nemultumiri ale studentilor UMF

care ne mananca zilele
armand
junior
junior
Posts: 67
Joined: Wed Jan 18, 2006 8:37 pm

Postby armand » Sun Jan 22, 2006 9:15 pm

pinky wrote:faci parte dintr-un grup de sa zicem 600 de studenti/an. Daca tot zici ca esti pilaf si n-ai nici o treaba chiar crezi ca cineva isi va da interesul pentru tine? Nici daca esti olimpic or something like that nu prea esti bagat in seama. Faci parte dintre acei oameni care peste cativa ani vor fi rezidenti si se vor lupta cu studentii sa ia tensiunea la pacienti. Pe masura ce inaintezi in an iti vei da seama ca cei care au scris aici "n-as mai da la medicina" au mare dreptate. Felicitari si din partea mea Dlui DR. Lupu. Un om deosebit, intr-adevar.

cand spuneam despre pilaf utilizam conditionalul,ma puneam in pielea astora pilafi...io parca nu prea as fi asa...si nici rude medici nu am...am mai participat si pe la cate-o olimpiada nationala...alea,alea...iar faza cu''ca cei care au scris aici "n-as mai da la medicina" au mare dreptate. '' nu pot sa spun despre astia care cred asta ca sunt niste ratati!ori au fost inconstienti cand au dat la mg,ori au ales altii pt ei,ori nu stiu sa dea din coate.chiar si asa,iti dai seama dupa 1-3 ani de mg daca nu e locul tau aici,cand ai 22-23 de ani...daca la varsta asta nu poti sa te reorientezi spre ceva palpabil care sa-ti placa si continui sa faci mg,chiar daca stii ca te vei prabusi,esti un looser...parerea mea!

User avatar
pinky
senior
senior
Posts: 216
Joined: Wed Jun 01, 2005 6:10 pm
Location: aici, printre voi

Postby pinky » Sun Jan 22, 2006 11:17 pm

Mie imi place, dar n-as mai da.
Si nici eu n-am rude, nici eu n-am dat ca vrea mama, am dat dintr-un impuls pentru a salva omenirea :P . Lasand gluma la o parte, trebuie intai sa treci prin asta ca sa poti sa spui daca e bine sau nu. Cati liceeni crezi tu ca inteleg de fapt ce inseamna MG? Vezi si citeste ce scrie Groopy( daca nu ma insel) before/after medicina.

armand
junior
junior
Posts: 67
Joined: Wed Jan 18, 2006 8:37 pm

Postby armand » Mon Jan 23, 2006 2:30 am

e ca si cum ai spune:tre' sa te prostituezi ca sa vezi cum e! :shock:
da si nu ma cherie,da si nu....i'm blond...jenel blond.... 8)

User avatar
radu
junior
junior
Posts: 49
Joined: Fri Aug 01, 2003 3:51 pm

Postby radu » Mon Jan 23, 2006 4:24 pm

Cateva mici clarificari vis-a-vis de fiziologie
- partialul nu se mai da. un motiv foarte simplu, fiziologia este o stiinta integrativa, nu poti sa stii doar cardiovascular si sa nu iti pese de altceva. prin urmare ideea este urmatoarea - daca examenul este integral in vara, nu poti sa dai oral toata materia decat daca ai inteles-o si ai integrat-o ca atare, altfel materia invatata pe bucatele, pe ultima suta de metri, fara sa fie rumegata si integrata din timp NU o sa dea prea mari rezultate. Este singura cale prin care poti sa stii, in calitate de dascal, daca studentul a inteles materia sau doar a invatat-o pe dinafara.
- o sa spuneti ca exista deficiente de predare la cursuri si a publicatiilor dupa care sa invatati, si aici sunt de acord cu voi, dar in acelasi timp daca vreti sa invatati cu adevarat, nu cred ca nu se poate. mergeti la cursuri, intrebati asistentii, cititi - mai exista si alte carti. in trecut studentii la medicina nu aveau abundenta de materiale informative de azi, si se descurcau foarte bine. Exista in lucru o carte de fizio a catedrei care va apare in martie-aprilie, daca nu o vreti pe asta o sa aveti probabil tot din aprilie guyton ultima editie in romana.. si credeti-ne ne dam toata silinta sa ne ridicam la nivelul asteptat de voi, si evident de noi. PROBLEMA e ca ia timp.
- ma repet avem toata deschiderea pentru sugestiile, comentariile si criticile voastre. dar sa fie juste.

Referitor la alte comentarii
- spuneam in post-ul anterior ca accept criticile cat ar fi de virulente atunci cand au la baza argumente reale.
HornySkunk wrote:Domnule radu cum se face ca lab de neurostiinte are 4 granturi Viasan in timp ce dr Zagreanu are o functie importanta in Viasan? Domnul Radu Braga face situri pt respectiva institutie (care le acorda banii, prin competitie, desigur). Domnisoara Ana maria zagrean este doctorand in lab de neurostiinte sau doar fiica onorabilului tata? Lipseste matusa din ecuatie ca in rest le aveti pe toate.
Director de proiect Viasan, Leon Zagrean:
http://www.viasan.ro/an2509.htm
Granturi Viasan pt Leon Zagrean:
http://www.neuroscience.ro/res.html

in post-ul tau HornySkunk, eu am gasit nu mai putin de 7 erori serioase, fara sa iau in calcul modul in care le relationezi. Malitiozitate, proasta informare, ..tu stii. dar daca te respecti, nu faci comentarii de genul asta fara acoperire.

adi wrote:da, domnule radu braga, articole in J Cell Mol Med, mai cunoscuta ca "revista din fundul curtii", unde un anumit grup publica articolele pe care probabil altii din acelasi grup hotarasc ca sunt de valoare... auzi, ma scutesti??? mai sunt unii pe aici care stiu ce inseamna cercetare, asta in timpul in care dumneata probabil ca inca te ocupi cu pupatul anumitor zone, cu hranirea anumitor veverite... gretos, dar din pacate tipic romanesc.

- nu am nici un interes sa laud respectiva revista, si nu am nici un amestec in functionarea si organizarea ei, si nu stiu despre ce grupuri vorbesti. singurul lucru care cred ca merita mentionat este ca este singura revista din Romania, din domeniul medical indexata ISI, factor de impact 2.153. Mititica, mi-as fi dorit sincer mai multe, mai bune. din pacate atat poate mica comunitate stiintifica din Ro. Sper sa fie inceputul..
- iar in ceea ce priveste partea a doua, ai frustrari care sa-ti justifice virulenta? eu unul nu ma ascund dupa nick-uri si nici nu cred ca am dat vreodata dovada de lipsa de caracter.

User avatar
radu
junior
junior
Posts: 49
Joined: Fri Aug 01, 2003 3:51 pm

Postby radu » Mon Jan 23, 2006 4:25 pm

Cateva mici clarificari vis-a-vis de fiziologie
- partialul nu se mai da. un motiv foarte simplu, fiziologia este o stiinta integrativa, nu poti sa stii doar cardiovascular si sa nu iti pese de altceva. prin urmare ideea este urmatoarea - daca examenul este integral in vara, nu poti sa dai oral toata materia decat daca ai inteles-o si ai integrat-o ca atare, altfel materia invatata pe bucatele, pe ultima suta de metri, fara sa fie rumegata si integrata din timp NU o sa dea prea mari rezultate. Este singura cale prin care poti sa stii, in calitate de dascal, daca studentul a inteles materia sau doar a invatat-o pe dinafara.
- o sa spuneti ca exista deficiente de predare la cursuri si a publicatiilor dupa care sa invatati, si aici sunt de acord cu voi, dar in acelasi timp daca vreti sa invatati cu adevarat, nu cred ca nu se poate. mergeti la cursuri, intrebati asistentii, cititi - mai exista si alte carti. in trecut studentii la medicina nu aveau abundenta de materiale informative de azi, si se descurcau foarte bine. Exista in lucru o carte de fizio a catedrei care va apare in martie-aprilie, daca nu o vreti pe asta o sa aveti probabil tot din aprilie guyton ultima editie in romana.. si credeti-ne ne dam toata silinta sa ne ridicam la nivelul asteptat de voi, si evident de noi. PROBLEMA e ca ia timp.
- ma repet avem toata deschiderea pentru sugestiile, comentariile si criticile voastre. dar sa fie juste.

