Ce parere aveti despre facult.de medicina din Constanta?

care ne mananca zilele
User avatar
HELGA
junior
junior
Posts: 99
Joined: Sun Jul 06, 2003 11:42 pm

Postby HELGA » Wed Nov 05, 2003 2:07 am

"Acolo unde nu exista decat ignoranta,nici Dumnezeu nu cere mai mult!!!"
"Daca d-nl Adi e intr-adevar din C-ta,atunci :Rusine!!!"
-eu cred ca intai de toate ar trebui sa te mai si controlezi putin(sigur,asta numai in cazul in care n-ai si copilarit in piata chiliei)si apoi nu intereseaza pe nimeni persoana ta mod special,dupa cum spunea si pisica,nimeni nu-ti cere sa demonstrezi nimic,etc
Topicul este strict legat de facultate din cate imi dau seama iar singura care se cearta aici esti tu,noi restul schimbam impresii asa cum iti doreai initial :) Ca nu-ti convine ce citesti,asta e cu totul altceva...

cerbu
elder
elder
Posts: 1054
Joined: Sun Jul 13, 2003 2:32 pm

Postby cerbu » Wed Nov 05, 2003 3:11 am

ce aveti bre cu Costantza( sic) ca am si eu o verisoara din Craiova care a facut stoma la Costantza si era destul de multzumita :lol:

lasand gluma la o parte, agree cu pisika si cu helga cum ca ati cam vrut cearta cand ati deschis topikul, nu cred ca va asteptati la chestii pozitive. treaba asta cam suna a masochism :lol:

User avatar
adyry
senior
senior
Posts: 178
Joined: Tue Jul 08, 2003 1:14 pm
Contact:

Postby adyry » Wed Nov 05, 2003 9:30 am

cuvintele pisicii: avetzi voi senzatzia ca ne pasa noua, astora din bucureshti asha al naibii de tare de fac. din Constantza, de ne gandim tot timpul la ea, cat e de proasta fatza de capitala, etc.?
am mai spun pisica, nu asa trebuia sa concluzionezi!!

User avatar
C.M
senior
senior
Posts: 163
Joined: Sat Oct 18, 2003 11:47 pm
Location: Bucuresti

Postby C.M » Wed Nov 05, 2003 3:01 pm

Am crezut ca se aplanase conflictul cat de cat...Am incercat sa trimit mesaje mai pacifiste si sa trecem peste divergente dar se pare ca don'soara helga doreste sa continue intr-un ton nu tocmai fericit! Fa-o draga mea dar singura,ca eu nu ma cobor la nivelul tau...In ceea ce priveste copilaria mea in piata chiliei,nu pot decat sa zic :HA HA HA!!!Degeaba am scris mai sus ca-mi cer scuze daca n-am fost inteleasa cum vroiam si daca m-am exprimat anapoda,ca vad ca se mai trezeste cate unul (stil helga) sa reia intregul circ. Opriti-va fratilor, ca ar mai fi si alte lucruri de discutat!!! O.K??? God...
Acolo unde ignoranta e fericire,e o nebunie sa fii destept!

User avatar
HELGA
junior
junior
Posts: 99
Joined: Sun Jul 06, 2003 11:42 pm

Postby HELGA » Thu Nov 06, 2003 12:37 am

"Degeaba am scris mai sus ca-mi cer scuze"unde ai scris,ca eu n-am observat?Desi se poate sa n-am asa privire agera si odihnita ca a ta.
Si inceteaza cu zeflemeaua asta stil palas-daca tot te-ai saturat de piata chiliei(ca tot le ai tu cu incadratul in "stiluri");la urma urmei cred ca ar trebui sa manifesti putin respect pentru oamenii de pe forumul asta care n-au facut facultatea la iesirea din constanta printre oi care pasc si ciobani care injura la o aruncatura de bat de termopanizata fabrica de genii pustii(nu ca noul sediu n-ar arata splendid in mijlocul stanii)
apropo Adi,de acolo ai capturat oaia aia?:)))

Daca tot tanjesti atata dupa laude si aprecieri de ce nu scrii pe forumul din cta unde va puteti complimenta unii pe altii linistiti?Oricum infatuarea asta e mai corect sa ti-o manifesti printre colegii tai care s-ar putea s-o treaca cu vederea,cine stie?

User avatar
C.M
senior
senior
Posts: 163
Joined: Sat Oct 18, 2003 11:47 pm
Location: Bucuresti

Postby C.M » Thu Nov 06, 2003 10:00 am

Bai helga,esti de-a dreptul intr-un mare fel!!!Eu nu cred ca m-am luat de originile vreunuia dintre voi:ca ati fi din ferentari s.a.m.d. introduc de seama ca intr-adevar tu nu ai altceva de facut decat sa continui o cearta (tu singura)intr-un ton de-a dreptul de piata chiliei si palas ( ca vad ca tu cunosti mai bine zonele astea decat mine)! :D Da,pe bune,tu altceva n-ai de facut? Eu macar sunt intr-un an mai mic,sunt din provincie,sunt la o facultate de bascalie :lol: tu ce scuza ai pentru limbajul asta de mahala?!Si scuza-ma ca nu-ti voi raspunde imediat la urmatoarele tale invective,dar nu voi fi acasa :vin sa va vizitez marele oras!!! Pe curand!!!
Acolo unde ignoranta e fericire,e o nebunie sa fii destept!

