nemultumiri ale studentilor UMF

care ne mananca zilele
User avatar
tulip
senior
senior
Posts: 346
Joined: Tue Oct 21, 2003 10:32 am
Contact:

nemultumiri ale studentilor UMF

Postby tulip » Sat Dec 10, 2005 6:30 pm

bagati aici tot ce va supara si ar putea fi remediat daca s-ar depune ceva eforturi
si dupa ce puneti aici, poate se gaseste si cineva care sa poarte stindardul

pasarilatilungila
elder
elder
Posts: 679
Joined: Sun Nov 14, 2004 11:33 pm

Postby pasarilatilungila » Sat Dec 10, 2005 10:36 pm

in primul rand bibliografia rezi :lol:
And the PRIDES shall stand as one, powerful in the LIGHT and SUPREME among BEINGS

User avatar
ROSSANA
newbie
newbie
Posts: 6
Joined: Thu Nov 10, 2005 11:10 pm
Location: printre nori

Psiho-anul I

Postby ROSSANA » Wed Dec 14, 2005 12:34 am

As avea si eu o problema.As vrea sa stiu unde se tine lp-ul de Psiho anul I,vinerea de la 14-nu m-a lamurit nimeni;
:?:
"Anatomia este stiinta formei vii" Prof.Dr.Rainer

User avatar
pinky
senior
senior
Posts: 216
Joined: Wed Jun 01, 2005 6:10 pm
Location: aici, printre voi

Postby pinky » Wed Dec 14, 2005 12:48 am

in primul rand se scrie VII, cu doi de i. In al doilea rand, psihologia se tine ori la Sahia, ori intr-un amfiteatru din facultate.

User avatar
Chingachgook
addicted
addicted
Posts: 23561
Joined: Wed Nov 26, 2003 6:34 pm
Location: in hamac

Postby Chingachgook » Wed Dec 14, 2005 1:14 am

pe mine ma nemultumeste secretara aia de la decanat.
nu se poate face nimic cu ea?
Sunt cel mai pașnic om din lume. Dorințele mele sunt: o căsuță modestă, un pat bun si o gradina cu pomi. Iar dacă Domnul Dumnezeu ar vrea să mă facă într-adevăr fericit, as vedea spânzurați în acești pomi șase sau șapte din dușmanii mei...

User avatar
pinky
senior
senior
Posts: 216
Joined: Wed Jun 01, 2005 6:10 pm
Location: aici, printre voi

Postby pinky » Wed Dec 14, 2005 1:25 am

sa schimbi omul din functie nu cred. Sa schimbi caracterul omului nici atat. Asta e, tragem adanc aer in piept cand intram acolo si gata....

User avatar
pinky
senior
senior
Posts: 216
Joined: Wed Jun 01, 2005 6:10 pm
Location: aici, printre voi

Postby pinky » Wed Dec 14, 2005 1:49 am

sa schimbi omul din functie nu cred. Sa schimbi caracterul omului nici atat. Asta e, tragem adanc aer in piept cand intram acolo si gata....

User avatar
simona budui
newbie
newbie
Posts: 10
Joined: Tue May 03, 2005 12:05 pm
Location: bucuresti
Contact:

Postby simona budui » Wed Dec 14, 2005 9:52 pm

nemultumirea principala este ca nu sunt cursuri de imagistica!Gata, tata, Rx-ul..mai exista si CT,RMN sa nu mai vorbim de eco!!!Eu la radio n-am facut nic macar CT!poate in alte parti s-a facut......

User avatar
chris0500
senior
senior
Posts: 177
Joined: Mon Nov 21, 2005 9:02 pm
Location: prin sud

Postby chris0500 » Wed Dec 14, 2005 9:57 pm

stai linistita, nu s-a facut nici in alte parti.
e adev ca unii colegi au facut, dar f putini.

User avatar
danhia
elite
elite
Posts: 4297
Joined: Sat Oct 29, 2005 8:56 pm
Location: The Royal Ascot Brigade

Postby danhia » Wed Dec 14, 2005 10:26 pm

principala mea nemultumire este ca in tot timpul facultatii nu se dau proiecte de facut studentilor care sa fie notate.poate o sa ziceit ca medicina e practica si teoria din carti..dar cred ca studentul trebuie sa fie stimulat sa produca ceva , sa faca un pic de research pe anumite teme si despre subiecte .

