Cine e SSMB?

care ne mananca zilele
User avatar
Phat Skidz
dɥɐʇ sʞıpz
Posts: 17766
Joined: Sun Jul 06, 2003 9:51 am

Re: Cine e SSMB?

Postby Phat Skidz » Fri Oct 18, 2013 9:52 am

Dar de ce organizează SSM alegeri pt șefii de serie? Din câte înțeleg chiar dintr-un schimb de replici de mai sus, SSM se ocupă doar de membri săi, nu este un organism reprezentativ.
Și altă întrebare: ce statut au șefii de serie în Carta Universitară? Că înțeleg că dintre ei se aleg reprezentanți în Consiliu, Senat, sau whatever. Poate candida non-șef de serie, sau un non-membru SSM la funcțiile astea?
SUNT BOȘOROGUL IMEDULUI

User avatar
Phat Skidz
dɥɐʇ sʞıpz
Posts: 17766
Joined: Sun Jul 06, 2003 9:51 am

Re: Cine e SSMB?

Postby Phat Skidz » Fri Oct 18, 2013 9:55 am

Și altă întrebare: unde e statutul SSMB? Că pe site-ul foarte frumos nu e. E doar un Regulament. Diferența fiind că în Regulament nu se spune nicăieri ce e SSMB: un ONG, un sindicat, un SRL, un departament al rectoratului, what?

La Istoric, unde detaliată activitatea SSMB, nu se spune absolut nimic de o reprezentare (în forurile UMF), doar de activități caritabile, de plecat în afară, de ținut congrese, etc. Mă bucur că, spre deosebire de vremea mea, există alegeri transparente pt șefii de serie, dar tot nu pricep ce treabă are SSM cu asta.
SUNT BOȘOROGUL IMEDULUI

Faust
Posts: 4
Joined: Sun Oct 20, 2013 5:05 am

Re: Cine e SSMB?

Postby Faust » Sun Oct 20, 2013 5:10 am

"B"-ul vine de la: ma "b"ag in seama aiurea si postez offtopic" :P

Faust
Posts: 4
Joined: Sun Oct 20, 2013 5:05 am

Re: Cine e SSMB?

Postby Faust » Sun Oct 20, 2013 5:17 am

Conform cartei universitare din noiembrie 2011, SSMB este unica asociatie a studentilor din facultate cu rol reprezentativ in forurile de conducere. Alegerile pentru sefi de serie se desfasoara in continuare democratic si transparent :)

User avatar
Jerome
elite
elite
Posts: 5383
Joined: Mon Sep 12, 2011 6:55 pm

Re: Cine e SSMB?

Postby Jerome » Sun Oct 20, 2013 10:45 am

"B"-ul vine de la: ma "b"ag in seama aiurea si postez offtopic" :P
corect! :) Scuze.

User avatar
Festina
elder
elder
Posts: 1757
Joined: Wed Oct 19, 2011 8:19 am

Re: Cine e SSMB?

Postby Festina » Sun Oct 20, 2013 11:24 am

Dar cu fondurile alea de deplasari ale facultatii din care cei de la ssmb profita din plin cum ramane ?
Im wrote:Deci un studiu statistic improvizat de mine spune ca un candidat la (orice) va fi cu atât mai agitat si pretentios si penibil cu goana dupa criterii cu cât e mai de slaba calitate.

PS: Alergic la cadre didactice din UMF !

Faust
Posts: 4
Joined: Sun Oct 20, 2013 5:05 am

Re: Cine e SSMB?

Postby Faust » Sun Oct 20, 2013 12:22 pm

Toata lumea are acces la ele, sunt oferite de rectorat. Sunt si studenti care n-au treaba cu SSMB care le acceseaza :D

User avatar
Chingachgook
addicted
addicted
Posts: 23561
Joined: Wed Nov 26, 2003 6:34 pm
Location: in hamac

Re: Cine e SSMB?

Postby Chingachgook » Sun Oct 20, 2013 1:54 pm

Sunt de acord cu faust
Sunt cel mai pașnic om din lume. Dorințele mele sunt: o căsuță modestă, un pat bun si o gradina cu pomi. Iar dacă Domnul Dumnezeu ar vrea să mă facă într-adevăr fericit, as vedea spânzurați în acești pomi șase sau șapte din dușmanii mei...

User avatar
Phat Skidz
dɥɐʇ sʞıpz
Posts: 17766
Joined: Sun Jul 06, 2003 9:51 am

Re: Cine e SSMB?

Postby Phat Skidz » Mon Oct 21, 2013 2:35 pm

M-am uitat pe cartă:
http://www.umf.ro/index.php/administrat ... izare.html
N-am găsit nicio referire la SSMB.
Articolele 50 și 51 sunt cu drepturile și obligațiile studenților.

