Bursa

care ne mananca zilele
User avatar
adamaria
senior
senior
Posts: 216
Joined: Mon Jul 12, 2004 7:05 pm

Postby adamaria » Thu Nov 02, 2006 3:31 pm

si la mine a ajuns azi zvonul ca se dau bursele, am sunat la rectorat si mi-au zis ca NU :evil:
parerea mea e sa ne mobilizam dupa rez si sa mergem pana acolo sa le mai stimulam un pic memoria...poate reusim sa gasim si o lege ceva care sa ne dea dreptate

User avatar
Lady-bug
senior
senior
Posts: 279
Joined: Wed Apr 19, 2006 11:59 pm

Postby Lady-bug » Thu Nov 02, 2006 3:43 pm

:( Deci nu le mai primim? Poate ne dau banii odata cu bursele celorlalti in decembrie. Tot ar fi bine si-atunci :cry:
"Numai in dictionar reusita vine inaintea sarguintei"

User avatar
liana_ro2004
senior
senior
Posts: 124
Joined: Tue Aug 30, 2005 2:34 pm
Location: Acasa

Postby liana_ro2004 » Thu Nov 02, 2006 3:56 pm

Da, dupa rezi am putea merge. Eu stiu ca ministerul sau nu stiu cine a hotarat ca de acum anul universitar sa fie considerat de numai 10 luni , drept pt care noi nu ar mai fi trebuit sa primim acei bani pe vara. Dar, din cate stiu eu, cand se hotaraste ceva, nu se aplica si retroactiv, ci numai pt ceea ce urmeaza. Mai vedem dupa rezi ce facem. Pana atunci, spor la invatat!

quite_onutza
newbie
newbie
Posts: 5
Joined: Wed Nov 22, 2006 5:33 pm

nedreptate!!!

Postby quite_onutza » Wed Nov 29, 2006 11:40 am

am o problema:vi se pare corect ca din 14 burse cate se acorda pe serie ,sa se acorde doar 6 pt ca sunt doar 6 studenti cu peste 500 de pct?nu mi se pare drep,de ce nu se dau toate bursele pana la 14?
are fac dreptul asta?[/b]

User avatar
yva
senior
senior
Posts: 151
Joined: Fri Sep 30, 2005 12:54 am

Postby yva » Wed Nov 29, 2006 3:08 pm

a trecut si rezidentiatul
mai facem ceva???
:o
Yeah...right!

User avatar
crisalia
senior
senior
Posts: 431
Joined: Fri Sep 26, 2003 11:55 pm
Location: asteptand extraterestri
Contact:

Postby crisalia » Wed Nov 29, 2006 3:12 pm

ce bursa pe puncte? :?:

User avatar
dragamaia
senior
senior
Posts: 257
Joined: Sun Sep 19, 2004 8:36 am

Postby dragamaia » Wed Nov 29, 2006 3:16 pm

ehh, plangeti-va voi, numai ca asta e doar inceputul. noua absolventilor nu ni s-au dat 2 burse fiindca am fi pierdut acest drept (printr-o hotarare luata de dumnealor ulterior) si ca solutie, daca vroiam bani ni s-a spus ca ne puteam angaja pe timpul verii.
Ce ziceti? sa le reamintim de bursele de pe vara..parca asa ramasese vorba :?
Nu e suficient sa reusesti-altii trebuie sa esueze.
pasionat de arta?
pasionat de altceva?

User avatar
zara
newbie
newbie
Posts: 19
Joined: Wed Nov 29, 2006 2:47 pm
Location: Bucuresti

Postby zara » Wed Nov 29, 2006 3:22 pm

cum adica 500 de pct?

User avatar
crisalia
senior
senior
Posts: 431
Joined: Fri Sep 26, 2003 11:55 pm
Location: asteptand extraterestri
Contact:

Postby crisalia » Wed Nov 29, 2006 4:51 pm

si cum adica 14 burse pe serie? nu se ia in ordinea mediilor? e vb de Bucuresti?

quite_onutza
newbie
newbie
Posts: 5
Joined: Wed Nov 22, 2006 5:33 pm

nedreptate

Postby quite_onutza » Wed Nov 29, 2006 5:45 pm

e vb de umf iasi...se acorda 14 burse pe seria in fct de credite sau puncte,e acceasi chestie.eu ma incadrez in cei 14 si nu mi se pare corect sa dea doar 6 burse cand ei au fonduri pt 14 studenti...am i right?