Referitor la alte comentarii
- spuneam in post-ul anterior ca accept criticile cat ar fi de virulente atunci cand au la baza argumente reale.
HornySkunk wrote:Domnule radu cum se face ca lab de neurostiinte are 4 granturi Viasan in timp ce dr Zagreanu are o functie importanta in Viasan? Domnul Radu Braga face situri pt respectiva institutie (care le acorda banii, prin competitie, desigur). Domnisoara Ana maria zagrean este doctorand in lab de neurostiinte sau doar fiica onorabilului tata? Lipseste matusa din ecuatie ca in rest le aveti pe toate.
Director de proiect Viasan, Leon Zagrean:
http://www.viasan.ro/an2509.htm
Granturi Viasan pt Leon Zagrean:
http://www.neuroscience.ro/res.html

in post-ul tau HornySkunk, eu am gasit nu mai putin de 7 erori serioase, fara sa iau in calcul modul in care le relationezi. Malitiozitate, proasta informare, ..tu stii. dar daca te respecti, nu faci comentarii de genul asta fara acoperire.

adi wrote:da, domnule radu braga, articole in J Cell Mol Med, mai cunoscuta ca "revista din fundul curtii", unde un anumit grup publica articolele pe care probabil altii din acelasi grup hotarasc ca sunt de valoare... auzi, ma scutesti??? mai sunt unii pe aici care stiu ce inseamna cercetare, asta in timpul in care dumneata probabil ca inca te ocupi cu pupatul anumitor zone, cu hranirea anumitor veverite... gretos, dar din pacate tipic romanesc.

- nu am nici un interes sa laud respectiva revista, si nu am nici un amestec in functionarea si organizarea ei, si nu stiu despre ce grupuri vorbesti. singurul lucru care cred ca merita mentionat este ca este singura revista din Romania, din domeniul medical indexata ISI, factor de impact 2.153. Mititica, mi-as fi dorit sincer mai multe, mai bune. din pacate atat poate mica comunitate stiintifica din Ro. Sper sa fie inceputul..
- iar in ceea ce priveste partea a doua, ai frustrari care sa-ti justifice virulenta? eu unul nu ma ascund dupa nick-uri si nici nu cred ca am dat vreodata dovada de lipsa de caracter.

armand
junior
junior
Posts: 67
Joined: Wed Jan 18, 2006 8:37 pm

Postby armand » Mon Jan 23, 2006 6:15 pm

radu wrote:Cateva mici clarificari vis-a-vis de fiziologie
- partialul nu se mai da. un motiv foarte simplu, fiziologia este o stiinta integrativa, nu poti sa stii doar cardiovascular si sa nu iti pese de altceva. prin urmare ideea este urmatoarea - daca examenul este integral in vara, nu poti sa dai oral toata materia decat daca ai inteles-o si ai integrat-o ca atare, altfel materia invatata pe bucatele, pe ultima suta de metri, fara sa fie rumegata si integrata din timp NU o sa dea prea mari rezultate. Este singura cale prin care poti sa stii, in calitate de dascal, daca studentul a inteles materia sau doar a invatat-o pe dinafara.
- o sa spuneti ca exista deficiente de predare la cursuri si a publicatiilor dupa care sa invatati, si aici sunt de acord cu voi, dar in acelasi timp daca vreti sa invatati cu adevarat, nu cred ca nu se poate. mergeti la cursuri, intrebati asistentii, cititi - mai exista si alte carti. in trecut studentii la medicina nu aveau abundenta de materiale informative de azi, si se descurcau foarte bine. Exista in lucru o carte de fizio a catedrei care va apare in martie-aprilie, daca nu o vreti pe asta o sa aveti probabil tot din aprilie guyton ultima editie in romana.. si credeti-ne ne dam toata silinta sa ne ridicam la nivelul asteptat de voi, si evident de noi. PROBLEMA e ca ia timp.
- ma repet avem toata deschiderea pentru sugestiile, comentariile si criticile voastre. dar sa fie juste.

Referitor la alte comentarii
- spuneam in post-ul anterior ca accept criticile cat ar fi de virulente atunci cand au la baza argumente reale.
HornySkunk wrote:Domnule radu cum se face ca lab de neurostiinte are 4 granturi Viasan in timp ce dr Zagreanu are o functie importanta in Viasan? Domnul Radu Braga face situri pt respectiva institutie (care le acorda banii, prin competitie, desigur). Domnisoara Ana maria zagrean este doctorand in lab de neurostiinte sau doar fiica onorabilului tata? Lipseste matusa din ecuatie ca in rest le aveti pe toate.
Director de proiect Viasan, Leon Zagrean:
http://www.viasan.ro/an2509.htm
Granturi Viasan pt Leon Zagrean:
http://www.neuroscience.ro/res.html

in post-ul tau HornySkunk, eu am gasit nu mai putin de 7 erori serioase, fara sa iau in calcul modul in care le relationezi. Malitiozitate, proasta informare, ..tu stii. dar daca te respecti, nu faci comentarii de genul asta fara acoperire.

adi wrote:da, domnule radu braga, articole in J Cell Mol Med, mai cunoscuta ca "revista din fundul curtii", unde un anumit grup publica articolele pe care probabil altii din acelasi grup hotarasc ca sunt de valoare... auzi, ma scutesti??? mai sunt unii pe aici care stiu ce inseamna cercetare, asta in timpul in care dumneata probabil ca inca te ocupi cu pupatul anumitor zone, cu hranirea anumitor veverite... gretos, dar din pacate tipic romanesc.

- nu am nici un interes sa laud respectiva revista, si nu am nici un amestec in functionarea si organizarea ei, si nu stiu despre ce grupuri vorbesti. singurul lucru care cred ca merita mentionat este ca este singura revista din Romania, din domeniul medical indexata ISI, factor de impact 2.153. Mititica, mi-as fi dorit sincer mai multe, mai bune. din pacate atat poate mica comunitate stiintifica din Ro. Sper sa fie inceputul..
- iar in ceea ce priveste partea a doua, ai frustrari care sa-ti justifice virulenta? eu unul nu ma ascund dupa nick-uri si nici nu cred ca am dat vreodata dovada de lipsa de caracter.