cerbu
elder
elder
Posts: 1054
Joined: Sun Jul 13, 2003 2:32 pm

Postby cerbu » Thu Nov 06, 2003 2:12 pm

Pt CM:

fara suparare, dar poti sa-mi citezi si mie mesajul ala al tau IMPACIUITOR in care spui ca ai fost inteleasa gresit? nu prea l-am gasit pe forum, poate l-ai editat din greseala.

majoritatea celor de pe forum sunt, totusi din provincie, chiar daca fac la buc. asa ca sa-i acuzi de teribilisme de capitala, ferentari si alte politeturi este putin aiurea. BTW, prietena ta Helga e din CJ, nu din Bucale. si nu are complexe de provincie, cred eu, pentru ca medicina din CJ nu miroase a parti.

in situatia in care la bucuresti sunt foarte multi pafaristi( printre cei 400 sau cati or mai fi) iar la C-tanta ajung cei care nu iau la bucuresti( nu vorbesc de exceptii) ce parere vrei si tu sa aiba oamenii? iar tonul tau acid si sensibilitatea excesiva cuplata cu a very short fuse nu fac nimic sa schimbe parerea.

eu te sfatuiesc foarte prieteneste se te vezi ca individ si sa nu te mai identifici cu facultatea la care esti. daca parerea ta despre tine e buna, asta e tot ce conteaza.

User avatar
HELGA
junior
junior
Posts: 99
Joined: Sun Jul 06, 2003 11:42 pm

Postby HELGA » Thu Nov 06, 2003 11:32 pm

"Bai helga,esti de-a dreptul intr-un mare fel!!!" :lol:
ti-as sugera eventual si "bai tata,ce naiba e cu adnul ast al nostru? :shock: " :lol: :lol: :lol:
Ai putea chiar sa-i dai o mina de ajutor lui dr costi la texte din cate vad. :lol:
Acuma serios vorbind,Adyry,in speranta ca se poate discuta cu tine,te-as intreba 2 chestii:
-daca cta nu are clinici,unde va faceti modulele timp de 3 ani?
-cand sunt doar 15 locuri la rezi pt cta(ma rog +40 pe familie),ceilalti pina la 300(sau cat?)care termina intr-un an incotro se duc?
As aprecia un raspuns serios,daca poti si vrei sa-l dai,ca de vaietele lui cm sunt suprasaturata.

User avatar
adyry
senior
senior
Posts: 178
Joined: Tue Jul 08, 2003 1:14 pm
Contact:

Postby adyry » Fri Nov 07, 2003 12:17 am

:lol: imi acorzi credit!
-in constanta :sp. judetean si de urgenta,sp. municipal,policlinica 2,sp. militar,sp.port.,policlinica port,si in palazu-sp. tbc si psihiatria
-n-am stiut pina acum ca nr. de locuri la rez. trebuie sa acopere nr. de absolventi din centrul respectiv!!eu nu intentionez sa ramin in const.daca iau rez.!eu stiu ca rez. este un CONCURS national,motiv ptr. care nu inteleg de ce nu as avea aceleasi drepturi ca si colegii mei din alte centre!stagiarii isi fac anul de stagiu in spitalele mai sus mentionate,dar avind in vedere ca pe acolo misuna si studentii,este cam aglomerat-asa imi pare mie :( nu stiu pe la voi cum este!trebuie stiut si cam citi sinteti voi in an-de ex. anul meu a avut cam 120 de absolventi,anii mai mici am inteles ca sunt pe 2 serii de cite 100-scuze ptr. cm daca gresesc :( -vezi, nu te zburli iar :D -
am avut colegi care s-au transferat la buc. (dificila miscare si dintr-un sens si din celalalt!)si apreciau clinicul de la buc. mai ales datorita sp. numeroase,acesta ar cam fii si motivul ptr. care eu nu vreau sa ramin in const.!
in final tin sa va rog-nu spun care cum a gresit!-sa incetati cu sicanele! :)
cm te rog sa fii mai domoala,nu stiu exact ce vrei,nimeni n-a inteles-poate ai dreptate!dar nu ai reusit sa convingi pe nimeni!in fiecare dim. cind intram pe forum,inevitabil mai gaseam cite o vb. aruncata aiurea!-apropo,iesi si tu seara pina cind mai poti ,parca va asteptati una pe alta la colt! :lol:

cerbu
elder
elder
Posts: 1054
Joined: Sun Jul 13, 2003 2:32 pm

Postby cerbu » Fri Nov 07, 2003 5:51 am

incerc sa sterg un post redundant si nu prea reusesc...
Last edited by cerbu on Sun Nov 09, 2003 1:20 am, edited 1 time in total.

