Trecerea de la taxa la fara si invers

care ne mananca zilele
alabalaportocala
junior
junior
Posts: 86
Joined: Tue Nov 08, 2005 12:15 pm
Location: Hell

Trecerea de la taxa la fara si invers

Postby alabalaportocala » Mon Jun 05, 2006 2:09 pm

Am mers si noi la secretara sa ne alegem grupele pentru anul 2 si ni se spune ca la toamna studentii la cu taxa din primele 400 de medii trec la fara iar cei de la fara ce depasesc primele 400 medii trec la cu. Mai stie cineva de chestia asta????? Si daca da, cat de legala este??

User avatar
b3
elite
elite
Posts: 4122
Joined: Fri Jul 25, 2003 2:22 pm
Location: Bucuresti

Postby b3 » Mon Jun 05, 2006 6:44 pm

La voi au fost 400 de locuri la fara taxa si restul la cu taxa ? (cand ati dat admiterea)

Daca vi s-a spus chestia asta de la inceputul anului 1 si este in regulamentul facultatii cred ca e legala :-s

Ma intreb daca se aplica si la celelalte generatii (cei care sunt acum in anii 2-5), normal ar fi sa nu, daca nu s-a spus de la inceput..

Reprezentantii nostri din consiliul facultatii, sunteti vreunul pe forum ?
Pentru fiecare doctor exista alt doctor egal si de sens opus - ceea ce explica de ce gasesti atat de usor experti care sa se contrazica total unii pe altii.
Ce este un forum ? | Vreau o tara ca afara

User avatar
b3
elite
elite
Posts: 4122
Joined: Fri Jul 25, 2003 2:22 pm
Location: Bucuresti

Postby b3 » Wed Jun 14, 2006 11:02 pm

Si totusi, e adevarat sau nu ?
Pentru fiecare doctor exista alt doctor egal si de sens opus - ceea ce explica de ce gasesti atat de usor experti care sa se contrazica total unii pe altii.
Ce este un forum ? | Vreau o tara ca afara

User avatar
groopy
elder
elder
Posts: 537
Joined: Tue Apr 19, 2005 8:18 pm
Contact:

Postby groopy » Thu Jun 15, 2006 2:04 am

cand am dat admiterea nu s-a zis nimik de chesia asta taxa/buget!S-a discutat si cica mai marii facultatii vor sa o puna in practica!Profii nu sunt de acord cu chestia asta, iar noi am ramas in pom!In mod normal nu au voie!Avem si noi drepturi!din cate stiam trebuiau sa anunte chestia asta cu 6 luni inainte de admitere!Mi se para ca ,chiar am semnat o foaie in care scrie ca statul/facultatea este obligata sa ne tina bugetari!Ne revoltam!Si vor sa o aplice pt toti anii!Nu numai de anul asta!Si pt cei care sunt in anii 2-5! Asa ca nu trebuie sa ne lasam calcati in picioare!Am intrat bugetar ,ies bugetar! No matttter what!

User avatar
Lady-bug
senior
senior
Posts: 279
Joined: Wed Apr 19, 2006 11:59 pm

Postby Lady-bug » Thu Jun 15, 2006 10:39 am

In mod normal nu au cum sa va puna sa platiti facultatea. Daca ati intrat fara taxa ramaneti fara taxa. Doar erau locurile sponsorizate de la buget. La o adica daca faci a doua facultate va trebui sa o platesti ca statul ti-a platit una deja. Teoretic. Nu e posibil ca cei care au intrat pe locuri bugetare sa fie trecuti la cu plata. Daca n-ai bani sa-ti platesti fac ce faci? Te dau afara?
Daca aveti prieteni juristi, avocati, interesati-va. Mie mi se pare ilegal. Nu te poate obliga nimeni sa platesti o facultate la care ai intrat pe bune la locurile subventionate de buget chiar daca cei cu taxa au note mai mari decat tine.
"Numai in dictionar reusita vine inaintea sarguintei"

User avatar
groopy
elder
elder
Posts: 537
Joined: Tue Apr 19, 2005 8:18 pm
Contact:

Postby groopy » Fri Jun 16, 2006 1:17 am

chiar ai un punct de vedere foarte bun!Daca esti la 2 facultati,ce faci?Le platesti pe amandoua?

