De ce nu mai protestează studenții?

care ne mananca zilele
User avatar
Phat Skidz
dɥɐʇ sʞıpz
Posts: 17799
Joined: Sun Jul 06, 2003 9:51 am

De ce nu mai protestează studenții?

Postby Phat Skidz » Thu May 30, 2013 9:13 am

"Pe vremea mea", studenții erau mai gălăgioși. Nu foarte, dar din când în când aminteau facultății că există. Și era o oarecare efervescență sindicală, LSM vs SSM, etc. Mi-aduc aminte când Victor a legat la ochi statuia lui Carol Davila, ce vremuri... Totul e consemnat pe imed, de altfel, ca să nu se piardă, a se vedea topicele cu BOP...

Înțeleg că acum lucrurile la facultate nu merg mai bine, cadrele universitare sunt mai puțin interesate ca oricând să-și facă treaba (e drept că sunt plătite f prost pt treaba asta), disprețul pt studenți e suveran, deși acum, spre deosebire de "vremea mea", studentul mai și plătește...

Deci, ce păziți?
SUNT BOȘOROGUL IMEDULUI

cristina.p
Posts: 2
Joined: Thu May 30, 2013 11:42 pm

Re: De ce nu mai protestează studenții?

Postby cristina.p » Fri May 31, 2013 12:08 am

Buna,

Daca tot ai deschis acest topic, o sa adresez cateva intrebari aici, desi nu cred ca asta a fost intentia acestui topic. Din pacate imi este foarte greu sa caut raspunsuri in alta parte, presupunand ca ar exista pe forum, pentru ca nu prea mai exista ordine pe aici... Totusi, chiar as avea nevoie de ajutor...

1. Pentru anul 2, medicina dezvoltarii umane este o alegere buna ca optional?
2. Sunt anul 1 (inca) si incerc sa obtin o medie pentru bursa. Am acum in semestrul 2 cele 4 examene decisive - anato, fizio, biocel, biochim... fiecare cate 7 credite, extrem de important sa le inchid cu 10 (minim 9) pentru bursa... la biochim stiu care e treaba din sem 1, la anato la fel... dar fizio si biocel???
3. Care e treaba cu fiziologia in anul 2? Prof. Zagrean este chiar asa de speriat cum se aude?
4. Daca un student vrea sa faca practica in anul 1, poate discuta despre asta cu profii, sau mai bine cauta pe cont propriu?

Multumesc mult pentru ajutor... :)))

Acum on topic, ca am terminat cu rugamintile :)

Cred ca studentii din anii mici nu mai posteaza pentru ca au alte mijloace de comunicare si socializare, iar acest forum devine mai mult un rezultat in cautarile pe google decat un loc unde sa intrebe... lumea intreaba mai mult pe facebook, desi nu prea se dau raspunsuri ok acolo...

User avatar
Dan
Master of Disaster
Posts: 2869
Joined: Sun Jul 06, 2003 1:59 am
Location: ...on the highway to hell...
Contact:

Re: De ce nu mai protestează studenții?

Postby Dan » Fri May 31, 2013 12:49 am

cristina.p wrote:Buna,

Daca tot ai deschis acest topic, o sa adresez cateva intrebari aici, desi nu cred ca asta a fost intentia acestui topic. Din pacate imi este foarte greu sa caut raspunsuri in alta parte, presupunand ca ar exista pe forum, pentru ca nu prea mai exista ordine pe aici... Totusi, chiar as avea nevoie de ajutor...

......
Cred ca studentii din anii mici nu mai posteaza pentru ca au alte mijloace de comunicare si socializare, iar acest forum devine mai mult un rezultat in cautarile pe google decat un loc unde sa intrebe... lumea intreaba mai mult pe facebook, desi nu prea se dau raspunsuri ok acolo...

1. Nu exista atat de multa ordine pe cat ti-ai dori datorita unui comportament fix identic cu al tau de a pune intrebari fara nici o legatura cu subiectul topicului. NU sta nimeni sa faca curat dupa voi, pentru ca eventual mai tarziu cineva care are niste porbleme si intrebari asa cum ai tu sa le gaseasca utile si structurate. Nu exista nici o restriuctie in a deschide un topic nou atunci cand este necesar sau informatia nu ai regasit-o in butonul search din dreapta sus.
2. Google nu indexeaza chiar tot, chiar daca termenii cautarii tale sunt bine alesi si pusi intr-o sintaxa inteligenta. Use za sarci...

