Ghidul proaspatului admis la medicina

care ne mananca zilele
User avatar
b3
elite
elite
Posts: 4122
Joined: Fri Jul 25, 2003 2:22 pm
Location: Bucuresti

Ghidul proaspatului admis la medicina

Postby b3 » Wed Oct 01, 2003 7:16 pm

(a se nota ca postul asta e din octombrie 2003, poate s-au mai schimbat unele lucruri legate de plata taxei, contract.. iar informatiile sunt neoficiale, din experienta forumistilor, care uneori e mai buna decat ce se zice oficial in UMF :) )

Dupa ce te-ai vazut pe lista de admisi la medicina follow these easy steps ca sa nu innebunesti inca din prima zi.
Daca ai intrat la buget si n-ai nevoie de camin stai linistit pina pe 30 septembrie seara.
Daca ai intrat la taxa du-te in saptamina dinainte de 1 octombrie la Rectorat (in Str. Dionisie Lupu nr 10) si du-te pe holul din stinga, prima usa pe stinga, unde scrie Serviciu Financiar. Plateste acolo taxa, intregral sau 50%, in LEI, roag-o pe casiera sa-ti faca si o copie si urca la etaj. Acolo cere Contractuld de studii (in dublu exemplar), CITESTE-L, completeaza-l, si coboara iar unde ai platit dar du-te la a 3a usa pe dreapta, la Registratura. Acolo iti va pune o stampila pe contracte si urca inapoi la etaj. Du-te la usa din dreapta, unde scrie Secretar Sef si da-i contractele si copia dupa chitanta. El o sa-ti scrie ceva pe spatele chitantei originale si cu asta te prezinti la facultate, in Str Eroilor Sanitari. Aici te duci la Decanat si ii arati chitanta si iti va da dosarul cu care te duci la Secretariat (primul geam din stinga, cum intri in facultate).
Pe 31 septembrie seara sau pe 1 octombrie cu o ora inainte de ora anuntata pt festivitatea de deschidere a anului, du-te pina la facultate si uita-te la avizier sa vezi in ce grupa si serie esti si ce orar ai. Dar oricum nu conteaza ca probabil te poti muta. :)
Pe 1 octombrie, dupa deschiderea anului (discursul rectorului si decanului) du-te iar la secretariat si ia o fisa de inscriere in anul I. O completezi si o depui la Secretariat. Gata, esti inscris. Foile se pot lua si depune si in urmatoarele citeva zile, deci nu e nici o graba.

Informatii si pe pagina oficiala a facultatii: http://www.univermed-cdgm.ro/?pid=521
Last edited by b3 on Tue Sep 27, 2005 9:53 pm, edited 1 time in total.
Pentru fiecare doctor exista alt doctor egal si de sens opus - ceea ce explica de ce gasesti atat de usor experti care sa se contrazica total unii pe altii.
Ce este un forum ? | Vreau o tara ca afara

User avatar
Dark
senior
senior
Posts: 116
Joined: Mon Mar 15, 2004 12:49 pm
Contact:

Postby Dark » Wed Sep 22, 2004 5:54 pm

Ati uitat sa-i informati despre carti de la bibleoteca, sa le ia din timp daca vor sa nu alerge peorma pe la xerox sau pe la universitate, nu de alta dar sa dai peorma milionul pe langa cele 3 pe care le vei da pentru atlas (sau kiar pt oase daca esti asa elev constincios) nu-i kiar placut, cat despre grupa si serie se fac in prima saptamana la perindari ca precis te gasesti mutat in alta parte sau daca nu tu atunci alt coleg care desi e pe lista asistentului, nu va mai aparea !!! caminu ori ai noroc ori scoti niscaiva parale depinzand de camin poti ajunge si la 3 bulioane . mai exista si varianta gazda insa astia ori sunt prea departe de fac (am un coleg prin salajan ) ori te costa peste 100$ ca sa stai intro garoniera, acum nu stiu daca singur sau cu altcineva
in concluzie e de umblat in prima luna. AHHH nu uitati SAHIA nu e in fac ( prima mea greseala ca student ) ci pe la universitate in spate la opereta daca nu ma insel, langa o cladire in constructie de 10 etaje ce are doar skelet

User avatar
Chingachgook
addicted
addicted
Posts: 23561
Joined: Wed Nov 26, 2003 6:34 pm
Location: in hamac

Postby Chingachgook » Wed Sep 22, 2004 9:01 pm

Si eu am trecut prin experientele de mai sus si pot sa-ti dau urmatorul sfat: stai cat mai linistit lasa-i sa se streseze cu serii, grupe etc. oricum tot aia e. Ai grija ce carti iei de la biblioteca, pentru ca o sa-ti blestemi zilele in timp ce cari o tona de maculatura spre camin si dupa aia, aceleasi blesteme in timp ce le duci in vara inapoi. majoritatea sunt depasite, rupte, incat nu merita. Ia ceva anatomii si la restul mai mergi pe la cate un curs sau mai imprumuti de prin camin.


kooksee
Sunt cel mai pașnic om din lume. Dorințele mele sunt: o căsuță modestă, un pat bun si o gradina cu pomi. Iar dacă Domnul Dumnezeu ar vrea să mă facă într-adevăr fericit, as vedea spânzurați în acești pomi șase sau șapte din dușmanii mei...

