Ce stiti despre cursuri optionale / facultative ?

care ne mananca zilele
User avatar
anncush
senior
senior
Posts: 394
Joined: Mon Feb 12, 2007 9:59 pm
Location: insoritul Bucuresti

Re: Ce stiti despre cursuri optionale / facultative ?

Postby anncush » Fri Mar 06, 2009 7:12 pm

nu, b3... sunt anul 5 MG, UMFCD, dar am fost anuntati ca in sem 2 al acestui an sa facem o cerere catre decanat prin care sa ne facem cunoscuta alegerea unicului optional obligatoriu din anul 6 si de aici toata discutia.

anuntul e venit de la decanat si eu cel putin il stiu de la sefa de serie. uite cum arata:
You do not have the required permissions to view the files attached to this post.
Slowly getting less stupid :)

User avatar
b3
elite
elite
Posts: 4122
Joined: Fri Jul 25, 2003 2:22 pm
Location: Bucuresti

Re: Ce stiti despre cursuri optionale / facultative ?

Postby b3 » Fri Mar 06, 2009 11:42 pm

ok, asta e alta mancare de peste :) daca esti anul 5 si alegi acum pentru anul 6. La mine (anul 6) n-am ales niciodata cu un an inainte, alegeai dupa ce incepea anul optionalele, daca vroiai sa le faci, nu erau obligatorii, nici acum nu e obligatoriu (ca nu se aplica retroactiv decizia i guess). Si de asta m-ati indus in eroare cand tot vorbeati de anul 6. Mersi.
Pentru fiecare doctor exista alt doctor egal si de sens opus - ceea ce explica de ce gasesti atat de usor experti care sa se contrazica total unii pe altii.
Ce este un forum ? | Vreau o tara ca afara

User avatar
iuria
junior
junior
Posts: 47
Joined: Fri Sep 16, 2005 8:45 am

Re: Ce stiti despre cursuri optionale / facultative ?

Postby iuria » Mon Mar 09, 2009 11:43 pm

Ce puteţi să-mi spuneţi despre opţionalul de engleză?

User avatar
b3
elite
elite
Posts: 4122
Joined: Fri Jul 25, 2003 2:22 pm
Location: Bucuresti

Re: Ce stiti despre cursuri optionale / facultative ?

Postby b3 » Tue Mar 10, 2009 12:10 am

Mie mi-a placut foarte mult :) Sunt cateva cursuri, nu mai tin minte exact, ca nu erau in fiecare saptamana, poate vreo 5-7. Le tine sefa de catedra (Sfetea) si sunt mai mult despre cum sa faci o lucrare stiintifica, cum sa te prezinti, cum sa vorbesti si niste exercitii toefl. Notele parca au fost maxime, dar posibil sa fi contat si prezenta, nu mai stiu. Si e mult mai simpatica decat in primii doi ani (ma rog, mie mi-a placut si atunci :) ), poate pentru ca stie ca la optional au venit de bunavoie.
Pentru fiecare doctor exista alt doctor egal si de sens opus - ceea ce explica de ce gasesti atat de usor experti care sa se contrazica total unii pe altii.
Ce este un forum ? | Vreau o tara ca afara

User avatar
deena01
senior
senior
Posts: 200
Joined: Sat Feb 03, 2007 3:36 am
Location: Bucuresti

Re: Ce stiti despre cursuri optionale / facultative ?

Postby deena01 » Tue Mar 10, 2009 2:32 pm

Mda! Si cei din anul 3 isi aleg optional pentru anul 4 in perioada asta.
Ceva sugestii ? :D
If you always do what you've always done you'll always get what you always got.

laur22
newbie
newbie
Posts: 19
Joined: Wed Jun 27, 2007 10:17 am

Re: Ce stiti despre cursuri optionale / facultative ?

Postby laur22 » Wed Mar 11, 2009 9:43 pm

Ce imi puteti spune si mie despre optionalul de bioetica medicala? Stie cineva daca exista cursurile si in format electronic? Multmesc

medeea
newbie
newbie
Posts: 7
Joined: Sat Apr 19, 2008 12:08 am

Re: Ce stiti despre cursuri optionale / facultative ?

