Pe ce materii sa te axezi in facultate?

care ne mananca zilele
User avatar
Festina
elder
elder
Posts: 1757
Joined: Wed Oct 19, 2011 8:19 am

Pe ce materii sa te axezi in facultate?

Postby Festina » Sun Jun 30, 2013 10:14 pm

Ce materii considerati ca ar fi importante ? Puteti da exemple pentru fiecare an de facultate ?
De ex: anul 1 - anato si fizio , etc ...
Im wrote:Deci un studiu statistic improvizat de mine spune ca un candidat la (orice) va fi cu atât mai agitat si pretentios si penibil cu goana dupa criterii cu cât e mai de slaba calitate.

PS: Alergic la cadre didactice din UMF !

User avatar
Iepurita
elite
elite
Posts: 3692
Joined: Sat Dec 12, 2009 1:28 pm

Re: Pe ce materii sa te axezi in facultate?

Postby Iepurita » Sun Jun 30, 2013 11:08 pm

Anato, fizio, fizpat si histo sunt baza pt orice (parca am uitat ceva). Din anul 4 toate sunt importante.
obstetrix wrote:in anul I nu poti face cezariana mana 1, sunt multe care trebuie sa le stii:tipuri de incizii, cum sa tii pensele, cum sa le desfaci, sa iti folosesti ambele maini in orice mom, sa stii nodurile in orice conditii, ce sa ceri de la instrumentara

User avatar
Dmndash
senior
senior
Posts: 296
Joined: Mon Oct 05, 2009 4:48 pm
Location: Bucuresti
Contact:

Re: Pe ce materii sa te axezi in facultate?

Postby Dmndash » Sun Jun 30, 2013 11:47 pm

an I- ambele anatomii, desi as inclina mai mult spre cea de semestru 2
fizio
unii s-ar putea sa considere si biocel pentru a putea intelege histo, dar cum eu am fugit ca dracu de tamaie de tot ce-a insemnat chestii la microscop (exceptand micro) nu pot sfatui obiectiv :lol:

an II - anatomie sem I. nu stiu, mie cea de pe semestru 2 mi se pare greoaie, de toceala, detaliile fiind folositoare mult mai tarziu decat cand inveti initial (la neuro)
fizio
histo
micro - macar partea de reactii imune si etc pentru ca o fie nevoie de ele la imunologie

an III - tot exceptand igiena....si dupa parerea mea imunologia, care a fost prost explicata predata, plina de chichite pe care le-am uitat a doua zi.

an IV- tot exceptand mecese. :lol: depinzand de ce vrei/crezi ca vrei sa te faci in viitor. Nu te iluminezi in 2 saptamani de chirurgie pediatrica,1 saptamana de onco samd dar macar "prinzi gustul"
What would you prefer--a doctor who holds your hand while you die or who ignores you while you get better?

User avatar
obstetrix
elite
elite
Posts: 5474
Joined: Sun Feb 06, 2011 10:19 pm
Location: Bucuresti, dragostea mea

Re: Pe ce materii sa te axezi in facultate?

Postby obstetrix » Mon Jul 01, 2013 12:11 am

PE TOT absolut: sfat prietenesc: indeosebi k cred k esti in cea mai buna dintre, trebuie sa profiti si sa absorbi toata informatia, plus k nu stii ink concret ce iti place, medical vs chirurgical, si scuze nu cred k ai: ai familie, copii, un job sa te chinui sa supravietuiesti??
daca toate de mai sus sunt k nu, vezi-ti de treaba si invata cat poti!
trident wrote:pamintu nu se invarte in jurul meu, dar lumea lui obstetrix da :)


obstetrix wrote:shit happens

User avatar
Festina
elder
elder
Posts: 1757
Joined: Wed Oct 19, 2011 8:19 am

Re: Pe ce materii sa te axezi in facultate?