User avatar
Lady-bug
senior
senior
Posts: 279
Joined: Wed Apr 19, 2006 11:59 pm

Postby Lady-bug » Fri Jun 16, 2006 9:58 am

Din cate stiu statul iti asigura dreptul la invatamant superior fara plata. O singura facultate dar ai dreptul. Nimeni nu-ti poate lua acest drept daca tu ai intrat pe locurile de la buget. Daca altcineva spune ca se poate am impresia ca incalca legea. Nu cunosc foarte bine reglementarile in vigoare, dar cred ca daca se intampla asa ii puteti actiona in justitie fara teama ca o sa pierdeti (desi avand in vedere ca suntem in RO :roll: ) Oricum trebuie sa se gasesca pe undeva prin monitorul oficial. Cred ca la legea invatamantului. Si la consiliile la care vor fi prezenti si reprezentantii studentilor le prezentati frumos ce spune legea.

Da mai intai cititi-o bine :wink: sa nu fie interpretabila
"Numai in dictionar reusita vine inaintea sarguintei"

User avatar
tripleX
senior
senior
Posts: 245
Joined: Thu Jan 26, 2006 12:36 am
Location: outhere somethere

Re: Trecerea de la taxa la fara si invers

Postby tripleX » Sat Jun 17, 2006 12:31 am

alabalaportocala wrote:Am mers si noi la secretara sa ne alegem grupele pentru anul 2 si ni se spune ca la toamna studentii la cu taxa din primele 400 de medii trec la fara iar cei de la fara ce depasesc primele 400 medii trec la cu. Mai stie cineva de chestia asta????? Si daca da, cat de legala este??

e destul de legala!
sunt niste locuri sponsorizate de la buget, dar numarul acestor locuri e ala care-i intereseaza pe finantatori (adica 400 sau cate or fi) nu si numele de studenti de pe aceste locuri... asa ca din punctul lor de vedere se asigura scolarizarea primilor 400 de studenti, in fiecare an... care or fi aia 400.... dupa cum puneti mana si invatati an de an fratilor... e cinstit sistemul asta pana la urma... pt ca nu inveti de rupi niste frectii de manuale de liceu si ti-ai aranjat cariera pe viata! ti-ai aranjat cel mult anul I de facultate in felul acesta. pt anul doi.... conteaza cat de bine te-ai comportat odata scapat in bucuresti de la mani si tati si... tot asa!
keep on walking...
"Infernul este pavat cu bune intentii" - Samuel Johnson

User avatar
b3
elite
elite
Posts: 4122
Joined: Fri Jul 25, 2003 2:22 pm
Location: Bucuresti

Re: Trecerea de la taxa la fara si invers

Postby b3 » Sat Jun 17, 2006 12:38 am

tripleX wrote:pt anul doi.... conteaza cat de bine te-ai comportat odata scapat in bucuresti de la mani si tati si... tot asa!
keep on walking...


adio si n-am cuvinte..

tu iti dai seama ce tampenie spui ? conteaza cum te-ai milogit de note si ce spagi ai dat pentru note mari, daca pana acum placa era "hai dati-mi 10 ca pierd bursa" sau "hai nu ma picati ca platesc facultatea si trebuie sa muncesc si d-asta n-am putut sa invat" de acum o sa fie "hai dati-mi nota mare ca n-am bani sa platesc facultatea" si sa te tii cadouri la profi si goana dupa note mari

halal, medicina in romania.. m-am saturat sa tot aud ca generatiile noastre sunt varza si nu invatam si nu ne intereseaza nimic.. cadrele didactice si managementul facultatii cum sunt ? :evil:
Pentru fiecare doctor exista alt doctor egal si de sens opus - ceea ce explica de ce gasesti atat de usor experti care sa se contrazica total unii pe altii.
Ce este un forum ? | Vreau o tara ca afara

User avatar
Chingachgook
addicted
addicted
Posts: 23561
Joined: Wed Nov 26, 2003 6:34 pm
Location: in hamac

Postby Chingachgook » Sat Jun 17, 2006 12:49 am

nu e chiar asa.
prin franta auzeam ca in anu 1 intra toti si in anu 2 raman aia care au medie.
so...
mie mi se pare corect ca primii 400 sa nu plateasca, restu da.
ar stimula putin competitia. oricum genul ala de jalnici care se milogesc de note axista si acum si vor exista mereu. pe de alta parte, nu se pot milogi 400 de oameni.
Sunt cel mai pașnic om din lume. Dorințele mele sunt: o căsuță modestă, un pat bun si o gradina cu pomi. Iar dacă Domnul Dumnezeu ar vrea să mă facă într-adevăr fericit, as vedea spânzurați în acești pomi șase sau șapte din dușmanii mei...

