inghetare an I

care ne mananca zilele
jhonny123
newbie
newbie
Posts: 15
Joined: Sat Sep 08, 2012 11:14 am

Re: inghetare an I

Postby jhonny123 » Tue Jan 27, 2015 5:32 pm

pai am mai zis-o,dar acum am demonstrat-o,vezi?am scris si qed :)) pai in primul rand ma bucur ca ai timp si te pasioneaza persoana mea...n-am cazier,am furat cand eram mic un mar de pe o taraba in piata...asta sa-ti fac munca investigatorie mai usoara...
apoi,daca chiar esti curioasa,tot la caminul unde eram repartizat de drept am cazut,n-am dat nimic,dar au fost altii mai rapizi,iti zic eu,am vazut ;)

User avatar
Calico
addicted
addicted
Posts: 42412
Joined: Tue Mar 16, 2004 12:27 pm

Re: inghetare an I

Postby Calico » Tue Jan 27, 2015 5:41 pm

Lasa, nu-i nimic, poate in viitor o sa fii si tu mai rapid si o sa te descurci. :)
Ai aflat pana la urma cui, cat si cat de des trebuie dat? Ca te interesa mult subiectul.
Acum vad ca te-am inteles gresit cand ziceai ca "aici reusesc doar cei care ridica nesimtirea la rang de arta". Tu nu o ziceai cu dispret, ci cu invidie! :)

jhonny123
newbie
newbie
Posts: 15
Joined: Sat Sep 08, 2012 11:14 am

Re: inghetare an I

Postby jhonny123 » Tue Jan 27, 2015 6:01 pm

asta e,m-ai prins :))
ce sa fac daca sunt mai prost si am principii

User avatar
dustweaver
elite
elite
Posts: 2950
Joined: Thu Nov 20, 2003 4:55 pm
Location: wherever I may roam
Contact:

Re: inghetare an I

Postby dustweaver » Tue Jan 27, 2015 7:57 pm

jhonny123 wrote:doar pentru ca moasele sunt singura alternativa in universitatea asta,nu inseamna ca asa e peste tot,sunt mult mai multe alternative decat crezi...
Nah, cand folosesti cuvantul "alternativa" inseamna ca ai numai doua optiuni. De aia "alta alternativa" mai ca ar fi pleonasm cand se vorbeste despre o singura situatie in care ai de ales, dar nu e pentru ca la a treia optiune deja nu mai poti folosi cuvantul. Altfel da, alternativa e situatia insasi. Iata doua alternative: 1) oua sau carnati la micul dejun? 2) da sau nu?

jhonny123 wrote:asta sa-ti fac munca investigatorie mai usoara...
Investigativa, ca "investigatorie" nu exista.
Bears, beets, Battlestar Galactica.

Daca am nevoie de observatii, comentarii, sugestii despre aspecte ce privesc felul in care folosesc limba romana si/sau engleza, stiu sa le gasesc ori solicit.
Otherwise, may I suggest you MYFB.

User avatar
Crisskat
junior
junior
Posts: 54
Joined: Tue Oct 02, 2012 12:18 pm
Location: Bucharest

Re: inghetare an I

Postby Crisskat » Wed Feb 11, 2015 11:35 am

jhonny123 wrote:Salut!Sunt anul I la mult prestigioasa si aclamata UMF Bucuresti(sarcasm...atata bataie de joc n-am vazut nicaieri,si daca asta-i printre cele mai bune din tara,nu vreau sa stiu cum arata una proasta).
Ideea este urmatoarea:am mai multe probleme(si personale si de sanatate,nu cred ca e necesar sa detaliez)si nu pot sa sustin eficient toate examenele din prima sesiune...as vrea sa stiu daca este posibil sa-mi inghet cumva anul,astfel incat sa ma pot concentra pe problemele mele si eventual sa reiau anul urmator ca boboc(din nou...)fara examen de admitere. Intreb daca se poate aici,poate au fost si altii in situatia mea; vreau sa-mi inghet anul fiindca ma gandesc ca pe viitor sa-mi las si aceasta optiune,si eu de cartile de admitere nu ma mai ating niciodata; oscilez intre a continua medicina aici sau a pleca in afara direct,si sa fac studiile acolo,dar in acest moment ma preocupa strict daca se poate sa-mi blochez acest an I si sa pot relua din octombrie ca student in anul I.Multumesc!
P.S. rog sa se abtina cei ce au de comentat privind alegerile mele...am niste probleme momentan care nu privesc pe nimeni altcineva