User avatar
C.M
senior
senior
Posts: 163
Joined: Sat Oct 18, 2003 11:47 pm
Location: Bucuresti

Postby C.M » Sat Nov 08, 2003 12:02 am

Nu credeam ca mesajele mele au fost atat de acide...dar oricum la un moment dat,mi-am cerut scuze pt asta(sunt convinsa).Daca nu ,imi cer acum scuze pentru ton,dar doar atat.Ceea ce m-a facut sa recurg la o astfel de atitudine a fost exprimarea unora,de genul:du-te si vorbeste pe forumul vostru,nu ne intereseaza pe noi de voi,la voi sunt numai profesori corupti,aveti sediul langa stana si oi,unde va faceti stagiile(de parca la noi chiar nu exista spitale) etc...etc...Numai mesaje de genul asta! Nu asteptam vreo lauda(doamne fereste!)...(si pana la urma nici nu sunteti in masura) dar nici chiar asa.Macar din colegialitate,ati fi putut sa observati si lucruri pozitive,de genul :ca au existat ani,cand primul loc la chirurgie (la rezid) a fost ocupat de un absolvent al c-tei. Stiu ca nu cu o floare se face primavara,dar este un inceput!O facultate valoroasa nu inseamna numai traditie si un sediu in mijlocul orasului.Poate unii dintre voi sunteti stud.in buc.sau in cluj s.a.m.d.,in centre mari,cu traditie ,cu profesori consacrati.Asta nu inseamna ca sunteti mai buni decat noi.Diferenta dintre noi e una singura(cel putin in viziunea mea):pt voi,e un pic mai usor iar noi trebuie sa muncim mai mult pt a demonstra ceva.Noi suntem cei care terminam o facultate tanara(care s-a infiintat de numai 13 ani),noi trebuie sa alergam zilnic in tot orasul,dintr-o parte in alta (in special in anii mici)pt a ajunge la cursuri sau la lp-uri.Si in continuare suntem priviti ca niste outsideri...Si te cam doare sufletul cand vine unul si spune ca am alergat si invatat degeaba in toti anii astia,facultatea fiind EA cam degeaba:e doar la 3 ore distanta de bucuresti,nu?Asa ca ,va vine sa credeti sau nu,dar ii multumesc lui d-zeu ca exista rezidentiatul care face cat de cat o selectie (atat cat se poate in tara asta).Sper ca si anul acesta sa fie pe liste si cativa de la noi...In speranta ca nu v-am suparat prea tare...inchei aici.Poate ca mesajele voastre vor fi mai calde!!! Please!!! P.S.:Mai Helga,mai bine injura-ma decat sa ma compari cu de-alde costi ionita.Nu stiu cum o fi terminat ala liceul daramite o facultate.Si gresesti daca judeci o intreaga institutie dupa cativa absolventi de-ai ei!Cam asa ne judeca strainii...au vazut un tigan si un copil al strazii si gata toti romanii sunt tigani!!!E corect? Eu zic ca nu. Pa
Acolo unde ignoranta e fericire,e o nebunie sa fii destept!

User avatar
adi
elder
elder
Posts: 1119
Joined: Sun Jul 06, 2003 9:40 am

Postby adi » Sat Nov 08, 2003 12:18 am

C.M wrote:noi trebuie sa alergam zilnic in tot orasul,dintr-o parte in alta (in special in anii mici)pt a ajunge la cursuri sau la lp-uri.Si in continuare suntem priviti ca niste outsideri...[...]Asa ca ,va vine sa credeti sau nu,dar ii multumesc lui d-zeu ca exista rezidentiatul care face cat de cat o selectie
pai sa vii in Bucuresti draga CM si sa vezi alergatura...o sa ti se pare constanta chiar mica (insa nu mai putin frumoasa ;) )
si chestia cu rezidentiatul nu e buna, e un examen cretin care nu demonstreaza nimic (sau ma rog, nr de grile memorate/ora)

User avatar
C.M
senior
senior
Posts: 163
Joined: Sat Oct 18, 2003 11:47 pm
Location: Bucuresti

Postby C.M » Sat Nov 08, 2003 12:46 am

Stiu ca si la voi e alergatura!M-am referit nu la clinic neaparat(unde voi alergati dintr-un spital in altul),ci la anii mici:cand nu exista sali intr-o singura cladire.Faceam lp-ul de histo intr-o parte iar cursul in alta parte(eventual in aceeasi zi).Voi aveti sediul facultatii d.p.asta d.v.Iar in ceea ce priveste rezid.,am ales partea pe care am considerat-o relevanta pt a exprima ceea ce vroiam.Si in plus,asa tampit cum e:asta e inca modul nostru de selectie.Dar vreau sa aflu si eu mai multe despre exam.asta.Cine-mi explica?cum e cu harrisonul?se invata asa,ad literam?Exista carti cu grile?Dar care e treaba cu grilele de pe forum?Si cum e cu punctajul?Cum e cu diferentierea daca se intruneste acelasi punctaj?
Acolo unde ignoranta e fericire,e o nebunie sa fii destept!

User avatar
Madi
elder
elder
Posts: 666
Joined: Sun Jul 06, 2003 11:16 am
Location: Tei
Contact:

Postby Madi » Sat Nov 08, 2003 12:58 am

Exista o intreaga sectiune despre Rezidentiat, unde vei gasi raspuns la (aproape) toate aceste intrebari. Succes! :D
http://med.pub.ro/forum/viewforum.php?f=16
Dagli amici mi guardi Dio, dai nemici mi guardo io!