User avatar
tripleX
senior
senior
Posts: 245
Joined: Thu Jan 26, 2006 12:36 am
Location: outhere somethere

Postby tripleX » Sat Jun 17, 2006 1:06 am

korect @ kooksee
asta vroiam si eu sa zic... trebuie stimulate toate etapele prin care se trece intr-o devenire profesionala... nu dai o admitere si... esti aranjat! pai da hai sa impartim si locurile la rezidentiat dupa mediile de la admitere dc o luam asa...! sau, mai bine, sa te intrebe aia cat ai luat la admitere cand se gandesc ce nota sa-ti dea la licenta...:))
lasati-o balta!
"Infernul este pavat cu bune intentii" - Samuel Johnson

User avatar
b3
elite
elite
Posts: 4122
Joined: Fri Jul 25, 2003 2:22 pm
Location: Bucuresti

Postby b3 » Sat Jun 17, 2006 12:47 pm

in FRANTZA ! si ai zis tot. La cata coruptie e la noi acum (si o sa mai fie inca vreo... unde-i moshu' ala care prezicea la tv ?) chiar crezi, pe bune acum, ca ar merge la noi numerus clausus ? Asa se numeste sistemul cu mediile.. si in Franta nu e ca treci la taxa, ramai pe dinafara cu totul, e ca si cum ai ramane repetent fara drept de a repeta sau continua, drop out. Si asta mi se pare normal, nu invetzi n-ai ce cauta la facultate. Dar nu mi se pare normala varianta "nu invetzi, lasa ca facultatea se poate face si pe bani, si iesi doctor asa, ca vrei si tu sa scrie pe cruce cand mori "dr. .." ".

(sa ma corecteze cineva care chiar stie daca gresesc, eu asa am inteles din ce s-a mai discutat pe forum de numerus clausus..)

iar faza cu nu se pot milogi 400, corect, dar se milogesc aia care conteaza.. cati nu sunt care au intrat la taxa cu medii vai mama lor, daca e sa transpui in nota ceva ce genul nota 3 sau 4 (!), si cum ar fi ca astia sa plateasca primul an si dup-aia sa inceapa sa-si puna pilele in miscare si sa plateasca examenele si sa ia si ei, acolo, de "bun simt", o medie generala de 9 si sa treaca la buget in anul 2 ? si unii care nu invatza stralucit dar au reusit totusi sa intre in ultimii 100 la facultate si au o medie de 6-7 sa ajunga la taxa si sa n-o poata plati ?
Pentru fiecare doctor exista alt doctor egal si de sens opus - ceea ce explica de ce gasesti atat de usor experti care sa se contrazica total unii pe altii.
Ce este un forum ? | Vreau o tara ca afara

User avatar
tripleX
senior
senior
Posts: 245
Joined: Thu Jan 26, 2006 12:36 am
Location: outhere somethere

Postby tripleX » Sat Jun 17, 2006 7:26 pm

@b3... ai si tu dreptate...
imi aduc aminte de-o discutie, de-acum multi ani, cand eram eu prin liceu, discutie care avea loc la Camera Deputatilor si se referea la bursele studentilor... pe vremea aceea nu puteau lua bursa cei intrati cu taxa si se crease in felul acesta o situatie in care bursierii nu erau primii oameni din listele de la sfarsitul anilor, unde se aflau platitori de taxe "dovediti" pe parcurs constiinciosi studenti... o sa zici ca... s-au pus pilele in miscare. da, corect. dar cu siguranta, nu-i asa?, nu la toti dintre ei. bineinteles ca si admiterea are subiectivismul ei... asa ca nu cred ca trebuie "condamnat" cineva "pe viata studenterasca" la plata grea sau la nedrept de bursa indiferent de cat invata si cat aduna note la examene, doar fiindca a avut o zi proasca sau un an prost sau alte prioritati sau orice altceva, candva in adolescenta lui, pe cand era prin clasa a 12-a...
iar altfel, cel sublim semestrul doi din ultimul an de liceu si apoi client "cu abonament" la barul de la parterul facultatii si al caminului/blocului lui - hai sa nu-mi zici ca nu sunt si d-astia! cei mai multi sunt asa dc vrei! - sa stea linistit pe piedestalul ridicat de istoriei...?!
nu stiu...
m-ai pus un pic pe ganduri cu argumentele tale, dar tot la parerea mea trebuie sa raman...
"Infernul este pavat cu bune intentii" - Samuel Johnson

