Memorie medicina

care ne mananca zilele
User avatar
sdccag8
newbie
newbie
Posts: 11
Joined: Sun Dec 25, 2016 9:42 pm

Memorie medicina

Postby sdccag8 » Sun Dec 25, 2016 9:45 pm

Pot sa asimilez o pagina la prima vedere in 10 minute. (e vorba despre cartea de anatomie si fiziologie pt facultatile de medicine). Am sanse la medicina?

User avatar
andy gavrilescu
cel mai imedist din 2013
cel mai imedist din 2013
Posts: 30295
Joined: Sun Feb 25, 2007 1:03 pm
Location: no location

Re: Memorie medicina

Postby andy gavrilescu » Sun Dec 25, 2016 10:13 pm

memoria pe termen lung cum e? informatia o asimilezi, dar o si integrezi? (cu informatia de pe alte pagini/capitole/discipline).
We don't have to dance
https://www.youtube.com/watch?v=8fEoWA9Vz3A

De profesie optometrist
*nu exista lentile antiaburire!!!

User avatar
sdccag8
newbie
newbie
Posts: 11
Joined: Sun Dec 25, 2016 9:42 pm

Re: Memorie medicina

Postby sdccag8 » Sun Dec 25, 2016 10:18 pm

Da, evident.

User avatar
sdccag8
newbie
newbie
Posts: 11
Joined: Sun Dec 25, 2016 9:42 pm

Re: Memorie medicina

Postby sdccag8 » Sun Dec 25, 2016 10:37 pm

Am avut un fost prieten in liceu care invata cate 2 pagini pe zi pentru admitere. Acum e la UMF Targu Mures si a trecut primul an - cu un randament de 10 pagini pe zi (si nu e tipul care sa acorde atentie cursurilor). O alta prietena e la UMF Cluj si care a invatat in primul an, zice ea, cam 30 de pagini pe zi si a avut note peste 8. Tot ea sustine ca daca inveti 50-60 pagini pe zi ai toate sansele sa primesti bursa de merit.
Evident ca vreau sa evoluez. Asta e cert. Imi propun sa studiez 8 pe zi si sa fiu foarte atent la cursuri. Examenul de admitere nu cred ca o sa fie un impediment.

User avatar
mihai_525
elite
elite
Posts: 8403
Joined: Sat Aug 02, 2008 12:14 pm

Re: Memorie medicina

Postby mihai_525 » Mon Dec 26, 2016 12:50 am

dude wtf
facultatea e ca sa aprinda o flacara, nu sa umple o oala
in pelea mea ce tocilari sfinte sisoe
America first

medinternist
Posts: 1
Joined: Wed Dec 07, 2016 2:44 am

Re: Memorie medicina

Postby medinternist » Mon Dec 26, 2016 1:59 am

Doooamneee bai traiti in era tehnologiei si a realitatii virtuale etc. Cine v a tampit cu prostiile astea, nustu cate pagini pe zi, nu stiu cate ore pe zi de invatat etc ? NU ASA inveti la medicina. CLAR NU! Te duci la cursuri si esti atent nu te joci pe tel, iei notite de mana, faci scheme daca poti si le citesti in weekend etc. Asta cu nustu cate pagini pe zi si ore program de invatat mi a folosit pt rezidentiat .. Oricum 90% o sa fi nevoit sa inveti in sesiune zi si noapate pt ca n ai invatat destul intimpul anului. Daca faci cum zici tu nustu ce program strict cu nr de pagini din anu 1... pana in anu doi ori te lasi de medicina pt ca dupa suprasolicitare nu mai poti sa inveti nimic, ori te sinucizi... am avut si colegi care s au lasat de facultate si unu care s a sinucis in anu 4 .. :|

williams1
junior
junior
Posts: 43
Joined: Fri Nov 21, 2008 1:38 am

Re: Memorie medicina

Postby williams1 » Mon Dec 26, 2016 4:33 pm

Din capitolul "noi muncim, nu gandim" dar sa stii ca e OK, la medicina sunt multi ca tine

User avatar
Calico
addicted
addicted
Posts: 42413
Joined: Tue Mar 16, 2004 12:27 pm

Re: Memorie medicina

Postby Calico » Mon Dec 26, 2016 10:10 pm

Asta cu norma de pagini pe zi seamana mai mult cu munca decat cu ganditul.