On topic @ vlad :

1. studentii sunt si la taxa si concureaza absolut nefericit si meschin unii cu altii
2. numarul de studenti din camine ( aia mai revolutionari - daca te uiti vei vedea ca putine au fost cazurile daca nu 0 in care lucrurile nu au plecat din caminele studentesti) a scazut
3. nu-si cunosc interesele atat de bine pe cat o pretind
4. 2 bizi on fb
Eu din muntii mei...
http://www.imed.ro/forum

cristina.p
Posts: 2
Joined: Thu May 30, 2013 11:42 pm

Re: De ce nu mai protestează studenții?

Postby cristina.p » Fri May 31, 2013 1:54 am

imi cer scuze ca am postat aiurea, am cautat cu search, nu am gasit ce cautam din prima si recunosc mi-era lene sa iau pagina cu pagina...
am citit aiurea "posteaza" in loc de "protesteaza"... praf, exam, trezit la 5, dormit 3 ore, de-aia intrebari aici, off topic
o sa caut in forum, daca nu gasesc - deschid topic, multumesc pentru info si indicatii

on topic:

pentru ce se protesta inainte? ce se dorea schimbat? s-au resusit schimbari prin protest studentesc?

User avatar
Phat Skidz
dɥɐʇ sʞıpz
Posts: 17799
Joined: Sun Jul 06, 2003 9:51 am

Re: De ce nu mai protestează studenții?

Postby Phat Skidz » Fri May 31, 2013 11:18 am

Uochei, cred că mi-am primit răspunsul :D
SUNT BOȘOROGUL IMEDULUI

User avatar
Jerome
elite
elite
Posts: 5383
Joined: Mon Sep 12, 2011 6:55 pm

Re: De ce nu mai protestează studenții?

Postby Jerome » Fri May 31, 2013 11:56 am

Studentii de la medicina n-au protestat niciodata, nu s-au solidarizat nici cu altii, de la alte facultati, cand a fost cazul, si nici nu si-au aparat vreodata drepturile. Doar miorlaieli si multa aroganta...

User avatar
Dan
Master of Disaster
Posts: 2869
Joined: Sun Jul 06, 2003 1:59 am
Location: ...on the highway to hell...
Contact:

Re: De ce nu mai protestează studenții?

Postby Dan » Sat Jun 01, 2013 12:04 am

Te contrazic. Au fost cateva momente cu mini lupte de strada. Unii studenti care au protestat si-au luat niste pumni in fata de la altii care nu protestau. Nu stiti voi, dar o perioada hostingul imed a fost mutat afara pentru ca fusese efectiv cenzurat. . Asta dupa amenintari cu politia, apoi cu avocati. Unii au fost amenintari cu exmatricularea de la cel mai inalt nivel. Nu s-a cedat: s-a protestat cu televiziunea la rectorat.

Jerome - nu stii ce vorbesti - ce zic eu n-au fost miorlaieli.
Eu din muntii mei...
http://www.imed.ro/forum

User avatar
Chingachgook
addicted
addicted
Posts: 23561
Joined: Wed Nov 26, 2003 6:34 pm
Location: in hamac

Re: De ce nu mai protestează studenții?

Postby Chingachgook » Sat Jun 01, 2013 1:54 am

Si eu am fost prin anul 1 la niste greve in care am blocat piata universitatii alaturi de studenti din alte facultati.
Sunt cel mai pașnic om din lume. Dorințele mele sunt: o căsuță modestă, un pat bun si o gradina cu pomi. Iar dacă Domnul Dumnezeu ar vrea să mă facă într-adevăr fericit, as vedea spânzurați în acești pomi șase sau șapte din dușmanii mei...

User avatar
Phat Skidz
dɥɐʇ sʞıpz
Posts: 17799
Joined: Sun Jul 06, 2003 9:51 am

Re: De ce nu mai protestează studenții?

Postby Phat Skidz » Sat Jun 01, 2013 7:31 am

Da, și eu am fost la blocatul pieții, și mi-aduc aminte perfect de cenzura imedului, când se mutase la no-ip.com.
SUNT BOȘOROGUL IMEDULUI

User avatar
Jerome
elite
elite
Posts: 5383
Joined: Mon Sep 12, 2011 6:55 pm

Re: De ce nu mai protestează studenții?

