cum e la medicina (pentru liceeni)

care ne mananca zilele
andrast79
junior
junior
Posts: 45
Joined: Thu Jul 10, 2003 8:22 am
Location: Bucuresti

Postby andrast79 » Fri Nov 21, 2003 2:05 pm

multam de raspuns. imi facusem si eu idei de marire...

User avatar
Berilah
junior
junior
Posts: 80
Joined: Fri Jul 11, 2003 12:12 am
Contact:

Postby Berilah » Fri Nov 21, 2003 2:43 pm

Mai io am revenit dup[a ceva timp in care chiar nu am avut timp sa postez....am lucrat, acuma cu netu' e nebunie mare. Dar am revenit. Ma bucur sa va regasesc pe toti...v-ati si inmultit, un an bun si sper sa vad pe cat mai multi la bauta de dupa Rez.

Am citit ceva din topicul asta, chiar e o idee super sa "consiliem" pe cei care se gandesc sa dea la medicina si cauta un sfat prietenesc de la "Stan Patitii" de pe aici. Nu cred ca sunt destul de competent pentru asta, dar nici sa punem raul inaintea binelui nu e bine (suna ciudat dar lasa...). S-a inceput de la "dorinta de a ajuta oamenii, s-a ajuns la spaga (cu care din pacate medicii sunt asociati...suntem cam pe locul doi in topul celor mai hulite categorii sociale-dupa politicieni probabil-este trist dar adevarat).

Hai sa dau si eu cu parerea-n topic....dragi liceeni care vreti sa dati la medicina, nu aveti cum sa capatati vreo idee macar de ce inseamna meseria asta, chiar daca cititi anatomii si biologii si va place ideea. Ce inseamna a fi medic se invata doar in spital (Pisica a explicat destul de clar). Eu am fost pasionat de chimie. De biologie mai putin. Dar a trebuit ceva timp sa-mi dau seama de ce mi-ar placea sa fiu medic. Si inca nu stiu daca asta e un motiv destul de puternic pentru a trai cu 2 milioane si ceva pe luna. Eliminati asta din ecuatia voastra, pentru ca, poate, pana ajungeti voi sa terminati, se vor schimba in bine lucrurile pe aici.

Pot sa dau motive pro si contra, la fel cum poate oricine de aici. Si o spun cu cea mai mare sinceritate, unul din cele mai puternice motive PRO este privirea omului pe care l-ai ajutat, care te face de multe ori sa te simti un mic zeu. Dar tot aici spun ....asta e cam singurul lucru care ma entuziasmeaza cand ma gandesc la perspectiva de a fi medic.

De motive contra s-a vorbit prea mult ca sa mai ofer si eu altele...oricum pot sa va spun ceva sigur....facultatea asta are perspective mult mai largi decat mi-am inchipuit. Asta tot ca un motiv PRO. Si da, si da foarte bine la CV :) (din experienta).

cpu
junior
junior
Posts: 78
Joined: Mon Nov 03, 2003 5:12 pm

Postby cpu » Fri Nov 21, 2003 2:58 pm

Berilah wrote:unul din cele mai puternice motive PRO este privirea omului pe care l-ai ajutat, care te face de multe ori sa te simti un mic zeu.

Ce ti-e si cu orgoliul asta........................

Berilah wrote:Si da, si da foarte bine la CV :) (din experienta).


In ce circumstante ? adica pt ce job ?

User avatar
darkside
senior
senior
Posts: 410
Joined: Sun Jul 06, 2003 2:04 am
Location: Somewhere in US of A

Postby darkside » Fri Nov 21, 2003 3:38 pm

cpu wrote:
In ce circumstante ? adica pt ce job ?


pentru orice , de exemplu la mine pentru administrator de baze de date
Ultimul care pleaca sa stinga lumina ......

tibicon
newbie
newbie
Posts: 6
Joined: Mon Nov 10, 2003 5:53 pm
Location: Bucuresti

Postby tibicon » Fri Nov 21, 2003 3:55 pm

De cand mi-am pus in cap ca vreau sa dau la medicina parintzii mai sunt putzin cam disperatzi, se gandesc cu groaza la faptul ca vor fi nevoitzi sa ma sustzina inca cel putzin 8-9 ani, pe cand daca as fi dat spre exemplu la drept (dupa tata care-i avocat) sau la automatica (dupa mama-inginera) ar fi scapat mult mai repede de mine. Cel putzin tata imi tot spune ca un magistrat stagiar castiga 8 mil pe luna, pe cand un rezident de-abia daca are ce manca. Ce-i ciudat este ca mie nu-mi pasa shi tot la medicina mi-e gandu' cu toate ca am aflat cam cu ce se mananca!
Doar atat sper : sa intru la fac shi sa se aleaga ceva de mine(ceva bun!)
Bafta lume!!!
PS: Sper sa nu ma catalogatzi drept un naiv pt ceea ce cred (cu toate ca ar putea fi adevarat)

cpu
junior
junior
Posts: 78
Joined: Mon Nov 03, 2003 5:12 pm

Postby cpu » Fri Nov 21, 2003 5:00 pm

darkside wrote: de exemplu la mine pentru administrator de baze de date


:shock: :shock: :shock: :!: :!: :!: :shock: :shock: :shock: :what:

greeeeeeeeuuuuu de crezut... :?