User avatar
sdccag8
newbie
newbie
Posts: 11
Joined: Sun Dec 25, 2016 9:42 pm

Re: Memorie medicina

Postby sdccag8 » Tue Dec 27, 2016 9:30 am

Pai daca voi/dvs ati trecut prin facultate si considerati ca nu e bine cum gandesc, de ce nu imi oferiti cateva sfaturi ?
Nu sunt vreun pui de geniu, nu am capacitatea de a memora 5000 de pagini in sesiune - sunt constient ca sunt materii pe care le poti invata logic, dar spuneti-mi va rog, cum as putea invata logic, ANATOMIA ?

User avatar
Calico
addicted
addicted
Posts: 42413
Joined: Tue Mar 16, 2004 12:27 pm

Re: Memorie medicina

Postby Calico » Tue Dec 27, 2016 9:50 am

Logica trebuie s-o descoperi tu pe masura ce inveti, nu putem sa ti-o explicam noi pe un forum. Daca faci asocieri, daca intelegi cum s-au format structurile alea, ce functie au, ce relatii exista intre ele, intelegi si de ce sunt asa cum sunt si nu altfel.
Nu uita, Dumnezeu nu arunca cu zarurile!

User avatar
andy gavrilescu
cel mai imedist din 2013
cel mai imedist din 2013
Posts: 30295
Joined: Sun Feb 25, 2007 1:03 pm
Location: no location

Re: Memorie medicina

Postby andy gavrilescu » Tue Dec 27, 2016 10:33 am

Anatomia n-o intelegi in primul an sau al doilea, cand iti trebuie la examene, si nici fiziologia, le intelegi mai tarziu.
We don't have to dance
https://www.youtube.com/watch?v=8fEoWA9Vz3A

De profesie optometrist
*nu exista lentile antiaburire!!!

User avatar
Chingachgook
addicted
addicted
Posts: 23561
Joined: Wed Nov 26, 2003 6:34 pm
Location: in hamac

Re: Memorie medicina

Postby Chingachgook » Tue Dec 27, 2016 12:12 pm

sdccag8 wrote:Pai daca voi/dvs ati trecut prin facultate si considerati ca nu e bine cum gandesc, de ce nu imi oferiti cateva sfaturi ?
Nu sunt vreun pui de geniu, nu am capacitatea de a memora 5000 de pagini in sesiune - sunt constient ca sunt materii pe care le poti invata logic, dar spuneti-mi va rog, cum as putea invata logic, ANATOMIA ?


pentru ca am fost si noi ca tine si stim ca atunci cand ai 17 ani jumate asculti sfaturile cu maxima lipsa de respect.
nu esti constient de nimica (nimeni nu e constient pana la primul examen de anatomie).
orice prost termina medicina daca trece examenul de admitere asa ca da-i bataie si tine-ne la curent cu progresul.
in ce oras vrei sa mergi?
Sunt cel mai pașnic om din lume. Dorințele mele sunt: o căsuță modestă, un pat bun si o gradina cu pomi. Iar dacă Domnul Dumnezeu ar vrea să mă facă într-adevăr fericit, as vedea spânzurați în acești pomi șase sau șapte din dușmanii mei...

User avatar
sdccag8
newbie
newbie
Posts: 11
Joined: Sun Dec 25, 2016 9:42 pm

Re: Memorie medicina

Postby sdccag8 » Wed Dec 28, 2016 6:04 pm

Eu nu vreau sa fiu orice "prost". Si oricum, nu sunt de acord cu ceea ce spuneti. Nu cred ca orice persoana care intra la medicina, va ajunge sa o si termine.
Sunt din Targu Mures, deci o sa raman aici, nu stiu daca pana la finalul facultatii. Pentru admitere am de invatat aproape 300 de pagini, deci nu e big deal. Sper sa intru. :D

andy,mersi mult (:
mumapadurii, imi doresc sa pot sa mai cred in El, desi e din ce in ce mai greu... pe zi ce trece.

