UMF Oradea

care ne mananca zilele
User avatar
wolu
senior
senior
Posts: 172
Joined: Mon Jun 12, 2006 8:07 pm

UMF Oradea

Postby wolu » Wed Jun 14, 2006 4:47 pm

care are idee despre UMF oradea? oare e valabila faculta asta? in sensu ca iti e recunoscuta diploma undeva? sau o faci si dupa stai si freci menta? anyone? hai sa auzim niste pareri.......

Marlene
elder
elder
Posts: 522
Joined: Fri Nov 11, 2005 5:11 pm

Postby Marlene » Wed Jun 14, 2006 5:15 pm

din cate stiu eu,nu prea se face medicina(dare de altfel,unde se mai face in ultima vreme?),e recunoscuta,si cred ca absolventii primesc diploma de 'Carol Davila'
in rest,nu prea conteaza,ca rezi e examen national,si e la fel pt absolventii tuturor umf-urilor

User avatar
Chingachgook
addicted
addicted
Posts: 23561
Joined: Wed Nov 26, 2003 6:34 pm
Location: in hamac

Re: UMF Oradea

Postby Chingachgook » Wed Jun 14, 2006 5:22 pm

wolu wrote:care are idee despre UMF oradea? oare e valabila faculta asta? in sensu ca iti e recunoscuta diploma undeva? sau o faci si dupa stai si freci menta? anyone? hai sa auzim niste pareri.......


da frate, am auzit ca e laser.
iti da o diploma pe care scrie doctor medic. (nu e titlu stiintific dar orishicat)
Sunt cel mai pașnic om din lume. Dorințele mele sunt: o căsuță modestă, un pat bun si o gradina cu pomi. Iar dacă Domnul Dumnezeu ar vrea să mă facă într-adevăr fericit, as vedea spânzurați în acești pomi șase sau șapte din dușmanii mei...

User avatar
187.92a
addicted
addicted
Posts: 47429
Joined: Fri Dec 10, 2004 7:59 pm

Postby 187.92a » Wed Jun 14, 2006 5:48 pm

Marlene wrote:e recunoscuta,si cred ca absolventii primesc diploma de 'Carol Davila'


:roll: asha e de recunoscuta a primesc de caorl davila bucuresti.
nu

..nu e titlu academic

User avatar
Chingachgook
addicted
addicted
Posts: 23561
Joined: Wed Nov 26, 2003 6:34 pm
Location: in hamac

Postby Chingachgook » Wed Jun 14, 2006 5:55 pm

trident wrote:
..nu e titlu academic


bine ca sunteti voi astia de la bucuresti mai destepti
Sunt cel mai pașnic om din lume. Dorințele mele sunt: o căsuță modestă, un pat bun si o gradina cu pomi. Iar dacă Domnul Dumnezeu ar vrea să mă facă într-adevăr fericit, as vedea spânzurați în acești pomi șase sau șapte din dușmanii mei...

User avatar
wolu
senior
senior
Posts: 172
Joined: Mon Jun 12, 2006 8:07 pm

Postby wolu » Thu Jun 15, 2006 12:17 am

ba daca e asa la toate UMF-urile, atunci poti sa iti bagi ceva in ea de faculta! apropo cat e taxa in B, sau Cj...? la noi e 600 acum....cica la anu se va dubla! :shock: cred ca isi fac acuma astia palate, nu case!

The Truth
junior
junior
Posts: 26
Joined: Sun May 16, 2004 12:02 am

Postby The Truth » Thu Jun 15, 2006 10:40 am

Ce taxa?

User avatar
wolu
senior
senior
Posts: 172
Joined: Mon Jun 12, 2006 8:07 pm

Postby wolu » Thu Jun 15, 2006 4:32 pm

taxa de scolarizare! ce altceva putea fi?

