lucrarea de licenta...ce si cum?

care ne mananca zilele
aneurisma
junior
junior
Posts: 34
Joined: Sun Jun 23, 2013 9:04 am

lucrarea de licenta...ce si cum?

Postby aneurisma » Wed Jul 17, 2013 1:16 pm

salutare! as vrea sa ii intreb pe cei mai mari sau pe cei mai informati...cum se face cu lucrarea de licenta? la modul, cum aleg tema, catedra, etc.? sau mai exact pe cine sa intreb? nu stiu nimic despre subiectul asta si ma gandeam ca poate mai sunt si altii in situatia asta.

multumesc :)
bethechangeuwannaseeintheworld

Cactus
senior
senior
Posts: 285
Joined: Wed Sep 08, 2010 2:13 pm

Re: lucrarea de licenta...ce si cum?

Postby Cactus » Wed Jul 17, 2013 1:54 pm

aneurisma wrote:salutare! as vrea sa ii intreb pe cei mai mari sau pe cei mai informati...cum se face cu lucrarea de licenta? la modul, cum aleg tema, catedra, etc.? sau mai exact pe cine sa intreb? nu stiu nimic despre subiectul asta si ma gandeam ca poate mai sunt si altii in situatia asta.

multumesc :)

pai lucrarea de diploma se alege dupa ce analizezi ce vrei: vrei sa faci ceva rapid si sa nu iti bati capul deloc sau vrei sa fie ceva ce iti place si ai vrea sa urmezi in rezidentiat sau vrei sa faci ceva serios, muncit, eventual care iti si place. Dupa ce ai decis asta, te gandesti la ce spital vrei sa faci lucrarea (eventual unul la care stii ca oamenii se ocupa de tine sau macar sunt seriosi si nu te trimit la plimbare). Te duci frumos la catedra respectiva la prof (sau daca stii vreun medic care ti-a placut tie mult te duci direct la el) si ii zici ca vrei sa faci lucrarea pe specialitatea X, ca ti-ar placea la el/ea bla bla bla. Si domnul sau doamna dr o sa zica da sau nu. Daca doreste, ori iti zice ce tema vrea el, ori poate ai tu idei, eventual sa fie ceva legat de patologia pe care o gasesti in sectia respectiva. Si dup-aia te apuci de citit. Asta e scenariul in care vrei sa faci ceva ca lumea si sa inveti sa faci un studiu. Eu personal m-am apucat de licenta incet incet prin anul 5, ca in anul 6 sa fie gata macar in mare si sa nu imi bat capul cu ea, sa invat pt rezi. Daca mai ai intrebari sa zici.

aneurisma
junior
junior
Posts: 34
Joined: Sun Jun 23, 2013 9:04 am

Re: lucrarea de licenta...ce si cum?

Postby aneurisma » Wed Jul 17, 2013 10:53 pm

am inteles...ma bucur ca mi-ai confirmat suspiciunile. ideea este ca eu am niste teme in cap numai ca nu stiu daca pot fi usor aplicabile...adica sa gasesc pacienti. eu incep anul 5 in toamna si am acelasi gand sa incep lejer ca sa nu ma apuce in febra reziului. thanks :)
bethechangeuwannaseeintheworld

roxitzu
senior
senior
Posts: 124
Joined: Mon Jan 11, 2010 9:55 pm

Re: lucrarea de licenta...ce si cum?

Postby roxitzu » Mon Sep 22, 2014 9:16 am

Hello! Imi puteti recomanda si mie un coordonator serios pe oftalmo care sa se ocupe cat de cat :D .
Ideea e ca m am hotarat sa o fac serios, adica sa muncesc cat de cat la ea dar cum nu am facut inca oftalmo nu prea stiu unde sa ma duc . Orice sugestii sunt binevenite :peace:


Return to “Facultatea”

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 17 guests