Postby Festina » Mon Jul 01, 2013 12:42 am

obstetrix wrote:PE TOT absolut: sfat prietenesc: indeosebi k cred k esti in cea mai buna dintre, trebuie sa profiti si sa absorbi toata informatia, plus k nu stii ink concret ce iti place, medical vs chirurgical, si scuze nu cred k ai: ai familie, copii, un job sa te chinui sa supravietuiesti??
daca toate de mai sus sunt k nu, vezi-ti de treaba si invata cat poti!

Am inteles . Dar ce e mandatory ? Lucrez ! ma chinui sa supravietuiesc !
Im wrote:Deci un studiu statistic improvizat de mine spune ca un candidat la (orice) va fi cu atât mai agitat si pretentios si penibil cu goana dupa criterii cu cât e mai de slaba calitate.

PS: Alergic la cadre didactice din UMF !

User avatar
obstetrix
elite
elite
Posts: 5474
Joined: Sun Feb 06, 2011 10:19 pm
Location: Bucuresti, dragostea mea

Re: Pe ce materii sa te axezi in facultate?

Postby obstetrix » Mon Jul 01, 2013 12:48 am

bine, cu totii ne chinuim sa supravietuim, asta depinde in ce context pt. fiecare
dar asta nu te scuza sa nu inveti!
trident wrote:pamintu nu se invarte in jurul meu, dar lumea lui obstetrix da :)


obstetrix wrote:shit happens

User avatar
Calico
addicted
addicted
Posts: 42413
Joined: Tue Mar 16, 2004 12:27 pm

Re: Pe ce materii sa te axezi in facultate?

Postby Calico » Mon Jul 01, 2013 2:05 am

Invata atat cat poti din toate. Nu-ti fie frica, mai degraba o sa fie prea putin decat prea mult.
Daca stii deja ce vrei sa te faci cand o sa fii mare, insista corespunzator.

Ca o paranteza, imunologia e importanta, ca zicea Dmndash mai sus ca nu. Si genetica. Si embriologia si altele care acum ti se par prea abstracte ca sa conteze. Nu mai stiu care erau toate materiile, dar poti sa furnizezi tu o lista si imi dau cu parerea.

Cand o sa incepi sa te duci prin spitale nu neglija niciun stagiu si casca bine ochii la pacienti.

Sper ca ti-au folosit sfaturile.

User avatar
Calico
addicted
addicted
Posts: 42413
Joined: Tue Mar 16, 2004 12:27 pm

Re: Pe ce materii sa te axezi in facultate?

Postby Calico » Mon Jul 01, 2013 2:16 am

nu stiu, mie cea de pe semestru 2 mi se pare greoaie, de toceala, detaliile fiind folositoare mult mai tarziu decat cand inveti initial (la neuro)


Ha?
La ORICE materie detaliile iti sunt folositoare mult mai tarziu decat cand inveti initial.

Sau vrei ca in stagiul de neuro cand iti explica profu de piramidalism sa te intrebi ce legatura are cu geometria?

User avatar
Iepurita
elite
elite
Posts: 3692
Joined: Sat Dec 12, 2009 1:28 pm

Re: Pe ce materii sa te axezi in facultate?

Postby Iepurita » Mon Jul 01, 2013 7:32 am

Am uitat semiologiile, care sunt Biblia :)))) nu mai stiu in ce an, cred ca 3.
Si cand intri in spital incearca sa mergi la toate stagiile prin garzi, ca te va ajuta enorm mai incolo.

P.S: nu poti sa nu inveti celelalte materii gandindu-te ca doar unele conteaza. :)
obstetrix wrote:in anul I nu poti face cezariana mana 1, sunt multe care trebuie sa le stii:tipuri de incizii, cum sa tii pensele, cum sa le desfaci, sa iti folosesti ambele maini in orice mom, sa stii nodurile in orice conditii, ce sa ceri de la instrumentara

User avatar
Dmndash
senior
senior
Posts: 296
Joined: Mon Oct 05, 2009 4:48 pm
Location: Bucuresti
Contact:

Re: Pe ce materii sa te axezi in facultate?

