Burse anul VI

care ne mananca zilele
User avatar
Phat Skidz
dɥɐʇ sʞıpz
Posts: 17809
Joined: Sun Jul 06, 2003 9:51 am

Burse anul VI

Postby Phat Skidz » Sat Aug 30, 2003 10:04 am

Un prieten ma intreaba daca sunt adevarate zvonurile despre scaderea nr, de burse in anul VI (daca media ar putea fi peste 9,80). As aprecia enorm daca cineva mi-ar putea da vreo lamurire.
SUNT BOȘOROGUL IMEDULUI

mihnea27
newbie
newbie
Posts: 18
Joined: Tue Jul 15, 2003 12:50 am

Postby mihnea27 » Mon Sep 08, 2003 10:12 am

bursele se stabilesc in fiecare an, nu exista vreo regula in acest sens. Ia legatura cu Nicky.
Have A Nice Day!

User avatar
victor
elder
elder
Posts: 1761
Joined: Sun Jul 06, 2003 8:22 am
Contact:

Postby victor » Tue Sep 09, 2003 1:26 am

sistemul de acordare a burselor la umf - mai precis de stabilire a numarului de burse - e relativ aberant, se face prin "aproximare" de catre prorectorul pe social si secretarii fiecarei facultati in parte (dn. Pricina la med). Principiu de baza e "cum a fost anu trecut", completat cu niste mituri de genul "generatia aia e mai proasta" - si cat de cat dupa note. anii mici iau mai putine burse, caci au note mai mici. studentii care se nimeresc sa fie "pe acolo" - apar si de la liga, si de la ssm, de la sss, si de nica'eri nervosi ca nu iau burse, mai ales sefii de serie se invart in perioada de "decizie" ca si cand [...] - mai ghideaza cu un sfat "bun" treaba. Pe urma se aproba in senat.

anul asta ar urma sa se mareasca bursele - dar ca si anul trecut o sa fie aceleasi discutii? "daca vreti sa se mareasca cu mai mult, o sa fie mai putini bursieri". mi-a placut o vorba nul trecut cand a fost scandal pe tema asta - "cu bursa pe care o au studentii la medicina, nu pot sa isi ia nici doi covrigi pe zi", tocmai se facuse covrigul 1.500.

Vlad, ar trebui sa incerce sa vorbeasca cu secretara de an si sa se orienteze cate cereri de mariri sunt, cati sunt cu medii peste 9.50 (speculatia si speranta mea) etc.

User avatar
Madi
elder
elder
Posts: 666
Joined: Sun Jul 06, 2003 11:16 am
Location: Tei
Contact:

Postby Madi » Mon Oct 20, 2003 10:49 pm

Pana pe 30 Octombrie se pot depune la secretariatul facultatii dosarele pentru bursele sociale. Asta de la Serviciul Social, pentru ca secretarele nu par sa fi aflat inca.
Dagli amici mi guardi Dio, dai nemici mi guardo io!

User avatar
HELGA
junior
junior
Posts: 99
Joined: Sun Jul 06, 2003 11:42 pm

Postby HELGA » Sat Nov 29, 2003 12:56 am

Am avut surpriza sa aflu azi ca la noi iau bursa chiar si cei cu taxa :shocked!:
Mai nou,sint vehiculate in an niste liste in care majoritatea studentilor voteaza impotriva burselor pt cei cu credite transferate (ma mir ca ne-au cerut parerea):shocked!:
Se mai intimpla asa ceva si altundeva in tara asta minunata? :?
In curind vor primi burse de merit si gretzii presupun,ca si ei sint amariti... :evil:


Return to “Facultatea”

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 23 guests