User avatar
groopy
elder
elder
Posts: 537
Joined: Tue Apr 19, 2005 8:18 pm
Contact:

Postby groopy » Sun Jun 18, 2006 4:07 am

si eu sunt de acord cu stimularea invatatuluiDar voi uitati ceva foarte important!La admitere toti am dat aceleasi grile ,aceleasi subiecte,acelasi mod de corectare...etc!Dar in timpul facultatii au intervenit alti factori:serii diferite,profi diferiti ==>>mijloace de evaluare diferite,mai mult sau mai putin obiective!Soo!Atunci cand vor sa puna in practica chestia cu taxa/buget sa puna si acelasi mod de evaluare !Sa fie ceva ce nu poate fii discutabil!Momentan ,toate evaluarile sunt subiective!Prin urmare nu poate fii pusa in aplicare! Sau sa zic mai bine :NU e Corect sa fie pusa in aplicare!De unde stiti voi ca eu pt nota 5 nu muncesc mai mult decat altul care ia 10?


Daca ar schimba modul de evaluare la unul obiectiv si ar mai pune in aplicare si chestia cu taxa/buget as fii de acord!macar asa stiu ca e corect si ca imi merita altul locul!

User avatar
tripleX
senior
senior
Posts: 245
Joined: Thu Jan 26, 2006 12:36 am
Location: outhere somethere

Postby tripleX » Sun Jun 18, 2006 4:19 pm

...de acord si cu tine.
cu o mentiune, totusi 8)
gandeste-te ca subiectivizmul pe care ii invoci tu isi mai pierde din importanta, prin dilutie, fiind vorba de sute de studenti de departajat (doar sunt 400 de locuri la buget) si ca fiecare dintre acestia isi scoate o medie de an din cam 10 sau si mai multe examene uneori (mai ales dupa preclinic...)
"Infernul este pavat cu bune intentii" - Samuel Johnson

User avatar
b3
elite
elite
Posts: 4122
Joined: Fri Jul 25, 2003 2:22 pm
Location: Bucuresti

Postby b3 » Sun Jun 18, 2006 7:35 pm

hai hai, sa nu exageram, oricit de absurd e proful nu inveti pentru 5 cat invata altul pentru 10.. doar in situatia total absurda (dar posibil de intalnit in umf, nu zic nu) in care tu esti la un prof care pica 50% din studenti si nota maxima la el e 7 si celalalt e la un prof unde toata lumea ia 9 si 10..

tripleX: de asta exista posibilitatea sa dai iar admiterea si sa ti se recunoasca anul, ca sa scapi de taxa.. ca sunt ei magari si acum au bagat tot felul de restrictii de genul sa ai media peste 8.50 (sigur, ca invatzand iar materiile de admitere mai ai si randament sa invetzi si pt facultate de peste 8.50.. :roll: ), ai voie doar in anul 1 si 2 sau nu mai stiu ce bazaconii..
insa asa cum era acum cativa ani, era corect.. vrei sa scapi de taxa, dai admitere iar si ti se recunoaste anul platit.

ca exista panarame care au intrat la buget din intimplare si acum trec prin facultate cu medie minima sau nu conteaza media, dar nu invata nimic si nu merita sa treaca anul, de acord cu tine, dar asta e o problema a sistemului din umf, care nu s-ar rezolva cu chestia asta cu taxa-buget.. trebuie obiectivitate la examene, lipsa coruptiei etc.. o utopie..
Pentru fiecare doctor exista alt doctor egal si de sens opus - ceea ce explica de ce gasesti atat de usor experti care sa se contrazica total unii pe altii.
Ce este un forum ? | Vreau o tara ca afara

User avatar
groopy
elder
elder
Posts: 537
Joined: Tue Apr 19, 2005 8:18 pm
Contact:

Postby groopy » Mon Jun 19, 2006 1:01 am

Sa nu mai bagam la socoteala pilele si banii!Poate nu sunt multi dar fac diferenta!Prin urmare nu cred ca o sa se rezolve chestia asta in viitorul apropiat!Poate peste 20 de ani o sa se schimbe ceva,ceva !Dar acum nu prea cred!E o incercare esuata!

alabalaportocala
junior
junior
Posts: 86
Joined: Tue Nov 08, 2005 12:15 pm
Location: Hell

Postby alabalaportocala » Tue Jun 20, 2006 6:52 pm

Total de acord cu b3. Da tu un examn, de exemplu la parazitologie cu madam lazar kare iti prinde niste grile de te urci pe pereti si da cu altcineva, k oricum o sa fie mai bine. In anul I la biochimie nu mai vorbim, diferente mari intre profesori. Daca notarea ar fi aceeasi la toata lumea, macar sa se dea subiecte la acelasi nivel ar fi o treaba, dar la noi asta nu se intampla.