Postby Jerome » Sat Jun 01, 2013 7:16 pm

voi despre imed vorbiti?? asta era marea ambitie a medicinistilor?? Haidi bre, sa fim seriosi! Erau probleme serioase, burse, camine, carti, cursuri de genetica din anii 70. Nimeni si nimic. Nici o miscare. Restul faceau greva, medicina mergea la cursuri.
Dan, stiu foarte bine despre ce vorbesc, eram acolo. Doi medicinisti rataciti in piata Universitatii nu reprezinata "medicinistii", imi pare rau.

User avatar
Dan
Master of Disaster
Posts: 2869
Joined: Sun Jul 06, 2003 1:59 am
Location: ...on the highway to hell...
Contact:

Re: De ce nu mai protestează studenții?

Postby Dan » Sat Jun 01, 2013 7:29 pm

Nu vorbim despre imed in particular: era vorba de niste alegeri universitare de o carta universitara - vorbeam de principii acolo. Vorbim de reactia MEC ( atasat ) Ca imedul a fost o voce care temporar si-a luat-o peste bot e alta poveste. Medicina a protestat la rectorat si mai putin in piata. Inca mai am fluturasii de atunci. :)
You do not have the required permissions to view the files attached to this post.
Eu din muntii mei...
http://www.imed.ro/forum

User avatar
skyfall
elder
elder
Posts: 896
Joined: Sun Oct 07, 2012 1:00 am

Re: De ce nu mai protestează studenții?

Postby skyfall » Sun Jun 02, 2013 1:48 pm

pentru ce sa protestezi cand e mai simplu sa pleci din tara?
deci nu merita sa protestezi in Romania.

ps: sa termini o facultate in Romania si apoi sa te cari in afara e tot un fel de protest, mult mai subtil, pe care nici astazi nu l-au inteles politicienii de la guvernare.
Nu poti niciodata ingenunchea un popor deprins sa se taraie
Image
http://youtu.be/bhozsa8bNEE

User avatar
Phat Skidz
dɥɐʇ sʞıpz
Posts: 17799
Joined: Sun Jul 06, 2003 9:51 am

Re: De ce nu mai protestează studenții?

Postby Phat Skidz » Tue Jun 04, 2013 12:06 pm

Politicienii vrea ca tu să pleci. Ți-au zis-o de mai multe ori.
SUNT BOȘOROGUL IMEDULUI

User avatar
Festina
elder
elder
Posts: 1757
Joined: Wed Oct 19, 2011 8:19 am

Re: De ce nu mai protestează studenții?

Postby Festina » Tue Jun 04, 2013 2:25 pm

Eu am incercat sa protestez,insa nu am reusit sa ma inteleg cu bajetii de la ssmb si nici cu ai mei colegi...
Im wrote:Deci un studiu statistic improvizat de mine spune ca un candidat la (orice) va fi cu atât mai agitat si pretentios si penibil cu goana dupa criterii cu cât e mai de slaba calitate.

PS: Alergic la cadre didactice din UMF !

User avatar
Chingachgook
addicted
addicted
Posts: 23561
Joined: Wed Nov 26, 2003 6:34 pm
Location: in hamac

Re: De ce nu mai protestează studenții?

Postby Chingachgook » Tue Jun 04, 2013 11:17 pm

Jerome wrote:voi despre imed vorbiti?? asta era marea ambitie a medicinistilor?? Haidi bre, sa fim seriosi! Erau probleme serioase, burse, camine, carti, cursuri de genetica din anii 70. Nimeni si nimic. Nici o miscare. Restul faceau greva, medicina mergea la cursuri.
Dan, stiu foarte bine despre ce vorbesc, eram acolo. Doi medicinisti rataciti in piata Universitatii nu reprezinata "medicinistii", imi pare rau.



Jerome da mi voie ca sa te contrazic

Mi aduc aminte perfect cum am plecat in toamna lui 99 toata lumea care era prin facultate si am jonctionat cu aia care veneau din poli la eroilor.

