SPECIALITATI- CE FACEM LA SF FACULTATII

care ne mananca zilele
User avatar
matrix
elder
elder
Posts: 519
Joined: Mon Jul 07, 2003 9:03 am

SPECIALITATI- CE FACEM LA SF FACULTATII

Postby matrix » Mon Jul 07, 2003 9:12 am

CHIAR STUDENTULUI LA MEDICINA NU-I RAMANE ALTCEVA DE FACUT DECAT SA FACA ORICE ALTCEVA DECAT MEDICINA?
Viata lunga si prospera!

User avatar
Nautilus2000
junior
junior
Posts: 47
Joined: Sun Jul 06, 2003 11:55 am
Location: In fata calculatorului

Postby Nautilus2000 » Mon Jul 07, 2003 11:29 am

Nu, poate sa faca si medicina daca are bani (el sau parintii lui!)!!!!
Noi sa fim sanatosi....

User avatar
Bechi
junior
junior
Posts: 87
Joined: Sun Jul 06, 2003 2:27 am

Postby Bechi » Mon Jul 07, 2003 8:00 pm

Eu o sa ma incapatanez sa fac medicina. Nevasta-mea este rezidenta de pediatrie, eu o sa trag tare spre medicina interna si dupa rez plec in Arges. Imi vand apartamentul, ghiulul si dintzii de aur, imi fac un cabinet dotat cum ii place lui mandea si o tratez pe baba Safta de galci ptr o plosca de "Ochii lui Dobrin"
Btw.... au aia niste case scoase din traficul de alcool, de se invart dupa soare. Si net pe cablu :roll:

User avatar
H de H
senior
senior
Posts: 143
Joined: Sun Jul 06, 2003 1:57 pm

Postby H de H » Tue Jul 08, 2003 1:50 am

Si eu tot medicina o sa fac. Sper sa fie pediatrie sau neonat. Am avut momente in care m-am gandit sa ma apuc de altceva, dar au trecut. Nu stiu sa fac altceva...nu stiu nici medicina de fapt... :cry:
Ce o sa fie dupa astia 5 ani? Habar n-am. Pot sa fiu multumita ca m-am maritat cu unu care n-are nici o treaba cu medicina si mai am ceva sanse de supravietuire.

Imi doresc tare mult sa nu vina clipa in care sa imi blestem zilele ca am ales totusi medicina, chiar si in ultimul ceas... :cry:

User avatar
Pisica_den_Cheshire
senior
senior
Posts: 316
Joined: Sun Jul 06, 2003 11:13 pm
Location: eternal pits of doom
Contact:

Postby Pisica_den_Cheshire » Tue Jul 08, 2003 2:22 am

MATRIX, DE CE SCRII CU CAPSURI?????????? :evil:

User avatar
Nautilus2000
junior
junior
Posts: 47
Joined: Sun Jul 06, 2003 11:55 am
Location: In fata calculatorului

Postby Nautilus2000 » Tue Jul 08, 2003 7:53 am

Eu unul nu ca nu as avea si alte sanse in alte domenii, dar nu imi place sa ma declar invins! Am facut medicina dintr-o ambitie (pe vremea mea...-vorba bunicilor-se spunea ca cei mai destepti merg la medicina!). Nu stiu care mai e situatia acum, dar oricum ar fi, o sa fac tot posibilul sa reusesc! Succes celor cu ambitie! Si ceva materie cenusie!
Noi sa fim sanatosi....

User avatar
Doftoroiu`
senior
senior
Posts: 436
Joined: Tue Jul 08, 2003 11:57 am
Location: Orasul minerilor

hm.....

