Originea declinului învățământului medical-cele 2 ipoteze

care ne mananca zilele
User avatar
Phat Skidz
dɥɐʇ sʞıpz
Posts: 17803
Joined: Sun Jul 06, 2003 9:51 am

Originea declinului învățământului medical-cele 2 ipoteze

Postby Phat Skidz » Wed Jan 05, 2011 11:35 am

Am fost o dată la o aiureală de gală a tinerilor medici. La un moment dat s-a urcat pe scenă prof. L. Zăgrean și a vorbit destul de frumos, spunând că învățământul medical românesc este într-un declin marcat și constant de vreo 60 de ani, și asta din cauza dispariției figurii dascălului. Cu alte cuvinte, pentru că medicina nu mai are profesori adevărați, mentori. M-am bucurat că un profesor la medicină a zis chestia asta de la o tribună, într-un public esențialmente medical și de față cu presa.
După care s-a urcat pe scenă doamna prof. M. Pop și a ținut să spună că nu este de acord cu prof. Zăgrean, că dezinteresul studenților stă la originea decadenței facultăților de medicină.

Acuma, e evident că avem din amândouă, și că una o atrage pe alta. Dar care e factorul proeminent? E ușor să criticăm starea de fapt (facultate de 0 stele, huo, etc.), dar care sunt cauzele acestui declin? Voi ce credeți, dragi colegi de forum și de breaslă?
SUNT BOȘOROGUL IMEDULUI

drcraciun
elite
elite
Posts: 2969
Joined: Mon Feb 22, 2010 8:24 pm

Re: Originea declinului învățământului medical-cele 2 ipoteze

Postby drcraciun » Wed Jan 05, 2011 11:53 am

Eu sunt de acord cu primul (prof. Zagrean). Putini si numarati pe degete au fost asistentii sau profesorii cu adevarat buni din timpul facultatii si ei, la randul lor, vorbeau cu apreciere si respect despre profesorii LOR de dinainte, si cred ca asta spune ceva. Sigur ca trebuie sa fie si studentul interesat, dar parerea mea sincera este ca majoritatea studentilor de la Medicina SUNT cu adevarat motivati si interesati, mai ales la inceput. Mai incolo, trebuie sa-ti mentii o motivatie sau un interes specific intern, ca mentori mai rar gasesti in ziua de azi.

User avatar
pc7
elite
elite
Posts: 11047
Joined: Fri Apr 01, 2005 8:07 pm

Re: Originea declinului învățământului medical-cele 2 ipoteze

Postby pc7 » Wed Jan 05, 2011 12:24 pm

si eu sunt de acord cu prof Zagrean, daca dascalul nu-si da interersul sunt slabe sanse sa si-l de-a studentul si chiar de si-ar da tot interesul din lume daca nu are pe cine sa intrebe si cine sa-i explice tot degeaba

oftopic: daca nu ma insel vlad, vorbeai undeva de o carte ft bine scrisa de imuno, am cautat pe aici si nu gasesc postul, poti sa mai zici o data despre ce carte era vorba? merci
Life's not fair, get used to it

User avatar
ametist713
elder
elder
Posts: 897
Joined: Fri Jun 05, 2009 11:05 pm
Location: in my secret life

Re: Originea declinului învățământului medical-cele 2 ipoteze

Postby ametist713 » Wed Jan 05, 2011 3:51 pm

Si eu sunt de acord cu prof Zagrean. Si la noi au fost putini asistenti/profi etc care chiar sa-si dea interesul, nu doar sa citeasca slideurile ca pe prompter. Intr-adevar ca nici noi nu ne dam intotdeauna silinta, dar daca am avea cursuri atractive, ar fi altfel. Mie personal imi plac cursurile/lp-urile interactive, te pregatesti de acasa si altfel discuti. Am avut si cursuri f faine (fiziopat ,ATI ,cardio), cursuri care primeau nota maxima "nici n-am apucat sa ma uit la ceas", dar pe langa multe altele unde ne uitam pe pereti sau faceam nani (cred ca cel mai bine am dormit la fiziologia digestiei, la morfopat si la hemato :D ) si daca intrebam pe prof/profa ma rog cine tinea cursul, ceva din afara slideurilor se uitau la noi ca la urs.
things can only get better