User avatar
C.M
senior
senior
Posts: 163
Joined: Sat Oct 18, 2003 11:47 pm
Location: Bucuresti

Postby C.M » Sat Nov 08, 2003 1:32 am

Cred ca tocmai am avut o revelatie! :shock: Eu cred ca m-am agitat degeaba,in toata povestea asta cu facultatile!Chiar nu conteaza deloc!Am intrat pe ...REZIDENTIAT...unde oamenii intr-adevar discuta lucruri importante.Saracii de ei numara zilele pana la examen,nu stiu ce sa invete mai repede,fac grile cu exprimari dintre cele mai ciudate s.a.m.d.(si nimeni nu face diferente:cine,unde a terminat...).Merci Madi pt indrumare cu toate ca nu m-am lamurit in totalitate cum e cu examenul asta :!:
Acolo unde ignoranta e fericire,e o nebunie sa fii destept!

User avatar
HELGA
junior
junior
Posts: 99
Joined: Sun Jul 06, 2003 11:42 pm

Postby HELGA » Sat Nov 08, 2003 1:32 am

"n-am stiut pina acum ca nr. de locuri la rez. trebuie sa acopere nr. de absolventi din centrul respectiv!!"-nu trebuie,dar 15 sunt totusi foarte putine.
Pai daca nu intentionezi sa ramai in cta,n-ar fi fost mai bine sa pleci de la inceput? :? (in sfarsit,oi fi avut tu ceva motive)
"Stiu ca si la voi e alergatura!M-am referit nu la clinic neaparat(unde voi alergati dintr-un spital in altul),ci la anii mici"-sa vezi in cj cand trebuie sa urci si sa cobori un munte(localnicii zic ca-i deal :roll: :P )de n ori/zi la toate lpurile +/- cursurile(pasteur ii zice).da iarna,cand de obicei e gheata pe jos,e mai distractiv,ca trebuie sa si ramai in picioare sa te feresti si de masini (care-s cu gramada,Stoica sa traiasca) :crazyeyes:

User avatar
C.M
senior
senior
Posts: 163
Joined: Sat Oct 18, 2003 11:47 pm
Location: Bucuresti

Postby C.M » Sat Nov 08, 2003 1:46 am

Helga wrote:sa vezi in cj cand trebuie sa urci si sa cobori un munte(localnicii zic ca-i deal )de n ori/zi la toate lpurile +/- cursurile(pasteur ii zice).da iarna,cand de obicei e gheata pe jos,e mai distractiv,ca trebuie sa si ramai in picioare sa te feresti si de masini (care-s cu gramada,Stoica sa traiasca) !!! Gata am inteles:la voi e mult mai greu etc Orice as zice,pe tine nu te pot multumi de nici-o culoare :!: :!: Incercam sa-mi expun cazul si asta mi-a trecut prin cap la ora asta.Azi am vazut sediul facult. din buc.si mi-a placut mult!La asta m-am referit:ca noi nu avem un sediu al nostru! Dar sper c-ai citit msg meu de mai sus:nimic din astea nu conteaza (dar chiar nimic! :wink: :wink: :wink: ) Noi sa fim sanatosi si eventual sa luam si rezi.
Acolo unde ignoranta e fericire,e o nebunie sa fii destept!

User avatar
victor
elder
elder
Posts: 1761
Joined: Sun Jul 06, 2003 8:22 am
Contact:

Postby victor » Sat Nov 08, 2003 2:09 pm

CM wrote:du-te si vorbeste pe forumul vostru,nu ne intereseaza pe noi de voi


CM draga - nici vorba de asa ceva - acum am vazut si eu mesajul asta: esti binevenita aici, chit ca uneori discutiile de la probleme nationale o iau mai inspre locale(bucuresti), sau in sens invers. Cat despre amplasare versus persoana, parerea mea e similara cu cea a lu' Cerbu: omu' conteaza: el sfinteste si/sau spurca locul.

cerbu wrote:eu te sfatuiesc foarte prieteneste se te vezi ca individ si sa nu te mai identifici cu facultatea la care esti. daca parerea ta despre tine e buna, asta e tot ce conteaza

User avatar
C.M
senior
senior
Posts: 163
Joined: Sat Oct 18, 2003 11:47 pm
Location: Bucuresti

Postby C.M » Sat Nov 08, 2003 2:41 pm

Mersi Victor pt gandurile bune.La un moment dat,chiar am vrut sa renunt!
Acolo unde ignoranta e fericire,e o nebunie sa fii destept!