Postby medeea » Fri Mar 13, 2009 11:32 pm

va rog, explicati-mi si mie cum e cu "biocibernetica si biotehnica medicala". ce subiecte sunt abordate, cum, ce se cere la examen etc
multumesc!

velvet
newbie
newbie
Posts: 12
Joined: Wed Aug 13, 2008 1:42 pm

Re: Ce stiti despre cursuri optionale / facultative ?

Postby velvet » Mon Mar 16, 2009 12:26 pm

laur22 wrote:Am si eu o intrebare, pentru anul 5 s-au afisat urmatoarele optionale:
-Terapii transfuzionale si transplant medular,
- Psihosomatica,
- Geriatrie si GErontologie,
- Expertiza capacitatii de munca,
- Diateze hemoragice si trombotice,
- Boli tropicale,
- Alergologie si Imunologie,
- Parazitologie clinica,
- Chirurgie cardiovasculara,
- Chirurgie plastica,
- Neurochirurgie,
- Chirurgie toracica.
Ma puteti ajuta cu cateva detalii cu privire la dificultate, note,.., pentru ca se pare ca in anul 5 optionalele sunt obligatorii si trebuie sa ni le alegem de acum. Multumesc!



Cu mana pe inima iti recomand Geriatria cu dl prof Prada!! :allright: :allright:
6 cursuri, examen oral cu intrebari de bun simt, note maxime (cand am dat noi nu a existat alta nota decat 10)

Mi-a mai placut si Parazitologia clinica cu dna conf Cretu. Multe cursuri, cu prezenta la curs (care nu a contat la nimic), examen scris cu 3 subiecte diferite pentru fiecare student, dificultate medie ... cu totii ne asteptam la o nota intre 7-9, cand am vazut rezultatele, aveam toti 10.

noidoipunctcom
junior
junior
Posts: 88
Joined: Thu Oct 16, 2008 6:22 pm

Re: Ce stiti despre cursuri optionale / facultative ?

Postby noidoipunctcom » Mon Mar 30, 2009 7:10 pm

dintre cei care au facut in anul 5 optionalul de Geriatrie, imi poate da cineva putin feed-back: cum sunt cursurile/examenul etc? please!!!
fencs :rev:

noidoipunctcom
junior
junior
Posts: 88
Joined: Thu Oct 16, 2008 6:22 pm

Re: Ce stiti despre cursuri optionale / facultative ?

Postby noidoipunctcom » Mon Mar 30, 2009 7:12 pm

hmmm....acu am vazut ca mai inainte cineva a pus deja 2-3 cuvinte de lauda pe subiectul asta :mrgreen: ...in caz ca cineva doreste totusi sa ofere impresii mai pe larg, orice detaliu e binevenit!

velvet
newbie
newbie
Posts: 12
Joined: Wed Aug 13, 2008 1:42 pm

Re: Ce stiti despre cursuri optionale / facultative ?

Postby velvet » Wed Apr 08, 2009 11:55 am

noidoipunctcom wrote:hmmm....acu am vazut ca mai inainte cineva a pus deja 2-3 cuvinte de lauda pe subiectul asta :mrgreen: ...in caz ca cineva doreste totusi sa ofere impresii mai pe larg, orice detaliu e binevenit!


Revin tot eu cu niste informatii:

- cursul este saptamanal (in total vreo 6 cursuri)
- se face prezenta la fiecare curs, dar nu cred ca este semnificativa (adica nota pe care o iei este exclusiv bazata pe ceea ce spui la examenul oral)
- tematica abordata este interesanta dar nu se insista pe detalii inutile
- teme preferate la examen: definitia geriatriei si gerontologiei, osteoporoza, gigantii geriatriei, caracterisiticile bolilor la batrani (dupa cele 6 cursuri va veti da seama ca sunt intrebari usoare)
- nu in ultimul rand, merita sa il cunoasteti pe dl profesor, este un om deosebit

User avatar
iuria
junior
junior
Posts: 47
Joined: Fri Sep 16, 2005 8:45 am

Re: Ce stiti despre cursuri optionale / facultative ?

Postby iuria » Wed May 27, 2009 3:48 pm

Pe mine m-ar interesa: Terapii transfuzionale si transplant medular şi Alergologie şi imunologie. Ma puteti ajuta cu niste informatii?

moksha
junior
junior
Posts: 99
Joined: Fri Nov 02, 2007 5:18 pm

Re: Ce stiti despre cursuri optionale / facultative ?

