An de stagiu obligatoriu pt 2005 ?

care ne mananca zilele
maz55
Posts: 2
Joined: Fri Mar 05, 2004 1:58 am
Location: Tm

An de stagiu obligatoriu pt 2005 ?

Postby maz55 » Fri Mar 05, 2004 2:26 am

....Bun... am stabilit ca pt 2004 anul de stagiu nu e obligatoriu, dar ce se stie pt 2005 ?
Astept raspunsuri...merci :?: :roll:

User avatar
manolo
elder
elder
Posts: 828
Joined: Tue Dec 16, 2003 10:06 pm
Location: pe la mare... inaltime
Contact:

Postby manolo » Thu Mar 11, 2004 12:39 am

Sal...

Sper sa fie doar un zvon rautacios, dar din surse destul de sigure (de aceea am zis doar zvon si nu oficial), se pare ca sistemul potrivit caruia daca nu iei rezi, sa se faca stagiatura de 3 ani, dupa care sa primesti dreptul de libera practica...

Mai intindeti-va si voi antenele si vedeti ce aflati...
Cum nu vii tu, Tepes Doamne, ca punand mana pe ei
Sa-i imparti in doua cete: in smintiti si in misei.
Si in doua temniti large cu de-a sila sa-i aduni,
Sa dai foc la puscarie si la casa de nebuni.

maz55
Posts: 2
Joined: Fri Mar 05, 2004 1:58 am
Location: Tm

Postby maz55 » Thu Mar 18, 2004 12:11 am

Merci pt zvon...sper sa aflam lucruri concrete cat de curand !

Ciao si succese ! :D

mihaiion2
junior
junior
Posts: 45
Joined: Tue Nov 25, 2003 8:59 pm
Location: Bucuresti
Contact:

Postby mihaiion2 » Thu Mar 25, 2004 8:33 pm

Ce va faceti atatea griji pentru anul de stagiu ? Ganditi-va putin si veti vedea ca ministerul nu are nici un interes sa bage an de stagiu obligatoriu - ar trebui sa aiba bani pentru salariile stagiarilor. Situatia de acum e mult mai buna si pentru ei - o parte din absolventi vor lua rezidentiatul astfel incat vor fi platiti ca rezidenti iar ceilalti vor fi stagiari - care pot fi platiti sau nu ( :D ). daca ar introduce stagiatura obligatoriu ar trebui sa existe bani pentru stagiarii care termina in fiecare an si alti bani pentru cei care iau rezidentiatul. Chiar daca probabil nu castiga prea mult la buget pe faza asta - oricum, decat sa mai dea niste bani in plus mai bine sa-i salveze.

mihaiion2
junior
junior
Posts: 45
Joined: Tue Nov 25, 2003 8:59 pm
Location: Bucuresti
Contact:

Postby mihaiion2 » Thu Mar 25, 2004 8:36 pm

Si stagiatura obligatorie 3 ani - sa fim seriosi asta numai un manager fff. prost ar introduce. Ar fi un dezastru pentru bugetul ministerului. Asta daca nu se propune ca stagiarii sa fie platiti de consiliile locale (primarii) - ceea ce este putin probabil.


Return to “Facultatea”

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 18 guests