In atentia celor care termina facultatea :)

care ne mananca zilele
User avatar
adi
elder
elder
Posts: 1119
Joined: Sun Jul 06, 2003 9:40 am

In atentia celor care termina facultatea :)

Postby adi » Wed Jun 30, 2004 7:42 pm

Aveti dreptul prin lege (anexata in attachement-partile cu rosu va intereseaza, cateva comentarii personale probabil utile cu verde) la ajutor de somaj dupa absolvire in cazul in care nu lucrati in alta parte! Dar nu acesta e potul cel mare- daca probabil considerati ca ptr 1,2 mil/luna X2 luni +300mii lei inca vreo 4 nu merita efortul :) . Here comes the money, guys: daca sunteti (adica aveti domiciliul pe cartea de identitate) din alta localitate decat Bucurestiul (sau orasul corespunzator ptr alte centre universitare) si va angajati in B (or etc) aveti dreptul la o prima de instalare de -tatatataaaa- 20 mil lei- cu cdt de a va schimba domiciliul (buletinul) in B (usor daca aveti rude sau prieteni sau ce mama naibii, in partide sunt destui mosi pierde-vara care v-ar ajuta). daca nu vreti/puteti sa va faceti buletin nou, se ofera mai putin de 20 mil- vreo 5-6.
Va anunt de acum ca in unele judete veti intampina greutati din partea celor de la oficiul de protectie a muncii legat de durata contractului cu spitalul (vezi legea si comentariul), dar printati-va legea si bagati-o sub nasul respectivilor. De asemenea veti face probabil cateva drumuri, sta la cateva cozi in cazul in care nu cunoasteti pe careva de acolo, deci inarmati-va cu un pic de rabdare.

Succes!



edit moderator: se pare ca din 2008 nu mai e valabila legea. Daca stie cineva altceva dati un reply.
You do not have the required permissions to view the files attached to this post.

User avatar
sixtyne
senior
senior
Posts: 162
Joined: Fri Jun 11, 2004 11:01 pm

Postby sixtyne » Wed Jun 30, 2004 11:55 pm

Schimbarea domiciliului inseamna viza de flotant? :roll:

User avatar
darkside
senior
senior
Posts: 410
Joined: Sun Jul 06, 2003 2:04 am
Location: Somewhere in US of A

Postby darkside » Thu Jul 01, 2004 12:34 am

nope
schimbarea domiciliului permanent
Ultimul care pleaca sa stinga lumina ......

User avatar
sixtyne
senior
senior
Posts: 162
Joined: Fri Jun 11, 2004 11:01 pm

Postby sixtyne » Thu Jul 01, 2004 12:41 am

Merci...atunci e destul de greu sa obtii banii astia

User avatar
shotcky1
junior
junior
Posts: 32
Joined: Thu Jan 22, 2004 1:09 pm
Location: Bucharest

Postby shotcky1 » Wed Jul 07, 2004 9:49 pm

ar fi o chestiune super faina...insa din cate am auzit pt. absolventii de Medicina e destul de greu sa devina someri...pt. ca trebuiesc aduse negatzii de la 3 directii judetene de sanatate ca nu exista post pe care poti sa te angajezi :? ...aveti mai multe detalii?!?...multumesc anticipat
Knowledge is power...and it's never too late to learn

User avatar
adi
elder
elder
Posts: 1119
Joined: Sun Jul 06, 2003 9:40 am

Postby adi » Thu Jul 08, 2004 9:17 am

shotcky1 wrote:ar fi o chestiune super faina...insa din cate am auzit pt. absolventii de Medicina e destul de greu sa devina someri...pt. ca trebuiesc aduse negatzii de la 3 directii judetene de sanatate ca nu exista post pe care poti sa te angajezi :? ...aveti mai multe detalii?!?...multumesc anticipat
nu domnule, de unde trei directii judetene??? negatie de la 3 medici (pot sa fie de familie, orice). faci in felul urmator:
1. depui la cabinet o cerere ca subsemnatul xy absolvent al, cu domiciliul in... doresti sa fii incadrat in cadrul unitatii/cabinetului pe unpost conform pregatirii tale+ trebuie sa iei un numar de inregistrare pe foaia respectiva atunci cand depui aceasta cerere
2. medicul sa iti scrie pe cerere ca nu are posturi/bani/chef or whatever sa te angajeze

poate sa fie medicul tau de familie+1 friend de-ai sai, sau in principiu poti merge la oricine, ca sa te refuze la angajare pot toti fara probleme :lol:

User avatar
b3
elite
elite
Posts: 4122
Joined: Fri Jul 25, 2003 2:22 pm
Location: Bucuresti

Postby b3 » Thu Jul 08, 2004 9:18 pm

Greeeeat.. 6 ani de medicina ca sa te zbati sa ai hirtiutza de shomer..