User avatar
darkside
senior
senior
Posts: 410
Joined: Sun Jul 06, 2003 2:04 am
Location: Somewhere in US of A

Postby darkside » Fri Nov 21, 2003 8:18 pm

dar real :lol: 8), pot sa ti-o confirme mai multi de pe forum
Ultimul care pleaca sa stinga lumina ......

cpu
junior
junior
Posts: 78
Joined: Mon Nov 03, 2003 5:12 pm

Postby cpu » Fri Nov 21, 2003 9:25 pm

darkside wrote:dar real :lol: 8), pot sa ti-o confirme mai multi de pe forum


nu, adica ma refeream la faptul ca pe CV, facultatea de medicina nu cred ca te ajuta sa obtii un job de administrator de baze de date, ba chiar e o bila neagra pt un astfel de job, daca la acel job competitionezi cu studenti/absolventi de la automatica sau colegiul tehnic, etc

faptul ca faci / ai facut medicina poate sa te ajute doar daca firma are tangentza cu medicina (administrezi un forum pt medicinisti, un job de administrator de retea / baze de date prin ministerul sanatatii, directia sanitara, sau alte institutii medicale de stat pt ca in general la institutiile de stat concursurile sint gen "concursul de hackeri" descris pe forum in alt thread...)

altfel, din pacate, facultatea de medicina da chiar foarte prost pe CV cand e vorba de un job tehnic de genul asta :(

bine, daca esti bun, in final tot testul de angajare sau experienta de lucru isi spun cuvintul, in caz ca exista test de angajare sau aplicantul are experienta de lucru...

PS. si eu vorbesc din experienta

apropo, cu ce baze de date ai experienta ?

User avatar
Berilah
junior
junior
Posts: 80
Joined: Fri Jul 11, 2003 12:12 am
Contact:

Postby Berilah » Sat Nov 22, 2003 7:49 pm

Orgoliul e o trasatura care, cultivata cum trebuie, poate deveni o calitate :P. Si daca ai sa ajungi la medicina, ai sa intelegi mai bine despre ce vorbesc.

Iar referitor la CV...Alin e admin de baze de date, eu am lucrat doi ani in timpul facultatii, in doua domenii cae nu au nici o legatura cu medicina. Crede-ma ca da bine la CV oriunde.

Hai bafta!

User avatar
darkside
senior
senior
Posts: 410
Joined: Sun Jul 06, 2003 2:04 am
Location: Somewhere in US of A

Postby darkside » Sat Nov 22, 2003 8:08 pm

cpu wrote:
apropo, cu ce baze de date ai experienta ?


ca SGBD Access, mySQL, Fox Pro si fratele mai mare Visual FoxPro si in ultimul timp putin Oracle
Ultimul care pleaca sa stinga lumina ......

cpu
junior
junior
Posts: 78
Joined: Mon Nov 03, 2003 5:12 pm

Postby cpu » Mon Nov 24, 2003 11:41 am

Berilah wrote:privirea omului pe care l-ai ajutat, care te face de multe ori sa te simti un mic zeu


Berilah wrote:Orgoliul e o trasatura care, cultivata cum trebuie, poate deveni o calitate :P


Orgoliul este un defect prin definitie, pentru ca reprezinta o supraevaluare a realitatii.

Adica una e sa te evaluezi corect si daca ai un succes sa fii multumit de tine insuti ca esti bun profesionist si cu totul alta e sa ajungi "sa te simti un mic zeu" cum spui tu...

Asta e deja un defect. E o panta, foarte tentanta ce-i drept, dar pe care poti aluneca foarte repede spre mari greseli profesionale.

Stii, atunci cand nu-ti faci bine meseria, cand esti "doctor prost", sau daca nu esti "om" cu pacientii tai, atunci n-o sa primesti nici o privire multumitoare din partea lor. Dar astia ar trebui dati afara, nu tolerati! Nu este un lucru normal ca la noi in tara sint tolerati astfel de medici.

Dar si daca ai parte de privirile lor multumitoare, nu e cazul sa te "simti un mic zeu" pt ca nu ai facut nimic spectaculos. Doar ti-ai practicat meseria corect. Ar trebui sa fie un standard de calitate pt tine, nu un motiv de autoadmiratie...