User avatar
Medex
elder
elder
Posts: 550
Joined: Sun Oct 08, 2006 1:34 pm
Location: S.N.S.P.A.

Postby Medex » Sun Dec 03, 2006 4:26 pm

Vre-un zvon pe aici?
(Bucuresti!)

cretinik_535
Posts: 1
Joined: Mon Dec 04, 2006 9:01 pm

hello

Postby cretinik_535 » Mon Dec 04, 2006 9:15 pm

zice-ti si unui bobocel:care-i treba cu bursele,se dau semestrial sau la sf de an?
ciao ragazzi!a venit cretinik:-)

User avatar
crisalia
senior
senior
Posts: 431
Joined: Fri Sep 26, 2003 11:55 pm
Location: asteptand extraterestri
Contact:

Postby crisalia » Mon Dec 04, 2006 10:27 pm

pe 1 an intreg :D

User avatar
doareu_mm
senior
senior
Posts: 288
Joined: Mon Jul 24, 2006 12:52 am
Location: Bucuresti

Postby doareu_mm » Tue Dec 05, 2006 6:12 pm

De ce la avizier apar doar tabele cu studenti bursieri strict pe luna OCTOMBRIE? Se schimba ceva, iar?!? :D
Medicina = Stiinta , Arta si Constiinta

Enemy
elder
elder
Posts: 1141
Joined: Fri Sep 12, 2003 5:41 pm
Contact:

Postby Enemy » Tue Dec 05, 2006 6:37 pm

cum adik strict pe luna oct? cat e media la anu' 3?:P

User avatar
doareu_mm
senior
senior
Posts: 288
Joined: Mon Jul 24, 2006 12:52 am
Location: Bucuresti

Postby doareu_mm » Wed Dec 06, 2006 2:22 pm

La anul 3 s-a luat bursa cu ultima medie 9.00, adica aproximativ 100 de studenti.
Medicina = Stiinta , Arta si Constiinta

golanulstelist
senior
senior
Posts: 264
Joined: Sat Sep 30, 2006 10:36 am

Postby golanulstelist » Wed Dec 06, 2006 3:09 pm

Pai sa inteleg ca datele se vor schimba? Are cineva idee cand va aparea lista cea noua? Presupun k pe 1 ianuarie o data cu aderarea

User avatar
Calico
addicted
addicted
Posts: 42586
Joined: Tue Mar 16, 2004 12:27 pm

Postby Calico » Thu Dec 07, 2006 12:05 am

Azi am fost la secretariat sa iau adeverinta ca am bursa (ii trebuie tatalui meu o adev ca am bursa mai mica de 2 mil, pt impozit)

Si acolo, surpriza, secretara imi spune ca bursele sunt numai pe luna octombrie, ca sunt niste schimbari in luna noiembrie si nu se mai stie nimic... si nu poate sa-mi faca adeverinta.

Bine, bine, atunci faceti-mi adeverinta ca am bursa pe luna octombrie, cu valoarea ei. Ca harr, ca marr, pana la urma secretara, cea de anul 6, e draguta, sa-mi faca. Moment in care vine scorpia de secretara de anul III sau IV (e una grasa cu parul scurt) si ii zice sa nu-mi faca.

Deci: 1 - nu se poate sa mi se faca adev ca nu am bursa, pt ca am; nu se poate sa mi se faca adev ca am bursa, desi am... n-am inteles de ce... In concluzie, nema deducere la impozit pt tata. Who gets fucked?
2 - or sa fie niste schimbari misterioase in luna noiembrie... nu se stie nimic, mai sapam.

