Ajutor

care ne mananca zilele
User avatar
jomil
elite
elite
Posts: 12076
Joined: Tue Apr 23, 2013 12:49 pm

Re: Ajutor

Postby jomil » Tue May 16, 2017 2:53 am

Zise the mad cow ontopic.
A friend told me i was delusional. I almost fell off my unicorn.

https://www.youtube.com/watch?v=YUaxVQPohlU

User avatar
Phat Skidz
dɥɐʇ sʞıpz
Posts: 17766
Joined: Sun Jul 06, 2003 9:51 am

Re: Ajutor

Postby Phat Skidz » Tue May 16, 2017 9:27 am

În privat, un cardiolog cu normă întreagă ia lejer 100 milioane, dar brut. Asta dacă e deștept și negociază să fie plătit cu procent din tariful standard consultației, nu la oră și nu la cât plătește omul (clinicile mari au mulți abonați care nu plătesc nimic). În funcție de fiscalitatea anului respectiv (care se tot schimbă de la an la an), variază suma cu care rămâi în mână. Dacă chiar se va aplica noul cod fiscal de la anul, ăla cu impozitul pe gospodărie și deducerile aferente din impozit, s-ar putea să fie foarte profitabil.

Dar banii ăștia nu sunt, legal, salariu, ci onorariu (cel mai frecvent medicii sunt persoane fizice autorizate, sau SRL, sau Cabinet Medical Individual). Dacă iei salariu-salariu, ai contract de muncă, atunci ăla va fi jalnic.
SUNT BOȘOROGUL IMEDULUI

M_Dan
elder
elder
Posts: 1202
Joined: Tue Sep 20, 2016 7:52 am

Re: Ajutor

Postby M_Dan » Tue May 16, 2017 10:04 am

Ar vrea si dl. dr. Phat sa castige bani cat cardiologii, dar s-a afundat in mlastina psihiatriei si nici nu este smecher (bun trombonist), sa faca pacientii coada la usa cabinetului.

Cardiologia este mai mult o escrocherie. Cardiologii nu stiu mare lucru si doar prescriu antihipertensive. Sunt ca diabetologii, deprofesionalizati, intrati pe un culoar infundat. Dar domeniul este banos, ca lumea stie de frica mortii prin infarct.

M_Dan
elder
elder
Posts: 1202
Joined: Tue Sep 20, 2016 7:52 am

Re: Ajutor

Postby M_Dan » Tue May 16, 2017 10:12 am

@epicfail55

In toate timpurile, oricat de mare ar fi fost criza economica, cei foarte bine pregatiti (varfurile) au dus-o bine. Sunt amenintati cei din zona de mijloc si turma de prosti.
Baga mare, trage la rupere !

User avatar
Chingachgook
addicted
addicted
Posts: 23561
Joined: Wed Nov 26, 2003 6:34 pm
Location: in hamac

Re: Ajutor

Postby Chingachgook » Tue May 16, 2017 10:35 am

M_Dan wrote:
Cardiologia este mai mult o escrocherie. Cardiologii nu stiu mare lucru si doar prescriu antihipertensive.


in sfarsit prima chestie inteligenta pe care ai spus-o

incepe sa imi placa tataia
Sunt cel mai pașnic om din lume. Dorințele mele sunt: o căsuță modestă, un pat bun si o gradina cu pomi. Iar dacă Domnul Dumnezeu ar vrea să mă facă într-adevăr fericit, as vedea spânzurați în acești pomi șase sau șapte din dușmanii mei...

epicfail55
junior
junior
Posts: 25
Joined: Thu Apr 06, 2017 10:57 pm

Re: Ajutor

Postby epicfail55 » Tue May 16, 2017 12:10 pm

Deci cu alte cuvinte,daca o sa fiu un cardiolog bun o sa fie o specialitate lejera si banoasa,nu?