Postby Doftoroiu` » Tue Jul 08, 2003 12:07 pm

Va spun eu,din propria experientza : medicina se merita sa faci!!!
Insa...trebuie sa te gandesti unde.....
Daca ai casa (macar o garsoniera)si daca prietena/sotia are alt job,poti sa sacrifici cativa ani postuniversitari pentru medicina...Insa,asa cum spunea si un prieten de-al meu:"nu poti sa-ti bagi picioarele in viatza ta,sperand ca peste 10 ani va fi mai bine" In orice caz,dupa 30 de ani timpul curge mult prea repede.....
Concluzie : incearca sa faci ceva aici,cel mult 5-6 ani dupa terminarea facultatii;in paralel sa ai OBSESIA de a-ti echivala diploma de medic si in alta tara;daca dupa aceasta perioada de gratie vezi ca perspectivele sunt intunecate in continuare vei avea de ce sa te agatzi....

User avatar
matrix
elder
elder
Posts: 519
Joined: Mon Jul 07, 2003 9:03 am

Postby matrix » Tue Jul 08, 2003 3:28 pm

PISICA vad ca are mereu probleme cu_capsurile

revenind la tema eu cred ca se poate si fara bani si relatii, dar cu relatii care se fac in timpul facultatii(un profaici, unu acolo) --- mai ales pt chirurgie unde parearea mea e ca daca nu operezi ceva pana la rezidentit degeaba faci chirurgie; te mai dai bine pe langa un doctor intrii in operatii si punctul culminant este alegerea spitalului pt rezidentiat( un post de chirurgie nu e chiar asa de greu de obtinut la rezidentiat) :idea:

eu unul as alege un spital in care sa am sanse sa raman si dupa rezidentiat; :P

e greu ,chiar foarte greu-------- dar am venit la medicina sa fiu doctor -- nu sa ies vanzator de medicamente!!!!!!!! 8)
Viata lunga si prospera!

User avatar
Dan
Master of Disaster
Posts: 2869
Joined: Sun Jul 06, 2003 1:59 am
Location: ...on the highway to hell...
Contact:

Postby Dan » Tue Jul 08, 2003 3:30 pm

Si cum ai de gand sa ramai in spitalul in care itzi vei face rezidentiatul? ai vreun pont?
Itzi spun asta pentru ca exista doar o singura generatie de fericiti care au prins acel rezidentiat de tip B, si care sunt singurii care stiu ca au unde lucra cand vor termina specializarile...
Eu din muntii mei...
http://www.imed.ro/forum

User avatar
Bechi
junior
junior
Posts: 87
Joined: Sun Jul 06, 2003 2:27 am

Postby Bechi » Tue Jul 08, 2003 3:43 pm

Dane, cu cei care au prins rez pe B e cam incurcata. Eu am vreo 7 colegi care au optat ptr varianta asta si toti sunt foarte nemultzumitzi. In afara de faptul ca au intrat in rezidentiat fericiti nevoie mare, perspectiva de a lucra la un spital comunal e sumbra rau. Din fericire ptr ei au fost suficienti de destepti ca s-au adunat si cu ajutorul unor avocati au dat statul in judecata ptr ca nu respecta dreptul la "libera circulatie a fortei de munca" Adevarul este ca si ministerul a gresit ca nu i-a pus sa semneze un contract pe 5 ani dupa ce au luat rezidentiatul(asa cum era vb:iei rez pe B dar stai 5 ani la spitalul platitor). Ulterior statul a incercat sa impuna un asemenea contract dar nu s-a putut si astfel strategia de implementare fortata macar ptr 5 ani a medicilor la tara a esuat. Dovada ca de atunci nu s-a incercat repetarea rezidentiatului pe sectiunea B

User avatar
Dan
Master of Disaster
Posts: 2869
Joined: Sun Jul 06, 2003 1:59 am
Location: ...on the highway to hell...
Contact:

Postby Dan » Tue Jul 08, 2003 4:08 pm

Da de acord cu tine...pentru nefericitzii aia de care vorbesti...dar sunt si destui fericitzi..Asta in cazul in care spitalul nu se desfiinteaza intre timp....
Eu din muntii mei...
http://www.imed.ro/forum

User avatar
Doftoroiu`
senior
senior
Posts: 436
Joined: Tue Jul 08, 2003 11:57 am
Location: Orasul minerilor

Da`de asta ce zicetzi????

