Licenta Sibiu-merita sa auziti "catastrofa"

care ne mananca zilele
User avatar
ciprian007
newbie
newbie
Posts: 21
Joined: Sat Mar 20, 2004 11:38 pm

Licenta Sibiu-merita sa auziti "catastrofa"

Postby ciprian007 » Mon Aug 30, 2004 9:00 pm

Stimati colegi din celelalte centre universitare.Ca sa "aveti habar" de felul in care se da licenta la Sibiu ascultati-ma cu atentie:"iubitul" nostru decan, proaspat ales in anul acesta, domnul Prof.Liviu Cocora a decis ca la licenta de anul acesta 60% din grilele de examen se vor da din grilele de licenta publicate pentru Medicina de Familie, aproximativ 7000 si ceva de grile cuprinzand tematica expusa la decanat.Cica restul de 40% va fi la prima vedere.Acesta este hotararea "de neschimbat" al "prea iubitului, IPS, adica domnu decan.Avand in vedere ca urmeaza sa dau licenta toate masurile de a-l indupleca au esuat pana acum.O sa avem o intalnire cu "domnia" sa (ma scuzati ca nu respect juramantul lui Hipocrate, privind respectul fata de profesorii mei) in cursul saptamanii.Sper sa se rezolve "cumva" aceasta problema.Daca aveti recomandari privind situatia actuala nu ezitati sa ne scrieti.Nu stiu cum ne-ati putea ajuta.Orcum nu cred ca e corect fata de noi, studenti de la Sb, sa fim supusi unei astfel de "torturi" mecanico-tocilara a ceea ce de fapt trebuia sa fie o "formalitate", nu de alta dar avand in vedere situatia celorlalte centre universitare, la care s-au dat grilele sau se asteapta sa se dea, nu vad de ce Sibiul e mai cu "coarne".Oricum nu pot sa am laude de numai de bine fata de colegii mei dragi.Toata facultatea au fost, nu majoritatea, niste pupi-n-curisti la ei acasa.Nu ma solidarizez cu ei si nici nu pretint a detine morala adevarata pentru acest caz.Va multumesc.




P.S.Daca am ales gresit locul de protest va rog sa ma anuntati.
:roll:

User avatar
doctoritz
senior
senior
Posts: 171
Joined: Mon Dec 08, 2003 10:23 am
Location: Bucuresti

???

Postby doctoritz » Mon Aug 30, 2004 9:17 pm

Ce te plangi atat?Mi se pare ca exagerezi.Eu am terminat la Cluj si avem aceeasi situatie.Adica la licenta ni se vo da grile din cele pentru MF corespunzatoare subiecteleor de licenta.Si iti mai spun ceva ca sa nu te mai oracai atat, ca CENTRUL UNIVERSITAR DIN CLUJ ESTE SINGURUL CARE ARE SI EXAMEN PRACTIC LA LICENTA!!!!!!!!Mai ai ceva de adaugat?

User avatar
ciprian007
newbie
newbie
Posts: 21
Joined: Sat Mar 20, 2004 11:38 pm

Postby ciprian007 » Mon Aug 30, 2004 9:33 pm

Scuza-ma dar esti putin neinfomat.Clujul anul acesta va da grile la licenta din cele publicate de Facultate pentru MF.Si stoma intr-adevar da proba practica.Eu sunt la generala.Nu stiu exact care e situatia voastra dar urmareste te rog licentele la celelalte universitati si apoi da-ti cu parerea.Sper ca nu faci parte din "acea parte de colegi" pe care i-am mentionat

User avatar
ciprian007
newbie
newbie
Posts: 21
Joined: Sat Mar 20, 2004 11:38 pm

Postby ciprian007 » Mon Aug 30, 2004 9:39 pm

Vezi Licenta 2004-Cluj

User avatar
doctorpieleanu
senior
senior
Posts: 134
Joined: Sun Oct 05, 2003 11:50 pm
Location: Bucuresti