'rumegata'?domnu' doctor?! :? parca la umf cd nu e si facultatea de medicina veterinara...e oleaca mai la vale de noi....sau studentul trebuie sa 'rumege',sau poate sa 'scurme' dupa informatie?intreb si eu ca nerumegatoru...asta poate sa sugereze unora mai carcotasi ca si mine,de altfel, ce opinie are un cadru didactic despre studentii sai....ma rog,au si rumegatoarele locul lor in sistem...faza cu 'pe vremea mea' sau 'in trecut' studentu medicinist nu avea atatea mijloace de informare...e o replica paralitica.domnu' doctor,noi traim in prezent!poate ca intr-un trecut nu era nici curent electric,nici mancare,nici libertate de exprimare...si traiau oamenii!....pana au murit niste prosti pan '89 parca...eram mic atunci,da' parca mai tin minte cate ceva...cred ca in relatiile interumane,indiferent de natura lor trebuie sa existe RESPECT...biunivoc.da,sunt de acord:sa-i cerem studentului cat mai multe(pt ca stiind cat mai multe va fi un medic bun),dar in conditiile in care eu vin si ii ofer putin,mi-ar fi rusine de mine insumi sa-i pretez mai mult decat ii pot oferi,mi-ar fi rusine sa vin in fata unor oameni citind informatia dupa foi,retroproiector,sau mai nou leptopuri(pe care unii dintre colegii dvs nu stiu sa le utilizeze-in anul I imi amintesc un curs de fiz la care dna profesor a chemat un student...ca nu-i functiona softu de la leptop-penibil!)...pe cand vom putea veni si noi cu foi,retroproiector sau leptop,pe la examene?
fiziologia este integrativa?poate fiziologia ar trebui sa fie integrativa.daca tot este integrativa de ce nu se intalnesc oamenii de la fizio cu cei de la anato?nu credeti ca daca s-ar face cdv,digestiv etc. concomitent la anato si fizio informatia ar fi mult mai solida si ar ramane mult mai bine fixata,mai mult unui student normal i-ar fi si mult mai usor?daca tot vorbiti de integrare...
''Este singura cale prin care poti sa stii, in calitate de dascal, daca studentul a inteles materia sau doar a invatat-o pe dinafara.'' va contrazic cu exemple pertinente.am colegi care pot inmagazina o cantitate imensa de informatie pe care o spun ca pe o povestioara bine legata si integrata si....vor intra in gratiile profului...daca sunt intrebati peste un timp,nu stiu daca 10% le mai ramane :shock: asta vreti?asa trebuie sa fie un doctor?un tocilar incapabil sa-si puna in 'aplicare' cunostintele!?
domnu' doctor lucrurile mari ale lumii s-au facut cu pasi marunti si siguri...

armand
junior
junior
Posts: 67
Joined: Wed Jan 18, 2006 8:37 pm

Postby armand » Mon Jan 23, 2006 6:34 pm

pt domnu radu.... in legatura cu anonimatul:chiar credeti ca daca ,prin inconstienta ar spune unul ce-l doare(cu argumente),si nu ar avea nick anonim,nu i-ar fi'mult mai usor la examen'?
domnu doctor in toate sistemele din romania sunt oameni ramasi cu vechile ideologii...chestie care nu e foarte grava...grav este insa ca cei care vin din urma,tinerii ca dumneavoastra sau ca unii dintre colegii mei,isi insusesc acest caracter,voit sau nu,(sindromul de 'punere a pumnului in gura' celui ce-ti este inferior).noi nu suntem capitalisti,domnule!noi suntem orgoliosi pentru ca suntem romani!pt ca primeaza interesul personal.important e sa ai un loc caldutz la vreun spital de prin capitala(neaparat!),daca mai apare si vreo pozitie pe la umf e chiar beton...restul sunt vorbe in vant:morala,etica,respect,stiinta,binele pacientului...vorbe,domnule,vorbe!de unde toate astea?!legile nu le facem noi cei mici.
ce parere aveti despre nr de studenti mg din anulI raportat la situatia pietei de munca in sistemul medical din romania,la resursele umf-ului?nu are nimeni nimic de spus?dvs,ca institutie nu aveti nimic de spus?sau poate faptul ca 60% dintre cei de anul I 'cotizeaza' cu taxa anuala de studiu e mai important decat ceva fi peste 6-10 ani?in tara asta nu conteaza calitatea,ci cantitatea....astia suntem! :shock:

User avatar
Chingachgook
addicted
addicted
Posts: 23561
Joined: Wed Nov 26, 2003 6:34 pm
Location: in hamac

Postby Chingachgook » Mon Jan 23, 2006 10:22 pm

armand wrote:ce parere aveti despre nr de studenti mg din anulI raportat la situatia pietei de munca in sistemul medical din romania,


hello.
in general ai dreptate dar nu si acum. este o nevoie crunta de mefisti prin satele patriei.


k.
Sunt cel mai pașnic om din lume. Dorințele mele sunt: o căsuță modestă, un pat bun si o gradina cu pomi. Iar dacă Domnul Dumnezeu ar vrea să mă facă într-adevăr fericit, as vedea spânzurați în acești pomi șase sau șapte din dușmanii mei...

User avatar
radu
junior
junior
Posts: 49
Joined: Fri Aug 01, 2003 3:51 pm

Postby radu » Tue Jan 24, 2006 12:34 am

armand, uite ce spune in DEX - RUMEGÁ, rúmeg, vb. I. [...] 3. Tranz. Fig. A medita pe îndelete asupra unui fapt, a-l examina îndelung. – Lat. rumigare. sper ca nu te-ai simtit ofensat din atata, departe de mine dorinta de a jigni pe careva, doar ca sunt adeptul unui limbaj colocvial, mai ales ca discutiile noastre au loc in timpul liber.

din punct de vedere al politicilor educationale da-mi insa voie sa nu fiu in totalitate de acord cu tine. Apropos, vreau sa subliniez, aici imi exprim DOAR parerile mele personale. Mie nu mi s-ar parea corect sa spun - hai sa mai lasam cateva generatii de studenti sa treaca prin medicina ca prin apa, pentru ca la cutare catedra nu exista carte (cand exista alte 10), sau pentru ca din pacate in umf mai exista oameni (nu putini) care nu au nici o treaba cu predatul (unii nici cu medicina). din pacate mai trebuie sa treaca timp ca sa putem schimba lucrurile asa cum ar trebui sa fie. sunt de acord, aveti tot dreptul sa fiti nemultumiti si sa vreti mai mult, poate asta sa fie o parte din motorul schimbarii. Oricum, sunt multe lucruri care trebuiesc schimbate.. pentru sincronizarea cu anatomia si cu histo de exemplu ar trebui conceputa o programa unitara, iar asta e treaba decanatului.. iar o astfel de schimbare inseamna o reforma totala in sistemul de predare din umf. ca sa te apuci de reforma ai nevoie de oameni competenti cu care sa o faci si care sa doreasca sa o faca..

privitor la fiziologia integrativa - pot sa-ti spun ca poti sa ai o memorie de elefant, sa memorezi toata fiziologia, nu ajuta prea mult. cheia este operarea cu notiunile. majoritatea materiilor din primii 2 ani sunt descriptive. fiziologia este singura care are menirea de a invata studentul sa opereze cu aceste notiuni si de a forma baza gandirii medicale. deci nu memoria conteaza in primul rand, ci procesorul! daca se da partial, materia este rupta in doua si ulterior studentul nu poate fi intrebat cum ajunge de la fenomenul x la fenomenul y pentru ca "dom' profesor 'y' e materie de semestrul I!". si uite asa se pierde esenta - gandirea medicala.

privitor la "pumn in gura" - eu unul nu am facut niciodata asa ceva, si de cat timp lucrez la fizio, nici pe profesor nu l-am vazut vreodata sa faca asa ceva. cred ca o persoana inteligenta este capabila sa accepte o critica pertinenta, mai mult sa ia atitudinea justa, in masura in care mai poti schimba lucrurile din mers.

User avatar
HornySkunk
senior
senior
Posts: 353
Joined: Tue Jun 08, 2004 10:59 pm
Location: D'ici, d'ailleur.

Postby HornySkunk » Tue Jan 24, 2006 12:35 am

radu wrote:in post-ul tau HornySkunk, eu am gasit nu mai putin de 7 erori serioase, fara sa iau in calcul modul in care le relationezi. Malitiozitate, proasta informare, ..tu stii. dar daca te respecti, nu faci comentarii de genul asta fara acoperire.