User avatar
pinky
senior
senior
Posts: 216
Joined: Wed Jun 01, 2005 6:10 pm
Location: aici, printre voi

Postby pinky » Wed Dec 14, 2005 11:43 pm

pentru asta exista cercuri: de microbiologie, farmacologie, neurostiinte, bio cel, si poate si altele de care nu stiu eu. Acolo se face ceva cercetare si se fac si proiecte. Bine, asta e activitate voluntara....nu se noteaza nicaieri

User avatar
Cristinik
newbie
newbie
Posts: 10
Joined: Sun Oct 30, 2005 3:26 pm
Location: Bucuresti

Postby Cristinik » Thu Dec 15, 2005 11:19 pm

:rofl: :rofl: :rofl: HAHAHAHAHAHAHAHAHA!!!

Tu ai fost la vreunul dintre "cercurile" pe care le-ai mentionat???

in fine, s-or mai fi schimbat lucrurile de pe "vremea mea"...desi nu-i asa de mult timp de atunci :D De biocel si farmaco nu vreau sa mananc ..... nu stiu nimic, dar la micro cercul doctorului Popa parca, cel care a fost in minister si Afganistan, nu? :lol: el era foarte bine intentionat, dar niciodata nu avea timp, medii de cultura etc. Singura CERCETARE a fost sa ne insamantam amprentele si sa recoltam un exudat faringian oricarui coleg, ocazie cu care respectivul mi-a tusit in nas si m-am procopsit cu un streptococ b hemolitic de gr. A si vai de .... meu :evil:

Iar la "cercul" de neurostiinte, pe langa faptul ca trebuie sa treci un "test" de tip interviu, la care Zagrean si (ma abtin) doamna Zagrean si inca un trepadus iti pun niste intrebari care pot fi foarte misto, interesante, super, dar daca ai ghinion sunt in pana de idei si ca sa nu se repete, intreaba niste chestii imbecile de-a dreptul! In fine, treci "testul", esti f mandru, te si vezi neurocercetator, si faci ...... praf! munca de subsecretara, se cerceteaza piciorul broastei, si te mai si prinzi ca zagrean nu-i decat un nebun cu gura mare care-i pica pe multi si se da cel mai destept din univers cand defapt nu mai esti prea sigur daca el intelege mecanismele despre care-ti vorbeste... Hai ca pe alea de la fizio generala mai pare sa le treaca prin oaresce retea neuronala, dar la cele de neurostiinte...sa nu il intrebi "de ce" sau "cum...

Cam asta despre "CERCETARE". ar mai fi exemple, dar ma opresc aici ca pe astea l-am incercat eu...

User avatar
pinky
senior
senior
Posts: 216
Joined: Wed Jun 01, 2005 6:10 pm
Location: aici, printre voi

Postby pinky » Fri Dec 16, 2005 12:15 am

Cristinik wrote::
Tu ai fost la vreunul dintre "cercurile" pe care le-ai mentionat???


la micro am fost, si stiu si eu ce se intampla la mai toate cercurile enumerate. Doar ca am colegi care s-au declarat multumiti de ce fac la cerc si merg in continuare....daca tie nu ti-a placut si ai considerat ca e naspa, e treaba ta. Unii poate gasesc ceva interesant in aceasta activitate

User avatar
excristi
senior
senior
Posts: 164
Joined: Sun Sep 28, 2003 10:47 pm
Location: Bucuresti
Contact:

Postby excristi » Mon Dec 19, 2005 9:00 pm

Ptr cei ce vor intradevar sa face cercetare.... l;a nivel de student... pot merge la Histologie..
www.AdmitereMedicina.ro

User avatar
groopy
elder
elder
Posts: 537
Joined: Tue Apr 19, 2005 8:18 pm
Contact:

Postby groopy » Thu Dec 22, 2005 8:50 pm

pinky wrote:psihologia se tine ori la Sahia, ori intr-un amfiteatru din facultate.




Sau in Colentina ! Daca nu vine Iamandescu la noi ,mergem noi la Iamandescu!