User avatar
Chingachgook
addicted
addicted
Posts: 23561
Joined: Wed Nov 26, 2003 6:34 pm
Location: in hamac

Re: Ajutor

Postby Chingachgook » Tue May 16, 2017 12:12 pm

banoasa da
lejera nu prea
Sunt cel mai pașnic om din lume. Dorințele mele sunt: o căsuță modestă, un pat bun si o gradina cu pomi. Iar dacă Domnul Dumnezeu ar vrea să mă facă într-adevăr fericit, as vedea spânzurați în acești pomi șase sau șapte din dușmanii mei...

epicfail55
junior
junior
Posts: 25
Joined: Thu Apr 06, 2017 10:57 pm

Re: Ajutor

Postby epicfail55 » Thu May 18, 2017 11:28 am

Acum,n-am inteles o chestie.In facultate chimia e asa de importanta? adica faci in toti anii chimie? ca sa stiu daca sa ma apuc sau nu,fiindca sunt la pamant cu chimia.Am tot intrebat si unii zic ca e putina,altii zic ca e foarte multa.Si na,decat sa dau la fizica admiterea si sa am nevoie de chimie in facultate mai bine ma concentrez pe chimie.Voi ce ziceti?

User avatar
Calico
addicted
addicted
Posts: 42413
Joined: Tue Mar 16, 2004 12:27 pm

Re: Ajutor

Postby Calico » Thu May 18, 2017 11:54 am

Zic ca nu poate sa-ti raspunda nimeni la intrebarea asta. In facultate se fac doi ani de biochimie. E mai mult si mai greu ca fizica, insa e putin important in comparatie cu alte materii si poti foarte bine sa iei note mari si sa-ti placa in facultate, chiar daca ai fost la pamant in liceu.
Nu stiu daca merita sa-ti schimbi optiunea de materie la care sa dai admitere doar pentru asta.

Sunt doar doua motive pentru care ti-as indica eu sa te pui la punct cu chimia in liceu:

- fie daca stii ca esti cam greu de cap, ca sa fii sigur ca nu ajungi in facultate si te uiti la curs ca proasta la iphone.

- fie daca tintesti catre performanta, eventual internationala, si atunci cu cat stii cat mai multe din toate domeniile, cat mai devreme, cu atat e mai bine.

epicfail55
junior
junior
Posts: 25
Joined: Thu Apr 06, 2017 10:57 pm

Re: Ajutor

Postby epicfail55 » Thu May 18, 2017 12:27 pm

Am inteles.Multumesc

M_Dan
elder
elder
Posts: 1202
Joined: Tue Sep 20, 2016 7:52 am

Re: Ajutor

Postby M_Dan » Thu May 18, 2017 12:47 pm

@epicfail55
Din ce am vazut eu la Fac. de Medicina din localitate, nici fizica si nici chimia nu sunt predate bine, de profesori de calitate. Au ajuns acolo niste pilosi care voiau o munca usoara (sinecura). Daca voiau sa faca fizica sau chimie adevarata, in mod clar nu la medicina era locul ideal. Unii s-au dat la spagi (nu foarte mari, dar si cu putinul faci plinul, iar cu rarul umpli carul - cu spagi adevarate), au fost reclamati si anchetati de organe.
Daca vrei sa inveti fizica la un nivel cat sa te descurci bine ca medic, in cercetare, cumpara cartile astea:
Fizica Vol.1,2 - David Halliday, Robert Resnick
https://www.okazii.ro/cautare/fizica+ha ... snick.html
http://www.anticariatsophia.ro/fizica-v ... 90423.html
Sunt putin peste nivelul de liceu, dar accesibile, cu matematica de liceu.
Ar mai fi buna si Fizica - Manual Pentru Cursul Superior Al Liceului - R.brenneke G.schuster.
https://www.okazii.ro/cautare/fizica+br ... uster.html
De nivelmai inalt sunt:
R. Feynman - Fizica Moderna (4 volume)
https://www.okazii.ro/cautare/feynman%2 ... derna.html
In limba engleza se poate descarca de pe net cu eMule.
si Cursul De Fizica Berkeley (tot 4 volume).
https://www.okazii.ro/cautare/cursul+de ... keley.html

M_Dan
elder
elder
Posts: 1202
Joined: Tue Sep 20, 2016 7:52 am

Re: Ajutor

Postby M_Dan » Thu May 18, 2017 12:49 pm

Eu recomand cartile lui Halliday si Resnick (cele in limba romana, cele in pdf pe net sunt diferite si ceva mai proaste). Pentru un medic sunt excelente. Este bine sa le ai in casa si pentru educatia copiilor. Educatie nu se va mai face serios in scolile de stat, se va descurca fiecare cum poate.
La chimie nu stiu care sunt cele mai bune carti.
Profesori buni este greu sa gasesti si poti sa compensezi partial folosind carti bune. Si cu profesor ai nevoie de carti.
Atat la fizica, cat si la chimie, trebuie si ceva deprinderi practice si sa intri in laboratoare.

