Ghidul proaspatului admis la medicina

care ne mananca zilele
User avatar
b3
elite
elite
Posts: 4122
Joined: Fri Jul 25, 2003 2:22 pm
Location: Bucuresti

Postby b3 » Tue Oct 05, 2004 1:53 pm

Adica nici nu pierzi vremea la LP fara sa inveti nimic nou (asta insemnand lejer) dar nici nu da subiecte care sa te incuie la examenul practic sau sa te pice (asta insemnand sever).
Pentru fiecare doctor exista alt doctor egal si de sens opus - ceea ce explica de ce gasesti atat de usor experti care sa se contrazica total unii pe altii.
Ce este un forum ? | Vreau o tara ca afara

User avatar
Dark
senior
senior
Posts: 116
Joined: Mon Mar 15, 2004 12:49 pm
Contact:

Postby Dark » Fri Oct 08, 2004 2:57 pm

de regula o ora jumate poate kiar doua e destul pt un lp de biokim, acum depinde de asis, unii prefera sa prea tot ce scrie in cartea de lp iar altii doar sa adauge la acea carte
In Mozilla We Trust

http://www.spreadfirefox.com

User avatar
bobocu'
junior
junior
Posts: 26
Joined: Thu Sep 30, 2004 4:56 pm

Postby bobocu' » Fri Oct 08, 2004 7:15 pm

Cum este asist Virgolici Bogdana la biochimie? Prietena mea a nimerit cu grupa la ea si a lipsit la primul lp ca era la coada la carti.

User avatar
somnorici
junior
junior
Posts: 87
Joined: Wed Oct 22, 2003 9:33 pm

Postby somnorici » Fri Oct 08, 2004 8:03 pm

eu am facut acum vreo 5 ani cu asist. Virgolici Bogdana. e foart-foarte draguta (cel putin asa era ayunci si ma indoiesc sa se fi schimbat prea tare). destul de intelegatoare la capitolul absente. era bine sa fi fost mai atenta la lp-urile ei... tin minte ca in anul 3 la semio ma gandeam: "asta ne spusese bogdana"... incearca sa evidentieze in general partea practica-clinica a biochimiei. examen pracic serios, cu cazuri clinice. dar foarte indulgent...
Inca mai sper!

Cezar
junior
junior
Posts: 34
Joined: Mon Oct 04, 2004 10:05 pm

Postby Cezar » Sat Oct 09, 2004 6:48 pm

fac cu unu de biochimie pe nume Atanasiu.Mi s-a parut cam dus cu pluta.Asa e???Si la anato il ,am din pacate,pe Filipoiu.Cel putin asa am inteles.E cam nasoala treaba nu?

User avatar
b3
elite
elite
Posts: 4122
Joined: Fri Jul 25, 2003 2:22 pm
Location: Bucuresti

Postby b3 » Sat Oct 09, 2004 8:57 pm

Deloc, Cezar. La amandoi e bine daca invetzi. La Atanasiu iei exact nota pentru care invetzi. Iti recomand sa dai partialul din martie-aprilie, pentru ca e foarte multa materie si e mai greu sa o dai pe toata in vara.
Cu Filipoiu n-am facut eu dar am auzit ca si la el e bine doar ca e ceva mai sever, adica da nota mai mici.
Pentru fiecare doctor exista alt doctor egal si de sens opus - ceea ce explica de ce gasesti atat de usor experti care sa se contrazica total unii pe altii.
Ce este un forum ? | Vreau o tara ca afara

User avatar
originaltup
elder
elder
Posts: 1749
Joined: Sun Jul 06, 2003 11:52 am
Location: Ohio

Postby originaltup » Sat Oct 09, 2004 11:16 pm

cu Filipoiu am facut eu pe vremea cand era asistent, si din practicele chiar am ramas cu ceva, nu ne preda tomuri ca ceilalti asistenti ci ne spunea diverse chestii practice; in esenta am fost multumit de el. Nu stiu cum e ca profesor.