Postby Doftoroiu` » Tue Jul 08, 2003 4:11 pm

Vreti sa va spun cum a fost la mine?rezi din 2000 Ian
Au ramas o gramada de posturi de rezident din Cat B (pe post)libere,ca nu au luat aia media minima.Ce s-a facut cu ele?Fiti atenti aicea,ca e tare:
Dupa ce noi,cei admisi,ne-am luat posturile si am semnat contractele de rezidenti cu spitalele platitoare,locurile ramase libere....au fost repartizate,in ordinea mediei.........CELOR CARE AU PICAT REZIDENTZIATUL LA GRUPA A!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
Cu alte cuvinte,daca aveai norocul (fara ghilimele!!!)sa pici rezidentziatul cu o medie nu prea cocoshata,puteai sa iei posturi stabile,pe Interne,Pediatrie,etc,multe din ele mult mai bine plasate decat cele care s-au scos la concurs dupa terminarea rezidentziatului si obtinerea specialitatzii!!!

User avatar
Dan
Master of Disaster
Posts: 2869
Joined: Sun Jul 06, 2003 1:59 am
Location: ...on the highway to hell...
Contact:

Postby Dan » Tue Jul 08, 2003 4:14 pm

Foarte interesant ...pe asta chiar nu o stiam....Erau ceva "nume" pe acolo sau ce? :wink:
Oricum zic eu ca ala a fost un moment favorabil pentru oamenii care au intrat in rezidentiat. Nu a zis nimeni pe nicaieri ca nu se poate face un schimb de posturi intre 2 spitale, bineinteles contra favorurilor cuvenite de o parte si de alta... 8)
Eu din muntii mei...
http://www.imed.ro/forum

User avatar
md31174
senior
senior
Posts: 360
Joined: Sun Jul 06, 2003 9:05 pm
Location: Romanica....
Contact:

Postby md31174 » Tue Jul 08, 2003 7:47 pm

mai, din mare nefericire si io tot medicina ma gindesc sa fac! problema e unde? adica in ce alata tara in afara de a noastra! :?
Suma inteligentei pe planeta este constanta, insa populatia se afla intr-o continua crestere.

User avatar
besty
senior
senior
Posts: 102
Joined: Sun Jul 06, 2003 4:22 am

Postby besty » Wed Jul 09, 2003 2:31 am

Si eu tot medicina ma chinui sa fac. In principiu pediatrie, dar daca sunt tare la punctaj ma mai gandesc... :lol:

User avatar
matrix
elder
elder
Posts: 519
Joined: Mon Jul 07, 2003 9:03 am

Postby matrix » Wed Jul 09, 2003 8:47 am

mie nu imi este foarte clar cum se fac disponibile posturi in spitale( mai ales astea mari din Bucuresti) pt ca din cate am vazut eu sunt o gramada de mosi chirurgii si babute la interne care raman atarnate acolo cu post cu tot--- practic toata lumea vrea un loc acolo--- concurenta ar fi o problema destul de mica daca ar exista si locuri---

la ce varsta se pensioneaza un doctor-- obligatoriu?!

daca exista un loc in spitalul ala unde faci rezidentiatul si te intelegi bine cu staff-ul atunci ai sanse, daca nu sa fii sanatos! :roll:

de ce nu exista si la noi un rezidentiat comun? -- ca sa poti sa-ti alegi chirurgie cardiovasculara daca ai punctaj, daca ai de pediatrie.... si tot asa -------- ca sunt o gramada de fete care viseaza doar oftalmologie si ajung la chirurgie toracica......
Viata lunga si prospera!

