cusurile de medicina de urgenta organizate de SMURD tg mures

care ne mananca zilele
User avatar
maverick
Posts: 4
Joined: Sat Feb 21, 2004 6:45 pm
Location: Bucuresti
Contact:

cusurile de medicina de urgenta organizate de SMURD tg mures

Postby maverick » Fri May 21, 2004 11:55 am

este cineva pe aici care a urmat cusurile de medicina de urgenta organizate de SMURD tg mures?
poate cineva sa ma ajute, va rog cineva sa iau legatura cu liga studentilor in medicina de la targu mures.sau cum sa dau de cineva care sa imi dea detalii despre posibilitatea de cazare in caminele medicinii de acolo pt cursurile de medicina de urgenta organizate de smurd? please...sunt disperat...am nevoie de un raspuns urgent.
This is a sick world we live in!

User avatar
manolo
elder
elder
Posts: 828
Joined: Tue Dec 16, 2003 10:06 pm
Location: pe la mare... inaltime
Contact:

Postby manolo » Sat May 22, 2004 11:00 am

maverick, sal!

deocamdata inca nu e organizat nimic. e necesar ca cei de la mures sa vada la ei la social ce locuri au disponibile in ce camin. la ei pe vara ramane deschis doar un camin si de aceea...

cand voi sti mai multe, voi reveni
Cum nu vii tu, Tepes Doamne, ca punand mana pe ei
Sa-i imparti in doua cete: in smintiti si in misei.
Si in doua temniti large cu de-a sila sa-i aduni,
Sa dai foc la puscarie si la casa de nebuni.

User avatar
manolo
elder
elder
Posts: 828
Joined: Tue Dec 16, 2003 10:06 pm
Location: pe la mare... inaltime
Contact:

Postby manolo » Fri Jun 04, 2004 11:53 pm

Dupa cum am promis, revin cu amanunte.

Din pacate, nu sunt excelente. Problema sta cam asa. Echipa dela Liga Studentilor care a organziat ultimele 2 cursuri nu se mai ocupa (au fost alegeri la ei :D ) de curs, iar noua echipa.... nu comentez, ca ii cunosc personal si nush daca se cade.

Asa ca solutia pentru voi cei care vreti sa mergeti este urmatoarea: organizati-va, poate chiar aici pe forum, faceti-va un grup de 15-20 de persoane, gasiti-va cazare si masa in Mures si apoi sunati la SMURD Tg. Mures 0265-210110, cereti cu asistenta sefa Haini Vass (se pronunta Hoini Vas) si spuneti-i cat sunteti si cand veniti.

Avand in vedere schimbarea echipei, dar si un alt program personal pentru aceasta vara (o scoala de vara pe medicina de urgenta la Charite, in Berlin), eu nu mai ajung la SMURD. Asadar, nu va pot ajuta decat cu sfaturi si informatii.

Exista (teoretic) si sansa ca cei de la LSTGM sa organizeze ei partea de masa si cazare, dar... avand in vedere ca pana acum nu au dat nici un semn...

Aveti grija, ptr ca deja 2 grupuri, de la Cluj si Oradea deja au urmat drumul spus mai sus, cu telefonul, si deja au comunicat la SMURD ca vin. Au cazare si masa pe cont propriu.

Mult succes!
Cum nu vii tu, Tepes Doamne, ca punand mana pe ei

Sa-i imparti in doua cete: in smintiti si in misei.

Si in doua temniti large cu de-a sila sa-i aduni,

Sa dai foc la puscarie si la casa de nebuni.