User avatar
groopy
elder
elder
Posts: 537
Joined: Tue Apr 19, 2005 8:18 pm
Contact:

Postby groopy » Thu Dec 22, 2005 9:28 pm

Daca tot nu ati mentionat ce fel de nemultumiri:sunt nemultumita de wc-urile murdare(adica de singurul) !De ce?pt ca dra doctor nu stie cum se face caca ! Ar trebui un curs pt asta! :shock:

Enemy
elder
elder
Posts: 1141
Joined: Fri Sep 12, 2003 5:41 pm
Contact:

Postby Enemy » Fri Dec 23, 2005 9:41 am

lol, care veceuri? :shock: de unde?

User avatar
groopy
elder
elder
Posts: 537
Joined: Tue Apr 19, 2005 8:18 pm
Contact:

Postby groopy » Fri Dec 23, 2005 12:46 pm

Din facultate! La parter! De langa bufet!

cerbu
elder
elder
Posts: 1054
Joined: Sun Jul 13, 2003 2:32 pm

Postby cerbu » Fri Dec 23, 2005 3:02 pm

kurios kum, in general, caminele unde sunt mai multe fete( medicina sau nu) au bude mizerabile. se pare ca toti kam lasa bunul simt pe akasa kand vin pe la fakultate.

User avatar
HornySkunk
senior
senior
Posts: 353
Joined: Tue Jun 08, 2004 10:59 pm
Location: D'ici, d'ailleur.

Postby HornySkunk » Tue Dec 27, 2005 1:57 am

Absolut geniala inscriptia de la toaleta de langa catedra de biofizica (citez din memorie):
"Va rugam ridicati colacul closetului inainte de a va urca cu picioarele".

User avatar
aesira
senior
senior
Posts: 164
Joined: Thu Mar 03, 2005 1:43 pm
Contact:

Postby aesira » Thu Jan 05, 2006 1:40 am

in seara asta cand citeam ceva la embrio despre implantatia miraculoasa a blastocistului am dat de curiozitate la pagina de inceput a eternei si nemuritoate ranga si am vazut anul de editare 1990 :x ma miram eu de ce sunt date ca fiind niste operatii de sarcina abdominala ca fiind extraordinare la vremea lor 1979
deci nemultumire ar fi sa invatam si noi cam ce se mai descopera la zi ,nu de lucruri miraculoase de acu 20 ani ca totusi aceasta frumoasa si extraordinara facultate e de medicina nu e ora de anatomie cu testul de sarcina pe broscoii masculi
for true metal

Enemy
elder
elder
Posts: 1141
Joined: Fri Sep 12, 2003 5:41 pm
Contact:

Postby Enemy » Thu Jan 05, 2006 2:16 am

lol, e bine k te-ai apucat de invatat.

Ragna
Posts: 3
Joined: Thu Jan 05, 2006 2:02 am
Location: Bucharest
Contact:

Postby Ragna » Thu Jan 05, 2006 2:50 am

De ce e site-ul atat de inconsistent si retard?
Ce pazeste ssm sau liga daca rectoratul si decanatul nu considera ca e important ca in secolul XXI sa ai un site util si functional?

PS: Off sau macar Beside Topic... Stie cineva daca mai exista cenaclul literar pentru medicinisti al dl. Zeletin? Sau alte info pe tema asta...
Think PINK!

User avatar
groopy
elder
elder
Posts: 537
Joined: Tue Apr 19, 2005 8:18 pm
Contact:

Postby groopy » Thu Jan 05, 2006 4:35 pm

Ragna wrote:De ce e site-ul atat de inconsistent si retard?
Ce pazeste ssm sau liga daca rectoratul si decanatul nu considera ca e important ca in secolul XXI sa ai un site util si functional?

PS: Off sau macar Beside Topic... Stie cineva daca mai exista cenaclul literar pentru medicinisti al dl. Zeletin? Sau alte info pe tema asta...