The Truth
junior
junior
Posts: 26
Joined: Sun May 16, 2004 12:02 am

Postby The Truth » Thu Jun 15, 2006 8:18 pm

Mai exista si alte taxe ex: taxa de admitere.
Oricum la Cluj taxa este 3500 RON/an

User avatar
Chingachgook
addicted
addicted
Posts: 23561
Joined: Wed Nov 26, 2003 6:34 pm
Location: in hamac

Postby Chingachgook » Thu Jun 15, 2006 9:00 pm

frate poate is rautacios...dar
dupa ce ca esti la oradea mai esti si la cu taxa?!?!?
Sunt cel mai pașnic om din lume. Dorințele mele sunt: o căsuță modestă, un pat bun si o gradina cu pomi. Iar dacă Domnul Dumnezeu ar vrea să mă facă într-adevăr fericit, as vedea spânzurați în acești pomi șase sau șapte din dușmanii mei...

User avatar
wolu
senior
senior
Posts: 172
Joined: Mon Jun 12, 2006 8:07 pm

Postby wolu » Fri Jun 16, 2006 12:29 am

nu sunt la cu taxa, dar vroiam sa fac o comparatie intre facultati, daca la oradea e 600 si medicina e de *****, ca mergi la stagii de semio med la spitale si is unii doctori ca se intorc sa nu te vada, chiar a si fugit unu de noi.... totusi is unii care is super de treaba, dar daca la alte facultati e mai mult, se face ceva treaba acolo, sau numa dai amp***a banii asa?

User avatar
VARAN / STUDY
senior
senior
Posts: 183
Joined: Fri Jun 02, 2006 6:29 pm

Postby VARAN / STUDY » Fri Jun 16, 2006 12:41 am

la buc era pe vremuri 1100$/an in 2 rate, acu presupun ca e in euroy

User avatar
ratzushka
elder
elder
Posts: 1316
Joined: Tue Apr 20, 2004 1:40 pm

Postby ratzushka » Fri Jun 16, 2006 11:43 am

so
asa ca sa stiti si voi :shock:
la oradea nu exista umf oradea este doar Universitatea Oradea, in cadrul careia este Facultatea de Medicina si Farmacie.
si este acreditata, de acu vreo 6 ani daca stiu bine, deci diploma e la fel de bine recunoscuta ca a oricarei alte facultati din tara
si nu e diploma de Carol Davila, nu a fost niciodata, poate numai in primii trei ani, inainte de acreditare
ca orice fqacultate ar fi, indiferent de amplasare sau nume, primeste acreditarea de la stat dupa ce au iesit trei promotii si au medii de licenta peste un anumit prrag...sau asa ceva
oricum, tre saq iasa 3 generatii inainte sa poata fi acreditata
cat despre calitatea invatamantului: da, intradevar, majoritatea preparatorilor si asistentilor sunt habarnisti. asta pentru ca coruptia e in floare si majoritatea au fost pusi pe posturile respective de tati, mami, unchi...samd
profii in preclinic sunt cei locali, in general, dar mai vin si altii, de pe la alte centre, cluj, tim, buc. si sincer va zic, sunt exact la fel ca astia de aici. gasim printre ei profi de calitate, la fel ca aici, si gasim si profi .....nu ii caracterizez, la fel ca aiaci
dupa ce intri pe clinice, la spitale adica, e putin altfel
in general medicii isi vad de treaba asa cum trebe, si prin asta inteleg si stagiile. sunt unele stagii care nu se tin, of course, dar sunt sigura ca e la fel peste tot, indiferent ca e la oradea sau nu
as.... :roll: ce mai...
dpdv tehnic, ca aparatura, sunt bine pusi la punct, poate mai bien ca alte centre, nu stiu, numai din auzite, de la alti colegi din tara
in spitale exista chiar sectii ultra performante tehnic (vezi urologie, etc)
exista si sectii unde cade tencuiala de pe pereti, dar sa nu-mi ziceti ca in bucuresti nu....ca nu o cred
pe de lata parte sociaologic vorbind, e chiar ok sa fii la oradea fmf
au multe proiecte de burse si studii in strainatate, care din nou nu stiu la alte umfuri cum e, dar la noi e ok
multi studenti pleaca cu burse pe diverse perioade

oricum, fata de mine si-a spalat toate pacatele fmf oradea cand m-a trimis in germania:)

de taxa nu stiu, nu am avut de-a face, asa ca nu am idee cat e sau cat va fi, probabil totusi ca e mai mica ca in alte centre renumite si cu background

wolu baiete, tu ce an esti? poci a intreba? ca esti la fmf oradea si nu stii daca e acreditata sau nu... :? cam nasol...

