pregaturi Licenta 2004

care ne mananca zilele
User avatar
victor
elder
elder
Posts: 1761
Joined: Sun Jul 06, 2003 8:22 am
Contact:

pregaturi Licenta 2004

Postby victor » Sat Apr 10, 2004 9:05 am

Dragi colegi,


saptamana care urmeaza dupa sarbatori suntem asteptati la MEC sa facem primele propuneri pentru desfasurarea licentei 2004. Ulterior stabilizarii noilor conduceri la UMFurile din tara va avea loc o intalnire nationala la MEC de finisat ultimele detalii, simultan sau ulterior avand loc si intalnirile de la MS si CMR pentru definitivarea rezidentiatului 2004 (in special metodologia de organizare, despre tematica si bibliografie anunturile deja au fost facute si raman).



In esenta - directia spre care se indreapta licenta 2004 e urmatoarea:

- se pastreaza cam acelasi tip de licenta ca anul trecut.
- componenta nationala cat mai pronuntata (ministerul o doreste, facultatiile mai putin)
- tematica care sa se regaseasca in tematica si bibliografia de rezidentiat;
- tematica mai echilibrata fata de anul trecut (jumatate care sa se regaseasca in tematica de rezidentiat de medicale, jumatate in cea de chirurgie, si inca o "jumatate" :) in cea de pediatrie).

Putem inainta chiar noi niste propuneri oricat de detaliate de tematici- daca au substanta avem promisiuni ca vor fi luate in considerare. Nu as vrea sa incurajez pe nimeni sa spere ca daca inainteaza o lista de tematici aceasta va intra sigur, dar ce pot spune e ca va fi serios privita si inaintate ministerului. Va exista un singur punct de vedere al organizatiilor studentesti din tara.

Pentru cei care doresc sa se implice in aceste discutii cu ministerul ar trebui sa ia legatura cu organizatiile studentesti din centrul lor (toate au fost invitate sa isi manifeste opinia, vedeti urmatoarele [ulr=http://www.ifmsa.ro/pages/page-menu.php?action=structure]detalii de contact[/url]), sau sa isi manifeste dorintele aici - la prima intalnire FASMR se vor discuta si ulterior vom aduce aici propunerea oficiala catre MEC, CMR, MS.


Victor Ciofoaia
presedinte FASMR
Last edited by victor on Fri Jun 04, 2004 2:16 am, edited 1 time in total.

costy
newbie
newbie
Posts: 14
Joined: Thu Apr 15, 2004 10:05 am
Location: Romania

Tematica

Postby costy » Thu Apr 15, 2004 1:12 pm

Componenta nationala sa primeze!Daca nu se merge pe aceasta linie in timp licenta nu va mai fi natioanla! Aceleasi grile la totii studentii din toate centrele universitare ( tematica comuna pentru totii).

User avatar
victor
elder
elder
Posts: 1761
Joined: Sun Jul 06, 2003 8:22 am
Contact:

Postby victor » Fri Apr 23, 2004 3:05 pm

de la ministerul educatiei, se pare ca versiunea la care au ajuns e cam urmatoare:

- componenta nationala a licentei pe medicale sa fie reprezentata de programa de rezidentiat pentru speciliatatea de medicina de familie.
- fiecare facultate de medicina va putea sa isi aleaga 80% din tematica asta, care 80% vrea - functie de "specific".
- restul - examen local.

de aspectele acestea "in mare" - se ocupa Clujul. In curand vom capata o forma noua - si sa vedem ce putem spune. E deja cam tarziu, iar la UMF Carol Davila Bucuresti apele inca nu sunt limpezi - si timpul trece trece ...

Anuntul de mai sus e inca discutie neoficializata cu reprezentanti ai MEC, vom primi in curand un comunicat de la mec care sa fie mai clar ce si cum.

User avatar
victor
elder
elder
Posts: 1761
Joined: Sun Jul 06, 2003 8:22 am
Contact:

Postby victor » Mon Apr 26, 2004 4:51 pm

Cam gata: inca nu avem hartiile - dar licenta 2004 se apropie de forma finala, cel putin componenta nationala:

- fiecare facultate de medicina care da licenta de medicina va putea alege din programa de rezidentiat de medicina de familie 35 de tematici si folosing bibliografia de la medicina de familie va putea sa isi organizeze licenta cum doreste. Practic componenta nationala a licentei 2004 va fi tematica si bibliografia de la grupa de medicina de familie a rezidentiatui, iar partea locala va fi puterea de a alege care 35 din cele 45 de tematici intra la licenta.



posibile probleme: la temele de chirurgie: bibliografia de la medicina de familie prevede Angelescu "mic", de la editura Celsius, pe cand cea de la specialitatile chirurgicale prevede Angelescu "mare", tratatul de la Editura Medicala.

in mare la discutii nu au participat de la bucuresti si timisoara (scandalurile cu alegerile) - si factorul de decizie forte anul acesta a fost Clujul, rectorul Bojita.