User avatar
b3
elite
elite
Posts: 4122
Joined: Fri Jul 25, 2003 2:22 pm
Location: Bucuresti

Postby b3 » Thu Sep 23, 2004 5:52 pm

Poate cel mai important sfat :) INVATATI la fiziologie din timpul anului, din Guyton in engleza, in romana (desi insuficient tot e ceva), Haulica, ce aveti, dar INVATATI din timp, cititi in fiecare saptamana altfel o sa va chinuiti rau in vara :)

Update dintr-un alt topic:

Pe 1 octombrie gaseste-ti niste prieteni ca sa va impartiti la cozi (vor fi 3: una la secretariat, in holul unde te-ai inscris la admitere - acolo trebuie sa depui o hirtie pe care ti-o da secretara de acolo, completata cu datele tale - deci ia-ti buletinul la tine. A doua coada e la bilblioteca de la etaj (o vezi cum urci pe scarile din partea stinga), unde vei avea nevoie de o poza ca sa-ti faci permis la biblioteca. Cu permisul asta te vei duce la a treia coada, care se formeaza in curte, undeva in spate (intri in facultate pe la portar, treci de intrarea principala, mergi pe aleea dintre santierul de la bazinul de inor (pe dreapta) si parcare (pe stinga) si in fatza vei vedea o cladirea mica, fara etaj, unde s-ar putea sa scrie biblioteca. Acolo se formeaza coada de la 5-6 dimineata, pentru ca se dau cartile pentru anul I si se dau doar la primele 50 de persoane. Ia cu tine si un rucsac incapator sau o sacosa maaare (ti se vor da cam 20 de carti gen caiet studentesc). Cele trei cozi au loc in paralel, dar toata treaba dureaza vreo 2-3 zile.

In prima zi mai trebuie sa-ti iei orarul care se va afisa la avizierele din stinga cum intri in facultate. Aglomeratie mare si acolo. Asteapta-te ca orarul sa se schimbe in primele 2 saptamini.

Plimba-te prin facultate si vezi ca sint anunturi afisate la fiecare catedra, cu "cursul introductiv". Poti sa lipsesti la el daca n-ai timp sa ajungi, se prezinta profesorul, anunta bibliografia, cum o sa fie examenul si probabil incepe sa predea ceva introductiv, care nu intra in materia de examen. Insa sunt dragute, te baga in atmosfera, nu trebuie sa iti mai intrebi colegii ce a zis profu de examen.

Catedrele le gasesti:
Biofizica: subsol - intri in facultate pe usa mica (din dreapta usilor mari cu scari), cobori scarile si e usa de pe stanga.
Biochimie: parter - intri pe aceeasi usa mica, urci scarile si mergi pina in capatul culoarului, ultima usa pe dreapta.
Anatomie: parter - pe la mijlocul culoarului, in fata Amfiteatrului Mare. Mai sint 2 sali de anatomie si la subsol, dedesubtul celor de la parter.
Informatica: parter - pe culoar prima usa pe dreapta
Engleza: parter - in holul cu secretariatul, intri pe usile mari si urci cele 4-5 scari din stinga. Avizierul de pe stinga.
Genetica: amfiteatrul Sahia - in spatele hotelului Intercontinetal. Ajungi de la facultate cu troleibuz 69, 71 (vizavi de facultate) sau din statia unde e si metrou cu 601, 336 (?) sau cu metroul pina la Unirea si schimbi pina la Universitate. Din troleibuz/autobuz cobori la prima statie dupa piata Universitatii si traversezi strada pe care a venit masina, mergi pe stradutza la care ai ajuns (perpendiculara pe strada pe care ai traversat-o) si care merge pe undeva prin spatele Intercontinental. Treci de o Posta, treci de consulatul american, traversezi o stradutza mica si o sa vezi o vila iesita in trotuar, care ingusteaza mult trotuarul. Imediat dupa vila, in stinga, e curtea de la Sahia. Amfiteatrul e in fundul curtii. Cu metroul, iesi la Teatrul National si mergi in directia de mers a autobuzelor de care am zis mai sus si urmezi indicatiile de mai sus.
Psihologie: Sahia, facultate sau spitalul Colentina. La Colentina ajungi cu metroul de la facultate pina la statia Stefan cel Mare, de acolo iei tramvaiul 2 statii si te lasa in fatza spitalului. Se poate ajunge si cu autobuz dar nu stiu exact care. http://www.healthpsy.home.ro

Ce am zis mai sus a fost valabil pentru mine anul trecut, s-ar putea sa se mai fi schimbat unele lucruri, dar nu cred.

Update din 2009, cand am ajuns in anul 6 si ma gandesc ce as fi vrut sa stiu in anul 1 :) (pentru idealisti, in special :) ) :
Daca vrei sa fii sef(a) de serie, vorbeste cu secretara si intreab-o ce trebuie sa faci. In principiu iti va da o lista cu toti colegii de serie si-ti va spune sa stringi semnaturi ca sint de acord sa fii tu sef(a) de serie. Majoritatea (probabil) va semna fara sa ceara prea multe detalii. Pentru mai multe informatii vezi topicurile "Ierarhia in facultate" si "Cum ne alegem si ce trebuie sa faca reprezentantii studentilor?". Si nu uita, tu poti sa fii cel care schimba lucrurile care nu merg bine in facultate si le poate imbunatati pe celelalte ;) Si daca reusesti sa fii respectat de colegi, chestie care se obtine fiind prietenos, usor abordabil, informandu-i de fiecare data cand primesti si tu o informatie care ii priveste si pe ei si integru, atunci vei avea si sprijinul lor. Pana acum nu prea s-a intamplat nici prima parte a frazei, nici a doua. Dar eu am incredere in generatiile care vin din urma ;)

Daca vrei sa faci voluntariat si in una din cele patru organizatii studentesti din facultatea de medicina generala, gasesti mai multe informatii in topicul asta. Eu am fost voluntar sau am participat la cursuri organizate de toate 4 pentru perioade mai scurte sau mai lungi de timp, sunt proiecte frumoase, oameni simpatici. Te invata sa gandesti un pic outside the box (facultatea nu te prea ajuta in sensul asta) si te ajuta sa cunosti colegi din alte serii si alti ani din facultate (prea multi studenti nu-si stiu nici macar toti colegii de serie, ce sa mai vorbesc de alte serii si alti ani. Si ne mai miram de ce nu sunt uniti studentii sau medicii...).