User avatar
Calico
addicted
addicted
Posts: 42413
Joined: Tue Mar 16, 2004 12:27 pm

Re: Ajutor

Postby Calico » Thu May 18, 2017 3:25 pm

Din ce am vazut eu la Fac. de Medicina din localitate, nici fizica si nici chimia nu sunt predate bine, de profesori de calitate.

In afara de cazul in care epicfail vrea sa faca medicina la Craiova, parerea ta e irelevanta.

M_Dan
elder
elder
Posts: 1202
Joined: Tue Sep 20, 2016 7:52 am

Re: Ajutor

Postby M_Dan » Thu May 18, 2017 4:01 pm

Cu fizica este poveste lunga, nu se invata in cateva zeci de ore predate la fac. de medicina. Acolo este materie de umplutura, bagata in programa ca sa dea bine, conform cu stanardele internationale. Daca nu ai baza din liceu, ce se preda la voi ajuta ca lumanarea la capul mortului.

User avatar
Calico
addicted
addicted
Posts: 42413
Joined: Tue Mar 16, 2004 12:27 pm

Re: Ajutor

Postby Calico » Thu May 18, 2017 4:43 pm

De unde stii cat ajuta? Ai stabilit tu cata fizica ii trebuie unui medic in practica clinica si in ce moment al pregatirii profesionale trebuie s-o studieze? E la fel pentru un chirurg cum e ca pentru un psihiatru, radiolog sau anatomopatolog?
Esti constient ca pentru medici sfarsitul facultatii nu reprezinta sfarsitul formarii profesionale, asa ca materiile din anii preclinici nu sunt decat o "introducere in medicina"? Ce se preda in primii ani de facultate e perfect pentru momentul ala.

User avatar
Doddy
elder
elder
Posts: 546
Joined: Tue Sep 09, 2008 12:12 pm
Location: Bucuresti

Re: Ajutor

Postby Doddy » Thu May 18, 2017 4:50 pm

Biochimie se face doar un an, este o materie destul de urata, dar se poate invata.
Eventual, daca vii la Bucuresti, sa nu faci cu Atanasiu biochimia, daca o mai preda pana atunci, si esti salvat.
Biofizica se face doar un semestru, nu prea am amintiri placute legate de ea, e destul de greoaie, dar examenul era destul de fair.
Ideea este ca in primii doi ani cel putin, facultatea este un fel de "liceu pe steroizi". Se preda foarte mult teoretic, sunt foarte multe materii de umplutura cu adevarat (engleza, informatica, marketing), si intrebarea care te guverneaza este "la ce imi va folosi asta?"... de aici si tentatia de a nu invata la ele sau de a nu le da foarte multa importanta. Abia prin anii 3-4, cand inveti diferite boli, iti doresti sa fi invatat ceva mai bine in primii ani.

Biochimia si biofizica te ajuta pentru a intelege mai usor anumite procese din domeniile mai importante, in special fiziologie, fiziopatologie, farmacologie... Poti invata in facultate, la nivelul care se cere acolo, si fara sa ai cine stie ce baze din liceu. Chiar daca, in momentul in care vei incepe, o sa tot auzi zvonuri ca "biochimia nu iti trebuie la nimic", "la biocel am invatat o saptamana si am luat 10" etc, e bine sa iti dai interesul pentru fiecare obiect in parte (mai putin info - engleza - marketing... alea chiar sunt in plus)...

Dar, despre asta mai vorbim cand vei fi deja intrat la facultate. Nu te gandi la cat de usor sau cat de greu este drumul de parcurs, ci la finalitatea lui. Chiar daca suna ciudat, materia pe care o ai de invatat pentru admitere reprezinta poate mai putin decat vei avea pentru 1 singur examen din sesiune, pentru care ai doar cateva luni de invatat (in realitate saptamani). Deci, nu e atat de greu.
Apropos nu ne-ai spus (sau nu am fost eu atent), la ce profil esti la liceu? Nu de alta, dar daca esti cumva la mate info, poate ai in vedere un schimb de profil, oribilitatea aia de matematica pe care o ai de invatat pentru M1 chiar nu iti foloseste la nimic in facultate, si nu are rost sa pierzi timp sa inveti la ea daca intr-adevar vrei sa dai la medicina.

