Expirare diploma asistent medical generalist

care ne mananca zilele
adinam
Posts: 1
Joined: Fri Jun 10, 2011 11:41 am

Expirare diploma asistent medical generalist

Postby adinam » Fri Jun 10, 2011 12:07 pm

Buna,am terminat scoala sanitar postliceala ''Carol Davila'' in august2010. inca nu am reusit sa ma angajez ca asistent medical generalist si as vrea sa stiu ,daca nu profesez,cat timp este valabila diploma de asistent medical generalist.

User avatar
kcuf_di
senior
senior
Posts: 320
Joined: Thu Dec 04, 2008 2:02 pm
Location: SG

Re: Expirare diploma asistent medical generalist

Postby kcuf_di » Mon Jun 13, 2011 3:29 pm

O diploma nu poate sa expire. Actul normativ care reglementeaza dreptul de practica al asistentilor este OUG nr. 144/2008.
cse kestie

Perspective
Posts: 1
Joined: Mon Jul 11, 2011 6:27 am

Re: Expirare diploma asistent medical generalist

Postby Perspective » Mon Jul 11, 2011 6:37 am

"Pentru a putea exercita profesia de asistent medical generalist, moaşă, asistent medical, deţinătorii diplomelor cu acest titlu trebuie, conform OUG 144/2008, să deţină Certificat de membru eliberat de Ordinul Asistenţilor Medicali Generalişti, Moaşelor şi Asistenţilor Medicali din România.
Certificatul de membru este eliberat de Filialele Ordinului o singură dată, în momentul înscrierii asistenţilor medicali generalişti, moaşelor şi asistenţilor medicali în Ordin şi se avizează apoi anual, în condiţiile prevăzute mai jos şi pe baza dovezilor privind acumularea numărului de 30 de credite de educaţie medicală continuă stabilit de Consiliul Naţional."


"ART. 18 din OUG 144/2008 prevede:
(1) În cazul în care un asistent medical generalist, o moaşă sau un asistent medical nu îşi exercită profesia o perioadă mai mare de 5 ani, Ordinul Asistenţilor Medicali Generalişti, Moaşelor şi Asistenţilor Medicali din România reatestă, la cerere, competenţa profesională a acestuia, în vederea exercitării profesiei.
Metodologia de reatestare a competenţei profesionale – secţiunea Legislaţie"


Acolo ar trebui sa te uiti tu.
Important e sa nu depasesti limita aceea de 5 ani, in caz contrar vei fi obligata sa urmezi un stagiu de reatestare de 3 luni. Mai mult decat atat, la finalul stagiului dai si un test teoretic. :)

"Art. 4. — Pentru a fi reatestat, candidatul va efectua un stagiu practic si va sustine o proba teoretica dupa finalizarea stagiului, in termen de maximum 60 de zile."

In fine, nu stiu daca am voie sa mentionez aici surse externe, dar avand in vedere ca este legat de topic... exista o comunitate nationala (online) a asistentilor medicali unde gasesti foarte multe informatii utile: www.asmed.ro
succes! :)


Return to “Facultatea”

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 17 guests