Bani pentru licenta

care ne mananca zilele
Apollo85
Posts: 1
Joined: Wed Oct 08, 2003 11:32 pm

Bani pentru licenta

Postby Apollo85 » Wed Oct 08, 2003 11:41 pm

Am inteles ca fiecare serie de anul VI (Bucuresti) trebuie sa stranga niste bani pentru protocol pentru licenta (sume pe la 50$ de persoana). Pentru ce sunt acesti bani de fapt? PROTOCOL??? Mi se pare aberant si absurd! In fiecare an s-a procedat astfel? Si ce se intampla daca refuzi sa platesti acesti bani??? Unde se duc de fapt acesti bani?

User avatar
Madi
elder
elder
Posts: 666
Joined: Sun Jul 06, 2003 11:16 am
Location: Tei
Contact:

Postby Madi » Thu Oct 09, 2003 3:22 pm

Despre unde se duc acesti bani... poate stiu altii mai bine, dar intr-adevar se pare ca in fiecare an se strange acest "peshkesh". Eu aveam impresia ca e ceva mai putin de 50$, dar nu m-ar mira nimic.. :(
Nu e vorba de un protocol, ci pur si simplu cica daca dam acesti bani, ne vor lasa "sa vorbim" la licenta, oricat de dubios ar suna asta! :evil:
Ce se intampla daca refuzi sa platesti? Pai anul trecut (sau anul asta, depinde de unde privesti) prietena mea era sa fie linsata de colegii de serie, care erau convinsi ca din cauza ca ea nu vrea sa plateasca aceasta suma careia nu ii vedea rostul, ei nu or sa mai ia licenta. I s-a propus chiar sa nu mai dea licenta in anul respectiv. (adica 2003) :x
Dagli amici mi guardi Dio, dai nemici mi guardo io!

User avatar
Tyby
Dungeon Keeper
Posts: 602
Joined: Sun Jul 06, 2003 10:39 pm
Location: Bucuresti
Contact:

Postby Tyby » Thu Oct 09, 2003 3:50 pm

discutzia e un pic mai lunga ... interese mai maricele spun ca notele la licentza la Bucuresti TREBUIE sa fie mai mari ca in alte centre ... shi uite ashe, se face o intzelegere tacita intre studinte shi comisie ... noi le dam, ei ne lasa ...

avantajul de partea cui?! Dumnezeu mai shtie!
formerly known as gaurika ...

May the best from your past be the worst in your future!

Tyby out!

User avatar
Madi
elder
elder
Posts: 666
Joined: Sun Jul 06, 2003 11:16 am
Location: Tei
Contact:

Postby Madi » Tue Oct 14, 2003 5:28 pm

Chiar nu mai e nimeni interesat sa ne lamurim care e treaba cu Licenta si banii pentru ea, ca e un miros ce razbate pana taaaaaaaaaaaaare departe!? :x
Dagli amici mi guardi Dio, dai nemici mi guardo io!

User avatar
sl0bizz
elder
elder
Posts: 671
Joined: Mon Jul 14, 2003 7:33 pm
Location: Boston
Contact:

Postby sl0bizz » Tue Oct 14, 2003 6:39 pm

Unele serii au strins, altii nu au strins si nu a fost nici o deosebire. Eu tot mai astept ca cel care a strins banii sa-si ia si el o bicicleta, ceva, dar a trecut anul si nu s-a intimplat asta. De unde inteleg ca 60 de milioane s-au dus pe protocol.
Daca va prisosesc sau va trebuie obiecte, incercati Freecycle Bucuresti. Daca nu va trebuie nimic, ma supar.

User avatar
Madi
elder
elder
Posts: 666
Joined: Sun Jul 06, 2003 11:16 am
Location: Tei
Contact:

Postby Madi » Tue Oct 14, 2003 7:57 pm

Protocol de 60 mil? :shock: Cred ca e un eufemism nefericit folosit!
Dagli amici mi guardi Dio, dai nemici mi guardo io!

User avatar
Tyby
Dungeon Keeper
Posts: 602
Joined: Sun Jul 06, 2003 10:39 pm
Location: Bucuresti
Contact:

Postby Tyby » Tue Oct 14, 2003 8:02 pm

hmm ... nu prea cred ... ce-s 60 milioane?! 1750 USD! e mult?! Catzi greci avetzi in serie?!
formerly known as gaurika ...



May the best from your past be the worst in your future!



Tyby out!

User avatar
Madi
elder
elder
Posts: 666
Joined: Sun Jul 06, 2003 11:16 am
Location: Tei
Contact:

Postby Madi » Tue Oct 14, 2003 8:26 pm

Pentru shpaga nu e mult, pentru protocol ziceam ca e mult!
Nu stiu cati greci au (avut) ei, dar noi, amaratii, nu avem nici picior de grec, arab sau vreo natie cu bani. Suntem cam 40 de romani invataciosi, dar care, culmea, au de gand sa plateasca shpaga pentru a fi lasati sa vorbeasca la Licenta. Eu asta nu inteleg. :?
Dagli amici mi guardi Dio, dai nemici mi guardo io!

