Ce stiti despre cursuri optionale / facultative ?

care ne mananca zilele
User avatar
dustweaver
elite
elite
Posts: 2950
Joined: Thu Nov 20, 2003 4:55 pm
Location: wherever I may roam
Contact:

Ce stiti despre cursuri optionale / facultative ?

Postby dustweaver » Mon Oct 11, 2004 3:34 pm

Umbla de ceva vreme prin seria mea un zvon conform caruia trebuie sa fi facut in cursul facultatii un numar de tz'spe discipline facultative / optionale ... nimeni nu stie nimic clar... am una singura la activ :oops: ... lamuriti-ma (ne), please...
Bears, beets, Battlestar Galactica.

Daca am nevoie de observatii, comentarii, sugestii despre aspecte ce privesc felul in care folosesc limba romana si/sau engleza, stiu sa le gasesc ori solicit.
Otherwise, may I suggest you MYFB.

User avatar
Calico
addicted
addicted
Posts: 42413
Joined: Tue Mar 16, 2004 12:27 pm

Postby Calico » Mon Oct 11, 2004 4:31 pm

Eu stiam ca trebuie sa ai cel putin 2 optionale facute pana in anul 6 (de la secretara, sef de serie, diversi colegi...). Daca intre timp s-o mai fi schimbat ceva... nu stiu

User avatar
Chingachgook
addicted
addicted
Posts: 23561
Joined: Wed Nov 26, 2003 6:34 pm
Location: in hamac

Postby Chingachgook » Mon Oct 11, 2004 11:00 pm

si daca nu ai facut ce se intampla?

kooksee
Sunt cel mai pașnic om din lume. Dorințele mele sunt: o căsuță modestă, un pat bun si o gradina cu pomi. Iar dacă Domnul Dumnezeu ar vrea să mă facă într-adevăr fericit, as vedea spânzurați în acești pomi șase sau șapte din dușmanii mei...

User avatar
alcorsimona
senior
senior
Posts: 221
Joined: Sun Jul 18, 2004 8:18 pm

Postby alcorsimona » Tue Oct 12, 2004 12:39 am

Eu am terminat anul asta si am avut 2 cursuri facultative, dar multi colegi nu au avut si nu s-a intamplat absolut nimic! Nu stiu insa daca s-a schimbat ceva! :roll:
Be careful what you want, it may happen to you!

User avatar
ndsimona
elder
elder
Posts: 745
Joined: Tue Mar 16, 2004 8:25 pm
Location: Bucuresti

Postby ndsimona » Tue Oct 12, 2004 9:24 am

Eu am terminat acum si nu am avut nici un optional. Nu am avut nici o problema. Si la mine in serie se zicea in primii ani ca trebuie neaparat sa ai cel putin 2 obtionale pana in anul 6, dar uite ca nu erau decat zvonuri.

Poate au mai schimbat prin regulament, daca ziceti ca trebuie obtionale, dar mai bine incearca sa te interesezi exact daca trebuie sau nu.

User avatar
Madi
elder
elder
Posts: 666
Joined: Sun Jul 06, 2003 11:16 am
Location: Tei
Contact:

Postby Madi » Wed Oct 13, 2004 12:35 pm

Pe site-ul facultatii. Ala cu cdmg... nu -stiu-cum este o formula magica si complicata. Adik: trebuie sa avem un nr de credite din optionale (nu facultative!) si astea le aduni in functie de creditele corespunzatoare cursurilor urmate... Sper ca m-am exprimat coerent. :? Pentru mai multe amanunte, incerca acolo.

Si eu m-am isterizat la inceputul anului VI, cand am descoperit kestia aia, dar intre timp am terminat facultatea, am dat licenta etc. si nimeni nu s-a intrebat de ce nu am eu nici un credit din cursuri optionale... :oops: So: nu te stressa.
Dagli amici mi guardi Dio, dai nemici mi guardo io!

User avatar
dustweaver
elite
elite
Posts: 2950
Joined: Thu Nov 20, 2003 4:55 pm
Location: wherever I may roam
Contact:

Postby dustweaver » Wed Oct 13, 2004 3:00 pm

Va multumesc mult pt raspunsuri, chiar incepuse sa ma terorizeze ideea... m-am mai linistit... :)
Bears, beets, Battlestar Galactica.

Daca am nevoie de observatii, comentarii, sugestii despre aspecte ce privesc felul in care folosesc limba romana si/sau engleza, stiu sa le gasesc ori solicit.
Otherwise, may I suggest you MYFB.