Stii dc?Pt ca topicurile prezente azi reprezinta preocupariile studentiilor de la medicina! Si nu ne intereseaza forte mult cenaclul literar ....! Ne scufundam in mediocritate ! :D 8)

User avatar
kuky_nic
junior
junior
Posts: 48
Joined: Fri Sep 30, 2005 4:51 pm

nemultumiri ale studentilor umf

Postby kuky_nic » Thu Jan 12, 2006 12:46 am

Una din nemultumirile mele ar fi urmatoarea:anul universitar trecut(dec 2004) ssmb a facut o serbare de craciun(destul de frumoasa),adica oamenii s-au chinuit sa faca ceva inainte de sarbatori,iar anul asta liga a facut una asemanatoare si nici macar nu a pus afise ca sa le vada toata lumea...si ideea furata e lipsa totala de imaginatie!!!

User avatar
Chingachgook
addicted
addicted
Posts: 23561
Joined: Wed Nov 26, 2003 6:34 pm
Location: in hamac

Postby Chingachgook » Thu Jan 12, 2006 2:28 pm

sesemebistule.
dupa parerea ta serbarea de craciun de anu trecut a fost vreo idee originala?
Sunt cel mai pașnic om din lume. Dorințele mele sunt: o căsuță modestă, un pat bun si o gradina cu pomi. Iar dacă Domnul Dumnezeu ar vrea să mă facă într-adevăr fericit, as vedea spânzurați în acești pomi șase sau șapte din dușmanii mei...

User avatar
radu
junior
junior
Posts: 49
Joined: Fri Aug 01, 2003 3:51 pm

Postby radu » Thu Jan 12, 2006 8:19 pm

Cristinik wrote:
Tu ai fost la vreunul dintre "cercurile" pe care le-ai mentionat???

...

Iar la "cercul" de neurostiinte, pe langa faptul ca trebuie sa treci un "test" de tip interviu, la care Zagrean si (ma abtin) doamna Zagrean si inca un trepadus iti pun niste intrebari care pot fi foarte misto, interesante, super, dar daca ai ghinion sunt in pana de idei si ca sa nu se repete, intreaba niste chestii imbecile de-a dreptul!


1. nu stiu care sunt considerentele care stau la baza afirmatiilor tale.. malitiozitate, frustrari(poate pt ca ai picat testul)? in general este elegant atunci cand faci afirmatii depre persoane, chiar daca sunt negative, sa fie sustinute de ceva dovezi. Daca nu ai dovezi sau nu stii, atunci nu comentezi.
2. de ce te abtii? daca ai ceva de spus, spune! daca ai intrebari, intreaba!
3. <<TREPĂDÚŞ, trepăduşi, s.m. Persoană fără astâmpăr, care aleargă încoace şi încolo (agitându-se pentru treburile altora). ♦ Om fără demnitate, lipsit de personalitate, care se pune în serviciul altuia, pentru treburi mărunte, adesea înjositoare. – Trepăda + suf. -uş. >> .. este o afirmatie malitioasa si jignitoare si nu vreau sa comentez mai mult. Dar afirmatia sustine clar ca autorul habar nu are despre ce vorbeste.

Cristinik wrote:In fine, treci "testul", esti f mandru, te si vezi neurocercetator, si faci ...... praf! munca de subsecretara, se cerceteaza piciorul broastei, si te mai si prinzi ca zagrean nu-i decat un nebun cu gura mare care-i pica pe multi si se da cel mai destept din univers cand defapt nu mai esti prea sigur daca el intelege mecanismele despre care-ti vorbeste... Hai ca pe alea de la fizio generala mai pare sa le treaca prin oaresce retea neuronala, dar la cele de neurostiinte...sa nu il intrebi "de ce" sau "cum...


4. Din nou Cristinik esti total pe dinafara.
a. la neurostiinte nu se lucreaza pe broaste
b. fiecare membru al grupului isi asuma responsabilitatile inerente care decurg din calitatea sa de membru
c. iar pentru munca exista si recompensa - intra pe Pubmed-Medline si da o cautare dupa unul din urmatoarele nume: Nita DA, Moldovan M, Popa DP, Braga RI, Spulber S, Saravan V, Iosifescu R, Avramescu S - cu totii au fost studenti (unii inca mai sunt) care au facut /fac parte din "Cercul" de Neurostiinte, cu publicatii pe care unii din profesorii din UMF ar visa sa le aiba. Iar lista ar putea continua mult mai mult si cu alte nume care au avut prezentari la congrese in toata lumea de la Lisabona pana in Noua Zeelanda.
5. despre "prinderile" tale, un singur comentariu - evidence based medicine. cauta pe net, cere referinte, uita-te intai ce realizari are persoana respectiva, si apoi critica!

