Admitere la Carol Davila

care ne mananca zilele
Ady_Vl
newbie
newbie
Posts: 10
Joined: Mon Jan 21, 2013 12:18 am

Admitere la Carol Davila

Postby Ady_Vl » Mon Jan 21, 2013 12:35 am

Salut .Vreau sa dau anul acesta la medicina, fie la generala fie la dentara , dar nu sunt prea hotarat.
As avea cateva intrebari daca imi poate raspunde cineva.
La Carol Davila s-a intrat in ultimi ani cu nota minima 5 , atat la dentara cat si la generala?
Ma refer la faptul , daca toti care au luat peste 50 de puncte au intrat la Taxa?
La Craiova se intra la fel ca la Bucuresti?(ma refer la cele 50 de puncte minime)
Subiectele care se dau la admitere la bucuresti si craiova sunt identice din cartea de culegeri ?
Cartea de culegeri de la Carol Davila este mai diferita la generala decat la dentara sau sunt identice?(am vazut ca tematitca este putin diferita la generala fata de dentara)
Si inca cateva intrebari legate de viata de dupa absolvire.
Unde ar fi mai bine , la generala sau la dentara ?
Cam cat ar costa in afara de spatiu,amenajarea unui cabinet stomatologic cat de cat?
Pentru cei care nu ia rezidentiatul la generala , ce pot face timp de cel putin un an ?(fara sa aiba rezidentiatul)
La absolventi de la dentara este obligatoriu rezidentiatul ?
Cum se poate ocupa un loc intr-un spital dupa terminarea rezidentiatului?(exista concurs la spitatul respectiv sau ceva de genul?)

V-as ruga foarte mult sa-mi raspunda cineva la aceste intrebari :)

User avatar
Chingachgook
addicted
addicted
Posts: 23561
Joined: Wed Nov 26, 2003 6:34 pm
Location: in hamac

Re: Admitere la Carol Davila

Postby Chingachgook » Mon Jan 21, 2013 12:46 am

medicina generala dureaza 9-10 ani nu 6. in timpul asta trebuie bani de la parinti.
nu are niciun sens sa te gandesti cat costa amenajarea unui cabinet stomatologic. (mai ales, cum spui tu "cat de cat"). daca nu iei rezi poti sa faci ce vrei in anul ala. esti la jumatatea drumului.
la med dentara deocamdata nu este obligatoriu rezi, poti sa lucrezi si fara. greu de zis ce va fi peste 6 ani
Sunt cel mai pașnic om din lume. Dorințele mele sunt: o căsuță modestă, un pat bun si o gradina cu pomi. Iar dacă Domnul Dumnezeu ar vrea să mă facă într-adevăr fericit, as vedea spânzurați în acești pomi șase sau șapte din dușmanii mei...

Ady_Vl
newbie
newbie
Posts: 10
Joined: Mon Jan 21, 2013 12:18 am

Re: Admitere la Carol Davila

Postby Ady_Vl » Mon Jan 21, 2013 12:49 am

Kooksee imi poti da un id de mess?

Astept si alte pareri :)

User avatar
începătorul
elder
elder
Posts: 640
Joined: Wed Jan 05, 2011 10:16 pm

Re: Admitere la Carol Davila

Postby începătorul » Mon Jan 21, 2013 12:50 am

Salut, Ady.

În primul rând, vezi că ai greşit secţiunea. Întrebările tale şi-ar găsi mai repede răspunsul aici: viewforum.php?f=41 , respectiv în secţiunea pre-med. În secţiunea de faţă se dezbat altele.

În al doilea rând, ca o completare la ce a zis kooksee şi ca să răspund pe scurt la întrebările tale: da, se poate intra la taxă cu nota 5. Dar nu cred că ţi-ar face cinste o asemenea postură şi nu cred că indicat să începi cu o asemenea întrebare. :D

Referitor la subiecte, în centrul Bucureşti sunt la prima vedere, iar în Craiova habar n-am. Oricum, eu aş evita Craiova fiindcă e un centru universitar slab. Mai departe, dacă tematica e diferită între generală şi dentară, posibil să fie şi admiterea.

Cât despre viaţa după admitere, după umila mea părere, depinde doar de tine ce drum sau ce facultate urmezi într-o primă instanţă. La dentară e ok fiindcă după 6 ani de facultate ai un statut, poţi să practici ceea ce ai învăţat şi nu depinzi de un rezidenţiat ca la generală. Dezavantajul major ar fi monotonia şi imposibilitatea de a deschide un cabinet pe cont propriu sau cel puţin nu fără eforturi financiare mari.