User avatar
Festina
elder
elder
Posts: 1757
Joined: Wed Oct 19, 2011 8:19 am

Re:

Postby Festina » Wed Oct 26, 2011 10:38 pm

C.M wrote:Cred ca tocmai am avut o revelatie! :shock: Eu cred ca m-am agitat degeaba,in toata povestea asta cu facultatile!Chiar nu conteaza deloc!Am intrat pe ...REZIDENTIAT...unde oamenii intr-adevar discuta lucruri importante.Saracii de ei numara zilele pana la examen,nu stiu ce sa invete mai repede,fac grile cu exprimari dintre cele mai ciudate s.a.m.d.(si nimeni nu face diferente:cine,unde a terminat...).Merci Madi pt indrumare cu toate ca nu m-am lamurit in totalitate cum e cu examenul asta :!:

"Degeaba am scris mai sus ca-mi cer scuze"unde ai scris,ca eu n-am observat?Desi se poate sa n-am asa privire agera si odihnita ca a ta.
Si inceteaza cu zeflemeaua asta stil palas-daca tot te-ai saturat de piata chiliei(ca tot le ai tu cu incadratul in "stiluri");la urma urmei cred ca ar trebui sa manifesti putin respect pentru oamenii de pe forumul asta care n-au facut facultatea la iesirea din constanta printre oi care pasc si ciobani care injura la o aruncatura de bat de termopanizata fabrica de genii pustii(nu ca noul sediu n-ar arata splendid in mijlocul stanii)
apropo Adi,de acolo ai capturat oaia aia?:)))

Daca tot tanjesti atata dupa laude si aprecieri de ce nu scrii pe forumul din cta unde va puteti complimenta unii pe altii linistiti?Oricum infatuarea asta e mai corect sa ti-o manifesti printre colegii tai care s-ar putea s-o treaca cu vederea,cine stie?
''.Aceste doua mici citate sunt esentialul.Respect Helga!Ideea este ca si eu am avut o experienta cu constanta,si vantul de iarna este combatut cu caminele de pe malul marii,piata chiliei(full option de cetateni care sunt uitati un pic mai mult la soare) s-a schimbat in ceea ce descria helga adica:un "campus" langa lacul Sudghiol la iesirea din Constanta,care arata mai degraba cu o pajiste pentru ciobani cu 2-3 bancute si alei;dotarile facultatii sunt similare celei de la bucuresti,ba chiar la prima vedere pare ca ar fi mai generoasa din acest punct de vedere tinand cont de cladirea noua din mijlocul pajistii numita sediul facultatii de medicina;totusi dotarile nu sunt exploatate la maxim deoarece multe cadre didactice nu stiu sa foloseasca aparatura din laboratoare sau aceasta nu este functionala-ultimul aspect al nefunctionarii aparatelor este dureros avand in vedere faptul ca sediul facultatii este dat in folosinta recent-dar din punct de vedere al preparatelor anatomice suntem intr-un stadiu ok.Fiecare laborator de anatomie este dotat cu cate 1-2 cadavre(la unul se lucreaza la celalalt se preda) sunt si anumiti asistenti ce iti mai explica,dar nu se compara cu Bucurestiul.Poti face medicina oriunde in tara daca iti doresti asta cu adevarat si muncesti pe rupte si de altfel nimeni nu te opreste ca fiind chiar la Cucuiata din Deal sa-ti faci un cont pe library.nu si sa citesti pe-acolo in plus fata de facultate daca bibliografia facultatii te nemultumeste.De altfel pun pariu ca nimanui nu i-a bagat nimeni informatia in cap ci respectivul a muncit pentru a retine/invata(a nu se confunda cu tocitul).Stim cu totii ca medicina este 99% studiul individual si ca sa poti supravietui in aceasta facultate trebuie doar sa nu ai absolut nici o asteptare din partea ei.Oricat de mult s-ar mandri parintii tai ca esti dom-le la medicina (ca doar asta a mai ramas din medicina si anume,grandomania) tu vei stii intotdeauna mocirla in care esti.Si treaba cu ce facultate e mai buna?e un raspuns simplu:aia in care te simti cel mai bine si in care simti ca nu pierzi vremea degeaba...
Im wrote:Deci un studiu statistic improvizat de mine spune ca un candidat la (orice) va fi cu atât mai agitat si pretentios si penibil cu goana dupa criterii cu cât e mai de slaba calitate.

PS: Alergic la cadre didactice din UMF !

CristianM
senior
senior
Posts: 278
Joined: Wed Aug 13, 2008 11:59 pm

Re: Ce parere aveti despre facult.de medicina din Constanta?

Postby CristianM » Thu Nov 03, 2011 8:03 pm

Discuția lor e din 2003, dar răspunsul tău se aplică și acum. Dacă vrei să înveți cu adevărat, înveți oriunde. Atât timp cât avem acces la internet, nu mai avem nicio scuză.

User avatar
Chingachgook
addicted
addicted
Posts: 23561
Joined: Wed Nov 26, 2003 6:34 pm
Location: in hamac

Re: Ce parere aveti despre facult.de medicina din Constanta?

Postby Chingachgook » Thu Nov 03, 2011 8:09 pm

Asta e un mit clasic la romani.

Nu, nu inveti oriunde.
Altfel nu ar mai fi ierarhia facultatilor. Si desi constanta e in fata galatiului tot la coada e.
Sunt cel mai pașnic om din lume. Dorințele mele sunt: o căsuță modestă, un pat bun si o gradina cu pomi. Iar dacă Domnul Dumnezeu ar vrea să mă facă într-adevăr fericit, as vedea spânzurați în acești pomi șase sau șapte din dușmanii mei...

CristianM
senior
senior
Posts: 278
Joined: Wed Aug 13, 2008 11:59 pm

Re: Ce parere aveti despre facult.de medicina din Constanta?

Postby CristianM » Fri Nov 04, 2011 11:53 am

Ăsta e un mit clasic la cei mai bătrâni.

