profu de micro

care ne mananca zilele
alabalaportocala
junior
junior
Posts: 86
Joined: Tue Nov 08, 2005 12:15 pm
Location: Hell

profu de micro

Postby alabalaportocala » Wed Mar 29, 2006 9:46 pm

Ce parere aveti fratilor despre profesorul de microbiologie MD,PhD,MPH, conferentiar universitar si consilier al ministrului sanatatii Mircea Ioan Popa?????????

User avatar
stefan_georgescu
senior
senior
Posts: 110
Joined: Sun Jun 19, 2005 1:21 am
Contact:

Postby stefan_georgescu » Wed Mar 29, 2006 10:33 pm

daca ai rabdare sa-l asculti ai sa vezi ca are ceva de spus;
pare dur dar e un om decent din punct de vedere al cerintelor si notelor la examene;
la curs nu spune decat chestiile interesante "mai departe scrie-n carte"
Nu ne vindem tara!
O dam pe gratis!

User avatar
stefan_georgescu
senior
senior
Posts: 110
Joined: Sun Jun 19, 2005 1:21 am
Contact:

Postby stefan_georgescu » Wed Mar 29, 2006 10:35 pm

punctuatia o puneti dumneavoastra :D
Nu ne vindem tara!

O dam pe gratis!

User avatar
Chingachgook
addicted
addicted
Posts: 23561
Joined: Wed Nov 26, 2003 6:34 pm
Location: in hamac

Postby Chingachgook » Wed Mar 29, 2006 10:52 pm

e unul dintre cei mai bazati pe care i-am intalnit.
cand il stiam eu era conf parca dar se vedea ca e capabil.
Sunt cel mai pașnic om din lume. Dorințele mele sunt: o căsuță modestă, un pat bun si o gradina cu pomi. Iar dacă Domnul Dumnezeu ar vrea să mă facă într-adevăr fericit, as vedea spânzurați în acești pomi șase sau șapte din dușmanii mei...

User avatar
dragamaia
senior
senior
Posts: 257
Joined: Sun Sep 19, 2004 8:36 am

Postby dragamaia » Wed Mar 29, 2006 10:56 pm

si eu imi amintesc ceva asemanator..stiu ca la invitat profa Debeleac pe la infectia cu BK..si ne-a facut si poza :lol: ..mai e pasionat de fotografie..a..si parasutism, asa se lauda pe atunci

User avatar
danhia
elite
elite
Posts: 4297
Joined: Sat Oct 29, 2005 8:56 pm
Location: The Royal Ascot Brigade

Postby danhia » Thu Mar 30, 2006 9:23 am

mda, subscriu. cele mai interesante lp pe vreamea aia. destept om.

User avatar
Rash
senior
senior
Posts: 125
Joined: Sat Mar 25, 2006 11:58 pm
Location: Unde este termopane...termopane!

Postby Rash » Thu Mar 30, 2006 12:52 pm

Da,e adevarat...e un tip destept!Doar se vede dupa tot Cv-ul ala de o pagina! :D Dar cum de te-ai gandit la el abia acum?Din cate stiu eu,microbiologia e materie de an!N-ai avut parte de el pana acum?:)Oricum,daca esti in anul 2...zi-mi si mie:l-a dat jos pe doctorasul ala simpatic de la carma catedrei?Combiescu parca il chema!
Oricum...tot respectul pt o minte luminata!
Primum non nocere!

User avatar
HornySkunk
senior
senior
Posts: 353
Joined: Tue Jun 08, 2004 10:59 pm
Location: D'ici, d'ailleur.

Postby HornySkunk » Thu Mar 30, 2006 1:41 pm

Am observat ca isi impart functiile ciclic, in functie de regim. Mircea joaca pe centru drepta iar Andrei pe centru-stanga. Acum Mircea este pe val deoarece ai lui sunt la putere. Nu cred ca cei doi sunt rivali ci mai degraba se inteleg si au un fel de pact de neagresiune. Prin acest sistem se reduce probabilitatea de a intra cineva strain si politic in catedra. Nu e ceva ilegal, e un mecanism adaptativ prin care protejeaza de socurile schimbarilor de regim si de influenta politicului in numirea de shefi din afara in curtea lor.
Mie unul mi-a placut de Popa, desi era mai tot timpul plecat din tara si nu avea timp de noi.
Interesanta pasiunea lui de a face poze studentilor. Nu vreau sa fiu malitzios si sa ma gandesc la hobby-ul unora de a face dosare :D. Eu am luat-o ca pe o chestiune sentimentala, omul probabil vroia sa vada evolutia peste ani a studentilor sai.

User avatar
Rash
senior
senior
Posts: 125
Joined: Sat Mar 25, 2006 11:58 pm
Location: Unde este termopane...termopane!