User avatar
alona
senior
senior
Posts: 107
Joined: Wed Apr 14, 2004 1:01 pm
Location: Bucuresti

Postby alona » Fri Dec 08, 2006 6:51 pm

Deci in jur de 20 decembrie o sa intre pe card doar bursa pe octombrie?
:)

User avatar
scarllet
junior
junior
Posts: 54
Joined: Thu Oct 12, 2006 10:09 pm
Location: bucuresti

Postby scarllet » Fri Dec 08, 2006 7:30 pm

sa speram ca nu.oricum e destul de dubios.ce inseamna bursier doar pe o luna?eu nu am mai auzit de asa ceva.ori esti pe un semestru ori pe un an.

asa ca pe 20 decembrie vreau sa am bursa pe oct,nov si dec.altfel protestez.
The difference between genius and stupidity is that genius has its limits.

golanulstelist
senior
senior
Posts: 264
Joined: Sat Sep 30, 2006 10:36 am

Postby golanulstelist » Sat Dec 09, 2006 1:10 pm

Protestez si eu cu tine!!!!! Sper sa se dea bursa pe 3 luni totusi! Asteptam informatii suplimentare!

User avatar
doctor jo
junior
junior
Posts: 94
Joined: Sun Dec 11, 2005 3:34 pm
Location: Bucuresti...dar tare mi-as dori sa fiu pe o plaja in hawaii drinking marguerita
Contact:

Postby doctor jo » Sun Dec 10, 2006 1:05 am

dragii mei colegi absolventi.....mai vreti sa-i tragem pe astia de maneca sa ne dea banii de burse? apropo...banc postu (si nu fac nici o branza de raclama ca imi vine sa-i detegumentez=adik sa le iau pielea) mi-a halit jumatate din suma pe care o aveam pe card...si nu sunt singura. aveam in jur de 75 de mii prin oct si am verificat dupa rezi si mai am 30 de mii fara sa fi cumparat ceva. nu e chestia de 30 si de mii ci e ideea in sine. altei colege i-au luat 40 de mii. mai sunt si altii patiti?
deocamadat nu am avut timp si dispozitia necesara sa ma duc sa ma cert putin pt ca am altele pe cap acum dar ma gandeam ca poate mai stie cineva ceva.

haideti sa facem ceva cu bursele pt k mi se pare o magarie sa ne usureze de 3 mil juma' doar pt ca facultatea a decis cu multa bucurie sa aplice retroactiv o lege pe care au votat-o astia.
'Tis better to be silent and be thought a fool, than to speak and remove all doubt.

User avatar
dice
senior
senior
Posts: 224
Joined: Sun Sep 11, 2005 12:53 am

Postby dice » Sun Dec 10, 2006 8:03 am

mai sunt si altii.sotul meu are un card banc post.nu e la medicina sau nu are vreo bursa dar ia-u luat cateva zeci de mii bune de pe card in ultimile 2 sapt
Behind every great love is a great story

uxaa
senior
senior
Posts: 103
Joined: Fri Apr 21, 2006 10:34 am

Postby uxaa » Sun Dec 10, 2006 11:50 am

apropo de carduri....am card la BRD pt bursa si am auzit ca trebuie inchis contul respectiv dc nu mai faci operatiuni,in caz contrar se va percepe in continuare comisionul de administrare al contului.......este adevarat?dc aveti idee va rog sa ma luminati si pe mine...multumesc.....

User avatar
monicutza
elder
elder
Posts: 678
Joined: Tue Apr 19, 2005 9:02 pm
Location: bucuresti

Postby monicutza » Sun Dec 10, 2006 12:45 pm

depinde de tipul de card si asta se aplica la toate bancile
probabil ca se percepe o taxa de administrare a contului dar depinde cum am zis de tipul de card si de oferta bancii cand a fost facut cardul

User avatar
scarllet
junior
junior
Posts: 54
Joined: Thu Oct 12, 2006 10:09 pm
Location: bucuresti

Postby scarllet » Sun Dec 10, 2006 4:35 pm

si eu am avut probleme cu banc postul.vara trecuta imi ramasesera 80 de mii rest de la bursa,si de fiecare data cand imi verificam contul imi percepea comision,astfel incat de la 80 de mii am ajuns pe la 60 fara sa cumpar nimic.

asa ca de fiecare data cand primesc bursa o scot pe toata ca sa nu mai am probleme cu astia.
The difference between genius and stupidity is that genius has its limits.