Spor!!!
Nu vad optiuni decat aceea de a spera,
Cand se inchid usile ca statia urmatoare e de partea mea

User avatar
Calico
addicted
addicted
Posts: 42413
Joined: Tue Mar 16, 2004 12:27 pm

Re: Ajutor

Postby Calico » Thu May 18, 2017 5:09 pm

oribilitatea aia de matematica ar trebui sa te invete sa gandesti logic, eu cred ca e mai important pentru un medic decat oricata biologie sau chimie s-ar preda la alt profil

M_Dan
elder
elder
Posts: 1202
Joined: Tue Sep 20, 2016 7:52 am

Re: Ajutor

Postby M_Dan » Thu May 18, 2017 5:55 pm

Copiii sunt indepartati de multe materii frumoase (si utile) de catre profesori care n-au talent pedagogic. Nu trebuie sa-l pui pe copil sa invete peste puterile lui, in forta. Partea proasta este ca programa la matematica este stufoasa, multa materie, si se trece in fuga calului prin ea. Copiii trebuie sa lucreze mult acasa, ceea ce nu se intampla in majoritatea cazurilor. Sunt si multi elevi intr-o clasa si profesorii lucreaza cu cativa mai buni, restul nu conteaza. Se poate lucra bine cu maxim 15 elevi in clasa. Asa este la liceele private (de ex. ICHB din Bucuresti). La scolile de stat este "o formalitate facuta formal", se fac ca-i invata. Din lipsa de bani, dar si pentru ca suntem condusi de idioti care nu se pricep la educatie si care sunt jeguri din toate punctele de vedere. Majoritatea copiilor nu sunt supravegheati strict in privinta lectiilor si temelor si n-au ajutor acasa (cam necesar la matematica si la alte discipline). Nevasta-mea (inginer-electromecanica-roboti industriali) a fost casnica (s-a ocupat de copil, dar nici nu gasea de lucru in domeniul ei) si mai facea meditatii la matematica, cu copii de gimnaziu. A lucrat mai mult cu copii din familii de lumea a 3-a, cu goluri mari in pregatire. Chiar si astia pot fi ridicati mult, daca sta cineva de ei. Performanta nu pot sa faca decat cei dotati, care gandesc rapid.

epicfail55
junior
junior
Posts: 25
Joined: Thu Apr 06, 2017 10:57 pm

Re: Ajutor

Postby epicfail55 » Thu May 18, 2017 10:19 pm

exact asa e cum a spus domnu Dan.Da eu nu am probleme in a invata matematica.Pana sa ma hotarasc cu medicina voiam la ATM sau la poli dar am ajuns la concluzia ca e mai bine la medicina pentru mine

M_Dan
elder
elder
Posts: 1202
Joined: Tue Sep 20, 2016 7:52 am

Re: Ajutor

Postby M_Dan » Fri May 19, 2017 4:59 pm

@epicfail55
Matematica s-a predat (la invatamantul mediu) mult mai bine decat fizica. In primul rand calitatea studentilor de la fac. de matematica a fost peste cea de la fizica. La fac. de matematica se duceau cei care aveau chemare, cat de cat. La fizica mergeau si multe ciume (fatuci care incercasera sa intre la medicina cativa ani). La mate procentul studentilor buni se apropia de 40-50%, pe cand la fizica niciodata n-a trecut de 25%.
La matematica totul se face cu stiloul si cu mintea, lucrurile sunt bine structurate. Fizica este legata de experiment si de aplicatii practice, pe care cei mai multi profi de liceu nu le stiu si nici nu le pot explica elevilor.
Este mult mai greu sa gasesti un profesor de fizica (de liceu) bun, pentru o meditatie la copii, decat de matematica.
Nici la chimie nu sunt multi profesori buni, desi lucrurile sunt mai simple decat la fizica.