Despre ce comentarii este vorba? Am spus ca mi se pare ciudat ca un profesor sa aiba la doctorat sau la el in departament o ruda (vezi si topicul de nepotism in alta parte a forumului si daca vrei sa citesti despre reglementarea nepotismului in universitati straine da un click pe linkul din semnatura mea). Nu spun ca e ilegal, habar n-am de carta universitara de la Carol Davila, spun doar ca mi se pare curios.
Ciudat mi se pare si faptul ca banii se muta dintr-un buzunar al domnului profesor in celalalt. E drept, nu sunt bani europeni ci ai Ministerului Educatiei si controlul e probabil mai lax.
Ceea ce spun eu (nu acuz pe nimeni, nu fac pe Bodu pe imed) este faptul ca domnul zagrean, in calitate de director de proiect viasan, poate fi subiectiv atunci cand isi aproba alocarea de fonduri viasan pentrul propriul laborator.
Malitiozitatea poate ca mi-o asum, nu si lipsa de informare. Inca o data, eu nu vreau sa judec pe nimeni; daca vrei sau nu sa discutam despre subiectul viasan e optiunea ta.
In ceea ce priveste calitatea revistei jcmm nu pot sa ma pronunt. Dar nimic nu ma impiedica sa citesc articolele de acolo:
- intr-unul din articole se prezenta identificarea 'for the first time' in pancreas a celulelor interstitiale Cajal.
- intr-o scrisoare catre editor un grup din spania demonstreaza ca insusi Cajal a identificat respectivele celule in pancreas, acum multi ani:

In relation with the article "The interstitial cells of Cajal in
pancreas" [1] published in this journal by Popescu et al., we
would like to demonstrate that the priority of the discovering
of this type of interstitial cells of Cajal (ICC) in the pancreas
belongs to Santiago Ramón y Cajal.
The authors of the above mentioned article [1] say in the
Discussion "This study demonstrates for the first time that in
human and rat exocrine pancreas there are cells having a phenotype
similar with the enteric interstitial cells of Cajal…
Until now the presence of ICC in pancreas has not yet been
proven, either ICC were overlooked or the tentatives to find
them failed".
In our work in the Museum Ramón y Cajal we have the
opportunity of reading the original papers written by Ramón y
Cajal related to the ICC. In one of them, Ramón y Cajal and
Sala [2] studied the nervous plexi in the pancreas of some
mammals (rabbit, hedgehog) and birds (sparrow) impregnated
with the Golgi method. They observed a new cellular type with
a triangular, fusiform or star-shaped body. These cells usually
have three or more branched processes ending in a nervous
plexus surrounding the acini. Other cells are located close to
the capillaries forming another plexus surrounding the blood
vessels. Ramón y Cajal and Sala [2] could not distinguish an
axon among the cytoplasmic processes but they did realize that
some processes contacted with those of the neighbour cells
forming a network of anastomosing cells. Ramón y Cajal and
Sala conclude that these neurons are probably similar to those
discovered by Ramón y Cajal in the Auerbach plexus (ICC).
Although this article [2] is written in Spanish, Ramón y Cajal
published a small summary of his findings in the pancreas
in his Spanish book "Textura del Sistema Nervioso del
Hombre y de los vertebrados" [3] (p. 1191-1193) and it is also
available in French version [4] (p. 938-940), and in English
versions [5, 6] (p. 766-767; 591-593).

Desigur, e doar o scapare a editorului (care e si autorul articolului despre celulele cajal) si se poate spune ca nu este nimic grav pentru o revista cotata ISI care apare in romania.

User avatar
HornySkunk
senior
senior
Posts: 353
Joined: Tue Jun 08, 2004 10:59 pm
Location: D'ici, d'ailleur.

Postby HornySkunk » Tue Jan 24, 2006 12:48 am

E foarte trist ca un viitor cadru didactic al UMF-CD are aceeasi tendinta de a ascunde gunoiul sub pres. Credeam ca odata cu inlaturarea biologica a vechii garde de profesori se schimba si modul de gandire in UMF. Asta imi aduce aminte de geniala: "Capitane, nu fi trist, Garda merge inainte prin Partidul Comunist."

armand
junior
junior
Posts: 67
Joined: Wed Jan 18, 2006 8:37 pm

Postby armand » Tue Jan 24, 2006 2:35 am

domnu doctor braga isi da"singur in cap" spunand " iar o astfel de schimbare inseamna o reforma totala in sistemul de predare din umf. ca sa te apuci de reforma ai nevoie de oameni competenti cu care sa o faci si care sa doreasca sa o faca.. " adica ce? la catedra de fiziologie nu sunt oameni competenti, sau v-a scapat acest aspect?
Mens sana in corpore sano :shock:

User avatar
radu
junior
junior
Posts: 49
Joined: Fri Aug 01, 2003 3:51 pm

Postby radu » Wed Jan 25, 2006 1:25 am

nici eu nu sunt de acord cu nepotismul. exista chiar in sensul acesta, universitati de afara care interzic absolventilor sai sa lucreze pt/cu respectiva institutie un numar de ani tocmai pt a preveni aceasta practica. in cazul pe care il sustii iti repet ca esti prost informat, nici vorba de nepotism. Evident, daca vrei sa fii malitios sau sa pleci de la premiza ca totul in jur e o conspiratie si ca toti sunt corupti, etc. atunci nu mai are sens sa discutam. in cazul viasanului iarasi sunt supozitii pe care le lansezi dar fara sa fii informat corect. si atunci spune-mi si mie sincer, de ce faci asta. daca asta ar fi painea ta as intelege sa ai astfel de preocupari, dar altfel efectiv ar putea a fi catalogate ca barfe-zvonuri-susanale, si ar fi departe de atitutinea morala pe care ti-o arogi in momentul cand judeci pe altii.

privitor la lucrarea pe care o citezi - nu fac parte din grupul prof LM Popescu, si nu am nici un merit la articolul pe care il invoci. Exista insa o calitate pe care orice persoana ce doreste sa inteleaga corect o lucrare stiintifica trebuie sa si-o insuseasca - RIGOAREA STIINTIFICA. Altfel spus, mai plastic - un articol stiintific trebuie citit si interpretat ca un articol de lege:
exista o diferenta fundamentala intre identificarea 'for the first time' si cea prezentata de autori - 'presumably for the first time'. mai jos gasesti link-ul catre respectiva polemica, unde vei gasi si raspunsul autorului la scrisoarea trimisa de spanioli. consider ca respectiva polemica stiintifica ramane in limitele bunului simt. in schimb nu mi se pare elegant sa omiti raspunsul autorului la scrisoarea spaniola.

http://www.ncbi.nlm.nih.gov/entrez/quer ... d_Abstract


armand, in postul anterior spuneam ca pentru o universitate europeana, e nevoie de o schimbare radicala a mentalitatii academice de la noi, exista cadre didactice in umf care inteleg conceptul de universitate europeana si altele care nu. iar schimbarea trebuie sa vina de la cei care pot sa o faca, adica care conduc universitatea asta. daca luati toti profesorii la rand si ii cautati pe pubmed.. o sa aveti un gust destul de amar. si ca sa nu ii scuzati ca sunt in romania, puteti sa ii comparati de exemplu cu omologii din politehnica, universitatea bucuresti, etc. In anglia de exemplu toti membrii comunitatii academice ai unei universitati, de la profesor pana la student primesc trimestrial un email de la rectorul universitatii in care se spune ce au facut si cu cat a crescut bugetul universitatii, cum au consumat banii si ce investitii se deruleaza, ce critici, sugestii si au primit de la studenti sau de la corpul profesoral, cum evalueaza studentii activitatea didactica si ce isi doresc, si evident toate actiunile luate in consecinta de rectorat.. pentru cei ce nu cred va pot pune la dispozitie mai multe astfel de emailuri primite.. si atunci chiar poti sa ai certitudinea indiscutabila ca lucrurile merg pe drumul cel bun.

User avatar
HornySkunk
senior
senior
Posts: 353
Joined: Tue Jun 08, 2004 10:59 pm
Location: D'ici, d'ailleur.