User avatar
dragamaia
senior
senior
Posts: 257
Joined: Sun Sep 19, 2004 8:36 am

Postby dragamaia » Sun Dec 10, 2006 8:56 pm

jo, sunt de acord cu repunerea noastra in drepturi. parca asa vorbiseram inainte de rezi...eu zic sa ne unim fortele, nu-s chiar asa de amarati incat sa se amageasca cu cele 3,5 milioane ale noastre
Nu e suficient sa reusesti-altii trebuie sa esueze.

pasionat de arta?

pasionat de altceva?

User avatar
Medex
elder
elder
Posts: 550
Joined: Sun Oct 08, 2006 1:34 pm
Location: S.N.S.P.A.

Postby Medex » Sun Dec 10, 2006 9:23 pm

banc postul percepe un comision de 35 de mii pt administrarea contului-lei sau valuta.dar la mine s-a intamplat asa pt ca avea tata drept de semnatura desi contul era pe numele meu(sunt-'administrator de cont").asta se intampla si cu bursa pe card.

uxaa
senior
senior
Posts: 103
Joined: Fri Apr 21, 2006 10:34 am

Postby uxaa » Mon Dec 11, 2006 11:24 am

ar trebui sa va cereti drepturile pt ca in cta s-au dat bursele pt perioada verii si chiar in avans.......ca m-am si speriat cand am vazut aproape 4 mil pe card...si asta s-a intamplat prin iulie :D

golanulstelist
senior
senior
Posts: 264
Joined: Sat Sep 30, 2006 10:36 am

Postby golanulstelist » Mon Dec 11, 2006 1:11 pm

A mai aflat cineva cand se afiseaza noile liste cu burse?

User avatar
Lady-bug
senior
senior
Posts: 279
Joined: Wed Apr 19, 2006 11:59 pm

Postby Lady-bug » Mon Dec 11, 2006 2:53 pm

Si mie mi-au zburat vreo 30 000 de pe card in ultimele saptamani. Nu stiu ce sa zic.
daca in constanta s-au dat banii insemana ca ministerul a livrat banii la universitati, insemana ca rectoratul nostru dragutzul a luat acei 3,5 mil lei si ne-a lasat cu ochii-n soare....
"Numai in dictionar reusita vine inaintea sarguintei"

User avatar
doctor jo
junior
junior
Posts: 94
Joined: Sun Dec 11, 2005 3:34 pm
Location: Bucuresti...dar tare mi-as dori sa fiu pe o plaja in hawaii drinking marguerita
Contact:

Postby doctor jo » Mon Dec 11, 2006 9:30 pm

pai hai s-o facem!!!! :lol: si asa creca e cam tarziu dar o incercare moarte n-are. io zic sa scriem cerereri pe care sa le inregistram la rectorat, decanar si ministerul sanatatii. sa-i agasam un pic ca merita :twisted: parerea mea
'Tis better to be silent and be thought a fool, than to speak and remove all doubt.

User avatar
lelia
junior
junior
Posts: 39
Joined: Wed Jul 20, 2005 3:11 pm
Location: Bucuresti

burse

Postby lelia » Mon Dec 11, 2006 9:51 pm

cred ca am putea face ceva , eu as putea sa intreb un jurist cum ar trebui sa sune petitia , ca banuiesc ca asa se va chema
mi-ar trebui legile/hotararile dupa care s-au ghidat cand ne-au "sustras" bursele , ca sa-i putem ataca la litera legii
banuiesc ca o sa fie o petitie comuna , asa ca -cu cat mai multi cu atat mai bine
dar cred ca e bine s-o facem curand, ca deja a trecut ceva timp , poate cred ca am uitat :cry:

rowana
junior
junior
Posts: 84
Joined: Thu Nov 17, 2005 10:10 pm
Location: romania

Postby rowana » Mon Dec 11, 2006 10:27 pm

particip si eu!!! trebuie sa ne recuperam bursa pe vara.
nu este corect...:((

User avatar
adamaria
senior
senior
Posts: 216
Joined: Mon Jul 12, 2004 7:05 pm

Postby adamaria » Mon Dec 11, 2006 11:50 pm

doctor jo wrote: nu e chestia de 30 si de mii ci e ideea in sine. altei colege i-au luat 40 de mii. mai sunt si altii patiti?