Din cite inteleg eu, cele 20 mil le primesti daca te angajezi in alt orash decit cel de resedinta. Asa ca de unde discutia despre shomaj ?
Pentru fiecare doctor exista alt doctor egal si de sens opus - ceea ce explica de ce gasesti atat de usor experti care sa se contrazica total unii pe altii.
Ce este un forum ? | Vreau o tara ca afara

User avatar
adi
elder
elder
Posts: 1119
Joined: Sun Jul 06, 2003 9:40 am

Postby adi » Thu Jul 08, 2004 9:38 pm

b3 wrote:Din cite inteleg eu, cele 20 mil le primesti daca te angajezi in alt orash decit cel de resedinta. Asa ca de unde discutia despre shomaj ?
primesti banii aia daca:
1. esti somer si fiind somer
2. te angajezi la x km de casa

User avatar
b3
elite
elite
Posts: 4122
Joined: Fri Jul 25, 2003 2:22 pm
Location: Bucuresti

Postby b3 » Thu Jul 08, 2004 9:49 pm

Mersi pentru lamuriri.
Pentru fiecare doctor exista alt doctor egal si de sens opus - ceea ce explica de ce gasesti atat de usor experti care sa se contrazica total unii pe altii.
Ce este un forum ? | Vreau o tara ca afara

User avatar
Draso
senior
senior
Posts: 300
Joined: Sun Jul 06, 2003 10:58 am
Location: Cluj-Napoca
Contact:

Postby Draso » Sun Jul 11, 2004 12:03 pm

E mult mai simplu ... I have done it this year :D

Chiar dupa licenta te duci la Oficiul Fortelor de Munca si iti depui un dosar care trebuie sa contina copie dupa diploma de licenta (sau o adeverinta daca inca nu s-a eliberat diploma), un certificat medical de la MF prin care se arata ca esti apt pentru munca si o cerere tip. Nu trebuie nici un fel de hartie cum ca nu ti-ai gasit post etc. In acel moment devii somer neindemnizat (esti somer dar inca nu primesti nimic de la stat). Dupa 3 luni (ceea ce inseamna cam jumatatea lunii decembrie) devii oficial somer indemnizat si primesti primul ajutor de somaj (1.200.000 era anul trecut).

Apoi de la 1 ianuarie te angajezi (rezident sau stagiar whatever). In acel moment trebuie sa mai depui o cerere si o copie dupa contractul de munca prin care se atesta ca te-ai angajat si primesti timp de inca 5 luni cate 30% din ajutorul de somaj (cca. 400.000) pe luna, cu conditia sa depui in fiecare luna o adeverinta luata de la angajator prin care se arata ca esti inca angajat.

Daca te angajezi in alta localitate, mai departe cu 50km de localitatea in care ai domiciliul in buletin si ai contract de munca de cel putin un an de zile poti sa-ti depui acte pentru prima de instalare. Trebuie sa-ti schimbi domiciliul pe localitatea in care te-ai angajat (deci nu viza de flotant, schimbare de domiciliu) si sa mai depui o cerere si primesti prima de instalare care este de 7 salarii minime pe economie (aprox 19 milioane). Si pentru asta trebuie sa depui ulterior timp de un an de zile, lunar, adeverinta de la locul de munca prin care sa reiasa ca esti inca angajat.

Cam asta e. Eu am facut toti pasii astia si pana acum am primit 1.200.000 (primul somaj) + 5x400.000 (bonusul de 30% lunar, pentru angajare) + 19.000.000 (prima de instalare). Sunt foarte multi care n-au situt de asta si nu si-au depus actele ... E dreptul vostru si sunt niste bani care nu strica, deci luati in calcul ce am scris mai sus.

alexandra
junior
junior
Posts: 46
Joined: Fri Aug 01, 2003 10:34 am
Location: Bucuresti

Postby alexandra » Thu Jul 15, 2004 8:30 pm

de la 1 ian 2004 este un alt cod fiscal
in art. 56 alin.4 lit.i scrie altceva
???