User avatar
sl0bizz
elder
elder
Posts: 671
Joined: Mon Jul 14, 2003 7:33 pm
Location: Boston
Contact:

Postby sl0bizz » Tue Oct 14, 2003 8:51 pm

Lol, am uitat, mai aveam si vroe 5 huseini, care cred ca au dat mai mult.
60 mil = 1 milion x 60 romani verzi. Cred ca ne-au supravegheat vreo 5-6 personaje.
Si sa nu uit sa mentionez ca la preclinice la lucrarea de diploma, un tinar jackal mai cerea 50 de mii, iar profesorul meu indrumator m-a ocarit ca am fost singurul in blugi - obisnuit ca in Universitate (deci puneti, ca la nunta, si un costum).
Daca va prisosesc sau va trebuie obiecte, incercati Freecycle Bucuresti. Daca nu va trebuie nimic, ma supar.

cpu
junior
junior
Posts: 78
Joined: Mon Nov 03, 2003 5:12 pm

Re: Bani pentru licenta

Postby cpu » Sun Dec 07, 2003 1:50 pm

Apollo85 wrote:Unde se duc de fapt acesti bani?


hmmmm....... ferice de individul care ii stringe.....

adica nu cred ca pe seful de serie (sau ce o fi individul care se ocupa de stringerea banilor) il intreaba aia din comisie cati bani s-au strins... cred ca pur si simplu le da el ce suma vrea...

si nici nu cred ca aia din comisie ii pun vreun barem de genu "sa aduci mimin atit"... asa ca nu va mai kk pe voi de frica daca unii nu platesc....
Last edited by cpu on Sun Dec 07, 2003 11:39 pm, edited 1 time in total.

User avatar
originaltup
elder
elder
Posts: 1749
Joined: Sun Jul 06, 2003 11:52 am
Location: Ohio

Postby originaltup » Sun Dec 07, 2003 4:08 pm

Suma pe cap de roman variaza in functie de cati straini sunt in serie, adica intre 15$ si 35$, deci in jur de 1500-2000$ pe serie.
Ca sa vorbesti, in conditiile in care s-au dat 120 de grile din vreo 300-400 publicate pe net. Se poate prostie mai mare? Ca nu pot sa cred ca doar sistemul e de vina pt asta.

PS. pe care si eu i-am dat pana la urma ca sa nu-mi sara ceilalti in cap
"There is a big difference between knowing the path, and walking the path"

cpu
junior
junior
Posts: 78
Joined: Mon Nov 03, 2003 5:12 pm

Postby cpu » Sun Dec 07, 2003 11:52 pm

originaltup wrote:...in jur de 1500-2000$ pe serie.


pai fa si tu o socoteala - sa zicem ca da vreo 200$ secretarului ca sa aranjeze ce asistenti pazesc la seria voastra si ca sa aranjeze sa stati toata seria intr-o singura sala (sau in maxim 2 sali).
Asta e punctul cheie - sa poata aranja aranjarea pe sali sicine pazeste. de-aia de obicei asta primeste suma cea mai mare.
Pe urma da vreo 2 bulioane per cap de asistent pazitor, sau, daca e marinimos si asistentii pluseaza, sa zicem ca prin absurd da 100$ per pazitor. Nu stiu cum e acum, dar cand am dat noi licenta am stat toata seria intr-o singura sala si ne-au pazit vreo 6 medici.
Deci, pina aici, s-ar da vreo 800$ MAXIM !
Hai sa spunem iarasi prin absurd ca fursecurile, sucurile si alte alea ar mai costa vreo 100$.
Dar toate adunate NU fac nici macar 1000$ !!!

Restul, imagineaza-ti, ajung in buzunarul aluia care stringe banii !....

Fraierii = cine dau sume de-astea...

Adica intr-un fel, e normal ca ala care stringe banii sa ceara o suma ceva mai maricica decit este nevoie, pt cazul in care o parte nu cotizeaza.

Dar nici chiar asa !

originaltup wrote:Ca sa vorbesti, in conditiile in care s-au dat 120 de grile din vreo 300-400 publicate pe net. Se poate prostie mai mare? Ca nu pot sa cred ca doar sistemul e de vina pt asta.


Repet, fraierii sinteti voi ca va lasati mulsi !

Si cel care castiga cel mai gras din afacerea asta este cel care colecteaza banii... deci tot un coleg de-al vostru...