Sigur erau in general studenti de ani mici, aia mai mari erau prin spitale, cred ca nici nu stiau exact.
Sunt cel mai pașnic om din lume. Dorințele mele sunt: o căsuță modestă, un pat bun si o gradina cu pomi. Iar dacă Domnul Dumnezeu ar vrea să mă facă într-adevăr fericit, as vedea spânzurați în acești pomi șase sau șapte din dușmanii mei...

User avatar
Festina
elder
elder
Posts: 1757
Joined: Wed Oct 19, 2011 8:19 am

Re: De ce nu mai protestează studenții?

Postby Festina » Wed Jun 05, 2013 1:01 am

Cei de la poli au iesit mereu in masa ... am stat 6 luni intr-un camin de politehnica si am iesit cu ei la universitatii ... Am mai gasit vreo 3 colegi pe-acolo ...
Im wrote:Deci un studiu statistic improvizat de mine spune ca un candidat la (orice) va fi cu atât mai agitat si pretentios si penibil cu goana dupa criterii cu cât e mai de slaba calitate.

PS: Alergic la cadre didactice din UMF !

User avatar
Festina
elder
elder
Posts: 1757
Joined: Wed Oct 19, 2011 8:19 am

Re: De ce nu mai protestează studenții?

Postby Festina » Wed Jun 05, 2013 10:34 am

Dar hai sa spunem aici ce ne nemultumeste pe noi studentii!
Im wrote:Deci un studiu statistic improvizat de mine spune ca un candidat la (orice) va fi cu atât mai agitat si pretentios si penibil cu goana dupa criterii cu cât e mai de slaba calitate.

PS: Alergic la cadre didactice din UMF !

User avatar
Dan
Master of Disaster
Posts: 2869
Joined: Sun Jul 06, 2003 1:59 am
Location: ...on the highway to hell...
Contact:

Re: De ce nu mai protestează studenții?

Postby Dan » Wed Jun 05, 2013 3:18 pm

Da chiar asa - ce vreti voi mah ?
Eu din muntii mei...
http://www.imed.ro/forum

User avatar
Phat Skidz
dɥɐʇ sʞıpz
Posts: 17799
Joined: Sun Jul 06, 2003 9:51 am

Re: De ce nu mai protestează studenții?

Postby Phat Skidz » Thu Jun 06, 2013 11:25 am

Păi crezi că ei știu?
SUNT BOȘOROGUL IMEDULUI

User avatar
Festina
elder
elder
Posts: 1757
Joined: Wed Oct 19, 2011 8:19 am

Re: De ce nu mai protestează studenții?

Postby Festina » Thu Jun 06, 2013 3:48 pm

Eu stiu ce voiam in anul 1:Nu mai voiam sa fac engleza!(as fi platit eu pt un ielts medical)
Nu mai voiam ca ora de sport sa fie mandatory!(Vreau sa fac sport de placere,nu pt ca e obligatoriu)
Nu mai voiam sa fac marketing,psihologie,psihosomatica.
Voiam ca tematica pt un examen si programa sa fie din carti de circulatie internationala!Voiam grilele la biofizica,fizio si ce mai erau sa fie date strict din carti consacrate!
Voiam un orar mai bine structurat,voiam sa avem cadavre,aparate si reactivi pt laboratoare (EXISTA BANI).
Voiam un minim de respect din partea asistentilor si voiam sa ca profii sa inteleaga ca e meseria lor sa ne ajute!
Im wrote:Deci un studiu statistic improvizat de mine spune ca un candidat la (orice) va fi cu atât mai agitat si pretentios si penibil cu goana dupa criterii cu cât e mai de slaba calitate.

PS: Alergic la cadre didactice din UMF !

User avatar
Festina
elder
elder
Posts: 1757
Joined: Wed Oct 19, 2011 8:19 am

Re: De ce nu mai protestează studenții?

Postby Festina » Thu Jun 06, 2013 3:50 pm

Si mai vreau sa nu mai vin degeaba la cate un stagiu! Vreau sa invat ceva! M-am saturat sa tot trag de profi si sa dau buchete de flori si cafele doar ca sa mi se arate niste chestii care intra in obligatiunile dansilor!
Im wrote:Deci un studiu statistic improvizat de mine spune ca un candidat la (orice) va fi cu atât mai agitat si pretentios si penibil cu goana dupa criterii cu cât e mai de slaba calitate.

PS: Alergic la cadre didactice din UMF !