User avatar
Kamikazee
senior
senior
Posts: 124
Joined: Wed Mar 24, 2004 11:56 am
Contact:

Postby Kamikazee » Sat Jun 05, 2004 8:56 pm

luatzi legatura cu ssms(sibiu adica) si acolo se organizeaza cursuri smurd
Wake up and smell the roses

User avatar
victor
elder
elder
Posts: 1761
Joined: Sun Jul 06, 2003 8:22 am
Contact:

Postby victor » Sat Jun 05, 2004 9:20 pm

ssms s-a cam desfintat si s-a unit cu osms (adica OSM Hippocrates Sibiu)
http://www.osmsibiu.ulbsibiu.ro/

User avatar
manolo
elder
elder
Posts: 828
Joined: Tue Dec 16, 2003 10:06 pm
Location: pe la mare... inaltime
Contact:

Postby manolo » Tue Jun 08, 2004 12:08 am

Din surse extrem de sigure va pot spune ca OSM Hipocrates Sibiu nu face cursuri de vara de tip SMURD.
Cum nu vii tu, Tepes Doamne, ca punand mana pe ei

Sa-i imparti in doua cete: in smintiti si in misei.

Si in doua temniti large cu de-a sila sa-i aduni,

Sa dai foc la puscarie si la casa de nebuni.

carmenm
Posts: 1
Joined: Fri Nov 28, 2003 8:51 am

Postby carmenm » Tue Jun 08, 2004 10:02 pm

Eu am fost vara trecuta la Tg Mures.
N-am fost prin SSMB.
Ne-am adunat vreo 10 si am vorbit cu asistenta de acolo. Daca nu vrea ar trebui sa vorbiti chiar cu Raed.
La camin au vorbit inainte cu o saptamana si n-au fost probleme(nu prea stiu amanunte pentru ca eu am stat la cineva).

Deci important e sa va adunati mai multi ca nu fac cursuri pentru 3 persoane.

Dar merita cu varf si indesat!!!!!!!!
Inveti multe intr-un timp destul de scurt si vezi o alta fata a medicinei romanesti!

Cine a spus ca omul cinsteste locul....

User avatar
C.M
senior
senior
Posts: 163
Joined: Sat Oct 18, 2003 11:47 pm
Location: Bucuresti

Postby C.M » Tue Jun 08, 2004 11:09 pm

Eu vorbesc in numele a cel putin 6 colegi de-ai mei.Noi vrem neaparat sa mergem in vara la Tg Mures si ar fii minunat daca ne-am putea organiza,aici pe forum,cu alti doritori.Cea mai mare problema (cel putin pt noi) o reprezinta cazarea.Asa ca,cine ne poate ajuta cu niste informatii (un nr de telefon de la administratia vreunui camin de pe-acolo.....orice...),ar fii super. Multumesc. Sper din suflet sa nu fie prea tarziu,pt ca am regreta enorm!

User avatar
manolo
elder
elder
Posts: 828
Joined: Tue Dec 16, 2003 10:06 pm
Location: pe la mare... inaltime
Contact:

Postby manolo » Mon Jun 21, 2004 11:31 am

Iata ce scrie actuala conducere de la LSTgM:

"Salutari tuturor,



Liga Studentilor Tg Mures anunta organizarea Cursului Basic Life Support- Basic Trauma Life Support, in colaborare cu SMURD Tg Mures, in perioadele 11-18 si 19-25 iulie 2004. Taxa de participare este de 50 de euro, incluzand cazare in campusul universitar, masa la Cantina Spitalului, program social si pachetul de participare( tricou, mapa, pix, ecuson).

Informatii suplimentare privind inscrierea si desfasurarea cursului pot fi gasite la : http://www.cursbls.go.ro

Persoane de contact: Delia Reurean-Pintilei - Presedinte LSTGM- 0744550826

Codrut Comsulea - Vicepresedinte LSTGM- 0744339199

Va asteptam,

Delia Reurean-Pintilei

Presedinte LSTGM"

Hmm, fara sa fiu rau, dar a reduce acest curs la doar o saptamana... faceti cum doriti! Dar eu va spun ca si 10 zile (anul trecut) a fost putin, darmite doar 7... Asta e!