daca renunti din cauza asta inseamna ca nu vrei sa faci facultatea asta.
am fost eu internata pe bune (nu stiu daca si tu esti sau doar zici asa) anul trecut incepand cu ultima sapt. de presesiune si am ajuns doar la ultimul examen din sesiune. n-am dus nicio adeverinta de nimic, nici nu m-am interesat sincer, nu cred ca ma scutea de nimic. sem. II mi-am luat toate examenele ca restul lumii, am intrat in sesiunea de restante cu 31 de credite, spre coada listei si mi le-am luat pe toate cu 9 si 10 in toamna, inclusiv cele 2 practice care imi ramasesera.
si uite ca sunt vie si nevatamata, la buget si mi-am rezolvat singura problemele. si m-am bucurat si de vacanta destul. si nu, n-am platit pe nimeni pt. niciun examen pt. ca daca te vei duce, vei constata ca tot mitul ca in restante nu te trece nimeni este fals. iar daca problema ta este ca profii iau bani... nu inteleg de ce te intereseaza pe tine. n-o sa te pice nimeni daca stii, oricat le place unora sa se laude asa.

daca nu vrei sa faci asta, nu te tine nimeni cu forta in facultate. acum daca ne minti si zici ca ai probleme de sanatate sau mai stiu eu ce si de fapt doar ti-a fost lene sa te pui pe invatat, e problema ta. si daca ar fi asa si tot ai putea sa recuperezi pe sem. II, sa scoti medie buna si sa nu le bagi 9000 de lei in buzunare. hai, ca daca vrei se poate

cat despre plecatul din tara, daca esti dispus sa dai la o parte toata munca pt. admitere, go ahead. dar tind sa cred ca nu pleci ca sa faci tot medicina in alta parte.
We were all young and beautiful once. It's transient, and then it's gone.

User avatar
Chingachgook
addicted
addicted
Posts: 23561
Joined: Wed Nov 26, 2003 6:34 pm
Location: in hamac

Re: inghetare an I

Postby Chingachgook » Wed Feb 11, 2015 1:01 pm

e anul 1, a labarit-o tot semestrul si a constat in sesiune ca e practic imposibil de invatat.
toti cunoastem socul primei sesiuni.
am avut si eu colegi dispusi sa plateasca, sa se interneze sa faca orice indiferent cat de jenant doar sa treaca. sau macar sa aiba o scuza in fata celorlalti de ce au picat. adica ei ar vrea, dar uite, s-au aliniat astrele si au avut ghinion.
Sunt cel mai pașnic om din lume. Dorințele mele sunt: o căsuță modestă, un pat bun si o gradina cu pomi. Iar dacă Domnul Dumnezeu ar vrea să mă facă într-adevăr fericit, as vedea spânzurați în acești pomi șase sau șapte din dușmanii mei...

User avatar
Festina
elder
elder
Posts: 1757
Joined: Wed Oct 19, 2011 8:19 am

Re: inghetare an I

Postby Festina » Wed Feb 11, 2015 2:54 pm

kooksee wrote:e anul 1, a labarit-o tot semestrul si a constat in sesiune ca e practic imposibil de invatat.
toti cunoastem socul primei sesiuni.
am avut si eu colegi dispusi sa plateasca, sa se interneze sa faca orice indiferent cat de jenant doar sa treaca. sau macar sa aiba o scuza in fata celorlalti de ce au picat. adica ei ar vrea, dar uite, s-au aliniat astrele si au avut ghinion.

Felicitari bai Kooksee ! Ai terminat Davila ! Am inteles ! Esti destept ! HOOOO ! CE plm te freaca pe tine de altii ? si daca ai avut colegi care au stiut sa se fofileze care-i baiul ? Sunt unii care chiar sunt smecheri naturali ! Eu zic bai Kooks sa te duci sa-l bati pe-asta de anu 1 ca tot esti tu shaolin , sa-ti mai dovedesti inca o data ca esti tare!
Im wrote:Deci un studiu statistic improvizat de mine spune ca un candidat la (orice) va fi cu atât mai agitat si pretentios si penibil cu goana dupa criterii cu cât e mai de slaba calitate.

PS: Alergic la cadre didactice din UMF !

