Ai mai da la medicina acum ?

care ne mananca zilele

Ai mai da la medicina (umf cd) acum?

1. da (si sunt an mic 1-3)
56
21%
2. da (si sunt in anu' 4-5)
23
9%
3. da (si tocmai termin anul 6)
29
11%
4. nu (si sunt an mic 1-3)
14
5%
5. nu (si sunt in anu' 4-5)
18
7%
6. nu (si sunt an terminal)
72
27%
7. parca nu prea stiu ce sa zic.
22
8%
8. am terminat medicina dar acum n-as da la medicina
14
5%
9. am termint medicina si as face inca o data tot asta
17
6%
 
Total votes: 265

irina_maria
junior
junior
Posts: 28
Joined: Fri Aug 18, 2006 4:00 pm
Location: bucuresti

Postby irina_maria » Fri Aug 18, 2006 9:05 pm

corcodusa wrote:
irina_maria wrote:C e mai copiiiii :) cu atitudinea asta? Cum sa alegeti alta facultate?Eu una nu cred k o alta profesie iti poate aduce asemenea satisfactii si nici nu cred k exista una asa d frumoasa,interesanta,grozava:D tre sa recunosc k duapa sesiunea din vara m am speriat rau..dar tot n as alege altceva :P

stai sa vezi in ani mai mari
si sa nu ai un post asigurat chiar daca esti as in ceea ce faci
deci daca nai spatele acoperit te poate prinde 40 de ani pana iti gasesti un post in ce ramura ai facut rezi
e frumoasa dar grea a naibi- aici nu ma refer de facultate ci mai mult dupa ca nu am vazut repetenti decat daca nu se prezentau la examene
SErios?o sa tertmin si eu faculataea asta?k simt k innebunesc ,am dat sub la anto inapoi..din pakte si acum in loc sa ma distrez in vaknzza invatz.:((
Nu cere sa se întâmple lucrurile dupa cum vrei, ci voieste-le asa cu se întâmpla; si-ti va merge bine.

User avatar
dice
senior
senior
Posts: 224
Joined: Sun Sep 11, 2005 12:53 am

Postby dice » Fri Aug 18, 2006 9:56 pm

as da iar la umf dar as alege farmacia,nu mg

User avatar
kyralina
junior
junior
Posts: 98
Joined: Thu Aug 17, 2006 9:46 am
Location: de pe-aici

Postby kyralina » Fri Aug 18, 2006 10:50 pm

eu as da din nou...chiar daca nu se merita :(

irina_maria
junior
junior
Posts: 28
Joined: Fri Aug 18, 2006 4:00 pm
Location: bucuresti

Postby irina_maria » Fri Aug 18, 2006 11:00 pm

kyralina wrote:eu as da din nou...chiar daca nu se merita :(
daaaaah...bvo Asa va vreau:)) sooper tare
Nu cere sa se întâmple lucrurile dupa cum vrei, ci voieste-le asa cu se întâmpla; si-ti va merge bine.

User avatar
kyralina
junior
junior
Posts: 98
Joined: Thu Aug 17, 2006 9:46 am
Location: de pe-aici

Postby kyralina » Fri Aug 18, 2006 11:03 pm

:lol: dar la ce foloseste daca "murim" de foame?

irina_maria
junior
junior
Posts: 28
Joined: Fri Aug 18, 2006 4:00 pm
Location: bucuresti

Postby irina_maria » Fri Aug 18, 2006 11:06 pm

kyralina wrote::lol: dar la ce foloseste daca "murim" de foame?
:D dah...asta cam asa e.Nu prea foloseste.Eu am colegi d liceu care lucreaza la bank acum si nu sunt prea isteti..if u know what i mean si castiga 7mil p luna si sunt abia anul 1>nu sh cat castiga un medic rezident dar totusi...E batatie d joc..dc ar sti ei kt e d invazzat..:(
Nu cere sa se întâmple lucrurile dupa cum vrei, ci voieste-le asa cu se întâmpla; si-ti va merge bine.