Si invata, relaxeaza-te, citeste forumul, keep an open mind si gandeste pentru tine, nu fii oaie.


Intrebari si raspunsuri despre chestii specifice (cum e profu' x, cum e la examen la anato) in "Intrebari... anul I"
viewtopic.php?t=468
Last edited by b3 on Wed Sep 27, 2006 2:18 am, edited 1 time in total.
Pentru fiecare doctor exista alt doctor egal si de sens opus - ceea ce explica de ce gasesti atat de usor experti care sa se contrazica total unii pe altii.
Ce este un forum ? | Vreau o tara ca afara

Jules
junior
junior
Posts: 94
Joined: Fri Aug 13, 2004 11:08 am
Location: somewhere around nothing
Contact:

Postby Jules » Fri Sep 24, 2004 10:32 pm

<Acolo se formeaza coada de la 5-6 dimineata, pentru ca se dau cartile pentru anul I si se dau doar la primele 50 de persoane>

:shock: 5-6 dim? primii 50? :shock: :shock:

Btw, nu numai ca se vrea a fi un topic util , dar chiar este :)
Multumim ca v-ati tocit tastele pt astia mai mici si mai nestiutori :wink:

User avatar
elfstone
senior
senior
Posts: 428
Joined: Sun Sep 14, 2003 3:10 pm
Location: about and aloof
Contact:

Postby elfstone » Fri Sep 24, 2004 10:54 pm

Stergeti-ma, va rog, daca sunt off-topic dar daca eu as lua-o de la capat cu facultatea (in afara de faptul ca NU as mai da la UMF-CD nici mort) de cartile alea ale lor nu m-as atinge. Probabil ca m-as da peste cap sa imi fac rost de carti bune la materiile care merita, la restul as xerocopia cursuri (oricum tot la asta veti ajunge!) si, in general, mi-as baga picioarele. I-as mitralia pe profii cretini cu intrebari la care as sti deja raspunsul din cartile cele bune si as refuza "trend-ul" de memorizare a informatiilor false doar pentru ca "asa scrie in curs". At the end of the day, it DOESN'T help. Am aflat asta cu o stupoare vecina cu socul luand note mari in ultimul an tocmai la materiile la care am scris ce stiam eu, ba chiar mentionand ca e gresit in curs - psihiatrie si medicina de urgenta :) Ma rog, asta nu conteaza, important e ca nu as pune mana pe gunoaiele alea.. se mai rup se mai dezintegreaza pur si simplu, te mai certi cu vakka de la biblioteca si dupa 5 ani ai probleme la scosul diplomei :oops:
"I'd much rather be happy than right, any day" (name not important)

Get firefox

Enemy
elder
elder
Posts: 1141
Joined: Fri Sep 12, 2003 5:41 pm
Contact:

Postby Enemy » Sat Sep 25, 2004 12:45 pm

Si daca vrei sa fii intr-o anume serie, la un anumit profesor du-te inainte de inceperea noului an, adica pe vreo 28 29 sept la dna secretara care e foarte amabila, dna Cristina si zii ce vrei. Te rezolva sigur.
Eu de exemplu in primul an nu mi-am luat nici o carte de la biblioteza, au mai dat catedrele carti care le voiau inapoi la sf anului da' nu le-a mai cerut nimeni, si deci ghici cui au ramas.. :)
Daca faci infomed din primul semestru ai grija sa iti transferi fisierele lucrate la fiecare Lp in contul tau de ftp pe care ti-l ofera. Nu copiati unul de la altul ca se prinde. (dupa data de upload, si dupa nume, pt ca va pune sa-i declarati autorul).
Ca oriunde se pot face marsavii si aici. Schimbati autorul si mai schimbati cate ceva prin el sa nu se vada ca sunt 2 la fel(ceea ce zice el e imposibil) si fa-i upload, nu la interval de 2 minute, la un interval mai mare. atentie: Nu poate sti de pe ce calculator s-a facut uploadul (asta e vrajeala ce zice el!!!). In fine te prinzi tu :) asta cred ca deja nu mai e ghidul admisului la medicina si ghidul studentului de 1an :)

User avatar
droopy
elder
elder
Posts: 560
Joined: Tue Nov 25, 2003 3:41 pm
Location: Onyxia's Lair

Postby droopy » Sat Sep 25, 2004 1:34 pm

Sau si mai simplu daca stai in camin si ai un calculator vezi ca s-ar putea sa isi ia unul din colegi cartea de LP asa ca imprumuta de la el pt 2-3 zile, fa toate LP-urile dupa care le upload-ezi pe un ftp de pe net (http://www.3x.ro mergea sigur) si la facultate la faimosul LP intri cu ftp-ul ala din linie de comanda pe ftp-ul de pe net.... transferi fisierele in calculator dupa care le deschizi copii tot din ele intr-un nou fisier (ca sa se piarda orice data de creere a fisierului) salvezi si transferi in contul tau de la facultate.
Pt anul 2 e un pic mai dificil de facut asta pt ca trebuie folosit un program de pe serveru' lu' spircu dar proiectul si pagina de net se pot face foarte usor de acasa. Eu asa am facut si nu am avut probleme.
RTFM=Read The la naiba Manual
UTFG=Use The la naiba Google
STFW=Search The la naiba Web
RTFA=Read The la naiba Article