Cristinik wrote:Cam asta despre "CERCETARE". ar mai fi exemple, dar ma opresc aici ca pe astea l-am incercat eu...

probabil ca ai incercat CERCETAREA CERCETARII.. si nu ai gasit probabil nimic pentru ca nu ai facut-o ca lumea. penibil, dar poate mai ai sanse..

Pentru cei care doresc mai multe informatii, va rog sa va adresati direct Laboratorului de Neurostiinte, avem toata deschiderea pentru studenti. Spor!

User avatar
danhia
elite
elite
Posts: 4297
Joined: Sat Oct 29, 2005 8:56 pm
Location: The Royal Ascot Brigade

Postby danhia » Fri Jan 13, 2006 6:19 pm

s-or mai uita si la fata omului,nah...eu nu cred ca nu se paote dc te implici in ceva. vrei ,obtii. restul sunt scuze. unele valide, dar tot scuze. bafta.
si cerculd e neurostiinte e intradevar unul bine pus la punct. si persoane de acolo lucreaza acum in strainatate in laboratoare de cercetare .
deci..mai cu sarg!

vd
junior
junior
Posts: 29
Joined: Mon Mar 22, 2004 4:41 pm
Location: Universe

Postby vd » Sun Jan 15, 2006 3:00 am

radu wrote:
Cristinik wrote:
Tu ai fost la vreunul dintre "cercurile" pe care le-ai mentionat???

...

Iar la "cercul" de neurostiinte, pe langa faptul ca trebuie sa treci un "test" de tip interviu, la care Zagrean si (ma abtin) doamna Zagrean si inca un trepadus iti pun niste intrebari care pot fi foarte misto, interesante, super, dar daca ai ghinion sunt in pana de idei si ca sa nu se repete, intreaba niste chestii imbecile de-a dreptul!


1. nu stiu care sunt considerentele care stau la baza afirmatiilor tale.. malitiozitate, frustrari(poate pt ca ai picat testul)? in general este elegant atunci cand faci afirmatii depre persoane, chiar daca sunt negative, sa fie sustinute de ceva dovezi. Daca nu ai dovezi sau nu stii, atunci nu comentezi.
2. de ce te abtii? daca ai ceva de spus, spune! daca ai intrebari, intreaba!
3. <<TREPĂDÚŞ, trepăduşi, s.m. Persoană fără astâmpăr, care aleargă încoace şi încolo (agitându-se pentru treburile altora). ♦ Om fără demnitate, lipsit de personalitate, care se pune în serviciul altuia, pentru treburi mărunte, adesea înjositoare. – Trepăda + suf. -uş. >> .. este o afirmatie malitioasa si jignitoare si nu vreau sa comentez mai mult. Dar afirmatia sustine clar ca autorul habar nu are despre ce vorbeste.

Cristinik wrote:In fine, treci "testul", esti f mandru, te si vezi neurocercetator, si faci ...... praf! munca de subsecretara, se cerceteaza piciorul broastei, si te mai si prinzi ca zagrean nu-i decat un nebun cu gura mare care-i pica pe multi si se da cel mai destept din univers cand defapt nu mai esti prea sigur daca el intelege mecanismele despre care-ti vorbeste... Hai ca pe alea de la fizio generala mai pare sa le treaca prin oaresce retea neuronala, dar la cele de neurostiinte...sa nu il intrebi "de ce" sau "cum...


