Ai mai da la medicina acum ?

care ne mananca zilele

Ai mai da la medicina (umf cd) acum?

1. da (si sunt an mic 1-3)
56
21%
2. da (si sunt in anu' 4-5)
23
9%
3. da (si tocmai termin anul 6)
29
11%
4. nu (si sunt an mic 1-3)
14
5%
5. nu (si sunt in anu' 4-5)
18
7%
6. nu (si sunt an terminal)
72
27%
7. parca nu prea stiu ce sa zic.
22
8%
8. am terminat medicina dar acum n-as da la medicina
14
5%
9. am termint medicina si as face inca o data tot asta
17
6%
 
Total votes: 265

User avatar
Chingachgook
addicted
addicted
Posts: 23561
Joined: Wed Nov 26, 2003 6:34 pm
Location: in hamac

Postby Chingachgook » Thu Aug 31, 2006 5:25 pm

eu as da, ca nu ma consider capabil sa fac 3 facultati (ca altii).
+ ca nu stiu alti absolventi care sa ia 4.1 mil fara sa calce pe la serviciu. (nu e cazul meu, dar am auzit ca ar fi)
Sunt cel mai pașnic om din lume. Dorințele mele sunt: o căsuță modestă, un pat bun si o gradina cu pomi. Iar dacă Domnul Dumnezeu ar vrea să mă facă într-adevăr fericit, as vedea spânzurați în acești pomi șase sau șapte din dușmanii mei...

virusvj
junior
junior
Posts: 56
Joined: Wed Nov 29, 2006 11:11 pm

Postby virusvj » Wed Nov 29, 2006 11:52 pm

Bineinteles , ce alceva mai serios se poate face in Romania?
Poate doar info ( cica se afla pe primele locuri in lume). Totusi 38% in an terminal e foarte mult!

User avatar
terry
senior
senior
Posts: 230
Joined: Mon Aug 22, 2005 11:19 pm

Postby terry » Thu Nov 30, 2006 1:41 am

trebuia adaugata si varianta : am terminat medicina dar n-as mai da sau am termint medicina si as face inca o data tot asta...
"For my dreams I hold my life/For wishes I behold my night/The truth at the end of time/Losing faith makes a crime".....
"For this gift of dream I must pay the price
with the loss of lïfe's pleasures"

User avatar
crisalia
senior
senior
Posts: 431
Joined: Fri Sep 26, 2003 11:55 pm
Location: asteptand extraterestri
Contact:

Postby crisalia » Fri Dec 01, 2006 2:21 am

medicina se face serios in Romania?Ai fost pe afara sa vezi ce fac cei de acolo?intra pe site-ul unei facultati sa vz ce norme de practica au ei acolo......pana si pe vremea lui Ceasca aveai la gineco norma 60 de tuseuri vaginale si 13 nasteri ca STUDENT......azi nimeni nu te baga in seama.......iar dc indraznesti sa zici ca vrei sa pui si tu mana....deja esti privit ca un potential concurent la spaga lor!!!!
du-te in franta sa vz cum iti pun aparatul de EKG in brate si descurca-te....la noi dc te-ai atins de el tipa asistentele ca din gura de sarpe........poate suntem noi buni la toceala dar degeaba...practica este la 3 metri sub pamant.....iar cand vine pacientul la tine trebuie sa stii sa ii faci ceva .....nu sa incepi sa ii povestesti de clasificarea teratoamelor......
nu este normal sa te duci la stagiu la Spitalul de ochi din Lahovari si sa nu vz nici macar un pacient...doar cursuri...toceala pura....ai dat exm si asta a fost.....next stagiu......

User avatar
victor
elder
elder
Posts: 1761
Joined: Sun Jul 06, 2003 8:22 am
Contact:

Postby victor » Fri Dec 01, 2006 2:45 am

terry - am adaugat si optiuniile tale, ai dreptate - trebuiau sa fie acolo de la inceput.

User avatar
terry
senior
senior
Posts: 230
Joined: Mon Aug 22, 2005 11:19 pm

Postby terry » Fri Dec 01, 2006 2:22 pm

ok Victor... multumesc... am votat si eu acum...
"For my dreams I hold my life/For wishes I behold my night/The truth at the end of time/Losing faith makes a crime".....