User avatar
Dmndash
senior
senior
Posts: 296
Joined: Mon Oct 05, 2009 4:48 pm
Location: Bucuresti
Contact:

Re: De ce nu mai protestează studenții?

Postby Dmndash » Thu Jun 06, 2013 5:52 pm

stai sa vezi in anul IV ce o sa sprijini peretii la stagiu (parca imi amintesc ca esti cu un an mai mic). Da da stiu acum o sa spuneti ca daca ma interesa ma duceam la alt asistent si gaseam ce sa fac. Problema e ca la unele spitale parca e concurs cine fuge mai rapid de studenti :lol: . La respirator asistentul meu venea la 10. Ne zicea sa-l asteptam putin, venea inapoi la 10 jumatate si discuta cu noi 20 de minute( si astfel pierdeam explicatiile de la Rujinski care este un asisten excepptional). Macar la chirurgie asistentul e mai eficient, vine se face ca nu ne vede si fuge inapoi in cabinetul lui :roll:
What would you prefer--a doctor who holds your hand while you die or who ignores you while you get better?

User avatar
Festina
elder
elder
Posts: 1757
Joined: Wed Oct 19, 2011 8:19 am

Re: De ce nu mai protestează studenții?

Postby Festina » Thu Jun 06, 2013 6:17 pm

Pai spune si tu ce te nemultumeste!
Im wrote:Deci un studiu statistic improvizat de mine spune ca un candidat la (orice) va fi cu atât mai agitat si pretentios si penibil cu goana dupa criterii cu cât e mai de slaba calitate.

PS: Alergic la cadre didactice din UMF !

User avatar
Dmndash
senior
senior
Posts: 296
Joined: Mon Oct 05, 2009 4:48 pm
Location: Bucuresti
Contact:

Re: De ce nu mai protestează studenții?

Postby Dmndash » Thu Jun 06, 2013 6:57 pm

Pai si daca spun viata brusc va fi roz, norisorii pufosi si nu voi mai face in fiecare zi o ora pana la fundeni ca sa sprijin peretii? :lol: . Ce ,sa ma nemultumeasca, chestiile obisnuite: ca nici naiba nu verifica ce scrie in carti astfel ca ajungi sa citesti despre o boala/tratament la 3 materii diferite si informatiile se bat cap in cap, ca multi asistenti isi iau salariu de preparator degeaba, ca dai examen grila dintr-o carte de o mie de pagini si multe intrebari sunt din ultimele ultimele chichite inutile pe care le vei uita o zi dupa stagiu, ca se copie ca-n codru verde inclusiv la materii importante, ca la multe stagii practicul este de florile marului si astfel ajung studentii de an IV sa nu fie capabili sa faca o anamneza cum trebuie. Ma nemultumeste spaga si milogeala pentru a prinde un loc in camin (desi asta toamna si-au luat amenda si nu si-au mai permis magarii :devil: ). Ma enerveaza rectoratul care m-a furat de un milion pana acum in bani de chitante ratb pe sistemul "Ce don'soara chitanta? nu figurezi ca ai adus chitanta". Ma enerveaza cartile gandite cu partea posterioara care pun pagini intregi accent pe cele mai inutile mizerii, in loc sa puna accent pe fiziopatologie tratament si etc. Ma enerveaza "ah cursurile? nu vi le putem da, avem copyright pe ele". Ca se fura din vestiarele unde ne schimbam (atentie pentru cei care fac la floreasca si sf ioan :lol: )
Neh, sunt buna de catalogat drept nf la cate nemultumiri am.
What would you prefer--a doctor who holds your hand while you die or who ignores you while you get better?

User avatar
Festina
elder
elder
Posts: 1757
Joined: Wed Oct 19, 2011 8:19 am

Re: De ce nu mai protestează studenții?

Postby Festina » Thu Jun 06, 2013 7:08 pm

Dmndash,luv ya!
Im wrote:Deci un studiu statistic improvizat de mine spune ca un candidat la (orice) va fi cu atât mai agitat si pretentios si penibil cu goana dupa criterii cu cât e mai de slaba calitate.

PS: Alergic la cadre didactice din UMF !

User avatar
Chingachgook
addicted
addicted
Posts: 23561
Joined: Wed Nov 26, 2003 6:34 pm
Location: in hamac

Re: De ce nu mai protestează studenții?