Genul asta de gandire -- in care orice lucru facut corect te duce la exagerata autoadmiratie -- aplicat pe o scara mai larga, ii face pe romanii nostrii sa se creada cei mai tari... in timp ce in vest, un lucru facut corect e considerat doar un standard al normalului pe care daca ei nu il satisfac sint concediati...

Una e sa inveti ce au inventat altii si sa aplici ce ai invatat -- asta duce la aprecieri din partea pacientilor dar nu inseamna ca ai facut nimic spectaculos... si cu totul alta e sa inventezi tu o noua tehnica operatorie, sa descoperi tu ceva nou -- si atunci intradevar ai facut mai mult decit sa iti practici corect meseria...

cpu
junior
junior
Posts: 78
Joined: Mon Nov 03, 2003 5:12 pm

Postby cpu » Mon Nov 24, 2003 12:28 pm

darkside wrote:ca SGBD Access, mySQL, Fox Pro si fratele mai mare Visual FoxPro si in ultimul timp putin Oracle


MySQL-ul e misto. rapid si eficient. imi place. totusi are limitari, nu satisface anumite nevoi ce pot aparea intr-o firma mai mare.

Access-ul e nasol. plin de buguri !... dar e bun pt o mica aplicatie client care are nevoie sa isi tina o baza de date local. oricum e mult mai misto MySQL-ul. (daca poate exista o comparatie intre un server si o baza de date...)

despre FoxPro nu stiu nimic. dar nu prea mai e folosit in vest si vad ca si la noi e din ce in ce mai putin folosit (a ramas mai mult ca o mostenire a aplicatiilor dezvoltate in trecut).

insa, daca vrei ceva cu adevarat misto, incearca SQL Server. merita.
e tot ce poate fi mai bun.
aproape la fel de bun ca Oracle (oricum diferenta mare de pret fata de mica diferenta de facilitati este net in favoarea SQL Serverului)

oricum, felicitari !

... pe vremea mea, la medicina erau atitia tocilari(e), ca majoritatea aveau o teama aproape superstitioasa si sa scrie un document in word...
sper ca acuma s-o mai fi schimbat mentalitatea...

User avatar
b3
elite
elite
Posts: 4122
Joined: Fri Jul 25, 2003 2:22 pm
Location: Bucuresti

Postby b3 » Mon Nov 24, 2003 1:08 pm

cpu, tu esti atoatestiutor de meserie ? :D

... pe vremea mea, la medicina erau atitia tocilari(e), ca majoritatea aveau o teama aproape superstitioasa si sa scrie un document in word...
sper ca acuma s-o mai fi schimbat mentalitatea...

Da, s-a schimbat mentalitatea, acum in anul I exista curs obligatoriu de informatica :D (medicala - desi pina acum n-am gasit explicatia acestui "medicala", e un fel de curs de pregatire pt ECDL) si la fiecare LP ti se pune in bratze un "caiet de LP" in care se explica for dummies cum se deschide Word, cum se creeaza fisier nou, cum se scrie/aranjeaza in pagina si cum se salveaza. Pina acum am "invatat" Word, Excel si oarecare notiuni de search pe internet. E destul de util dar interesant ar fi cita lume o sa poata sa faca iar ce era in caietele alea fara caiete. :)
Pentru fiecare doctor exista alt doctor egal si de sens opus - ceea ce explica de ce gasesti atat de usor experti care sa se contrazica total unii pe altii.
Ce este un forum ? | Vreau o tara ca afara

User avatar
Tyby
Dungeon Keeper
Posts: 602
Joined: Sun Jul 06, 2003 10:39 pm
Location: Bucuresti
Contact:

Postby Tyby » Mon Nov 24, 2003 1:13 pm

cpu wrote:MySQL-ul e misto. rapid si eficient. imi place. totusi are limitari, nu satisface anumite nevoi ce pot aparea intr-o firma mai mare.

Access-ul e nasol. plin de buguri !... dar e bun pt o mica aplicatie client care are nevoie sa isi tina o baza de date local. oricum e mult mai misto MySQL-ul. (daca poate exista o comparatie intre un server si o baza de date...)

despre FoxPro nu stiu nimic. dar nu prea mai e folosit in vest si vad ca si la noi e din ce in ce mai putin folosit (a ramas mai mult ca o mostenire a aplicatiilor dezvoltate in trecut).

insa, daca vrei ceva cu adevarat misto, incearca SQL Server. merita.
e tot ce poate fi mai bun.
aproape la fel de bun ca Oracle (oricum diferenta mare de pret fata de mica diferenta de facilitati este net in favoarea SQL Serverului)


In totalitate de acord!

SQL SERVER este intr-adevar super realizat! Cu oracle nu am lucrat pentru ca nu am avut ocazia sa-l tesztez pe hardware care sa-l foloseasca la adevarata valoare ... dar stiu ca rulez ... l-am vazut la lucru din client-side ...

