Educatie fizica

care ne mananca zilele
Detox
Posts: 3
Joined: Fri Apr 12, 2013 2:48 pm

Educatie fizica

Postby Detox » Sat Oct 01, 2016 11:07 pm

Buna ziua,

Am aflat recent ca Sportul este obligatoriu la UMF si ca se da chiar examen. Din pacate e posibil sa nu ma pot prezenta la ore din motive personale/ medicale. Se poate face ora cu alta serie sau sa fie adusa o scutire? Pana la urma sunt destule materii mult mai importante. Sunt anul I.

*Scuze pentru postul dublu.

User avatar
Doddy
elder
elder
Posts: 546
Joined: Tue Sep 09, 2008 12:12 pm
Location: Bucuresti

Re: Educatie fizica

Postby Doddy » Sun Oct 02, 2016 10:57 pm

Salut!

Intr-adevar, sportul este obligatoriu, dar vei vedea ca nu este pur si simplu "sport". Iti alegi tu un sport pe care sa-l faci, in functie de posibilitati. Erau o gramada de sporturi de ales: inot (la bazinul facultatii), volei, baschet, fotbal (asta se facea pe la politehnica parca), ping-pong, arte martiale... iar pentru cei mai sedentari sau care nu pot face sport mi se pare ca era un aerobic si un sah... asta acum vreo 8 ani. Singurele doua lucruri importante la sport sunt sa fii prezent, si sa faci ceva pe acolo (fie ca doar dai de doua ori in minge sau faci "incalzirea"). La final se dau niste probe, insa nu iti va scadea nimeni nota daca nu le poti face.

Ca idee, toata lumea ia 10, doar cei care nu dau deloc pe la sport se trezesc cu un 9.

Nu cred ca nu poti face deloc, deoarece este materie in programa, cu credite, deci trebuie facut cumva. In plus, sportul reprezinta o oportunitate excelenta de relaxare, socializare, comunicare, legat prietenii etc. Primii doi ani de facultate seamana extrem de mult cu liceul, majoritatea materiilor par a fi un fel de bio-chimie-fizica pe steroizi, deci nu strica putina relaxare.

Sunt perfect de acord ca exista materii mai importante, insa in facultate te vei mai lovi de alte materii (aparent) neimportante, cum ar fi engleza, informatica, marketing, metodologia cercetarii, sanatate publica si management, igiena, insa pe care trebuie sa le parcurgi cum-necum. La o parte din materiile enumerate (in special la primele si ultimele doua), pretentiile sunt putin exagerate, insa in cazul sportului nu se pune problema sa exagereze cineva.

Bafta anyways, si nu te speria, priveste sportul ca pe o ora de relaxare si de socializare cu alti colegi / colege!
Nu vad optiuni decat aceea de a spera,
Cand se inchid usile ca statia urmatoare e de partea mea

User avatar
Chingachgook
addicted
addicted
Posts: 23561
Joined: Wed Nov 26, 2003 6:34 pm
Location: in hamac

Re: Educatie fizica

Postby Chingachgook » Tue Oct 04, 2016 4:05 pm

ce e aia motive personale?
si la un lp de anatomie tot asa zici?
e o materie in programa, mergeti acolo terminati cu scuzele aiurea.
Sunt cel mai pașnic om din lume. Dorințele mele sunt: o căsuță modestă, un pat bun si o gradina cu pomi. Iar dacă Domnul Dumnezeu ar vrea să mă facă într-adevăr fericit, as vedea spânzurați în acești pomi șase sau șapte din dușmanii mei...


Return to “Facultatea”

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 17 guests