Cu Atanasiu ma distram la biochimie (bine, imi si placea) iar cu Bogdana am facut in primul an inainte sa intre in concediu de maternitate si era o tipa foarte de treaba. Nu mai spun ca prin anul 4 m-am dus la cursul de biochimie clinica o singura data si m-am trezit cu 10 (lucru pe care l-am aflat cand mi-am luat transcriptul de la facultate :D )
"There is a big difference between knowing the path, and walking the path"

User avatar
Dark
senior
senior
Posts: 116
Joined: Mon Mar 15, 2004 12:49 pm
Contact:

Postby Dark » Sun Oct 10, 2004 12:18 am

nu e kiar miere si zahar atanasiu, cursurile lui mi se par greoaie in comparatie cu ale lui stoian, de ex venise sa o inlocuiasca la un curs si nea predat adn ul si arn ul, vreau sa spun ca la final era o varza in capul tuturor si am apelat la asistenti
In Mozilla We Trust



http://www.spreadfirefox.com

Cezar
junior
junior
Posts: 34
Joined: Mon Oct 04, 2004 10:05 pm

Postby Cezar » Mon Oct 11, 2004 10:13 pm

Multumesc mult pt sfaturi

User avatar
darkside
senior
senior
Posts: 410
Joined: Sun Jul 06, 2003 2:04 am
Location: Somewhere in US of A

Postby darkside » Tue Oct 12, 2004 12:59 am

Cezar wrote:fac cu unu de biochimie pe nume Atanasiu.Mi s-a parut cam dus cu pluta.Asa e???Si la anato il ,am din pacate,pe Filipoiu.Cel putin asa am inteles.E cam nasoala treaba nu?


nici ca puteai combinatie mai buna ...
Ultimul care pleaca sa stinga lumina ......

User avatar
alex-n
junior
junior
Posts: 70
Joined: Sun Dec 07, 2003 3:17 pm

Postby alex-n » Tue Oct 12, 2004 9:29 am

Cezar wrote:fac cu unu de biochimie pe nume Atanasiu.Mi s-a parut cam dus cu pluta.Asa e???Si la anato il ,am din pacate,pe Filipoiu.Cel putin asa am inteles.E cam nasoala treaba nu?


Aaa, Don Felipe! Ce amintiri imi rascolesti, Cezare!! Felipe este omul toanelor. Cand il apuca predatul si explicatul, preda si explica, dar mai mult chestii cu aplicabilitate clinica (ceea ce nu e rau deloc, dar este destul de putin, in comparatie cu ceilalti asistenti), iar cand nu are chef, frecam menta impreuna, el povestind si noi ascultand povesti de-ale lui.
Iar la examen, nu te ajuta deloc. Ba dimpotriva, iti mai "pune si bete in roate" in fata lui Ispas, cu faze de genul: "Cum, bai, nu v-am spus eu asta? Eu le-am spus sefu' dar daca nu am avut la cine!!!"

Dar, in afara de fazele astea, trebuie sa recunosc ca nu a fost asa rau. Asa ca fruntea sus, tinere, pt ca se poate si mai rau!
"Sunt masochist! Traiesc in Romania"

User avatar
b3
elite
elite
Posts: 4122
Joined: Fri Jul 25, 2003 2:22 pm
Location: Bucuresti

Postby b3 » Tue Sep 27, 2005 9:58 pm

un topic la mare cautare in perioada asta..
Pentru fiecare doctor exista alt doctor egal si de sens opus - ceea ce explica de ce gasesti atat de usor experti care sa se contrazica total unii pe altii.
Ce este un forum ? | Vreau o tara ca afara

User avatar
b3
elite
elite
Posts: 4122
Joined: Fri Jul 25, 2003 2:22 pm
Location: Bucuresti

Postby b3 » Wed Sep 27, 2006 3:02 am

sus
Pentru fiecare doctor exista alt doctor egal si de sens opus - ceea ce explica de ce gasesti atat de usor experti care sa se contrazica total unii pe altii.
Ce este un forum ? | Vreau o tara ca afara

User avatar
b3
elite
elite
Posts: 4122
Joined: Fri Jul 25, 2003 2:22 pm
Location: Bucuresti

Postby b3 » Mon Sep 03, 2007 1:05 am

bine ca doar eu dau bump la topicul asta, bobocii sunt prea ocupati sa tot faca topicuri noi :evil: uoof generatia cool girl forum
Pentru fiecare doctor exista alt doctor egal si de sens opus - ceea ce explica de ce gasesti atat de usor experti care sa se contrazica total unii pe altii.
Ce este un forum ? | Vreau o tara ca afara