Enemy
elder
elder
Posts: 1141
Joined: Fri Sep 12, 2003 5:41 pm
Contact:

Postby Enemy » Sat Sep 25, 2004 2:47 pm

la noi nu mergea download-ul. Nici sa faci download de pe nici un ftp, asa ca trebuia sa le facem acolo p toate. Nu mergea absolut nic sa iei din afara decat cu copy/paste

User avatar
droopy
elder
elder
Posts: 560
Joined: Tue Nov 25, 2003 3:41 pm
Location: Onyxia's Lair

Postby droopy » Sat Sep 25, 2004 3:21 pm

Deci revin: ftp din linie de comanda nu din intrefata web. In anul 2003-2004 a mers asa ca mai incearca.
Start->run-> ftp adresa.ftp-ului.tau si restul de comenzi : cd, dir, get, put, mget, mput....
RTFM=Read The la naiba Manual

UTFG=Use The la naiba Google

STFW=Search The la naiba Web

RTFA=Read The la naiba Article

User avatar
Chingachgook
addicted
addicted
Posts: 23561
Joined: Wed Nov 26, 2003 6:34 pm
Location: in hamac

Postby Chingachgook » Sat Sep 25, 2004 5:04 pm

Deci eu zica sa nu ii asculti pe astia de mai sus ca te invata numai rele. O sa iti dauneze la caracter. Du-te acolo la lp, munceste ca un chinez capiaza ca prostu' prostiile alea din carte, spune-i lu' Spircu ca e cel mai mare informatician in viata din grupa de varsta 55-56 de ani si gata.

kooksee.


p.s. revin, pentru numele lui D. nu luati carti de la biblioteca.
Sunt cel mai pașnic om din lume. Dorințele mele sunt: o căsuță modestă, un pat bun si o gradina cu pomi. Iar dacă Domnul Dumnezeu ar vrea să mă facă într-adevăr fericit, as vedea spânzurați în acești pomi șase sau șapte din dușmanii mei...

User avatar
Dark
senior
senior
Posts: 116
Joined: Mon Mar 15, 2004 12:49 pm
Contact:

Postby Dark » Sat Sep 25, 2004 8:32 pm

da sunt de acord, se pot invata multe de la acele ore de lp uri si merita frecventate, si nu trebuie pusa urekea la oferte de la cei din ani mai mari care sunt dispusi sati faca cu 160.000/LP ul, nu ai garantii ca nu te prinde
si kiar daca e greu sa scrii cu diacritice, sa pui autor, subject, title si sa bifezi read only , PUNELE altfel sa vezi cum te oftici la sf anului ca desi ai frecventat, nu tia dat punctaj mare
daca se intampla sa lipsiti, nu va faceti griji, puteti recupera la sf semestrului, insa atunci e omor si bataie pe o ora in laborator si tre sa vii de la 7 dim sau 7 seara iar daca intarzii 10 min sunt inca 3 la coada gata sati ia locul
cu info nu e de glumit, vb foarte serios, si ce e naspa ca noi aveam 1.30h de lp, iar ca sa poti face tot iti trebe macar 2h, iar acum in anu 2 cica e si mai naspa
la bibleoteca sunt multe carti nefolositoare precum cea de info din 85, cea de engleza, cea de biofiz, biocel si kiar cea de fizio . ori sunt prea veki si nu se mai predau metodele, ori va dau profii cursurile dupa carti moderne, anatomia e cea care conteaza
pt anu 2 ce carti sunt esentiale ? sa stiu ce sa iau can ma duc

User avatar
Chingachgook
addicted
addicted
Posts: 23561
Joined: Wed Nov 26, 2003 6:34 pm
Location: in hamac

Postby Chingachgook » Sat Sep 25, 2004 8:42 pm

pt anul 2 ia doar ceva de anatomie (netter daca gasesti) :bday:
in rest nimic


kooksee
Sunt cel mai pașnic om din lume. Dorințele mele sunt: o căsuță modestă, un pat bun si o gradina cu pomi. Iar dacă Domnul Dumnezeu ar vrea să mă facă într-adevăr fericit, as vedea spânzurați în acești pomi șase sau șapte din dușmanii mei...

User avatar
Dark
senior
senior
Posts: 116
Joined: Mon Mar 15, 2004 12:49 pm
Contact:

Postby Dark » Sat Sep 25, 2004 8:44 pm

sunt adept sinielnikov, oricum anato e de baza, da mie frica de info

Jules
junior
junior
Posts: 94
Joined: Fri Aug 13, 2004 11:08 am
Location: somewhere around nothing
Contact:

Postby Jules » Sat Sep 25, 2004 10:17 pm

cred ca e mai multa bataie de cap cum sa 'inseli sistemul' decat sa-ti faci treaba acolo..
oricum, am inteles ca in primul an se face predominant office

sinelnikov rulzzz , dar nici netterul nu-i de lepadat daca-i pe calc :wink:

User avatar
droopy
elder
elder
Posts: 560
Joined: Tue Nov 25, 2003 3:41 pm
Location: Onyxia's Lair

Postby droopy » Sun Sep 26, 2004 4:44 am

Carti pentru anul 2: Anatomia (daca au editia lui Niculescu ca altceva nu merita), Atlas de Nervos al lui Ranga si cam atat... eventual un Groza la Fizio dar daca ai Haulica e chiar mai bine.