Taxa este de 35 000 lei vechi si se ia in fiecare luna (la sfarsit). Se numeste "taxa administrare cont", s-a "nascut" acum vreo 2 luni si am vazut-o cu ochii mei pe extrasul de cont.

Acum la categoria Tips&Triks am inteles ca daca la sf lunii n-ai bani pe card nu iti mai ia nimic si nici nu se reporteaza pt luna viitoare.

Oricum nu cred ca e bine sa tii bani pe card la "banc pRost" pentru ca dobanda e 0 (zero). asa ca ... fuga la cora si luati-va mai bine o punga de seminte de ultimii 35 000 decat sa vi-i ia "ciocoii". qleft1.gif

User avatar
little_light
newbie
newbie
Posts: 23
Joined: Tue Nov 14, 2006 9:45 pm
Location: bucuresti

Postby little_light » Thu Dec 14, 2006 2:30 pm

nu mai suport atata bataie de joc....in toata facultatea asta de ..... ba ne dau bursele...ba nu ne dau...ca se dau pe o luna, ca s-ar putea sa se micsoreze nr de burse...cine a mai auzit asa ceva? pe la alte facultati s-au dat deja banii pe lunile octombrie si noiembrie si noi tot stam si asteptam...ca poate se intampla un miracol.... :? :? si se hotarasc sa ne trateze si pe noi cu putin respect.....lucru de care insa ma indoiesc

User avatar
doctor jo
junior
junior
Posts: 94
Joined: Sun Dec 11, 2005 3:34 pm
Location: Bucuresti...dar tare mi-as dori sa fiu pe o plaja in hawaii drinking marguerita
Contact:

Postby doctor jo » Thu Dec 14, 2006 6:06 pm

little_light wrote:nu mai suport atata bataie de joc....in toata facultatea asta de ..... ba ne dau bursele...ba nu ne dau...ca se dau pe o luna, ca s-ar putea sa se micsoreze nr de burse...cine a mai auzit asa ceva? pe la alte facultati s-au dat deja banii pe lunile octombrie si noiembrie si noi tot stam si asteptam...ca poate se intampla un miracol.... :? :? si se hotarasc sa ne trateze si pe noi cu putin respect.....lucru de care insa ma indoiesc


sincer?nu cred ca ne/va(io am terminat) vor trata vreodata cu respect....asta e realitatea. Si asta se intampla si din cauza faptului k nu suntem uniti.....pt ca daca s-ar aduna toti si ar fi solidari in anumite privinte nu s-ar ajunge la bataia de joc pe care am indurat-o si noi si pe care o inghititi si voi acum. facultatea face ce vrea si nimeni nu zice nimic. un copil ar face toate traznaile care-i trec prin minte daca nu ar fi batut peste manutza si sa i se spuna k asa nu-i bine. bursele posibil sa le primiti sapt viitoare....noua ne-au intrat in cont cu 2 sau 3 zile inainte de craciun anul trecut.
'Tis better to be silent and be thought a fool, than to speak and remove all doubt.

virusvj
junior
junior
Posts: 56
Joined: Wed Nov 29, 2006 11:11 pm

Postby virusvj » Thu Dec 14, 2006 7:11 pm

Mie mi-au spus ca bursele se dau luni la secretariat , iar in cont vor intra cam peste 4-5 zile.
cine crede in zbor e stapan peste zare

User avatar
little_light
newbie
newbie
Posts: 23
Joined: Tue Nov 14, 2006 9:45 pm
Location: bucuresti

Postby little_light » Fri Dec 15, 2006 3:21 pm

si ce putem sa facem? desi ma indoiesc ca am putea fi uniti...pt ca in acesti 6 ani de facultate m-am convins ca fiecare isi vede de treaba lui, lui sa ii fie bine, si ca nu cumva sa deranjeze pe cineva care o oarecare autoritate (asistent, dr x,etc)....prefera sa stea sa astepte sa ia altcineva initiativa...ca poate o sa ii fie si lui bine

golanulstelist
senior
senior
Posts: 264
Joined: Sat Sep 30, 2006 10:36 am

Postby golanulstelist » Fri Dec 15, 2006 9:24 pm

Am fost anuntat de sefa de serie ca luni se dau bursele!!!! :lol: Nu stiu insa pe cat timp.


Return to “Facultatea”

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 105 guests