Postby moksha » Wed May 27, 2009 10:55 pm

iuria wrote:Pe mine m-ar interesa: Terapii transfuzionale si transplant medular şi Alergologie şi imunologie. Ma puteti ajuta cu niste informatii?


Iti pot spune cateva detalii despre primul. Consta din 4 cursuri, tinute la suub, nu de doamna profesor, ci de membrii catedrei, zilnic, timp de aproape o saptamana. Dureaza cam 1 ora si un pic fiecare, dar e de mentionat intarzierea permanenta de aproape o ora la inceperea cursului.
Doamna profesor este insa cea care vine la examen si elaboreaza subiectele.

Cs 1 - introducere, definitii transplant celule stem, procedura, indicatii
Cs 2 - complicatii transplant imediate si tardive, GVHD acuta/cronica, complicatii terapie medicamentoasa
Cs 3 - transfuzii - generalitati, tipuri, preparate
Cs 4 - complicatii transfuzii imediate/tardive

Examenul -scris- este foarte usor in ceea ce priveste subiectele, 5 la numar. Prezenta nu s-a facut. Despre note inca nu iti pot spune nimic.
Una peste alta, ti l-as recomanda, este interesant si faptul ca se termina intr-o saptamana, in masura in care ai dupa-amiezele libere, este un plus.

User avatar
Virgin.Black
junior
junior
Posts: 79
Joined: Sun Sep 14, 2008 10:09 am
Contact:

Re: Ce stiti despre cursuri optionale / facultative ?

Postby Virgin.Black » Tue Jun 09, 2009 7:02 pm

Mi-ati putea spune cate ceva de optionalul de Neurostiinte? Cum sunt cursurile, examenul...
You know, we're living in a SOCIETY!!!

ferret
newbie
newbie
Posts: 19
Joined: Sat Oct 04, 2008 10:34 pm

Re: Ce stiti despre cursuri optionale / facultative ?

Postby ferret » Sun Jun 28, 2009 6:37 am

si pe mine m-ar interesa optionalul de neurostiinte. pana acum am inteles doar ca e interesant pt cine e pasionat. poate cineva impartasi ceva mai multe detalii?

User avatar
furnicuta
junior
junior
Posts: 43
Joined: Mon Oct 09, 2006 6:56 pm

Re: Ce stiti despre cursuri optionale / facultative ?

Postby furnicuta » Sat Jul 25, 2009 5:26 pm

dar despre Boli Tropicale?
a facut cineva optionalul asta? unde se face si in ce consta?

User avatar
Doddy
elder
elder
Posts: 546
Joined: Tue Sep 09, 2008 12:12 pm
Location: Bucuresti

Re: Ce stiti despre cursuri optionale / facultative ?

Postby Doddy » Sun Jul 26, 2009 1:39 pm

La neurostiinte am vazut ca se face cu domnul Zagrean, sper (pentru cine si-a ales) sa nu puna si acolo examen cu grila negativa... dar cel mai bine ar fi sa spuna cineva care a terminat anul 2 cum este ;).

Eu mi-am ales pedagogie, ceva ... detalii, chestii ?
Nu vad optiuni decat aceea de a spera,
Cand se inchid usile ca statia urmatoare e de partea mea

User avatar
razvv
senior
senior
Posts: 124
Joined: Wed Oct 08, 2008 6:19 pm

Re: Ce stiti despre cursuri optionale / facultative ?

Postby razvv » Fri Oct 15, 2010 9:48 am

Imi poate spune cineva cum este optionalul de Medicina celulara si moleculara pentru anul II?

steffanya28
Posts: 3
Joined: Mon Oct 18, 2010 8:20 pm

Re: Ce stiti despre cursuri optionale / facultative ?

Postby steffanya28 » Mon Oct 18, 2010 8:30 pm

eu m am dus de regula la optionale ..mereu aflii ceva nou acum depinde de fiecare

ionutz_1185
senior
senior
Posts: 138
Joined: Thu Sep 17, 2009 2:55 pm

Re: Ce stiti despre cursuri optionale / facultative ?