User avatar
luisana
junior
junior
Posts: 29
Joined: Sun Apr 08, 2007 1:51 pm

Postby luisana » Mon Sep 03, 2007 12:17 pm

:) Imi cer mii de scuze!Nu am vazut topicul acesta.N-am crezut ca daca deschid un topic nou mi se vor urca atatia in cap ca nu ma mai apucam... :) E poate si vina mea da` oricum sunteti tare acizi.
Am deschis topicul "In atentia celor care incep facultatea :) " intr-un impuls de moment.
Si ar fi interesant totusi sa nu ne mai bagati in aceeasi oala "generatia cool girl forum" :P Multumesc oricum ca mi-ai deschis ochii in privinta acestui topic.
The truth is rarely pure and never simple.

User avatar
Cyph3r
elder
elder
Posts: 567
Joined: Tue Mar 06, 2007 9:11 pm
Location: Acolo unde mana omului n-a pus niciodata piciorul

Postby Cyph3r » Mon Sep 03, 2007 6:12 pm

luisana wrote: Si ar fi interesant totusi sa nu ne mai bagati in aceeasi oala "generatia cool girl forum" :P

Incadrarea v'o faceti voi prin atitudine, actiuni si limbaj (vezi apropo topicul cu intrarea la Med)
exista si aici k oriunde niste reguli..nu faci alt topic decat daca nu e deja unu pe tema care te intereseaza..
mai sunt si altele...vezi la rules and regulations
P.S. in nici o circumstanta..repet nici una sa nu inchei statusurile cu Pupici sau Pupicutzi..Poop..pa all... :wink: :wink: :wink:
I choose not to choose life.And the reason..there is no reason.Who needs reasons when you got medicine??

User avatar
luisana
junior
junior
Posts: 29
Joined: Sun Apr 08, 2007 1:51 pm

Postby luisana » Mon Sep 03, 2007 6:25 pm

Cunosc foarte bine topicul :P Nu avem toti acelasi limbaj,atitudine si comportament.De altfel ar fi imposibil de realizat asta nu crezi?
In ceea ce priveste topicul mi-am cerut scuze mai mult decat ar fi fost cazul si cred ca trebuie sa fiu iertata pentru mica greseala.N-ai sa vezi nici un pupic in nici unul din statusurile sau mesajele mele...
The truth is rarely pure and never simple.

User avatar
cosmina-gabriela
elder
elder
Posts: 1871
Joined: Sat Dec 03, 2005 9:35 pm
Location: unde nu creste iarba
Contact:

Postby cosmina-gabriela » Mon Sep 03, 2007 6:44 pm

cyph3r am inteles ca vrea sa o inlocuiasca pe b3 :roll:

User avatar
Cyph3r
elder
elder
Posts: 567
Joined: Tue Mar 06, 2007 9:11 pm
Location: Acolo unde mana omului n-a pus niciodata piciorul

Postby Cyph3r » Mon Sep 03, 2007 6:50 pm

cosmina-gabriela wrote:cyph3r am inteles ca vrea sa o inlocuiasca pe b3 :roll:


oops..gata ma retrag....daca e o chestie personala nu mai zic nimic boxing.gif
multa bafta b3...nu stiu cate sanse ai...generatia asta noua acapareaza totul..e always willing, partially able and totally available a sta pe forumuri si a (ri)posta :D :D :D
I choose not to choose life.And the reason..there is no reason.Who needs reasons when you got medicine??