Postby HornySkunk » Wed Jan 25, 2006 1:13 pm

Este evident ca trebuia sa se dea un raspuns la scrisoarea spaniolilor. vorbesti de rigoarea stiintifica care se poate vedea doar la spanioli din pacate. Ei au citat EXACT un paragraf din articol si acolo au avut obiectii, nu au batut campii si de aceea comentariile ulterioare ale autorilor romani sunt de prisos. Ei au avut de obiectat punctual, fraza:
"This study demonstrates for the first time that in
human and rat exocrine pancreas there are cells having a phenotype
similar with the enteric interstitial cells of Cajal…
Until now the presence of ICC in pancreas has not yet been
proven, either ICC were overlooked or the tentatives to find
them failed". (prima fraza de la capitolul concluzii)
In abstract autorii romani au scris intr-adevar 'presumably for the first time', asta ca sa dovedeasca 'rigoarea stiintifica' de care vorbeai. Citesc articolul asta nu ca pe o lege ci ca pe o ordonanta de urgenta; desigur e doar o parere personala.
In ceea ce priveste sefii departamenului de neurostiinte: nu stiu daca exista vreo relatie de rudenie intre profesor si lector insa numele lor nu e tocmai frecvent ca sa ma gandesc ca e doar o coincidenta. Despre viasan eu indraznesc sa spun (e parerea mea, informatiile le am doar stand la calculator si uitandu-ma pe cele 2 situri) ca e cel putin un conflict de interese. Ai dreptate, nu e cazul sa imi introduc nasul unde nu-mi fierbe oala asa cum imi sugerezi. Spui ca nu sunt bine informat. Astept sa ma informezi tu, daca ai ceva de spus in afara de a ma considera malitios, prost informat, barfitor si paranoic. Nu judec pe nimeni si nu fac asta cu un scop anume si daca nu ai observat nu imi arog nici o superioritate morala. Am spus ce am observat. Nici macar nu il cunosc pe profesorul respectiv, nu am facut fiziologie cu el si nu am interactionat niciodata. Ba mai mult, recunosc ca unii studenti din departamentul de neurostiinte sunt valorosi si pe unii dintre ei am avut ocazi sa ii cunosc. Dar asta nu e o scuza pentru virtualul nepotism si alocari de fonduri cel putin curioase.
Astept sa ma lamuresti cum stau lucrurile (daca ai chef de asa ceva si daca nu iti rapeste prea mult timp) poate tu esti mai informat.
Eu cred ca schimbarea nu trebuie sa vina de la cei care conduc facultatea ci de la cei din esalonul doi, ca tine pentru ca ei vor trai schimbarea si au interesul ca lucrurile sa se schimbe si sa se elibereze postul imediat superior, blocat in general de rubedenii si 'pile'. Cei care conduc niciodata nu or sa vrea sa schimbe lucrurile.
PS: simpatica metoda de a imi arata un articol din JCMM via pubmed. :)

User avatar
Chingachgook
addicted
addicted
Posts: 23561
Joined: Wed Nov 26, 2003 6:34 pm
Location: in hamac

Postby Chingachgook » Wed Jan 25, 2006 5:31 pm

radu wrote: si atunci spune-mi si mie sincer, de ce faci asta. daca asta ar fi painea ta as intelege sa ai astfel de preocupari,



priceless.
Nu crezi ca poti sa sustii un principiu si fara sa fi implicat direct?
sau e un mod mai delicat de a spune "ia vedeti-va de treburile voastre si lasati-ne pe noi in pace"?

k
Sunt cel mai pașnic om din lume. Dorințele mele sunt: o căsuță modestă, un pat bun si o gradina cu pomi. Iar dacă Domnul Dumnezeu ar vrea să mă facă într-adevăr fericit, as vedea spânzurați în acești pomi șase sau șapte din dușmanii mei...

User avatar
Melania
addicted
addicted
Posts: 21859
Joined: Wed Apr 06, 2005 2:46 am

Postby Melania » Thu Feb 02, 2006 4:16 pm

edit

User avatar
HornySkunk
senior
senior
Posts: 353
Joined: Tue Jun 08, 2004 10:59 pm
Location: D'ici, d'ailleur.

Postby HornySkunk » Thu Feb 02, 2006 4:18 pm

Sa continuam povestea, desi unii copii s-au dus la culcare. Cineva doreste sa devina conf universitar la UMF. Pt aceasta trebuie sa isi faca o autoevaluare in care sa mentioneze activitatea stiintifica; autoevaluare ar trebui sa fie una sincera, pe masura calitatii (morale si nu numai didactice) a respectivului cadidat. Ministrul Miclea a introdus criterii drastice pentru promovarea la gradul de profesor/conferentiar univ; unul dintre criterii (si poate cel mai important, alaturi de castigarea de granturi) este acela al publicarii in reviste ISI (recunoscute international). Intr-o autoevaluare facuta publica pe situl Fac de Medicina UMFCD se mentioneaza ca autorul a publicat 9 articole in reviste cotate ISI (se mentioneaza exact baza de date pubmed). Un search pe pubmed cu numele candidatei ne da un numar de 3 articole publicate dintre care 2 in revista JCMM aka revista din fundul curtii UMF si unul in alta revista romaneasca (Rom J Physiol). Nici un articol in reviste din strainatate. Putem spune ca seful de lucrari respectiv nu stie sa isi numere articolele in mod corect ?
Curios este ca de la absolvirea facultatii pana la candidatura la titlul de conferentiar au trecut doar 10 ani (!!!) iar de la absolvirea doctoratului 5. Vechime in invatamant: 9 ani. Domnul Braga stie bineinteles cat dureaza fiecare etapa din cariera academica: de la gradul de prep la cel de asist, de la asist la lector, de la lector la sef de lucrari samd... In cazul de care vorbesc cariera universitara e una fulminanta, ca atatea altele Romania...Urmarim cu interes promovarea candidatei. :lol: Eu pariez pe dansa.
Last edited by HornySkunk on Thu Feb 02, 2006 4:31 pm, edited 2 times in total.

mihaij
senior
senior
Posts: 104
Joined: Wed Sep 15, 2004 2:50 pm

Postby mihaij » Thu Feb 02, 2006 4:29 pm

Tu stii ceva si nu ne spui :lol:

Eu unul pun pariu ca dintre cei care scriu pe forumul asta nu poti numar mai multi decat este la mana care sa citeasca vreo lege = aka analfabetism juridic.

dar e buna

User avatar
HornySkunk
senior
senior
Posts: 353
Joined: Tue Jun 08, 2004 10:59 pm
Location: D'ici, d'ailleur.

Postby HornySkunk » Thu Feb 02, 2006 4:31 pm

Eu nu am spus de lege deocamdata ci doar ca o autoevaluare a unui sef de lucrari care ar trebui sa fie sincera si corecta e falsa.

armand
junior
junior
Posts: 67
Joined: Wed Jan 18, 2006 8:37 pm

Postby armand » Thu Feb 02, 2006 4:38 pm

io,vreau sa ma fac derect profesor doctor docent de...informatica...ca vad merge....cu cine ar trebui sa vorbesc?hm?...
in rest:respect :P 4fizio!traim in romanik...vine insa scaparea:GRIPA AVIARA,frate!o sa curate multi cocosi,pasarici,dinozauri...caini bagabonti care omoara japonei...gripa asta o sa ne rezolve toate problemele...

mihaij
senior
senior
Posts: 104
Joined: Wed Sep 15, 2004 2:50 pm

Postby mihaij » Thu Feb 02, 2006 4:47 pm

am verificat si eu: apare de 3 ori pe medline intr-adevar. Mai are numele vechi, dinainte de casatorie - cu 6 articole in forma asta.

Ai vazut ca are si evaluare din partea studentilor? :lol: Oare cum s-a facut asta?

Evaluarea din partea studentilor: Da Calificativ Activitate didactica - “Foarte bine”, exprimat si in Fisa de evaluare.

User avatar
HornySkunk
senior
senior
Posts: 353
Joined: Tue Jun 08, 2004 10:59 pm
Location: D'ici, d'ailleur.

