Timisoara sau schimbarea stapanilor - bucuria nebunilor

care ne mananca zilele
User avatar
Dan
Master of Disaster
Posts: 2869
Joined: Sun Jul 06, 2003 1:59 am
Location: ...on the highway to hell...
Contact:

Timisoara sau schimbarea stapanilor - bucuria nebunilor

Postby Dan » Tue Jun 29, 2004 11:35 pm

Evenimentul zilei wrote:Stefan Dragulescu a cistigat procesul cu Ministerul Educatiei
Prof. univ. Dr. Iosif Stefan Dragulescu a cistigat procesul intentat Ministerului Educatiei si Cercetarii si ramine, in continuare, rector al Universitatii de Medicina si Farmacie ?Victor Babes? din Timisoara. Procesul, judecat la Curtea de Apel Timisoara, a anulat toate cele trei ordine ale ministruluI Educatiei si Cercetarii, prin care lui Dragulescu ii era contestat noul mandat de rector.

La Universitatea de Medicina si Farmacie din Timisoara ar fi trebuit sa aiba loc, ieri, alegeri pentru functia de rector, conform unui ordin de la Ministerul Educatiei. La alegerile din acest an, prof. univ. dr. Stefan Dragulescu a candidat pentru un nou mandat de rector, desi avea la activ doua, dar cu o pauza de un an, in 1996 - 1997. Pentru ca acel mandat i-a fost intrerupt, Dragulescu a considerat ca poate candida pentru postul de rector in perioada 2004-2008. El s-a prezentat la concurs si a fost ales in unanimitate. In 8 aprilie, Ministerul Educatiei si Cercetarii (MEC) a emis primul ordin prin care nu il confirma pe Dragulescu ca rector al timisoara, motivind ca acesta a incheiat deja cele doua mandate de rector permise. O luna mai tirziu, ministerul a emis un nou ordin, prin care invalida hotarirea Senatului UMF. Printr-un alt ordin s-a decis ca Dragulescu este rector interimar pina in 29 iunie, cind trebuiau organizate alegeri. Stefan Dragulescu nu a stat insa cu miinile in sin si a chemat in instanta Ministerul Educatiei si Cercetarii. Dupa o singura infatisare, Curtea de Apel Timisoara i-a dat cistig de cauza lui Stefan Dragulescu, in defavoarea MEC, care poate face, totusi, recurs. ?Imi reiau astfel, astazi, functia de rector, cu toate drepturile respective. Nu am atacat in instanta ministerul, ci am aparat legea. In Romania, oamenii, indiferent ca sint ministri sau altceva, trebuie sa invete ca legea e aceeasi pentru toata lumea si ea trebuie respectata?, a declarat rectorul UMF ?Victor Babes?, prof.univ.dr. Iosif Stefan Dragulescu.

Prof. univ. dr. Stefan Iosif Dragulescu este in functie la UMF din 1992 si are o situatie mai speciala. ?M-am autosuspendat din functia de rector in perioada in care am fost la minister (n.r. Dragulescu a detinut functia de ministru al Sanatatii in perioada decembrie 1996-decembrie 1997). Nimeni nu a facut acest lucru, iar notiunea de mandat partial exista.? El a demonstrat acest lucru prin extrase din cartea sa de munca (care a fost mutata de la universitate la minister), precum si cu o adeverinta in care se arata ca nu a fost retribuit de la institut in timpul ?aventurii? ministeriale.




...and justice for all....
:twisted:
Eu din muntii mei...
http://www.imed.ro/forum

User avatar
stefantalpalaru
junior
junior
Posts: 74
Joined: Mon Mar 15, 2004 2:22 pm
Location: MG6-TM
Contact:

Postby stefantalpalaru » Wed Jun 30, 2004 1:13 pm

Ce aveţi cu omul? El nu a făcut decât să urmeze exemplul cârmaciului.
Apropos, la al câtelea mandat e tovarăşul Iliescu? Al patrulea? Al treilea? Sau există şi la el noţiunea de "mandate parţiale"?
Stefan Talpalaru

docktorelul
junior
junior
Posts: 33
Joined: Tue Mar 23, 2004 12:38 am

Postby docktorelul » Wed Jun 30, 2004 1:18 pm

da,da,da...ce criminal iliescu asta...si cat de rau ne va fi fara el...voi vedeti vreun inlocuitor pt el??? in romania nu prea vad...stolojan...hmmm iar nastase nici atat...poate lm :D :D :D

User avatar
Kamikazee
senior
senior
Posts: 124
Joined: Wed Mar 24, 2004 11:56 am
Contact:

Postby Kamikazee » Fri Jul 02, 2004 12:55 pm

mai bine nu candideaza ca o sa il conteste astia si daca vrea sa se faca shef de scara..(in virtutea inertiei macar)....si nu o sa il recunoasca oricum ministrul bloculu ca doar a batut covoarele dupa ora permisa
Wake up and smell the roses

User avatar
stefantalpalaru
junior
junior
Posts: 74
Joined: Mon Mar 15, 2004 2:22 pm
Location: MG6-TM
Contact:

Postby stefantalpalaru » Thu Jul 08, 2004 12:19 pm

docktorelul wrote:da,da,da...ce criminal iliescu asta...si cat de rau ne va fi fara el...voi vedeti vreun inlocuitor pt el??? in romania nu prea vad...stolojan...hmmm iar nastase nici atat...poate lm :D :D :D


Sa inteleg ca iti vezi periclitat viitorul post de medic-ospatar daca se pensioneaza bunicutza?
Cat despre inlocuitori... oare cine poate fi mai bun decat un inalt demnitar comunist care a sacrificat vreo mie de tineri pt. ca lovitura lui de stat sa arate a revolutie ?!?!?
Sper sa ma preocupe aceste probleme cat mai departe de tara in care n-am fost intrebat daca vreau sa ma nasc... Intre timp votati pe cine vreti. Daca se poate chiar pe Zamfir (nu ar fi extraordinar sa vezi pe un afis: "Presedintele Romaniei in concert extraordinar la Sala Palatului" ?)

Si, BTW, mamaliga chiar nu explodeaza nici daca bagi un baton de dinamita in ea.
Stefan Talpalaru


Return to “Facultatea”

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 12 guests