P.S. Cand am dat eu licenta, noi nu am dat nici un leu peste fursecurile si sucurile pe care le-au cumparat mai multi colegi impreuna astfel incat a fost cat se poate de transparenta cheltuirea banilor (care erau chiar o suma modica). Si e de bun simt sa iei niste sucuri cand in sala erau 38 de grade... Dar NU e normal ce faceti voi...
Si totusi la noi a fost cat se poate de lejer examenul. Un examen ca oricare altul.

Cred ca voi ii invatati sa fie jepcari pentru ca dati asemenea sume !

SAU pur si simplu va lasati prostiti de individul care stringe banii...

User avatar
Chingachgook
addicted
addicted
Posts: 23561
Joined: Wed Nov 26, 2003 6:34 pm
Location: in hamac

protocoale

Postby Chingachgook » Mon Dec 08, 2003 12:25 am

Madi wrote: prietena mea era sa fie linsata de colegii de serie, care erau convinsi ca din cauza ca ea nu vrea sa plateasca aceasta suma careia nu ii vedea rostul, ei nu or sa mai ia licenta. I s-a propus chiar sa nu mai dea licenta in anul respectiv. (adica 2003) :x


:D :D
Eu ma declar total impotriva obiceiurior de acest gen! (sa ne intelegem, sunt impotriva strangerii de bani, NU impotriva linsajului :D )

Ce se intampla daca nu dau bani? Sunt trecut pe vreo lista separata?


kooks
Sunt cel mai pașnic om din lume. Dorințele mele sunt: o căsuță modestă, un pat bun si o gradina cu pomi. Iar dacă Domnul Dumnezeu ar vrea să mă facă într-adevăr fericit, as vedea spânzurați în acești pomi șase sau șapte din dușmanii mei...

User avatar
val
senior
senior
Posts: 144
Joined: Sun Jul 06, 2003 2:05 am

Postby val » Mon Dec 08, 2003 12:47 pm

noi am dat acum 2 ani cate 50 de mii de persoana
sigur nu-s zvonuri?

User avatar
Madi
elder
elder
Posts: 666
Joined: Sun Jul 06, 2003 11:16 am
Location: Tei
Contact:

Postby Madi » Tue Dec 09, 2003 2:48 am

Din pacate nu, nu sunt zvonuri. Dar daca vom fi mai multi care nu ne vom complace in mizeria asta, POATE se va schimba ceva.
Poate sunt eu idealista... :(
Dagli amici mi guardi Dio, dai nemici mi guardo io!

User avatar
mastermind
junior
junior
Posts: 73
Joined: Tue Jul 08, 2003 3:18 pm
Location: Bucuresti

Postby mastermind » Tue Dec 16, 2003 11:57 pm

Vreau sa intervin in aceasta discutie in calitate de sef de serie pentru a clarifica unele aspecte! Sunt anul 6 si m-am interesat evident de aceasta problema la sefii de serie cu un an mai mare decat mine!
O sa-i raspund in primul rand lui cpu care a facut niste afirmatii dure la adresa sefilor de serie:

Si cel care castiga cel mai gras din afacerea asta este cel care colecteaza banii... deci tot un coleg de-al vostru...
SAU pur si simplu va lasati prostiti de individul care stringe banii...

Sa stii cpu ca nici eu,nici colegi de-ai mei sefi de serie atat de an,cat si de ani mai mici sau care au terminat nu ne-am "infruptat" din banii colegilor!Esti sclav al mentalitatii ca "cine imparte,parte-si face",dar uiti un singur lucru: noi suntem sefi pentru ca,colegii nostri ne vor,ne-au votat,ne-au dat increderea lor.
Sa stii ca in calitate de sef de serie, te lovesti primul de realitatea dura a sistemului si incepi sa faci lucruri din acestea de le infierezi asa rau pentru ca rotitele sistemului trebuie "unse" ca sa mearga!Si pentru aceasta strangi bani de la colegi, iei cadouri,flori,etc ca sa ni se dea note mai mari(toti vrem burse), ca sa nu se pice(la profesorii zbiri),intr-un final sa fie mai bine pt cei din serie!
Evident ca nu ai cum sa multumesti pe toata lumea,nu se poate da 10 la toti,mai pica unii care nu au nici o treaba cu medicina si astfel cred ca apar oameni frustrati ca tine care tipa in gura mare ca "si-a tras partea""am dat banii degeaba"!
Punctul terminus al nostru ca studenti este licentza care se supune evident legilor sistemului!Si deci trebuie practicata "ungerea"!gaurika cred ca sintetizat cel mai bine rolul acestor bani:
interese mai maricele spun ca notele la licentza la Bucuresti TREBUIE sa fie mai mari ca in alte centre ... shi uite ashe, se face o intzelegere tacita intre studinte shi comisie ... noi le dam, ei ne lasa ...

avantajul de partea cui?! Dumnezeu mai shtie!


