cum ma transfer de la <alt UMF> la Bucuresti?

care ne mananca zilele
User avatar
palade
junior
junior
Posts: 47
Joined: Wed Sep 13, 2006 10:35 am

cum ma transfer de la <alt UMF> la Bucuresti?

Postby palade » Wed Sep 13, 2006 10:48 am

sunt anu I si ma intereseaza foarte tare cam ce ar trebui sa fac ca sa ma transfer de la UMF Cluj la Bucuresti...trebuie sa astept un an intreg sau se poate dupa primu semestru?si cam cu cine ar trebui sa vorbesc in cadru UMF-ului?va multumesc

User avatar
monicutza
elder
elder
Posts: 678
Joined: Tue Apr 19, 2005 9:02 pm
Location: bucuresti

Postby monicutza » Wed Sep 13, 2006 11:08 am

cica nu merge din primul an si ca t rebuie sa fii macar in anul 2 ca sa te muti nu stiu exact :lol:

User avatar
palade
junior
junior
Posts: 47
Joined: Wed Sep 13, 2006 10:35 am

Postby palade » Wed Sep 13, 2006 11:16 am

:cry: nasol k am d asteptat un an...dar cu cine ar trebui sa vorbesc?la cine gasesc mai multe informatii?daca mai sunt oameni care s-au transferat......puteti sa fiti amabili si sa-mi spuneti cum ati facut exact?

User avatar
monicutza
elder
elder
Posts: 678
Joined: Tue Apr 19, 2005 9:02 pm
Location: bucuresti

Postby monicutza » Wed Sep 13, 2006 11:33 am

pai suni la secretariat la umf bucuresti si intrebi conditiile si intrebi si la tine la cluj ce trebuie sa faci
oricum sigur nu merge din primu an :D

User avatar
palade
junior
junior
Posts: 47
Joined: Wed Sep 13, 2006 10:35 am

Postby palade » Wed Sep 13, 2006 11:53 am

da o s fac si asta.....la secretariat...dar totusi nimic nu se compara cu experianta unuia care a trecut prin asta...asa ca va rog daca sunt oameni care s-au transferat ....spuneti-mi si mie cum ati facut!!!!multumesc anticipat!!

User avatar
Chingachgook
addicted
addicted
Posts: 23561
Joined: Wed Nov 26, 2003 6:34 pm
Location: in hamac

Postby Chingachgook » Wed Sep 13, 2006 1:22 pm

aia care s-au mai transferat tac kitic. doar nu vrei sa se laude aici care pe unde a dat shpaga.
Sunt cel mai pașnic om din lume. Dorințele mele sunt: o căsuță modestă, un pat bun si o gradina cu pomi. Iar dacă Domnul Dumnezeu ar vrea să mă facă într-adevăr fericit, as vedea spânzurați în acești pomi șase sau șapte din dușmanii mei...

User avatar
palade
junior
junior
Posts: 47
Joined: Wed Sep 13, 2006 10:35 am

Postby palade » Wed Sep 13, 2006 1:28 pm

nu zice nimeni s s laude...ma intereseaza k si procedura cum s face....si km de cand ar trebui sa incep sa ma zbat pentru asta ....daca nu se poate din primu an....
asa k v rog din nou....dk s poate....

User avatar
palade
junior
junior
Posts: 47
Joined: Wed Sep 13, 2006 10:35 am

Postby palade » Wed Sep 13, 2006 2:10 pm

Fratilor...p bune .....spuneti-mi k ma intereseaza!!!!!!!!!!!!!!

User avatar
monicutza
elder
elder
Posts: 678
Joined: Tue Apr 19, 2005 9:02 pm
Location: bucuresti

Postby monicutza » Wed Sep 13, 2006 2:13 pm

stii cred ca trebuie sa mai astepti sa si vada subiectu aia care au facut ce vrei tu acolo :D

lupele
junior
junior
Posts: 39
Joined: Tue May 30, 2006 9:12 pm

Postby lupele » Wed Sep 13, 2006 2:22 pm

trebuie sigur sa astepti un an
iti spun din propria experienta
Fa-ti timp sa muncesti - acesta este secretul succesului !