User avatar
Calico
addicted
addicted
Posts: 42413
Joined: Tue Mar 16, 2004 12:27 pm

Re: Memorie medicina

Postby Calico » Wed Dec 28, 2016 9:06 pm

Ei, chiar dac-a cam dat-o-n bara cu fizica cuantica, nu e totusi un motiv sa te lepezi de Einstein

User avatar
andy gavrilescu
cel mai imedist din 2013
cel mai imedist din 2013
Posts: 30295
Joined: Sun Feb 25, 2007 1:03 pm
Location: no location

Re: Memorie medicina

Postby andy gavrilescu » Wed Dec 28, 2016 10:33 pm

nu a zis nimeni ca e greu sa intri. iar despre cum va trebui sa inveti in facultate iti vei da seama pe parcurs. eu m9-am dat seama cand am terminat-o.
We don't have to dance
https://www.youtube.com/watch?v=8fEoWA9Vz3A

De profesie optometrist
*nu exista lentile antiaburire!!!

User avatar
Chingachgook
addicted
addicted
Posts: 23561
Joined: Wed Nov 26, 2003 6:34 pm
Location: in hamac

Re: Memorie medicina

Postby Chingachgook » Thu Dec 29, 2016 10:53 am

sdccag8 wrote: Si oricum, nu sunt de acord cu ceea ce spuneti. Nu cred ca orice persoana care intra la medicina, va ajunge sa o si termine.


eu cred ca ii pot numara pe degetele de la un picior cu PVD pe aia care nu au terminat medicina dupa ce au intrat.
Sunt cel mai pașnic om din lume. Dorințele mele sunt: o căsuță modestă, un pat bun si o gradina cu pomi. Iar dacă Domnul Dumnezeu ar vrea să mă facă într-adevăr fericit, as vedea spânzurați în acești pomi șase sau șapte din dușmanii mei...

User avatar
sdccag8
newbie
newbie
Posts: 11
Joined: Sun Dec 25, 2016 9:42 pm

Re: Memorie medicina

Postby sdccag8 » Tue Jan 10, 2017 9:45 pm

Cate pagini trebuie sa pregatesti totusi intr-un semestru pentru nota maxima ? Am tot cautat si nu am gasit nimic concret. Mi-a zis cineva ca in anul 1 semestrul 1, ai 5 colocvii, 2 examene + sesiunea -4 examene, 500 de pagini per examen. In semestrul 2, 3 examene in sesiune,deci 1500 pagini ? Sunt confuz pentru ca unii sustin ca trebuie sa pregatesti echivalentul unei carti de biologie cls a XI-a (corint) pe zi, ca sa treci de sesiune.

PS. Astazi am terminat materia pentru admitere. 8-)

User avatar
Calico
addicted
addicted
Posts: 42413
Joined: Tue Mar 16, 2004 12:27 pm

Re: Memorie medicina

Postby Calico » Tue Jan 10, 2017 10:02 pm

Cate pagini trebuie sa pregatesti totusi intr-un semestru pentru nota maxima ? Am tot cautat si nu am gasit nimic concret.

Pentru ca depinde de cat de labartat scrie colega dupa care xeroxezi cursurile, Sherlock.

User avatar
Chingachgook
addicted
addicted
Posts: 23561
Joined: Wed Nov 26, 2003 6:34 pm
Location: in hamac

Re: Memorie medicina

Postby Chingachgook » Wed Jan 11, 2017 10:36 am

sdccag8 wrote:Cate pagini trebuie sa pregatesti totusi intr-un semestru pentru nota maxima ? Am tot cautat si nu am gasit nimic concret. Mi-a zis cineva ca in anul 1 semestrul 1, ai 5 colocvii, 2 examene + sesiunea -4 examene, 500 de pagini per examen. In semestrul 2, 3 examene in sesiune,deci 1500 pagini ? Sunt confuz pentru ca unii sustin ca trebuie sa pregatesti echivalentul unei carti de biologie cls a XI-a (corint) pe zi, ca sa treci de sesiune.