User avatar
Doddy
elder
elder
Posts: 546
Joined: Tue Sep 09, 2008 12:12 pm
Location: Bucuresti

Re: Ajutor

Postby Doddy » Fri May 19, 2017 5:24 pm

Nu am spus sa nu inveti deloc matematica, numai ca, din punctul meu de vedere, nivelul care se cere la profil mate-info la bac este foarte avansat.
Avand in vedere ca tu, epicfail, stai cam prost cu chimia, si ca trebuie sa inveti si la biologie, basca romana / engleza / mate / ce se mai da la bac, ti-am dat un simplu sfat care sa te ajute sa mai castigi ceva timp.

Trecand peste teoriile profesorilor buni sau rai, a rolurilor formative si informative ale diverselor materii din liceu, a calitati studentilor din diverse facultati, realitatea este ca pentru o viata frumoasa trebuie in primul rand sa intri (si apoi sa te mentii) la buget. Mai mult, daca iei nota mare la admitere, iei si bursa. Asa ca, trage cat mai tare pentru admitere, si incearca sa iti usurezi cat mai mult viata cu celelalte obiecte.

N-are rost acum sa facem teoria chibritului despre cat de bine / prost se invata la diferite materii, avand in vedere ca in Romania cam peste tot se face scoala mult si prost, de vina fiind programele mult prea incarcate. Daca omul isi doreste sa ajunga la medicina, macar sa aiba sansa sa fie si in cea mai buna combinatie, ca atunci cand va vedea ca taxa pentru un an de medicina e cat un Logan la mana a doua, s-ar putea sa dea cu virgula.

Asadar, fa ce crezi, numai ca daca vrei sa faci o maneva buna, rezerva-ti suficient timp sa inveti bine pentru cele 2 materii de admitere (prin a invata bine inseamna sa stii TOT ce scrie in cele 2-3 carti, avand in vedere ca examenul e grila, trebuie sa stii fix ce scrie acolo).

SPOR!
Last edited by Doddy on Fri May 19, 2017 5:26 pm, edited 1 time in total.
Nu vad optiuni decat aceea de a spera,
Cand se inchid usile ca statia urmatoare e de partea mea

M_Dan
elder
elder
Posts: 1202
Joined: Tue Sep 20, 2016 7:52 am

Re: Ajutor

Postby M_Dan » Fri May 19, 2017 6:46 pm

Toata lumea face copii si trebuie sa se ocupe de educatia lor, asta era rostul discutiei despre cat de bine se predau materiile de baza la gimnaziu si liceu. Acolo se pune baza pregatirii. Bagati la cap ce va zic, ca majoritatea oamenilor se rateaza in timpul gimnaziului. Atunci se complica brusc materia, cand se trece la clasa a 5-a si copiii fara sprijin acasa (parinti cu pregatire, care sa-i ajute si sa-i impinga de la spate) acumuleaza goluri si se pierd. Am vazut multi copii de universitari care au trecut prin scoala ca cainele prin apa, pentru ca parintii lor au fost egoisti si s-au interesat numai de situatia lor (sa avanseze pe post). I-au lasat pe copii in grija scolii, sa se ocupe strainii de ei.
Am mai vazut copii de oameni fara pregatire, care au muncit din greu pentru ca nu aveau studii si care s-au ambitionat ca copiii lor sa ajunga bine. Copii de croitorese sau asistente medicale, dati la meditatii, au ajuns mai bine ca cei ai unor medici sau profesori.
Medicina este o profesie banoasa, dar nu toti se fac doctori, ca s-ar sufoca unii pe altii. Este nevoie si de ingineri buni, de chimisti, de matematicieni.
Dati-va jos ochelarii de cal si ganditi corect. Pe aia sa vi-i puneti doar la cabinet, cand va exercitati profesia.

User avatar
alimori
elite
elite
Posts: 7706
Joined: Sat Jul 12, 2003 11:21 pm

Re: Ajutor

Postby alimori » Fri May 19, 2017 7:04 pm

:medic: nino nino, cum ar spune Petreanu.