User avatar
Draso
senior
senior
Posts: 300
Joined: Sun Jul 06, 2003 10:58 am
Location: Cluj-Napoca
Contact:

Postby Draso » Sat Jul 17, 2004 1:16 am

alexandra wrote:de la 1 ian 2004 este un alt cod fiscal
in art. 56 alin.4 lit.i scrie altceva
???

La ce te referi? Nu stiu legi pe de rost :)

User avatar
Madi
elder
elder
Posts: 666
Joined: Sun Jul 06, 2003 11:16 am
Location: Tei
Contact:

Postby Madi » Fri Sep 03, 2004 6:44 pm

alexandra wrote:de la 1 ian 2004 este un alt cod fiscal
in art. 56 alin.4 lit.i scrie altceva
???


In concluzie, mai merge sau nu? Ca se apropie momentul somerizarii! :(
Dagli amici mi guardi Dio, dai nemici mi guardo io!

User avatar
Draso
senior
senior
Posts: 300
Joined: Sun Jul 06, 2003 10:58 am
Location: Cluj-Napoca
Contact:

Postby Draso » Sat Sep 04, 2004 8:52 pm

Merge, nu s-a schimbat nimic. Nu stiu ce e legea aia ...
Intreaba la Agentia de Ocupare a Fortei de Munca (parca asa se cheama). S-ar putea sa ridice din umeri ca nu prea stiu nici ei exact cum e situatia. Important e sa-ti depui actele pentru somaj dupa licenta ...

User avatar
arsena
senior
senior
Posts: 151
Joined: Fri Mar 12, 2004 10:34 am
Location: la nemtzi
Contact:

Postby arsena » Tue Sep 21, 2004 9:18 pm

Alexandra fii mai explicita cu legea aia. ai aflat ceva sau numai ne derutezi?
Mamelor din lumea-ntreaga
Eu va dau un singur sfat:
"Nu mai bateti copilasii
C-au baut si c-au fumat".

User avatar
Madi
elder
elder
Posts: 666
Joined: Sun Jul 06, 2003 11:16 am
Location: Tei
Contact:

Postby Madi » Tue Sep 21, 2004 11:29 pm

Aveti idee cam ce obligatii presupune kestia asta cu domiciliul permanent pentru cel la care "te muti permanent"? Ca apartament nu cred sa-mi cumpar prea curand... :(
Dagli amici mi guardi Dio, dai nemici mi guardo io!

User avatar
elfstone
senior
senior
Posts: 428
Joined: Sun Sep 14, 2003 3:10 pm
Location: about and aloof
Contact:

Postby elfstone » Tue Sep 21, 2004 11:36 pm

Sub rezerva faptului ca vorbesc strict pe baza unei experiente punctuale, din cate stiu eu, domiciliul permanent este cel inscris in cartea de identitate. Pentru a ajunge sa fie inscris acolo, din ce am vazut eu, ajunge fie contract de inchiriere, fie un soi de declaratie de "luare in spatiu" din partea unei persoane care este proprietar al unui spatiu de locuit... Repet, nu e un raspuns foarte informat, daca nu intervine cineva cu date certe pot sa ma interesez mai exact pana in week-end.
"I'd much rather be happy than right, any day" (name not important)

Get firefox

User avatar
lady galadriel
senior
senior
Posts: 233
Joined: Mon Dec 08, 2003 7:21 pm
Location: acasa

Postby lady galadriel » Wed Sep 22, 2004 9:14 am

asteptam vesti...ar fi super sa mearga chestia cu inchiriatul...

alexandra
junior
junior
Posts: 46
Joined: Fri Aug 01, 2003 10:34 am
Location: Bucuresti