PS. Astazi am terminat materia pentru admitere. 8-)


am numarat paginile din arhiva personala. mi-au dat 1304 (si inca un sfert de pagina dar pe asta nu il mai pun la socoteala).
e adevarat ca nu am luat insa 10 curat

simt asa o simpatie pentru cunostintele tale pe care le intrebi astfel de lucruri.
Sunt cel mai pașnic om din lume. Dorințele mele sunt: o căsuță modestă, un pat bun si o gradina cu pomi. Iar dacă Domnul Dumnezeu ar vrea să mă facă într-adevăr fericit, as vedea spânzurați în acești pomi șase sau șapte din dușmanii mei...

User avatar
sdccag8
newbie
newbie
Posts: 11
Joined: Sun Dec 25, 2016 9:42 pm

Re: Memorie medicina

Postby sdccag8 » Tue Jan 24, 2017 2:41 pm

Ce parere aveti despre folosirea somnului polifazic (everyman/uberman) pe parcursul faculatii ?

User avatar
Chingachgook
addicted
addicted
Posts: 23561
Joined: Wed Nov 26, 2003 6:34 pm
Location: in hamac

Re: Memorie medicina

Postby Chingachgook » Tue Jan 24, 2017 5:03 pm

o prostie

corpul uman e un templu, nu e un acumulator de iphone sa il bagi la incarcat cand ai chef
Sunt cel mai pașnic om din lume. Dorințele mele sunt: o căsuță modestă, un pat bun si o gradina cu pomi. Iar dacă Domnul Dumnezeu ar vrea să mă facă într-adevăr fericit, as vedea spânzurați în acești pomi șase sau șapte din dușmanii mei...

User avatar
sdccag8
newbie
newbie
Posts: 11
Joined: Sun Dec 25, 2016 9:42 pm

Re: Memorie medicina

Postby sdccag8 » Fri Feb 10, 2017 11:43 pm

De ce nu pot sa va cred ca ai doar 1304 pagini pe sesiune? E prea frumos sa fie adevarat.

Tipii de pe sdn (student doctor) spun ca au 1000 de slide-uri pe saptamana, fara carti recomandate/lp-uri.
Aici scrie ca un medicinist trebuie sa citesca 500 de pagini pe saptamana, ori eu nu pot citi si retine mai mult de 350-400 de pagini/saptamana veci (si alea cu 6 ore de somn pe noapte).
https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/21785317

User avatar
Chingachgook
addicted
addicted
Posts: 23561
Joined: Wed Nov 26, 2003 6:34 pm
Location: in hamac

Re: Memorie medicina

Postby Chingachgook » Sat Feb 11, 2017 1:09 pm

Asta e, o sa ajungi coafeza
Sunt cel mai pașnic om din lume. Dorințele mele sunt: o căsuță modestă, un pat bun si o gradina cu pomi. Iar dacă Domnul Dumnezeu ar vrea să mă facă într-adevăr fericit, as vedea spânzurați în acești pomi șase sau șapte din dușmanii mei...

User avatar
sdccag8
newbie
newbie
Posts: 11
Joined: Sun Dec 25, 2016 9:42 pm

Re: Memorie medicina

Postby sdccag8 » Sat Feb 11, 2017 1:33 pm

Nu vreau :(

User avatar
Calico
addicted
addicted
Posts: 42413
Joined: Tue Mar 16, 2004 12:27 pm

Re: Memorie medicina

Postby Calico » Sat Feb 11, 2017 2:00 pm

O sa vrei cand o sa primesti fluturasul cu primul salariu.

User avatar
sdccag8
newbie
newbie
Posts: 11
Joined: Sun Dec 25, 2016 9:42 pm

Re: Memorie medicina

Postby sdccag8 » Sat Feb 11, 2017 3:12 pm

Deci n-am sanse cu ritmul de invatare care-l am ? Care e ritmul ideal de invatare pt un student la medicina ?
Oricum dau la medicina, orice a-ti spune!!

ironbar
Posts: 3
Joined: Mon Dec 21, 2015 2:35 am

Re: Memorie medicina

Postby ironbar » Sat Feb 11, 2017 6:13 pm

sdccag8 wrote:Deci n-am sanse cu ritmul de invatare care-l am ? Care e ritmul ideal de invatare pt un student la medicina ?
Oricum dau la medicina, orice a-ti spune!!