Postby ionutz_1185 » Mon Oct 25, 2010 7:11 pm

Doddy wrote:La neurostiinte am vazut ca se face cu domnul Zagrean, sper (pentru cine si-a ales) sa nu puna si acolo examen cu grila negativa... dar cel mai bine ar fi sa spuna cineva care a terminat anul 2 cum este ;).

Eu mi-am ales pedagogie, ceva ... detalii, chestii ?

PEDAGOGIA se tine la facultatea de medicina dentara.la etaj 1,langa secretariat...sunt niste cursuri dar nu am stat la ele..
la final inainte de examen se da o tema destul de consistenta care trebuie facuta si nu copiata. proful se prinde..
iar examen parca 10 grile pe numere (3), note mari
numai ca da examenul in 2 zile si toata lumea da buluc,aglomeratie si inghesuiala (cel putin asa a fost in 2007-2008)

User avatar
Atyna
junior
junior
Posts: 41
Joined: Sun Sep 14, 2008 8:28 pm

Re: Ce stiti despre cursuri optionale / facultative ?

Postby Atyna » Sun May 19, 2013 10:58 pm

A facut cineva optionalul de imunologia transplantului la fundeni?Daca da,va mai aduceti aminte ce intrebari au fost?
He who has a why to live can bear almost any how.
-Friedrich Nietzsche-

roxitzu
senior
senior
Posts: 124
Joined: Mon Jan 11, 2010 9:55 pm

Re: Ce stiti despre cursuri optionale / facultative ?

Postby roxitzu » Mon May 20, 2013 4:10 pm

As avea si eu nevoie de ceva pareri in ceea ce priveste optionalele din anul 4. Eu sunt anul 3 acum dar dna. secretara tocmai ce ne-a anuntat ca trebuie sa ne alegem opt pt. anul 4 de pe acum :shock: ... avand in vedere ca in anul 4 sunt destule materii dragute cu care sa-mi ocup timpul as vrea un optional lejer, cu note maxime, usor de obtinut etc :lol: . Variantele ar fi astea:
1. Biocibernetică şi biotehnică medicală - şef lucr. Sonia Herman - Biofizică
2. Bioetică şi deontologie medicală - conf.univ.dr. C. Curcă - Med. legală
3. Pedagogie - conf.dr. Cheng Feng
4. Aplicaţii pedagogice şi didactice pentru domeniul ştiinţelor medicale (cadru didactic de la Fac. Drept)
5. Imunologia transplantului - conf.dr. I. Constantinescu - Sp. Fundeni
6. Limba engleză - termeni medicală - conf. Roxana Sfetea
7. Fiziologia vârstnicului - Prof.univ.dr. Anca Bădărău
8. Noţiuni generale de ecografie -( Sp. Gomoiu) - Doamna Decan Prof.univ.dr. Doina Anca Pleşca
9. Managementul durerii - Prof.univ.dr. Adriana Nica Sp. Filantropia
10. Etica şi non-discriminarea grupurilor vulnerabile în medicină (Med. legală) Conf.dr. C. Curcă - Med.legală
11. Marketingul şi managementul riscului de îngrijire şi sănătate - Conf.Fl. Purcărea

User avatar
Dmndash
senior
senior
Posts: 296
Joined: Mon Oct 05, 2009 4:48 pm
Location: Bucuresti
Contact:

Re: Ce stiti despre cursuri optionale / facultative ?

Postby Dmndash » Tue May 21, 2013 6:27 pm

bioetica - cursuri saptamanale timp de 2/3 luni face prezenta nu o verifica, dar uneori se prinde ca sunt 100 de insi pe foaie si doar 20 in sala si anuleaza prezentele. Tine la prezente
Ecografia - vad ca nu e acelasi tip cu care am facut eu dar e un optional ft ok, faci timp de 2 saptamani cate 3/4 sedinte pe saptamana, toata lumea a luat 10 la final.
Pedagogie - noi am facut anul trecut asta. Nu prea recomand caci profa nu vorbeste bine romana si nici engleza. Examenul a fost ok la final cu note destul de mari.
Engleza - cursuri o data la 2 saptamani intinse pe un semestru, optional lejer Sfetea mai putin crizata ca de obicei, note mari
colegii de la fiziologia varstnicului au fost relativ incantati de optional
Nu-ti mai recomand gen 5. Imunologia transplantului - conf.dr. I. Constantinescu - Sp. Fundeni pentru ca nu stiu cat chef o sa ai sa mergi pana la fundeni pentru un optional, daca se suprapune cu un stagiu la elias/suub de exemplu