Am zis asta si cu alta ocazie... info este o pierdere de vreme si in anul 1 si in anul 2: cursuri inutile si lp-uri fara rost.Anul 1 se face doar Office iar anul 2 se mai face ceva office (excel) si ceva chestii de simulat retele neuronale cu un program ametitor caruia nu ii incap toate ferestrele pe ecran si mai e si portat din linux :lol: Dar daca vrei sa pierzi timpul aiurea...
Eu am preferat sa fac tot ce puteam acasa in 2 zile si restul anului imi lua 5 minute sa transfer acolo si restul stateam pe net (sunt dependent).
Cu titlu informativ verificarea lp-urilor se face inclusiv dupa unele cuvinte "cheie" din pagina... in afara de acele cuvinte restul nu conteaza. Dupa prima verificare cautati pe server-ul de pe care mai luati fisiere un txt care are in titlu verificare... veti gasi acolo cuvintele cheie si va puteti reface foarte repede lp-urile nevalidate. Fisierul a existat cand am facut eu info asa ca nu imi sariti in cap ca nu exista... poate a perfectionat spircu "sistemul".
Cam atat ca dupa aia devine un fel de DLH al anului 1. :lol: Daca toti ar "baga" cheat-uri s-ar zgaria spircu pe ochi. :twisted:
RTFM=Read The la naiba Manual

UTFG=Use The la naiba Google

STFW=Search The la naiba Web

RTFA=Read The la naiba Article

User avatar
b3
elite
elite
Posts: 4122
Joined: Fri Jul 25, 2003 2:22 pm
Location: Bucuresti

Postby b3 » Wed Sep 29, 2004 3:38 pm

andrewbc: Sint o groaza de topicuri gen 'de ce ai dat la medicina', 'salariile din medicina' etc. . Go pollute there :evil: :hrr:
Profesorii au facut greva si au salarii mai mari acum, vreo 7 milioane. Watch the news.

Dar sa revenim la subiect. Aveti dreptate, cartile de la biblioteca sint cam varza, dar pentru cineva care n-are bani sa-si cumpere carti noi sau sa faca xeroxuri sunt bune. (Un volum de Ranga e vreo 200.000 lei, daca il gasesti. Ar trebui sa existe prin librarii, de la editura Cerna). Insa si xeroxul e baza, la unele cursuri chiar se dau foi care trebuie copiate de toti. Va mai fi de cumparat/xeroxat o carte de 300.000 la Psihologie, dar recomand cumparatul pt ca e si foarte utila si are vreo 500 pagini, deci e cam mult xeroxul.

Pentru carti, anul trecut, asa s-a stat, la coada de la 5-6 dimineatza. Si sa dadeau doar la primii 50 pt ca nu erau mai multe carti (presupun asta, pentru ca stiu ca trebuia bibliotecara sa-i astepte pe cei de anul 2 sa le returneze. Si daca in ziua aia doar 50 adusesera cartile...).

Enemy, secretara Cristina e doar la noi, care sintem acum anul 2. Unei secretare i se "da" o generatie, pe care o "duce" pana in anul 6.

Please keep it ON topic!
Pentru fiecare doctor exista alt doctor egal si de sens opus - ceea ce explica de ce gasesti atat de usor experti care sa se contrazica total unii pe altii.
Ce este un forum ? | Vreau o tara ca afara

User avatar
b3
elite
elite
Posts: 4122
Joined: Fri Jul 25, 2003 2:22 pm
Location: Bucuresti

Postby b3 » Wed Sep 29, 2004 4:12 pm

andreiwb: Uita-te pe topicul "Admiterea", e printre primele.
Ideea e ca daca "astia mici" vor sa afle ce le-ai spus tu ajungea primul post al tau si cel al lui md### precum si numeroasele alte topicuri pe temele date, si sectiunea "Rezidentiat" "Cum pleci din tzara" etc. .

Aici afla chestii utile, practice, care le folosesc, nu frustrari ale studentilor mai mari. Acum, daca ai inteles, te rog nu mai polua topicul. Continua-ti ideea intr-un alt topic, if u must, pe care sa-l citeasca cei interesati.
Pentru fiecare doctor exista alt doctor egal si de sens opus - ceea ce explica de ce gasesti atat de usor experti care sa se contrazica total unii pe altii.
Ce este un forum ? | Vreau o tara ca afara

User avatar
ndsimona
elder
elder
Posts: 745
Joined: Tue Mar 16, 2004 8:25 pm
Location: Bucuresti

Postby ndsimona » Wed Sep 29, 2004 5:11 pm

Vreau si eu sa spun ceva celor mici: aveti grija mare, mare da cartile imprumutate de la magazia de carti, ca trebuie duse toate inapoi. Daca pierzi vreuna e nasol: te pun sa platesti o taxa de 500.000 ( care e enorma pentru tampeniile alea de carti rupte, patate, scrise, desenate, de pe vremea lui Pazvante Chioru'). Si abea dupa aceea iti vizeaza legitimatia pentru anul viitor. Fara legitimatie stampilata nu iti mai dau alte carti si nici nu te pot primi bibliotecarele la salile de lectura. Iar la sfarsitul facultatii , daca mai ai restante de carti , nu-ti pun stampila pe foaia de la rectorat , necesara pentru eliberarea diplomei.