Numai ca, la raportul calitate pret, SQL Server intr-adevar este mai sus ... Abia asteptam sa se termine minunea asta de rezidentiat sa-l pun la treaba la unul din clienti ... :D

De-acu - la configurat! :D
formerly known as gaurika ...

May the best from your past be the worst in your future!

Tyby out!

User avatar
adyry
senior
senior
Posts: 178
Joined: Tue Jul 08, 2003 1:14 pm
Contact:

Postby adyry » Mon Nov 24, 2003 1:14 pm

:cry: mai copii nevinovati inca,cititi si voi ce se intimpla pe rezidentiat,si mai ginditi-va inca odata apropo de meseria de medic!! :cry:

User avatar
Pisica_den_Cheshire
senior
senior
Posts: 316
Joined: Sun Jul 06, 2003 11:13 pm
Location: eternal pits of doom
Contact:

Postby Pisica_den_Cheshire » Mon Nov 24, 2003 1:35 pm

las ca am vazut eu la colega mea mica cum se face informatica acum la medicina. e mai rau decat pe vremea mea, caietele is mai proaste shi cursurile shi mai inutile(shi atunci tot obligatoriu era).
iar ce-a zis cpu e adevarat, multzi au o teama superstitzioasa de a atinge butonul power iar daca asistentzii sunt asemanatori cu cei de pe vremea mea, multzi shtiu mai putzin decat un operator mediu de PC.
Cats kick ass. Says so on the t-shirt.
ImageThis is my sig. Worship my sig.Image

User avatar
tapirul
elite
elite
Posts: 3194
Joined: Sun Jul 06, 2003 5:57 am
Contact:

Postby tapirul » Mon Nov 24, 2003 8:29 pm

Informatica Medicala era obligatorie in anul unu' si "pe vremea mea".. Which means Norton Commander si DOS 5...un pic de dBase... Win 95 mai avea 3 ani pana sa apara... Nu pot sa spun ca am invatat mare lucru. Nu stiu cum e acum, dar pe vremea aia proful si asistentii nu te lasau sa te apropii de un calcuator (in afara LP-urilor) nici sa dai cu tunul.

User avatar
Pisica_den_Cheshire
senior
senior
Posts: 316
Joined: Sun Jul 06, 2003 11:13 pm
Location: eternal pits of doom
Contact:

Postby Pisica_den_Cheshire » Mon Nov 24, 2003 9:04 pm

care win 95, nea tapiru? ca eu am facut cu win 3.11. ehei, lucrurile nu se mishca kiar asha repede.
Cats kick ass. Says so on the t-shirt.

ImageThis is my sig. Worship my sig.Image

User avatar
tapirul
elite
elite
Posts: 3194
Joined: Sun Jul 06, 2003 5:57 am
Contact:

Postby tapirul » Mon Nov 24, 2003 9:23 pm

io ziceam de win 95 pana sa apara pe piata, nu la noi la medicina... ca io am inceput anul intai in 1992...
dar cred ca deviem

User avatar
Roxad
junior
junior
Posts: 92
Joined: Mon Oct 27, 2003 6:10 pm
Location: Romania

Postby Roxad » Mon Nov 24, 2003 11:17 pm

Tzinand cont ca pascalu din ...... '92 ......ma skuzati ........ turbo pascalu' e obigatoriu ............ foxu' mai tre invatzat ... etc......

Anyway ...... abia in ziua de azi se skimba cate ceva referitor la software pe piatza romaniei ....... odata cu aparitzia Softurilor Aplicatzionale .....

kestii d-ela ...... cand apeshi click..... izi arata reactzia la chimie la nivel anatomic........ sau kestii banale despre korpu omenesc ..... alcat okiului .... sau mai jtiu yo ce........ ! Toate astea ...... cu beculetze si culori diverse " ca sa intre la dracgii de copii mai usor in dovlecel" - pofa de chimie! anyaway ..... kre ca v-am pliktisit!

Apropo ....... sunt curios cam ce faceti voi acolo la medicina pe calculatoare ....... sau ati facut....... ca programare sigur nu va invatza!
Goethe m-a copiat! Convingerea ca nebunii sunt cei mai fericiti dintre oameni mi-a venit intai mie; nu-i corect... trebuia sa se nasca dupa mine! Neamtz imputzit!

mihaiion2
junior
junior
Posts: 45
Joined: Tue Nov 25, 2003 8:59 pm
Location: Bucuresti
Contact:

Postby mihaiion2 » Tue Nov 25, 2003 11:10 pm

Cum este facultatea de medicina ?
Descrierea lui courage de la pagina 4 este fidela si obiectiva. :( Timpul este pierdut cu nepasare si mult mai tarziu iti poti da seama ca puteai face ceva valoros (pentru tine ca viitor medic) si anume sa inveti pe cont propriu [daca te multumesc perspectivele de medic in .ro - in acest sens sens sfaturile lui cpu (pag. 5)sunt cum nu se poate de utile] sau te poti reorienta rapid spre o activitate care sa te satisfaca financiar (din punctul asta de vedere il admir pe courage).
Pentru medicina militara se aplica tot ce am scris mai sus si in plus un suficient avantaj material (pentru viata de student) incepand cu anul 4 (daca esti din provincie si cu anul 1 daca esti din Buc) dar si un dezavantaj - si mai mult timp pierdut la PMM (pregatire medico- militara) + locurile insuficiente la rezidentiat (de parca la civili ar fi suficiente) iar fara rezidentiat, ca medic de unitate poti ajunge maxim capitan (grad cu rezonante frumoase si atat).
Aceasta descriere este valabila presupunand ca pe timpul facultatii ai parintii care sunt dispusi sa te sustina material. Daca aceasta conditie nu este indplinita si nu ai puterea de munca a lui cpu => Facultatea de Medicina nu este de tine. (Atentie cu parintii: isi pot da seama pe la mijlocul facultatii ca ar trebui sa aduci si tu un ban in casa - patita pe pielea mea).
Dupa facultate inca nu stiu cum este (sunt anul 6) dar din ce vad scris in forum si din ce vad in spitale situatia e albastra. :?

pentru b3 - stai sa dai examen la info cu Spircu (tata lor) - daca la examen iti da 4 subiecte si iti cere sa faci 3 sa nu te puna :twisted: sa faci 4 doar fiindca ti-a ramas timp si stii sa le faci ca ai incurcat-o. Cat despre rasnitele alea din laborator chiar m-ai facut curios :shock: XP :shock: NT :shock: 2000 :?: O sa trec prin facultate zilele astea sa vad cu ochii mei.
Cei care sunt pasionati de calculatoare - vizitati site-ul lui courage (adresa o da la pagina 4) este fostul softnews.ro si veti vedea cu ce s-a ocupat courage dupa ce si-a dat seama ca medicina nu este chiar asa rentabila. Eu zic ca face o treaba buna.

natasha
Posts: 1
Joined: Wed Nov 26, 2003 3:13 pm

hai ca o dati in idealism

Postby natasha » Wed Nov 26, 2003 3:48 pm

daca retardatzii de la conducere vor accepta ca la fiecare generatie sa iasa vreo 2000 de medici , normal ca o sa fie mereu o parte care poate au invatat si nu vor mai apuca locuri. mda medicina e frumoasa, inaltatoare, nobila , voia lui D-zeu, etc , dar sunt niste capete seci la conducerea ministerelor sanatatii dar si a invatamantului care isi bat joc de noi toti.lucru dovedit a nu stiu cata oara...pestele de la cap se impute
solutzia?
dupa parererea mea, mai intai recunoasterea mocirlii in care ne scaldam si apoi sa fim toti dispusi sa facem o shimbare radicala , pt o situatzie mai buna binentzeles
daca in occident exista de atata timp modele viabile privind "traiectoria" unui medic de la admitere si pana moare, de ce nu se inspira direct de la ei? :idea: :idea: :idea:
daca eshti sado-maso da la medicina si vei avea buzunarele pline cu shpaga shi poate vei reushi sa iesi la pensie fara sa ti se faca nici un flagrant ca sa faci puscarie chiar cand credeai ca itzi va fii batranetea dulce....
in sistemul medical romanesc actual ORICINE din medici are deja pregatit un pat la ei in celula....
si nu uitatzi tactica lor DIVIDE ET IMPERA
CASCATZI OCHII MINTZII
capu' sus fratzilor

User avatar
Roxad
junior
junior
Posts: 92
Joined: Mon Oct 27, 2003 6:10 pm
Location: Romania

Postby Roxad » Wed Nov 26, 2003 11:03 pm

Anyway..... n-avetzi calculatoare care merg cu carbuni? Cand eram mik ma mintzeau aia mari ca cele mai tari calc. sunt alea care merg pe carbuni .... visam sa am ji yo unu in viatza mea! ..... am evoluat shi dupa putzin timp am aflat de functzionarea locomotivei stravechi.... M-am gandit apoi ca daca imi iau calculator o sa fac economie de carbuni ..... punand o oala cu apa pe aragaz..... shi se fac aburi..... ashez unitatea centrala pe oala...... shi merge calc...... fara sa-i mai pun carbuni!
Memorile imi demonstreaza ca eram un copil descurcaretz!
Goethe m-a copiat! Convingerea ca nebunii sunt cei mai fericiti dintre oameni mi-a venit intai mie; nu-i corect... trebuia sa se nasca dupa mine! Neamtz imputzit!