Sa nu uitam niste lucruri:nota de la licentza e foarte importanta,va ramane intotdeauna pe diploma, poate sa te ridice sau sa te coboare in unele situatii-nu aici in Romania in care totul se face la mica intelegere, dar sunt unii care vor sa plece afara, sa-si echivaleze studiile sau sa faca masteruri si doctorate....Iar in ceea ce priveste distributia banilor indicata de cpu, aceasta este eronata, varianta reala nu o pot spune datorita riscului pe care l-ar avea unele persoane, pentru curiosi dupa licentza va stau la dispozitie, da-ti un pm!Oricum nici un sef de serie nu isi ia din banii colegilor,chiar din contra prin relatiile personale poate determina scaderea spagii,deci colegii sa dea mai putin!

Concluzionand in special pt cpu,dar si pt madi:sistemul trebuie total reformat, dar va rog sa nu ne criticati pe noi cei care ca reprezentati lucram cu regulile lor ca sa fie bine pentru colegii nostri!Inainte de a da cu piatra v-ati gandit in primul rand daca exista cineva dintre voi,cei care critica care sa fie curat,sa nu fi dat nici o spaga,sa nu fi pus nici o pila de cand e el in facultate? Eu sunt convins ca niciunul! Si inca un lucru: v-ati pus vreodata vreununul in situatia unui sef de serie?sa stiti ca nu e foarte placut sa te-apuci sa strangi bani, sa alergi dupa cadou-sa te rogi sa-i placa profului ca sa dea note mari, astfel incat sa nu se supere colegii ca au dat colegii banii degeaba si la final un nemultumit sa se mai certe cu tine ca el merita mai mult!De parca tu ai pune notele,nu proful! :evil:
Si stii care este lucrul cel mai dificil?Ca sa reformezi sistemul de invatamant medical,trebuie reformat cel sanitar si aceasta se poate face daca toata societatea romaneasca s-ar schimba.....lucru de care ma indoiesc sincer ca o sa se intample,poate in cei 20-50 de ani profetzitzi de Brucan! :( :( :(
Magister dixit!

User avatar
victor
elder
elder
Posts: 1761
Joined: Sun Jul 06, 2003 8:22 am
Contact:

Postby victor » Tue Dec 16, 2003 11:58 pm

mastermind wrote:dar uiti un singur lucru: noi suntem sefi pentru ca,colegii nostri ne vor,ne-au votat,ne-au dat increderea lor.


aici ar fi multe de spus: despre cat de reprezentativi sunt sefii de serie si cat de functional e sistemul de reprezentare si reprezentativitate... e nevoie de o campanie de "informare" a studentului la medicina ce e cu sefu de serie, ce poate si ce nu sa faca - caci ... nu cred ca se prea stie. si de-aici sefi nereprezentativi - care nasc alti monstrii pe parcurs pe urma in senat, consiliu etc.
Last edited by victor on Wed Dec 17, 2003 12:06 am, edited 1 time in total.

User avatar
Chingachgook
addicted
addicted
Posts: 23561
Joined: Wed Nov 26, 2003 6:34 pm
Location: in hamac

spagi

Postby Chingachgook » Wed Dec 17, 2003 12:00 am

M-a emotionat pana la lacrimi mesajul de mai sus...Eu nu dau bani si fac si propaganda in sensul asta. Eu vreau la licenta nota pe care mi-o pun aia. Cat despre colegii mei care vor masterate, sa invete,si sa ia note mari, eu nu ii opresc. Nu vi se pare ca e o concurenta artificiala intre centrele universitare?


kooksee
Sunt cel mai pașnic om din lume. Dorințele mele sunt: o căsuță modestă, un pat bun si o gradina cu pomi. Iar dacă Domnul Dumnezeu ar vrea să mă facă într-adevăr fericit, as vedea spânzurați în acești pomi șase sau șapte din dușmanii mei...

User avatar
victor
elder
elder
Posts: 1761
Joined: Sun Jul 06, 2003 8:22 am
Contact:

Postby victor » Wed Dec 17, 2003 12:07 am

Eu nu dau bani si fac si propaganda in sensul asta.


vin alegerile acu pentru sefii de serie - vezi ce sef de serie iti votezi. care sef de serie la randul lui sa vezi ce voteaza in consiliu si senat.

User avatar
Wizzy
senior
senior
Posts: 292
Joined: Tue Dec 02, 2003 11:29 pm

Postby Wizzy » Wed Dec 17, 2003 12:17 am

Care sunt atributiile unui sef de serie (pe langa cele de fixare a examenelor, purtator de cuvant, reprezentatnul seriei la prof)?

Cum se poate vedea ce voteaza seful de serie in senat?

Cum spui tu mastermind in post-ul tau e destul de dificil sa fii sef de serie. Nu te contrazic. Si in seria mea au aparut de-a lungul timpului destule certuri si probleme, dar nu numai din cauza studentilor ci si din cauza sefului de serie. Si totusi atunci de ce mai vrei sa fii sef de serie?