scuze pentru postul lung, dar trebuia sa-mi expun parerea

pentru intrebari suplimentare, va rspund cu placere

desi nu prea cred ca pe prea multi va interedefapt ce-i cu faculta din oradea
Keep smiling, it makes people wonder what you're up to.

User avatar
wolu
senior
senior
Posts: 172
Joined: Mon Jun 12, 2006 8:07 pm

Postby wolu » Sat Jun 17, 2006 12:00 am

ratzushka ... sunt anu 3 la MG , iar chestia cu acreditat, sincer nici nu stiu ce inseamna, ca dupa cum vezi nu sunt 100% roman, ci sunt strain, si m-am stabilit aici la oradea! poate ai vrea tu sa imi explici ce inseamna? ce zici? incearca..... iar daca zici ca faculta de aici te-a trimis in germania, inseamna ca ai facut si tu aici, deci poate ne cunostem, poate nu! later....

User avatar
tripleX
senior
senior
Posts: 245
Joined: Thu Jan 26, 2006 12:36 am
Location: outhere somethere

Postby tripleX » Sat Jun 17, 2006 12:11 am

@ratzushca...
da-i mail-ul tau si gata... ca wolu... "poate va cunoste-ti, poate nu", dar se pare ca aveti multe de tranzmis (de la tine la el mai precisa)
"Infernul este pavat cu bune intentii" - Samuel Johnson

User avatar
VARAN / STUDY
senior
senior
Posts: 183
Joined: Fri Jun 02, 2006 6:29 pm

Postby VARAN / STUDY » Sat Jun 17, 2006 8:40 am

ratzy da-i "bataie" .... "date on 3".... wildcat va fi "miscat" :lol: :lol: :lol:
cont inactivat de adminsitratie pentru comportament inadecvat la adresa utilizatorilor forumului

User avatar
wolu
senior
senior
Posts: 172
Joined: Mon Jun 12, 2006 8:07 pm

Postby wolu » Sun Jun 18, 2006 9:40 am

:D ratzushca ..... tot astept rasp de la tine.... so bring it on sister!

User avatar
tripleX
senior
senior
Posts: 245
Joined: Thu Jan 26, 2006 12:36 am
Location: outhere somethere

Postby tripleX » Sun Jun 18, 2006 4:13 pm

:) :) :)
...is this getting serious here?!
"Infernul este pavat cu bune intentii" - Samuel Johnson

User avatar
VARAN / STUDY
senior
senior
Posts: 183
Joined: Fri Jun 02, 2006 6:29 pm

Postby VARAN / STUDY » Sun Jun 18, 2006 4:22 pm

ohh... yeahh!1!!! :lol: :lol: :lol: :lol:

4 UMF Oradea(on-topic)

:lol: :lol: :lol: :lol: :lol:

ratzy se incinge atmosfera, stau la rand admiratori.... :lol: :lol: :lol: :lol: :lol:

il tin eu pe wildcat de vorba la un pahar, tu vezi linistita de "fun-club"....
:lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol:
cont inactivat de adminsitratie pentru comportament inadecvat la adresa utilizatorilor forumului

User avatar
wolu
senior
senior
Posts: 172
Joined: Mon Jun 12, 2006 8:07 pm

Postby wolu » Sun Jun 18, 2006 7:25 pm

hai ma ca nu e nimic serios aici..... din cate am vazut ratzushca are 30 ani? damn! too old 4 me! cine mai e din oradea? raise your hands....