Postby Chingachgook » Fri Jun 07, 2013 1:27 am

Dmndash wrote:astfel ca ajungi sa citesti despre o boala/tratament la 3 materii diferite si informatiile se bat cap in cap,


Ce mi a placut si mie mitul asta cand eram student.

Spuneam tampenia asta oricui statea sa ma asculte.
Ulterior mi am dat seama ca e ultrajenant.

In rest

Mi se pare extrem de amuzant sa decida studentii ce e important la o boala( diagnostic is tratament, no shit sherlock)

Pe mine ca radiolog ma doare la patina de anamneza. Eu as protesta ca termina studentii si nu stiu sa orienteze un rx de torace.

Eu in 5 ani nu am dat 1 leu spaga pt camin si am stat fix in ce camera am vrut. La fel si toti colegii mei. Nu e vorba ca erau alte vremuri ca si pe timpul ala erau unii care se vaietau ca vezi doamne nu se face nimic. Se face.

Rectoratul nu te a furat. Tu nu ai fost in stare sa ai grija de niste chitante. Facultatea te pregateste si pentru viata si in viata, cand nu ai grija de chitante - marci banul.

Aia cu furatul din vestiar mi se pare singurul motiv plauzibil de protest. Dar asa, cu blocat piata universitatii.
Sunt cel mai pașnic om din lume. Dorințele mele sunt: o căsuță modestă, un pat bun si o gradina cu pomi. Iar dacă Domnul Dumnezeu ar vrea să mă facă într-adevăr fericit, as vedea spânzurați în acești pomi șase sau șapte din dușmanii mei...

User avatar
Dmndash
senior
senior
Posts: 296
Joined: Mon Oct 05, 2009 4:48 pm
Location: Bucuresti
Contact:

Re: De ce nu mai protestează studenții?

Postby Dmndash » Fri Jun 07, 2013 12:19 pm

cu anamneza era un exemplu si mie mi se pare normal ca orice student sa stie si rx si eco si ekg si etc.
la camin am prins loc dupa 3 saptamani (la sfarsitul lui octombrie dupa ce am stat boschetara pe la cunoscuti), in caminul in care am vrut si nu pentru ca nu as fi depus la timp cererea. Ca mai vedem, ca trebuie sa mai asteptati, ca nu stim, ca trebuie sa vedem repartizarea :roll:.
iar la rectorat, daca depun chitantele pana pe data de 1 trebuie sa-mi vina pe 25 in luna urmatoare. Cu chitanta dusa (Evident fara semnatura ca nu figurezi nicaieri oficial ca si depui mizeria aia) pe 25 luna urmatoare nu figuram pe lista lor. Ce era sa le fac? Tanti am dus-o, don'soara n-ai adus-o.
In rest asta e, astea sunt nemultumirile mele de an IV, poate mi se vor parea puerile sau nu, peste cativa ani.
What would you prefer--a doctor who holds your hand while you die or who ignores you while you get better?

User avatar
Festina
elder
elder
Posts: 1757
Joined: Wed Oct 19, 2011 8:19 am

Re: De ce nu mai protestează studenții?

Postby Festina » Fri Jun 07, 2013 12:59 pm

http://www.elmundo.es/elmundo/2013/06/0 ... 56016.html
Asa protesteaza olimpicii si studentii spanioli!
Im wrote:Deci un studiu statistic improvizat de mine spune ca un candidat la (orice) va fi cu atât mai agitat si pretentios si penibil cu goana dupa criterii cu cât e mai de slaba calitate.

PS: Alergic la cadre didactice din UMF !

User avatar
Chingachgook
addicted
addicted
Posts: 23561
Joined: Wed Nov 26, 2003 6:34 pm
Location: in hamac

Re: De ce nu mai protestează studenții?

Postby Chingachgook » Fri Jun 07, 2013 1:04 pm

eu m-as muta in spania in locul tau. cauta o facultate de medicina ceva pe acolo, poate obtii un transfer.
Sunt cel mai pașnic om din lume. Dorințele mele sunt: o căsuță modestă, un pat bun si o gradina cu pomi. Iar dacă Domnul Dumnezeu ar vrea să mă facă într-adevăr fericit, as vedea spânzurați în acești pomi șase sau șapte din dușmanii mei...


Return to “Facultatea”

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 40 guests