User avatar
adagio
newbie
newbie
Posts: 22
Joined: Sun Nov 23, 2003 10:57 pm

licenta2004

Postby adagio » Mon Apr 26, 2004 9:09 pm

Pe romaneste, lasand la o parte tematicile si bibliografiile...se va da tot din grilele afisate anul trecut? Sau daca vor aparea noi grile, cu cat timp inainte de licenta vor fi afisate si in ce procent vor fi la examen grile la prima vedere ( speram un 0%, ca si anul trecut.. :D )?

ioananic
Posts: 4
Joined: Sat May 22, 2004 12:05 am
Contact:

cand?

Postby ioananic » Sat May 22, 2004 12:17 am

Stie cineva cand, pe ce data , se va sustine licenta 2004?

User avatar
Madi
elder
elder
Posts: 666
Joined: Sun Jul 06, 2003 11:16 am
Location: Tei
Contact:

Postby Madi » Sat May 22, 2004 12:25 am

In saptamana 13-19 septembrie. Mai precis de atat nu se stie inca... :(

User avatar
elfstone
senior
senior
Posts: 428
Joined: Sun Sep 14, 2003 3:10 pm
Location: about and aloof
Contact:

Postby elfstone » Sat May 22, 2004 5:25 pm

Cum se vor alege cele 10 puncte de tematica ce vor fi scoase din programa de licenta la "Carol Davila"? Exista o initiativa in acest sens?

Eu zic ca ar trebui sa incepem sa le votam.

User avatar
victor
elder
elder
Posts: 1761
Joined: Sun Jul 06, 2003 8:22 am
Contact:

Postby victor » Sat May 22, 2004 5:48 pm

Fiecarui sef de serie i s-a zis sa vorbeasca cu seria lui si pana miercuri sa vina cu 10 tematici de exclus. Vorbeste cu seful tau de serie.

Desi discutia a fost purtata cu prodecanii infirmati de ministerul educatiei prinanularea alegerilor Calistru si Simion - principiul de excludere a 10 tematici e de la MEC, si e bine sa facem noi aceste propuneri. Aproape sigur vor fi acceptate (de vom cadea intre noi de acord).

User avatar
Kamikazee
senior
senior
Posts: 124
Joined: Wed Mar 24, 2004 11:56 am
Contact:

Postby Kamikazee » Tue Jun 01, 2004 9:57 am

de acord am cazut...au fost scoase 10 subiecte...dar nu e treaba mea(cred ) sa le fac cunoscute...si a initiztorului actiunii...asa ca...pe cind lista finala?
Wake up and smell the roses

User avatar
victor
elder
elder
Posts: 1761
Joined: Sun Jul 06, 2003 8:22 am
Contact:

Postby victor » Tue Jun 01, 2004 4:05 pm

Azi la decanat, lista orientativa a propunerilor sefilor de serie a fost discutata cu dn. prodecan Victor Stoica - si au ramas sa fie excluse urmatoarele tematici din programa de rezi de mf: (scanez mai tarziu decizia):

1. intoxicatii acute la copii
2. nutritia si alimentatia pediatrica
3. convulsii la copil
4. metode epidemiologice in sanatatea publica
5. diabetul zaharat
6. lombalgia
7. tulburari de ritm si de conducere
8. infectii tract urinar
9. bronsita cronica
10. pancreatite acute

User avatar
seb
senior
senior
Posts: 128
Joined: Fri Jul 11, 2003 1:56 am
Location: Virginia
Contact:

Postby seb » Tue Jun 01, 2004 5:12 pm

kamikazee,

Daca aveai lista cu subiecte era oare asa greu sa le scrii aici pe forum?

De ce doar unii trebuie sa faca si se pare ca sunt chiar obligati.. Prea ai un ton de parca unii dintre colegii tai ar fi platiti cu bani grei ca sa faca treburile astea si "nesimtitii" nici nu se sinchisesc sa scrie 10 subiecte pe forum.

Seb
http://www.americas400thanniversary.com/ Nici n-au trecut 400 de ani si hop si eu.. :D

"Not everything that counts can be counted, and not everything that can be counted counts."