User avatar
Calico
addicted
addicted
Posts: 42412
Joined: Tue Mar 16, 2004 12:27 pm

Re: inghetare an I

Postby Calico » Wed Feb 11, 2015 2:57 pm

smecheri natural, analfabetule

User avatar
Festina
elder
elder
Posts: 1757
Joined: Wed Oct 19, 2011 8:19 am

Re: inghetare an I

Postby Festina » Wed Feb 11, 2015 3:00 pm

Crisskat wrote:
jhonny123 wrote:Salut!Sunt anul I la mult prestigioasa si aclamata UMF Bucuresti(sarcasm...atata bataie de joc n-am vazut nicaieri,si daca asta-i printre cele mai bune din tara,nu vreau sa stiu cum arata una proasta).
Ideea este urmatoarea:am mai multe probleme(si personale si de sanatate,nu cred ca e necesar sa detaliez)si nu pot sa sustin eficient toate examenele din prima sesiune...as vrea sa stiu daca este posibil sa-mi inghet cumva anul,astfel incat sa ma pot concentra pe problemele mele si eventual sa reiau anul urmator ca boboc(din nou...)fara examen de admitere. Intreb daca se poate aici,poate au fost si altii in situatia mea; vreau sa-mi inghet anul fiindca ma gandesc ca pe viitor sa-mi las si aceasta optiune,si eu de cartile de admitere nu ma mai ating niciodata; oscilez intre a continua medicina aici sau a pleca in afara direct,si sa fac studiile acolo,dar in acest moment ma preocupa strict daca se poate sa-mi blochez acest an I si sa pot relua din octombrie ca student in anul I.Multumesc!
P.S. rog sa se abtina cei ce au de comentat privind alegerile mele...am niste probleme momentan care nu privesc pe nimeni altcineva



daca renunti din cauza asta inseamna ca nu vrei sa faci facultatea asta.
am fost eu internata pe bune (nu stiu daca si tu esti sau doar zici asa) anul trecut incepand cu ultima sapt. de presesiune si am ajuns doar la ultimul examen din sesiune. n-am dus nicio adeverinta de nimic, nici nu m-am interesat sincer, nu cred ca ma scutea de nimic. sem. II mi-am luat toate examenele ca restul lumii, am intrat in sesiunea de restante cu 31 de credite, spre coada listei si mi le-am luat pe toate cu 9 si 10 in toamna, inclusiv cele 2 practice care imi ramasesera.
si uite ca sunt vie si nevatamata, la buget si mi-am rezolvat singura problemele. si m-am bucurat si de vacanta destul. si nu, n-am platit pe nimeni pt. niciun examen pt. ca daca te vei duce, vei constata ca tot mitul ca in restante nu te trece nimeni este fals. iar daca problema ta este ca profii iau bani... nu inteleg de ce te intereseaza pe tine. n-o sa te pice nimeni daca stii, oricat le place unora sa se laude asa.

daca nu vrei sa faci asta, nu te tine nimeni cu forta in facultate. acum daca ne minti si zici ca ai probleme de sanatate sau mai stiu eu ce si de fapt doar ti-a fost lene sa te pui pe invatat, e problema ta. si daca ar fi asa si tot ai putea sa recuperezi pe sem. II, sa scoti medie buna si sa nu le bagi 9000 de lei in buzunare. hai, ca daca vrei se poate

cat despre plecatul din tara, daca esti dispus sa dai la o parte toata munca pt. admitere, go ahead. dar tind sa cred ca nu pleci ca sa faci tot medicina in alta parte.

Si daca nu face medicina bai crisscakat ce-are ? Crezi ca esti mai tare decat aia de la petrochimie ? sau decat cei de la ase ?
Im wrote:Deci un studiu statistic improvizat de mine spune ca un candidat la (orice) va fi cu atât mai agitat si pretentios si penibil cu goana dupa criterii cu cât e mai de slaba calitate.

PS: Alergic la cadre didactice din UMF !

User avatar
Chingachgook
addicted
addicted
Posts: 23561
Joined: Wed Nov 26, 2003 6:34 pm
Location: in hamac

Re: inghetare an I

Postby Chingachgook » Wed Feb 11, 2015 3:26 pm

festina eu te-am luat in serios cand ai declarat ca esti un copil si ca cu tine nu se poate discuta serios :). esti pe o gheatza destul de subtire cu injuraturile.

si cand eram eu student era un curent de opinie cu umf facultate de k.k.tt, nu treci daca nu platesti ( se fac prea putine lucruri practice lol:) ), copii buni sunt oprimati de sistem.
nu e chiar asa. carol davila e totusi ce mai buna facultate din tara asa proasta cum e. cu alte cuvinte toate sunt proaste dar asta e cea mai putin proasta. si oricum nu mai proasta decat budapesta, sofia, belgrad si altele cu care ne putem compara.