User avatar
radu_vasile
junior
junior
Posts: 70
Joined: Tue Nov 25, 2003 12:49 pm
Location: House of Pain

Re: enoying me again!

Postby radu_vasile » Thu Nov 27, 2003 2:44 pm

Este o problema cu imbracatu. Cand te duci la patu unuia cu cancer in ultimul stadiu nu poti sa fi relax ca la bufet. Si pe parcurs o sa te schimbi in pareri de multe ori. Si la urma daca ai noroc o sa prinzi ceva, ce poate nu seamana cu nimic din ce gandesti acu. :(
Nu uitati ca cei multi sunt afara...

cerbu
elder
elder
Posts: 1054
Joined: Sun Jul 13, 2003 2:32 pm

Postby cerbu » Fri Nov 28, 2003 12:14 am

cpu wrote:
Dar si daca ai parte de privirile lor multumitoare, nu e cazul sa te "simti un mic zeu" pt ca nu ai facut nimic spectaculos. Doar ti-ai practicat meseria corect. Ar trebui sa fie un standard de calitate pt tine, nu un motiv de autoadmiratie.
...


hmm.. ceea ce uiti tu cand afirmi chestiile alea cu atata tarie este ca suntem oameni, nu roboti, si e normal si firesc sa ai orgolii. dupa cum e normal sa te enervezi cand vezi nerecunostinta unuia pe care-l scoti dintr-un mare *****.

daca ai terminat medicina si crezi ca e o profesie care trebuie facuta corect( citez aproximativ) ca si cum ai face un surub, nu prea am ce sa mai comentez. poate mai vorbim peste cativa ani. inca o data,e ok sa ti se urce la cap, cata vreme esti sincer cu tine insuti si iti cunosti limitele. o sa inveti ca ideea de corect in clinica este uneori extrem de relativa.

cpu
junior
junior
Posts: 78
Joined: Mon Nov 03, 2003 5:12 pm

Postby cpu » Fri Nov 28, 2003 9:36 am

cerbu wrote:inca o data,e ok sa ti se urce la cap, cata vreme esti sincer cu tine insuti si iti cunosti limitele. o sa inveti ca ideea de corect in clinica este uneori extrem de relativa.


Nu e ok sa ti se urce la cap TOCMAI pt ca ideea de corect in clinica este extrem de relativa !

Multi doar cred ca isi cunosc limitele si cat se poate de sinceri in sistemul lor de evaluare, ramin doar cu orgoliul. lasa in urma lor adevarate cimitire.

Eu nu cred ca exista nici macar un singur doctor pe lumea asta care sa ia vreo atitudine terapeutica (oricare ar fi ea) daca nu ar crede sincer ca e "cea mai buna" in situatia data (fata de particularitatile acelui caz).

asa ca si treaba asta cu "imi cunosc limitele" e foaaarte relativa!.......

cu cat esti mai orgolios, cu atit ajungi sa nu iti mai cunosti limitele in mod real. Cu atit "limitele" din mintea medicului ajung sa fie doar proiectii ale imaginii sale despre sine...

Unul care se simte "un mic zeu" nu se mai intreaba retrospectiv daca e loc pt mai bine, ci doar e super-satisfacut de ce a facut.

Nu ma refer la tine pt ca nu te cunosc, dar cunosc destule astfel de cazuri (de fapt majoritatea orgoliosilor pe care ii cunosc).

Dar in mod cert, numai un medic critic cu el insusi poate progresa.

cpu
junior
junior
Posts: 78
Joined: Mon Nov 03, 2003 5:12 pm

Postby cpu » Fri Nov 28, 2003 9:45 am

gaurika wrote:...


pt gaurika:

am postat 2 mesaje legate de uitilitatea informaticii in sistemul medical (aviz astora mici care acum incep sa faca/ fac info medical in anul I ca tre sa invete). La unul din ele mi-ai si raspuns. Si chiar mi-a placut (am apreciat) ce ai facut tu!

Ai idee de ce au fost sterse si mesajele mele si ala al tau ?

cerbu
elder
elder
Posts: 1054
Joined: Sun Jul 13, 2003 2:32 pm

Postby cerbu » Sat Nov 29, 2003 3:51 pm

cpu wrote:Unul care se simte "un mic zeu" nu se mai intreaba retrospectiv daca e loc pt mai bine, ci doar e super-satisfacut de ce a facut.


m-am exprimat gresit, am vrut sa zic ca sunt momente de orgoliu, la cazuri dificile si ca nu e nimic rau in treaba asta. nu am vrut sa zic ca trebuie sa te simti zeu de cand faci ochisori dimineata si pana la culcare, desi cunosc o gramada( si aici si in ro) care cam asa se vad chiar cand trateaza bronsite. :lol:

User avatar
tapirul
elite
elite
Posts: 3194
Joined: Sun Jul 06, 2003 5:57 am
Contact:

Postby tapirul » Sat Nov 29, 2003 7:33 pm

cpu, mesajele alea nu sunt sterse, ci doar mutate la Discutii pe bune (topic "medicina si internetul") ca erau off-topic aici. Puteti continua acolo, sunt chiar interesante ideile voastre.