Am si eu nevoie de sfaturi pt optionale de an 5. Asta e lista:
1. De la microbiologia clinica la supravegherea epidemiologica a bolilor infectioase
2. Imunologie renala
3. Endoscopia digestiva practica
4. Cursul PALS
5. Ecocardiografia­ in practica medicala pediatrica
6. Alergologie
7. Chirurgie Toracica
8. Geriatrie si Gerontologie
9. Parazitologie clinica
10.Terapeutica cardio-vascular­a de la mecanisme la medicina bazata pe dovezi
11.Expertiza capacitatii de munca
12.Psihofarmaco­logie
13.Medicina conditiilor extreme

este vreun optional de aici care nu se intinde pe un semestru intreg? sau macar sa fie interesant/ sa nu fie in capatul bucurestiului? Ma intereseaza in mod special parazitologia/microbiologia/ecocardiografia/endoscopie
What would you prefer--a doctor who holds your hand while you die or who ignores you while you get better?

Cactus
senior
senior
Posts: 285
Joined: Wed Sep 08, 2010 2:13 pm

Re: Ce stiti despre cursuri optionale / facultative ?

Postby Cactus » Wed May 22, 2013 2:15 pm

Dmndash wrote:bioetica - cursuri saptamanale timp de 2/3 luni face prezenta nu o verifica, dar uneori se prinde ca sunt 100 de insi pe foaie si doar 20 in sala si anuleaza prezentele. Tine la prezente
Ecografia - vad ca nu e acelasi tip cu care am facut eu dar e un optional ft ok, faci timp de 2 saptamani cate 3/4 sedinte pe saptamana, toata lumea a luat 10 la final.
Pedagogie - noi am facut anul trecut asta. Nu prea recomand caci profa nu vorbeste bine romana si nici engleza. Examenul a fost ok la final cu note destul de mari.
Engleza - cursuri o data la 2 saptamani intinse pe un semestru, optional lejer Sfetea mai putin crizata ca de obicei, note mari
colegii de la fiziologia varstnicului au fost relativ incantati de optional
Nu-ti mai recomand gen 5. Imunologia transplantului - conf.dr. I. Constantinescu - Sp. Fundeni pentru ca nu stiu cat chef o sa ai sa mergi pana la fundeni pentru un optional, daca se suprapune cu un stagiu la elias/suub de exemplu




Am si eu nevoie de sfaturi pt optionale de an 5. Asta e lista:
1. De la microbiologia clinica la supravegherea epidemiologica a bolilor infectioase
2. Imunologie renala
3. Endoscopia digestiva practica
4. Cursul PALS
5. Ecocardiografia­ in practica medicala pediatrica
6. Alergologie
7. Chirurgie Toracica
8. Geriatrie si Gerontologie
9. Parazitologie clinica
10.Terapeutica cardio-vascular­a de la mecanisme la medicina bazata pe dovezi
11.Expertiza capacitatii de munca
12.Psihofarmaco­logie
13.Medicina conditiilor extreme

este vreun optional de aici care nu se intinde pe un semestru intreg? sau macar sa fie interesant/ sa nu fie in capatul bucurestiului? Ma intereseaza in mod special parazitologia/microbiologia/ecocardiografia/endoscopie

Nu pot sa iti dau informatii despre astea de care intrebi in mod special pt ca nu se faceau cand eram eu anul 5. Depinde si ce cauti intr-un optional. Daca vrei sa nu iti bati capul DELOC, alege Geriatrie- la Sp de geriatrie Ana Aslan, prof. Prada (de la MCS daca ai facut tot acolo) e f de treaba, nu e musai prezenta mereu, iar examenul e formal. De la colegi am inteles ca Alergologia e un optional misto- la Malaxa, insa proful explica niste lucruri interesante, examenul e ok.

User avatar
Dmndash
senior
senior
Posts: 296
Joined: Mon Oct 05, 2009 4:48 pm
Location: Bucuresti
Contact:

Re: Ce stiti despre cursuri optionale / facultative ?