Jules
junior
junior
Posts: 94
Joined: Fri Aug 13, 2004 11:08 am
Location: somewhere around nothing
Contact:

Postby Jules » Thu Sep 30, 2004 12:26 am

andrewbc wrote:Nu vreau sa descurajez pe nimeni ci sa le arat realitatea, si sa le mai scad din visare. (mai ales a parintilor care zic ce fenomenal este ca au un doctor in familie). Inca nu isi dau seama ce greutati o sa aiba doctorasul familiei.



Te chinui in van , nu poti tu sa arati realitatea cuiva care nu vrea/poate sa o vada ...oricum e relativa ! Fiecare o sa inteleaga la momentul oportun, de unul singur in mod cert... :cry:
Cu totul altul este scopul topicului ...de ce sa divagam neconstructiv????

User avatar
Dark
senior
senior
Posts: 116
Joined: Mon Mar 15, 2004 12:49 pm
Contact:

Postby Dark » Thu Sep 30, 2004 5:07 pm

Pt fiziologie va trebe un tratat, fiindca la bibleoteca nu sunt destule carti. Puteti lua Gray parca , editia 10 inbunatatita in limba romana cu doar cateva mil de la Spitalu Universitar de la Amfiteatru sau de la Subsolul Fac sau puteti lua Haulica dar care e veki si cu multe goluri si sal xeroxati. E si mai bine daca luati Gray in engleza ca e mai bun decat in romana dar costa. Io am optat pt haulica si am luat examenul de fizio. Naicu o sa va zica probabil sa nu luati haulica, Artino va zice din haulica iar Ferekide face din fiziologie experimentala asemanatoare cu haulica cursul lui fiind aproape leit cu tratatul. Cursurile sunt tinute de catre mai multi profi prin rotatie, Ferekide la pancreas, Artino la sis digestiv iar Naicu la bila si ficat. Mai e si cursu de compartimente hidrice a lu Badarau(parca asa o keama). La lp se vor da 2 lucrari - una din digestiv si una din endocrin, in functie de asistenti puteti copia, puteti lipsi sau kiar sa nul ia in considerare punand el note, exista si lucrari surpriza din cursul precedent la fel functie de asistent , de regula la Naicu.

cerbu
elder
elder
Posts: 1054
Joined: Sun Jul 13, 2003 2:32 pm

Postby cerbu » Thu Sep 30, 2004 6:21 pm

gray sau guyton?

User avatar
elfstone
senior
senior
Posts: 428
Joined: Sun Sep 14, 2003 3:10 pm
Location: about and aloof
Contact:

Postby elfstone » Thu Sep 30, 2004 7:21 pm

Deh... Guyton, fara indoiala. Din cate stiu eu, insa, editia aia in Romana, cea tradusa, zice-se, de Carmaciu (altminteri tot respectul pentru domnul Profesor, Dumnezeu sa il ierte) e saracutza rau cu duhul. Merge ca light reading pentru un licean care se gandeste daca sa dea sau nu la medicina :) Guytonul mare care, pe vremea mea, nu era tradus, este cu adevarat bun - cel putin asa mi s-a parut intr-o vreme. Acum, nu stiu ce sa zic, eu aveam editia 10 fara "imbunatatiri" asa ca, cine stie...

De Haulica nu stiu ce sa zic - nu am reusit niciodata sa citesc ceva din cartea aia... .

Soc: Artino mai preda?! Eu credeam ca nimerise accidental la catedra in anul meu! E inadmisibil!
"I'd much rather be happy than right, any day" (name not important)



Get firefox

cerbu
elder
elder
Posts: 1054
Joined: Sun Jul 13, 2003 2:32 pm

Postby cerbu » Thu Sep 30, 2004 8:37 pm

haulica este ceva foarte stufos si nu stiu cat de cerut la examen. eu am fost socat sa constat citind groza si haulica ca exista mai multe fiziologii paralele si ca fiecare are sens. :shock:
tip: stick with guyton( original)

User avatar
b3
elite
elite
Posts: 4122
Joined: Fri Jul 25, 2003 2:22 pm
Location: Bucuresti

Postby b3 » Fri Oct 01, 2004 1:32 am

Guyton si mie mi s-a parut baza, mai ales ca unele informatii de acolo se pot folosi si la alte materii. Cel in engleza, evident. Se gaseste cu 2 mil la Callisto http://www.callisto.ro . Sau de xeroxat, cautati la anul 2 de acum. A fost un exemplar la xeroxul de la metrou si si-au facut multi copii. Sint vreo 2-3000 de pagini, nu mai stiu exact. Same goes for Haulica.

Apropo de xeroxul de la metrou Eroilor: multa lume se duce acolo sa-si xeroxeze toate cele si tipii de acolo, ca sa nu stea mereu sa traga cartile, isi fac un exemplar pentru ei si cind vine cineva si vrea o anume carte, daca o au deja copiata, ii fac dupa copia aia, ca merge mai repede. Asa ca treceti regulat pe acolo si mai mult ca sigur va gasiti toate cartile de care aveti nevoie.
Pentru fiecare doctor exista alt doctor egal si de sens opus - ceea ce explica de ce gasesti atat de usor experti care sa se contrazica total unii pe altii.
Ce este un forum ? | Vreau o tara ca afara