User avatar
kyralina
junior
junior
Posts: 98
Joined: Thu Aug 17, 2006 9:46 am
Location: de pe-aici

Postby kyralina » Fri Aug 18, 2006 11:13 pm

eu sunt anul 6(ma rog ...o sa fiu)
iti spun eu cat castiga un rezident...salariul min pe economie plus sporuri plus garzi(asta in ani mari)...si cam atat
oricum f mult sub cele 7 mil
sper ca nu te-am facut sa te razgandesti in privinta fac :twisted:

irina_maria
junior
junior
Posts: 28
Joined: Fri Aug 18, 2006 4:00 pm
Location: bucuresti

Postby irina_maria » Fri Aug 18, 2006 11:23 pm

kyralina wrote:eu sunt anul 6(ma rog ...o sa fiu)
iti spun eu cat castiga un rezident...salariul min pe economie plus sporuri plus garzi(asta in ani mari)...si cam atat
oricum f mult sub cele 7 mil
sper ca nu te-am facut sa te razgandesti in privinta fac :twisted:
ohh nuuu..never :) Eu sper sa ma sustina parintii k altfel o sa mor d foame=)) Cum le-a zis ispas studentilor lui: fetele fie sa si gaseask un tip bogat fie sa l sustina parintii :))))
Nu cere sa se întâmple lucrurile dupa cum vrei, ci voieste-le asa cu se întâmpla; si-ti va merge bine.

User avatar
kyralina
junior
junior
Posts: 98
Joined: Thu Aug 17, 2006 9:46 am
Location: de pe-aici

Postby kyralina » Fri Aug 18, 2006 11:28 pm

e bine ca ai vointa
sincer sper sa te tina pana la sf facultatii
bafta

irina_maria
junior
junior
Posts: 28
Joined: Fri Aug 18, 2006 4:00 pm
Location: bucuresti

Postby irina_maria » Fri Aug 18, 2006 11:50 pm

kyralina wrote:e bine ca ai vointa
sincer sper sa te tina pana la sf facultatii
bafta
:) hehe..vointa chiar k nu am Anul 6..sooper cand o sa ma vad si eu....??? U ai avut vreo restanta pana acum?plzz zi mi k da..:D:D:D bafta si tie Si dupa fac dc vrei ceva mai multi bani t poti angaja la o firma d medikmente k reprezentant medical..s castiga destul d bine,iti dau masina,mobil si diurna..
Nu cere sa se întâmple lucrurile dupa cum vrei, ci voieste-le asa cu se întâmpla; si-ti va merge bine.

User avatar
kyralina
junior
junior
Posts: 98
Joined: Thu Aug 17, 2006 9:46 am
Location: de pe-aici

Postby kyralina » Sat Aug 19, 2006 9:39 am

resrante...una in anul 1, daca se pune partialul la biochimie 8) E destul de usor sa scapi fara...
iar in ceea ce priveste firmele de medicam...doar daca nu iau rezi...sper sa nu fie cazul
:(

sparks
Posts: 3
Joined: Sun Jul 30, 2006 11:43 pm

Postby sparks » Sun Aug 20, 2006 5:38 pm

Nu regret ca am facut medicina. Dar regret ca am ales umf-cd. Atata nesimtire, dezinteres si rea-vointa (in special in anii mari; de primii imi aduc aminte cu placere)... Cred profesorii care cu adevarat merita sa se numeasca asa pot fi numarati pe degetele de la o mana (hai doua)... Pacat

irina_maria
junior
junior
Posts: 28
Joined: Fri Aug 18, 2006 4:00 pm
Location: bucuresti

Postby irina_maria » Sun Aug 20, 2006 8:16 pm

sparks wrote:Nu regret ca am facut medicina. Dar regret ca am ales umf-cd. Atata nesimtire, dezinteres si rea-vointa (in special in anii mari; de primii imi aduc aminte cu placere)... Cred profesorii care cu adevarat merita sa se numeasca asa pot fi numarati pe degetele de la o mana (hai doua)... Pacat
D la o manaaa :)) noi la anato am avut o asistenta sooper buuna..in 1 semestru..in prima parte a primului semestru..:D dar spre sfarsitul sem2 a fo din nou draguzza si interesata.E nevoie doar d un mic strimul ;)
Nu cere sa se întâmple lucrurile dupa cum vrei, ci voieste-le asa cu se întâmpla; si-ti va merge bine.

