conturi sciencedirect, nature...

care ne mananca zilele
KenyaSong
newbie
newbie
Posts: 20
Joined: Tue Jul 29, 2008 5:18 pm

conturi sciencedirect, nature...

Postby KenyaSong » Thu Oct 07, 2010 6:47 pm

Salut,

Stiti in ce biblioteci de prin Bucuresti se pot accesa articolele din revistele astea? Ma refer in special aici la sciencedirect dar sunt o multime de "journals" pe diferite alte siteuri (jstor de exemplu).
Bineinteles, ma refer la articole medicale minim...
Orice idee e binevenita. Multumesc

LE: Sau poate aveti niste conturi rare? :D

User avatar
b3
elite
elite
Posts: 4122
Joined: Fri Jul 25, 2003 2:22 pm
Location: Bucuresti

Re: conturi sciencedirect, nature...

Postby b3 » Thu Oct 07, 2010 11:08 pm

vezi aici: http://www.univermed-cdgm.ro/?pid=530 si in stg jos unde zice de baze de date

ATENTIE!
Accesul dumneavoastra este garantat pe baza de IP din cadrul retelei de calculatoare apartinand UMF Bucuresti.
Va rugam sa informati cat mai multe persoane cu privire la posibilitatea de a accesa aceste baze de date.
Daca cei care nu ne-au trimis o lista de IP-uri pana acum, sau daca sunt actualizari la listele trimise, daca intalniti probleme la acces sau daca aveti intrebari, va rugam sa ne contactati la adresa de email: aura_matei@yahoo.com sau telefon 021.318.08.62 sau 021.318.08.63 sau 021.318.08.64 int. 191.


eu n-am incercat niciodata. Daca obtii acces prin ce scrie mai sus, scrie si pe forum ce-ai facut.
Pentru fiecare doctor exista alt doctor egal si de sens opus - ceea ce explica de ce gasesti atat de usor experti care sa se contrazica total unii pe altii.
Ce este un forum ? | Vreau o tara ca afara

User avatar
Chingachgook
addicted
addicted
Posts: 23561
Joined: Wed Nov 26, 2003 6:34 pm
Location: in hamac

Re: conturi sciencedirect, nature...

Postby Chingachgook » Thu Oct 07, 2010 11:47 pm

b3 wrote:Accesul dumneavoastra este garantat pe baza de IP din cadrul retelei de calculatoare apartinand UMF Bucuresti.



si dupa aia ne dam mari ca noi sustinem informativ forumul
Sunt cel mai pașnic om din lume. Dorințele mele sunt: o căsuță modestă, un pat bun si o gradina cu pomi. Iar dacă Domnul Dumnezeu ar vrea să mă facă într-adevăr fericit, as vedea spânzurați în acești pomi șase sau șapte din dușmanii mei...

User avatar
b3
elite
elite
Posts: 4122
Joined: Fri Jul 25, 2003 2:22 pm
Location: Bucuresti

Re: conturi sciencedirect, nature...

Postby b3 » Fri Oct 08, 2010 5:28 pm

nu inteleg ce zici :) ca n-ar fi acces decat din calculatoarele din facultate sau din cele din spitale/catedre ? Cum ziceam, n-am testat. Normal si european ar fi sa isi faca un login pe siteul umf prin care sa te poti conecta cu numarul matricol/ceva cod unic si parola si prin login-ul ala sa ai acces la siteurile respective. Dar na, e prea complicat pt UMF.
Pentru fiecare doctor exista alt doctor egal si de sens opus - ceea ce explica de ce gasesti atat de usor experti care sa se contrazica total unii pe altii.
Ce este un forum ? | Vreau o tara ca afara

User avatar
Riley
elder
elder
Posts: 1704
Joined: Sun Mar 12, 2006 9:57 pm
Location: Bucuresti

Re: conturi sciencedirect, nature...

Postby Riley » Fri Oct 08, 2010 5:50 pm

Nu e asa de european. Te duci la biblioteca, la un calculator. Acolo NU poti salva pe stick sau pe calculator articolul (sau cel putin asa era anul trecut). In cel mai bun caz dai efectiv copy-paste pe mail :shock: :shock: :( Nu am incercat sa vad daca merge sa si printezi la ei acolo!
As for the destiny... all I know is that even when destiny really wants to accomplish something, it can't do it alone. You still have to show up. You still have to build a bridge... to the one you love

Passion mothers greatness

KenyaSong
newbie
newbie
Posts: 20
Joined: Tue Jul 29, 2008 5:18 pm

Re: conturi sciencedirect, nature...

Postby KenyaSong » Sat Oct 09, 2010 11:10 am

La ce biblioteca te referi? Unde este localizata ?
Sau vorbesti la modul general ? :) Pentru ca in principiu asa ar fi...