User avatar
girasol
junior
junior
Posts: 65
Joined: Mon May 29, 2006 11:44 pm

Postby girasol » Tue Jun 20, 2006 7:24 pm

alabalaportocala wrote:Total de acord cu b3. Da tu un examn, de exemplu la parazitologie cu madam lazar kare iti prinde niste grile de te urci pe pereti si da cu altcineva, k oricum o sa fie mai bine. In anul I la biochimie nu mai vorbim, diferente mari intre profesori. Daca notarea ar fi aceeasi la toata lumea, macar sa se dea subiecte la acelasi nivel ar fi o treaba, dar la noi asta nu se intampla.



foarte offtopic, imi cer scuze DAR as dori parerea generala despre doamna doctor lazar de la paraziti, daca tot veni vorba. multumesc.

alabalaportocala
junior
junior
Posts: 86
Joined: Tue Nov 08, 2005 12:15 pm
Location: Hell

Postby alabalaportocala » Tue Jun 20, 2006 10:59 pm

Pai e ff ok. Preda mai multa materie decat ceilalti profi de la paraziti, iar grilele sunt ucigase, iarasi comparativ cu ceilalti. S-ar parea ca le face asa: 25 pe care le considera ea usoare, 25 medii si 10 grele :shock:

alabalaportocala
junior
junior
Posts: 86
Joined: Tue Nov 08, 2005 12:15 pm
Location: Hell

Postby alabalaportocala » Tue Jun 20, 2006 10:59 pm

scuze, doar 15 medii ca sunt 50 in total.

User avatar
Chingachgook
addicted
addicted
Posts: 23561
Joined: Wed Nov 26, 2003 6:34 pm
Location: in hamac

Postby Chingachgook » Wed Jun 21, 2006 12:58 am

alabalaportocala wrote:Total de acord cu b3. Da tu un examn, de exemplu la parazitologie cu madam lazar kare iti prinde niste grile de te urci pe pereti si da cu altcineva, k oricum o sa fie mai bine.

hai bai ca nu o sa ai noroc toti 6 ani de crema profesorilor exigenti.
acelasi lucru (totusi la o alta scara) se intampla acum cu bursele.
si nu e asa o drama. daca chiar vrei, inveti si esti in primii 400.
daca nu, join me si facem un club ca eu nu mai fac fatza la frecat menta.
Sunt cel mai pașnic om din lume. Dorințele mele sunt: o căsuță modestă, un pat bun si o gradina cu pomi. Iar dacă Domnul Dumnezeu ar vrea să mă facă într-adevăr fericit, as vedea spânzurați în acești pomi șase sau șapte din dușmanii mei...

User avatar
b3
elite
elite
Posts: 4122
Joined: Fri Jul 25, 2003 2:22 pm
Location: Bucuresti

Postby b3 » Wed Jun 21, 2006 11:57 am

kooksee wrote:si nu e asa o drama. daca chiar vrei, inveti si esti in primii 400.


si sa invetzi, doar asa, de frica taxei si a mediei out-of-first-400, nu ?
Pentru fiecare doctor exista alt doctor egal si de sens opus - ceea ce explica de ce gasesti atat de usor experti care sa se contrazica total unii pe altii.
Ce este un forum ? | Vreau o tara ca afara

User avatar
monicutza
elder
elder
Posts: 678
Joined: Tue Apr 19, 2005 9:02 pm
Location: bucuresti

Postby monicutza » Thu Jun 22, 2006 10:00 pm

si ce motivatie ai sa inveti atunci?
si cum poti sa iei 5 si sa fii calm ca poate o sa te descurci in viitor?