4. Din nou Cristinik esti total pe dinafara.
a. la neurostiinte nu se lucreaza pe broaste
b. fiecare membru al grupului isi asuma responsabilitatile inerente care decurg din calitatea sa de membru
c. iar pentru munca exista si recompensa - intra pe Pubmed-Medline si da o cautare dupa unul din urmatoarele nume: Nita DA, Moldovan M, Popa DP, Braga RI, Spulber S, Saravan V, Iosifescu R, Avramescu S - cu totii au fost studenti (unii inca mai sunt) care au facut /fac parte din "Cercul" de Neurostiinte, cu publicatii pe care unii din profesorii din UMF ar visa sa le aiba. Iar lista ar putea continua mult mai mult si cu alte nume care au avut prezentari la congrese in toata lumea de la Lisabona pana in Noua Zeelanda.
5. despre "prinderile" tale, un singur comentariu - evidence based medicine. cauta pe net, cere referinte, uita-te intai ce realizari are persoana respectiva, si apoi critica!

Cristinik wrote:Cam asta despre "CERCETARE". ar mai fi exemple, dar ma opresc aici ca pe astea l-am incercat eu...

probabil ca ai incercat CERCETAREA CERCETARII.. si nu ai gasit probabil nimic pentru ca nu ai facut-o ca lumea. penibil, dar poate mai ai sanse..

Pentru cei care doresc mai multe informatii, va rog sa va adresati direct Laboratorului de Neurostiinte, avem toata deschiderea pentru studenti. Spor!


Am dat eu search pe pubmed dupa Zagrean si nu am gasit nimic sa pici in limba. Un singur articol merita merntionat: Gaiarsa JL, Zagrean L, Ben-Ari Y.Neonatal irradiation prevents the formation of hippocampal mossy fibers and the epileptic action of kainate on rat CA3 pyramidal neurons. J Neurophysiol. 1994 Jan;71(1):204-15.
Dar aici nu e ca prim autor si e publicat in colaborare stransa cu francezii.
Restul sunt articole publicate in jurnale romanesti care nu vreau sa ma gandesc ce valoare si impact factor au.
Asa ca mai moale cu lauda si la fapte va rog, vreau sa vad rezultate in reviste serioase. Chiar imi doresc sa ajunga si facultatea de medicina din Bucuresti sa publice in Nature, Science, Neuron ....
Despre Zagrean in rest numai de bine.
Exista la Facultatea de Biologie un grup mult mai bun (zic eu) si unde se puteau invata mai multe insa din pacate s-a destramat, seful de acolo, scotian de felul lui plecand din Romania.

armand
junior
junior
Posts: 67
Joined: Wed Jan 18, 2006 8:37 pm

Postby armand » Fri Jan 20, 2006 12:51 am

Pt domnii si domnisoarele care au o parere foarte tare,frate, despre o catedra,sa-i spunem catedraX...si mai ales liderul ei,acest Zeus al neurostiintelor....am o intrebare foarte strigenta,frate:vi se pare normal ca anul asta la obiectul catedreiX sa nu se sustina examen partial?Iar examinarea finala (orala) sa se faca in vara din circulator, sange,respirator,olecutza de excretor si una bucata(mica si isignifianta)nervos?Mai mult,ca neste foto(izi)omodele ce se afla,studentii de anu' II care este, deci exista,vor sustine un casting...ca sa se concluzioneze daca merita sa intre in examen...Cum trebuie sa ne pregatim dragii mei colegi mai mari?Ce pastile sa luam la noi?Cate cartuse de tzigari sa fumam?Hm?Tre' sa participam cumva la cercu'de neurostiinte? :shock:

User avatar
stefan_georgescu
senior
senior
Posts: 110
Joined: Sun Jun 19, 2005 1:21 am
Contact:

Postby stefan_georgescu » Fri Jan 20, 2006 9:28 am

Neurostiintele nu au nimic in comun cu examenul de an la fiziologie!Nimeni nu tine cont de asta!Cat despre cum sa inveti cel mai bine te duci la cursuri, mai ales cele de nervos,pentru ca e fosrte mult de citit din Guyton la acest capitol!Cu partialul mi se pare ciudat dar daca v-a anuntat de la inceputul anului ca nu se va tine atunci nu prea aveti ce sa faceti!
Daca printr-o minune reusiti sa-l convingeti pe dl profesor sa dea partial (desi nu vad nici o cale) atunci sa stiti ca se va ocupa sa fie niste subiecte cat mai interesante si cat mai putin atinse la curs!
Nu ne vindem tara!
O dam pe gratis!