Postby alexandra » Wed Sep 22, 2004 11:17 am

salut!
sunt proaspata licentiata :lol: si somera cu acte in regula. ieri am fost si m-am inscris la oficiul de somaj.
actele necesare acolo sunt urmatoarele:
1. copii ale buletinului si certificatului de nastere;
2. adeverinta de la facultate cu data ultimului examen(pentru ca trebuie sa treaca 60 de zile de la data ultimului examen(absolvirii), ca sa te poata considera somer);
3. adevrinta de la oficiul fortelor de munca al judetului, in care se specifica, ca esti luat in evidenta si ca nu au loc de munca sa-ti ofere;
4. adeverinta de la administratia financiara, cum ca nu ai datorii catre stat.
cu toate acestea va duceti la somaj, completati niste cereri si...................va da un carnetel de somaj :D (pe baza caruia, postasul va va da 1400000 in fiecare luna)
spor la treaba!!!!!

User avatar
lady galadriel
senior
senior
Posts: 233
Joined: Mon Dec 08, 2003 7:21 pm
Location: acasa

Postby lady galadriel » Wed Sep 22, 2004 12:13 pm

care judet?...ala din buletin sau asta din Bucuresti unde stam...cu viza de flotant sau fara?

User avatar
claudia
senior
senior
Posts: 171
Joined: Sat Sep 04, 2004 4:40 pm
Location: Bucuresti
Contact:

Postby claudia » Wed Sep 22, 2004 1:08 pm

..in unele judete mai trebuie si declaratie de la notar pe proprie raspundere si legalizata cum ca nu ai bunuri in proprietate sau alte surse de venit!
Plus daca esti casatorit copie de pe certificatul de casatorie, iar de la financiar pe langa faptul ca tre sa dovedesti ca nu ai datorii tre sa dovedesti si ca nu ai bunuri sau alte venituri la fel ca si hartia de la notar!
Si cei 1400000 ( 50% din salarul minim pe ecomomie) ii primesti cam la mijlocul lunii decembrie.
Eu am terminat la cj si adeverinta pe care am primit-o acolo pt somaj si inscriere la rezi nu a fost buna la somaj pt ca mi-au cerut ceva de genul " fiul is fiica lui.." cu date personale mult mai exacte nu doar numele si prenumele!
Asa ca parese ca lucrurile cam difera de la judet la judet :lol:
claudia

User avatar
Madi
elder
elder
Posts: 666
Joined: Sun Jul 06, 2003 11:16 am
Location: Tei
Contact:

Postby Madi » Wed Sep 22, 2004 2:01 pm

Data ultimului examen... adik nu licenta? Ca asta abia am dat-o... si LD inca se mai prezinta...
Si pc (3) asta ce presupune? Ca nu au ei loc sa-ti dea sau trebuie sa iti cauti tu si sa vii cu hartie ca n-ai gasit?
Dagli amici mi guardi Dio, dai nemici mi guardo io!

User avatar
alcorsimona
senior
senior
Posts: 221
Joined: Sun Jul 18, 2004 8:18 pm

Postby alcorsimona » Wed Sep 22, 2004 5:56 pm

claudia wrote:..in unele judete mai trebuie si declaratie de la notar pe proprie raspundere si legalizata cum ca nu ai bunuri in proprietate sau alte surse de venit!
Asa ca parese ca lucrurile cam difera de la judet la judet :lol:

Masina intra ca bun, ca sursa de venit nu e sigur!
Be careful what you want, it may happen to you!

User avatar
Draso
senior
senior
Posts: 300
Joined: Sun Jul 06, 2003 10:58 am
Location: Cluj-Napoca
Contact:

Postby Draso » Wed Sep 22, 2004 7:15 pm

Madi wrote:Aveti idee cam ce obligatii presupune kestia asta cu domiciliul permanent pentru cel la care "te muti permanent"? Ca apartament nu cred sa-mi cumpar prea curand... :(


Nu presupune absolut nimic care sa-l dezavantajeze pe cel la care te muti. El trebuie doar sa fie de acord la politie ca te primeste in spatiu si cam atat ... nu plateste nimic in plus, impozit, taxe sau alte chestii de genul asta. La fel domiciliu poti sa-l schimbi si in baza unui contract de inchiriere.

Data ultimului examen la care se refera ei este data la care a fost ultimul examen din licenta.