In plus, e destul de devreme. Noi la Iasi abia pe 11 terminam sesiunea. Asta e!

va salut din mers (adicatelea de la cursul de ER de la Charite, Berlin!)
Cum nu vii tu, Tepes Doamne, ca punand mana pe ei

Sa-i imparti in doua cete: in smintiti si in misei.

Si in doua temniti large cu de-a sila sa-i aduni,

Sa dai foc la puscarie si la casa de nebuni.

User avatar
faramita
senior
senior
Posts: 225
Joined: Sat May 15, 2004 8:29 pm

Postby faramita » Mon Jun 21, 2004 8:29 pm

"Manolo" :lol: ........unii isi aduc aminte cu drag de vara trecuta, cand, gratie "grijii" tale fratesti, nu au reusit sa ajunga la SMURD, pentru simplu fapt ca ai "rezervat" intreaga perioada de desfasurare a cursului pentru..."initiatii tai"...Anul asta s-a stricat biznisu' de devenisi asa de omenos? :oops:
Un prost cauta sensul vietii...un nebun il stie!

User avatar
Luci Sandor
senior
senior
Posts: 441
Joined: Wed Apr 07, 2004 11:17 pm
Location: 127.0.0.1
Contact:

Postby Luci Sandor » Mon Jun 21, 2004 10:49 pm

Ma intreb cum de cite unii stiu asa bine ce o sa faca cind o sa fie mari. Daca nu va iese la loterie? (ma refer la loto rezi)
nu arunca lucrurile care pot fi utile altcuiva, doneaza pe Freecycle Bucuresti

User avatar
manolo
elder
elder
Posts: 828
Joined: Tue Dec 16, 2003 10:06 pm
Location: pe la mare... inaltime
Contact:

Postby manolo » Mon Jun 21, 2004 11:36 pm

faramita, tati, sa inteleg ca te-ai simtit marginalizat?

hehehe. Asta e romanul! Cand nu poate, da vina pe altii.

Anul acesta nu merg din 2 motive:
1. Echipa care a organizat acest program in ultimii ani nu mai este. Nici coordonatoarea (Ancuta Moldovan), nici fostul presedinte (Casian Giurgiu). Cunosc extrem de bine situatia din liga de la Mures, iar banuielile si temerile mele in legatura cu noua conducere s-au cam adeverit din pacate cand am vazut ca fac un curs de doar o saptamana si cer bani cat am platit eu acum 2 ani pentru 2 saptamani (si nu tine chestia cu devalorizarea, ca tot echivalentul a 50 de euro am platit. ba nu, 45 de euro acum 2 ani si 50 anul trecut, ce-i drept, pe 10 zile).
2. Am obtinut o bursa full pentru o scoala de vara in Germania, la Berlin, la spitalul Charite, 3 saptamani, in care se va face medicina de urgenta si chirurgie. Si cand spun full, inseamna transport cu avionul, masa, casa, asigurare medicala, bilet de transport local in Berlin pe o luna si alte etc, etc. Asta, asa, ca sa te oftici de tot! :lol:

Asa ca astea sunt motivele pentru care eu nu mai merg. Stiu, tata sl0bizz (am inteles ca e vorba de unicul Luci Sandor in spatele acestui nick; daca ma insel, imi cer scuze!), o sa imi spui ca oricum nu as fi putut merge, pentru ca scrie mare cu rosu pe site ca nu sunt acceptate persoanele care au mai fost! Hehehe! Am cazare cand vreau in camin si Mama SRL da bani de masa!

Sper ca nu ma veti injura prea tare! Va urez succes!

Seby
Cum nu vii tu, Tepes Doamne, ca punand mana pe ei

Sa-i imparti in doua cete: in smintiti si in misei.

Si in doua temniti large cu de-a sila sa-i aduni,

Sa dai foc la puscarie si la casa de nebuni.