În timpul facultății, atât timp cât vrei să-ți explici fiecare lucru pe care nu-l înțelegi și știi și să înveți ajutându-te de logică, fără să tocești mecanic tot, ai toate șansele să știi mai multe decât oricare student din țară. Am prieteni și de la alte facultăți. Nu m-au impresionat cu nimic.

Rezi trebuie făcut undeva unde ai doctori care vor să te învețe și ai și condițiile necesare să înveți tot ce ține de specializarea ta.

User avatar
Chingachgook
addicted
addicted
Posts: 23561
Joined: Wed Nov 26, 2003 6:34 pm
Location: in hamac

Re: Ce parere aveti despre facult.de medicina din Constanta?

Postby Chingachgook » Fri Nov 04, 2011 5:32 pm

Vorbesti teorii.
Asa ar trebui sa fie. In realitate un absolvent de constanta sau galati e mai varza decat un absolvent de bucuresti sau mures.
Sunt cel mai pașnic om din lume. Dorințele mele sunt: o căsuță modestă, un pat bun si o gradina cu pomi. Iar dacă Domnul Dumnezeu ar vrea să mă facă într-adevăr fericit, as vedea spânzurați în acești pomi șase sau șapte din dușmanii mei...

User avatar
Festina
elder
elder
Posts: 1757
Joined: Wed Oct 19, 2011 8:19 am

Re: Ce parere aveti despre facult.de medicina din Constanta?

Postby Festina » Sat Nov 05, 2011 9:59 pm

kooksee wrote:Vorbesti teorii.
Asa ar trebui sa fie. In realitate un absolvent de constanta sau galati e mai varza decat un absolvent de bucuresti sau mures.


Adevarat,studentii din Constanta sunt varza in comparatie cu studentii bucuresteni,clujeni sau mureseni dar teoria este aplicabila:se poate invata carte oriunde!Studentii din Constanta au admitere doar din biologia de a 11-a(editia mai veche si putin mai stufoasa a manualului de biologie al lui Niculescu) si automat,pornind de la criteriile de selectie deja nu ai ce sa alegi de aici(anumite persoane platesc 250 de ron pentru o sedinta de pregatire cu insasi decanul facultatii de medicina din cta care ajunge intr-un final sa le dea anumite variante cu "subiectele cele mai probabile").Admiterea din Bucuresti(asa cum este ea la ora actuala cu chimie/fizica la alegere) face oricum o selectie mult mai obiectiva decat admiterea la o unica materie de la o facultate din provincie unde pana si pomenirea cuvantului obiectiv langa termenii notare/evaluare deja este o jignire la adresa ironiei si comicului de situatie.De ce spun ca se poate invata oriunde?Pentru ca nu stiu in care an de rezidentiat am inteles ca un(o) student(a) de la craiova a fost prima pe tara.Dupa ce am facut o scanare rapida a forumului mi-am dat seama ca rezidentiatul nu este neaparat un examen care dovedeste cate cunostinte ai, ci mai degraba cat de mult poti toci.Dar,(teoretic vorbind),studentul de la constanta sau galati,ar putea invata pentru facultate si apoi ar putea studia tratate straine in timpul liber sau atlase...Nimic nu il opreste pe student daca vrea cu adevarat si este interesat(repet: Teoretic vorbind).Revenind la practic,sunt constient de faptul ca in cele mai multe cazuri studentul se rezuma la a studia doar ce i se preda(e si normal,nu?de-aia se duce la facultate...)si asa se ajunge la o evaluare a capacitatii de toceala(Asta am vazut-o de la admitere unde intrebarile sunt mot a mot din cartea de bio si uneori chiar si din cartea de chimie si dupa relatarile celor de pe forum, in cazul rezidentiatului ar fi aceeasi poveste).Dpdv al tocelii,aceasta se poate face oriunde in lume in orice centru unversitar,dpdv al invatatului numai teoretic este valabila treaba cu studiul suplimentar individual,si de altfel facultatile de medicina si-au pierdut simtul de deselectie o data ce au simtit mirosul banilor.Problemele in pregatirea studentilor apar inca din clasele primare si se degradeaza exponential cu trecerea in cicluri superioare.Cadrele didactice din "UMF"Constanta sunt rude...Sunt convins ca si la Davila exista asa ceva dar nu cred ca la acelasi nivel cu constantia...Si inca un lucru:cei buni din constanta merg la Bucuresti/Cluj/Targu Mures (Prietenii stiu de ce!).Si partea funny abia acum urmeaza:Chiar daca decanul si organele de conducere plus tot stufful facultatii stiu ca sunt vazuti nasol de restul umf-urilor din tara ei continua sa oblige studentii sa invete din carti care sunt mai vechi decat insasi tratatul lui Testut ce sunt scoase in editii cu coperta noua(fara upgraduri si scoase ciclic in fiecare an pentru studentii"doritori"); si automat pe langa faptul ca un curs se pierde doar pentru prezentarea biografiei anumitor domni profesori universitari ce au avut grija sa aiba pe ultima pagina a reeditarii si reprintarii cartii domniilor lor o caracterizare "obiectiva",se mai fac si liste cu cei care cumpara cartea si acea lista chiar e consultata in ziua examenului.Nu spun faptul ca te pica automat daca nu i-ai luat cartea,dar nici nu te trece daca bajbai prin materie si nici cu numele nu figurezi...
Im wrote:Deci un studiu statistic improvizat de mine spune ca un candidat la (orice) va fi cu atât mai agitat si pretentios si penibil cu goana dupa criterii cu cât e mai de slaba calitate.

