. UMF-ul nostru (vorbesc de cel din Bucale, ca p-asta il cunosc) e o frectie in comparatie cu ce e pe afara. Poate ca profesorii sunt prea "ocupati" sa stea de vorba cu studentii, poate ca asistentii sunt dezinteresati de noi, insa nu-i vad pe multi sa comenteze cam cum se prezinta studentul la medicina in 2007. Din 600 de oameni pe an, 80 la suta sunt straini: 10 ca natie, 70 de situatie :D . Cum spuneau si altii, puneti osu la treaba...Unii vorbesc de un job part time, ca sa-si mai umple timpul. Da,dar incercati sa activati intr-un domeniu adiacent medicinii. Angajati-va la o revista medicala, faceti traduceri de texte medicale, sau pur si simplu mergeti in garzi...nu va da nimeni afara de acolo (doar daca nu deveniti agresivi sau fugariti pacientii cardiaci prin spitale, pe motiv ca le faceti testul de efort) :D
" In spatele fiecarui barbat puternic exista o femeie... care ii cheltuie banii"

medicinista
elder
elder
Posts: 1042
Joined: Fri Feb 02, 2007 8:52 pm

Postby medicinista » Sun May 06, 2007 3:28 pm

o zi din viata unui student la medicina:

tre sa ma scol la 7 am, dar ajung sa ma dau jos din pat la 8, prin urmare ajung la spital la ora 9, dar oricum inanitea asistentei.
la 11 plec de la spital, desi ar mai tre sa stau la curs, dar am alte treburi de facut.

pe urma ajung acasa mananc si caut cum sa pierd timpul.

dorm de la 1 pana la 8 in ttimpul scolii si in weekend 12 ore.

hai sa fim seriosi ca ai timp destul ca student la medicina.
I don't mind.
I think so.
I will let you go.

User avatar
Riley
elder
elder
Posts: 1704
Joined: Sun Mar 12, 2006 9:57 pm
Location: Bucuresti

Postby Riley » Sun May 06, 2007 4:29 pm

asa este ce se zice aici este adevarat. Nu te opreste nimeni din invatat, nu te opreste nimeni sa faci ceva cu timpul in stagiile alea la care "se sprijina peretii", nu te opreste nimeni sa mergi in garzi sau pe unde vrei. Treaba este sa VREi insa observ cu stupoare un sictir generalizat.... atat din partea asistentilor dar si din partea studentilor (unora bineinteles, ca mai sunt si altii carora le pasa, dar nu stiu de ce astia din urma devin din ce in ce mai rari).

User avatar
Calico
addicted
addicted
Posts: 42729
Joined: Tue Mar 16, 2004 12:27 pm

Postby Calico » Sun May 06, 2007 4:41 pm

doareeu_mm wrote:De ce vorbeste MumaPadurii atat de violent cu ceilalti forumisti?!? Sincer, oamenii astia care nu se pricep decat sa arunce cu noroi in cei care le sunt colegi ma scarbesc profund. Sa ramana cu perechile politehniste si sa -si impartaseasca integrale dimineata la micul dejun!
Doareu_mm,
N-am de gand sa-mi cer scuze pentru vorbele mele. In primul rand, o parte din ele erau raspuns la alte vorbe jignitoare. In al doilea rand, mie nu-mi plac plangaciosii, mai ales cei care se o fac fara motiv. Si n-am de gand sa ma port cu manusi numai pentru ca unii sunt mai sensibili. Poate nu mi-ai citit nick-ul, dar nu e ales degeaba.
Daca te scarbeste profund un om care spune ceea ce crede e problema ta. Dar nu mai fi ipocrita, remarcile tale la adresa mea nu sunt mai putin rautacioase, sa stii. Macar eu am un motiv pentru rautatile mele, tu le imprastii gratuit. De fapt ce rost are postul tau? Iti exprimi indignarea pentru cei care arunca cu gunoi in colegii lor, aruncand si tu la randul tau cu gunoi. Nice...

rox, aia cu "sunteti patetici" e exact pentru aia pe care i-ai criticat si tu in postul tau.

User avatar
doareu_mm
senior
senior
Posts: 288
Joined: Mon Jul 24, 2006 12:52 am
Location: Bucuresti

Postby doareu_mm » Sun May 06, 2007 6:25 pm

Medicina e o meserie unde se lucreaza cel mai bine in echipa. N-am putea sa ne purtam inca de pe acum ca niste COLEGI? Poti sa-mi spui cum vrei (patetica, ignoranta, bla, bla,bla...), dar sa nu uiti ca maine poate am sa fac garda in locul tau pentru ca ai nu-stiu-ce-problema, si tot maine poate o sa-ti tin partea intr-un proces de malpraxis, doar asa ... pentru ca suntem colegi, intr-o clinica normala si nu in padure. :D
Zau ca nu inteleg de unde atata dusmanie la unele persoane...
Medicina = Stiinta , Arta si Constiinta

User avatar
Calico
addicted
addicted
Posts: 42729
Joined: Tue Mar 16, 2004 12:27 pm

Postby Calico » Sun May 06, 2007 6:41 pm

Ei uite, eu fiind asa... mai din padure, nu stiam cum merge treaba pe aici pe la oras, pe la clinicile normale. Deci tre' sa ma pun bine pe langa colegii mei ca sa ne acoperim fundurile reciproc in cazul unui proces de malpraxis. Ce naivitate din partea mea sa cred ca ai dreptul sa-ti critici colegii, noroc ca am fost rapid pusa la punct si trimisa sa fac integrale la micul dejun cu politehnistii... ca printre medicinisti nu am ce cauta. :oops:

User avatar
187.92a
addicted
addicted
Posts: 47429
Joined: Fri Dec 10, 2004 7:59 pm

Postby 187.92a » Sun May 06, 2007 7:11 pm

ciocalteu_PRM wrote: Din 600 de oameni pe an, 80 la suta sunt straini: 10 ca natie, 70 de situatie :D .


:lol:


Return to “Facultatea”

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 26 guests