User avatar
victor
elder
elder
Posts: 1761
Joined: Sun Jul 06, 2003 8:22 am
Contact:

Postby victor » Wed Jul 09, 2003 8:50 am

de ce nu exista si la noi un rezidentiat comun? -- ca sa poti sa-ti alegi chirurgie cardiovasculara daca ai punctaj, daca ai de pediatrie.... si tot asa -------- ca sunt o gramada de fete care viseaza doar oftalmologie si ajung la chirurgie toracica......


asta asa e. nu stiu daca toracica, dar gineco-obstertrica e 2nd best.

User avatar
originaltup
elder
elder
Posts: 1749
Joined: Sun Jul 06, 2003 11:52 am
Location: Ohio

Postby originaltup » Wed Jul 09, 2003 10:47 am

Adevarul e ca si alte parti tot comun e rezidentiatul. Toti dau acelasi examen si isi aleg ce pot.

User avatar
HELGA
junior
junior
Posts: 99
Joined: Sun Jul 06, 2003 11:42 pm

Postby HELGA » Wed Jul 09, 2003 1:56 pm

Chiar asa,exista o varsta limita pt pensionare?Mi-e nu prea mi s-a parut ca ar fi.Sunt o multime de bosorogi la noi cu cate 3 bucati de AVC sau IMA,care abia se taraie-dar pica la examene in draci si care asteapta sa dea ortu pe catedra,probabil,in timpul vreunui batzait de curs de al lor.phuai :roll:

User avatar
adi
elder
elder
Posts: 1119
Joined: Sun Jul 06, 2003 9:40 am

Postby adi » Wed Jul 09, 2003 2:03 pm

nu protestati ca timpul trece :lol:

User avatar
HELGA
junior
junior
Posts: 99
Joined: Sun Jul 06, 2003 11:42 pm

Postby HELGA » Thu Jul 10, 2003 6:47 pm

Adi,ai ceva ganduri "didactice"pt viitor? :lol: :lol:

User avatar
matrix
elder
elder
Posts: 519
Joined: Mon Jul 07, 2003 9:03 am

Postby matrix » Mon Jul 14, 2003 7:12 pm

cu plecatul nu-i asa simplu si acolo iti trbuie bani mai ales daca dai step-urile;
cu medicina din ce stiu eu e aproape cel mai greu de plecat--- step--- greu sa te obisnuiesti cu cer acolo de la tine-- familie&co

dar cu siguranta merita incercat, nu stiu inca daca inainte sau dupa rezidentiat

eu as pleca inainte pt ca asa te obisnuiesti mai bine cu mediul
Viata lunga si prospera!

andrast79
junior
junior
Posts: 45
Joined: Thu Jul 10, 2003 8:22 am
Location: Bucuresti

Postby andrast79 » Thu Aug 14, 2003 1:54 pm

chiar trebuie sa te mariti(sau insori) cu cineva care face altceva decat medicina(si implicit are si bani)?
e groaznic.
nu stie nimeni cam ce ar putea sa faca un rezident in plus de spital, ca sa mai castige ceva bani? (eventual ca sa se marite)

User avatar
Dan
Master of Disaster
Posts: 2869
Joined: Sun Jul 06, 2003 1:59 am
Location: ...on the highway to hell...
Contact:

Postby Dan » Thu Sep 04, 2003 6:40 pm

Varianta cu reprezentantzii medicali se pare ca se pica si ea in urma intentiei destul de ferme a guvernului de a centraliza achizitia de medicamente compensate. Adica vor rezista doar firmele mari, iar ideea de reprezentant la o firma de medicamente isi va cam pierde sensul in conditiile astea. Asa ca vorba cuiva de pe aici, GO WEST and GO NOW! 8)
Eu din muntii mei...
http://www.imed.ro/forum

User avatar
mihai_525
elite
elite
Posts: 8440
Joined: Sat Aug 02, 2008 12:14 pm

Re: SPECIALITATI- CE FACEM LA SF FACULTATII

Postby mihai_525 » Sat Dec 17, 2011 1:27 am

mda never mind
America first


Return to “Facultatea”

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 11 guests