User avatar
dice
senior
senior
Posts: 224
Joined: Sun Sep 11, 2005 12:53 am

Postby dice » Wed Sep 13, 2006 2:56 pm

m-am transferat dupa anul 3.nu am dat spaga.a trebuit sa platesc doar 50$(echivalentul in lei) =taxa de transfer oficiala la cluj.trebuie sa umbli cu niste hartii prin cj(sala sport,biblioteca etc) din care sa reiasa ca nu ai ramas dator cu ceva.
iti depui dosarul la bucuresti in vara(eu l-am depus in iulie) si astepti.eu am asteptat pana pe 1 octombrie.nu stiu dk vei putea sa te transferi dupa anul 1.dk cj iti da drumul la bucuresti nu vor fii probleme prea mari.insa sunt si cazuri cd bucurestiul nu accepta transferul.in anul cd m-am trasferat eu au fost cateva cazuri.nu stiu de ce.iti trebuiesc niste motive serioase(ce posibilitati ai?casatorie,buletin bucuresti,poti sa te inscrii la inca o facultate si adeverinta respectiva o atasezi in dosar.nu trebuie decat sa platesti taxa de inscriere la o faculate).motivele mele au fost distanta de casa,probleme financiare in facmilie in urma decesului unui parinte.au fost reale.
vei avea de dat diferente in bucuresti,cat de multe depinde in ce an te transferi,si nu vei primi camin in anul transferului.cam atat.multa bafta!
Behind every great love is a great story

User avatar
palade
junior
junior
Posts: 47
Joined: Wed Sep 13, 2006 10:35 am

Postby palade » Thu Sep 14, 2006 6:24 am

trebuie sigur sa astepti un an
iti spun din propria experienta

si te-ai transferat in anu II?impartaseste-mi din propria ta experienta!ai dat ceva in afara d aia 50$?si cu motivele c ai facut?adik....poti s inventezi ceva?

User avatar
dice
senior
senior
Posts: 224
Joined: Sun Sep 11, 2005 12:53 am

Postby dice » Thu Sep 14, 2006 9:37 am

ti-am spus:m-am trasferat dupa anul 3.nu am dat nimik in afara celor 50$ si a inca vreo 300 mii lei pt programa analitica care oricumera trimisa de cj bucurestiului pt toti cei transferati in acel an la bucuresti.deci pt mine a fost o cheltuiala inutila(nu k 300 mii ar fii fost mare branza).motivele mele au fost distanta de casa si problemele de ordin financiar in fam in urma decesului unui parinte.la partea asta nu stiu cum ai putea inventa(eu am avut atasat certificatul de deces).poti inventa insa o a doua facult pe care o urmezi(te inscrii la una in bucuresti).nu trebuie decat sa platesti ~1mil taxa de inscriere si pui la dosarul pt transfer.sau iti faci buletin de bucuresti.sau te casatoresti cu cineva care sta in bucuresti.alte motive nu m stiu.poate cunosc alti colegi de pe forum care s-au transferat si ei....
dar de ce nu ai dat tu de la bun inceput la bucuresti?
Behind every great love is a great story

User avatar
b3
elite
elite
Posts: 4122
Joined: Fri Jul 25, 2003 2:22 pm
Location: Bucuresti

Postby b3 » Thu Nov 23, 2006 2:11 pm

quite_onutza wrote:as vrea sa stiu ce conditii tre sa indeplinesc pt a ma transfera de la umf is la umf bucuresti,ma refer la medie,si mai ales la faptu k vreau sa prind loc in kmin,sa fiu la buget(sunt an 2 buget).cine a trecut prin asa ceva sa mi dea si mie cateva inf,pls!!!
Pentru fiecare doctor exista alt doctor egal si de sens opus - ceea ce explica de ce gasesti atat de usor experti care sa se contrazica total unii pe altii.
Ce este un forum ? | Vreau o tara ca afara

quite_onutza
newbie
newbie
Posts: 5
Joined: Wed Nov 22, 2006 5:33 pm

transfer

Postby quite_onutza » Thu Nov 23, 2006 11:38 pm

e adevarat ca nu primesti camin in anul transferului?de ce? :?:

User avatar
Chingachgook
addicted
addicted
Posts: 23561
Joined: Wed Nov 26, 2003 6:34 pm
Location: in hamac