User avatar
crisalia
senior
senior
Posts: 431
Joined: Fri Sep 26, 2003 11:55 pm
Location: asteptand extraterestri
Contact:

Postby crisalia » Sun Aug 20, 2006 9:27 pm

eu regret cu toate ca am bursa din anul 3......dc ar fii sa o iau de la capat cu mintea de acum as da la Ase la Finante-Banci....sau oriunde.......sa ii vz pe cei mai slabi colegi de liceu cu salarii de la 20-25 de milioane in sus :evil:

User avatar
danhia
elite
elite
Posts: 4297
Joined: Sat Oct 29, 2005 8:56 pm
Location: The Royal Ascot Brigade

Postby danhia » Sun Aug 20, 2006 11:03 pm

poti face oricand a doua facultate. acuma dureaza doar 3 ani ASE-ul asa ca ....e timp de reprofilare.

Hestia
senior
senior
Posts: 173
Joined: Sat Jul 08, 2006 10:30 pm

Postby Hestia » Mon Aug 21, 2006 8:18 am

in afara de cei 3 ani de facult, trebuie sa mai faci master care dureaza vreo 2 ani, asa ca e cat un rezidentiat.

User avatar
danhia
elite
elite
Posts: 4297
Joined: Sat Oct 29, 2005 8:56 pm
Location: The Royal Ascot Brigade

Postby danhia » Mon Aug 21, 2006 1:28 pm

cred totusi ca e bine sa stii ce vrei ....daca nu de la inceput macar pe parcurs. am intalnit o studenta la med anul 6 care da acum la ATF. aia a vrut aia face. asa ca reprofilarea e posibila pt cei ce stiu sa-si asume riscul propriilor deciszii.

User avatar
dice
senior
senior
Posts: 224
Joined: Sun Sep 11, 2005 12:53 am

Postby dice » Mon Aug 21, 2006 7:28 pm

eu stiu pe cineva care a renuntat la medicina la sfarsitul anului 5.nu-i palcea.nu stiu ce alceva ii placea(o stiamprin altcineva),dar mi se pare o prostie faptul k nu a terminat facultatea.m avea putin,putea sa se apuce si de altceva intre timp iar cu anul 6,cu prezenta te poti descurca asa usor,iar pr a-ti lua examenele nu trebuie sa depui efort aproape deloc

User avatar
Chingachgook
addicted
addicted
Posts: 23561
Joined: Wed Nov 26, 2003 6:34 pm
Location: in hamac

Postby Chingachgook » Mon Aug 21, 2006 9:01 pm

din moment ce nu ii placea, deci putin probabil ca va profesa vreodata, la ce sa o mai termine?
Sunt cel mai pașnic om din lume. Dorințele mele sunt: o căsuță modestă, un pat bun si o gradina cu pomi. Iar dacă Domnul Dumnezeu ar vrea să mă facă într-adevăr fericit, as vedea spânzurați în acești pomi șase sau șapte din dușmanii mei...

Hestia
senior
senior
Posts: 173
Joined: Sat Jul 08, 2006 10:30 pm

Postby Hestia » Mon Aug 21, 2006 9:09 pm

ar fi putut lucra ca reprezentant medical

User avatar
danhia
elite
elite
Posts: 4297
Joined: Sat Oct 29, 2005 8:56 pm
Location: The Royal Ascot Brigade

Postby danhia » Mon Aug 21, 2006 9:48 pm

pai paote voia sa se faca totusi alpinist si nu avea nevoie de diploma de doctor medic.
de acord ca lucurile incepute e bine sa fie duse la capat.....dar pana la urma dc nu-i va folosi diploma aia..ce sens are sa mai piarda vremea....

User avatar
kyralina
junior
junior
Posts: 98
Joined: Thu Aug 17, 2006 9:46 am
Location: de pe-aici

Postby kyralina » Mon Aug 21, 2006 9:58 pm

eu nu-i inteleg pe cei care in anii mari se hotarasc ca nu le place...asta iti poti da seama din max anul 3
si apoi daca tot au ajuns in anul 5 sunt de acord ca putea sa o termine, chiar nu era greu...