PS: Alergic la cadre didactice din UMF !

peyton
senior
senior
Posts: 351
Joined: Tue Mar 10, 2009 10:24 pm
Location: where the grass is always greener
Contact:

Re: Ce parere aveti despre facult.de medicina din Constanta?

Postby peyton » Thu Jul 19, 2012 3:47 am

mariangeo1991 wrote:se mai fac si liste cu cei care cumpara cartea si acea lista chiar e consultata in ziua examenului.Nu spun faptul ca te pica automat daca nu i-ai luat cartea,dar nici nu te trece daca bajbai prin materie si nici cu numele nu figurezi...


Eu acum am terminat anul 2 la Constanta si nu am auzit de asa ceva. Despre ce materie e vorba?

User avatar
Festina
elder
elder
Posts: 1757
Joined: Wed Oct 19, 2011 8:19 am

Re: Ce parere aveti despre facult.de medicina din Constanta?

Postby Festina » Thu Aug 09, 2012 10:37 am

peyton wrote:
mariangeo1991 wrote:se mai fac si liste cu cei care cumpara cartea si acea lista chiar e consultata in ziua examenului.Nu spun faptul ca te pica automat daca nu i-ai luat cartea,dar nici nu te trece daca bajbai prin materie si nici cu numele nu figurezi...


Eu acum am terminat anul 2 la Constanta si nu am auzit de asa ceva. Despre ce materie e vorba?

Rosoaica (biochimie) era cu cartile,la info si biofizica era pe spaga. Imi place atitudinea asta virginala pe care o ai vis-a-vis de mg Constanta. Patriotism UMF-istic.
Im wrote:Deci un studiu statistic improvizat de mine spune ca un candidat la (orice) va fi cu atât mai agitat si pretentios si penibil cu goana dupa criterii cu cât e mai de slaba calitate.

PS: Alergic la cadre didactice din UMF !

User avatar
tudyy
junior
junior
Posts: 93
Joined: Sat Nov 12, 2011 4:37 pm
Location: Pitesti

Re: Ce parere aveti despre facult.de medicina din Constanta?

Postby tudyy » Tue Aug 14, 2012 8:32 pm

Ca sa se termine chestia asta cu umf oras x este mai tare decat umf oras y, trebuie sa vina un student care a studiat la ambele si sa faca comparatia. Mi se pare normal ca cei de la Constanta sa spuna ca a lor e mai tare si cei de la Bucuresti sa spuna acelas lucru.

Dupa parerea mea, nu exista facultate mai tare decat alta, poate decat din punct de vedere al dotarilor. In rest... e ca treaba cu liceele bune si liceele proaste (eu am facut liceu teoretic, cotat al treilea in oras si faceam mai putina carte decat un coleg care a facut un liceu industrial, cotat printre ultimele). Deci conteaza studentii, nu facultatea.

User avatar
Chingachgook
addicted
addicted
Posts: 23561
Joined: Wed Nov 26, 2003 6:34 pm
Location: in hamac

Re: Ce parere aveti despre facult.de medicina din Constanta?

Postby Chingachgook » Tue Aug 14, 2012 10:23 pm

tudyy wrote:Ca sa se termine chestia asta cu umf oras x este mai tare decat umf oras y, trebuie sa vina un student care a studiat la ambele si sa faca comparatia. Mi se pare normal ca cei de la Constanta sa spuna ca a lor e mai tare si cei de la Bucuresti sa spuna acelas lucru.

Dupa parerea mea, nu exista facultate mai tare decat alta, poate decat din punct de vedere al dotarilor. In rest... e ca treaba cu liceele bune si liceele proaste (eu am facut liceu teoretic, cotat al treilea in oras si faceam mai putina carte decat un coleg care a facut un liceu industrial, cotat printre ultimele). Deci conteaza studentii, nu facultatea.


da, dotarile fac diferenta :)

cum o fi sa ai pareri cand tu ai facut 10%?
Sunt cel mai pașnic om din lume. Dorințele mele sunt: o căsuță modestă, un pat bun si o gradina cu pomi. Iar dacă Domnul Dumnezeu ar vrea să mă facă într-adevăr fericit, as vedea spânzurați în acești pomi șase sau șapte din dușmanii mei...

User avatar
tudyy
junior
junior
Posts: 93
Joined: Sat Nov 12, 2011 4:37 pm
Location: Pitesti

Re: Ce parere aveti despre facult.de medicina din Constanta?

Postby tudyy » Wed Aug 15, 2012 10:50 pm

Ce 10%?

User avatar
Festina
elder
elder
Posts: 1757
Joined: Wed Oct 19, 2011 8:19 am

Re: Ce parere aveti despre facult.de medicina din Constanta?

