Bani pentru licenta

care ne mananca zilele
chrislove
senior
senior
Posts: 119
Joined: Tue Nov 18, 2003 11:58 pm

Postby chrislove » Mon Jul 26, 2004 11:38 am

Daca ai suna la secretara ai afla ca licenta e pe 17 sept.

User avatar
adagio
newbie
newbie
Posts: 22
Joined: Sun Nov 23, 2003 10:57 pm

grile licenta

Postby adagio » Mon Jul 26, 2004 3:36 pm

Dar de grilele de licenta se stie ceva? Lucrarile de diploma in ce perioada se tin?

User avatar
Dan
Master of Disaster
Posts: 2869
Joined: Sun Jul 06, 2003 1:59 am
Location: ...on the highway to hell...
Contact:

Postby Dan » Tue Jul 27, 2004 12:33 am

In orice caz dupa examenul de licentza...Se face o programare pe zile a disciplinelor.
Eu din muntii mei...
http://www.imed.ro/forum

User avatar
otalen
senior
senior
Posts: 331
Joined: Sun Jul 06, 2003 1:10 pm

Postby otalen » Tue Jul 27, 2004 11:42 am

si pe spitalele in care se sustin...
in ceea ce priveste "taxa" de la licenta, in seria mea (acu vre-o doi ani) nu s-a strans mai nimic. imi pare ca in dimineata exam am strans vreo cateva zeci de mii de fiecare pt niste covrigi, sucuri, ziare, reviste etc (sa aiba profii ce face). dar imi pare, nu cunosc f multe detalii, ca s-au sesizat grecii si au cotizat bine in ultima instanta (nu introduc mana in foc nici pt asta) clar ca noi nu am dat nici macar aproape de sute de mii de fiecare.
si rau n-a fost la licenta. poate deoarece eram una dintre seriilecare se pare ca invatau cat de cat. no offence!
"Dont't just Do something, Sit there!"

User avatar
Wizzy
senior
senior
Posts: 292
Joined: Tue Dec 02, 2003 11:29 pm

Postby Wizzy » Tue Jul 27, 2004 5:08 pm

Pana la urma ce se aude cu propunerea ca asezarea in sali la licenta sa nu se faca pe serii, ci in ordine alfabetica a tuturor studentilor? Nu cred ca e chiar atat de dificil de obtinut, iar stransul banilor pe serii si-ar pierde sensul. Deci daca asta se vrea, a se incerca eliminarea mitei la licenta... deocamdata n-am vazut nici un raspuns din partea reprezentantilor studentilor...
A man is only as big as the dreams he dares to live!

User avatar
otalen
senior
senior
Posts: 331
Joined: Sun Jul 06, 2003 1:10 pm

Postby otalen » Tue Jul 27, 2004 6:22 pm

eu am impresia ca nu o sa prinda ideea asta cu ordinea alfabetica in defavoarea seriilor tocmai din cauza ca marea majoritate a studentilor conteaza pe colegi pt o colaborare "fructuoasa". dupa cum spunea cineva mai inainte, nu prea e timp sa inveti si pt licenta si pt rezidentiat (daca dai pe chirurgie, mai ales). ca sa nu mai vorbim de cei care vor invata grilele. e clar ca nu poti sa crezi ca ar vrea sa invete materia de licenta. la ce bun?!
si..sunt de acord ca e absurd sa faci pe lupul moralizator afirmand ca e strigator la cer ca profesorii iti cer bani ca sa te lase sa copiezi (sau sa trisezi in orice fel, caci se stie ca de fapt nu copiatul e baza la licenta)
"Dont't just Do something, Sit there!"

User avatar
Chingachgook
addicted
addicted
Posts: 23561
Joined: Wed Nov 26, 2003 6:34 pm
Location: in hamac

Postby Chingachgook » Tue Jul 27, 2004 6:23 pm

Wizzy wrote: deocamdata n-am vazut nici un raspuns din partea reprezentantilor studentilor...


pai sunt la cumparat cadouri pentru supraveghetori. stai sa se intoarca si poate o sa raspunda vreunul.


kooksee
Sunt cel mai pașnic om din lume. Dorințele mele sunt: o căsuță modestă, un pat bun si o gradina cu pomi. Iar dacă Domnul Dumnezeu ar vrea să mă facă într-adevăr fericit, as vedea spânzurați în acești pomi șase sau șapte din dușmanii mei...