Ce alte drepturi/avantaje oficiale si mai putin oficiale are seful de serie?

User avatar
mastermind
junior
junior
Posts: 73
Joined: Tue Jul 08, 2003 3:18 pm
Location: Bucuresti

Postby mastermind » Wed Dec 17, 2003 12:21 am

koksee wrote:Eu nu dau bani si fac si propaganda in sensul asta. Eu vreau la licenta nota pe care mi-o pun aia.

E dreptul tau sa faci acest lucru,dar sa stii ca eu m-am apucat de strans bani pt diferite aranjamente deoarece m-au rugat colegii si asa o sa fac si cu licentza!Fiind un grup, conform principiilor democratiei majoritatea hotaraste si minoritatea se supune!Daca o sa reusesti sa-ti convingi majoritatea colegilor eu te felicit de pe-acum!Daca nu....eu sper sa iei 10 ca sa merite banii! :D
Magister dixit!

User avatar
victor
elder
elder
Posts: 1761
Joined: Sun Jul 06, 2003 8:22 am
Contact:

Postby victor » Wed Dec 17, 2003 12:25 am

wizzy: vezi http://med.pub.ro/forum/viewtopic.php?t ... ight=carta E ultima versiune de carta universitara care a circulat prin UMF. De cativa ani, de cand rectorul a candidat pentru al treilea mandat - UMF functioneaza cumva fara carta votata, prin hotarari de senat si birou de senat. dar esenta e acolo - si pentru alegerile care se termina in martie (vezi http://med.pub.ro/forum/viewtopic.php?t=25) UMF tre sa aiba carta votata. de noii sefi de serie pe care noi si colegii nostri (tu si ai tai) urmeaza sa ii votezi.

eventual poate facem un topic nou despre reprezentanti, reprezentativitate, sefi de serie, organizatii studentesti etc. ce zici wizzy, il incepi tu?

User avatar
mastermind
junior
junior
Posts: 73
Joined: Tue Jul 08, 2003 3:18 pm
Location: Bucuresti

Postby mastermind » Wed Dec 17, 2003 1:01 am

Wizzy o sa incerc sa-ti raspund la intrebari pe cat se poate,vad ca victor m-a ajutat un pic si-i multumesc!
wizzy wrote:Cum se poate vedea ce voteaza seful de serie in senat?

Cu tristete te anuntz ca reprezentantii studentilor nu prea conteaza la vot,semnezi o prezenta care de fapt este semnatura pe procesul verbal al sedintei la care ai asistat si la care votarea presupune un : e cineva impotriva?se abtine cineva?deci se accepta..!
Si totusi atunci de ce mai vrei sa fii sef de serie?

Vreau sa fiu in continuare sef de serie dintr-un motiv personal,mie imi place sa ma implic, chiar daca aceasta imi consuma multe resurse,pt satisfactia ca ajung sa rezolv acele probleme,pt garantia ca am facut tot ce se putea pt a le rezolva!
Ce alte drepturi/avantaje oficiale si mai putin oficiale are seful de serie?

In general exista o mai mare ingaduinta din partea profesorilor la note,unii dau 10 garantat,dar exista si unii care "vaneaza" sefii de serie: unii pica sau oricat ar invata nu li se da 10,ci maxim 9!Sa stii ca aceasta nu mi se pare o favoare ci o echitate:timpul pierdut pentru probleme ce implica reprezentarea seriei,daca ar fi folosit pentru invatat ar aduce acel 10!Eu de exemplu am fost bursier si fara sa fiu sef de serie primii 2 ani!Si cunosc multi sefi de serie care sunt foarte capabili,foarte inteligenti pentru care timpul de toceala e singura problema!
Magister dixit!

User avatar
Wizzy
senior
senior
Posts: 292
Joined: Tue Dec 02, 2003 11:29 pm

Postby Wizzy » Wed Dec 17, 2003 1:27 am

Multumesc pentru raspunsuri!
A man is only as big as the dreams he dares to live!

User avatar
Chingachgook
addicted
addicted
Posts: 23561
Joined: Wed Nov 26, 2003 6:34 pm
Location: in hamac

Postby Chingachgook » Wed Dec 17, 2003 7:10 pm

mastermind wrote:
koksee wrote:Eu nu dau bani si fac si propaganda in sensul asta. Eu vreau la licenta nota pe care mi-o pun aia.

E dreptul tau sa faci acest lucru,dar sa stii ca eu m-am apucat de strans bani pt diferite aranjamente deoarece m-au rugat colegii si asa o sa fac si cu licentza!Fiind un grup, conform principiilor democratiei majoritatea hotaraste si minoritatea se supune!Daca o sa reusesti sa-ti convingi majoritatea colegilor eu te felicit de pe-acum!Daca nu....eu sper sa iei 10 ca sa merite banii! :D



Cum adica se supune???? Cum ma poate obliga cineva sa dau bani daca eu nu vreau?