Postby Chingachgook » Fri Nov 24, 2006 12:58 am

pai daca te transferi dupa 1 oct nu mai sunt locuri
Sunt cel mai pașnic om din lume. Dorințele mele sunt: o căsuță modestă, un pat bun si o gradina cu pomi. Iar dacă Domnul Dumnezeu ar vrea să mă facă într-adevăr fericit, as vedea spânzurați în acești pomi șase sau șapte din dușmanii mei...

quite_onutza
newbie
newbie
Posts: 5
Joined: Wed Nov 22, 2006 5:33 pm

Postby quite_onutza » Fri Nov 24, 2006 10:42 am

aha,am inteles.oricum nu aveam de gand sa ma transfer dupa 1 oct ci pana la 1.ma gandeam la vreo lege noua care nu ti acorda kmin in anu transferului,ca orice e posibil in romania.mersi.

mirelush81
Posts: 1
Joined: Thu Feb 08, 2007 3:22 pm

Postby mirelush81 » Thu Feb 08, 2007 3:25 pm

Te poti transfera fara probleme.Eu m-am transferat dupa anul II si n-am intampinat nici un fel de problema.Si nu am dat nici un ban.Pur si simplu am depus dosarul si mi s-a aprobat.Si am primit si loc in camin.

User avatar
doareu_mm
senior
senior
Posts: 288
Joined: Mon Jul 24, 2006 12:52 am
Location: Bucuresti

Postby doareu_mm » Thu Feb 08, 2007 7:55 pm

De ce sa te transferi de la Cluj la Bucuresti?!? Facultatea de acolo am inteles ca e mult mai serioasa decat cea de la Bucuresti si profesorii isi trateaza cu mai multa atentie studentii. Stai linistit acolo, ca e mai bine cu mult decat aici. Uita-te si pe liste la Rezidentiat si o sa vezi ca mereu Clujul a fost pe primul loc la medii. Studenta UMF Bucuresti.
Medicina = Stiinta , Arta si Constiinta

salamolksa
Posts: 2
Joined: Fri Apr 10, 2009 9:55 pm

Re: cum ma transfer de la <alt UMF> la Bucuresti?

Postby salamolksa » Fri Apr 10, 2009 10:00 pm

Ma intereseaza un transfer de la umf iasi la umf bucuresti in urma unor schimbari petrecute in cursul anului. motive ar fi, sa spunem, prin schimbarea de locuinta din iasi in ploiesti. sunt in anul 1 momentan si sper ca la sf anului sa pot primi transferul. stiti cumva ce acte sunt necesare si daca se poate efectua un transfer la sf anului 1?
ce diferente se dau..

eddu_ard
newbie
newbie
Posts: 5
Joined: Mon Apr 13, 2009 8:23 pm

cum ma transfer de la <alt UMF> la Bucuresti?

Postby eddu_ard » Wed Apr 15, 2009 1:40 am

poti sa te transferi dupa primul an fara nicio problema.eu m-am transferat si am dat examen de diferenta la genetica pt ca nu facusem in anu 1(era materie de anu 2 la mine) si trebuie sa mergi la toti profii de anu 1 sa-ti echivaleze notele pe care le ai tu.ca acte iti trebuie tot ce ai la facultatea de unde vii(foaia matricola,diploma de bac,foaia cu transferul).bafta!!!

salamolksa
Posts: 2
Joined: Fri Apr 10, 2009 9:55 pm

Re: cum ma transfer de la <alt UMF> la Bucuresti?

Postby salamolksa » Mon May 04, 2009 8:46 am

multumesc mult, am sa merg sa intreb. banuiesc ca esential e sa fii integralist si incepi prin a adresa o cerere decanului, prezinti niste motive solide, ti se spune pe unde trebuie sa umblii si ce trebuie sa ai (acte)..data fiind undeva prin septembrie..corect?
si cu mediile cum e?

Iwannabefree
newbie
newbie
Posts: 7
Joined: Sat Oct 08, 2011 11:51 am

Re: cum ma transfer de la <alt UMF> la Bucuresti?

Postby Iwannabefree » Sun Oct 09, 2011 3:52 pm

Schimb loc bugetat UMF Victor Babes cu loc bugetat UMF Carol Davila. Doresc sa fiu contacta doar de persoane cu intentii serioase. Eu sunt anul 2 acum, dar nu conteaza anul in care este cel cu care vrei sa faci schimbul. Multumesc frumos! O duminica placuta!