După 6 ani de medicină generală se organizează un examen naţional pe care dacă nu-l iei stai un an pe tuşă. În caz că-l promovezi sau îndeplineşti anumite criterii, îţi alegi specialitatea mult dorită - pe post sau pe loc.
Contemplarea propriei tale inimi este un fapt profund emoţionant şi tulburător. Contemplarea propriului tău suflet este o perpetuă, dureroasă tulburare.

Nichita Stănescu, Fiziologia poeziei

Ady_Vl
newbie
newbie
Posts: 10
Joined: Mon Jan 21, 2013 12:18 am

Re: Admitere la Carol Davila

Postby Ady_Vl » Mon Jan 21, 2013 12:59 am

Din ce am inteles de la un prieten care a dat acum 3-4 ani admitere la carol davila la generala , subiectele au fost identice cu cele din culegere, de aceea am pus aceasta intrebare, sa fiu sigur daca a fost noroc sau asa se da de obicei.
La generala mi se pare un dezavantaj foarte mare faptul ca daca nu iei rezidentiatul , stai degeaba 1 an (tinand cont ca e concurenta de vro 3-4 pe loc), dar si la stomatologie este problema costurilor unui cabinet.
La craiova nu am inteles exact de pe site-ul lor , cu cat s-a intrat anul trecut nota minima la taxa.
Este putin neclar specificat acolo , de aceea as dori mai multe pareri .

Totusi la dentara cred ca e avantajul ca poti lucra ceva sau te poti angaja undeva chiar daca nu iei rezidentiatul, avand posibilitatea de a da din nou examenul anul viitor.

Inca o intrebare: Unde faci rezidentiatul la stomatologie ? Isi alege fiecare un medic? (nu am gasit nimic pe net referitor la acest lucru)

Ms anticipat

AlinN
junior
junior
Posts: 53
Joined: Sun Nov 18, 2012 4:06 pm
Location: Arges

Re: Admitere la Carol Davila

Postby AlinN » Mon Jan 21, 2013 11:30 am

Identice cu cele din culegere? Care cele din culegere?
Din 60 de intrebari e posibil sa fie 30-40 de intrebari care sa fie intalnite ori in culegerea din anul respectiv, ori din anii trecuti. Pentru ca e simplu, materia e aceeasi, nu vin ei la admitere cu ceva nou. Intrebarile chiar daca nu sunt aceleasi, seamana intre ele unele.
Organizarea si perseverenta te pot duce departe, foarte departe. Pacat ca inca nu dispun de ele:))

AlinN
junior
junior
Posts: 53
Joined: Sun Nov 18, 2012 4:06 pm
Location: Arges

Re: Admitere la Carol Davila

Postby AlinN » Mon Jan 21, 2013 11:32 am

Ady_Vl wrote:Din ce am inteles de la un prieten care a dat acum 3-4 ani admitere la carol davila la generala , subiectele au fost identice cu cele din culegere, de aceea am pus aceasta intrebare, sa fiu sigur daca a fost noroc sau asa se da de obicei.
La generala mi se pare un dezavantaj foarte mare faptul ca daca nu iei rezidentiatul , stai degeaba 1 an (tinand cont ca e concurenta de vro 3-4 pe loc), dar si la stomatologie este problema costurilor unui cabinet.
La craiova nu am inteles exact de pe site-ul lor , cu cat s-a intrat anul trecut nota minima la taxa.
Este putin neclar specificat acolo , de aceea as dori mai multe pareri .

Totusi la dentara cred ca e avantajul ca poti lucra ceva sau te poti angaja undeva chiar daca nu iei rezidentiatul, avand posibilitatea de a da din nou examenul anul viitor.

Inca o intrebare: Unde faci rezidentiatul la stomatologie ? Isi alege fiecare un medic? (nu am gasit nimic pe net referitor la acest lucru)

Ms anticipat

La Craiova, pai daca vrei sa te duci acolo te-ai gandit cam tarziu. Acolo pica exact dintr-o carte care e de ani buni. Sunt multi care invata pur si simplu cartea aia cu virgula, cu tot:)). Daca vrei sa dai acolo ar cam trebui sa te apuci serios, pentru tu chiar daca esti stapan pe materie nu te poti pune cu cel care stie subiectele pe de rost:))
Organizarea si perseverenta te pot duce departe, foarte departe. Pacat ca inca nu dispun de ele:))