Postby HornySkunk » Thu Feb 02, 2006 5:03 pm

:shock: :shock: :shock: Habar nu aveam de legatura de rudenie in forma asta; in sfarsit se explica de ce apare de 3 ori pe pubmed cu numele nou si de 6 ori cu celalalt nume; toate articolele sunt in reviste romanesti. Mea culpa.

mihaij
senior
senior
Posts: 104
Joined: Wed Sep 15, 2004 2:50 pm

Postby mihaij » Thu Feb 02, 2006 7:31 pm

hai ma - sa fim seriosi... nu-i nevoie de mea culpa, pentru ce? forma si "familia" conteaza; interesant de urmarit postul asta: are contracandidata!!! nu stie cu cine are de-a face sau o mai mega pila! la ce comisie e - as paria totusi pe contracandidata, ce zici - ne bagam pana la urma? :D

si mai pun un pariu: se lasa cu procese intre astea doua! :twisted:

User avatar
HornySkunk
senior
senior
Posts: 353
Joined: Tue Jun 08, 2004 10:59 pm
Location: D'ici, d'ailleur.

Postby HornySkunk » Fri Feb 03, 2006 5:40 pm

Si-a publicat si cealalta contracandidata autoevaluarea.
Neavand revista Catavencu la indemana m-am delectat cu autoevaluarile candidatilor la titlul de profesor universitar :D. Poate cea mai emotionanta marturisire-autoevaluare este cea a Conf. Univ. Dr. Gheorghe Andrei Dan, suflet de poet, inima de medic, cord de profesor. Mi-a smuls o lacrima vorba unui coleg de forum. Cred ca aveti o sansa extraordinara ca studenti sa ii vedeti pe profi/pe cei care va sunt mentori in fata unui examen, cum incearca sa convinga o comisie ca sunt buni si potriviti pt fonctie. Veti descoperi tot felul de dude absolut delicioase.
Ce corp profesoral exista la umf! Aproape ca iti vine sa il ciupesti de fundul obraznic, atat e de simpatic.
http://www.univermed-cdgm.ro/?pid=1

mihaij
senior
senior
Posts: 104
Joined: Wed Sep 15, 2004 2:50 pm

Postby mihaij » Fri Feb 03, 2006 7:59 pm

mi se pare ca lista contracandidatei de lucrari nici macar nu e inclusa. Sau nu am gasit-o io: devine si mai interesant :D mai baga cineva un pariu? :lol: stie cineva cand se anunta finalul?

User avatar
HornySkunk
senior
senior
Posts: 353
Joined: Tue Jun 08, 2004 10:59 pm
Location: D'ici, d'ailleur.

Postby HornySkunk » Tue Feb 07, 2006 6:02 pm

Declaratiile de avere ale profilor:
"Rectorii, prorectorii, decanii si sefii de catedra din universitatile de stat au la dispozitie o luna de zile pentru a-si face publice declaratiile de avere.

In 30 de zile, rectorii, prorectorii si decanii din universitatile de stat trebuie sa-si afiseze declaratiile de avere pe site-urile universitatilor pe care le conduc. „In baza legii, Ministerul Educatiei a pus in vedere rectorilor sa-si depuna declaratiile de avere, lucru care trebuia facut inca din 2004“, spune Ion Ciuca, director in directia de invatamint superior din cadrul Ministerului Educatiei . Pina in prezent, Academia Tehnica Militara din Bucuresti este singura universitate care are afisate declaratiile de avere si de interese pe site, cu mult timp inainte ca Ministerul Educatiei sa ii sfatuiasca pe rectori sa faca acest lucru. „Parerea mea e ca nu strica daca isi depun declaratiile pe site. Este principiul transparentei, mai ales ca utilizeaza banii publici“, spune Dumitru Miron, secretarul de stat pentru invatamintul universitar.

Decanii cu retineri

Pentru ca legea privind declaratiile de avere nu este foarte clara in ceea ce-i priveste pe universitari, unii rectori nu vor sa auda de decizia luata de Ministerul Educatiei. „Unii dintre colegii mei decani au retineri sa-si depuna declaratiile de avere. Ei spun ca legea prevede declararea averilor doar functionarilor publici, iar noi nu ar trebui sa fim confundati cu functionarii publici“, spune Ioan Rosca, rectorul Academiei de Studii Economice din Bucuresti. Cu toate acestea, senatul de la ASE a hotarit ca intr-o saptamina declaratiile sa fie facute publice.

Rectorul cu doua vile

Alti rectori sustin ca nu e obligatoriu sa-si depuna declaratiile de avere, pentru ca nu folosesc prea multi bani publici. „Nu stiu in ce masura ar trebui sa facem acest lucru, mai ales ca noi avem si alte venituri in afara de banii de la bugetul de stat“, spune Florian Popa, rectorul Universitatii de Medicina si Farmacie din Bucuresti.

Ioan Mihai, rectorul Universitatii de Vest din Timisoara, crede ca „declaratia de avere inseamna si transparenta, dar si intimitate“. El recunoaste ca detine o avere consistenta, ca are doua vile si bani cit sa traiasca bine, insa „este justificata, si nu mostenita. Am rugat-o pe jurista sa se intereseze exact despre ce este vorba. Daca legea nu imi cere acest lucru, nu am de ce sa ma expun, sa-mi ridic poalele in cap fara nici un motiv“, spune rectorul Ioan Mihai.

„Au ceva de ascuns“

Studentii doresc si ei mai multa transparenta, mai ales ca „toti rectorii sint plini de bani“, asa cum spune Viorel Proteasa, presedintele Aliantei Nationale a Organizatiilor Studentesti din Romania. „In afara de declaratiile de avere, ar trebui afisate si CV-urile, si comisiile de etica, si comisiile de asigurare a calitatii“, sustine Proteasa. Insa publicarea declaratiilor de avere trebuie facuta de toti cei care au functii de conducere in universitati.

„De rectori oricum se stie ca au salarii de 2-3.000 de euro pe luna. Sint institutii publice, nu ONG-uri. Daca gasesc diferite motive sa nu le publice, inseamna ca au ceva de ascuns“, spune Forin Gust, liderul Uniunii Studentilor din Romania. •
Cum obliga functia de deputat

Rectorul Universitatii Politehnice din Bucuresti, Ecaterina Andronescu, a fost obligat sa-si publice declaratia de avere de catre functia pe care o detine in Parlamentul Romaniei.

„Eu am deja declaratia afisata pe site-ul Camerei Deputatilor, asa ca pentru mine nu este nici o problema daca o public si pe site-ul universitatii“, spune Ecaterina Andronescu.

Cum alti sefi din Politehnica nu au fost de acord sa-si publice averile, rectorul-deputat spune ca isi va afisa pe site doar ea declaratia de avere. „Unii colegi nu sint de acord si am hotarit sa-mi pun declaratia mea si pe site-ul universitatii, ca sa nu mai aiba nimeni ce sa comenteze“, spune Andronescu.."

Romania libera, 7 feb 2006

User avatar
tripleX
senior
senior
Posts: 245
Joined: Thu Jan 26, 2006 12:36 am
Location: outhere somethere

Postby tripleX » Tue Feb 07, 2006 10:51 pm

mi se pare aproape normal... :)
cum altfel sa nu te lauzi cu shpagile luate si cu fondurile deturnate...
iar in mediul academic modestia este bine pretuita, nu-i asa...?
8)
"Infernul este pavat cu bune intentii" - Samuel Johnson

User avatar
radu
junior
junior
Posts: 49
Joined: Fri Aug 01, 2003 3:51 pm

Postby radu » Tue Mar 21, 2006 4:51 pm

Cotidianul, 21 martie 2006, Grila incompetentei la UMF Bucuresti

http://www.cotidianul.ro/index.php?id=4 ... b4c2394f27

User avatar
HornySkunk
senior
senior
Posts: 353
Joined: Tue Jun 08, 2004 10:59 pm
Location: D'ici, d'ailleur.