DarkComy
senior
senior
Posts: 417
Joined: Thu Nov 05, 2009 9:23 pm

Re: Originea declinului învățământului medical-cele 2 ipoteze

Postby DarkComy » Wed Jan 05, 2011 4:41 pm

Oare este cumva acelasi Prof. Zagrean care a fost acostat in urma cu cativa ani de niste studenti straini pentru ca le promisese un ajutor ... conditionat evident ... si el nu s-a tinut de cuvant in ciuda generozitatii acelor studenti straini ? Sau este acelasi prof Zagrean care umbla cu o dacie 1300 din partea facultatii in timp ce in timpul liber se plimba cu VW-ul personal destul de scump ? :D Discursurile lui sunt una, de regula pentru urechile presei si ale studentilor, iar modul in care actioneaza este cu totul altul. Eu cred ca tinteste o pozitie mai inalta prin UMF Bucuresti si vrea sa fie considerat drept cel care va reforma sistemul :lol: Sa nu uitam ca este o pura coincidenta faptul ca sotia lui este in aceeasi catedra de fizio si aspira si ea la functii inalte.

User avatar
Riley
elder
elder
Posts: 1704
Joined: Sun Mar 12, 2006 9:57 pm
Location: Bucuresti

Re: Originea declinului învățământului medical-cele 2 ipoteze

Postby Riley » Wed Jan 05, 2011 5:35 pm

Aici din pacate e un cerc vicios din care cu greu se mai poate iesi. Studentii sunt initial entuziasmati dupa care entuziasmul lor piere pe masura ce dau de profesori/asistenti/indrumatori dezinteresati. Pe urma daca mai dau in cariera lor peste un profesor/asistent/indrumator entuziasmat cu chef de munca si stiinta majoritatea deja sunt dezinteresati si in timp respectivul mentor va ajunge la concluzia ca isi bate gura de pomana si nu merita.
Sunt de acord cu ideea ca din pacate nici profesorii si mentorii pe care ii avem nu sunt la inaltimea asteptarilor si poarta o parte din vina (diupa pararea mea reprezinta factorul declansator al cercului vicios) . Pe un alt topic (premed parca) se scria de calitatea invatamantului de la facultatile care au admitere pe baza de dosar (deci fara examen) care lasa de dorit. In UMF cat timp exista totusi un examen de admitere exista si o selectie a candidatilor (nu oricine urmeaza cursurile respectivei universitati).
As for the destiny... all I know is that even when destiny really wants to accomplish something, it can't do it alone. You still have to show up. You still have to build a bridge... to the one you love

Passion mothers greatness

User avatar
b3
elite
elite
Posts: 4122
Joined: Fri Jul 25, 2003 2:22 pm
Location: Bucuresti

Re: Originea declinului învățământului medical-cele 2 ipoteze

Postby b3 » Fri Jan 07, 2011 1:33 am

Doar ca examenul de admitere de la UMF a ajuns ca un concurs de dosare. La alegere chimia cu fizica, in unele UMFuri chiar cu grile selectate dintr-o mie de grile anuntate inainte, se intra si cu 5 si si cu mai putin inainte sa faca scandal presa. Se intra cu o taxa de 5000 euro, fara examen...

Eu sunt de acord cu ceea ce a spus Zagrean, dar nu pot fi de acord cu el :) Pentru ca ar putea si el sa fie un mentor, daca realizeaza chestia asta, pentru toti studentii lui, nu doar pentru mana de oameni de la neurostiinte, care-l apreciaza sincer. Preda aiurea, catedra n-are cursuri clare sau manual, dar exigenta este la un nivel f mare.