User avatar
b3
elite
elite
Posts: 4122
Joined: Fri Jul 25, 2003 2:22 pm
Location: Bucuresti

Postby b3 » Fri Jun 23, 2006 12:26 am

monicutza, pe mine ma intrebai ? cum adica ce motivatie sa ai sa inveti ?? ca iti place facultatea, ca sunt lucruri interesante, ca ti-a placut cursul, ca ti-a placut proful, ca era asistentul/a simpatic.. chiar si ca vrei 10 pe linie daca ai pitici d-astia dar sa invetzi de frica taxei ??

deviza mea e ca in facultate unele materii iti plac si iei note bune si unele nu-ti plac si iei note proaste.. sau ai noroc/ghinion.. si in nici un caz nu o sa fie un doctor exceptional/o petarda functie de notele din facultate.. uneori e cazul, dar nu mi se pare a fi o regula..
Pentru fiecare doctor exista alt doctor egal si de sens opus - ceea ce explica de ce gasesti atat de usor experti care sa se contrazica total unii pe altii.
Ce este un forum ? | Vreau o tara ca afara

User avatar
aesira
senior
senior
Posts: 164
Joined: Thu Mar 03, 2005 1:43 pm
Contact:

Postby aesira » Sat Jun 24, 2006 10:13 pm

pe site-ul oficial umf de anul asta e trecut acolo spre final in regulamentul de admitere ca cei care sunt la taxa, sunt integralisti, au media peste 9 pot da admiterea si vor fi admisi la fara taxa.
In conditiile astea top 400 cade. :d
As fi de acord cu acest clasament in conditiile in care evaluarea s-ar face de o singura catedra si un singur barem si toata lumea sa invete dupa aceleasi carti; in principiu ca toata lumea sa aiba sansa sa fie pregatita la fel si sa ramana la latitudinea studentului daca vrea sau nu sa invete.Dar din moment ce exigentele difera de la o serie la alta mi se pare o nedreptate sa fim evaluati la sf anului dupa note.E ca si faza de la capacitate ca eu vin de la tara cu 10 pe linie si iau locul unui elev de la cel mai bun liceu din oras.Numai ca in cazul nostru ar fi vorba de bani f multi la mijloc
for true metal

User avatar
vivi
newbie
newbie
Posts: 9
Joined: Sat Jun 10, 2006 8:57 pm
Contact:

Postby vivi » Sun Jun 25, 2006 10:15 am

pe site-ul oficial umf de anul asta e trecut acolo spre final in regulamentul de admitere ca cei care sunt la taxa, sunt integralisti, au media peste 9 pot da admiterea si vor fi admisi la fara taxa.
In conditiile astea top 400 cade. :d
dar,draga aesira,kestia asta se aplik pt noi astia d anul 1,abea d la anul.adik acuma se ia in functie d medie si al anul se trage linia, k oricum in anul 2 nu te mai lasa nici draq sa dai admiterea din nou..asta e sistemul..tre sa ne repliem si gata.e f adev k nu e corecta kestia cu media din cauza diferentelor de exigente si tot tacamul ce urmeaza.dar suntem la medicina si totul e permis si se poate intampla..bafta in stressiune dak mai aveti asa cva...pt altii e sexiune...dar ma rog
A fi humanoid NU depaseste limitele umane;)

User avatar
tripleX
senior
senior
Posts: 245
Joined: Thu Jan 26, 2006 12:36 am
Location: outhere somethere

Postby tripleX » Sun Jun 25, 2006 3:17 pm

sistemul este cum este si cred ca nimeni nu-l lauda drept bun.
insa regula (la noi cel putin) este ca niciodata nu se poate schimba ceva de catre exact persoanele pt care exista sistemul respectiv... cum ar veni nu noi, pt care se face tot acest invatamant medical, suntem in masura sa aducem inbunatatiri...
din pacate, evident.
neramane acel gust amar...: sa cunostem regulile, asa cum sunt ele, si sa ne zbatem pt a obtine ceea ce ne dorim jucand totusi dupa aceste reguli...
bafta!
"Infernul este pavat cu bune intentii" - Samuel Johnson

alabalaportocala
junior
junior
Posts: 86
Joined: Tue Nov 08, 2005 12:15 pm
Location: Hell

Postby alabalaportocala » Mon Jun 26, 2006 12:43 am

Sunt sanse mari ca legea asta sa nu se aplice(cel putin la cei de anul 2 si mai sus). Ideea e ca nu ai cum sa faci o diferentiere intre studenti chiar asa de usor. O solutie ar fi ca examenele sa fie date pe aceleasi bareme da nu vad cum 6 serii ar da un examen in aceeasi zi de ex la fizio.