"For this gift of dream I must pay the price

with the loss of lïfe's pleasures"

virusvj
junior
junior
Posts: 56
Joined: Wed Nov 29, 2006 11:11 pm

Postby virusvj » Sat Dec 02, 2006 12:33 am

Din pacate... nici macar toceala nu e la nivel !
Cred ca in Romania standardele sunt cotate " infra" nu numai pentru ca nimeni nu cere ca studentul sa stie mai mult decat bibliografia standard. Bineinteles , intotdeauna e mai simplu sa dam vina pe profi pentru ca ne dau prea simplu note de trecere la examene, pe asistenti pentru ca intotdeauna pleaca cu 1 ora mai devreme de la lp , pe biblioteca pentru ca nu are niciodata cartile de care ai nevoie , etc. Dar cati oare dintre studenti realizeaza ca in medicina nu ai dreptul sa gresesti ,iar ca sa nu gresesti nu trebuie sa fii cel mai bun , ci f[b]oarte-foarte [/b] bun. Studentii au o atitudine mizerabila! Eu ma sufoc de fiecare data cand imi aud colegii in sesiune zicand " Doamne , ajuta-ma sa iau 5!" Cum sa avem o medicina performanta cand 90% dintre viitorii medici tind spre 5?!
Nu neg ca , asa cum se exprima cineva mai inainte , ca si unii profesori au o oarecare vina , dand la dreapta si la stanga 9 si 10( sa fi vazut prof.Ranga cum se dau azi note la anatomie la unii examinatori ,fara a vrea sa jignesc pe cineva!), dar priviti cum toata lumea "a sarit " in capul prof. Zagrean cand acesta a introdus grila proiectata( desi nu e o metoda noua !). Atunci cum putem vorbi de o medicina performanta cand studentii sunt acei care incearca sa coboare standardele( unora le convine)!E adevarat, am si colegi responsabili , care stiu ce vor si inteleg ca societatea progreseaza ,iar performanta tinde sa devina o conditie sine qua non , dar din pacate acestia sunt mult prea putini . Masa ii inghite! ( prosti , dar multi , iarasi fara a vrea sa jignesc pe cineva).
Si e mult mai simplu si mai comod sa te plangi , afirmand ca sistemul e prost . Da , e prost dar nu infailibil!, iar schimbarea incepe cu noi!

User avatar
lady_of_medicine
junior
junior
Posts: 41
Joined: Sat May 05, 2007 7:22 pm
Location: Nu Bucuresti

Postby lady_of_medicine » Sun May 06, 2007 11:59 pm

Sistemul de la noi e.... jalnic. Cel mai trist mi se pare ca nu tin cont de parerile, ideile si doleantele noastre.

eu sunt in an terminal si nu am facut nici un tuseu... nici rectal nici vaginal :lol:
i-am spus profului de uro ca as vrea sa fac si eu macar o data si mi-a dat macheta, "sa nu mai deranjam pacientul, ca nu-i placut pt el". dar pt ala care o sa fie pacientul meu si eu nu o sa stiu sa fac un tuseu cum o sa fie?
la gineco nu mai zic... proful e un incuiat
"Ce sont les grandes actions que louent les grands homme"

drabducens
senior
senior
Posts: 127
Joined: Wed Oct 04, 2006 5:36 pm

Postby drabducens » Mon May 07, 2007 12:07 am

da nu inteleg de ce nu se lasa astia care se tot plang ...nu va place lasa ti va ca mai sunt si alte facultati...in fine numai gura de unii...parerea mea
Oricum am observat ca medicina dezvolta extrem de mult daca nu cel mai mult capacitatea de autocompatimire :evil: :evil: :evil:

User avatar
TibiGZU
elder
elder
Posts: 810
Joined: Thu Feb 01, 2007 1:09 pm
Location: contesting rulz
Contact:

Postby TibiGZU » Mon May 07, 2007 12:32 am

lady_of_medicine wrote:eu sunt in an terminal si nu am facut nici un tuseu... nici rectal nici vaginal :lol:


rushinica, rushinica, rushiniiiiiiiiicaaaaaaaaaaaaaa
i'm sorry dar e numai vina ta
contesting is a life style

drabducens
senior
senior
Posts: 127
Joined: Wed Oct 04, 2006 5:36 pm

Postby drabducens » Mon May 07, 2007 12:39 am

eu sunt anul 3 am facut tuseu am pus sonda am suturat plagi la cap si la picioare si momentan atat imi amintesc...nu mai zic de injectii si de astea mai usurele...si vreau sa mentionez ca n am pe nimeni in familie medic/asistent sau alte pile prin medicina...asa ca daca vrei se poate nu te da nimeni la o parte daca vrei sa inveti dar tre sa insisti ca nici pe mine nu m au lasat sa fac ce am vrut din prima zi...bafta la tusee

User avatar
187.92a
addicted
addicted
Posts: 47429
Joined: Fri Dec 10, 2004 7:59 pm

Postby 187.92a » Mon May 07, 2007 12:45 am

sa ne aducem aminte ca eu operam bypassuri si puneam filtre pe cava prin anul II...

e numai vina voastra ca pana acum n-ati realizat nici macar un stripping venos, un ACN inteava de pusca sau ceva asemanator, un Hartman ceva :evil:

drabducens
senior
senior
Posts: 127
Joined: Wed Oct 04, 2006 5:36 pm

Postby drabducens » Mon May 07, 2007 12:48 am

da trident tu esti o exceptie acum vorbeam de muritorii de rand :P

User avatar
ciocalteu_PRM
senior
senior
Posts: 281
Joined: Thu Mar 15, 2007 7:04 pm
Location: Bora Bora babyyy!!!!
Contact:

Postby ciocalteu_PRM » Mon May 07, 2007 12:54 am

drabducens wrote:eu sunt anul 3 am facut tuseu am pus sonda am suturat plagi la cap si la picioare si momentan atat imi amintesc...nu mai zic de injectii si de astea mai usurele...si vreau sa mentionez ca n am pe nimeni in familie medic/asistent sau alte pile prin medicina...asa ca daca vrei se poate nu te da nimeni la o parte daca vrei sa inveti dar tre sa insisti ca nici pe mine nu m au lasat sa fac ce am vrut din prima zi...bafta la tusee


Si eu am facut toate astea in anul 1...da m-a fugarit Nea Mircea si m-a dat afara din sala de disectie.
" In spatele fiecarui barbat puternic exista o femeie... care ii cheltuie banii"

drabducens
senior
senior
Posts: 127
Joined: Wed Oct 04, 2006 5:36 pm

Postby drabducens » Mon May 07, 2007 12:56 am

da fiecare cu talentele lui ...
trident da pe vena dorsala nu puneai fire in anul 2? :twisted: :twisted: :twisted:

User avatar
TibiGZU
elder
elder
Posts: 810
Joined: Thu Feb 01, 2007 1:09 pm
Location: contesting rulz
Contact:

Postby TibiGZU » Mon May 07, 2007 1:20 am

bile
contesting is a life style

User avatar
andy
elder
elder
Posts: 699
Joined: Sat May 29, 2004 9:56 pm
Location: Bucuresti

Postby andy » Mon May 07, 2007 9:49 pm

in urmatoarele doua vieti tot la medicina o sa dau.
Not kennt kein Gebot.

User avatar
lara_
senior
senior
Posts: 298
Joined: Fri Mar 04, 2005 6:32 pm
Location: pe-aiurea
Contact:

Postby lara_ » Sat May 12, 2007 11:48 pm

eo in vietile urmatoare m'as face fiica de sef de sectie... :roll:
asha,shi?...

User avatar
Phat Skidz
dɥɐʇ sʞıpz
Posts: 17766
Joined: Sun Jul 06, 2003 9:51 am

Re:

Postby Phat Skidz » Tue Oct 20, 2015 10:30 am

MumaPadurii wrote:Nu e vorba de ochi frumosi. Cert e ca la restante profii de la medicina sunt mult mai indulgenti. Practic la restanta, daca ai invatat cat de putin, fara sa te chinui neaparat prea mult, ai trecut. Ceea ce nu mi se pare normal pentru niste oameni care vor avea in viitor responsabilitatea unor vieti.