User avatar
pinky
senior
senior
Posts: 216
Joined: Wed Jun 01, 2005 6:10 pm
Location: aici, printre voi

Postby pinky » Fri Jan 20, 2006 1:54 pm

mie mi se pare ca cei care au fost la neurostiinte au avut ceva de castigat la note.....aaa....si ai uitat sa mentionezi EKG (3 cursuri) si EAB (cred ca 2). Se da sigur si din ele. Neaparat patologia EKG si EAB la perfectie. Si excitabilitate, canale, Na, Ca, asta ar trebui sa visati pt promovarea examenului. Incercati sa faceti petitii ca sa dati partial. SI nu va mai minunati atata, ca facultatea din Iasi nu da partiale. In anul II, si micro si fiziologia sunt materii de an. Si in anul III, sunt multi care dau semiologia de un an, sa nu mai vorbim de chirugie si fiziopat. Deci nu va mai vaitati.

armand
junior
junior
Posts: 67
Joined: Wed Jan 18, 2006 8:37 pm

Postby armand » Fri Jan 20, 2006 9:21 pm

Mosieur senior,ca sa zic asea,as vrea sa stiu si eu ce materii mai sunt de an si nu au partial...la facultatile de medicina din oradea,galati,targu-ocna ori petrosani....mai usor cu fazele de genu la fac MG din locu'X nu se dau partiale!La facultatea pe care o mentionezi studiaza anatomia din carti, ca nu e crestineste sa taie cadavre...alte exemple mai ai?Tu crezi ca invatand o cantitate atat de insemnata la care vei fi examinat o singura data(fara a pune restantele) este un lucru normal?Oare la ce e utila chestia asta?O sa stim fiziologie,pragmatic vorbind,mai bine daca ne tot ameninta unu si altu'cu examene crancene?Sau póa' nu-i asta scopu...ci scopu e ca ''o vedeta educationala'' sa aiba o erectie medie vazand cum tremura studentii in fata lui.Iar la faza cu vaitatu'...nu ma vait,domnu coleg mai mare,doar subliniez niste aspecte,pun niste intrebari de bun simt fiind la curent cu atmosfera 'fiziologica' de la UMF...

User avatar
pinky
senior
senior
Posts: 216
Joined: Wed Jun 01, 2005 6:10 pm
Location: aici, printre voi

Postby pinky » Fri Jan 20, 2006 11:18 pm

1. nu se taie cadavre pentru ca salile de disectie au fost in renovare.
2. nu inteleg ce te-a suparat atata? nu-s cu mult mai mare, sunt anul III si am dat si eu fiziologia de un an. Si n-a fost mare problema.
3. Daca ai ceva personal cu profu' nu te enerva pe mine.
4. Cred ca ti-ai dat seama din nick-name ca sunt fata si nu baiat.
5. numai bine

armand
junior
junior
Posts: 67
Joined: Wed Jan 18, 2006 8:37 pm

Postby armand » Sat Jan 21, 2006 4:17 pm

pinky draga?!"ca salile de disectie au fost in renovare. "?am foarte multi colegi de liceu la MG iasi si,sa zicem ca mai stiu cate ceva despre ce e pe acolo...cat despre cat de 'suparat sunt',vorba unui entelectual rroman,da, draga mea colega,sunt suparat pt ca asteptam multe,foarte multe de la facultatea la care sunt.nu fac parte din categoria de studenti care fac medicina ca asa a vrut mami sau tati,sau pt a continua traditia de familie...chiar daca eu sunt pilaf si n-am nici otreaba...nu,am venit la fac asta pt ca in mintea aia mica a mea credeam ca voi intalni oameni deschisi la cap,oameni care fac cu placere ceea ce fac,oameni care iti asculta opiniile si nu-ti pun pumnu'-n gura,la cursurile carora sa te duci de placere,oameni care sa arate si sa se comporte ca niste doctori...oameni din randul carora sa-ti poti alege modelele ulterioare...credeam si inca mai sper ca voi intalni astfel de oameni,de fapt un exemplu,din pacate doar unul,este dr.Lupu,un om care arata si se exprima impecabil(si pe deasupra mai stie 'cate ceva' despre sapientza medicala),la cursurile caruia chiar am fost cu placere...in rest...sunt dezamagit[/i]