Despre reprezentanții în consiliu se spune că sunt aleși de studenți, nu de SSM. (art. 90)

Deci care e faza cu "SSMB este unica asociatie a studentilor din facultate cu rol reprezentativ in forurile de conducere"? Rolul reprezentativ îl au DOAR REPREZENTANȚII aleși. Faptul că SSM își asumă cu generozitate organizarea alegerilor :) astfel încât reprezentanții să fie obligatoriu membri SSM, nu înseamnă că SSM are un rol instituțional în reprezentare, înseamnă doar că și-a arogat un rol în putere și nimeni n-a fost în stare să conteste treaba asta.

Și asta e de principiu în neregulă, chiar dacă alegerile sunt perfect transparente și intențiile SSM foarte bune. SSM nu ar trebui să încurajeze în niciun fel ascensiunea politică către putere - e un reproș care i se aduce de ani și ani de zile, și nimica.
SUNT BOȘOROGUL IMEDULUI

User avatar
Jerome
elite
elite
Posts: 5383
Joined: Mon Sep 12, 2011 6:55 pm

Re: Cine e SSMB?

Postby Jerome » Mon Oct 21, 2013 4:28 pm

kooksee wrote:Sunt de acord cu faust

Tu esti de acord cu faust pentru ca n-ai vazut opera, bei...

User avatar
Festina
elder
elder
Posts: 1757
Joined: Wed Oct 19, 2011 8:19 am

Re: Cine e SSMB?

Postby Festina » Tue Oct 22, 2013 11:59 am

Inca o data: Fondul de deplasari : cat la suta primeste ssmb si cat la suta primesc cei outside ssmb?
Im wrote:Deci un studiu statistic improvizat de mine spune ca un candidat la (orice) va fi cu atât mai agitat si pretentios si penibil cu goana dupa criterii cu cât e mai de slaba calitate.

PS: Alergic la cadre didactice din UMF !

User avatar
Chingachgook
addicted
addicted
Posts: 23561
Joined: Wed Nov 26, 2003 6:34 pm
Location: in hamac

Re: Cine e SSMB?

Postby Chingachgook » Tue Oct 22, 2013 1:43 pm

pai cine aplica pentru fondul ala?
nu ssmb-ul?
si b) oricine poate deveni membru ssmb (inclusiv sa ajunga prin conducere)


mariane esti dezorientat rau.
Sunt cel mai pașnic om din lume. Dorințele mele sunt: o căsuță modestă, un pat bun si o gradina cu pomi. Iar dacă Domnul Dumnezeu ar vrea să mă facă într-adevăr fericit, as vedea spânzurați în acești pomi șase sau șapte din dușmanii mei...

User avatar
Festina
elder
elder
Posts: 1757
Joined: Wed Oct 19, 2011 8:19 am

Re: Cine e SSMB?

Postby Festina » Wed Oct 23, 2013 12:23 am

kooksee wrote:pai cine aplica pentru fondul ala?
nu ssmb-ul?
si b) oricine poate deveni membru ssmb (inclusiv sa ajunga prin conducere)


mariane esti dezorientat rau.

Eu nu vreau sa ajung in ssmb.
Im wrote:Deci un studiu statistic improvizat de mine spune ca un candidat la (orice) va fi cu atât mai agitat si pretentios si penibil cu goana dupa criterii cu cât e mai de slaba calitate.

PS: Alergic la cadre didactice din UMF !

User avatar
Chingachgook
addicted
addicted
Posts: 23561
Joined: Wed Nov 26, 2003 6:34 pm
Location: in hamac

Re: Cine e SSMB?

Postby Chingachgook » Wed Oct 23, 2013 1:38 am

pai tu te comporti inca precum un adolescent intarziat, nici nu e cazul.
eu nu sunt fan ssmb dar in cazul asta nu e nimic de comentat
Sunt cel mai pașnic om din lume. Dorințele mele sunt: o căsuță modestă, un pat bun si o gradina cu pomi. Iar dacă Domnul Dumnezeu ar vrea să mă facă într-adevăr fericit, as vedea spânzurați în acești pomi șase sau șapte din dușmanii mei...

User avatar
gheorghe
elder
elder
Posts: 569
Joined: Tue Sep 03, 2013 8:16 pm

Re: Cine e SSMB?

Postby gheorghe » Sat Oct 26, 2013 7:07 pm

vlad s. wrote:M-am uitat şi eu pe site-ul SSMB. Foarte frumos, parcă a fost făcut de nişte wizards IT! Serios! Arată ca site-ul unui ONG hipsteros, sau ca al unei companii de publicitate, stock images and all, nu ca o site-ul unei asociaţii de studenţi. Ceea ce e de bine!
Eu am rămas în urmă, ce înseamnă "Alegeri pentru Reprezentantii Seriilor Anului I"? Reprezentanţi unde? În SSMB?



da vlade, saitu arata bine acum. am intrat si eu. l-au schimbat intre timp. mi-a dat o lacrima de uimire cand am intrat pe el azi.


Return to “Facultatea”

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 15 guests