User avatar
bobocu'
junior
junior
Posts: 26
Joined: Thu Sep 30, 2004 4:56 pm

Postby bobocu' » Fri Oct 01, 2004 11:38 am

Azi este prima mea zi la Medicina. Am vazut orarul si m-a luat o frica teribila de Biochimie pentru ca nu prea am facut multa chimie in scoala. Poate cineva sa imi spuna cum este?...De care profi trebuie sa ma feresc?...Care asistenti sunt ok si care nashpa?...Multumiri anticipate

User avatar
ndsimona
elder
elder
Posts: 745
Joined: Tue Mar 16, 2004 8:25 pm
Location: Bucuresti

Postby ndsimona » Fri Oct 01, 2004 12:04 pm

Hai nu te speria asa din prima zi! Biochimia este intr-adevar o materie foarte grea si arida, dar te vei descurca, cu un pic de efort! Du-te pe la cursuri, cumpara-ti tratatul si incearca sa citesti din timpul anului, nu cu 2 saptamani inainte, ca este f.f. multa materie si NU ai timp! O sa intri in panica cand ai sa vezi cat este de invatat.( La fel si cu anatomia : citeste LP. urile, cumpara-ti atlas, sau du-te la biblioteca , mai citeste macar in week-end , pentru ca este mult , se invata greu si nu o sa prididesti). Incearca sa te duci la partialul din primavara! Este infiorator de greu daca iti lasi pe vara ambele semestre. Daca te organizezi , vei vedea ca nu este dracul atat de negru. Bafta si bine ai venit printre medicinisti!

PS. Chiar daca nu ai facut foarte bine chimie, ai sa vezi ca biochimia este un pic altceva, nu-ti imagina numai reactii si formule!

User avatar
bobocu'
junior
junior
Posts: 26
Joined: Thu Sep 30, 2004 4:56 pm

Postby bobocu' » Fri Oct 01, 2004 12:26 pm

Multumesc pt informatii si urari Simona. Am nimerit in seria V, unde am auzit ca preda cineva Stoian. Sunt zvonuri ca ar fi mai bine in III/IV datorita anatomiei, dar acolo preda unul Atanasiu. Cum sunt cei doi? Dar asistentii de la biochimie? Tot ce am aflat pina acum ma face ca tot biochimia sa mi se para incercarea cea grea.

Jules
junior
junior
Posts: 94
Joined: Fri Aug 13, 2004 11:08 am
Location: somewhere around nothing
Contact:

Postby Jules » Fri Oct 01, 2004 1:03 pm

Cine e la anato/biochimie la seria II? :roll:

User avatar
b3
elite
elite
Posts: 4122
Joined: Fri Jul 25, 2003 2:22 pm
Location: Bucuresti

Postby b3 » Fri Oct 01, 2004 7:41 pm

Informatii de genul cine e prof la seria x poti afla doar de la secretara sau de la avizierele catedrelor sau de la colegii mai informati.
Atanasiu (biochimie) e ok. Materia e cam anosta si n-are ce face, te cam plictisesti la curs, dar e bine sa te duci ca sa-ti treaca macar odata pe la ureche materia. Cartea lui e baza, merge si tratatul dar sint mult mai multe informatii in tratat si usor nefolositoare, mi s-a parut mie. Asistentii sint ok (de la Atanasiu), n-am auzit pe nimeni sa se plinga. Nu e grea biochimia, cititi macar in weekend cursul si incercati sa intelegeti, nu sa memorati si totul va fi ok. Nu conteaza cita chimie stiai in liceu, nu prea are legatura.

Folositi cu incredere si topicul "Intrebari... anul I" pentru intrebari. http://www.imed.ro/forum/viewtopic.php?t=468
Pentru fiecare doctor exista alt doctor egal si de sens opus - ceea ce explica de ce gasesti atat de usor experti care sa se contrazica total unii pe altii.
Ce este un forum ? | Vreau o tara ca afara

cerbu
elder
elder
Posts: 1054
Joined: Sun Jul 13, 2003 2:32 pm

Postby cerbu » Sat Oct 02, 2004 2:55 am

sa inteleg ca madam dinu s-a pensionat? biochimia e misto, LP-urile sunt total imbecile, din pacate, fara nici o legatura cu medicina. dotarea era de tot penibilul( nu prea erau pere de cauciuc pentru pipete si am avut o colega care a facut urinoterapie inainte de MISA)

User avatar
Dark
senior
senior
Posts: 116
Joined: Mon Mar 15, 2004 12:49 pm
Contact:

Postby Dark » Sat Oct 02, 2004 5:26 pm

la seria 5 e stoian si e mafa, in sensu ca tipa ori lipseste si vine cineva in locul ei, de regula asis mohora, o tipa bruneta, ori nu vine nimeni, in ultimu timp a fost bolnavioara, iar aunci cand vine cursurile sunt super super scurte de 2 sau 3 pagini, la hormoni ni ia facut in 3 pagini, unele kestii nu te pune sa inveti cum sunt siruri lungi de formule kiar daca ti le preda, materia e usor de invatat si de inteles, daca inveti la perfectie ce a predat poti lua 10, nu ai nevoie de tratat, cursul ei e cel mai usor din catedra fata de al lui atanasiu sau mohora cares stufoase
partea naspa totusi e ca daca nimeresti un asistent care are grupe din primele 4 serii *stoian are 5 si 6*, acel asistent nu va fi multumit doar cu ce a facut stoian, iti va da in plus de studiat si se va reflecat si asupra notelor in sensul ca vor fi mai mici, de mentionat ca putini nu iau examenul ei, iar la lucrarile de control se mai poate trage cu okiu sau kiar sa te uiti pe o foicica

User avatar
Oana
junior
junior
Posts: 31
Joined: Tue Nov 11, 2003 10:54 pm
Location: bucuresti

Postby Oana » Sun Oct 03, 2004 11:11 am

la lp-urile de biochim am lucrat cu spectofotometru si ap de electroforeza!!! si am vazut si pipeta smechera de 300 para (pe care a stricat-o unul din colegi si nici macar nu a recunoscut)

la biofiz e mai trist. acolo nici un aparat nu se baga in priza (de fapt sunt 2 da nu functioneaza). cursurile cu eremia sunt geniale in schimb (mergi la ele cu mainile in buzunar, k le are pe net + grile din care dai ex)
viata e nashpa;
noroc ca-i scurta...

