FIZIOLOGIE anul 2

care ne mananca zilele

V-au placut cursurile de EKG?

Da.
32
47%
NU.
17
25%
N-am fost la cursuri:P
19
28%
 
Total votes: 68

User avatar
radu
junior
junior
Posts: 49
Joined: Fri Aug 01, 2003 3:51 pm

Postby radu » Mon Mar 13, 2006 2:39 pm

b3, ai dreptate in linii mari..
studentul average nu invata din timp, si poate ca asta e un factor care contribuie la acel 50% restantieri.. poate un alt motiv ar fi un oarecare grad de lipsa de responsabilitate si seriozitate.. e din pacate o chestiune care in facultatile de medicina din ro este absolut inexistenta, desi profesia pe care ne-am ales-o implica responsabilitati considerabile. un alt factor care contribuie la respectivul procent este faptul ca studentii la medicina au memorie, ceea ce le confera o oarecare performanta la ingrasatul porcului in ajun la materiile descriptive.. din pacate pt ei noi nu vrem o fiziologie descriptiva ci una logica. oricum tu citai procentul de anul trecut, ei bine o statistica pe ultimii 3 ani reflecta o crestere a performantei studentilor.. mititica dar exista.
nu neg ca varianta aceasta de examen ar fi o metoda perfecta, dar suntem dispusi sa cautam varianta optima. vor fi in principiu 3 comisii, iar membrii comisiilor vor fi alesi in asa fel incat dpdv al exigentei sa fie cat mai apropiate. in plus o sa participe si asistentul de grupa, a carui parere va conta destul de consistent. foarte probabil inainte de oral o sa fie un test grila fulger, cu intrebari elementare din toata materia, care nu va permite celor care au venit la plesneala sa intre in oral. Nu neg ca nu exista imperfectii in maniera in care catedra interactioneaza cu studentii.. dar cum spuneam, de undeva trebuia sa incepem, si impreuna cu ajutorul vostru o sa gasim o metoda mai buna de a colabora.

iti multumesc b3 pentru sugestiile tale, o sa le avem in vedere, la unele ne mai gandisem si noi.

partial NU se da anul acesta, asta daca mai erau studenti care nu au aflat inca.

au venit niste studenti din anul II la profesor sa il roage sa organizeze o simulare, sau sa prezinte la un curs cam ce isi doreste de la examenul oral. profesorul a acceptat si prin urmare o sa fie un curs in care o sa vi se spuna cam la ce sa va asteptati la vara. si inca 2 sugestii - rugati-va asistentii de grupa sa va pregateasca in acest sens si intrebati la grupa ce nu ati inteles la curs (asta e si rolul lp-urilor), intrebati la curs pe cei ce va tin cursurile sa va dea exemple de interbari de examen din cursul respectiv (deoarece autorii de curs fac lista de subiecte) si eventual sa plecati de la cursuri cu o schema a celor mai importante notiuni din cursul respectiv.

User avatar
pinky
senior
senior
Posts: 216
Joined: Wed Jun 01, 2005 6:10 pm
Location: aici, printre voi

Postby pinky » Mon Mar 13, 2006 10:05 pm

ce spuneti dumneavoastra e prea frumos sa fie adevarat. Nu prea exista interactiune profesor-student, astfel incat studentul sa se dea cu parerea, ca ceara, iar profesorul sa analizeze si sa actioneze conform asteparilor studentului, sa raspunda si sa se faca inteles. Cursurile sunt lungi, pline de informatii noi, nu cred ca are nimeni timp sa raspunda la intrebari in timpul cursurilor iar la lp e prea multa agitatie in jurul broastei si eprubetei, ca sa mai retinem si esentialul. De ce taiem broasca si ce cautam la ea...

User avatar
radu
junior
junior
Posts: 49
Joined: Fri Aug 01, 2003 3:51 pm

metodologia de examen 2006

Postby radu » Fri Apr 07, 2006 12:09 pm

s-a definitivat metodologia de examen la fizio pentru anii I si II (medicina) din sesiunea iunie/iulie 06:

http://fiziologie.univermed-cdgm.ro/notare.html

User avatar
dragamaia
senior
senior
Posts: 257
Joined: Sun Sep 19, 2004 8:36 am

wow

Postby dragamaia » Fri Apr 07, 2006 9:00 pm

wow, ce-a patit catedra asta de fizio in ultimii 4 ani??sa inteleg ca cineva a monopolizat totul pe acolo.... :hrr:

User avatar
alyna m
newbie
newbie
Posts: 7
Joined: Wed May 03, 2006 2:51 am

Postby alyna m » Wed May 03, 2006 3:39 am

As avea si eu o sugestie in legatura cu examenul de fizio ...pentru ca e primul an in care sa da grila ar fi corect ca inainte de examen sa se afiseze un model de grila ca sa ne dam si noi seama pe unde tre sa ne 'perfectionam' si cam ce vrea dl Zagrean de la noi nu?...in rest e totul ok...cred ca nu ar trebui facut atata tam tam cu faptul ca se da oral si fara partial in fond daca stii la scris stii si la oral ... mie imi place de toata lumea din catedra de fizio si mi se pare ca dl Zagrean preda super misto...au fost singurele cursuri la care chiar nu m-am plictisit deloc...in fine si as mai vrea sa stiu si eu din ce carti sa invatam pentru ca doar cursurile nu sunt suficiente...zic eu ...adica mi se pare ca sunt doar ideile principale si restul tre sa citim noi din carti...dar din care? daca se poate sa mi ziceti altceva in afara de Guyton :lol: si la oral se dau 4 subiecte ...e o lista cu subiecte care se afiseaza cum a fost anul trecut ? sau sunt la prima vedere?mersi si bafta tuturor

User avatar
pinky
senior
senior
Posts: 216
Joined: Wed Jun 01, 2005 6:10 pm
Location: aici, printre voi

Postby pinky » Sat May 06, 2006 1:11 pm

anul trecut nu s-a afisat nicio lista de subiecte.

User avatar
alyna m
newbie
newbie
Posts: 7
Joined: Wed May 03, 2006 2:51 am

Postby alyna m » Sat May 06, 2006 3:34 pm

ba da la anul 1 a fost o lista... bine nu erau subiecte de genul 1. 2. 3. etc era ca un fel de programa dar nu programa aia afisata pe net si s-au dat exact subiecte ca acolo ...o sa caut lista si o sa o atasez ca asa nu stiu cat de bine ma exprim eu aici...pinky ce an esti?

User avatar
irina01
newbie
newbie
Posts: 6
Joined: Thu Jun 01, 2006 9:29 pm

Postby irina01 » Fri Jun 02, 2006 8:27 pm

am si eu o intrebare:stiu ca in alti ani s-au mai dat grile la fiziologie.E adevarat sau nu?
si dc da , nu poate un reprezentant ani suprainaltati decat noi sa ne binecuvinteze cu un model din astfel de gile?
Sau dc sunt deja atasate anuntati-ma si pe mine unde!Ma gandeam ca macar suntem antrenati cu niste grile la fizio....asa pt deliciul propriu!
Ca .....deh.....tre sa ne destrabalam cu asa ceva acum! :wink:


Return to “Facultatea”

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 97 guests