User avatar
Kamikazee
senior
senior
Posts: 124
Joined: Wed Mar 24, 2004 11:56 am
Contact:

Postby Kamikazee » Tue Jul 27, 2004 8:40 pm

pai tinand cont ca s-au dat deja bani...si ca nimeni nu prea ia in serios licentza...crezi ca se baga acum cineva sa modifice schimbarea?
Wake up and smell the roses

User avatar
Gongul
senior
senior
Posts: 284
Joined: Mon Oct 06, 2003 3:14 pm
Location: Bucuresti
Contact:

intrebare

Postby Gongul » Tue Jul 27, 2004 8:57 pm

otalen a scris:
"si..sunt de acord ca e absurd sa faci pe lupul moralizator afirmand ca e strigator la cer ca profesorii iti cer bani ca sa te lase sa copiezi (sau sa trisezi in orice fel, caci se stie ca de fapt nu copiatul e baza la licenta)"
Care e baza la licenta?
Recunosc ca eu sunt in kk daca se da licenta pe bune!
Spor maxim!
cocucocucocucocucocucocucocucocucocucocu

User avatar
sixtyne
senior
senior
Posts: 162
Joined: Fri Jun 11, 2004 11:01 pm

Postby sixtyne » Sat Jul 31, 2004 10:50 pm

M-am plictisit de ce citesc aici... toti sunteti etraordinari, toti moralisti...as vrea sa vad cati dintre voi vor ramane "puri" in cariera, cati vor refuza mita de la pacienti.
Chiar aveti impresia ca toti cei care au dat bani sunt de aia care au tras matza de coada in facultate? Ei daca asta e impresia voastra gresiti. Din cei pe care ii cunosc eu, stundenti foarte buni, care stiu medicina si au muncit ca sa stie, f multi au dat bani in speranta ca vom scapa de stresul examenului, pt ca ne-a ajuns stresul din facultate, de la toate examenele de cacao pe care le-am dat.
Si de ce se face atata tevatura ? Cei care nu vor sa dea bani nu au fost obligati, cel putin in seria mea nu le-a sarit nimeni la beregata. Si in final pe vremuri nici macar nu se dadea examen de licenta. Se prezenta lucrarea si atata tot. Si totusi au iesit si doctori buni dintre ei, chiar si fara licenta. Oricum atat de importanta e nota de la licenta incat nici macar nu este trecuta pe diploma, ci doar in foaia matricola.
Iar pentru cei care vorbesc despre cat de putini bani s-au strans in nu stiu ce serie fara greci, aflati ca in serie la noi nu sunt greci si s-au dat mai multi bani decat vehiculati voi, deci nu aveti informatii corecte.
Asa ca hai sa invatam pentru rezidentiat si sa o lasam dracului de licenta si banii care se dau, ca oricum cu licenta nu rezolvi nimic.
Parerea mea

User avatar
adi
elder
elder
Posts: 1119
Joined: Sun Jul 06, 2003 9:40 am

Postby adi » Sat Jul 31, 2004 11:47 pm

sixtyne wrote: Oricum atat de importanta e nota de la licenta incat nici macar nu este trecuta pe diploma, ci doar in foaia matricola.
vorbesti aiurea

User avatar
otalen
senior
senior
Posts: 331
Joined: Sun Jul 06, 2003 1:10 pm

Re: intrebare

Postby otalen » Sun Aug 01, 2004 1:52 am

Gongul wrote:Care e baza la licenta?
Recunosc ca eu sunt in kk daca se da licenta pe bune!
Spor maxim!


eu ma refeream la faptul ca eventual poti conta mai mult pe "sprijin" din partea celorlalti colegi de serie decat pe copierea din carti-materiale. cel putin asa am facut noi. totul e sa stii cu cine poti colabora. ceea se poate intampla mult mai usor atata timp cat licenta se da pe serii.

multi imi ziceau "nu mai invata atat pt licenta, nu conteaza, toti iau nota mare, in fiecare an s-a putut vorbii, invata pt rezi mai bine". nu am avut curaj sa-i ascult. nici acum nu as avea pt ca niciodata nu stii cand le da prin cap celor din facultate sa aduca lucrurile la normal. acum ma gandesc ca poate trebuia sa-i ascult ... nu are sens sa va mai spun ca aveau dreptate.
dar se pare ca nu m-am invatat minte si nici anul trecut nu i-am ascultat pe cei care ziceau sa invat doar grilele :) bafta la ... alegere!!
"Dont't just Do something, Sit there!"

User avatar
elfstone
senior
senior
Posts: 428
Joined: Sun Sep 14, 2003 3:10 pm
Location: about and aloof
Contact:

Postby elfstone » Sun Aug 01, 2004 8:31 pm

Eu, unul, nu reusesc sa ma inchipui cu Harrison-ul pe genunchi la licenta... nici cu printu` celor sase mii de grile... deci, cum ar fi copierea pe baza de carti-materiale? cu PDA-ul :?:
"I'd much rather be happy than right, any day" (name not important)

Get firefox

User avatar
sixtyne
senior
senior
Posts: 162
Joined: Fri Jun 11, 2004 11:01 pm

Postby sixtyne » Sun Aug 01, 2004 10:31 pm

Bine adi, daca spui tu ca vorbesc aiurea asa o fi...dar ai vazut tu altfel?Ca eu asa am vazut... :D

User avatar
delu
junior
junior
Posts: 57
Joined: Sun Jul 06, 2003 8:32 am
Location: romanica
Contact:

Postby delu » Sun Aug 01, 2004 10:56 pm

nota este trecuta pe verso la diploma.