Poate se fac liste separate si noi astia care nu contribuim sa dam intr-o sala separata. Si eventual corectarea sa se faca de la 9.


scarbit,
kooksee
Sunt cel mai pașnic om din lume. Dorințele mele sunt: o căsuță modestă, un pat bun si o gradina cu pomi. Iar dacă Domnul Dumnezeu ar vrea să mă facă într-adevăr fericit, as vedea spânzurați în acești pomi șase sau șapte din dușmanii mei...

User avatar
victor
elder
elder
Posts: 1761
Joined: Sun Jul 06, 2003 8:22 am
Contact:

Postby victor » Wed Dec 17, 2003 8:06 pm

minoritatea daca vrea poate sa faca scandal - dar oare de ce nu a facut-o niciodata pana acum? :evil:

User avatar
mastermind
junior
junior
Posts: 73
Joined: Tue Jul 08, 2003 3:18 pm
Location: Bucuresti

Postby mastermind » Wed Dec 17, 2003 9:43 pm

Kooksee poti sa fii scarbit,dar sa stii ca lucrurile se pot vedea si altfel : este vorba de solidaritate, pentru asta am pledat cand am zis ca minoritatea se supune majoritatii!Pentru ca exista si o categorie de colegi care nici nu dau, dar care beneficiaza de "cheta" generala, categorie care pe mine ma scarbeste. Chestiunea cu licentza e mai dificila,pentru ca banii sunt mai multi, dar vreau sa spun ca pentru restul examenelor am avut colegi care se fofilau pentru sume care nici macar nu ajungeau de o bere....
Nu neg ca ar exista o categorie de oameni care intradevar ar vrea sa nu dea si nici sa nu beneficieze de "interventia" celorlalti, dar sa nu uitam ca fac parte dintr-un grup....Cred ca eu cer prea mult sa fim solidari, cred ca acesta este destinul nostru de medicinisti sa fim cei mai dezbinati dintre toti, sa avem cele mai multe bisericutze si evident cand e o problema sa tragem unul hais si unul cea...si rezultatul sa fie un mare....minus! :evil:
Magister dixit!

User avatar
Wizzy
senior
senior
Posts: 292
Joined: Tue Dec 02, 2003 11:29 pm

Postby Wizzy » Thu Dec 18, 2003 12:36 am

Aici nu prea sunt de acord cu tine mastermind...

Cel mai bine si corect ar fi sa refuzam cu totii sa ne mai complacem in astfel de chestii, plocoane etc.

Asta mi s-ar parea SOLIDARITATE. Sa fim solidari in a fi corecti.

Sunt sigur ca exista oameni care nu sunt de acord cu astfel de practici, poate chiar multi. Dar intr-un final sunt de acord fara sa mai spuna nimic, tocmai pentru a nu fi considerati lipsiti de solidaritate sau de teama ca toti ceilalti le-ar sari in cap (ceea ce se si intampla de obicei in astfel de cazuri).

E adevarat ca sunt si unii care sunt de acord cu practica, dar se fofileaza cand vine vorba de bani si fac tot posibilul sa scape (din pura zgarcenie). Dar nu trebuie sa confundam cele 2 categorii!!!

Dar probabil vom continua asa. Vom continua sa dam in timpul facultatii, ca de, se stie ca trebuie sa dam daca vrem sa fie bine la examen. Vom da uneori si acolo unde nu e 'nevoie' in speranta ca ne va fi mai bine. Si asa vor invata si altii. Si data viitoare vor considera ca li se cuvine sa primeasca si se vor comporta corespunzator. Chestiile astea bineinteles sunt nimic-uri. Si nimeni nu saraceste/se imbogateste din ele. Numai ca intr-o buna zi s-ar putea sa apelam la un astfel de procedeu pentru a calca peste altul, pentru a trece in fata altuia. Si nici nu ne vom da seama de ceea ce am facut, de cat rau am facut. Dimpotriva, ni se va parea normal si ca ni se cuvine (pai daca am dat!). Iar in alta zi, daca vreunul din noi va ajunge undeva, un pic mai sus, s-ar putea sa i se para normal ca "sa i se aduca" si sa se comporte in acest sens. Si astfel se creeaza un cerc vicios (care exista deja) din care nu stiu daca se poate iesi.

Stiti cum e, astazi un ou, maine un neatent.
A man is only as big as the dreams he dares to live!