User avatar
damonik
senior
senior
Posts: 207
Joined: Sun Jul 06, 2003 1:00 pm
Location: space, the final frontier
Contact:

Postby damonik » Thu Sep 23, 2004 12:38 am

alcorsimona wrote:Masina intra ca bun, ca sursa de venit nu e sigur!

masina poate sa fie si sursa de venit daca o inchiriezi cuiva pe o anumita perioada de timp. si trebuie declarat acest lucru la calcularea impozitelor asa ca...
Ai avut sansa unica de a capata forma omeneasca. NU-TI PIERDE TIMPUL!

User avatar
alcorsimona
senior
senior
Posts: 221
Joined: Sun Jul 18, 2004 8:18 pm

Postby alcorsimona » Thu Sep 23, 2004 1:30 am

la mine doar consuma bani! :D
Be careful what you want, it may happen to you!

madutza
newbie
newbie
Posts: 11
Joined: Sat Jul 12, 2003 7:17 pm

Somaj

Postby madutza » Thu Sep 23, 2004 2:25 pm

daca am domiciliul in alta parte decat Bucuresti, la ce agentie tre sa ma adresez?

alexandra
junior
junior
Posts: 46
Joined: Fri Aug 01, 2003 10:34 am
Location: Bucuresti

Postby alexandra » Thu Sep 23, 2004 3:43 pm

la cea de unde ai domiciliul stabil

User avatar
boo
junior
junior
Posts: 61
Joined: Fri Jul 16, 2004 1:22 pm

Postby boo » Thu Sep 23, 2004 7:20 pm

doar ce am fost la OFM si am aflat ca de fapt Legea 76/2002 a fost modificata si a devenit 107/2004 din iunie si prevede ca absolventii instituttiilor de specialitate (medicina,licee militare...) nu beneficiaza de indemnizatie de somaj
totusi...legea este interpretabila de la judet la judet asa ca se poate ca in anumiote judete sa puteti lua somaj prin decembrie si apoi sa beneficiati de bonusul de 30% 5 luni si de prima de instalare de 2 salarii din oficiu si daca va shimbati domiciliul in localitaea unde va angajajti (la peste 50 km) de fostul domiciliu & salarii (vreo 20 mil)
asa ca sfatul meu e sa mergeti sa va depuneti actele ca oricum nu pierdeti nimic si in ianuarie oricum trebuie sa va luati ceva repartitie de la ei
Bafta!

horika
Posts: 1
Joined: Fri Sep 24, 2004 1:28 pm
Location: Satu Mare

Ajutor! somaj!

Postby horika » Fri Sep 24, 2004 2:03 pm

:(
Salut!
Am fost si eu la Fortele de Munca si juristul de acolo spune ca, conf HG 58/2001, noi nu putem fi considerati someri,avand un statut special, si nu a crezut cand i-am spus ca exista cazuri in alte judete care au primit aj de somaj, cerandu-mi sa-i aduc o dovada in acest sens...
Rog pe cineva amabil daca poate sa-mi trimita cumva o copie a unui act doveditor ca a fost luat in evidenta ca somer, sau altceva ce sa ma ajute. Va rog ffff mult, caci nu stiu cum sa procedez altfel.
Merci!

vbudescu
newbie
newbie
Posts: 10
Joined: Thu Sep 23, 2004 10:05 pm
Location: Grozavesti

Postby vbudescu » Sat Sep 25, 2004 9:02 pm

A fost cineva in jud Arges la Fortele de Munca pentru somaj?

User avatar
adh2004
junior
junior
Posts: 78
Joined: Thu Sep 23, 2004 7:29 pm
Location: Bucuresti

Daca esti amabila...

Postby adh2004 » Sun Sep 26, 2004 8:33 pm

[quote="alexandra"]
2. adeverinta de la facultate cu data ultimului examen(pentru ca trebuie sa treaca 60 de zile de la data ultimului examen(absolvirii), ca sa te poata considera somer);
3. adevrinta de la oficiul fortelor de munca al judetului, in care se specifica, ca esti luat in evidenta si ca nu au loc de munca sa-ti ofere;
4. adeverinta de la administratia financiara, cum ca nu ai datorii catre stat.
cu toate acestea va duceti la somaj?!?