Postby Dmndash » Mon Jul 01, 2013 8:55 am

Eu nu ma refeream sa nu invete la anato sem II an II. Eu mi-am invatat aproape mereu toata materia la toate materiile, exceptand pe la inceput in anul I cand eram batuta in cap. Dar mi-ar fi placut daca la unele as fi pus si mai mult suflet pe unele si nu doar uneori sa termin materia. Si la acestea ma refeream in lista.
Anato nervos o s-o reiau oricum inainte de stagiu, ma refeream ca e prea detaliata in anul II tinand cont ca se cere abia in anul V. Mi se pare mult mai greoaie decat restul materiilor si utilitatea vine mult mai tarziu. Nu am zis sa nu invete la ce nu am enumerat eu ca nu e important.
What would you prefer--a doctor who holds your hand while you die or who ignores you while you get better?

User avatar
Dmndash
senior
senior
Posts: 296
Joined: Mon Oct 05, 2009 4:48 pm
Location: Bucuresti
Contact:

Re: Pe ce materii sa te axezi in facultate?

Postby Dmndash » Mon Jul 01, 2013 9:14 am

Bine sa ma exprim mai bine, la toate materiile e bine sa treci prin materie o data sa inveti echivalentu de 6-7 minim. La restul de 90% e bine sa insisti foarte mult. Exceptand igiena mediului care in loc de nu stiu cate zeci de pagini am invatat eu cu implantare de cilindru cu nu stiu ce diametru nu stiu cati metri in pamant pentru a testa poluarea la respantie de drumuri...poti rezuma partea utila in cateva pagini. La biofizica nu vad nici acum util in toate aparatele vechi pe care le-am invatat. Marketing la fel. Info poate ar fi fost util dar cum a fost predat....mai ales profesoara foarte batrana care ne-a spus ca cea mai mare memorie e de nu stiu cati mega ca asa scrie in carte si pe ea nu o intereseaza altceva.
What would you prefer--a doctor who holds your hand while you die or who ignores you while you get better?

User avatar
Chingachgook
addicted
addicted
Posts: 23561
Joined: Wed Nov 26, 2003 6:34 pm
Location: in hamac

Re: Pe ce materii sa te axezi in facultate?

Postby Chingachgook » Mon Jul 01, 2013 10:47 am

Ioio wrote:Anato, fizio, fizpat si histo sunt baza pt orice (parca am uitat ceva). Din anul 4 toate sunt importante.



histo mai ales :P

si anato daca esti medic de laborator.
Sunt cel mai pașnic om din lume. Dorințele mele sunt: o căsuță modestă, un pat bun si o gradina cu pomi. Iar dacă Domnul Dumnezeu ar vrea să mă facă într-adevăr fericit, as vedea spânzurați în acești pomi șase sau șapte din dușmanii mei...

User avatar
Riley
elder
elder
Posts: 1704
Joined: Sun Mar 12, 2006 9:57 pm
Location: Bucuresti

Re: Pe ce materii sa te axezi in facultate?

Postby Riley » Mon Jul 01, 2013 2:07 pm

E bine sa inveti din cat mai multe, oricum se uita o groaza dupa ce termini facultatea si reiei numai ce te intereseaza functie de specialitatea pe care o ai.
As for the destiny... all I know is that even when destiny really wants to accomplish something, it can't do it alone. You still have to show up. You still have to build a bridge... to the one you love

Passion mothers greatness

User avatar
Calico
addicted
addicted
Posts: 42413
Joined: Tue Mar 16, 2004 12:27 pm

Re: Pe ce materii sa te axezi in facultate?