Postby HornySkunk » Tue Mar 21, 2006 6:40 pm

:lol:
Incurcate sunt caile promovarii universitare. Doamna Zagrean nu mi se pare deloc o 'victima' cum o prezinta cei de la Cotidianul. Ceea ce mi se pare mai important e declaratia lui Popa:
Cotidianul:
Rectorul Florian Popa al UMF Bucuresti ne-a declarat ieri ca va propune Senatului UMF rediscutarea criteriilor si blocarea concursurilor, pentru ca „trebuie sa respectam cit mai fidel ordinele lui Miclea si sa ne apropiem de conditiile de aderare in UE“. El a spus ca membrii Senatului au imblinzit criteriile lui Miclea deoarece au considerat ca „nimeni din tara nu mai poate ajunge profesor in conditiile impuse de el“.

Conditiile reprezinta criteriile minimale. Pe baza autonomiei universitare s-ar fi putut adauga altele dar ei au facut invers, au scos din ele.

User avatar
bobocu'
junior
junior
Posts: 26
Joined: Thu Sep 30, 2004 4:56 pm

Postby bobocu' » Wed Mar 22, 2006 8:44 pm

Dl. dr. Radu, am urmarit cu interes unele comentarii facute pertinent de Dvs. in forum. Din pacate as vrea sa va atrag atentia ca este de total prost gust sa faceti reclama unui articol de ziar foarte probabil scris "la comanda", numai pentru a-i face pe plac lui big boss. In privinta competentelor Doamnei Academician Doctor Profesor Ana Maria Z., pana si studentii de an I sau II stiu ca se rezuma la a fi demna si mandra mama a urmasului aceluiasi big boss, pe langa multe aere, fitze si atitudini bipolare. Este pacat ca va coborati in asa un hal, dar recunosc ca ne aflam in mediul academic UMFCD unde pupincurismul este la el acasa. Fara respecte.

mihaij
senior
senior
Posts: 104
Joined: Wed Sep 15, 2004 2:50 pm

Postby mihaij » Wed Mar 22, 2006 11:28 pm

bobocu - te contrazic cu articolul la comanda. Cotidianul de obicei urmareste cand apar scandaluri intre doua tabere si ia de la cel care zice cel mai cu naduf si face un articol folosindu-se de exagerarile celor care se cred (pe bune sau nu) victime. Curat jurnalism - ce sa faci. Daca tabara 2 ar juca mai scandalos cu presa ar aparea si prozitia lor.

Cred ca asa e si situatia aici. Din pacate insa pt doamna "victima" nu are cum sa castige. La nevoie o sa i se aplice cel putin doua scenarii - ca a iesit in presa cu scandal din umf fara sa urmareasca procedurile interne atat de dragi la nevoie oricarei institutii (carta umf); sau mai rau - ca e nesimtita pe fata cand vrea sa duca nepotismul pe cele mai inalte culmi incercand sa devina confa in catedra unde e sotul prof. Pe prevederile stricte recomandate de miclea nici nu se putea inscrie la concurs, cred.

Sa vedem insa cum o sa se joace, dar eu mizez in continuare pe cealalta. Daca se ajunge la procese sau plangeri prea dese se anuleaza incaz de nevoie postul/concursul - parerea mea :twisted: Inca nu a aparut nimic in cronica romana, o analiza detaliata... probabil se spera la o negociere sau deja se resemneaza lumea.

mai baga cineva pariu? :lol:

User avatar
bobocu'
junior
junior
Posts: 26
Joined: Thu Sep 30, 2004 4:56 pm

Postby bobocu' » Thu Mar 23, 2006 1:14 am

Mihaij - multumesc pentru contrazicere si imi permit sa iti raspund:
1. Articolul pare totusi facut "la comanda". Nu este atat de interesant pentru presa un mic scandal de familie la UMFCD in conditiile in care este un mare os de ros din scandalurile politice actuale.
2. Din comentariile genul Cotidianul Vs. Cronica Romana rezulta ca sunteti mai degraba un om de presa decat un initiat al mediului apropiat medicinii. Totusi , acest forum este al studentilor de la Medicina.
3. Nu am precizat in postul precedent , dar poate este necesar sa o fac acum. Sa nu uitam ca "granturile" dnei Ana Maria Z. in care figureaza ca director de proiect sunt obtinute de la Programul Viasan in care decizia apartine - ghiciti cui?? - lui big boss, alias sotzul - LEON ZAGREAN, daca mai exista vreo indoiala.
4. Nu cred ca ar fi corecta o anulare a concursului. Daca acesta s-a desfasurat dupa o metodologie si criterii aprobate , asta este . Nu cred ca presiunea unei prese aservite, sau mai bine zis cumparate, are dreptul de a impune reguli, sau , mai mult , de a schimba reguli adoptate in virtutea dreptului de autonomie universitara.
5. Sunt de acord ca Dl Miclea a dorit bunastarea invatamantului superior din Romania. Nu pot sa uit insa imaginea domniei sale cand intr-o emisiune televizata a prezentat niste papusi de plus drept reprezentarile membrilor famniliei sale. Am avut senzatia ca vad un personaj tragic, dintr-un spital de psihiatrie (pacient, ca sa fiu mai clar). Numai daca esti rupt de realitatile din Romania poti sa stabilesti niste criterii de promovere UE la noi in tara (si sa nu uitam de coruptie, care poate depasi orice fel de criteriu).
6. Cred ca acest topic poate deveni unul foarte interesant , atata timp cat studenti din UMFCD, cu adevarat realisti, incep sa isi spuna parerile.

mihaij
senior
senior
Posts: 104
Joined: Wed Sep 15, 2004 2:50 pm

Postby mihaij » Thu Mar 23, 2006 2:34 am

Nu stiu la ce sa iti raspund, sunt in mare de acord cu ce ai zis - cu cateva completari si corectari, inutile si pe langa discutie.

User avatar
HornySkunk
senior
senior
Posts: 353
Joined: Tue Jun 08, 2004 10:59 pm
Location: D'ici, d'ailleur.

Postby HornySkunk » Thu Mar 23, 2006 4:43 am

Un alt lucru interesant e ca se poate sesiza parchetul in legatura cu faptul ca rectoratul UMF refuza sa faca publice declaratiile de avere, asa cum cere legea.
Exista un precedent aici:
http://www.educer.ro/documente/sesizare ... Iasi_m.pdf

User avatar
HornySkunk
senior
senior
Posts: 353
Joined: Tue Jun 08, 2004 10:59 pm
Location: D'ici, d'ailleur.

Postby HornySkunk » Thu Mar 23, 2006 5:12 am

Evident ca problema declaratiilor de avere este complicata pentru rectorii care lucreaza si in spital tocmai datorita banilor stransi cu buzunarul halatului care nu prea se pot justifica oricate matusi si-ar descoperi. Cred ca masura ii loveste destul de rau mai ales pe cei din invatamantul medical de asta nu-i de mirare de ce sunt dispusi sa incalce legea nepublicandu-si deklaratiile (pe care le asteptam cu interes). 8)
Declaratiile ar trebui sa fie un ghid pentru cei care vor opta pentru o anumita specializare la rezidentiat. Propun un clasament al averilor in functie de specialitate. :D

User avatar
radu
junior
junior
Posts: 49
Joined: Fri Aug 01, 2003 3:51 pm

Postby radu » Fri Mar 24, 2006 1:57 am

1. HornySkunk esenta este redata in observatia ta - Conditiile reprezinta criteriile minimale. Pe baza autonomiei universitare s-ar fi putut adauga altele dar ei au facut invers, au scos din ele.