Postby doctorpieleanu » Mon Aug 30, 2004 10:01 pm

Nu vreau sa supar pe nimeni prin cele ce vor urma, dar eu cred ca mai marii facultatilor vor trebui sa regandeasca , sa schmbe ceva in ceea ce priveste licenta . In momentul de fata toti o percepem ca pe o formalitate, ca pe un examen inutil, fara valoare.
In momentul in care unele facultati o iau in serios( vezi Sibiu) incepem sa ne plangem , sa ne consideram victimele unei "catastrofe".
Normalitatea = catastrofa ? sau nu inteleg eu bine?

[b] :idea:
Solutiile , dupa mine sunt 2:
1. sa se scoata
2. sa se transforme intr-un examen serios care "sa trieze", in conditiile in care nivelul candidatilor la medicina este din ce in ce mai scazut si punctajele lla admitere din ce in ce mai mici.

User avatar
sixtyne
senior
senior
Posts: 162
Joined: Fri Jun 11, 2004 11:01 pm

Postby sixtyne » Mon Aug 30, 2004 10:21 pm

Si eu credeam ca Iasi-ul e singurul centru care da examen practic la licenta... medicina generala adiq.

User avatar
ciprian007
newbie
newbie
Posts: 21
Joined: Sat Mar 20, 2004 11:38 pm

Postby ciprian007 » Mon Aug 30, 2004 11:44 pm

Cred ca am folosit cuvantul "catastrofa" putin exagerat.Ceea ce ne-a deranjat pe noi au fost urmatorele:
1.Metodologiea licentei de la sbiu sa anuntat doar cu 3 saptamani inainte
2.Politica ,privind licenta, a celorlalte universitati e diferita fata de cea de la sibiu
3.Nu toata lumea da examenul de rezidentiat pe MF anul acesta si ar fi de la inceput un mare dezavantaj pentru noi
Nu m-ar deranja ca licenta sa nu fie o "formalitate" dar toate aceste lucruri trebuie reglemetate din timp si sa fie un consens la nivel national.Diferentel de note dintre facultati ar fi prea mari in acest moment si pe deasupra licenta in acest moment nu prea isi are importanta.
Nu ma astptam la o astfel de reactie. Hai sa vedem cine da mai greu licenta si cine da examen practic sau nu.Era o probleme de organizare mai mult.Daca vreti licenta corecta trebuia militat in acest sens.Dar toata lumea a tacut si totul s-a transformat in "formalitate".Haideti sa nu mai fim formali si sa spunem lucrurilor pe nume.
Fiecare cu problemele lor.Se pare ca niciodata nu vom reusi sa ne "aglutinam" in privinta unei probleme.Succes tuturor la examenul de licenta din anul acesta indiferent de metodologia lui.Bafta

medstud
senior
senior
Posts: 269
Joined: Sat Jan 24, 2004 11:58 pm

Postby medstud » Tue Aug 31, 2004 12:48 am

macar la voi la sibiu va da 60% din alea publicate....in iasi nu se stie nika..

User avatar
Chingachgook
addicted
addicted
Posts: 23561
Joined: Wed Nov 26, 2003 6:34 pm
Location: in hamac

Postby Chingachgook » Tue Aug 31, 2004 1:05 am

marfa ideea cu examenul practic....

kooksee
Sunt cel mai pașnic om din lume. Dorințele mele sunt: o căsuță modestă, un pat bun si o gradina cu pomi. Iar dacă Domnul Dumnezeu ar vrea să mă facă într-adevăr fericit, as vedea spânzurați în acești pomi șase sau șapte din dușmanii mei...