Postby Calico » Mon Jul 01, 2013 5:44 pm

La biofizica nu vad nici acum util in toate aparatele vechi pe care le-am invatat

Biofizica e interesanta si-ti foloseste.
Aparatele alea vechi n-ai de ce sa le inveti.

User avatar
Chingachgook
addicted
addicted
Posts: 23561
Joined: Wed Nov 26, 2003 6:34 pm
Location: in hamac

Re: Pe ce materii sa te axezi in facultate?

Postby Chingachgook » Mon Jul 01, 2013 5:54 pm

la ce ii foloseste lui vlad biofizica?

bine, ok, vlad nu e un exemplu potrivit. :P
retrospectiv privind si eu cred ca trebuie citit pe la toate.
dar daca as fi acuma anul 1 nu sunt convins ca as asculta sfaturile cicalitorilor cu cititul la materiile aride. mai ales cand ai un cretin care o preda.

ce regretati ca nu ati citit la vremea lor? mie imi pare rau ca nu am invatat mai mult fiziopat.
Sunt cel mai pașnic om din lume. Dorințele mele sunt: o căsuță modestă, un pat bun si o gradina cu pomi. Iar dacă Domnul Dumnezeu ar vrea să mă facă într-adevăr fericit, as vedea spânzurați în acești pomi șase sau șapte din dușmanii mei...

User avatar
187.92a
addicted
addicted
Posts: 47429
Joined: Fri Dec 10, 2004 7:59 pm

Re: Pe ce materii sa te axezi in facultate?

Postby 187.92a » Mon Jul 01, 2013 6:29 pm

Anato (sa stii sa te orientezi prin corp :), nu fiecare nervisor), biochimie, fiziologie, biocel-histologie, AND semiologie si chir din clinica-sunt niste breviare dragute care te pun in tema cu aproximativ TOT
Pe astea se construieste tot ulterior.
Nu, imunologia NU trebuie. Poti trata o alergie ca med de fam si fara sa stii HS tip I la nivel de mediatori pre si neoformati :) sau toleranta imunologica :)
Genetica, la fel.

Practic, daca stii preclinic misto SI semio si chirurgie poti sti cam orice misto
Stiind astea poti teoretic sa te gasesti dupa ce ai luat rezi in situatia de a prinde lejer ORICE notiune din noua specialitate.
Restul-orice alta materie- se prinde LEJER in cateva ore de studiu cateva zile /sapt

Sigur ca in fct de specialitate unele sau altele POT FI mai importante, dar nu asta e discutia. Chiar si MCS poate fi importanta


Si spun asta dupa ce am luat in fac zece cam la toate.

User avatar
obstetrix
elite
elite
Posts: 5474
Joined: Sun Feb 06, 2011 10:19 pm
Location: Bucuresti, dragostea mea

Re: Pe ce materii sa te axezi in facultate?

Postby obstetrix » Mon Jul 01, 2013 7:54 pm

astia cu 10 in facultate au iesit SEFI DE PROMOTIE, nu?!
trident wrote:pamintu nu se invarte in jurul meu, dar lumea lui obstetrix da :)


obstetrix wrote:shit happens

User avatar
Chingachgook
addicted
addicted
Posts: 23561
Joined: Wed Nov 26, 2003 6:34 pm
Location: in hamac

Re: Pe ce materii sa te axezi in facultate?

Postby Chingachgook » Mon Jul 01, 2013 9:59 pm

Nu toti

La bucuresti era concurenta mare. Cu aproape 10 la toate am fost mai multi
Sunt cel mai pașnic om din lume. Dorințele mele sunt: o căsuță modestă, un pat bun si o gradina cu pomi. Iar dacă Domnul Dumnezeu ar vrea să mă facă într-adevăr fericit, as vedea spânzurați în acești pomi șase sau șapte din dușmanii mei...

User avatar
obstetrix
elite
elite
Posts: 5474
Joined: Sun Feb 06, 2011 10:19 pm
Location: Bucuresti, dragostea mea

Re: Pe ce materii sa te axezi in facultate?