2. Bobocu' - nu fac reclama nimanui, nu fac comentarii pe marginea subiectului. Indiferent cat de obiectiv as vrea sa fiu, voi fi suspectat de subiectivism datorita simplului fapt ca sunt coleg cu anumite persoane implicate in conflict. SIMPLUL MOTIV PT CARE AM POSTAT DIN PROPRIE INITIATIVA linkul este pentru ca sunt un fervent sustinator al societatii civile si al discutiilor libere. Este in mod categoric o solutie eficienta de a combate atitudinile reminiscente din perioada comunista.

3. mihaij - apropos de dna zagrean, autoevaluarea se gaseste pe situl umf, si daca o consulti cu ordinul de ministru in fata, ai sa vezi ca indeplineste criteriile ministrului. problema e ca nu indeplineste criteriile mai laxe ale umf :D

4. sunt impotriva nepotismului. am mai avut o discutie cu hornyskunk pe tema asta. este o zona spinoasa. este un fenomen foarte frecvent ca in lumea academica medicala sa apara relatii intre colegi (este cunoscut ca medicii sunt persoane cu relativ putin timp liber, mai ales cand au preocupari si academice). intrebare - le permiti sa se casatoreasca sau nu. daca nu, asa cum se intampla in multe tari occidentale exista 2 posibilitati - pui stop relatiei pentru ca nu poti ca tu sa lucrezi in univ din orasul A si partenera la univ din orasul B care e la 100 km distanta, sau iti bagi picioarele in casatorie si traiesti in concubinaj.. am prieteni care procedeaza asa in anglia, germania, suedia(au si copii). si daca sunt concubini, pot exista mult si bine favoritisme pe care NU ai cum sa le dovedesti legal. asa ca permite-mi sa am unele rezerve in ce priveste limita nepotismului. corect ar fi, ca atunci cand ai prins cu favoritismul, fie ca vorbim de nepotism sau nu, sa il executi pe cel care a gresit, dar nu poti sa-i spui omului "nu iesi azi din casa ca poate omori pe careva". apropos, repet, nu cautati aspecte partinitoare la acest subiect, nu exista din punctul meu de vedere.

5. Bobocu' - Miclea nu a stabilit criterii la nivel de UE! din punctul lor de vedere si astea sunt extrem de laxe. partea trista e ca numai medicina NU cade pe criteriile ministrului Miclea. Alte universitati din Ro au cu ce (poli, universitate, etc). intrebare - de ce trebuie sa fie atati profesori la medicina? doar pt ca au o varsta la care le-ar sta bine cu titlul de prof in fata numelui? si apoi ca sa citez dintr-un comentariu de pe cotidianul - "Formarea de specialisti trebuie sa aiba doar rol de diferentiere intre candidatii competenti din punct de vedere stiintific, pentru ca specialistul format dupa chipul si asemnarea incompetentului nu este ceva pozitiv. Cine n-a publicat nimic de valoare dar a supervizat sute de dizertatii si teze a distrus de fapt oameni, generatii intregi de studenti.
Ministerul trebuie sa intervina cu fermitate pentru respectarea criteriilor in spiritul lor, si chiar pentru ridicarea nivelului de exigenta.
Mai bine o tara cu doar cativa profesori universitari adevarati decat sa continue batjocorirea banilor publici pe salariile grase ale unor impostori.
dr. Virgil Iordache - Universitatea din Bucuresti"

6. HornySkunk - apropos de declaratii de avere.. stai tu linistit ca nu din spagi de spital se face averea.. ci din comisioane pe contracte pe care le sustii! Ca o gluma legata de topul pe care il propui - as sugera mangement medical! :D

User avatar
bobocu'
junior
junior
Posts: 26
Joined: Thu Sep 30, 2004 4:56 pm

Postby bobocu' » Fri Mar 24, 2006 9:36 am

Radu - apropos de nepotism si subiectivism, cum se explica faptul ca dna Z. este director de proiect numai pe contracte Viasan (unde sef este dnul Z). Poate ar fi interesant sa initiezi niste discutii "libere" intre colegii domniei tale de catedra legat de lucrul asta. Doar si catedra de fizio este o parte a societatii civile.....sau nu o fi asa ?

User avatar
radu
junior
junior
Posts: 49
Joined: Fri Aug 01, 2003 3:51 pm

Postby radu » Fri Mar 24, 2006 12:28 pm

1. lucrurile au inceput sa evolueze interesant.. http://www.cotidianul.ro/index.php?id=4 ... 502dd11613

2. din bucataria umf.. cred ca au fost cel putin 10 sedinte de catedra in care prof zagrean in calitate de sef de catedra a anuntat competitiile si a propus membrilor catedrei sa inainteze propuneri de grant.. in plus la invitatia decanului prof-ul a luat cuvantul si in sedintele de consiliu pentru a incuraja depunerea de proiecte. eu personal nu cred in pozitii partinitoare sau favoritisme facute de profesor. cei care au avut propuneri coerente si bune au castigat. argument suplimentar - cand ai adversari de talie grea din umf nu e nevoie sa gresesti decat o singura data.

3. informatii suplimentare:
- Ana-Maria Zagrean - a avut granturi de cercetare (cu Academia Romana), inainte ca prof zagrean sa devina director Viasan, si mai este membra intr-un proiect CEEX (competitia fiind organizata de MEC). In plus, atat Ana-Maria cat si eu am avut 2 propuneri la ultima competitie CNCSIS si nu am castigat.. deci nu poate fi vorba de favoritism.
-prof Zagrean a fost primul in ro care a sustinut alegerea proiectelor pentru evaluare de catre evaluator (deci nu sunt atribuite de presedintele programului), iar presedintele nu poate influenta evaluarea proiectelor.

User avatar
HornySkunk
senior
senior
Posts: 353
Joined: Tue Jun 08, 2004 10:59 pm
Location: D'ici, d'ailleur.

Postby HornySkunk » Fri Mar 24, 2006 3:06 pm

Un cititor al Cotidianului observa ca in autoevaluarea unui candidat la postul de profesor universitar :shock: contine cuvantul 'grand' folosit in loc de 'grant'. Nu stiu cum a fost posibila eroarea (poate o secretara neatenta?) dar apare in text de mai multe ori deci o greseala de dactilografiere se poate exclude.

Particip la realizarea a 2 Granduri de Cercetare, la unul din ele fiind Director de proiect.
DIRECTOR DE GRAND DE CERCETARE 2006 IN COLABORARE CU INSTITUTUL POLITEHNIC BUCURESTI
Responsabil Stiintific GRAND DE CERCETARE 2006 IN COLABORARE CU INSTITUTUL POLITEHNIC BUCURESTI
REZENTARE IN ETAPA ACTUALA A GRANDULUI INTERNATIONAL ESTE STRICT SECRETA SI CONFIDENTIALA


Pe langa ultima fraza absolut simpatica (nu stiu de ce poate fi un grant atat de strict secret si confidential, ca doar nu-i vorba de vreun domeniu nuclear strategic) mai gasim si o propozitie fara predicat. Evaluarea e impresionanta; spune ca are 6 articole in reviste medicale indexate ISI dar eu nu am putut sa gasesc niciunul pe pubmed. Nu stiu daca a castigat concursul, dar ce mai conteaza?
PS: acum am vazut ca avem un nou user pe imed:
http://www.imed.ro/forum/profile.php?mo ... ile&u=6461 :D
Welcome.

User avatar
HornySkunk
senior
senior
Posts: 353
Joined: Tue Jun 08, 2004 10:59 pm
Location: D'ici, d'ailleur.

Postby HornySkunk » Fri Mar 24, 2006 3:31 pm

Ce-i interesant e ca domnul conferentiar a participat la nu mai putin de 33
(:!:) congrese internationale in 11 ani deci cu o medie de 3 congrese pe an. O fi mult, o fi putin?


Return to “Facultatea”

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 15 guests