Postby Dmndash » Wed May 22, 2013 6:48 pm

nu vreau neaparat sa frec menta dar nici nu vreau sa ma duc saptamanal 3/4 luni de zile cu prezenta "obligatorie" in alt spital. De exemplu la biologie moleculara, desi a fost foarte interesant, erau multe materiale si destule si in franceza :shock: . Ecografia a fost foarte interesanta. As prefera sa nu ma duc sa mucegaiesc pe undeva intr-un amfiteatru :lol: d'asta intreb.

mersi de pont oricum :D
What would you prefer--a doctor who holds your hand while you die or who ignores you while you get better?

User avatar
Doddy
elder
elder
Posts: 546
Joined: Tue Sep 09, 2008 12:12 pm
Location: Bucuresti

Re: Ce stiti despre cursuri optionale / facultative ?

Postby Doddy » Thu May 23, 2013 12:01 pm

Despre boli tropicale la V. Babes ce-mi puteti spune?
Nu vad optiuni decat aceea de a spera,
Cand se inchid usile ca statia urmatoare e de partea mea

User avatar
alimori
elite
elite
Posts: 7706
Joined: Sat Jul 12, 2003 11:21 pm

Re: Ce stiti despre cursuri optionale / facultative ?

Postby alimori » Thu May 23, 2013 2:30 pm

L-am facut (in urma cu multi ani) si mi-a placut.

candidatii
junior
junior
Posts: 87
Joined: Sat Oct 02, 2004 8:19 pm
Contact:

Re: Ce stiti despre cursuri optionale / facultative ?

Postby candidatii » Thu Oct 24, 2013 4:47 pm

Cand se desfasoara "Terapeutica cardiovasculara" pentru anul VI? La facultate inca nu am gasit afisat nimic. Stie cineva anul trecut in ce perioada s-a tinut?

candidatii
junior
junior
Posts: 87
Joined: Sat Oct 02, 2004 8:19 pm
Contact:

Re: Ce stiti despre cursuri optionale / facultative ?

Postby candidatii » Sun Mar 09, 2014 7:56 pm

Stiti cand e programat "Terapeutica cardiovasculara" (pentru anul V) de la Colentina?

ioan_cristian
Posts: 1
Joined: Sat Mar 29, 2014 12:30 pm

Re: Ce stiti despre cursuri optionale / facultative ?

Postby ioan_cristian » Mon Mar 31, 2014 7:36 pm

Atyna wrote:A facut cineva optionalul de imunologia transplantului la fundeni?Daca da,va mai aduceti aminte ce intrebari au fost?


E destul de ok. Din pacate d-na doctor trebuia sa plece la un congres, asa ca a comprimat toata materia in 2 cursuri. Insa afli lucruri interesante, iar la final va duce sa vedeti laboratorul lor. Singurul inconvenient e ca e intr-adevar departe(eu din fericire am linie directa pana la Fundeni, asa ca n-a fost o problema pentru mine). Cat despre examen, cred ca a fost unul dintre cele mai usoare...e oral cu dumneai, daca se poate spune asa...avea aceleasi cateva intrebari pe care le punea, 1 intrebare/student.
All in all, recomand acest optional pentru anul IV...mi-a placut mai mult ca fiziologia varstnicului.

adriana1991
Posts: 1
Joined: Mon May 05, 2014 5:44 pm

Re: Ce stiti despre cursuri optionale / facultative ?

Postby adriana1991 » Mon May 05, 2014 5:57 pm

buna...stie cineva ceva despre optionalele de medicina conditiilor extreme sau cursul pals?

roxitzu
senior
senior
Posts: 124
Joined: Mon Jan 11, 2010 9:55 pm

Re: Ce stiti despre cursuri optionale / facultative ?

Postby roxitzu » Wed May 07, 2014 10:45 pm

Dar despre cursul de ecocardiografie pediatrica? Cum e examenul?

User avatar
Burundanga
elder
elder
Posts: 1157
Joined: Thu Aug 08, 2013 1:57 am

Re: Ce stiti despre cursuri optionale / facultative ?

Postby Burundanga » Thu May 15, 2014 8:20 pm

Cum e cursul de neurostiinte cu domnul profesor Zagrean?


Return to “Facultatea”

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 19 guests