Farmacie vs.Medicina

care ne mananca zilele
andruskamaria
newbie
newbie
Posts: 8
Joined: Sat Dec 10, 2005 1:34 pm
Location: u3
Contact:

Farmacie vs.Medicina

Postby andruskamaria » Sat Dec 10, 2005 1:43 pm

Salut tuturor!Sunt anul 1 la farmacie si dupa o scurta discutie cu o studenta la medicina mi se pare ce e mai interesanta facultatea decat farmacia.asa ca vreau niste sfaturi:merita sa renunt la farmacie si sa dau la medicina?ar fi mai insorit viitorul ca absolventa de medicina decat de farmacie?multumesc!

User avatar
Chingachgook
addicted
addicted
Posts: 23561
Joined: Wed Nov 26, 2003 6:34 pm
Location: in hamac

Re: Farmacie vs.Medicina

Postby Chingachgook » Sat Dec 10, 2005 2:14 pm

andruskamaria wrote: si dupa o scurta discutie cu o studenta la medicina



eu zic ca e suficient ca sa te razgandesti si sa te inscrii la medicina.



k
Sunt cel mai pașnic om din lume. Dorințele mele sunt: o căsuță modestă, un pat bun si o gradina cu pomi. Iar dacă Domnul Dumnezeu ar vrea să mă facă într-adevăr fericit, as vedea spânzurați în acești pomi șase sau șapte din dușmanii mei...

User avatar
yva
senior
senior
Posts: 151
Joined: Fri Sep 30, 2005 12:54 am

Postby yva » Sat Dec 10, 2005 2:27 pm

merita sa dai la medicina!
Yeah...right!

User avatar
Madi
elder
elder
Posts: 666
Joined: Sun Jul 06, 2003 11:16 am
Location: Tei
Contact:

Re: Farmacie vs.Medicina

Postby Madi » Sat Dec 10, 2005 2:33 pm

andruskamaria wrote:Salut tuturor!Sunt anul 1 la farmacie si dupa o scurta discutie cu o studenta la medicina mi se pare ce e mai interesanta facultatea decat farmacia.asa ca vreau niste sfaturi:merita sa renunt la farmacie si sa dau la medicina?ar fi mai insorit viitorul ca absolventa de medicina decat de farmacie?multumesc!


Ca e mai interesanta as spune si eu... (desi define interesting), in ceea ce priveste "viitorul insorit"... :evil:
Dagli amici mi guardi Dio, dai nemici mi guardo io!

User avatar
chris0500
senior
senior
Posts: 177
Joined: Mon Nov 21, 2005 9:02 pm
Location: prin sud

Postby chris0500 » Sat Dec 10, 2005 7:46 pm

eu as opta pt farmacie.

User avatar
crisa_s
senior
senior
Posts: 433
Joined: Sun Jan 23, 2005 9:49 pm
Contact:

Postby crisa_s » Sat Dec 10, 2005 7:50 pm

parerea mea de absolventa de medicina, faceti fratilor farmacia, macar la sfarsit puteti sa va deshideti una si sa faceti bani, nu veti fi nevoiti sa indurati magariile ministerului :evil: :evil: :evil:

LASER
junior
junior
Posts: 26
Joined: Thu May 26, 2005 3:34 pm

Postby LASER » Sat Dec 10, 2005 11:23 pm

Nimeni nu poate sa iti spuna ce este potrivit pentru tine; doar tu iti poti da seama in functie de asteptarile, cerintele, prioritatile tale.
Un absolvent de medicina mai face in plus 5 ani de rezy... daca il ia din prima... si posibilitatile de post dupa rezidentiat sunt limitate chiar si pentru cei tari profesionali, in lipsa banilor si a relatiilor.
Totusi, eu nu as fi putut face altceva decat specialitatea pe care o am, mi-am dorit-o inca din liceu, toata facultatea am citit carti din domeniu.... si imi place la nebunie ceea ce fac.
Un absolvent de farmacie gaseste mult mai usor de lucru, partea practica este mai usor de atins si asta conteaza mult atunci cand intra in calcul familia, un bebe...
Totusi inseamna a fi vanzator; este drept, cu instruire superioara, produsele sunt mai speciale, mediul de lucru este unul placut, dar totusi... mie mi se pare limitativ.

andruskamaria
newbie
newbie
Posts: 8
Joined: Sat Dec 10, 2005 1:34 pm
Location: u3
Contact:

Postby andruskamaria » Tue Dec 13, 2005 12:07 am

Multumesc tuturor de sfaturi!nu ma gandesc insa la postura de vanzator pt ca nu am de gand sa lucrez intr-o farmacie.stiu ca ma gandesc cam prea departe dar as vrea sa fac ori cercetare,ori sa lucrez intr-o fabrica de medic sau de cosmetice,un laborator..am inteles ca sunt maimulte optiuni...dar nu la noi in tara..cel putin cercetarea stiu ca e la pamant.
Cu ocazia asta dc e cineva de la famacie care poate sa imi spuna mai multe despre optiunile de genul asta i-as ramane recunoscatoare.