User avatar
cosmina-gabriela
elder
elder
Posts: 1871
Joined: Sat Dec 03, 2005 9:35 pm
Location: unde nu creste iarba
Contact:

Postby cosmina-gabriela » Mon Sep 03, 2007 6:56 pm

Cyph3r wrote:
cosmina-gabriela wrote:cyph3r am inteles ca vrea sa o inlocuiasca pe b3 :roll:


oops..gata ma retrag....daca e o chestie personala nu mai zic nimic boxing.gif
multa bafta b3...nu stiu cate sanse ai...generatia asta noua acapareaza totul..e always willing, partially able and totally available a sta pe forumuri si a (ri)posta :D :D :D



s a vrut a fi o gluma fara nici o legatura cu generatia noua..


as putea sa reformulez la cerere :lol: :lol:

User avatar
Cyph3r
elder
elder
Posts: 567
Joined: Tue Mar 06, 2007 9:11 pm
Location: Acolo unde mana omului n-a pus niciodata piciorul

Postby Cyph3r » Mon Sep 03, 2007 7:01 pm

ee..hai sa nu facem off-topicuri aiurea..sa ii lasam pe copii sa vb despre cum e in anu I la Medicina
cat despre generatia noua...multa bafta..asta zis fara a fi ironic, acid, bazic sau alte variatii de pH
I choose not to choose life.And the reason..there is no reason.Who needs reasons when you got medicine??

cataghe
senior
senior
Posts: 123
Joined: Sun Oct 19, 2003 3:25 pm

Postby cataghe » Tue Sep 04, 2007 12:02 am

Ehehe, eu cand am vazut topicul asta am zis ca nu am ce cauta, ca am inceput facultatea acum mai mult de 10 ani (bine, am si terminat-o intre timp, la un moment dat :lol: ), dar citind postarea lui Elfstone de pe prima pagina nu ma pot abtine sa va dau acelasi sfat: lasati dracu' hartoagele si cititi din carti straine consacrate si adevarate. Cand terminati facultatea toate tampeniile din hartoagele alea nu va ajuta cu nimic la rezi, pentru care tre sa invatati alte tampenii, iar pentru viata voastra de doctori conteaza strict ceea ce stiti. Si e de dorit sa stiti lucruri clare si la zi. Eu din pacate m-am trezit abia cand am invatat pentru specialitate si cand m-am uitat pe bibliografia aia si am vazut ca se cereau carti de la 1900 toamna pe inserat am zis pas si am fost extrem de selectiva. S-a intamplat sa fiu in dezacord cu proful la examen si i-am argumentat foarte clar rationamentul meu si sursa bibliografica, faza la care nu a avut ce sa zica, chiar daca a strambat din nas. Am facut foarte bine ca am invatat chestii actuale, fapt demonstrat atat prin nota pe care am luat-o cat si prin rezultatele in practica de zi cu zi. Asa ca asta e sfatul meu: invatati din greu, esalonati-va efortul ca materia e multa si grea, dar alegeti-va surse serioase si nu pierdeti vremea cu prostii. Succes!

User avatar
Cyph3r
elder
elder
Posts: 567
Joined: Tue Mar 06, 2007 9:11 pm
Location: Acolo unde mana omului n-a pus niciodata piciorul

Postby Cyph3r » Tue Sep 04, 2007 12:26 am

cataghe wrote:Ehehe, eu cand am vazut topicul asta am zis ca nu am ce cauta, ca am inceput facultatea acum mai mult de 10 ani (bine, am si terminat-o intre timp, la un moment dat :lol: ), dar citind postarea lui Elfstone de pe prima pagina nu ma pot abtine sa va dau acelasi sfat: lasati dracu' hartoagele si cititi din carti straine consacrate si adevarate. Cand terminati facultatea toate tampeniile din hartoagele alea nu va ajuta cu nimic la rezi, pentru care tre sa invatati alte tampenii, iar pentru viata voastra de doctori conteaza strict ceea ce stiti. Si e de dorit sa stiti lucruri clare si la zi. Eu din pacate m-am trezit abia cand am invatat pentru specialitate si cand m-am uitat pe bibliografia aia si am vazut ca se cereau carti de la 1900 toamna pe inserat am zis pas si am fost extrem de selectiva. S-a intamplat sa fiu in dezacord cu proful la examen si i-am argumentat foarte clar rationamentul meu si sursa bibliografica, faza la care nu a avut ce sa zica, chiar daca a strambat din nas. Am facut foarte bine ca am invatat chestii actuale, fapt demonstrat atat prin nota pe care am luat-o cat si prin rezultatele in practica de zi cu zi. Asa ca asta e sfatul meu: invatati din greu, esalonati-va efortul ca materia e multa si grea, dar alegeti-va surse serioase si nu pierdeti vremea cu prostii. Succes!