User avatar
Kamikazee
senior
senior
Posts: 124
Joined: Wed Mar 24, 2004 11:56 am
Contact:

Postby Kamikazee » Tue Jun 01, 2004 11:14 pm

...hehe..sint noul tau obiectiv?..:D
aveam lista dar nu mai stiu ce s-a vorbit de joia trecuta..si preferam sa nu vorbesc
oricum multumesc celui care a postat-o in var definitiva
Wake up and smell the roses

User avatar
lothlorien
junior
junior
Posts: 59
Joined: Tue Oct 28, 2003 3:58 pm
Location: lothlorien woods
Contact:

Postby lothlorien » Wed Jun 02, 2004 1:37 pm

kamikazee,
fereste-te de muscatura tigrului, de veninul cobrei si de furia lui... seb.

oricum daca mai afli ceva cum era acea lista pe care ai avut-o in posesie, posteaza pe forum, ca altfel cu astia nu o scoatem la capat, aflam doar ce vor ei sa en spuna, asta apropos de dreptul la informare pentru care s-au batut si au chemat la greva acu vreo 2 saptamani...
Image

User avatar
Dan
Master of Disaster
Posts: 2869
Joined: Sun Jul 06, 2003 1:59 am
Location: ...on the highway to hell...
Contact:

Postby Dan » Thu Jun 03, 2004 12:18 am

kamikazee wrote:au fost scoase 10 subiecte...dar nu e treaba mea(cred ) sa le fac cunoscute...si a initiztorului actiunii...asa ca...pe cind lista finala?


Subiectul licentza e pentru mine depasit, dar nu pot sa nu remarc ca simplul fapt de a posta o informatie pe forum este pentru tine treaba cuiva. Trebuie sa fie unu mic si negru care sa dea totul la nas...
Oare nu cumva e vorba de atitudinea veche: stiu ceva si tin pentru mine?
Kamikazee nu e o obligatia nimanui sa posteze niste kestii pe forum pe care le ala intr-un fel sau altul..daca nu un dram de apreciere macar o doza minima de bun simt cred ca se cere.

lothlorien wrote: ca altfel cu astia nu o scoatem la capat, aflam doar ce vor ei sa en spuna, asta apropos de dreptul la informare pentru care s-au batut si au chemat la greva acu vreo 2 saptamani...


Tu de unde ai aparut viteazule? Unii dintre astia de care vorbesti a avut in permanentza grija sa va tina la curent, cam cu mult timp inaintea comunicatelor oficiale, cam cu tot ce a insemnat noutate medicala care ne "doare"

Si chiar m-ai facut curios...ai ceva informatii despre unii si alti...OK. De ce n-ai curajul insa sa le spui si sa le sustii? Asa ca eu zic ca e mai cinstit sa lasi shoparlele si sa spui lucrurilor pe nume. Daca nu ...mai bine nu ne mai pierzi timpul.
Eu din muntii mei...
http://www.imed.ro/forum

User avatar
Kamikazee
senior
senior
Posts: 124
Joined: Wed Mar 24, 2004 11:56 am
Contact:

Postby Kamikazee » Thu Jun 03, 2004 12:38 am

kiar merita sa raspund?
Wake up and smell the roses

User avatar
lothlorien
junior
junior
Posts: 59
Joined: Tue Oct 28, 2003 3:58 pm
Location: lothlorien woods
Contact:

Postby lothlorien » Thu Jun 03, 2004 12:59 am

nu. nu are sens.
Image

User avatar
darkside
senior
senior
Posts: 410
Joined: Sun Jul 06, 2003 2:04 am
Location: Somewhere in US of A

Postby darkside » Thu Jun 03, 2004 2:09 am

... daca ati avea ce .... :lol:

apropo lothlorien - poate ca un moment de sinceritate nu strica , cam toti de aici ne-am spus numele si cine suntem ....
Ultimul care pleaca sa stinga lumina ......

User avatar
Kamikazee
senior
senior
Posts: 124
Joined: Wed Mar 24, 2004 11:56 am
Contact:

Postby Kamikazee » Thu Jun 03, 2004 8:44 am

daca vrei tu dark...sigur :)..da fa tu un topic nou de dezvaluiri si telenovele..pina atunci doar gindeste-te ca lista aia pe care o aveau mai multi trebuia vizata de anumiti oameni......si eu nu am fost de fatza la acele discutzii....nu e mai bine ca a postat-o unul care probabil a fost ?:P
Wake up and smell the roses

User avatar
lothlorien
junior
junior
Posts: 59
Joined: Tue Oct 28, 2003 3:58 pm
Location: lothlorien woods
Contact:

Postby lothlorien » Thu Jun 03, 2004 9:01 pm

te ajuta cu ceva daca sti cine sunt? cauta si tu dupa ip ca doar esti meserias, munceste un pic pentru a afla ceva... :P
Image

ma-di
Posts: 2
Joined: Fri Jun 04, 2004 12:17 am
Location: bucharest

Postby ma-di » Fri Jun 04, 2004 12:37 am

Am tot urmarit topicul asta in speranta ca o sa aflu niste informatii cu adevarat utile.
Cum o sa fie oare la licenta? Stie cineva care o sa fie comisiile? Sau depinde de alegerile astea idioate? La mine in serie se aduna bani dar nu se stie pentru cine :oops: Nu prea inteleg de ce dar chiar si cei care invata sunt impacientati.
Sper sa nu mai fie cum auzit ca a mai fost in anii trecuti cand dupa ce s-au inteles s-au facut modificari de ultima ora la comisii; sau cum a fost la unele serii ca au dat si bani si tot nasol a fost :(
Si subiectele se stie cine le face? O sa fie iarasi publicate inainte?

Cei care stiti mai multe, poate ne informati si pe noi. :D :idea:

User avatar
lothlorien
junior
junior
Posts: 59
Joined: Tue Oct 28, 2003 3:58 pm
Location: lothlorien woods
Contact:

Postby lothlorien » Fri Jun 04, 2004 12:47 am

cum o sa fie nu stie nimeni inca

comisiile se stabilesc inainte de licenta cu putin timp, pana una alta nu se stie nici cine va numi comisiile daramite din cine vor fi compuse

da, depinde de alegeri

impacientarea e la moda in vremurile astea

in ceea ce priveste banii nu cred ca va lua cineva bani, le e frica sa nu-i "toarne" ceilalti - adica adversarii din alegeri - la PNA (parchetul national anticoruptie - luare de mita)

subiectele le va face o comisie numita de decanat si cea mai mare speranta a noastra a tuturor este sa fie din grilele deja publicate de MF, dar evident nici asta nu se stie si nu se va sti decat cu putin timp inainte, adica atunci cand se va sti cine este in comisia care face subiectele...
Image

rome
Posts: 2
Joined: Fri Jul 16, 2004 6:31 pm
Location: Bucuresti

grile pentru licenta 2004

Postby rome » Fri Jul 16, 2004 6:57 pm

Salut!

Am intrat si eu pe site-ul asta sa aflu niste info. Ma simt cam singur ca nu prea raspunde nimeni. Va intreb si pe voi: stiti ceva de grilele pentru Licenta 2004. Ma intereseaza cele pentru farmacie. Stiti cumva daca exista pe undeva postate pe vreun site de WEB, are cineva vreo adresa de unde sa le putem downloada?

Daca stiti ceva, please postati un reply...


Multumesc.

User avatar
lady galadriel
senior
senior
Posts: 233
Joined: Mon Dec 08, 2003 7:21 pm
Location: acasa

Postby lady galadriel » Sat Jul 17, 2004 11:40 am

N-am raspuns pt ca habar n-am de Licenta la farma, nici la med nu se stie nik sigur, sorry

User avatar
arsena
senior
senior
Posts: 151
Joined: Fri Mar 12, 2004 10:34 am
Location: la nemtzi
Contact:

Postby arsena » Thu Jul 29, 2004 10:57 pm

Salut,
Ce se mai stie despre licenta? Se vor da ceva seturi de grile inainte???Nu de alta dar eu sunt destul de stresata.Dau pe chirurgie si sunt numai vreo 7 subiecte comune din alea 35 (pt ca cele de "chirurgie"sunt din Angelescu mic care nu prea seamana cu tatal lui, Angelescu cel mare).
Si sa invat materia de chirurgie plus aia de medicina de familie e cam multisor.Daca aflati ceva sper sa postati si pe aici.Numai bine si spor la invatat!
Mamelor din lumea-ntreaga
Eu va dau un singur sfat:
"Nu mai bateti copilasii
C-au baut si c-au fumat".

ani
newbie
newbie
Posts: 11
Joined: Fri Jan 16, 2004 12:04 am

Postby ani » Sun Aug 01, 2004 11:06 am

Salut,

S-a stabilit cumva data ex. de licenta ?

Tks.

User avatar
elfstone
senior
senior
Posts: 428
Joined: Sun Sep 14, 2003 3:10 pm
Location: about and aloof
Contact:

Postby elfstone » Sun Aug 01, 2004 8:29 pm

Banuiesc ce depinde de centru. La Bucuresti este pe 17 septembrie.
"I'd much rather be happy than right, any day" (name not important)

Get firefox


Return to “Facultatea”

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 14 guests