Postby Rash » Thu Mar 30, 2006 3:36 pm

Ce ti-e si cu politica asta...ma intreb daca la fel se petrec lucrurile si in interiorul Institutul Cantacuzino nu numai la catedra de Micro.Ca mai sunt niste capete luminate pe acolo!Tot acolo lucreaza si cei de la parazitologie de exemplu,in frunte cu seful catedrei lor!
Primum non nocere!

alabalaportocala
junior
junior
Posts: 86
Joined: Tue Nov 08, 2005 12:15 pm
Location: Hell

Postby alabalaportocala » Fri Mar 31, 2006 10:09 pm

Acum el e sef de catedra. Da, s-ar parea ca pe acolo functiile se schimba cum vor ei. Ontrebarea era mai mult pentru cei de anul doi care fac cu el. Situatia cea mai tare a fost la examen, si anume la partial unde ne-a informat deabea atunci cand am intrat in sala ca daca picam partialul dam tot examenul in toamna. Si ar mai fi si problema tuturor subiectelor ce trebuiesc tratate. A zis ca daca stii perfect 4 sub si nu stii nik la al -cincilea pici. Om de treaba. Acum face prezenta pe poze.

User avatar
tripleX
senior
senior
Posts: 245
Joined: Thu Jan 26, 2006 12:36 am
Location: outhere somethere

Postby tripleX » Fri Mar 31, 2006 10:25 pm

eu l-am cunoscut destul de bine pe MIP. acum vreo 5 ani asta. am si lucrat impreuna la un cerc de microbiologie... a fost ok colaborarea. cat despre el... per ansamblu parerea e foarte buna si civintele ar fi de lauda. am pastrat legatura in toti acesti 5 ani prin emailuri... stiu ca acum e o persoana ocupata pana peste cap - sper ca altfel tot "ok" a ramas. exigenta la catadra si la examene era de-atunci destul de mare... insa:) what the problem is? asa e el. e un prof bun si inteligent!
"Infernul este pavat cu bune intentii" - Samuel Johnson

User avatar
excristi
senior
senior
Posts: 164
Joined: Sun Sep 28, 2003 10:47 pm
Location: Bucuresti
Contact:

Postby excristi » Sat Apr 01, 2006 2:51 am

Asa e. Numa' ca de la curs nu prea ramai cu nimic iar daca incerci sa citesti din carte nu prea intelegi nimic.. Cum sa inteleaga un student anul II sistemul complementului fara macar un desen... Ciudat..
www.AdmitereMedicina.ro

User avatar
stefan_georgescu
senior
senior
Posts: 110
Joined: Sun Jun 19, 2005 1:21 am
Contact:

Postby stefan_georgescu » Sat Apr 01, 2006 1:44 pm

De la d-na conferentiar Artino de la fiziologie! (daca mai preda dansa sangele)
Nu ne vindem tara!

O dam pe gratis!

User avatar
tripleX
senior
senior
Posts: 245
Joined: Thu Jan 26, 2006 12:36 am
Location: outhere somethere

Postby tripleX » Sun Apr 09, 2006 7:18 pm

hmm... asta dc ai noroc sa nu deseneze ceva direct pe peretele unde proiecteaza crezand ca are un fel de tabla luminata acolo... sau ceva
:lol: :lol: :lol:
"Infernul este pavat cu bune intentii" - Samuel Johnson

User avatar
Wizzy
senior
senior
Posts: 292
Joined: Tue Dec 02, 2003 11:29 pm

Postby Wizzy » Mon Apr 10, 2006 10:48 pm

alabalaportocala wrote:Acum face prezenta pe poze.

:shock:
Avea el de mult o obesesie cu pozele. Interesant.

User avatar
doareu_mm
senior
senior
Posts: 288
Joined: Mon Jul 24, 2006 12:52 am
Location: Bucuresti

Postby doareu_mm » Sun Nov 05, 2006 10:40 pm

Mircea Popa - fara sa-l fi avut la curs pot spune ca e unul dintre oamenii de medicina despre care o sa-mi amintesc mereu cu admiratie. L-am avut ca asistent la lp si in acest timp m-a facut sa inteleg ca microbiologia inseamna mai mult decat caractere generale ale bacteriilor, etc. Am invatat microbiologie INTELIGENT. :D
Medicina = Stiinta , Arta si Constiinta

User avatar
rox
elder
elder
Posts: 836
Joined: Sat Apr 29, 2006 3:29 pm
Location: bucuresti
Contact:

Postby rox » Sun Nov 05, 2006 11:51 pm

lucruri care nu ipot fi spuse si despre tanti care tine acum cursul. e de tot rasul, mi se pare mai mult decat jenant si lame sa vii si sa nu fii in stare sa ridici ochii din foaie, si dupa ce ca esti asa cum esti, mai ai si pretentii de mare personalitate, cum ar fi foaie cu prezenta la curs . daca tot vrei prezenta, macar zi ceva ce nu scrie in carte . si fara sa citesti de pe foaie.
In odaia stramta,
Pe un pat diform,
Zac strivit in perne
De un pumn enorm.

User avatar
terry
senior
senior
Posts: 230
Joined: Mon Aug 22, 2005 11:19 pm

Postby terry » Mon Nov 06, 2006 3:00 am

Si mie mi-a placut Dr. Popa la micro..... tot asistent mi-a fost.... ne-a tinut si ceva cursuri.... prof era Combiescu parca... daca mai retin eu bine numele.... oricum... de invatat am invatat datorita dr. Popa..... bravo lui daca a ramas acelasi.....