User avatar
mastermind
junior
junior
Posts: 73
Joined: Tue Jul 08, 2003 3:18 pm
Location: Bucuresti

Postby mastermind » Thu Dec 18, 2003 12:59 am

Wizzy sa stii ca eu am vorbit de solidaritate legata de conceptul de grup,de medicinisti, legata de vointa majoritatii,careia o minoritate nu vrea sa i se supuna!Eu chiar as vrea ca majoritatea sa nu mai accepte,ne-ar scuti de o groaza de indatoriri neplacute, dar cum am scris intr-un alt post de mai sus, aceasta nu se poate face daca nu se reformeaza sistemul....
Solutia cea mai simpla e sa devenim o "diaspora de elita", dar cat de simpla e ea oare?
Magister dixit!

User avatar
Chingachgook
addicted
addicted
Posts: 23561
Joined: Wed Nov 26, 2003 6:34 pm
Location: in hamac

Postby Chingachgook » Fri Dec 19, 2003 1:04 am

Hai salut!

Nu din zgarcenie refuz sa dau banii aia ci din alte considerente. (pe care vad ca le intuiesti). Am propus intotdeauna solutia: cadoul/florile respective data DUPA examen + un textulet siropos "ne-a placut cursul/lp-ul dumneavoatra, asta e din partea seriei".


kooksee
Sunt cel mai pașnic om din lume. Dorințele mele sunt: o căsuță modestă, un pat bun si o gradina cu pomi. Iar dacă Domnul Dumnezeu ar vrea să mă facă într-adevăr fericit, as vedea spânzurați în acești pomi șase sau șapte din dușmanii mei...

User avatar
Wizzy
senior
senior
Posts: 292
Joined: Tue Dec 02, 2003 11:29 pm

Postby Wizzy » Fri Jul 16, 2004 3:42 pm

Dezgrop din nou acest topic deoarece... se apropie licenta.
Si am inteles ca se strang bani... corectati-ma daca gresesc. Apar si diferenta: la o serie se strange o suma (de ex 500.000 de caciula) iar la alta serie alta suma (800.000). Nimic nou, dar ciudat este ca seria la care se strang mai putini bani... are mai putini greci. Deci evident o serie va strange mai multi bani, alta mai putini.
Totodata se fac liste si umbla zvonuri ca daca nu esti pe lista n-o sa-ti fie prea bine.

De asemenea (tot din auzite) ar fi si o serie care refuza sa stranga bani (tot respectul pentru acea serie).

Poate sa-mi confirme/infirme cineva cele spuse, eventual din cei care dau acum licenta? Care este situatia reala? De ce unele serii strang mai multi bani si altele mai putini, cat de adevarat este ca daca nu esti pe lista situatia nu e prea roz (si in fond ce se poate intampla ca doar e grila examenul???). Cine este organizatorul din umbra al acestei colecte?

Oricum, cel putin nu e vorba de sumele de care auzisem in toamna...
A man is only as big as the dreams he dares to live!

User avatar
Madi
elder
elder
Posts: 666
Joined: Sun Jul 06, 2003 11:16 am
Location: Tei
Contact:

Postby Madi » Fri Jul 16, 2004 7:59 pm

Madi wrote:Din pacate nu, nu sunt zvonuri. Dar daca vom fi mai multi care nu ne vom complace in mizeria asta, POATE se va schimba ceva.
Poate sunt eu idealista... :(


He-heeeeeee! Asta spuneam pe 9 decembrie si se pare ca ERAM idealista, pentru ca desi am acuzat hotie in UMF, se pare ca bani de licenta tot se strang. Si kiar 50$... sau euro? Nici nu mai stiu... :? Oricum, atat vor colegii mei invatzacioshi sa dea ca sa "vorbeasca" la licenta! Kiar nu ii suna nimanui ciudat kestia asta? Kiar trebuie sa ne complacem cu totii in aceasta mizeria inventata probabil de grecii si alte natzii cu bani, care alta sansa de a lua licenta nu au? :x

User avatar
seb
senior
senior
Posts: 128
Joined: Fri Jul 11, 2003 1:56 am
Location: Virginia
Contact:

Postby seb » Fri Jul 16, 2004 9:05 pm

Nu va asteptati ca cei care strang bani sa si stie exact cui urmeaza sa-i dea. Poate doar daca se gandesc din start sa pastreze banii pentru ei.
Am vorbit inclusiv cu actualul decan, i-am explicat ce se intampla cu licenta si cu spaga de obicei si mi s-a parut foarte normal ca nu are de ce sa incurajeze aceste practici si a promis ca nu o va face.
Va ramane probabil lupta constiintei sefilor de comisii de supraveghere intre a lua si a nu lua. Sper insa sa se mai roteasca aceste "constiinte" ca prea s-au obisnuit unele. Si mai exista si varianta sa nu tina doar de constiintele respective.

Seb
http://www.americas400thanniversary.com/ Nici n-au trecut 400 de ani si hop si eu.. :D

"Not everything that counts can be counted, and not everything that can be counted counts."