User avatar
Luci Sandor
senior
senior
Posts: 441
Joined: Wed Apr 07, 2004 11:17 pm
Location: 127.0.0.1
Contact:

Postby Luci Sandor » Mon Jun 21, 2004 11:49 pm

Nu. O sa iti zic ca, daca totul merge bine, o sa termini rezi pe urgente peste vreo 6-7 ani, cind sutele de "competenti" in urgenta care se fac acum pe banda o sa ocupe toate locurile bune. Vezi si de vreo casatorie in Germania, ca sa iti iei drept de munca si sa poti folosi ceea ce inveti acum!
nu arunca lucrurile care pot fi utile altcuiva, doneaza pe Freecycle Bucuresti

User avatar
manolo
elder
elder
Posts: 828
Joined: Tue Dec 16, 2003 10:06 pm
Location: pe la mare... inaltime
Contact:

Postby manolo » Tue Jun 22, 2004 12:06 am

Nu am de gand sa raman in Germania. Cel putin nu acum. Am de facut 10 luni in Torino din octombrie, asa ca practic nu am cum in Germania.

Hmm. Daca voi ramane fixat pe urgente si nu voi pleca din tara, voi alege (sper sa am punctajul la rezi) sa fac la Tg. Mures. Am vazut urgentele din 4 centre universitare din tara (Buc, Iasi, Tg. Mures, Constanta) si am informatii la prima mana din alte cateva (Cluj, Sibiu, Oradea). Imi pare rau sa spun, dar nicaieri nu e ca la SMURD. De asta au si atatea cereri pentru acest curs.

in Iasi de ex. nu exista un singur UPU. Urgentele de pe Cardio merg in vreo 2 locuri (depinde cine e de garda mare), Neuro separat, Pedi separat, Trauma si Orto separat. La Mures, fiind SMURD UPU pentru tot spitalul judetean, cazuistica e bogata si diversa. Cat despre profesionalism si echipa... am mai scris aici. Destul sa spun ca seamana extrem (ingrijorator pentru alte UPU-uri din tara) de tare cu ce se vede in "ER".

Asa ca...

Oricum, mersi de ideea cu casatoria in Germania. Daca o prind pe Claudia Schiffer la cinema, a mea e!

Seby
Cum nu vii tu, Tepes Doamne, ca punand mana pe ei

Sa-i imparti in doua cete: in smintiti si in misei.

Si in doua temniti large cu de-a sila sa-i aduni,

Sa dai foc la puscarie si la casa de nebuni.

User avatar
faramita
senior
senior
Posts: 225
Joined: Sat May 15, 2004 8:29 pm

Postby faramita » Tue Jun 22, 2004 8:07 pm

"Manolo"....oooohhh, tu, "Manolo":respect: :respect: .... :lol: :lol: .......ai obtinut TU o bursa in Berlin? Wow.mama, ce te invidiez....si ce mi se umfla ficatu' de ciuda....ooo, zei!!! De ce el? De ce "Manolo"?!?!!
Orgoliu satisfacut, maretule?
Esti sigur ca nu-i vorba de Claudiu Shifahr, tiganu'-smenar din Nicolina..? :lol:
Si zici ca la anu' "ai de facut 10 luni in Torino"?? Mama mia... Oare cu cat a contribuit anul 4 UMF Gr. T. Popa ca sa te tina acolo atat? Deci, Iasul va fi un loc mai sigur.....Cu cat mai tre' sa contribui sa stai acolo.....14 luni? :lol:
Un prost cauta sensul vietii...un nebun il stie!

User avatar
HornySkunk
senior
senior
Posts: 353
Joined: Tue Jun 08, 2004 10:59 pm
Location: D'ici, d'ailleur.

Postby HornySkunk » Tue Jun 22, 2004 8:58 pm

Ce oameni rai...in loc sa va iubiti voi va balacariti si va faceti tzigani...
Mache love, not var

User avatar
manolo
elder
elder
Posts: 828
Joined: Tue Dec 16, 2003 10:06 pm
Location: pe la mare... inaltime
Contact:

Postby manolo » Wed Jun 23, 2004 1:29 am

hehe!

Lasa-l, ma, sa crape ficateii in el!