User avatar
rox
elder
elder
Posts: 836
Joined: Sat Apr 29, 2006 3:29 pm
Location: bucuresti
Contact:

Postby rox » Mon Jun 26, 2006 2:03 pm

pana la urma nu se stie nimic sigur. :D adica exact aceeasi situatie ca si pana acum. :lol: deocamdata, chestia cu medie peste 9 e aberanta, fiindca toata lumea stie cat de mult trebuie sa te chinui s aai medie peste 9, oricand se gaseste o chimie , o ceva sa-ti strice media, iar daca stai sa inveti sa iei medie mare, cand mai inveti pentru admitere??? e gandita ca cei de la taxa sa ramana pe veci acolo, asta daca isi obtin notele pe merit...altfel..poate se poate.
pe de alta parte chestia cu " se face ierarhia, nu se face ierarhia" e probabil doar un zvon lanasat de cineva, poate-poate s-or mai pune studentii pe invatat macar acuma in sesiune. desi nu vad cine ar vrea asa ceva, doar interesul lor e sa-si ia banii pe taxa, restanta, reexaminari..alte "dari catre stapanire".
dupa mine, lucrurile or sa ramana asa. n-o sa trec eu in locul cuiva de la buget chiar daca media mea e mai mare . fiindca e o dezordine generala in sistem :roll:
In odaia stramta,
Pe un pat diform,
Zac strivit in perne
De un pumn enorm.

User avatar
rox
elder
elder
Posts: 836
Joined: Sat Apr 29, 2006 3:29 pm
Location: bucuresti
Contact:

Postby rox » Mon Jun 26, 2006 5:25 pm

ah, si tocmai ce-am vazut ca la anul taxa e 3.500 ron platibila in 2 sau 4 rate...minunat, da' eu am semnat in contract ca e 980/an. sper ca asa ramane...
In odaia stramta,
Pe un pat diform,
Zac strivit in perne
De un pumn enorm.

User avatar
b3
elite
elite
Posts: 4122
Joined: Fri Jul 25, 2003 2:22 pm
Location: Bucuresti

Postby b3 » Wed Jun 28, 2006 3:46 am

980 euro an ~ 3500 ron an.. nu?

stie cineva care mai sunt "scorurile" la taxe in tzara ? tot umf bucuresti are cea mai mare taxa dintre toate umf-urile si toate facultatile de orice?


ot: ma "bucur" ca incet incet toti profii buni, si asa putini, incep sa se damblageasca.. asta-i atitudine si sfat pe care sa-l dai studentilor ? semnatura lui rox, spusa de Ispas :roll: :shock: :( o fi realitatea dar hai sa ne facem toti ginecologi cand am visat oftalmologie sau ortopezi cand am visat pediatrie sau ce-o pica la examen, nu ? nu tata, dai examenul ala pana-l iei pe ce ai vrut ca altfel o sa-ti dai pumni toata viata daca nu-ti place ce faci
Pentru fiecare doctor exista alt doctor egal si de sens opus - ceea ce explica de ce gasesti atat de usor experti care sa se contrazica total unii pe altii.
Ce este un forum ? | Vreau o tara ca afara

ionut_ionescu86
junior
junior
Posts: 30
Joined: Wed May 03, 2006 9:48 pm
Location: romania

Postby ionut_ionescu86 » Sat Jul 01, 2006 4:05 pm

as avea si eu o intrebare daca ma puteti ajuta: daca spre exemplu intru la taxa anul asta si taxa este 1000 euro, daca anul viitor taxa creste o sa creasca doar pentru cei care intra in acel an?sau si pentru mine care am intrat in anul in care era 1000?
cu alte cuvinte taxa ramane aceasi pe parcursul celor 6 ani?sau se poate schimba?

User avatar
goosey
junior
junior
Posts: 75
Joined: Fri Jun 30, 2006 8:59 pm
Location: Acasa
Contact:

Postby goosey » Sat Jul 01, 2006 4:19 pm

ionut_ionescu86 wrote:as avea si eu o intrebare daca ma puteti ajuta: daca spre exemplu intru la taxa anul asta si taxa este 1000 euro, daca anul viitor taxa creste o sa creasca doar pentru cei care intra in acel an?sau si pentru mine care am intrat in anul in care era 1000?
cu alte cuvinte taxa ramane aceasi pe parcursul celor 6 ani?sau se poate schimba?

se schimba pentru toti
eu am platit in anul 1 , 1300 de euro, anul 2,3, 980 euroi
a very remarkable creature...