User avatar
VARAN / STUDY
senior
senior
Posts: 183
Joined: Fri Jun 02, 2006 6:29 pm

Postby VARAN / STUDY » Sun Jun 18, 2006 9:41 pm

yauzi ratzi ai imbatranit!!!! :lol: :lol: :lol: nu mai esti interesanta pt wolu.... stai calma ca fun-club-ul nu se destrama... mai sunt pretendenti pt ....UMF ORADEA :lol: :lol: :lol: :lol:

bai wolu tu nu ai auzit ca gaina batrana face "supa" buna????!!!! :lol: :lol: :lol:


RH-glumesc :lol: :lol: :lol:
cont inactivat de adminsitratie pentru comportament inadecvat la adresa utilizatorilor forumului

User avatar
ratzushka
elder
elder
Posts: 1316
Joined: Tue Apr 20, 2004 1:40 pm

Postby ratzushka » Mon Jun 19, 2006 9:51 am

wolu, daca chiar te intere nu am 30 de ani, si in alta oride de idei, chiar daca as avea, is not ypur bussines :P

nu am nici intetii de cuplare, nici absolut nimic in genul asta, si mai ales nu am nevoie de intermediari

cat despre fan-club, nu e cazul, asa ca, varan draga, nu trebe sa-l tii nicaieri pe wildcat :P

in rest, nuami bine la toti :)
Keep smiling, it makes people wonder what you're up to.

User avatar
wolu
senior
senior
Posts: 172
Joined: Mon Jun 12, 2006 8:07 pm

Postby wolu » Mon Jun 19, 2006 10:17 am

normal ca nu e treaba mea.... nici nu ma gandeam la cuplare sau ceva de genu.... nush cine ne-a incaierat! oricum bafta! iar VARAN / STUDY eu is mai mult cu tineretu, ca am amintiri urate de la unele mai mari ca mine! deci be careful!

User avatar
VARAN / STUDY
senior
senior
Posts: 183
Joined: Fri Jun 02, 2006 6:29 pm

Postby VARAN / STUDY » Mon Jun 19, 2006 12:52 pm

ratzy eu glumeam.... e interesant cum unii incearca sa agate pe forum... :lol: :lol: :lol: :lol: :lol:
cont inactivat de adminsitratie pentru comportament inadecvat la adresa utilizatorilor forumului

User avatar
wolu
senior
senior
Posts: 172
Joined: Mon Jun 12, 2006 8:07 pm

Postby wolu » Mon Jun 19, 2006 4:49 pm

ratzy cum nu ai 30 ani? ziceai ca ai atata intr-un topic pe aici pe undeva..... iar varan eu nu incerc sa agat pe nimeni.... amu fiecare cu ce-l duce capu! :twisted:

User avatar
VARAN / STUDY
senior
senior
Posts: 183
Joined: Fri Jun 02, 2006 6:29 pm

Postby VARAN / STUDY » Mon Jun 19, 2006 5:01 pm

nuuuu... am zis eu de tine? imediat imi fac "mea culpa" dc doresti! stai... gata! mi-am adus aminte! nu recunosc nimic! :lol: :lol: :lol: :lol: :lol:
cont inactivat de adminsitratie pentru comportament inadecvat la adresa utilizatorilor forumului

User avatar
b3
elite
elite
Posts: 4122
Joined: Fri Jul 25, 2003 2:22 pm
Location: Bucuresti

Postby b3 » Mon Jun 19, 2006 5:53 pm

copii, galagia.. aici se vorbeste de UMF Oradea..
Pentru fiecare doctor exista alt doctor egal si de sens opus - ceea ce explica de ce gasesti atat de usor experti care sa se contrazica total unii pe altii.
Ce este un forum ? | Vreau o tara ca afara

User avatar
Doll
elder
elder
Posts: 876
Joined: Mon Aug 01, 2005 6:59 pm
Location: valley of the dolls
Contact:

Postby Doll » Mon Jun 19, 2006 6:03 pm

de fapt se vorbeste de "fmf" oradea notiune pe care eu nu o inteleg.....adik dai la "fmf" oradea si faci si medicina si farmacia si iesi de amandoua?

ratzushka wrote: la oradea nu exista umf oradea este doar Universitatea Oradea, in cadrul careia este Facultatea de Medicina si Farmacie.