User avatar
b3
elite
elite
Posts: 4122
Joined: Fri Jul 25, 2003 2:22 pm
Location: Bucuresti

Postby b3 » Wed Oct 13, 2004 6:21 pm

Yeah, dar cum in Ro regulile se schimba de la o zi la alta cel mai sigur e sa intrebi secretara daca n-a dat decanul vreo dispozitie in domeniu..

Presupun ca sa intreb ce e mai interesant pt anul 2, intre Neurostiinte, Istoria medicinei, Biostatistica si Pedagogie e fara rost, avind in vedere ca voi n-ati prea facut optionale, nu ? :)
Pentru fiecare doctor exista alt doctor egal si de sens opus - ceea ce explica de ce gasesti atat de usor experti care sa se contrazica total unii pe altii.
Ce este un forum ? | Vreau o tara ca afara

User avatar
magdutz
elder
elder
Posts: 792
Joined: Sun Jul 06, 2003 11:00 am
Location: bucuresti

Postby magdutz » Wed Oct 13, 2004 6:25 pm

b3,
neurostiinte..interesant, daca te pasioneaza..poti intra in "cercul" lui zagrean..nu stiu insa cum e examenul...
istoria med...merita daca vrei sa-ti maresti media generala si cultura generala..la exam se poate vorbi sau copia, se ia 10 f f usor...nu e nevoie sa mergi la toate cursurile daca te trec colegii prezent
pedagogie...la noi nu s-a gasit prof pt catedra :(
biostatistica...eu o recomand DOAR daca te intereseaza in mod deosebit domeniul...

User avatar
b3
elite
elite
Posts: 4122
Joined: Fri Jul 25, 2003 2:22 pm
Location: Bucuresti

Postby b3 » Wed Oct 13, 2004 6:39 pm

Multumesc, magdutz.
Daca biostatistica seamana cu ce am facut cu o tanti la unul din cursurile de info, ma lipsesc. :)
Pentru fiecare doctor exista alt doctor egal si de sens opus - ceea ce explica de ce gasesti atat de usor experti care sa se contrazica total unii pe altii.
Ce este un forum ? | Vreau o tara ca afara

mihaiion2
junior
junior
Posts: 45
Joined: Tue Nov 25, 2003 8:59 pm
Location: Bucuresti
Contact:

Postby mihaiion2 » Wed Oct 13, 2004 6:49 pm

Cand eram anul 4 am intrebat-o pe doamna Irina (secretara de la anul 1 acum ) despre cursurile optionale si mi-a spus ca nu sunt obligat sa urmez nici unul. Poti sa faci daca vrei sa iti maresti media sau daca ai prea mult timp liber. Restul sunt zvonuri.

User avatar
dustweaver
elite
elite
Posts: 2950
Joined: Thu Nov 20, 2003 4:55 pm
Location: wherever I may roam
Contact:

Postby dustweaver » Wed Oct 13, 2004 6:55 pm

Biostatistica este acea floare cu care nu se face primavara in creditele mele... adica unicul optional pe care l-am "vizitat" si chiar pot sa spun ca a fost OK (materie + note )... capeti niste idei de baza despre cam cum se prelucreaza datele inainte de a ajunge articole stiintifice (nu cine stie ce, totusi; nu stiu daca s-o mai fi schimbat programa intre timp)... Despre neurostiinte spuneau colegii care se duceau ca este foarte interesant, dar la final multi au fost nemultumiti de note si au renuntat la ele... :?
Bears, beets, Battlestar Galactica.

Daca am nevoie de observatii, comentarii, sugestii despre aspecte ce privesc felul in care folosesc limba romana si/sau engleza, stiu sa le gasesc ori solicit.
Otherwise, may I suggest you MYFB.

User avatar
runik88
newbie
newbie
Posts: 19
Joined: Tue Aug 10, 2004 11:32 pm
Contact:

Postby runik88 » Fri Oct 15, 2004 1:56 pm

intamplator stiu si eu de astea. Trebuie ,cum s-a zis, sa faci 2 optionale pina in anul 6. Acum am vazut ca sunt notate cu un fel de "credite " dar care cica nu se pun la celelalte si nici media cina nu s-ar lua in calcul la media generala. Ele sunt orientative pt ca trebuie sa
strangi "minim 4 credite din aceste optionale". Si, by the way, facultativul
de pedagogie a devenit optional in anu 2 si are 3 credite..
Memento mori

User avatar
magdutz
elder
elder
Posts: 792
Joined: Sun Jul 06, 2003 11:00 am
Location: bucuresti