User avatar
Dark
senior
senior
Posts: 116
Joined: Mon Mar 15, 2004 12:49 pm
Contact:

Postby Dark » Sun Oct 03, 2004 3:09 pm

da eremia e super, cursurile sunt simple dar nu sunt de invatat, cursul ala de 110 pagini facut la calc e baza, nu invatati dupa carte findca e veke si sunt multe kestii scoase, lp urile sunt banale adik faceti rezumatul lectiei pe care il cititi macar odata acasa si dati niste teste haioase din curs dar care nu au o mare importanta, ce e important e sa aveti nota mare la lp fiindca val 25% sau 30% din media finala, biofiz se face un sem sau 2 sem daca faceti o data la 2 sapt, ex e grila pe 10 numere insa nu e greu si e kiar pacat sa nu luati peste 8 fiindca e usor si nu se da marire, eremia e genul de profesor care tinde spre perfectiune si care stie cum sa fascineze studentu, nu vorbeste fara noima zeci de pagini ci e mai mult o discutie, vine cu laptopul la ora si printrun proiector va afiseaza cursu, e poate cel mai de treaba prof din anu I
In Mozilla We Trust

http://www.spreadfirefox.com

User avatar
Dark
senior
senior
Posts: 116
Joined: Mon Mar 15, 2004 12:49 pm
Contact:

Postby Dark » Sun Oct 03, 2004 3:15 pm

la psiho profu e iamandescu , si el de treaba si f haios, cateodata glumele lui au si o tenta deokeata, cursu e din 2 in 2 sapt, asistentii sunt multi dar de treaba, vanea *parca asta e numele lui* e mai strict si face mult la lp *e mana dreapta a lui iamandescu si sia facut studiile in canada sau in sua*, la lp uri faceti teste de personalitate sau despre cum sa va purtati cu pacientii bla bla bla e super haios, ex e simplu de tot, cateva grile vreo 30 :) da simple si 2 cazuri de nebuni la care tre sa dati explicatii, cartea lui e de baza pe care daca o cititi de 2 ori puteti lua 10 la ex si e USOR de citit kiar fascinanta, conteaza mult prestatia in fata asistentilor asa ca aveti grija cum va purtati, fiti cat mai activi si raspundeti cat mai mult
In Mozilla We Trust



http://www.spreadfirefox.com

User avatar
Oana
junior
junior
Posts: 31
Joined: Tue Nov 11, 2003 10:54 pm
Location: bucuresti

Postby Oana » Sun Oct 03, 2004 10:52 pm

asis de care vb dark la psiho e velea. popa velea. cealalta e o doamna super dulce si de treaba, liliana diaconescu.

la psiho mergeti la curs. luati 0.5 in plus la nota finala (pt fiecare bilet de prezenta), si inca 0.5 dak luati 10 la ex lp.
biletele de prezenta sunt intrebari tip smart. cine da raspuns inteligent, mai ia 0.25 pe bilet. eu am intrat in ex cu 3,5 puncte din 10.
viata e nashpa;

noroc ca-i scurta...

User avatar
Dark
senior
senior
Posts: 116
Joined: Mon Mar 15, 2004 12:49 pm
Contact:

Postby Dark » Mon Oct 04, 2004 9:22 pm

e interactiv, e lejer si solicita creierul asa ca mere sa va duceti, oricum iamandescu tine cont de prezenta prin acele miniteste despre materia predata la lp si curs, nu va faceti griji, sunt kiar banale, nimeni nu va vrea capul ci vor sa va invete sal folositi
In Mozilla We Trust



http://www.spreadfirefox.com

User avatar
bobocu'
junior
junior
Posts: 26
Joined: Thu Sep 30, 2004 4:56 pm

Postby bobocu' » Tue Oct 05, 2004 7:59 am

Am avut ieri primul LP de biochimie si fac cu asist Dogaru. Cum este? Ne-a tinut vreo 2 ore cu o poveste lunga, lunga despre materia asta.

User avatar
b3
elite
elite
Posts: 4122
Joined: Fri Jul 25, 2003 2:22 pm
Location: Bucuresti

Postby b3 » Tue Oct 05, 2004 8:16 am

E bun Dogaru si e ok la LP. Nici lejer nici sever.
Pentru fiecare doctor exista alt doctor egal si de sens opus - ceea ce explica de ce gasesti atat de usor experti care sa se contrazica total unii pe altii.
Ce este un forum ? | Vreau o tara ca afara

User avatar
bobocu'
junior
junior
Posts: 26
Joined: Thu Sep 30, 2004 4:56 pm

Postby bobocu' » Tue Oct 05, 2004 10:41 am

Nu m-ai linistit deloc b3.....ce inseamna nici lejer nici sever?.....noua ni s-a parut destul de plictisitor......


Return to “Facultatea”

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 42 guests