ratzushka wrote: oricum, fata de mine si-a spalat toate pacatele fmf oradea cand m-a trimis in germania:)

User avatar
VARAN / STUDY
senior
senior
Posts: 183
Joined: Fri Jun 02, 2006 6:29 pm

Postby VARAN / STUDY » Mon Jun 19, 2006 6:44 pm

b3 wrote:copii, galagia.. aici se vorbeste de UMF Oradea..



chiar de umf oradea se discuta....de fun-club umf oradea :lol: :lol: :lol: :lol: :lol:
cont inactivat de adminsitratie pentru comportament inadecvat la adresa utilizatorilor forumului

User avatar
ratzushka
elder
elder
Posts: 1316
Joined: Tue Apr 20, 2004 1:40 pm

Postby ratzushka » Mon Jun 19, 2006 7:13 pm

wolu, nu tii bine minte
eu nicidata nu am zis ca am 30 :lol:
poate ma incurci cu cineva
oricum, daca porietenul meu varan/study zice ca s-a pus deja de un fan club , sa fie :wink:
fan-club fmf oradea, of course :lol:
si fmf inseamna Facltate de Medicina si Farmacie, chiar subliniam ca nu este UMF, nu e universitate de sine statatoare, asta era ideea. nicidecum nu iesi ambele, adica si medic si farmacist, numai asa se numeste facultatea, stii , ca titulatura
Keep smiling, it makes people wonder what you're up to.

User avatar
tripleX
senior
senior
Posts: 245
Joined: Thu Jan 26, 2006 12:36 am
Location: outhere somethere

Postby tripleX » Tue Jun 20, 2006 9:28 am

@b3
it isn't working man...!
trebe luate masuri, ceva... :lol: sau, de fapt... poate asa e pe la FMF Oradea pe-acolo si toate posturile de-aici chiar sunt on-topic...
"Infernul este pavat cu bune intentii" - Samuel Johnson

User avatar
b3
elite
elite
Posts: 4122
Joined: Fri Jul 25, 2003 2:22 pm
Location: Bucuresti

Postby b3 » Tue Jun 20, 2006 12:03 pm

tripleX: ceva de genu' :lol:
Pentru fiecare doctor exista alt doctor egal si de sens opus - ceea ce explica de ce gasesti atat de usor experti care sa se contrazica total unii pe altii.
Ce este un forum ? | Vreau o tara ca afara

User avatar
wolu
senior
senior
Posts: 172
Joined: Mon Jun 12, 2006 8:07 pm

Postby wolu » Tue Jun 20, 2006 6:20 pm

ratzy my bad! nu am inteles eu topicu cand l-am citit! era faza cu grilele la chir la rezi 2005, si nush care ti-a zis ca ar trebui sa ai 30 ani! so my bad! mii de scuze! apropo am auzit ca diploma e recunoscuta pista tot unde mergi? chiar si afara? sau nu aud bine de la o vreme?

User avatar
VARAN / STUDY
senior
senior
Posts: 183
Joined: Fri Jun 02, 2006 6:29 pm

Postby VARAN / STUDY » Tue Jun 20, 2006 8:13 pm

e recunoscuta si "afara" si in "interior" si pe dr si pe stg si in fata si in (pe la)spate, depinde cum preferi :lol: :lol: :lol: :lol:
cont inactivat de adminsitratie pentru comportament inadecvat la adresa utilizatorilor forumului

User avatar
Chingachgook
addicted
addicted
Posts: 23561
Joined: Wed Nov 26, 2003 6:34 pm
Location: in hamac

Postby Chingachgook » Wed Jun 21, 2006 1:30 am

da, e recunoscuta in toata tzara si la Buhushi
Sunt cel mai pașnic om din lume. Dorințele mele sunt: o căsuță modestă, un pat bun si o gradina cu pomi. Iar dacă Domnul Dumnezeu ar vrea să mă facă într-adevăr fericit, as vedea spânzurați în acești pomi șase sau șapte din dușmanii mei...


Return to “Facultatea”

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 57 guests