Postby magdutz » Fri Oct 15, 2004 7:14 pm

care e diferenta dintre optional si facultativ? ca am vazut ca cele doua actegorii sunt distincte si eu credeam ca-s unu si-acelasi lucu :roll:

User avatar
b3
elite
elite
Posts: 4122
Joined: Fri Jul 25, 2003 2:22 pm
Location: Bucuresti

Postby b3 » Fri Oct 15, 2004 9:44 pm

optional = obligatoriu, trebuie sa alegi un curs ca sa faci nr de credite cerut
facultativ = daca ai timp liber si te pasioneaza subiectul te poti duce, dar nu-ti cere nimeni sa faci cursul ala pentru credite
Pentru fiecare doctor exista alt doctor egal si de sens opus - ceea ce explica de ce gasesti atat de usor experti care sa se contrazica total unii pe altii.
Ce este un forum ? | Vreau o tara ca afara

User avatar
Dark
senior
senior
Posts: 116
Joined: Mon Mar 15, 2004 12:49 pm
Contact:

Postby Dark » Fri Oct 15, 2004 10:25 pm

biostatica am frecventat 2 cursuri anu trecut *acum sunt anu 2 si am 4 cursuri* si imi era si jena sa cand venea profa la curs noi fiind in jur de 10 din 100, cursurile mi sau parut destul de incurcate cu toata pregatirea de real si info facuta
neuro, da toata lumea e inebunita de cat de misto e cursu si cal face zagrean, dar cand vine vorba de ex e dureros
anu asta cred ca voi opta pentru pedagogie, merg pe principul ca imi va folosi mai mult in practica decat neuro, cine stie, poate ma insel
In Mozilla We Trust

http://www.spreadfirefox.com

andrast79
junior
junior
Posts: 45
Joined: Thu Jul 10, 2003 8:22 am
Location: Bucuresti

Postby andrast79 » Sat Oct 16, 2004 7:08 pm

stie cineva cand incepe anul asta cursul de biostatistica? multumesc

User avatar
Dark
senior
senior
Posts: 116
Joined: Mon Mar 15, 2004 12:49 pm
Contact:

Postby Dark » Mon Oct 18, 2004 1:47 pm

e afisat la catedra de informatica, si va va spune si spircu la cursu lui
In Mozilla We Trust



http://www.spreadfirefox.com

andrast79
junior
junior
Posts: 45
Joined: Thu Jul 10, 2003 8:22 am
Location: Bucuresti

biostat

Postby andrast79 » Mon Oct 18, 2004 4:35 pm

eu am terminat cu facultatea..si sunt rezi la obregia, cale lunga de strabatut pana acolo, de aia intrebam. daca vede cineva afisul de la informatica despre cursul de biostatistica si se indura sa lase si un postreply, multumesc.

mihaiion2
junior
junior
Posts: 45
Joined: Tue Nov 25, 2003 8:59 pm
Location: Bucuresti
Contact:

Postby mihaiion2 » Mon Oct 18, 2004 7:20 pm

La cursul ala de pedagogie ma gandeam sa il fac din anul 1 si uite ca am terminat si nu am vazut niciodata nimic scris despre el . Acum.... asa.... de curiozitate unde se tine ?? sau e tinut si acum la secret ??

User avatar
Dark
senior
senior
Posts: 116
Joined: Mon Mar 15, 2004 12:49 pm
Contact:

Postby Dark » Thu Oct 21, 2004 12:41 am

cursul e deocamdata pe hartie, in sensul ca nu exista profesor in cadrul fac, si va trebui adus de pe la alte univer din tara specializate in domeniul invatamantului unde se face pedagogie, deci NU SE STIE
In Mozilla We Trust



http://www.spreadfirefox.com

User avatar
magdutz
elder
elder
Posts: 792
Joined: Sun Jul 06, 2003 11:00 am
Location: bucuresti

Postby magdutz » Thu Oct 21, 2004 11:23 pm

...adica situatia e exact ca anul trecut, ca acu 2 ani,etc :twisted:

User avatar
any.m
newbie
newbie
Posts: 24
Joined: Wed Nov 10, 2004 9:40 pm
Contact:

optionalele la iasi

Postby any.m » Thu Nov 11, 2004 1:04 pm

la umf iasi se spune ca sunt 4 optionale necesare pt. ca diploma sa fie recunoscuta in strainatate,ceva gen asistenta primara a starii de sanatate sau metodologia cercetarii si documentarii stiintifice.a-ti auzit ceva de genul asta? :?:

User avatar
Dark
senior
senior
Posts: 116
Joined: Mon Mar 15, 2004 12:49 pm
Contact:

Postby Dark » Sun Nov 14, 2004 1:23 pm

se recunosc si se ekivaleaza diplomele noastre in strainatate??? :?: nu stiam asta, stiam ca pt a iesi pe bursa afara ai nevoie obligatoriu de biostatistica, poate ai inteles tu gresit sau poate ca nu sunt eu la curent, oricum e ciudat
In Mozilla We Trust



http://www.spreadfirefox.com

pasarilatilungila
elder
elder
Posts: 679
Joined: Sun Nov 14, 2004 11:33 pm

Postby pasarilatilungila » Mon Nov 15, 2004 6:15 pm

Dark wrote:se recunosc si se ekivaleaza diplomele noastre in strainatate??? :?: nu stiam asta, stiam ca pt a iesi pe bursa afara ai nevoie obligatoriu de biostatistica, poate ai inteles tu gresit sau poate ca nu sunt eu la curent, oricum e ciudat


si io stiam de biostatistica...
And the PRIDES shall stand as one, powerful in the LIGHT and SUPREME among BEINGS

User avatar
any.m
newbie
newbie
Posts: 24
Joined: Wed Nov 10, 2004 9:40 pm
Contact:

Postby any.m » Mon Nov 15, 2004 7:32 pm

Sunt 4 optionale:asistenta primara a starii de sanatate,biochimie clinica,metodologia cercetarii si documentarii stiintifice,stiintele comunicarii,care includ bioetica,psihologie medicala si inca ceva.Eu sunt in anul 6 si de anul asta s-au introdus aceste optionale la anii mai mici,care pt. mine nu sunt obligatorii,dar se spune ca se cer in strainatate pt. ca cei de acolo fac asa ceva.Mai multe nu stiu nici eu ,nici cei cu care facem aceste materii;deocamdata frecventam l.p. si asteptam exam.De asta eram curioasa cum e prin alte centre universitare!

User avatar
Dark
senior
senior
Posts: 116
Joined: Mon Mar 15, 2004 12:49 pm
Contact:

Postby Dark » Mon Nov 15, 2004 9:33 pm

ah, am inteles , asteas obligatorii daca vreti sa munciti afara ca medici , dar diploma de medic nu cred ca se ekivaleaza inca in ue
si la noi se zbate lumea pt pedagogie
In Mozilla We Trust



http://www.spreadfirefox.com

User avatar
b3
elite
elite
Posts: 4122
Joined: Fri Jul 25, 2003 2:22 pm
Location: Bucuresti

Postby b3 » Mon Oct 17, 2005 8:22 pm

patry55ro wrote:Stie cineva sa ma lamureasca cu optionalele? tinand cont ca n-am facut niciunul si-s anu 6...care-i treaba?????






ashtraygirl wrote:stie careva unde e catedra de psihosomatica si cand se fac inscrierile?poate cei de anul trecut, din amintiri.. :(

tulip wrote:la colentina, la dermato... e iamandescu
sa da 10
dar e super om mai putin dotat intelectual profu...






razbat wrote:Are cineva idee cam cum putem afla cat mai exact cand, unde, cu cine incep cursurile optionale in anul 5? La secretariat totul e invaluit in mister!
Pentru fiecare doctor exista alt doctor egal si de sens opus - ceea ce explica de ce gasesti atat de usor experti care sa se contrazica total unii pe altii.
Ce este un forum ? | Vreau o tara ca afara

User avatar
b3
elite
elite
Posts: 4122
Joined: Fri Jul 25, 2003 2:22 pm
Location: Bucuresti

Postby b3 » Fri Feb 02, 2007 4:29 pm

A facut cineva optionalul de metodologia cercetarii si documentarii stiintifice? La Parhon cu Coculescu ?
Pentru fiecare doctor exista alt doctor egal si de sens opus - ceea ce explica de ce gasesti atat de usor experti care sa se contrazica total unii pe altii.
Ce este un forum ? | Vreau o tara ca afara

joaosatan
junior
junior
Posts: 53
Joined: Wed Jul 12, 2006 4:40 pm

MCS

Postby joaosatan » Sat Feb 10, 2007 6:34 pm

Metodologie cercetarii stiintifice acu e materie de sine statatoare, ca trebe in UE, si asa ne mai echivaleaza, sa speram.

succese maxime

User avatar
b3
elite
elite
Posts: 4122
Joined: Fri Jul 25, 2003 2:22 pm
Location: Bucuresti