Păi pentru că, de fapt, „valoarea personală” contează prea puțin în medicină. Deja, dacă ai tragerea de inimă să dai adminterea la facultatea asta, și după aia să dai rezi, înseamnă că ai suficiente organe ca să fii medic. Nu din examenele din facultate ar trebui făcută selecția.
SUNT BOȘOROGUL IMEDULUI

User avatar
andy gavrilescu
cel mai imedist din 2013
cel mai imedist din 2013
Posts: 30295
Joined: Sun Feb 25, 2007 1:03 pm
Location: no location

Re: Ai mai da la medicina acum ?

Postby andy gavrilescu » Tue Oct 20, 2015 10:55 am

Stiu pe unii care au ajuns medici cotati destul de bine in SPITALE!! nu ca mine in cabinet privat si care au trecut din restanta in restanta.
We don't have to dance
https://www.youtube.com/watch?v=8fEoWA9Vz3A

De profesie optometrist
*nu exista lentile antiaburire!!!

User avatar
Phat Skidz
dɥɐʇ sʞıpz
Posts: 17766
Joined: Sun Jul 06, 2003 9:51 am

Re: Ai mai da la medicina acum ?

Postby Phat Skidz » Tue Oct 20, 2015 11:17 am

Eu nu știu pe nimeni. Cine ajunge în...spitale????
SUNT BOȘOROGUL IMEDULUI

User avatar
andy gavrilescu
cel mai imedist din 2013
cel mai imedist din 2013
Posts: 30295
Joined: Sun Feb 25, 2007 1:03 pm
Location: no location

Re: Ai mai da la medicina acum ?

Postby andy gavrilescu » Tue Oct 20, 2015 11:25 am

Ei, se vad pe facebook cu poze din garzi, piese operatorii si alte chestii de le mai fac doctorii
We don't have to dance
https://www.youtube.com/watch?v=8fEoWA9Vz3A

De profesie optometrist
*nu exista lentile antiaburire!!!

User avatar
Calico
addicted
addicted
Posts: 42413
Joined: Tue Mar 16, 2004 12:27 pm

Re: Ai mai da la medicina acum ?

Postby Calico » Tue Oct 20, 2015 11:31 am

crede doar 10% din ceea ce vezi pe facebook

User avatar
Phat Skidz
dɥɐʇ sʞıpz
Posts: 17766
Joined: Sun Jul 06, 2003 9:51 am

Re: Ai mai da la medicina acum ?

Postby Phat Skidz » Tue Oct 20, 2015 11:48 am

Eu am mai mulți studenți în listă, care tot pun poze cu ei în sală, ai zice că sunt mari chirurgi, și povestesc ce entuziasmați sunt ei, cum au mai scos o gâlmă de pe nu-știu-unde
SUNT BOȘOROGUL IMEDULUI

User avatar
Calico
addicted
addicted
Posts: 42413
Joined: Tue Mar 16, 2004 12:27 pm

Re: Ai mai da la medicina acum ?

Postby Calico » Tue Oct 20, 2015 12:49 pm

Phat Skidz wrote:Eu am mai mulți studenți în listă, care tot pun poze cu ei în salăe

Dar tu ii ai in follow pe toti aia din lista?

User avatar
Phat Skidz
dɥɐʇ sʞıpz
Posts: 17766
Joined: Sun Jul 06, 2003 9:51 am

Re: Ai mai da la medicina acum ?

Postby Phat Skidz » Tue Oct 20, 2015 1:05 pm

Deci eu nu sunt expert în fb ca voi, da? Până acum nu mi-a dat prin cap că aș putea să nu-i am la follow.
SUNT BOȘOROGUL IMEDULUI

User avatar
andy gavrilescu
cel mai imedist din 2013
cel mai imedist din 2013
Posts: 30295
Joined: Sun Feb 25, 2007 1:03 pm
Location: no location

Re: Ai mai da la medicina acum ?