User avatar
sixtyne
senior
senior
Posts: 162
Joined: Fri Jun 11, 2004 11:01 pm

Postby sixtyne » Sun Aug 01, 2004 11:15 pm

Bine. Oricum raman la parerea initiala asupra inutilitatii licentei. Si sincer cred ca otalen a pus punctul pe "i".
Bafta

leave
Posts: 1
Joined: Wed Aug 04, 2004 10:57 pm

licenta vine, da noi ce facem....?

Postby leave » Wed Aug 04, 2004 11:40 pm

pana acum am auzit o mutzime de mituri si legende despre licentza. si in ultima vreme, nu stiu cum se face k tot mai multe devin adevarate.
de ex faza cu banii de protocol (la unele univ se strang sume mai mari de 80-90 mil ). acum intrebarea este: ce se aude cu grilele? teoretic trebuiau publicate pe http://www.edu.ro, k anul trecut. sau macar de fiecare centru in parte. din cate stiu, doar timisoara pe http://www.ssmt.ro le-a pus pe ale lor. la bucuresti s-au publicat ceva grile? (nu se centralizeaza toate si din alea se aleg cele 120?).

User avatar
Madi
elder
elder
Posts: 666
Joined: Sun Jul 06, 2003 11:16 am
Location: Tei
Contact:

Postby Madi » Thu Aug 05, 2004 12:17 am

Nici la Bucuresti nu s-a publicat nimic... :( Oricum, de centralizat nu poate fi vorba, tinand cont ca nu avem aceeasi materie.
:roll:

User avatar
Wizzy
senior
senior
Posts: 292
Joined: Tue Dec 02, 2003 11:29 pm

Postby Wizzy » Mon Aug 09, 2004 4:00 pm

otalen wrote:si..sunt de acord ca e absurd sa faci pe lupul moralizator afirmand ca e strigator la cer ca profesorii iti cer bani ca sa te lase sa copiezi (sau sa trisezi in orice fel, caci se stie ca de fapt nu copiatul e baza la licenta)

sixtyne wrote:M-am plictisit de ce citesc aici... toti sunteti etraordinari, toti moralisti...as vrea sa vad cati dintre voi vor ramane "puri" in cariera, cati vor refuza mita de la pacienti.
Chiar aveti impresia ca toti cei care au dat bani sunt de aia care au tras matza de coada in facultate? Ei daca asta e impresia voastra gresiti. Din cei pe care ii cunosc eu, stundenti foarte buni, care stiu medicina si au muncit ca sa stie, f multi au dat bani in speranta ca vom scapa de stresul examenului, pt ca ne-a ajuns stresul din facultate, de la toate examenele de cacao pe care le-am dat.


Sau totul se rezuma la: "La placinte inainte, la razboi... inapoi!"
Iar cei care fac observatii cu lucruri care nu-s tocmai in regula dar care ne avantajeaza sunt considerati "lupi moralizatori". Oare cei care fac observatii in legatura cu cele ce nu-s in regula dar care ne dezavantajeaza cum sunt? Probabil toti devenim atunci lei neinfricati...

Alta propunere: reprezentantii studentilor sa propuna profilor si sa lupte pentru eliminarea examenului de licenta, daca tot nu valoreaza nimic, toata lumea stie ca se copiaza si exista acest acord 'tacit' intre studenti si profi. LD ar fi de ajuns cum e la destule facultati.

PS: otalen, tot copiat se numeste si "colaborarea" si "sprijinul" celorlalti colegi. Nu numai copiatul din diverse materiale...
A man is only as big as the dreams he dares to live!

User avatar
sixtyne
senior
senior
Posts: 162
Joined: Fri Jun 11, 2004 11:01 pm

Postby sixtyne » Mon Aug 16, 2004 11:18 pm

subscriu...asa ar trebui sa se faca

User avatar
ladyhawk
junior
junior
Posts: 30
Joined: Fri Feb 06, 2004 10:18 pm
Location: cluj-napoca
Contact:

Postby ladyhawk » Wed Aug 25, 2004 7:19 pm

faceti atata scandal ca trebuie sa platiti licentza...dar noi din cluj care n-am avut de ales si a trebuit sa dam 30 de euro de student roman la casieria decanatului ca altfel nu se intra la licentza? :twisted: :evil:
voi macar puteti opta sa nu/ sau sa da..

User avatar
Wizzy
senior
senior
Posts: 292
Joined: Tue Dec 02, 2003 11:29 pm

Postby Wizzy » Fri Aug 27, 2004 11:55 pm

Sau: capra noastra a murit, ce se mai tot plange vecinul ca a lui e pe moarte?

Mai in serios, totusi la voi treaba e cat de cat legala. Cu alte cuvinte nu e mita!

Si ajungem la alta varianta pentru a elimina mita data comisiilor la licenta, sa se introduca si la Bucuresti taxa legala de licenta! Na, hai sa omoram capra! :lol:
A man is only as big as the dreams he dares to live!


Return to “Facultatea”

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 13 guests