Postby obstetrix » Mon Jul 01, 2013 10:02 pm

si SEF DE PROMOTIE in anul tau cine a fost?!
trident wrote:pamintu nu se invarte in jurul meu, dar lumea lui obstetrix da :)


obstetrix wrote:shit happens

User avatar
Chingachgook
addicted
addicted
Posts: 23561
Joined: Wed Nov 26, 2003 6:34 pm
Location: in hamac

Re: Pe ce materii sa te axezi in facultate?

Postby Chingachgook » Mon Jul 01, 2013 10:06 pm

O fata. Dar nici ea nu a avut 10 curat
Sunt cel mai pașnic om din lume. Dorințele mele sunt: o căsuță modestă, un pat bun si o gradina cu pomi. Iar dacă Domnul Dumnezeu ar vrea să mă facă într-adevăr fericit, as vedea spânzurați în acești pomi șase sau șapte din dușmanii mei...

User avatar
obstetrix
elite
elite
Posts: 5474
Joined: Sun Feb 06, 2011 10:19 pm
Location: Bucuresti, dragostea mea

Re: Pe ce materii sa te axezi in facultate?

Postby obstetrix » Mon Jul 01, 2013 10:15 pm

pe fata o chema alina, gresex?
trident wrote:pamintu nu se invarte in jurul meu, dar lumea lui obstetrix da :)


obstetrix wrote:shit happens

User avatar
Chingachgook
addicted
addicted
Posts: 23561
Joined: Wed Nov 26, 2003 6:34 pm
Location: in hamac

Re: Pe ce materii sa te axezi in facultate?

Postby Chingachgook » Mon Jul 01, 2013 10:25 pm

O chema altfel
Sunt cel mai pașnic om din lume. Dorințele mele sunt: o căsuță modestă, un pat bun si o gradina cu pomi. Iar dacă Domnul Dumnezeu ar vrea să mă facă într-adevăr fericit, as vedea spânzurați în acești pomi șase sau șapte din dușmanii mei...

User avatar
obstetrix
elite
elite
Posts: 5474
Joined: Sun Feb 06, 2011 10:19 pm
Location: Bucuresti, dragostea mea

Re: Pe ce materii sa te axezi in facultate?

Postby obstetrix » Mon Jul 01, 2013 10:31 pm

aaa, atunci alina pe care o stiu eu nu invata asa bine. aici, fie esti the best fie restul. mediocritatea intr-un cuvant.
trident wrote:pamintu nu se invarte in jurul meu, dar lumea lui obstetrix da :)


obstetrix wrote:shit happens

User avatar
187.92a
addicted
addicted
Posts: 47429
Joined: Fri Dec 10, 2004 7:59 pm

Re: Pe ce materii sa te axezi in facultate?

Postby 187.92a » Wed Jul 03, 2013 11:18 pm

kooksee wrote:La bucuresti era concurenta mare. Cu aproape 10 la toate am fost mai multi

eu ma refeream cu 10 la fiecare materie, ma, nu in total.

sunt destul de curios de ce ar folosi cuiva imunologia din facultate. eu si acolo am luat 10 si nu am simtit niciodata sa am nevoie de detaliile de acolo, cu toate alergiile pamantului cu tot si am intalnit destuule

User avatar
Calico
addicted
addicted
Posts: 42413
Joined: Tue Mar 16, 2004 12:27 pm

Re: Pe ce materii sa te axezi in facultate?

Postby Calico » Wed Jul 03, 2013 11:44 pm

Unde se vede cum memoria fotografica (si un pachet de Jacobs) te poate rezolva de o bursa:
eu si acolo am luat 10 si nu am simtit niciodata sa am nevoie de detaliile de acolo



cu toate alergiile pamantului cu tot si am intalnit destuule

E jenant sa reduci imunologia la alergii.


Return to “Facultatea”

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 18 guests