Eterna societate a studentilor medicinisti

care ne mananca zilele
User avatar
Cron0s
junior
junior
Posts: 59
Joined: Wed Apr 30, 2008 9:48 pm

Eterna societate a studentilor medicinisti

Postby Cron0s » Sun Aug 31, 2008 4:04 pm

Deschid acest topic in urma unei nelamuriri ce a aparut acum in urma unei conversatii banale cu un membru al acestei societati.
Recent am avut o discutie cu un flacau ce s-a inscris din anu I in SSMI (societate studentilor medicinisti iasi) si intrigat fiind de ce prefera sa alerge atata peste tot sa participe la fel si fel de evenimente si nu sta sa invate la ceva care chiar conteaza (din punctul meu de vedere), el mi-a raspuns cum ca aia mai mari de l-au racolat, i-au zis ca congresele la care participa ii acorda puncte care se adauga la examenul de rezidentiat.
Binenteles ca l-am luat la misto, si am mers mai departe, asta pana cand iarasi am auzit aceasi prostie de la un coleg.
Acuma eu din cate stiu, ei s-ar putea sa primeasca puncte EMC care se adauga in perioada de rezidentiat,dar nu examen, pentru ca altfel ar fi pur si simplu stupid.
Siteul lor e cam in paragina asa ca informatii utile nu am gasit, asa ca apelez la cunostintele altora, care ar putea sa-mi zica si mie care sunt adevaratele avantaje pe care le au cei din societate studentilor, inafara de mici magarii cu burse si pile prin alte sectoare.

Nu am nimica cu ssmi-ul, dar consider ca e o alegere personala daca vrei sa pierzi vremea impartind fluturasi si alte mini evenimente, sau sa inveti sa iti iei examenele fara probleme,sau sa iesi la o bere cu prietenii, treaba ta ce faci in timpul liber.

So...inafara de minciuna prin care astia racoleaza studenti in ssmi, aduce ceva avantaje la rezidentiat ?

User avatar
Chingachgook
addicted
addicted
Posts: 23561
Joined: Wed Nov 26, 2003 6:34 pm
Location: in hamac

Re: Eterna societate a studentilor medicinisti

Postby Chingachgook » Sun Aug 31, 2008 5:52 pm

nu aduce.
dilema e urmatoarea: daca esti atat de paratraznet si pui botul la asemenea prostii meriti sau nu sa fii fraierit?
Sunt cel mai pașnic om din lume. Dorințele mele sunt: o căsuță modestă, un pat bun si o gradina cu pomi. Iar dacă Domnul Dumnezeu ar vrea să mă facă într-adevăr fericit, as vedea spânzurați în acești pomi șase sau șapte din dușmanii mei...

User avatar
Cron0s
junior
junior
Posts: 59
Joined: Wed Apr 30, 2008 9:48 pm

Re: Eterna societate a studentilor medicinisti

Postby Cron0s » Sun Aug 31, 2008 6:24 pm

Nu am intrebat daca ce zic aia e adevarat, am intrebat ce avantaje primesc acesti ssmisti cu adevarat, pe langa ce pretind ei.
Nu cred ca sunt singurul care a auzit de micile aranjari pentru bursele in afara.

User avatar
Phat Skidz
dɥɐʇ sʞıpz
Posts: 17799
Joined: Sun Jul 06, 2003 9:51 am

Re: Eterna societate a studentilor medicinisti

Postby Phat Skidz » Tue Sep 02, 2008 8:40 pm

Aia e altceva. Şi taberele de vară. Da puncte EMC nu poţi să iei din facultate. Oricum, punctele astea EMC sunt o aberaţie totală, şi asta peste tot în lume. Deunăzi s-a lansat, de ex., un medicament generic. Bairam mare, au venit şi Cârcotaşii, distracţie, şi s-au dat puncte EMC, nene. O tîNpenie, cum ar zice Sebastian Corn.
SUNT BOȘOROGUL IMEDULUI


Return to “Facultatea”

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 40 guests