*pe care

User avatar
andy gavrilescu
cel mai imedist din 2013
cel mai imedist din 2013
Posts: 30295
Joined: Sun Feb 25, 2007 1:03 pm
Location: no location

Re: Memorie medicina

Postby andy gavrilescu » Sat Feb 11, 2017 6:14 pm

orice ati spune
We don't have to dance
https://www.youtube.com/watch?v=8fEoWA9Vz3A

De profesie optometrist
*nu exista lentile antiaburire!!!

User avatar
Calico
addicted
addicted
Posts: 42413
Joined: Tue Mar 16, 2004 12:27 pm

Re: Memorie medicina

Postby Calico » Sat Feb 11, 2017 6:25 pm

cadeti ca mustele...
nici macar nu face trolling finut

M_Dan
elder
elder
Posts: 1202
Joined: Tue Sep 20, 2016 7:52 am

Re: Memorie medicina

Postby M_Dan » Mon Feb 13, 2017 11:39 am

A scazut pretul la memory-card-uri. Una de 256 GB costa 400 Ron si este mica de tot. In curand vor aparea roboti medic si medicii din carne si oase doar ii vor supraveghea (vor fi sefii lor - functie pur politica).

bolognia
Posts: 3
Joined: Wed Mar 08, 2017 6:44 pm

Re: Memorie medicina

Postby bolognia » Wed Mar 08, 2017 6:58 pm

De ce vrei sa faci ceva ce nu te pasioneaza ?

M_Dan
elder
elder
Posts: 1202
Joined: Tue Sep 20, 2016 7:52 am

Re: Memorie medicina

Postby M_Dan » Sat Mar 18, 2017 10:06 am

In timpul liceului (industrial - 5 ani - electrotehnica) un inginer care preda o disciplina tehnica ne-a spus ca: "Inginerii trebuie sa stie in ce carte sa caute, nu sa tina minte tot ce li s-a predat." Partial era adevarat, dar cu cat ai retinut mai multa informatie, cu atat e mai bine.
La cursul de psihologie (in timpul facultatii) ni s-a spus ce a zis Jean Piaget ( https://ro.wikipedia.org/wiki/Jean_Piaget ) : "Cultura este ceea ce iti ramane dupa ce ai uitat totul" - adica gradul de antrenament intelectual.
Cam asa ar trebui sa fie si la doctori, sa aiba o buna pregatire de baza si in activitatea curenta sa foloseasca programe de calculator cu baza de date extinsa, care sa-i ajute la stabilirea diagnosticului corect (partea cea mai importanta a muncii medicului - tratamentul este STAS, se citeste si pe Internet). Insa fara laboratoare de analize bine dotate si cu personal calificat si bine supravegheat (frica pazeste via), medicii nu pot sa-si faca treaba corect.
Am constatat ca medicii actuali nu discuta cu pacientii, nu le acorda atentia cuvenita. Discuta la telefon in timpul consultatiei si trantesc repede un diagnostic, ce li se nazare in momentul acela. Mai atente sunt asistentele , care scriu reteta (le-au invatat de cand le tot repeta) si doctorul doar o parafeaza.
Cand eram copil (anii '60 - '70) si ma duceam la consultatie la medic, ma plictiseam de cate intrebari imi punea. La vremea respectiva nu se faceau atatea analize si diagnosticul se punea mai mult pe baza semnelor bolii (semiologia era tratata cu respect in timpul facultatii). Acum ne-am modernizat, nu mai invatam la semiologie, dar nici laboratoare serioase (de incredere) nu avem.
Important este ca medicii sa fie bine pregatiti, dar sa le si mearga mintea si sa depuna INTERES pentru pacienti. Adica sa le placa acest domeniu de activitate si sa nu se duca la Fac. de Medicina doar din dorinta de pricopseala.

Reginald
newbie
newbie
Posts: 14
Joined: Thu Jan 28, 2016 9:24 pm

Re: Memorie medicina

Postby Reginald » Fri Apr 07, 2017 10:42 am

Cam 1000 de pagini sunt pe sesiune ... dar trebuie doar sa ai o idee generala despre materie si sa fii perspicace , grilele de la examen pot fi inselatoare ...


Return to “Facultatea”

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 13 guests