Ar fi frumos din partea ta daca ai fi mai precisa...de unde exact se iau (2), (3) si (4)
(2) se ia de la secretara de an, Irina?
(3)...unde este Oficiul forterlor de munca pt Bucuresti..adresa?Spagi necesare pt acea adeverinta?!?
Unde este ceea ce tu numesti "somaj"...adresa?
Iti multumesc!

alexandra
junior
junior
Posts: 46
Joined: Fri Aug 01, 2003 10:34 am
Location: Bucuresti

Postby alexandra » Mon Sep 27, 2004 4:03 pm

eu nu sunt din bucuresti, iar tot ce am spus am facut la mine acasa(adresa stabila, din buletin); nu sunt nici la mg, asa ca nu-ti pot spune cine este secretara. eu am fost la secretara mea de an

User avatar
adh2004
junior
junior
Posts: 78
Joined: Thu Sep 23, 2004 7:29 pm
Location: Bucuresti

Postby adh2004 » Mon Sep 27, 2004 4:42 pm

alexandra wrote:eu nu sunt din bucuresti, iar tot ce am spus am facut la mine acasa(adresa stabila, din buletin); nu sunt nici la mg, asa ca nu-ti pot spune cine este secretara. eu am fost la secretara mea de an


Multumesc!

User avatar
agorima
senior
senior
Posts: 323
Joined: Wed Sep 08, 2004 12:15 pm
Location: Bucuresti
Contact:

Postby agorima » Mon Sep 27, 2004 8:45 pm

Am fost azi la facultate si adeverintele pt somaj/ inscriere la rezi se dau dupa 1 oct. Cel putin asa mi-a spus d-na irina si e a treia oara cand ma duc.Mai incercati si voi si si spuneti daca reusiti ceva.Oricum e balamuc mare cu anul I la facultate iar dupa 1 oct va fii si mai mare si tare nu as mai fi vrut sa stau inca nu stiu cat la coada :?

User avatar
kitty kat
junior
junior
Posts: 38
Joined: Tue Sep 14, 2004 1:29 pm
Location: Bucuresti
Contact:

Postby kitty kat » Mon Sep 27, 2004 10:11 pm

Am fost azi la facultate si am vorbit cu Dna Irina: adeverintele dupa 1 oct si din cate am inteles vor fi ridicate de la decanat.

User avatar
Madi
elder
elder
Posts: 666
Joined: Sun Jul 06, 2003 11:16 am
Location: Tei
Contact:

Postby Madi » Mon Sep 27, 2004 10:29 pm

Problema e ca adeverinta aia care se ridica dupa 1 Octombrie de la decanat si despre care ne tot povesteste secretara de o saptamana e "tip" si e alt tip decat ala care ne trebuie noua... E o kestie cu 60 de zile de la data ultimului examen care imi cam da fiori, pentru ca, daca va trebui sa asteptam 60 de zile de la licenta... :cry:
Dagli amici mi guardi Dio, dai nemici mi guardo io!

User avatar
agorima
senior
senior
Posts: 323
Joined: Wed Sep 08, 2004 12:15 pm
Location: Bucuresti
Contact:

Postby agorima » Wed Sep 29, 2004 12:40 pm

Nu pot sa inteleg de ce dupa 1 octombrie ne da adeverintele? Eu cred ca mai conteza si data la care depui actele nu? Asa ar fii normal.
A! Si am fost la Rectorat si cine are abonamente pe august si septembrie poate sa le duca, banii vin in octombrie.

User avatar
alcorsimona
senior
senior
Posts: 221
Joined: Sun Jul 18, 2004 8:18 pm

Postby alcorsimona » Wed Sep 29, 2004 10:06 pm

Stie cineva daca in Bucuresti suntem considerati someri? Ca sa stim daca mai ne chinuim pt adeverintele astea!
Be careful what you want, it may happen to you!

User avatar
agorima
senior
senior
Posts: 323
Joined: Wed Sep 08, 2004 12:15 pm
Location: Bucuresti
Contact:

Postby agorima » Mon Oct 04, 2004 9:33 pm

Cata liniste! Chiar nu mai intereseaza pe nimeni acest subiect?
Poate cineva sa zica daca pentru Buc. merge sau intradevar avem "statut" special si nu putem fi considerati someri. Au inceput sa se dea adeverintele la facultate? :roll:


Return to “Facultatea”

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 57 guests