Stetoscop si tensiometru

care ne mananca zilele
greeny
junior
junior
Posts: 67
Joined: Fri Nov 19, 2010 3:58 pm

Stetoscop si tensiometru

Postby greeny » Thu Dec 20, 2012 12:43 am

Sunt anul II si tocmai ni s a recomandat sa ne cumparam stetoscop si tensiometru, asa ca ma gandeam sa i cer mosului...

Problema mea e ca habar n am dupa ce sa ma uit. Am gasit niste seturi stetoscop+tensiometru destul de accesibile ca pret, dar nu stiu cat de bune sunt sau daca imi trebuie mai bune de atat deocamdata.

Am vazut ca sunt stetoscoape cu mb simpla si cu mb dubla- care e diferenta dintre ele(in afara de nr de mb :D)?

Daca puteti sa recomandati si anumite firme, ar fi super(am gasit produse similare la preturi similare, producatori diferiti).

User avatar
AllBlue
senior
senior
Posts: 182
Joined: Thu Sep 28, 2006 6:22 pm
Location: Bucuresti

Re: Stetoscop si tensiometru

Postby AllBlue » Thu Dec 20, 2012 1:58 am

anul al doilea nu e tot cu materii preclinice? noua in anul al treilea, la semio, ne-au cerut astea. ce faceti cu ele? nu ca n-ar fi bine sa ti le iei de acum, dar parca pentru mos ar trebui niste dorinte mai... mai :)

pentru stetoscop am vazut ca e la moda littmannul, eu aud foarte prost cu cele pe care le-am incercat, dar probabil ca problema e la mine. am un riester cu cate un furtun pentru fiecare ureche, destul de greu, destul de incomod daca o sa vrei sa-l cari la gat (nu recomand), dar cu care aud perfect. cele doua membrane sunt facute pentru a acoperi o gama cat mai variata de frecvente - sunete inalte sau joase. nici asta nush cat o sa folosesti, deci e ok si cu o singura membrana. important e sa auzi TU bine. incearca mai multe, ia pe cineva caruia sa-i ausculti inima si plamanii. vezi care ti se potriveste.

la tensiometre... nu te arunca la unul scump, e posibil sa-l pierzi pe la stagii. cele mai comode sunt cele cu para in continuarea ceasului. la fel, unele sunt mai grele, altele sunt mai usoare. para trebuie sa fie dintr-un cauciuc elastic dar solid, sa nu se sparga/crape usor. in primii ani de facultate aveam un tensiometru de-ala de 25-30 lei care functiona onorabil.
Carpe Diem, Baby!

trident
Posts: 3
Joined: Thu Dec 20, 2012 3:45 am

Re: Stetoscop si tensiometru

Postby trident » Thu Dec 20, 2012 3:58 am

Cu stetoscopul Rappaport, auzi foarte bine; tensiomentrul poate fi al unui coleg de grupa. Orice farmacie are, unul ieftin este la fel de bun ca unul scump. Se decalibreaza insa usor.

greeny
junior
junior
Posts: 67
Joined: Fri Nov 19, 2010 3:58 pm

Re: Stetoscop si tensiometru

Postby greeny » Thu Dec 20, 2012 11:26 am

Multumesc mult pentru raspunsuri!

Anul II e tot cu materii preclinice, dar am invatat la fiziologie cum sa luam tensiunea si de aici discutia despre stetoscoape si tensiometre.

Littman ul cam iese din discutie pe criteriul pretului, ma gandeam sa aleg o firma dintre celelalte.

Deci ar cam trebui sa ma deplasez pana la un magazin de specialitate si sa incerc mai multe? Ma gandeam sa comand online.

User avatar
AllBlue
senior
senior
Posts: 182
Joined: Thu Sep 28, 2006 6:22 pm
Location: Bucuresti

Re: Stetoscop si tensiometru

Postby AllBlue » Thu Dec 20, 2012 11:53 pm

deplaseaza-te, incearca si daca gasesti preturi mai bune pe net, poti sa comanzi dupa.
Carpe Diem, Baby!


Return to “Facultatea”

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 20 guests