Postby andy gavrilescu » Tue Oct 20, 2015 3:13 pm

care mai e sensul sa ai multi in lista daca nu vezi ce fac? de ex unul in situatia mea, care nu e notoriu si nu se publica pe fb si lumea n-ar avea de ce sa ma urmareasca
We don't have to dance
https://www.youtube.com/watch?v=8fEoWA9Vz3A

De profesie optometrist
*nu exista lentile antiaburire!!!

User avatar
Calico
addicted
addicted
Posts: 42413
Joined: Tue Mar 16, 2004 12:27 pm

Re: Ai mai da la medicina acum ?

Postby Calico » Tue Oct 20, 2015 3:20 pm

daca publica rar ii las in follow, chiar daca publica tampenii

User avatar
pc7
elite
elite
Posts: 10934
Joined: Fri Apr 01, 2005 8:07 pm

Re: Ai mai da la medicina acum ?

Postby pc7 » Wed Oct 21, 2015 12:55 am

In spitalele din romania ajung doar cei care au suficienti bani pt spaga, credeam ca se stie :)
In spitalele din cucuietii din deal ajung cei fara bani de spaga dar care spera la plus visatorii -spital e malul raului
, in zare se vede cetatea pe varful unui deal- apoi afla ca de unde incalzire centrala aia era pe timpul lui ceausescu, acu avem sobe de teracote
Life's not fair, get used to it

alexterno
newbie
newbie
Posts: 5
Joined: Wed Dec 09, 2015 3:21 pm
Contact:

Re: Ai mai da la medicina acum ?

Postby alexterno » Mon Feb 08, 2016 2:35 pm

Am tot citit post-uri pe aici. Tot asa e in UMF si acum? tot pe baza de spaga?

User avatar
Calico
addicted
addicted
Posts: 42413
Joined: Tue Mar 16, 2004 12:27 pm

Re: Ai mai da la medicina acum ?

Postby Calico » Mon Feb 08, 2016 3:33 pm

La ce te referi, la cariera universitara?

User avatar
livviu1992
senior
senior
Posts: 421
Joined: Sun Apr 29, 2012 7:25 am
Location: Titu

Re: Ai mai da la medicina acum ?

Postby livviu1992 » Mon Feb 08, 2016 5:04 pm

Nu e pe baza de spaga. Asa, un cadou inainte de examen e politicos, dar nu-ti cere nimeni de la obraz si nu cred ca conteaza la nota.
As vrea s-auzi ce nu auzi, cand iti vorbesc
Sa simti ce nu simti, cand te iubesc

alexterno
newbie
newbie
Posts: 5
Joined: Wed Dec 09, 2015 3:21 pm
Contact:

Re: Ai mai da la medicina acum ?

Postby alexterno » Tue Feb 09, 2016 12:23 pm

Pey si daca nu conteaza, de ce se mai dau cadourile astea? :P

User avatar
Calico
addicted
addicted
Posts: 42413
Joined: Tue Mar 16, 2004 12:27 pm

Re: Ai mai da la medicina acum ?

Postby Calico » Tue Feb 09, 2016 12:33 pm

Din politete, n-auzi? :)
Un mic gest de curtoazie, pentru ca arta medicala e mai presus de pragmatism. Este despre ritual, despre eleganta si noblete. Un viitor doctor trebuie sa invete cum sa fie domn inca de mic, daca vrea ca altii sa fie domni cu el mai tarziu. Si, la fel ca eleganta sau nobletea, nici spaga nu trebuie pretinsa din cuvinte, ci din atitudine. La doctorii adevarati ea nu trebuie ceruta, ea vine singura.

alexterno
newbie
newbie
Posts: 5
Joined: Wed Dec 09, 2015 3:21 pm
Contact:

Re: Ai mai da la medicina acum ?

Postby alexterno » Thu Feb 11, 2016 1:23 pm

Din aceasta eleganta deosebita, n-ar putea sa-mi dea si ei mie nota mare, daca tot le dau si eu ceva? :))))


Return to “Facultatea”

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 15 guests