corect...
un singur detaliu de adaugat: cand ai profi comunisti..care la curs citeste din cartea lui, merge la subbrat cu ea si o mai si vinde...un sfat mic: luati'i cartea aia si cititi'o ca e posibil sa fie atat de batut in cap incat orice argument din alt tratat sa fie rasplatit cu picat si chemat in restanta
Singura mea restanta a fost la un tampit ce m'a dat afara ca i'am zis ceva ce cartea lui contraindica absolut..pe cand tratatele mari erau de acord..se facea fara probleme..iar la intrebarea Unde ai citit tu aberatia asta..cu raspusul..tratatul x..rezultatul a fost ca am citit pe toamna din cartea lui..
I choose not to choose life.And the reason..there is no reason.Who needs reasons when you got medicine??

User avatar
187.92a
addicted
addicted
Posts: 47429
Joined: Fri Dec 10, 2004 7:59 pm

Postby 187.92a » Tue Sep 04, 2007 12:32 am

cataghe wrote:Ehehe, eu cand am vazut topicul asta am zis ca nu am ce cauta, ca am inceput facultatea acum mai mult de 10 ani (bine, am si terminat-o intre timp, la un moment dat :lol: ), dar citind postarea lui Elfstone de pe prima pagina nu ma pot abtine sa va dau acelasi sfat: lasati dracu' hartoagele si cititi din carti straine consacrate si adevarate. Cand terminati facultatea toate tampeniile din hartoagele alea nu va ajuta cu nimic la rezi, pentru care tre sa invatati alte tampenii, iar pentru viata voastra de doctori conteaza strict ceea ce stiti. Si e de dorit sa stiti lucruri clare si la zi. Eu din pacate m-am trezit abia cand am invatat pentru specialitate si cand m-am uitat pe bibliografia aia si am vazut ca se cereau carti de la 1900 toamna pe inserat am zis pas si am fost extrem de selectiva. S-a intamplat sa fiu in dezacord cu proful la examen si i-am argumentat foarte clar rationamentul meu si sursa bibliografica, faza la care nu a avut ce sa zica, chiar daca a strambat din nas. Am facut foarte bine ca am invatat chestii actuale, fapt demonstrat atat prin nota pe care am luat-o cat si prin rezultatele in practica de zi cu zi. Asa ca asta e sfatul meu: invatati din greu, esalonati-va efortul ca materia e multa si grea, dar alegeti-va surse serioase si nu pierdeti vremea cu prostii. Succes!



e sanchi.

tu dai sfatul asta acum ca ce mare realizare ai accomplished??? :shock:
adica nu ne zici si de ce ar trebui sa punem baza pe zici tu?
lol. un nobel ceva? sau?

cataghe
senior
senior
Posts: 123
Joined: Sun Oct 19, 2003 3:25 pm

Postby cataghe » Tue Sep 04, 2007 3:15 pm

trident wrote:e sanchi.

tu dai sfatul asta acum ca ce mare realizare ai accomplished??? :shock:
adica nu ne zici si de ce ar trebui sa punem baza pe zici tu?
lol. un nobel ceva? sau?


Hopaaa, domnul Trident vrea sa se traga de sireturi cu mine. Sunt foarte impresionata, da' nu ma simt persoana potrivita.

User avatar
b3
elite
elite
Posts: 4122
Joined: Fri Jul 25, 2003 2:22 pm
Location: Bucuresti

Postby b3 » Wed Sep 05, 2007 12:46 am

bai dar nici cu generatia veche nu mi-e rusine.. ON TOPIC oameni buni.

o idee care mi-a venit ieri: in liceu se zice "doamna/domnul profesor, [intrebare]".. la facultate nu-s toti profesori, cei de care va loviti mai des sunt asistenti universitari si le ziceti "doamna/domnul doctor" ;) ca daca le ziceti "asistent" unii se supara si "asistent universitar" e prea lung si cam aiurea :p . atentie la cei de la Biofizica si Biochimie, Informatica, Engleza, Sport ca ei nu prea sunt doctori (la biofizica si biochimie unii da)
Pentru fiecare doctor exista alt doctor egal si de sens opus - ceea ce explica de ce gasesti atat de usor experti care sa se contrazica total unii pe altii.
Ce este un forum ? | Vreau o tara ca afara