Postby Festina » Wed Aug 15, 2012 10:51 pm

tudyy wrote:Ca sa se termine chestia asta cu umf oras x este mai tare decat umf oras y, trebuie sa vina un student care a studiat la ambele si sa faca comparatia. Mi se pare normal ca cei de la Constanta sa spuna ca a lor e mai tare si cei de la Bucuresti sa spuna acelas lucru.

Dupa parerea mea, nu exista facultate mai tare decat alta, poate decat din punct de vedere al dotarilor. In rest... e ca treaba cu liceele bune si liceele proaste (eu am facut liceu teoretic, cotat al treilea in oras si faceam mai putina carte decat un coleg care a facut un liceu industrial, cotat printre ultimele). Deci conteaza studentii, nu facultatea.

Tudy,eu am studiat un an in Constanta!De vreo 2 ani sunt in Bucuresti! Am gasit o postare interesanta pe blogul unuia: http://recenziiexhaustive.blogspot.ro/2 ... tanta.html
Im wrote:Deci un studiu statistic improvizat de mine spune ca un candidat la (orice) va fi cu atât mai agitat si pretentios si penibil cu goana dupa criterii cu cât e mai de slaba calitate.

PS: Alergic la cadre didactice din UMF !

User avatar
Chingachgook
addicted
addicted
Posts: 23561
Joined: Wed Nov 26, 2003 6:34 pm
Location: in hamac

Re: Ce parere aveti despre facult.de medicina din Constanta?

Postby Chingachgook » Wed Aug 15, 2012 11:03 pm

tudyy wrote:Ce 10%?



din facultate
Sunt cel mai pașnic om din lume. Dorințele mele sunt: o căsuță modestă, un pat bun si o gradina cu pomi. Iar dacă Domnul Dumnezeu ar vrea să mă facă într-adevăr fericit, as vedea spânzurați în acești pomi șase sau șapte din dușmanii mei...

User avatar
187.92a
addicted
addicted
Posts: 47429
Joined: Fri Dec 10, 2004 7:59 pm

Re: Ce parere aveti despre facult.de medicina din Constanta?

Postby 187.92a » Thu Aug 23, 2012 12:55 am

tudyy wrote:Ca sa se termine chestia asta cu umf oras x este mai tare decat umf oras y, trebuie sa vina un student care a studiat la ambele si sa faca comparatia. Mi se pare normal ca cei de la Constanta sa spuna ca a lor e mai tare si cei de la Bucuresti sa spuna acelas lucru.

Dupa parerea mea, nu exista facultate mai tare decat alta, poate decat din punct de vedere al dotarilor. In rest... e ca treaba cu liceele bune si liceele proaste (eu am facut liceu teoretic, cotat al treilea in oras si faceam mai putina carte decat un coleg care a facut un liceu industrial, cotat printre ultimele). Deci conteaza studentii, nu facultatea.



Nu
Trebuie sa te uiti ca stud de la Buc si Cluj iau rezidentiatul cel bine

Facultatile se pot clasifica, exista N topuri ale universitarilor etc
Deci exista fac mai bune ca altele.


Sa nu uitam
Ca facult de med insemna si experienta si dotare spitale- de ex in orasele mici medicina se termina la scara elicopterului ca trimit la Buc
Specialistii dib spitale mai buni mai moderni -cadre univ m bune etc etc

peyton
senior
senior
Posts: 351
Joined: Tue Mar 10, 2009 10:24 pm
Location: where the grass is always greener
Contact:

Re: Ce parere aveti despre facult.de medicina din Constanta?

Postby peyton » Tue Oct 23, 2012 8:11 pm

mariangeo1991 wrote:
peyton wrote:
mariangeo1991 wrote:se mai fac si liste cu cei care cumpara cartea si acea lista chiar e consultata in ziua examenului.Nu spun faptul ca te pica automat daca nu i-ai luat cartea,dar nici nu te trece daca bajbai prin materie si nici cu numele nu figurezi...


Eu acum am terminat anul 2 la Constanta si nu am auzit de asa ceva. Despre ce materie e vorba?

Rosoaica (biochimie) era cu cartile,la info si biofizica era pe spaga. Imi place atitudinea asta virginala pe care o ai vis-a-vis de mg Constanta. Patriotism UMF-istic.


ce gogomanie. nu te trece nimeni ca ai cumparat o carte(daca nu ai si citit-o). eu nu i-am cumparat nicio carte si am trecut bine mersi. la informatica si biofizica era treaba nasoala dar a decedat "capul rautatilor" si din cate am inteles, altfel stau treburile acum.
nu zic ca facultatea nu are probleme, dar macar leaga-te de chestii reale.

User avatar
BBUT88
senior
senior
Posts: 239
Joined: Sat Jun 16, 2012 2:59 pm

Re: Ce parere aveti despre facult.de medicina din Constanta?

Postby BBUT88 » Wed Oct 24, 2012 8:42 pm

Jalnic e putin spus...avantajul ar fi ca vara iti poti gasi un loc de munca etc. daca vrei sa iti compromiti studiile treaba ta
The world today has 6.8 billion people. That's heading up to about nine billion. Now if we do a really great job on new vaccines, health care, reproductive health services, we could lower that by perhaps 10 percent!


Return to “Facultatea”

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 24 guests