User avatar
Roxad
junior
junior
Posts: 92
Joined: Mon Oct 27, 2003 6:10 pm
Location: Romania

Postby Roxad » Mon Dec 01, 2003 8:35 pm

Confirm .... prea off topic..... am ramas cu gura kascata cateva zile de intorsatura ...... las-o balta ........ BAFTA!
Goethe m-a copiat! Convingerea ca nebunii sunt cei mai fericiti dintre oameni mi-a venit intai mie; nu-i corect... trebuia sa se nasca dupa mine! Neamtz imputzit!

tibicon
newbie
newbie
Posts: 6
Joined: Mon Nov 10, 2003 5:53 pm
Location: Bucuresti

Postby tibicon » Thu Dec 11, 2003 6:35 pm

Atzi spus ceva de medicina militara, dar nu prea am priceput despre ce era vorba. Eu vreau sa dau la med mil shi n-am auzit prea multe despre acest topic, decat ce am citit pe situ MApN. Daca stiti ceva, orice, va rog impartasiti-va ideile!!!!!!!!!
Cam cat de greu se intra ? :?:
BAfata!

User avatar
Courage
junior
junior
Posts: 79
Joined: Wed Oct 15, 2003 9:42 pm
Contact:

Postby Courage » Sun Dec 14, 2003 10:47 pm

tibicon wrote:Atzi spus ceva de medicina militara, dar nu prea am priceput despre ce era vorba. Eu vreau sa dau la med mil shi n-am auzit prea multe despre acest topic, decat ce am citit pe situ MApN. Daca stiti ceva, orice, va rog impartasiti-va ideile!!!!!!!!!
Cam cat de greu se intra ? :?:
BAfata!


Eu sunt la MM anul 6.
Am niste idei mai ample asupra fenomenului si iti voi prezenta ambele fete ale problemei.

Dai pe ~ 15-20 de locuri.
Daca vrei MM, te sfatuiesc sa alegi MM Stomatologie.

Acum sunt 2 feluri de gandire:

1.
- Dai la MM, iei, ti se asigura camin si haleala cazona (nu te vei ingrasa), urmand ca sa faci ce vor ei 8 ani dupa terminarea facultatii.
- Din anul 5 esti ofiter si ai solda (acum ~ 4.5 mil)
Daca pleci din armata inainte de cei 8 ani, platesti toata scolarizarea. (mii de $)
- ai "post asigurat".

2.
- concurenta este mai mare la admitere
- vei fi "stimat" de colegii civili (aka ar dori sa-ti ia beregata pt. ca ti se dau $)
- ai un post asigurat la "mama dreaq" in munti, unde vei fi tu, stetoscopul, aspirina si cateaua UM, dar toata lumea iti va spune ce esti bestial.
- vei avea sanse minime de rezidentiat.
Concurezi doar pe locurile militare. Bataie de joc.
- in conditiile NATO, la 40 de ani esti pensionat fara sa ai o specialitate, deci esti cersetor !

Concluzia? Pe termen scurt este OK.
Pe termen lung.. e bine sa te gandesti de 2 ori !
In principiu este vb de libertatea de a iti alege cariera de medic dupa facultate.

Eu doresc ORL, dar sunt sanse minime sa fac aceasta specialitate la MM.

MM e indicata pt. 2 tipuri de studenti medicinisti:
- cu situatie materiala precara.
- ai caror parinti sunt medici militari sau civili cu posturi mari.

Totusi in ultimii ani, se observa un paradox; un elitism arificial, in care oameni cu stare materiala bunicica isi trimit copii la MM, pt. a fi imbracati in kaki. E tipic romanesc si tine de starea de "stabilitate" oferita de armata.

Tin sa mentionez ca eu am oprins un trai-neneaca astia 6 ani.
Acum situatia s-a cam imputit si o sa fie din ce in ce mai naspa.

P.S. Au intrat multe fete in ultimii 2 ani la MM, dar aviz amatorilor de senzatii tari.

Sunt ***** cu spume ! :D (now i'm really bad)

tibicon
newbie
newbie
Posts: 6
Joined: Mon Nov 10, 2003 5:53 pm
Location: Bucuresti

Cum e la MM?

Postby tibicon » Wed Dec 17, 2003 3:14 pm

De curiozitate, ce concureta este la neurochirurgie? (cam asta ma gandesc eu sa fac!) Te intreb pt ca stiu ca la "civili" nu s-a bagat nimeni anu' asta!!