User avatar
lazarosa
senior
senior
Posts: 411
Joined: Tue Feb 06, 2007 7:44 pm
Contact:

Postby lazarosa » Wed Sep 05, 2007 2:17 am

da,da :D de cate ori facea "asistenta" de fizio morala astora de la mine din gr.parea f afectata :lol:

User avatar
lucaibar
junior
junior
Posts: 87
Joined: Thu Mar 15, 2007 7:24 pm

Postby lucaibar » Wed Sep 05, 2007 3:07 am

Cea mai tare chestie care se poate face si trai este sa te inscrii intr-o organizatie studenteasca ....fara prea multe pretentii in prima faza, fara impresii....numai cu putina rabdare si multa pasiune (asta daca ai ceva afinitati pentru activitatile extracuriculare si esti un tip/tipa de actiune). Ideea este ca numai scoala nu merge. Daca te igropi in carti si te stresezi din primul an ...s-ar putea sa nu ma ajungi sa termii facultatea!
Trebuie sa vrei, sa poti, sa faci, ceeace uneori pare a fi imposibil !

User avatar
lucaibar
junior
junior
Posts: 87
Joined: Thu Mar 15, 2007 7:24 pm

Postby lucaibar » Thu Sep 27, 2007 10:01 pm

lucaibar wrote:Cea mai tare chestie care se poate face si trai este sa te inscrii intr-o organizatie studenteasca ....fara prea multe pretentii in prima faza, fara impresii....numai cu putina rabdare si multa pasiune (asta daca ai ceva afinitati pentru activitatile extracuriculare si esti un tip/tipa de actiune). Ideea este ca numai scoala nu merge. Daca te ingropi in carti si te stresezi din primul an ...s-ar putea sa nu ma ajungi sa termii facultatea!
Trebuie sa vrei, sa poti, sa faci, ceeace uneori pare a fi imposibil !

User avatar
b3
elite
elite
Posts: 4122
Joined: Fri Jul 25, 2003 2:22 pm
Location: Bucuresti

Re: Ghidul proaspatului admis la medicina

Postby b3 » Fri Sep 18, 2009 10:19 am

Un nou an universitar, o noua generatie :) Rog colegii de anul 2 sa posteze daca e vreo informatie care nu mai e corecta in primele 2 posturi scrise de mine ca sa modific.
Pentru fiecare doctor exista alt doctor egal si de sens opus - ceea ce explica de ce gasesti atat de usor experti care sa se contrazica total unii pe altii.
Ce este un forum ? | Vreau o tara ca afara

BeZeDe
newbie
newbie
Posts: 9
Joined: Fri Oct 02, 2009 8:12 pm

Re: Ghidul proaspatului admis la medicina

Postby BeZeDe » Sat Oct 03, 2009 2:41 pm

Chiar am fi foarte interesatzi de parerile celor de anul 2....ele fiind mai proaspete si poate mai utile...! :help:

User avatar
daby
senior
senior
Posts: 109
Joined: Sat Aug 02, 2008 8:50 pm

Re: Ghidul proaspatului admis la medicina

Postby daby » Sat Oct 03, 2009 3:22 pm

ca tot am terminat anul 1 sa va dau cateva sfaturi:
-cititi constant cursurile si lp-urile sa va fie mai usor in timpul sesiunii ce-i drept anul 1 nu este atat de aglomerat incat sa nu aveti timp sa parcurgeti materia se poate invata si in sesiune dar este obositor
-invatati la anatomie lectie de lectie pentru ca este materia care are cele mai multe credite si nu aveti timp sa terminati tot in sesiune pentru ca este o materie stufoasa
si acum sa terminam cu sfaturile si sa va` povestesc` in mare despre materiile anului 1:
genetica- o materie unde puteti lua usor 10 nu este o materie grea se face la sahia,cursurile nu sunt atat de bine predate si nu prea aveti timp sa scrieti tot
psihologie-o materie frumoasa si interesanta este o placere sa te duci la cursuri(asta depinde cu cine faceti)examen cam ciudat sa da un caz clinic si niste grile,se face la colentina
anatomie-asa cum am spus o materie stufoasa se dau 4 examene-radiologie,cadavru.embriologie,oralul(se trag 3 subiecte si mergeti in fata si le prezentati)
biofizica-o materie uratica(parerea mea)cursuri stufoase si plictisitoare se cam pica la examenul asta se da grile (eu am citit 4 zile pt examenul asta si l-am luat unii au invatat si l-au picat acum nu stiu ce sa va zic)
biochimie-materie multa mergeti la cursuri pentru ca plecati pe jumatate cu lectia invatata(asta la fel depinde cu cine faceti-eu am facut cu mohora)examenul contine grile si subiecte de sinteza
engleza-materie ciudata mai ales examenele sunt ciudate rau ai impresia ca esti la gradinita cu unele exercitii
biologie celulara-examen oral trageti 2 subiecte note destul de bune,materie usurica lucruri pe care le stiti din liceu
fiziologie-se face un semestru nu este atat de multa materie se dau 2 lucrari examenul e grila-negativa(adica un raspuns gresit anuleaza unul bun)
marketing-se face un semestru note mari examen scris-5 sub de sinteze se copiaza la greu
cam atat in rest multa bafta si bun venit!!!

User avatar
Virgin.Black
junior
junior
Posts: 79
Joined: Sun Sep 14, 2008 10:09 am
Contact:

Re: Ghidul proaspatului admis la medicina

Postby Virgin.Black » Fri Oct 09, 2009 5:23 pm

Sfaturile mele ptr. boboci ar fi sa invete cat mai serios ptr. colocviile de anatomie (sa nu insistati la asistenti sa nu le dea ptr. ca va "obliga" sa va familiarizati cat de cat cu materia inainte de sesiune) si ptr. lucrarile care se dau la biochimie, fiziologie, biologie celulara, biofizica. Va ajuta enorm ca in sesiune sa aveti o buna bucata din materie invatata si sa trebuiasca numai s-o repetati si daca luati note bune la lucrari si colocvii faceti o impresie buna asistentilor :D
Si la biochimie invatati bine ptr cele 2 lucrari din sem 1 ca sa fiti bine pregatiti la partial: prezentati-va la partial si incercati sa luati nota buna ca sa nu aveti toata cartea aia de 500 pag in vara! Pe mine m-a ajutat enorm nota de la partial in vara.
Si la engleza ptr prima lucrare ca sa luati nota mare tre' sa invatati toate cuvintele care vi le dau la ore cu tot cu antonime si sinonime!
Astea fiind spuse, bafta in anul 1! O sa fie frumos. :mrgreen:
Stiu si eu ca exact dupa curs/lp nu-ti vien sa stai sa citesti/inveti ce s-a predat, dar macar la lucrari invatati :allright:
You know, we're living in a SOCIETY!!!

User avatar
b3
elite
elite
Posts: 4122
Joined: Fri Jul 25, 2003 2:22 pm
Location: Bucuresti

Re: Ghidul proaspatului admis la medicina

Postby b3 » Wed Sep 15, 2010 3:18 pm

up
Pentru fiecare doctor exista alt doctor egal si de sens opus - ceea ce explica de ce gasesti atat de usor experti care sa se contrazica total unii pe altii.
Ce este un forum ? | Vreau o tara ca afara

DarkComy
senior
senior
Posts: 417
Joined: Thu Nov 05, 2009 9:23 pm

Re: Ghidul proaspatului admis la medicina

Postby DarkComy » Fri Dec 10, 2010 12:08 am

ce amintiri din prima mea zi ... intru mandru de mine in facultate si dau sa caut amfiteatrul sahia :lol: :lol: :lol: am zis de la bun inceput ca mai bin sa explorez facultatea, asa ca m-am plimbat de la subsol la etaj si pe toate holurile si scaritele ... nema amfiteatru, m-am dus chiar si in spatele salii de sport gandidu-ma ca poate mai sunt si alte corpuri de cladire. evident am avut un soc la aflarea vestii "pai nu-i aici, e prin centru". am pornit bine inca din prima zi ...... cu o absenta la LP si un curs ratat :oops: :oops:


Return to “Facultatea”

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 6 guests