User avatar
Vp.
senior
senior
Posts: 231
Joined: Mon Oct 10, 2011 5:50 pm

Re: cum ma transfer de la <alt UMF> la Bucuresti?

Postby Vp. » Thu Oct 13, 2011 12:00 pm

Iwannabefree wrote:Schimb loc bugetat UMF Victor Babes cu loc bugetat UMF Carol Davila. Doresc sa fiu contacta doar de persoane cu intentii serioase. Eu sunt anul 2 acum, dar nu conteaza anul in care este cel cu care vrei sa faci schimbul. Multumesc frumos! O duminica placuta!


:?
eu stiam ca se fac transferuri, nu schimburi ca la locurile de veci.
poate stiu prost.

Andreea Marie
Posts: 1
Joined: Wed Sep 28, 2011 12:53 pm

Re: cum ma transfer de la <alt UMF> la Bucuresti?

Postby Andreea Marie » Wed Oct 19, 2011 3:46 pm

Studentul caruia i se accepta transferul va pierde cumva locul bugetat de la facultatea originara?

Cactus
senior
senior
Posts: 285
Joined: Wed Sep 08, 2010 2:13 pm

Re: cum ma transfer de la <alt UMF> la Bucuresti?

Postby Cactus » Wed Oct 19, 2011 4:32 pm

Andreea Marie wrote:Studentul caruia i se accepta transferul va pierde cumva locul bugetat de la facultatea originara?

asa ar fi normal. ca doar n-o sa stea pe doua locuri la facultati diferite........

ionut88
newbie
newbie
Posts: 12
Joined: Thu Apr 21, 2011 12:26 pm

Re: cum ma transfer de la <alt UMF> la Bucuresti?

Postby ionut88 » Fri Jan 31, 2014 12:22 am

Daca in anul I am fost integralist la umf Iasi si in anul II vreau sa ma transfer la bucuresti si am medie tot de buget.. voi intra la taxa? sau la buget?

katy19
Posts: 3
Joined: Thu Mar 10, 2016 4:54 pm

Re: cum ma transfer de la <alt UMF> la Bucuresti?

Postby katy19 » Thu Mar 10, 2016 5:09 pm

buna!
stie cineva daca e posibil trasferul de la UMF Chisinau la UMF Bucuresti?

mihai.
junior
junior
Posts: 33
Joined: Sun Mar 06, 2016 8:33 pm

Re: cum ma transfer de la <alt UMF> la Bucuresti?

Postby mihai. » Thu Mar 10, 2016 7:28 pm

o curiozitate: de ce ai preferat sa iti faci un cont si sa postezi aici, pe un forum vizibil mort, in loc sa suni la secretariat, avand in vedere ca-i vorba de ceva destul de serios si care, banuiesc, te preocupa intr-o anumita masura?

katy19
Posts: 3
Joined: Thu Mar 10, 2016 4:54 pm

Re: cum ma transfer de la <alt UMF> la Bucuresti?

Postby katy19 » Thu Mar 10, 2016 7:34 pm

pentru ca am si fost la secretariat, dar nu mi-au raspuns concret, nici macar la o intrebare.

mihai.
junior
junior
Posts: 33
Joined: Sun Mar 06, 2016 8:33 pm

Re: cum ma transfer de la <alt UMF> la Bucuresti?

Postby mihai. » Thu Mar 10, 2016 7:56 pm

la bucuresti ai incercat sa suni?

daca nu-ti raspund secretarele, si nu reusesti nici sa gasesti ceva legat de aspectul asta (posibilitatea unui transfer) in regulamentul facultatii/contractul pe care l-ai semnat, atunci cel mai probabil e ca nu se poate.

dar daca esti anul 1, poti sa-ti ingheti anul la chisinau si sa sustii examenul de admitere la umfcd in vara. vezi ca au locuri speciale pentru copiii din RM, si parca pe alea se intra cu punctaje mai mici...

katy19
Posts: 3
Joined: Thu Mar 10, 2016 4:54 pm

Re: cum ma transfer de la <alt UMF> la Bucuresti?

Postby katy19 » Fri Mar 11, 2016 4:59 pm

nu vreau sa repet anul


Return to “Facultatea”

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 26 guests