User avatar
Riley
elder
elder
Posts: 1704
Joined: Sun Mar 12, 2006 9:57 pm
Location: Bucuresti

Re: conturi sciencedirect, nature...

Postby Riley » Sat Oct 09, 2010 11:46 am

Biblioteca UMFCD (ti-a dat linkul b3 mai sus). Sala de la parter.
As for the destiny... all I know is that even when destiny really wants to accomplish something, it can't do it alone. You still have to show up. You still have to build a bridge... to the one you love

Passion mothers greatness

KenyaSong
newbie
newbie
Posts: 20
Joined: Tue Jul 29, 2008 5:18 pm

Re: conturi sciencedirect, nature...

Postby KenyaSong » Fri Nov 05, 2010 7:23 pm

Am fost la biblioteca. Se pare ca nu prea se cauta asa ceva pentru ca bibliotecarele nu erau deloc sigure pe ele de ce imi ziceau.
Dupa vreo ora de stat m-au informat ca din bazele de date 2009 ("din stanga jos"), la proquest pot vedea cate ceva. Am gasit numerele din Nature neuroscience pana in 2009 inclusiv, de exemplu. Bineinteles, mai erau si altele.
Sciencedirect nu pare sa functioneze, nici nature.com. (Aici nu mai sunt asa de sigur, pentru ca am impresia ca incercam pe articole din 2010: data viitoare voi testa alti ani.)

Toate astea par destul de frumoase daca m-as opri aici. Partea proasta este ca la calculatoare nu ai voie sa downloadezi niciun fisier, deci nici PDF-uri, deci nu poti vizualiza efectiv articole. Asa ca in esenta nu am vazut nimic, doar am trait senzatia ca as putea sa le vad. Insa sper si cred ca se va schimba asta: am semnalat-o si au spus ca vor vorbi cu IT-ul.

eu va multumesc.

User avatar
Riley
elder
elder
Posts: 1704
Joined: Sun Mar 12, 2006 9:57 pm
Location: Bucuresti

Re: conturi sciencedirect, nature...

Postby Riley » Fri Nov 05, 2010 7:53 pm

Da, deci nu s-a schimbat nimic de anul trecut. Ei mi-au spus ca vezi domnule isi protejeaza calculatoarele ca tu vii cu stickul tau care poate e virusat si le dai peste cap reteaua. Macar sa te lase sa le pui atasament pe mail sau pe transfer si ti le iei tu dupa acasa frumos.
Poate poate se rezolva desi am mari dubii!
As for the destiny... all I know is that even when destiny really wants to accomplish something, it can't do it alone. You still have to show up. You still have to build a bridge... to the one you love

Passion mothers greatness

User avatar
b3
elite
elite
Posts: 4122
Joined: Fri Jul 25, 2003 2:22 pm
Location: Bucuresti

Re: conturi sciencedirect, nature...

Postby b3 » Sat Nov 06, 2010 1:35 am

Riley wrote:ca tu vii cu stickul tau care poate e virusat si le dai peste cap reteaua.


Desigur, pentru ca in 2011 nu exista antivirusi eficienti. :roll:


Parca am mai vazut la Institutul de Igiena/Sanatate Publica, ala din spatele facultatii, o usa pe care scria "centru de documentare, baze de date internationale", ceva de genul asta. Daca imi amintesc bine, era la parter pe culoarul din dreapta. Eventual incearca si acolo, poate ei sa fie mai informati decat cele de la biblioteca UMF.

Am mai gasit si asta http://infocercetare.ro/index.php?count ... titute=225

Dar daca accesul se face pe baza de IP autentificat, cred ca cel mai bine este sa intrebi direct la departamentul de IT al facultatii. Ar fi frumos sa existe un hotspot in facultate, eventual si in camine, si sa te poti conecta cu laptopul...
Pentru fiecare doctor exista alt doctor egal si de sens opus - ceea ce explica de ce gasesti atat de usor experti care sa se contrazica total unii pe altii.
Ce este un forum ? | Vreau o tara ca afara

User avatar
b3
elite
elite
Posts: 4122
Joined: Fri Jul 25, 2003 2:22 pm
Location: Bucuresti

Re: conturi sciencedirect, nature...

Postby b3 » Tue Feb 07, 2012 2:15 pm

Biblioteca UMF are site nou ! http://biblioteca.umf.ro

Si prin proiectul ANELIS cred ca si acces la bazele de date de acolo dar tot doar de la IP-urile si deci calculatoarele din UMF :(
Pentru fiecare doctor exista alt doctor egal si de sens opus - ceea ce explica de ce gasesti atat de usor experti care sa se contrazica total unii pe altii.
Ce este un forum ? | Vreau o tara ca afara


Return to “Facultatea”

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 38 guests