User avatar
Chingachgook
addicted
addicted
Posts: 23561
Joined: Wed Nov 26, 2003 6:34 pm
Location: in hamac

Re: Cum e la MM?

Postby Chingachgook » Wed Dec 17, 2003 7:17 pm

tibicon wrote:De curiozitate, ce concureta este la neurochirurgie? (cam asta ma gandesc eu sa fac!) Te intreb pt ca stiu ca la "civili" nu s-a bagat nimeni anu' asta!!


Visele de neurochirurg ale oricarui licean. :D
Dupa ce o sa-ti prinzi urechile in anatomia SN si dupa ce o sa vezi cam cum se intampla intr-o sala de neurochirurgie te mai gandesti. Eu oricum iti urez multa bafta si mai vorbim dupa astia 6 ani.


kooksee
Sunt cel mai pașnic om din lume. Dorințele mele sunt: o căsuță modestă, un pat bun si o gradina cu pomi. Iar dacă Domnul Dumnezeu ar vrea să mă facă într-adevăr fericit, as vedea spânzurați în acești pomi șase sau șapte din dușmanii mei...

User avatar
Roxad
junior
junior
Posts: 92
Joined: Mon Oct 27, 2003 6:10 pm
Location: Romania

Postby Roxad » Thu Dec 18, 2003 1:43 pm

Shi yo-tzi urez ca visul de avea bani multi sa ti se implineasca kooksee !

Shi mai vb. dupa aia 6 ani !
Goethe m-a copiat! Convingerea ca nebunii sunt cei mai fericiti dintre oameni mi-a venit intai mie; nu-i corect... trebuia sa se nasca dupa mine! Neamtz imputzit!

tibicon
newbie
newbie
Posts: 6
Joined: Mon Nov 10, 2003 5:53 pm
Location: Bucuresti

Postby tibicon » Thu Dec 18, 2003 5:16 pm

Ceva trebuie sa faca shi omul, nu?
Oricum, din moment ce toata lumea fuge de neurochirurgie, am zis ca acolo e de mine, dar intai sa intru la facultate shi dupa aia ma voi gandi mai serios ce vreau sa fac. Totushi nimic din ce am vazut pana acum la SN nu-mi mi-a provocat o repulsie totala, asa ca acum as considera-o prima optiune(privind in perspectiva, bineinteles)

User avatar
Roxad
junior
junior
Posts: 92
Joined: Mon Oct 27, 2003 6:10 pm
Location: Romania

Postby Roxad » Tue Jul 27, 2004 7:40 pm

tapirul wrote:mai traieste messer Ciommo? Uau. Ce hram mai poarta? Feriti-va de magarus. Va mai cere bonete in sala de disectii?



ete ca-l vazut ji yo pe ciomu la tv-eu si pot spune ca n-o duce prea bine ....

rodica wrote:eu acu am intrat si nu e f. naspa , daca asta vrei sa faci!
in rest mi-a ramas in cap faza cu ciocul !
daca faci cu ciomu s-ar putea sa-l cam daranjeze putin la modul ca sa nu treci
dar stai sa vad si eu!


Oare chiar o sa-l deranjeze ?! :twisted: :twisted: :twisted:
Goethe m-a copiat! Convingerea ca nebunii sunt cei mai fericiti dintre oameni mi-a venit intai mie; nu-i corect... trebuia sa se nasca dupa mine! Neamtz imputzit!

User avatar
Dark
senior
senior
Posts: 116
Joined: Mon Mar 15, 2004 12:49 pm
Contact:

Postby Dark » Sun Sep 19, 2004 6:05 pm

kiar daca nus la el la serie si nici nu l cunosc ca om imi pare rau pt el, sa fii totusi asa terfelit prin ziare si televiziune , iar ce mi sa parut kiar ciudat e ca foarte putini iau acordat prezumtia de nevinovatie, iar colegii de facultate *ma refer la profii care ii erau lui colegi* au facut misto de el si de organul taiat. oricum subiectu e clasat din moment ce lau gasit vinovat

informatica ma surprins in anu I, nu credeam ca poate fi asa importanta si am ajuns sa folosesc acasa o parte din kestiile invatate weird, am fost convins cand au dat la tv modul arhaic de tinere a evidentelor si a contabilitatii cand dintrun spital au dsparut 600.000 dolari si nu se stia unde sunt, toti ziceau ca trebe un informatician si un contabil sa tina evidenta

alta kestie weird in anu I e skimbarea de la liceu la fac, tre sa inveti sa studiezi si sa iei notite si sa gandesti de unu singur, nu ca in liceu unde iti spuneau profi ce sa inveti, de unde pana unde dar fara ati explica, tu trebuia sa stii ca un robotzel si sa scrii tot ceti dictau, deabia in sem 2 mam desteptat cum se invata anatomia :)


Return to “Facultatea”

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 35 guests