si b) il inteleg pe colegul ca e chiulangiu. ce nu inteleg atitudinea prin care ne ia de prosti. au mai fost altii pe aici care au venit si au recunoscut: da frate, am frecat-o tot semestrul si acuma m-am trezit in pom. ce fac?
daca recitesti vezi ca de aia nu a ras nimeni, au primit chiar sfaturi.

dar ciupilica asta nu a dat niciun examen si deja a decretat ca facultatea e proasta si ca asistentii nu vin cu lunile la lp-uri. el saracu fiind evident prezent la toate si avand o neostoita pofta de studiu, il oprea absenta asistentului
Sunt cel mai pașnic om din lume. Dorințele mele sunt: o căsuță modestă, un pat bun si o gradina cu pomi. Iar dacă Domnul Dumnezeu ar vrea să mă facă într-adevăr fericit, as vedea spânzurați în acești pomi șase sau șapte din dușmanii mei...

User avatar
Festina
elder
elder
Posts: 1757
Joined: Wed Oct 19, 2011 8:19 am

Re: inghetare an I

Postby Festina » Wed Feb 11, 2015 3:41 pm

kooksee wrote:festina eu te-am luat in serios cand ai declarat ca esti un copil si ca cu tine nu se poate discuta serios :). esti pe o gheatza destul de subtire cu injuraturile.

si cand eram eu student era un curent de opinie cu umf facultate de k.k.tt, nu treci daca nu platesti ( se fac prea putine lucruri practice lol:) ), copii buni sunt oprimati de sistem.
nu e chiar asa. carol davila e totusi ce mai buna facultate din tara asa proasta cum e. cu alte cuvinte toate sunt proaste dar asta e cea mai putin proasta. si oricum nu mai proasta decat budapesta, sofia, belgrad si altele cu care ne putem compara.

si b) il inteleg pe colegul ca e chiulangiu. ce nu inteleg atitudinea prin care ne ia de prosti. au mai fost altii pe aici care au venit si au recunoscut: da frate, am frecat-o tot semestrul si acuma m-am trezit in pom. ce fac?
daca recitesti vezi ca de aia nu a ras nimeni, au primit chiar sfaturi.

dar ciupilica asta nu a dat niciun examen si deja a decretat ca facultatea e proasta si ca asistentii nu vin cu lunile la lp-uri. el saracu fiind evident prezent la toate si avand o neostoita pofta de studiu, il oprea absenta asistentului

Vrei sa ma bati ? Sau ce ? Nu te-a luat de prost ! Puteai sa dai aceleasi sfaturi ca in situatiile in care tipii au frecat-o perpetuu neluand in considerare varianta lu asta micu' !
Si PS: Ai grija cu Budapesta ! Ca aia au fost in Shanghai Ranking prin 2004 ! Dar ma rog ... sa te compari cu astia d-aci eu zic ca e destul de naspa ! Hai sa-ti mai zic una :http://www.shanghairanking.com/ARWU-Statistics-2013.html Chiar si in 2013 Ungaria avea 2 bucati in top 500 international si slovenia parca 1 ! Sa nu mai spun de Africa de Sud 3 bucati!
Im wrote:Deci un studiu statistic improvizat de mine spune ca un candidat la (orice) va fi cu atât mai agitat si pretentios si penibil cu goana dupa criterii cu cât e mai de slaba calitate.

PS: Alergic la cadre didactice din UMF !

User avatar
Chingachgook
addicted
addicted
Posts: 23561
Joined: Wed Nov 26, 2003 6:34 pm
Location: in hamac

Re: inghetare an I

Postby Chingachgook » Wed Feb 11, 2015 4:56 pm

esti ca un copil de gimnaziu care vorbeste cu oameni in toata firea. si care se enerveaza ca e privit cu condescendenta si doar mangaiat pe cap.
cand o sa vorbim despre lucruri adecvate varstei tale o sa te ascult cu placere. sunt sigur ca ai ceva de spus.
citeste posturile mele din 2000-2002. ca tine eram. revolutionar, daramam muntii. toti asistentii erau prosti/incompetenti/chiulangii. sa vezi ce le explicam eu alora mai mari cum e cu viata si cum ar trebui sa se desfasoare lucrurile. dar pe urma m-am prins ca nu e chiar asa. de aia te privesc cu relativa simpatie si nu te pot lua in serios.
Sunt cel mai pașnic om din lume. Dorințele mele sunt: o căsuță modestă, un pat bun si o gradina cu pomi. Iar dacă Domnul Dumnezeu ar vrea să mă facă într-adevăr fericit, as vedea spânzurați în acești pomi șase sau șapte din dușmanii mei...