User avatar
yva
senior
senior
Posts: 151
Joined: Fri Sep 30, 2005 12:54 am

Postby yva » Tue Dec 13, 2005 1:42 am

intr-adevar poti lucra si intr-o fabrica de medicamente la testarea loturilor care vor fi scoase pe piata (sicomed sau alta) sau intr-un domeniu din industria cosmetica,dar posturile nu sint extraordinar de bine platite in comparatie cu cele de la farmacie -helpnet sau sensiblu , ca vanzator(6 mil nu se compara cu 12 mil though :wink: ) depinde de tine ce doresti sa faci...
Yeah...right!

nykole31
newbie
newbie
Posts: 9
Joined: Sun Mar 26, 2006 10:36 pm

Postby nykole31 » Sun Mar 26, 2006 10:49 pm

la fel k tine m-am gandit si eu dupa ce am intrat la farma si am vb cu o tipa de la medicina.mi se parea mai interesant ce faceau ei.acum sunt anul 3 si nu regret nimik.posibilitatile sunt altele.nu enimik limitat in aceasta facultate.esti privit k un vanzator?nu conteaza!important e ce esti tu,nu cum te privesc altii!

zgript
Posts: 1
Joined: Thu May 24, 2012 3:25 pm

Re:

Postby zgript » Thu May 24, 2012 3:31 pm

LASER wrote:Un absolvent de farmacie gaseste mult mai usor de lucru, partea practica este mai usor de atins si asta conteaza mult atunci cand intra in calcul familia, un bebe...
Totusi inseamna a fi vanzator; este drept, cu instruire superioara, produsele sunt mai speciale, mediul de lucru este unul placut, dar totusi... mie mi se pare limitativ.



Nu stiu exact daca este nestiinta sau rea vointa, persoanele care elibereaza medicamente ( sau vand daca iti place tie ) sunt asistenti de farmacie si fac doar 3 ani de facultate. Facultatea de farmacie tine 5 ani + rezidentiat si e cu totul alta treaba...

CristianM
senior
senior
Posts: 278
Joined: Wed Aug 13, 2008 11:59 pm

Re: Farmacie vs.Medicina

Postby CristianM » Thu Jun 07, 2012 12:42 am

E muuult mai interesanta si mai frumoasa medicina. Gandeste-te pe termen lung, nu te gandi sa ai mai multi bani de covrigi dupa ce termini. E o decizie ce-ti afecteaza restul vietii.

User avatar
Chingachgook
addicted
addicted
Posts: 23561
Joined: Wed Nov 26, 2003 6:34 pm
Location: in hamac

Re: Re:

Postby Chingachgook » Thu Jun 07, 2012 12:52 am

zgript wrote:
LASER wrote:Un absolvent de farmacie gaseste mult mai usor de lucru, partea practica este mai usor de atins si asta conteaza mult atunci cand intra in calcul familia, un bebe...
Totusi inseamna a fi vanzator; este drept, cu instruire superioara, produsele sunt mai speciale, mediul de lucru este unul placut, dar totusi... mie mi se pare limitativ.



Nu stiu exact daca este nestiinta sau rea vointa, persoanele care elibereaza medicamente ( sau vand daca iti place tie ) sunt asistenti de farmacie si fac doar 3 ani de facultate. Facultatea de farmacie tine 5 ani + rezidentiat si e cu totul alta treaba...


eu stiu vreo 4 absolvente de farmacie si toate vand medicamente.

cate locuri aveti la rezi?
:)
Sunt cel mai pașnic om din lume. Dorințele mele sunt: o căsuță modestă, un pat bun si o gradina cu pomi. Iar dacă Domnul Dumnezeu ar vrea să mă facă într-adevăr fericit, as vedea spânzurați în acești pomi șase sau șapte din dușmanii mei...


Return to “Facultatea”

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 36 guests