Eu cred ca interesul profesorului ar trebui sa existe indiferent de gradul de dezinteres al studentului. De aia s-a facut prof, sa predea, la fel cum si noi ne-am facut medici ca sa ne batem gura si cu tanti leana care nu pricepe sa nu mai munceasca atat ca sa-si protejeze tasarile vertebrale, si cu nea ion care nu intelege ca o sa moara daca nu lasa bautura si slanina. In Romania cred ca mai mult de jumatate din pacienti nu asculta recomandarile si nu urmeaza tratamentul. Ce-ar trebui sa facem, sa nu le mai dam tratament ?
Pentru fiecare doctor exista alt doctor egal si de sens opus - ceea ce explica de ce gasesti atat de usor experti care sa se contrazica total unii pe altii.
Ce este un forum ? | Vreau o tara ca afara

User avatar
Phat Skidz
dɥɐʇ sʞıpz
Posts: 17803
Joined: Sun Jul 06, 2003 9:51 am

Re: Originea declinului învățământului medical-cele 2 ipoteze

Postby Phat Skidz » Fri Jan 07, 2011 9:25 am

Nu știu dacă relația medic-pacient e comparabilă cu cea profesor-student.
În fine. Sigur că primul instinct al nostru e să zicem "profii sunt de vină", dar problema e mai complexă de atât. S-au schimbat profund motivațiile la toate nivelurile. Nimeni nu mai intră în UMF pentru că ar avea vreo vocație de a preda, iar o asemenea vocație nici nu e cerută de careva. Dacă apare, e un accident pur, o întâmplare rară și fericită. Nici motivațiile și valorile studenților nu mai sunt aceleași cu cele de început de sec. XX. Oricine poate deveni azi student și apoi medic, și oricine poate intra în UMF - bine, normal că nu oricine :), dar orice tip de om. Nimic nu ne mai unește, spiritul de breaslă a rămas doar un set de stereotipuri uzate și dăunătoare. Suntem foarte, foarte izolați, cei dintre noi care nu se află în diverse...găști, că altfel nu știu cum să le zic. Nu era așa, în medicină. Nimeni nu era atât de singur. În momentul de față, dacă am o problemă, practic nu am cui să-i cer sfatul, în afară de o mână de prieteni, niciunui profesor sau mentor. Nu că ar fi incapabili să-mi răspundă, dar ar fi total indisponibili. Ca student, și mai apoi ca rezident, am fost inexistent, lipsit de interes, o muscă pe care o observi cu colțul ochiului, pe perete.
SUNT BOȘOROGUL IMEDULUI

User avatar
b3
elite
elite
Posts: 4122
Joined: Fri Jul 25, 2003 2:22 pm
Location: Bucuresti

Re: Originea declinului învățământului medical-cele 2 ipoteze

Postby b3 » Sat Jan 08, 2011 2:12 am

Daca o zici ca o generalizare aia cu indisponibilitatea, inteleg, dar eu am intalnit destui cu care puteai sa vorbesti, sau cel putin asa mi s-a parut. Poate tine si de timiditate sau nu stiu cum sa-i zic ? Eu n-am avut niciodata problema aia pe care o vad tot timpul la altii, cand ma aflam in fata unei usi sa fiu nevoita sa-mi fac curaj sa bat/sa deschid usa, sa ii invit pe altii sa intre primii etc. . Vreau sa zic ca poate nu erau indisponibili, dar asa ii vedeai tu ?

De ce sa nu fie comparabil pacient-medic cu student-profesor. Consider educatia la fel de importanta ca sanatatea. Un profesor care-si bate joc de meserie face la fel de mult rau ca un medic care-si bate joc. Si elevul poate sa invete acasa sau de la altul, si pacientul poate sa apeleze la alt medic, si amandoi pot fi facuti praf daca nu-si dau seama ca cel din fata lor, care ar trebui sa-si respecte meseria, nu o face. Sper sa nu zici ca pacientul prost tratat poate sa moara, chestie care e mai definitiva decat niste gauri in cunostinte... cred ca ai auzit si tu de elevi/liceeni care s-au sinucis ca luau note mici la scoala, ca aveau o relatie cu un profesor etc. .

(am senzatia ca fac niste fraze foarte alambicate si airea. sorry, sunt adormita)
Pentru fiecare doctor exista alt doctor egal si de sens opus - ceea ce explica de ce gasesti atat de usor experti care sa se contrazica total unii pe altii.
Ce este un forum ? | Vreau o tara ca afara


Return to “Facultatea”

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 9 guests