User avatar
Calico
addicted
addicted
Posts: 42412
Joined: Tue Mar 16, 2004 12:27 pm

Re: inghetare an I

Postby Calico » Wed Feb 11, 2015 5:02 pm

sub ce nick activai in 2000-2002?

User avatar
Chingachgook
addicted
addicted
Posts: 23561
Joined: Wed Nov 26, 2003 6:34 pm
Location: in hamac

Re: inghetare an I

Postby Chingachgook » Wed Feb 11, 2015 5:21 pm

e hai
I was trying to make a point here
poate imi aduc aminte ca esti mai mica decat mine si te trimit sa te joci cu festina
Sunt cel mai pașnic om din lume. Dorințele mele sunt: o căsuță modestă, un pat bun si o gradina cu pomi. Iar dacă Domnul Dumnezeu ar vrea să mă facă într-adevăr fericit, as vedea spânzurați în acești pomi șase sau șapte din dușmanii mei...

User avatar
Crisskat
junior
junior
Posts: 54
Joined: Tue Oct 02, 2012 12:18 pm
Location: Bucharest

Re: inghetare an I

Postby Crisskat » Wed May 13, 2015 1:18 am

Ma roade curiozitatea mai jhonny, ce te-ai hotarat sa faci cu facultatea?
Festina, dragul meu, i-am prezentat baiatului o situatie reala, i-am aratat ca exista o posibilitate. Nu stiu de unde ai tras tu concluzia aia complet irelevanta cu superioritatea.

Observ ca de la luna la luna devii din ce in ce mai dubios. La inceput m-ai bombardat cu toate mesajele alea in privat cu posteaza orice pe forum, la ce camin stai, o sa fiu asistentul tau de anatomie, ba nu, o sa ne vedem de fapt la nu stiu ce stagiu. Acum vad ca ai capatat un soi de obsesie de a raspunde la absolut orice postez desi, socant, nu ti se adreseaza tie absolut niciodata.

P.S. Imi cer scuze ca nu pun semnul exclamarii la sfarsitul fiecarei fraze, poate asa m-ai fi inteles mai bine, dar majoritatea am reusit sa trecem de momentul ala plictisitor de la scoala cand invatam semnele de punctuatie. Sau poate asa vorbesti tu de obicei, cu o intonatie mai speciala.
We were all young and beautiful once. It's transient, and then it's gone.

User avatar
Festina
elder
elder
Posts: 1757
Joined: Wed Oct 19, 2011 8:19 am

Re: inghetare an I

Postby Festina » Sat May 16, 2015 10:40 am

Crisskat wrote:Ma roade curiozitatea mai jhonny, ce te-ai hotarat sa faci cu facultatea?
Festina, dragul meu, i-am prezentat baiatului o situatie reala, i-am aratat ca exista o posibilitate. Nu stiu de unde ai tras tu concluzia aia complet irelevanta cu superioritatea.

Observ ca de la luna la luna devii din ce in ce mai dubios. La inceput m-ai bombardat cu toate mesajele alea in privat cu posteaza orice pe forum, la ce camin stai, o sa fiu asistentul tau de anatomie, ba nu, o sa ne vedem de fapt la nu stiu ce stagiu. Acum vad ca ai capatat un soi de obsesie de a raspunde la absolut orice postez desi, socant, nu ti se adreseaza tie absolut niciodata.

P.S. Imi cer scuze ca nu pun semnul exclamarii la sfarsitul fiecarei fraze, poate asa m-ai fi inteles mai bine, dar majoritatea am reusit sa trecem de momentul ala plictisitor de la scoala cand invatam semnele de punctuatie. Sau poate asa vorbesti tu de obicei, cu o intonatie mai speciala.

Crisscacat , vad ca te adresezi mie ! Eu zic sa te futi cu kooksee ! Sunteti la fel de inteligenti amandoi ! Poate ti-o trece nervozitatea !
Im wrote:Deci un studiu statistic improvizat de mine spune ca un candidat la (orice) va fi cu atât mai agitat si pretentios si penibil cu goana dupa criterii cu cât e mai de slaba calitate.

PS: Alergic la cadre didactice din UMF !

User avatar
Melania
addicted
addicted
Posts: 21858
Joined: Wed Apr 06, 2005 2:46 am

Re: inghetare an I

Postby Melania » Sun May 17, 2015 1:03 am

Pai da, omul nu face fata si da vina pe cine poate.


Return to “Facultatea”

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 12 guests