User avatar
crisalia
senior
senior
Posts: 431
Joined: Fri Sep 26, 2003 11:55 pm
Location: asteptand extraterestri
Contact:

Postby crisalia » Mon Aug 21, 2006 11:06 pm

da mai dar vz tu.......e cale lunga de la bunul samaritean din anul 1 care viseaza sa faca bine pe toata lumea fara sa primeasca ceva ....se multumeste doar cu un multumesc......pana la studentul de anul 6 care se gandeste ca face foamea cu cele 4 milioane.....ba saracul vrea sa se si casatoreasca....sa aiba copii....ca sa nu zic mai mult...o excursie pe afara....alea alea
si poate saracul student e fata si nu s-a orientat sa se combine cu unul cu bani....sau e baiat si vrea sa devina capul familiei
trist dar adevarat :(

User avatar
lulutza
senior
senior
Posts: 352
Joined: Wed Aug 24, 2005 10:46 pm

Postby lulutza » Wed Aug 23, 2006 7:08 pm

de vreo luna imi pare rau ca nu m-am facut imblanzitoare de serpi.
"The moral sense in mortals is the duty we have to pay on mortal sense of beauty"

rimpili
senior
senior
Posts: 148
Joined: Fri Jan 13, 2006 10:36 pm
Contact:

Postby rimpili » Thu Aug 24, 2006 5:55 pm

vreau la conservatooor sau arhitecturta...serios.....si nici macar n-am inceput :( :P

User avatar
danhia
elite
elite
Posts: 4297
Joined: Sat Oct 29, 2005 8:56 pm
Location: The Royal Ascot Brigade

Postby danhia » Thu Aug 24, 2006 8:57 pm

dar nu aveai nici un talent....si ai ajuns aici....lol

User avatar
crisalia
senior
senior
Posts: 431
Joined: Fri Sep 26, 2003 11:55 pm
Location: asteptand extraterestri
Contact:

Postby crisalia » Thu Aug 24, 2006 11:38 pm

crezi ca dc nu ai nici un talent ajungi la medicina?........si crezi ca fara talent poti practica si deveni un medic bun? :?:

User avatar
danhia
elite
elite
Posts: 4297
Joined: Sat Oct 29, 2005 8:56 pm
Location: The Royal Ascot Brigade

Postby danhia » Fri Aug 25, 2006 12:01 am

cred ca nu e nevoie de " talente" ca sa fii un medic bun.
:lol: :lol: btw - lol inseamna ca glumesc...

User avatar
elaenis
junior
junior
Posts: 26
Joined: Mon Aug 14, 2006 10:43 pm

Postby elaenis » Fri Aug 25, 2006 12:04 pm

eu acum dau licentza...am terminat stoma....asta mi-a placut si imi place :) dar niciodata nu as fi putut sa dau la MG ...nustiu de ce, dar nu mi-a placut..primii 2 ani cand faceam mai la fel cu Mg-ul au fost naspa....asha ca daca ar fi s-o iau de la capat tot stoma as alege :D

User avatar
Morfina
junior
junior
Posts: 33
Joined: Mon Jul 31, 2006 2:48 am

Postby Morfina » Sat Aug 26, 2006 3:54 pm

elaenis wrote:eu acum dau licentza...am terminat stoma....asta mi-a placut si imi place :) dar niciodata nu as fi putut sa dau la MG ...nustiu de ce, dar nu mi-a placut..primii 2 ani cand faceam mai la fel cu Mg-ul au fost naspa....asha ca daca ar fi s-o iau de la capat tot stoma as alege :D
pai si pentru cei de la MG au fost naspa primii doi ani...crezi ca s-a dat cineva in vant dupa bifizica, biologie celulara, biochimie, sau genetica??

User avatar
elaenis
junior
junior
Posts: 26
Joined: Mon Aug 14, 2006 10:43 pm

Postby elaenis » Sat Aug 26, 2006 4:55 pm

pai nu....dar totusi gineco sau semiologie.... :?:

User avatar
No More
senior
senior
Posts: 170
Joined: Tue Jun 13, 2006 9:54 pm
Location: Diham
Contact:

Postby No More » Tue Aug 29, 2006 7:10 pm

Aici poti face studiu d-ala pentru SPM de an 5 :lol:
Si vezi ca cei care nu prea au "muscat" bine din felie... ar mai da.
Pentru ce? Pentru un salariu de rezident de maaaaxim 5 milioane? (ca mama n-are cabinet... nici tata) Nu mi-as permite nici o chirie in Buc... si numai pe tigari dau 1,5 mil/luna...
Altceva? Sa distribui medicamente sau aparatura... ar mai merge... cat mai e plata pe la aia?

Si am fosti colegi de liceu care au terminat deja facultati mai usoare in urma cu un an-doi, si care o ard pe 12-15 mil/luna.