User avatar
keyra
senior
senior
Posts: 129
Joined: Mon Feb 28, 2005 3:31 pm
Location: bucuresti

Postby keyra » Sat Jan 21, 2006 6:06 pm

niciodata nu am inteles discrepanta de atitudine a majoritatii celor din preclinic (incepand cu info, anato, except cei de la prof.ispas, u name it..)fata de clinic, unde oamenii sunt mai putin ofensivi si mai ok sa te ajute. cum ziceai si tu sunt exceptii, dar per total esti f dezamagit, mai degraba gasind modele incepand cu anul 3. altfel ai sta acasa si ai citi din carti, uitand la fel de repede, daca nu ai exemplele din clinica, asa incat sa corelezi: pacientul cu boala x, ce zicea asistentul y, in stagiul/garda z...

referitor la nemultumiri, cred ca ar trebui as conteze ca totusi la studenti se raporteaza tot conceptul de universitate. adica sa functioneze un feedback ca sa fie imbunatatiri asa cum isi doresc. sau ei sunt mici, habar nu au, nu au cultura medicala.... evident, de asta vin la facultate, fac un rezi, dau examene in continuare, o sa publice si ei prin nature :wink: si unii o sa ajunga profi, nu-i chiar asa imposibil, si atunci poate nu o sa uite cum era in anul 2.
un jour la tendresse s'etendra sur le monde

armand
junior
junior
Posts: 67
Joined: Wed Jan 18, 2006 8:37 pm

Postby armand » Sat Jan 21, 2006 7:31 pm

si tu dis,je te croix,ma cherie...merci beaucoup!

User avatar
pinky
senior
senior
Posts: 216
Joined: Wed Jun 01, 2005 6:10 pm
Location: aici, printre voi

Postby pinky » Sun Jan 22, 2006 12:33 am

faci parte dintr-un grup de sa zicem 600 de studenti/an. Daca tot zici ca esti pilaf si n-ai nici o treaba chiar crezi ca cineva isi va da interesul pentru tine? Nici daca esti olimpic or something like that nu prea esti bagat in seama. Faci parte dintre acei oameni care peste cativa ani vor fi rezidenti si se vor lupta cu studentii sa ia tensiunea la pacienti. Pe masura ce inaintezi in an iti vei da seama ca cei care au scris aici "n-as mai da la medicina" au mare dreptate. Felicitari si din partea mea Dlui DR. Lupu. Un om deosebit, intr-adevar.

User avatar
HornySkunk
senior
senior
Posts: 353
Joined: Tue Jun 08, 2004 10:59 pm
Location: D'ici, d'ailleur.

Postby HornySkunk » Sun Jan 22, 2006 12:53 am

Domnule radu cum se face ca lab de neurostiinte are 4 granturi Viasan in timp ce dr Zagreanu are o functie importanta in Viasan? Domnul Radu Braga face situri pt respectiva institutie (care le acorda banii, prin competitie, desigur). Domnisoara Ana maria zagrean este doctorand in lab de neurostiinte sau doar fiica onorabilului tata? Lipseste matusa din ecuatie ca in rest le aveti pe toate.
Director de proiect Viasan, Leon Zagrean:
http://www.viasan.ro/an2509.htm
Granturi Viasan pt Leon Zagrean:
http://www.neuroscience.ro/res.html

User avatar
adi
elder
elder
Posts: 1119
Joined: Sun Jul 06, 2003 9:40 am

Postby adi » Sun Jan 22, 2006 9:43 am

da, domnule radu braga, articole in J Cell Mol Med, mai cunoscuta ca "revista din fundul curtii", unde un anumit grup publica articolele pe care probabil altii din acelasi grup hotarasc ca sunt de valoare... auzi, ma scutesti??? mai sunt unii pe aici care stiu ce inseamna cercetare, asta in timpul in care dumneata probabil ca inca te ocupi cu pupatul anumitor zone, cu hranirea anumitor veverite... gretos, dar din pacate tipic romanesc.
"Grass grows, birds fly, waves pound the sand. I just beat people up." Muhammad Ali


Return to “Facultatea”

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 17 guests