User avatar
lady galadriel
senior
senior
Posts: 233
Joined: Mon Dec 08, 2003 7:21 pm
Location: acasa

Postby lady galadriel » Tue Aug 31, 2004 3:07 pm

nici la Bucuresti nu se stie nik:(

User avatar
arsena
senior
senior
Posts: 151
Joined: Fri Mar 12, 2004 10:34 am
Location: la nemtzi
Contact:

Postby arsena » Tue Aug 31, 2004 11:03 pm

Parerea mea e ca ar trebui sa se faca o licenta nationala la propriu.Cu baza de grile unica si tot dichisu'.Macar toata lumea sa fie intr-o oala si sa aiba aceleasi avantaje/dezavantaje ca si ceilalti. In momentul de fata exista clar o inechitate intre absolventii din diferite centre. Nu am nimic cu cei care termina la Bucuresti dar se vede clar la rezultate la Rezi ca cei care conduc facultatea la ei au interesul sa ii ajute pe absolventi si nu sa le dea cu parul in cap cu licente super nasoale. Eu am terminat la Cluj dar sper sa fie ok la licenta de anul asta chiar daca dau practic.sunt oare prea optimista :roll: ?
Mamelor din lumea-ntreaga
Eu va dau un singur sfat:
"Nu mai bateti copilasii
C-au baut si c-au fumat".

User avatar
elfstone
senior
senior
Posts: 428
Joined: Sun Sep 14, 2003 3:10 pm
Location: about and aloof
Contact:

Postby elfstone » Wed Sep 01, 2004 2:18 am

Hmm... eu nu mai inteleg nimic! Pai, vorba multora, ce rost ar mai avea licenta de la anul, in cazul in care intra in vigoare sotia ceea cu dreptul de practica dupa specializare?

Adica ar mai avea rost intr-o alta fantezie in care s-ar scoate concursul de rezidentiat si s-ar ocupa posturile in ordinea mediilor de absolvire si licenta etc... Sau nu...
"I'd much rather be happy than right, any day" (name not important)

Get firefox

User avatar
ciprian007
newbie
newbie
Posts: 21
Joined: Sat Mar 20, 2004 11:38 pm

Postby ciprian007 » Wed Sep 01, 2004 8:34 pm

Imi retrag cuvintel spuse fata de domnul decan Prof.Liviu Cocora.Situatie se pare ca s-a cam rezovat. 60% din grile vor fi din cele publicate de facultate pt MF iar restul de 40% la prima vedere.Noi am fost de acord.Nu cred ca mai e o "catastrofa" si ne apropiem cat de cat de "normalitate".Avem cel putin avantajul "moral" al examenului de licenta de anul acesta.Nu totul poate fi o formalitate.

User avatar
Madi
elder
elder
Posts: 666
Joined: Sun Jul 06, 2003 11:16 am
Location: Tei
Contact:

Postby Madi » Wed Sep 01, 2004 8:44 pm

Pupat toti Piata Universitatii!

Oare noi cand ne-om pupa? Ca de Licenta la Bucuresti nu se stie inca nimic... :(

User avatar
Im
elite
elite
Posts: 3643
Joined: Fri Nov 28, 2003 3:42 pm

Postby Im » Thu Sep 02, 2004 1:39 pm

Daca se continua adoptarea modelului european, s-ar putea ca în curând examenul de licenta/diploma sa fie stramutat la sfârsitul rezidentiatului.

In Franta, în anul VI, exista doar un examen special, bazat mult pe farmacologie, pentru obtinerea dreptului de a prescrie. Atât.

User avatar
Kamikazee
senior
senior
Posts: 124
Joined: Wed Mar 24, 2004 11:56 am
Contact:

Postby Kamikazee » Thu Sep 02, 2004 2:50 pm

ce inseamna 20%... pina acum era "domnia sa" acum chiar e domnia sa :D ...
bafta la licentza sibu, si toata tara
Wake up and smell the roses

User avatar
ciprian007
newbie
newbie
Posts: 21
Joined: Sat Mar 20, 2004 11:38 pm

Postby ciprian007 » Thu Sep 02, 2004 9:55 pm

Sa fie


Return to “Facultatea”

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 11 guests