User avatar
elfstone
senior
senior
Posts: 428
Joined: Sun Sep 14, 2003 3:10 pm
Location: about and aloof
Contact:

Postby elfstone » Fri Jul 16, 2004 10:32 pm

Ati incercat vreodata sa priviti invers problema mitei? Parerea mea este ca cel care ofera este mai diabolic in fapta sa decat cel care primeste. In definitiv, cel care da mita e cel care corupe. Iar pe cel care se lasa corupt, chiar il puteti acuza cu mana pe inima? ;) Nu-i nevoie sa raspundeti.

... "a se complace" mi se pare eufemistic: ar fi potrivit daca am da bani cu forta, daca am fi amenintati ca picam daca nu ii dam, daca s-ar face liste nominale... . Nu, nu, nu se complace nimeni: cei care dau spaga pentru a fi lasati sa fure sunt hoti si-atata tot. Si, cel mai crunt din toate, cei mai multi nici nu isi dau seama de asta. Pentru ca e normal si corect sa copiezi, nu? Iar porcii nu te lasa daca nu le dai bani, fir-ar ei sa fie de corupti... .
"I'd much rather be happy than right, any day" (name not important)

Get firefox

User avatar
Wizzy
senior
senior
Posts: 292
Joined: Tue Dec 02, 2003 11:29 pm

Postby Wizzy » Fri Jul 16, 2004 10:52 pm

Intru totul de acord cu elfstone. Cel care da mita e cel care corupe. In fond cei care dau mita dau ca sa fure, nu?

elfstone a scris:
ar fi potrivit daca am da bani cu forta, daca am fi amenintati ca picam daca nu ii dam, daca s-ar face liste nominale...

Eu am inteles ca se fac liste cu numele celor care dau... asa este?

Seb a scris:
Va ramane probabil lupta constiintei sefilor de comisii de supraveghere intre a lua si a nu lua.

De ce nu lupta constiintei sefilor de serii intre a da sau a nu da mita?

Seb, ca sef ssmb si implicit al sefilor de serie nu poti vorbi cu ei si sa le explici ca nu e normal si nu au de ce sa stranga bani? Ca decanul nu incurajeaza aceasta practica? Ca aceasta practica ce pare destul de bine impamantenita ar trebui sa inceteze?

Mie sincer chiar mi se pare absurda si anormala chestia asta...

PS: Cum se face aranjarea pe sali a studentilor? Pe serii? In ordine alfabetica a tuturor studentilor? Primul caz (pe serii) favorizeaza practica mitei. De aceea, daca aceasta este ceea ce se intampla, sugerez sefilor ssmb sa propuna organizatorilor licentei ca aranjarea sa se faca in ordine alfabetica a tuturor studentilor, practic amestecati.
A man is only as big as the dreams he dares to live!

User avatar
alimori
elite
elite
Posts: 7706
Joined: Sat Jul 12, 2003 11:21 pm

Postby alimori » Fri Jul 16, 2004 10:58 pm

La mine in serie s-au strans 30 euroi de roman. Straini n-avem decat d-aia amarati.

emma nicholson
newbie
newbie
Posts: 16
Joined: Wed Apr 07, 2004 9:45 pm

Postby emma nicholson » Sat Jul 17, 2004 2:36 pm

Si eu sunt sef de serie si nu am strans (si nici nu o sa strang) vreun banut pentru licenta. Si mai mult, impreuna cu alti sefi de serie si cu decanul, vom incerca (si sper sa si reusim) sa se termine cu nenorocita asta de spaga la licenta.

User avatar
Kamikazee
senior
senior
Posts: 124
Joined: Wed Mar 24, 2004 11:56 am
Contact:

Postby Kamikazee » Sat Jul 24, 2004 10:38 pm

ok...deci nu se dau banii...sau cum?...ajungem la povestea cu balul?
Wake up and smell the roses

User avatar
Gongul
senior
senior
Posts: 284
Joined: Mon Oct 06, 2003 3:14 pm
Location: Bucuresti
Contact:

0 intrebare!

Postby Gongul » Sun Jul 25, 2004 12:13 pm

voi puteti sa acoperiti si materia de licenta si pe aia de rezi ca eu nu pot?
Care e problema cu datul banilor?...toti au dat si a fost bine...nu prea inteleg care e treaba...pana la urma tot asa o sa fie!
Spor la treaba!
cocucocucocucocucocucocucocucocucocucocu

User avatar
Gongul
senior
senior
Posts: 284
Joined: Mon Oct 06, 2003 3:14 pm
Location: Bucuresti
Contact:

o intrebare

Postby Gongul » Sun Jul 25, 2004 12:57 pm

AM AUZIT CA S-AR DA LICENTA PE 5 SEPTEMBRIE!
E ADEVARAT???????????
Va multumesc anticipat pentru raspuns!
cocucocucocucocucocucocucocucocucocucocu


Return to “Facultatea”

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 7 guests