User avatar
No More
senior
senior
Posts: 170
Joined: Tue Jun 13, 2006 9:54 pm
Location: Diham
Contact:

Postby No More » Tue Aug 29, 2006 7:25 pm

Groopy wrote:si eu sunt de acord cu stimularea invatatuluiDar voi uitati ceva foarte important!La admitere toti am dat aceleasi grile ,aceleasi subiecte,acelasi mod de corectare...etc!Dar in timpul facultatii au intervenit alti factori:serii diferite,profi diferiti ==>>mijloace de evaluare diferite,mai mult sau mai putin obiective!Soo!Atunci cand vor sa puna in practica chestia cu taxa/buget sa puna si acelasi mod de evaluare !Sa fie ceva ce nu poate fii discutabil!Momentan ,toate evaluarile sunt subiective!Prin urmare nu poate fii pusa in aplicare! Sau sa zic mai bine :NU e Corect sa fie pusa in aplicare!De unde stiti voi ca eu pt nota 5 nu muncesc mai mult decat altul care ia 10?


Foarte OK. Bafta la toata lumea.
Daca nu voia la "cu taxa" invata in liceu sau nu acceptai locu'... Sau acum, cu chestia asta... nu se aplica asa... poc-poc. Sa-mi zica macar cu un an inainte "Ba, ia si-nvata ca te trecem la taxa".

Si care era faza cu 400 de locuri? can am dat eu, DA, erau 400 fara taxa si 80 cu taxa.
Oricum, acum cred ca-s 1000 in an, ca se transfera lumea ca Mutu... axa Parma-Chelsea-Juve-Fiorentina, astea...

User avatar
monicutza
elder
elder
Posts: 678
Joined: Tue Apr 19, 2005 9:02 pm
Location: bucuresti

Postby monicutza » Wed Aug 30, 2006 11:18 am

pai presupun ca o sa se schimbe lucrurle daca intram in ue in 2007
mai ales ca o sa scada drastic nr de locuri de la buget iar majoritatea o sa fie la cu plata


no more ai scris ca daca vroiai la buget invatati la liceu sau refuzai locul dar de ex eu am intrat acum la taxa si am invatat in liceu super bine insa nu am facut meditatii sepcial pentru medicina de fapt pentru nimic
banii care ii dadeam pe meditatii ii dau acum pe 2 ani de facultate

si daca o sa invat in facultate o sa trec la fara plata
si ca sa fiu sincera nu terbuie sa te anunte cineva ca terbuei sa inveti ca sa iti pastrezi un loc trebuie sa inveti pentru tine nu obligat
asa ca daca iti doresti ceva cu adevarat o sa reusesti in cazul de fata sa ramai la buget sau ma rog sa iei bursa etc.

User avatar
No More
senior
senior
Posts: 170
Joined: Tue Jun 13, 2006 9:54 pm
Location: Diham
Contact:

Postby No More » Wed Aug 30, 2006 11:30 am

monicutza wrote:si ca sa fiu sincera nu terbuie sa te anunte cineva ca terbuei sa inveti ca sa iti pastrezi un loc trebuie sa inveti pentru tine nu obligat


Da.
Dar nu ti se pare ca "ei" ma cam obliga, din moment ce vor sa ma treaca la taxa daca n-am nu-stiu-ce medie? Sa ma lase sa invat pentru mine, atat cat consider ca e necesar...
Si DA, ar trebui sa ma anunte inainte... ca daca stiam, poate as fi tras mai mult... mult mai mult :lol:
Hai bafta. si sa bagam "Franturi de Ego" in winamp, cu gandul la restante, LD, practica de vara, astea...

User avatar
monicutza
elder
elder
Posts: 678
Joined: Tue Apr 19, 2005 9:02 pm
Location: bucuresti

Postby monicutza » Wed Aug 30, 2006 1:53 pm

da insa pentru tine trebuie sa insemne cat mai aproape de 10 nu de 9 sau 8
cred ca ideea e sa se invete mai mult si studentii sa fie mai seriosi
mai discutam dupa ce incep si eu cursurile sa vad exact cum e :D

User avatar
cosmina-gabriela
elder
elder
Posts: 1871
Joined: Sat Dec 03, 2005 9:35 pm
Location: unde nu creste iarba
Contact:

Postby cosmina-gabriela » Wed Aug 30, 2006 1:59 pm

boring monica.....

User avatar
monicutza
elder
elder
Posts: 678
Joined: Tue Apr 19, 2005 9:02 pm
Location: bucuresti

Postby monicutza » Wed Aug 30, 2006 3:15 pm

in afara de boring :d


Return to “Facultatea”

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 101 guests