Ady_Vl
newbie
newbie
Posts: 10
Joined: Mon Jan 21, 2013 12:18 am

Re: Admitere la Carol Davila

Postby Ady_Vl » Tue Jan 22, 2013 12:13 am

Cate intrebari sunt in culegerile de la craiova de biologie si chimie ? ( am auzit ca la sibiu sunt vreo 900 de intrebari )

Endriu
newbie
newbie
Posts: 12
Joined: Thu Mar 14, 2013 5:17 pm

Re: Admitere la Carol Davila

Postby Endriu » Thu Mar 14, 2013 5:25 pm

Salutare tuturor!
Am o intrebare pentru cei proaspat intrati sau pretendenti anul acesta: am lucrat grilele de biologie incepand cu anul 2010 mai putin anul acesta pentru ca inca nu am apucat sa imi cumpar cartea. Le-am facut pe fiecare de 2 ori, fiecare test, iar notele pe care le-am luat sunt toate peste 8.5. Intrebarea mea este: este posibil sa fi invatat involuntar grilele? Nu as vrea sa ma trezesc la examen ca am invatat grilele si acolo nu ma descurc. M-am gandit si cat stiu din carte, referitor la problema asta, nu pot sa spun ca o stiu perfect, dar fac analogii bazate pe memoria vizuala, memotehnica care in final ma duc la raspunsul corect. Ce parere aveti? In mod normal, ma voi descurca la examenul de admitere?

User avatar
începătorul
elder
elder
Posts: 640
Joined: Wed Jan 05, 2011 10:16 pm

Re: Admitere la Carol Davila

Postby începătorul » Thu Mar 14, 2013 8:39 pm

Normal.

Grilele sunt la prima vedere.
Contemplarea propriei tale inimi este un fapt profund emoţionant şi tulburător. Contemplarea propriului tău suflet este o perpetuă, dureroasă tulburare.

Nichita Stănescu, Fiziologia poeziei

Endriu
newbie
newbie
Posts: 12
Joined: Thu Mar 14, 2013 5:17 pm

Re: Admitere la Carol Davila

Postby Endriu » Thu Mar 14, 2013 10:33 pm

Normal ma voi descurca sau normal nu ma voi descurca?

Endriu
newbie
newbie
Posts: 12
Joined: Thu Mar 14, 2013 5:17 pm

Re: Admitere la Carol Davila

Postby Endriu » Thu Mar 28, 2013 9:08 am

Vand Carte Bio Admitere 2013, nedeschisa, 40RON. M am trezit cu doua carti si am nevoie doar de una :)). Predare doar in Bucuresti.

evidance
Posts: 1
Joined: Sun Jan 19, 2014 9:57 pm

Re: Admitere la Carol Davila

Postby evidance » Sun Jan 19, 2014 10:03 pm

M-ar interesa pe mine culegerea! :) :help:

User avatar
Doddy
elder
elder
Posts: 546
Joined: Tue Sep 09, 2008 12:12 pm
Location: Bucuresti

Re: Admitere la Carol Davila

Postby Doddy » Thu Jan 23, 2014 10:27 pm

Rezidentiatul in forma lui actuala se va scoate probabil de la anul, sau oricum in 2-3 ani... de schimbarea asta pe care toti o plangeau colegii mei se vorbea inca de cand eram eu anul 2, deci e ceva serios, nu doar un moft. Cel mai probabil se va face o repartitie in functie de media de la licenta sau de media din timpul anilor la orice spital judetean din tara, unde lucrezi 2 ani ca stagiar pe anumite specializari, dupa care se da examen de rezi, pe care daca il iei poti alege un loc sau un post intr-una din specializarile studiate in astia doi ani (dar nu se stie unde) si continui rezidentiatul, sau daca nu il iei mai faci un an si devii medic de familie (din nou, nu se stie unde si cum...).

Problema nu e sa te gandesti "ce se va intampla daca nu iau rezi care oricum nu se stie daca se va da"... mai bine sa te gandesti daca esti dispus sa nu lucrezi in Bucuresti, deoarece tendinta este sa se trimita medicii prin alte orase (deoarece este lipsa mare de medici in orasele mici si aglomeratie in cele mari, este disproportionat). Asta o sa fie marea problema a viitorului medicilor in Romania...