Oare cu cat a contribuit anul 4 UMF Gr. T. Popa ca sa te tina acolo atat?


Din pacate, nu a contribuit cu nimic! :lol:

Cu cat mai tre' sa contribui sa stai acolo.....14 luni?


Cam cu 600 de euro pe luna. Asta, asa, minimal. Superoferta!

Revenind la lucruri serioase si "care ne doare", e tare pacat ce un program excelent si cu un imens succes la studenti, si vorbesc aici de SMURD, a fost redus si minimalizat (stiu, e acelasi lucru, dar tocmai de aia) la o amarata de o saptamana. Din experienta proprie (da, hai, sariti!) pot spune ca e insuficient, atat pentru cursuri, cat mai ales pentru stagii/garzi. La un calcul simplu, daca ei accepta 20 de studenti per tura, impartiti in 5 grupe de cate 4, hai 4 de cate 5 studenti, o grupa are posibilitatea sa faca aprox. 3 garzi. Si asta la distanta de 24 h una de alta, ca sa prinda si de zi, si de noapte. Si acolo nu se doarme. Iar dupa 24 de ore (ziua cursuri, ca vor dura toata ziua, daca se compacteaza; noaptea garda) sa stai la inca o zi de curs... Asta e, probabil conducerea noua de la Liga a descoperit un sistem revolutionar de a-i tine in priza si odihniti. Hmm, poate practica la perfuzii se va face pe studentii de la curs, iar in loc de Ringer le pune anfetamine.

Din nou, multa bafta!
Cum nu vii tu, Tepes Doamne, ca punand mana pe ei

Sa-i imparti in doua cete: in smintiti si in misei.

Si in doua temniti large cu de-a sila sa-i aduni,

Sa dai foc la puscarie si la casa de nebuni.

User avatar
Luci Sandor
senior
senior
Posts: 441
Joined: Wed Apr 07, 2004 11:17 pm
Location: 127.0.0.1
Contact:

Postby Luci Sandor » Wed Jun 23, 2004 1:46 am

anfatebine, adica?
nu arunca lucrurile care pot fi utile altcuiva, doneaza pe Freecycle Bucuresti

User avatar
manolo
elder
elder
Posts: 828
Joined: Tue Dec 16, 2003 10:06 pm
Location: pe la mare... inaltime
Contact:

Postby manolo » Sat Jun 26, 2004 12:05 am

cine stie, Luci...

Din nou, pacat ca se intampla asa. Nu as fi vrut sa zic asta, dar am primit un telefon de la un coleg, care a sunat la Liga (dupa ce ii spusesem eu), iar cei de acolo i-au spus sa imi transmita ce si cum, ca vezi doamne nu stiu. Dar sa le spun colegilor care NU au mai fost. Subtil apropoul!

Cat despre noul decan... Pot doar sa zic ca am avut mana! L-am avut invitat la una din conferinte aici in Iasi.
Cum nu vii tu, Tepes Doamne, ca punand mana pe ei

Sa-i imparti in doua cete: in smintiti si in misei.

Si in doua temniti large cu de-a sila sa-i aduni,

Sa dai foc la puscarie si la casa de nebuni.

User avatar
manolo
elder
elder
Posts: 828
Joined: Tue Dec 16, 2003 10:06 pm
Location: pe la mare... inaltime
Contact:

Postby manolo » Sun Jul 11, 2004 10:37 am

Salut!

Pentru cei interesati de medicina de urgenta, cei de la Berlin mi-au recomandat ceva interesant: http://www.trauma.org, in care la sectiunea Moulage veti gasi simulari ale unor situatii de urgenta. Super faine.
Cum nu vii tu, Tepes Doamne, ca punand mana pe ei

Sa-i imparti in doua cete: in smintiti si in misei.

Si in doua temniti large cu de-a sila sa-i aduni,

Sa dai foc la puscarie si la casa de nebuni.


Return to “Facultatea”

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 11 guests