User avatar
grasuX
senior
senior
Posts: 142
Joined: Sat Sep 16, 2006 11:13 am
Location: Bucuresti

Postby grasuX » Mon Nov 06, 2006 6:16 pm

Si mie mi se pare un tip foarte destept, dar are niste faze ciudate. Ne-a cerut prezenta pe o foaie si sa ne punem si adresa de mail. Unii s-au gandit sa isi mai treaca si din colegii care n-au fost si in seara acelei zile ne-am trezit toti cu mail-uri de la el in care ne ruga pe fiecare sa "îi notificam" cine n-a fost la curs si aparut pe foaie pentru ca lui îi ieşeau pe foaie mai multi decat erau in sala, deci ori ne numara ori a zis-o la cacealma. Ideea e ca e un pic obsedat de chestia asta si tot timpul spune ca e foarte ocupat. Pai daca e ocupat sa trimta mai-uri la studenti atunci...

golanulstelist
senior
senior
Posts: 264
Joined: Sat Sep 30, 2006 10:36 am

Postby golanulstelist » Tue Nov 07, 2006 6:40 pm

GrasuXX, profu o sa va faca poze in fiecare zi de curs. Voi o sa faceti prezenta iar el acasa o sa va numere sa vada daca iesiti. Asa ca anunta-ti colegii sa nu mai scrie ca o sa iasa urat. Adresa de mail a cerut-o pt k o sa va trimita(la cei ce ati fost bineinteles) cursul pe mail(ce vedeti si pe ecran) si cateva informatii despre examene, felicitari de craciun, pasti, etc. Ideea e sa nu scrieti ce spune ca oricum e in cartea lui si mai mult o sa va povesteasca, ba un caz clinic, ba ceva de Afganistan...etc. In final o sa vedeti k e ok, adica nu tine cont de cele 3 lucrati din timpul anului la nota finala, iar notele la partial si ex final sunt muuuuuulllttt mai mari decat am crezut noi ca meritam.

User avatar
grasuX
senior
senior
Posts: 142
Joined: Sat Sep 16, 2006 11:13 am
Location: Bucuresti

Postby grasuX » Tue Nov 07, 2006 7:34 pm

golanulstelist wrote:GrasuXX, profu o sa va faca poze in fiecare zi de curs. Voi o sa faceti prezenta iar el acasa o sa va numere sa vada daca iesiti. Asa ca anunta-ti colegii sa nu mai scrie ca o sa iasa urat. Adresa de mail a cerut-o pt k o sa va trimita(la cei ce ati fost bineinteles) cursul pe mail(ce vedeti si pe ecran) si cateva informatii despre examene, felicitari de craciun, pasti, etc. Ideea e sa nu scrieti ce spune ca oricum e in cartea lui si mai mult o sa va povesteasca, ba un caz clinic, ba ceva de Afganistan...etc. In final o sa vedeti k e ok, adica nu tine cont de cele 3 lucrati din timpul anului la nota finala, iar notele la partial si ex final sunt muuuuuulllttt mai mari decat am crezut noi ca meritam.

Mai pe undeva mi se pare normal sa se supere daca se trec astia pe foaie aiurea. Si mie imi place ca nu vine sa predea ca robotul si mi se pare interesant ce zice. E putin exagerat atata tot in rest e OK tipul.

User avatar
aia_sweet
newbie
newbie
Posts: 13
Joined: Thu Nov 10, 2005 4:52 pm
Location: pe drumul cel bun
Contact:

Postby aia_sweet » Tue Nov 07, 2006 8:44 pm

mie nu imi place cursul. o fi interesanta materia, la lp de exemplu imi place foarte mult. dar dna dr care preda nu are ideile bine structurate, se baga in detalii ( cand ea ar trebui sa ne lamureasca niste lucruri). iar din ce am vazut eu prin amfiteatru, se vine la curs pentru ca trebuie si nu pt ca am avea ceva de invatat de acolo.
I was born intelligent! Education ruined me...

raluca7
newbie
newbie
Posts: 23
Joined: Wed Oct 04, 2006 10:53 pm

intrebare

Postby raluca7 » Thu Nov 09, 2006 6:35 pm

Doctorul ala tinerel, barbos si afemeiat care tine cursu'(Cantacuzino) si ceva LPuri (Bals) la seria 7 cine e si cu ce se mananca? Tare imi pare rau de lapsus, ca nu-mi vine cum se intituleaza...

User avatar
sfu
junior
junior
Posts: 59
Joined: Sat Jan 29, 2005 12:28 pm
Location: anywhere but home

Ivan

Postby sfu » Thu Nov 09, 2006 8:48 pm

a facut cineva vreun lp cu stimabilul doctor Ivan? aflu de pe site-u universitatii ca il cheama si Mircea Paul. lp-urile lui sunt the bomb, dar nu prea au legatura cu planeta Pamant, si in nici un caz cu Microbiologia
Calatoria de o mie de mile incepe cu un pas (LAO TSE)


Return to “Facultatea”

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 86 guests