Ca sa mai faci medicina, tre' sa ai o maaaaaaare dragoste fata de meseria asta... si sa ai bani... sa aibe cine sa te tina in Rezi... sau sa gasesti ceva in paralel, dar timp canci.

Nu stiu ce vorbesc... nu am luati in seama, de-abea trec in 6.


kyralina wrote:eu nu-i inteleg pe cei care in anii mari se hotarasc ca nu le place...


Pai nu ca nu le mai place... dar se gandesc la ce=or sa faca dupa... si perspectivele sunt... nu bune pentru toti ca sa zic asa. Crisalia zice bine pe-acolo (sper ca n-am pocit nicku')

User avatar
little scorpio
senior
senior
Posts: 185
Joined: Wed Aug 30, 2006 12:32 pm
Location: bucuresti...stranger from cbu...

Postby little scorpio » Wed Aug 30, 2006 1:06 pm

mda...eu am raspuns cu da...si trec in anul II...acum, dupa ce am citit o parte din pareri...nu mi-as schimba raspunsul dar sincer imi pare rau ca foarte multi dintre cei care dau la medicina sperand ca va fi bine (c-o sa fie apreciati, c-o sa faca multe si ca nu-si pierd timpul ci ajuta pe altii...oare mai sunt si din-astia?) ajung sa regrete ziua in care au s-au vazut admisi pe liste...
eu nu sunt dintr-o familie "buna" ...deci pot sa inteleg din posturi ca n-am nici o sansa? :?:

asa incurajari sa tot fie... :multi:

User avatar
No More
senior
senior
Posts: 170
Joined: Tue Jun 13, 2006 9:54 pm
Location: Diham
Contact:

Postby No More » Wed Aug 30, 2006 6:51 pm

Eh... cum sa n-ai. Faza e ca tre' sa te bagi prin diverse chestii, sa misti cum s-ar spune... tre' sa-ti placa mai mult decat le place majoritatii :lol:

User avatar
crisalia
senior
senior
Posts: 431
Joined: Fri Sep 26, 2003 11:55 pm
Location: asteptand extraterestri
Contact:

Postby crisalia » Wed Aug 30, 2006 6:58 pm

sau sa fii omul potrivit la locul potrivit pupand pantofii omului potrivit :wink:

Hestia
senior
senior
Posts: 173
Joined: Sat Jul 08, 2006 10:30 pm

Postby Hestia » Wed Aug 30, 2006 7:00 pm

doar atat? pare simplu :D .....ma gandeam ca e nevoie si de bani :twisted:

User avatar
No More
senior
senior
Posts: 170
Joined: Tue Jun 13, 2006 9:54 pm
Location: Diham
Contact:

Postby No More » Wed Aug 30, 2006 7:17 pm

Hestia wrote:doar atat? pare simplu :D .....ma gandeam ca e nevoie si de bani :twisted:


Eh, pe naiba... pai nu-ti ajung 5 milioane ca rezident? Eu zic ca poti sa duci un trai mai mult decat decent... Mi-as permite sa ies intr-un club scump, sa ma imbat, sa merg acasa cu taxiu'... dar o seara pe luna gen...

User avatar
little scorpio
senior
senior
Posts: 185
Joined: Wed Aug 30, 2006 12:32 pm
Location: bucuresti...stranger from cbu...

Postby little scorpio » Wed Aug 30, 2006 9:35 pm

sa fim seriosi...cu 5 milioane nu iesi nici 10 minute din casa, pentru ca daca te-apuci sa cheltui nu mai ai cu ce-ti plati intretinerea...chirie...facturi...chestii din-astea marunte, care nu prea conteaza... :pya:

User avatar
lulutza
senior
senior
Posts: 352
Joined: Wed Aug 24, 2005 10:46 pm

Postby lulutza » Wed Aug 30, 2006 9:37 pm

cred ca era ironic
"The moral sense in mortals is the duty we have to pay on mortal sense of beauty"

User avatar
187.92a
addicted
addicted
Posts: 47429
Joined: Fri Dec 10, 2004 7:59 pm

Postby 187.92a » Thu Aug 31, 2006 3:57 am

nu as mai da, din simplul fapt ca cu atata energie si timp as putea face cel putin 4 facultati a cate 3 ani fiecare, bineinteles intercalate, si atunci as fi al mai shmeck


Return to “Facultatea”

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 18 guests