M_Dan
elder
elder
Posts: 1202
Joined: Tue Sep 20, 2016 7:52 am

Re: Ajutor

Postby M_Dan » Fri May 19, 2017 7:22 pm

Da draga, examenele de tip grila va blocheaza gandirea, parca aveti capul prins in menghina.
Tampenia cu examenele pe sistem grila a venit din Occident (banuiesc ca din SUA - unde invatamantul mediu din sistemul de stat este de cacao). Se potriveste cand angajezi muncitori care lucreaza la banda, nu cand pregatesti medici care trebuie sa rezolve fel de fel de situatii, unele complicate.
Recent am discutat cu vara-mea, medic radiolog, despre cat de prost se invata acum la facultatile de medicina. Au enervat-o niste rezidenti care se contrau cu ea. Incerca sa le explice ceva si ei au sarit sa o contrazica, ca nu asa scria la protocol. Invata schematizat, minimal.

User avatar
andy gavrilescu
cel mai imedist din 2013
cel mai imedist din 2013
Posts: 30295
Joined: Sun Feb 25, 2007 1:03 pm
Location: no location

Re: Ajutor

Postby andy gavrilescu » Fri May 19, 2017 9:46 pm

doamna doctor verisoara sa respecte protocolul, ca nu e degeaba.
We don't have to dance
https://www.youtube.com/watch?v=8fEoWA9Vz3A

De profesie optometrist
*nu exista lentile antiaburire!!!

M_Dan
elder
elder
Posts: 1202
Joined: Tue Sep 20, 2016 7:52 am

Re: Ajutor

Postby M_Dan » Fri May 19, 2017 10:20 pm

Protocolul cuprinde un set redus de instructiuni, nu poate sa rezolve cazurile complicate. Nici pe ala nu-l aplica corect unii, asa sunt de slab pregatiti, ca sa nu zic mintal. Inainte (anii '70) se preda medicina mult mai bine. Semiologia era materie de baza, iar acum nu cred ca se mai preda.
Nici examenele pe sistem grila nu sunt varianta buna. Sunt convenabile pentru profesori, ca termina repede examenul si se duc sa faca bani la cabinetele private.
Studentul trebuie sa fie plimbat bine prin toata materia, la examen oral. Asa se procedeaza in Franta, am asistat la examene.
Nici la facultatile tehnice nu se mai dau examene adevarate, scris si oral. Le dau numai proba scrisa si ii lasa sa copieze ca sa nu se retraga musterii si profii sa ramana fara loc de munca. Dar macar aia nu vor profesa niciodata in domeniul ingineriei si vor doar diploma.

Cred ca nu pui in balanta experienta unui medic aflat in pragul pensionarii, care a lucrat peste 30 de ani in spital de urgenta, cu ce au tocit niste rezidenti slab pregatiti.

User avatar
alimori
elite
elite
Posts: 7706
Joined: Sat Jul 12, 2003 11:21 pm

Re: Ajutor

Postby alimori » Fri May 19, 2017 10:40 pm

eh, daca tu crezi ca nu se mai preda semiologie, asa o fi.
examenele orale sunt fara indoiala grila. profu' enumera variante si studentul zice "a", "c"...

User avatar
robertf
junior
junior
Posts: 53
Joined: Sun Apr 25, 2010 10:26 am

Re: Ajutor

Postby robertf » Wed May 24, 2017 9:31 am

M_Dan wrote:Protocolul cuprinde un set redus de instructiuni, nu poate sa rezolve cazurile complicate. Nici pe ala nu-l aplica corect unii, asa sunt de slab pregatiti, ca sa nu zic mintal. Inainte (anii '70) se preda medicina mult mai bine. Semiologia era materie de baza, iar acum nu cred ca se mai preda.
Nici examenele pe sistem grila nu sunt varianta buna. Sunt convenabile pentru profesori, ca termina repede examenul si se duc sa faca bani la cabinetele private.
Studentul trebuie sa fie plimbat bine prin toata materia, la examen oral. Asa se procedeaza in Franta, am asistat la examene.
Nici la facultatile tehnice nu se mai dau examene adevarate, scris si oral. Le dau numai proba scrisa si ii lasa sa copieze ca sa nu se retraga musterii si profii sa ramana fara loc de munca. Dar macar aia nu vor profesa niciodata in domeniul ingineriei si vor doar diploma.

Cred ca nu pui in balanta experienta unui medic aflat in pragul pensionarii, care a lucrat peste 30 de ani in spital de urgenta, cu ce au tocit niste rezidenti slab pregatiti.


Am văzut din păcate in scurta mea experiența profesională mulți medici bătrâni și slab pregătiți in spitale de urgentă.


Return to “Facultatea”

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 20 guests