Iar despre admitere, nu stiu in ce stadiu te afli cu studiatul, dar inca mai ai timp, real. Eu m-am apucat de invatat cat de cat serios undeva prin februarie si nu am invatat constant, pentru ca mi-a fragmentat mult studiul bacul... cel putin prin mai-iunie numai pentru bac am facut. Si am intrat la buget (e drept ca printre ultimii, mai erau vreo 30 sub mine, dar am prins :D ). Eu zic sa nu mai pierzi acum timpul cu facutul de grile, invata intai cartea de bio (chiar nu iti ia mult, o poti invata integral destul de repede), si fa grile dupa ce ai invatat cate un capitol mare... ca asa doar pierzi vremea. La chimie sau fizica nu stiu, eu acolo am pierdut destul de mult, daca nu stii nimic ar trebui sa tragi tare.
Daca te apuci la 1 februarie si tragi tare, 99% prinzi buget.

Dentara nu prea ti-as recomanda, e adevarat ca poti lucra si fara rezi, insa amenajarea unui cabinet mi se pare exagerat de scumpa ca sa merite (daca iti da cineva cabinetul cu tot cu dotari atunci e ok, altfel nu merita...). Plus ca e aceeasi problema pe care am zis-o si mai sus: in Bucuresti cel putin sunt fff multe cabinete stomatologice.

Iar daca nu esti foarte hotarat sa dai la medicina sau nu, mai bine renunta, dupa mine este o mare dezamagire, de care din pacate te prinzi cam tarziu...
Nu vad optiuni decat aceea de a spera,
Cand se inchid usile ca statia urmatoare e de partea mea

User avatar
Burundanga
elder
elder
Posts: 1157
Joined: Thu Aug 08, 2013 1:57 am

Re: Admitere la Carol Davila

Postby Burundanga » Sat Jan 25, 2014 12:54 am

ar fi de o incompetenta monumentala sa conteze nota din timpul facultatii la repartitie...iar ne intoarcem in istorie.....

User avatar
Doddy
elder
elder
Posts: 546
Joined: Tue Sep 09, 2008 12:12 pm
Location: Bucuresti

Re: Admitere la Carol Davila

Postby Doddy » Sat Jan 25, 2014 11:37 am

Dap... imagineaza-ti ca asta s-a propus in toamna, cand am inceput anul 6, sa se faca repartitia dupa media din timpul anilor. Si ca tacamul sa fie complet, repartitia sa fie facuta la nivelul intregii tari (gen cel cu 10 pe linie de la Oradea sa poata ocupa un loc de la Bucuresti). E o idee complet tampita, care e putin probabil sa se aprobe, dar nu se stie niciodata...
Nu vad optiuni decat aceea de a spera,
Cand se inchid usile ca statia urmatoare e de partea mea

User avatar
roryta
newbie
newbie
Posts: 12
Joined: Sat Jul 14, 2012 11:39 am
Contact:

Re: Admitere la Carol Davila

Postby roryta » Mon Feb 10, 2014 7:22 pm

Stie cineva? Este adevarat ca anul asta, in iulie 2014, se da cumva examen la admitere, la 3 probe obligatorii?
Inainte era fizica SAU chimia.
Acum, am inteles ca amandoua sunt obligatorii (pe langa Bio, desigur). :(
Sigur că există şi dragoste la prima vedere, dar este întotdeauna bine să mai aruncăm şi o a doua privire.

User avatar
duplicite
senior
senior
Posts: 465
Joined: Fri Jun 07, 2013 9:10 pm

Re: Admitere la Carol Davila

Postby duplicite » Thu Feb 13, 2014 12:58 am

nu,nu e adevarat.
ramane tot la alegere

User avatar
j1mmy
junior
junior
Posts: 86
Joined: Sun Mar 04, 2007 12:17 am

Re: Admitere la Carol Davila

Postby j1mmy » Tue Mar 04, 2014 8:49 pm

La dentara iti alegi o cale ingusta cu mult inainte ca sa stii ce vrei sa faci si daca iti va placea. Riscul asumat e mai mare ca la generala, exceptand daca ai sansa reala a unui cabinet si pe cineva care lucreaza in domeniu. Numai investitia financiara initiala nu iti va garanta succesul.

Nu risca daca nu iei in considerare sa pleci din tara daca nu-ti va conveni aici.

faneciubotaru
Posts: 1
Joined: Thu Apr 10, 2014 7:44 pm

Admitere la Carol Davila

Postby faneciubotaru » Thu Apr 10, 2014 7:54 pm

Salut!
Am nevoie de o informație. Am înțeles că admiterea de anul trecut la chimie a fost foarte grea spre imposibilă din cauza problemelor ce necesitau un timp lung de rezolvare. Acesta a fost un caz particular sau așa e în general?


Return to “Facultatea”

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 23 guests