Postby b3 » Sat Apr 21, 2007 12:57 pm

doareu_mm wrote:Cum sta treaba cu biochimia clinica, curs optional?
Noi facem cu Bogdana Vargolici, si e foarte placut... :shock: Cum e examenul?
Pentru fiecare doctor exista alt doctor egal si de sens opus - ceea ce explica de ce gasesti atat de usor experti care sa se contrazica total unii pe altii.
Ce este un forum ? | Vreau o tara ca afara

User avatar
Riley
elder
elder
Posts: 1704
Joined: Sun Mar 12, 2006 9:57 pm
Location: Bucuresti

Postby Riley » Sat Apr 21, 2007 4:59 pm

deci chestia asta cu metodologia cercetarii este OBLIGATORIE :shock: ? in ce an? si se face cu Coculescu la Parhon :shock: :shock: :shock: ? si ar mai fi ceva....stiti dc Igiena in anul 4 va mai exista de la anul? k am inteles k nu o sa mai fie, sau k se va face optional ceva...nu stiu decat zvonuri....thanx

durere de cap
senior
senior
Posts: 222
Joined: Fri Nov 17, 2006 4:18 pm

rugaminte

Postby durere de cap » Sat Nov 03, 2007 4:44 pm

rog sa ma lamureasca si pe mine cineva de ce e necesara diploma aia de biostatistica daca vreau sa ma duc in afara cu bursa?

User avatar
Riley
elder
elder
Posts: 1704
Joined: Sun Mar 12, 2006 9:57 pm
Location: Bucuresti

Postby Riley » Sat Nov 03, 2007 11:00 pm

daca vrei bursa Erasmus nu e nevoie, dai ex de limba si proba teoretica prin aprilie, daca vrei sa pleci insa cu altfel de bursa nu stiu eventual te poti informa de pe site-ul universitatii respective, obligatoriu au un responsabil cu relatii internationale la care poti da un mail.bafta

durere de cap
senior
senior
Posts: 222
Joined: Fri Nov 17, 2006 4:18 pm

Postby durere de cap » Sun Nov 04, 2007 3:33 pm

multumesc mult, pauly!

User avatar
doctorita_irina
senior
senior
Posts: 151
Joined: Mon Dec 04, 2006 11:09 pm

Postby doctorita_irina » Mon Nov 12, 2007 10:23 pm

Sunt utile fiindca te ajuta sa-ti maresti media in cazul in care aspiri la bursa.Auzisem si eu ca ar fi obligatorii 2 pana in anul 6, dar nu stiu sa fie nimic oficial.Eu am facut un singur optional engleza in anul 4 cu d-na Sfetea.Notele sunt mari mai ales daca nu ai absente.
"Invatatura iti da lumina, dar nu te inalti decat prin caracter."

User avatar
187.92a
addicted
addicted
Posts: 47429
Joined: Fri Dec 10, 2004 7:59 pm

Postby 187.92a » Mon Nov 12, 2007 10:49 pm

asta este o idee foarte proasta.
nu este deloc practic sa faci optionale pt a creste media (thouigh multi fraieri fac asa). logica arata ca decat sa pierzi timpul la optionale mai bine inveti unu -doua cursuri si vei avea rezultate mai bune la examen, si calculul arata ca unu-doua pcte la examen pot fi mult mai bune decat niste zeci la optionale.

User avatar
groopy
elder
elder
Posts: 537
Joined: Tue Apr 19, 2005 8:18 pm
Contact:

Postby groopy » Tue Nov 13, 2007 12:09 am

acum optionalele se pun la media finala si se iau in calcul 4 credite maxim/an ! anul acesta fiecare optinal a avut 2 credite ! iar daca stai sa te gandesti ca un optional valoreaza cat virusologia/parazitologia eu zic ca merita sa te duci chiar daca pierzi maxim o saptamana din an;)
P.S la majoritatea optionalelor nu se face prezenta asa ca poti sa te duci direct la examen ;)

User avatar
dr.ruxy
senior
senior
Posts: 398
Joined: Sun Aug 31, 2008 2:04 pm

Re: Ce stiti despre cursuri optionale / facultative ?

Postby dr.ruxy » Fri Sep 05, 2008 12:45 am

ce optionale exista pentru anul 3?
Nu exita esec, exista feedback!

User avatar
rhodoet
junior
junior
Posts: 69
Joined: Sun Oct 23, 2005 7:38 pm

Re: Ce stiti despre cursuri optionale / facultative ?

Postby rhodoet » Sat Sep 06, 2008 4:11 pm

biostatistica
biochim clinica
istoria medicinei...
posibil si cva limbi straine (in cazul umfcd engleza Sfetea (deci nu :D ))
a avea constiinta curata inseamna sa ai memorie proasta


Return to “Facultatea”

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 14 guests